Goes wijst plan Topsy Baits af Koop een Unicef-sweater en geef twee aidswezen een toekomst Sta jij ook paraat na een ramp? PZC Erkenning voor vrijwilligers weekenddiensten Strandwandeling met snert Omgaan met eindigheid Geen grootschalige wormenkweek in Oost-Bevelandpolder www.unicefshop.nl of 070 333 93 00. ook voor één +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruis.nl vrijdag 8 december 2006 zaterdag 9 en zondag 10 december 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Hyasartseo Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Taradairtserfl Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00 -12.30 uur en 16.30 -17.30 uur. Zo. 12.00 -12.30 uur en 18.00-18.30 uur. WojkverpBeging Allévo. Sohouwen-Duiveland tel. (0113) 249111, DDerenairtseini Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaarvia telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111. BURGH-HAAMSTEDE - Na tuurmonumenten houdt zondag ochtend 17 december een och tendstrandwandeling met als afsluiter een snertlunch. Bos wachter Jan de Roon neemt de deelnemers onder meer mee door het slotbos en de Zeepeduinen in Burgh-Haamste- de. De wandeling voert door de cul tuurhistorische lanen langs de vele bunkers die het slotbos rijk is. De Zeepeduinen zijn bekend om hun stuif duinen en valleien. Het gebied wordt door circa hon derd pony's beweid om het open karakter te behouden. Adventsmiddag van PCOB ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) afdeling Schouwen-Dui veland houdt dinsdag een ad ventsmiddag in het Hervormd Kerkcentrum aan het Haven plein in Zierikzee. De bijeen komst begint om 14.15 uur. Winterfair MIDDELBURG - Het Koorkerk plein onder de Lange Jan in Mid delburg is van donderdag 14 tot en met zondag 17 december om getoverd in een Zeeuwse Winter fair. Openingstijden: 14 decem ber van 16.00 tot 21.00 uur, 15 en 16 december van 10.00 tot 17.30 uur en 17 december van 12.00 tot 17.30 uur. De wandeling duurt ongeveer twee uur. De snertexcursie be gint om 10.00 uur bij het hek van Slot Haamstede aan de Noordstraat in Haamstede. Be langstellende deelnemers die nen zich voor 14 december aan te melden bij de VW Haamste de, telefoon: 0900-2020233 of via www.natuurmonumen- ten.nl. ZIERIKZEE - Predikant M. de Zeeuw houdt dinsdag 12 decem ber in de Gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat in Zierik zee een inleiding over het om gaan met de eindigheid van het leven. De titel van zijn betoog is Laten vieren. De inleiding van De Zeeuw is ge richt op de mogelijkheden voor een liturgie in kleine kring als het sterven nabij is. De predi kant heeft zijn teksten daarvoor vervat in een gelijknamig boek je. De illustraties daarin zijn ge maakt door cliënten van dagver; blijf Brugzicht die werkzaam zijn bij dagbestedingsproject atelier De Melkmarkt. Het boek je is gemaakt ter gelegenheid van de recente opening van het hospice in Zierikzee. De bijeenkomst in de Gerefor meerde kerk wordt gehouden in samenwerking met andere ker ken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. door Frank Balkenende GOES - Zeeaaskwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp mag geen bassins voor wormen- kweek aanleggen in de Oost-Be velandpolder. Het Goese college van burgemeester en wethou ders vindt de polder landschap pelijk te waardevol om op te of feren voor aquacultuur. Directeur B. Meijering is buiten gewoon teleurgesteld over het besluit van het Goese college, dat de polder met zijn kreekjes onaangeroerd wil laten. „Wij hadden het idee dat we de bas sins prima landschappelijk kon den inpassen door het krekenge- bied uit te breiden naar de hele omtrek van de polder. Ik geloof niet dat we daarmee de natuur schade toebrengen, sterker nog, een kwekerij van zagers, kok kels en andere zilte producten genereert meer natuur", zegt Me ijering. Hoofdvestiging Topsy Baits wilde de gehele Oost-Bevelandpolder, zeventig hectare tussen Wilhelminadorp en het Goese Sas, benutten voor grootschalige wormenkweek. Het had de hoofdvestiging moe ten worden van Delta Farms, een nieuw bedrijf naast Topsy Baits dat zich volledig richt op productie voor de visvoerindus- trie. Het bedrijf had daarvoor con tact gelegd met grondeigenaar Koninklijke Maatschap De Wil- helminapolder. De gemeente wil eventueel wel meewerken aan uitbreiding op de huidige loca tie van Topsy Baits, aan de oost kant van het kanaal. Volgens het bedrijf is die ruimte echter te klein en is ook de aanvoer van Oosterscheldewater er een probleem. Topsy Baits zet zijn kaarten nu volledig op de Willem-Annapol- der bij Kapelle, waar het zou kunnen beschikken over dertig hectare landbouwgrond. De ge meente Kapelle heeft de zeeaas kwekerij geattendeerd op die lo catie. Volgens hem heeft het Goese ge meentebestuur onvoldoende oog voor een snelgroeiende bedrijfs tak als de aquacultuur. „De vis- kweek neemt wereldwijd elk jaar met tien procent toe. De branche schreeuwt om grond stoffen. Het waterrijke Zeeland met zijn vlakke polders is een prima plek voor wormenkweek. De binnendijkse aquacultuur heeft grote potentie." Volgens Meijering loopt Goes nu hét centrum voor wormen kweek mis, inclusief een sterk imago, innovatie en werkgele genheid. „Je praat toch over een investering van tien miljoen eu ro." Nu wordt het vrijwel zeker Ka pelle. Dié gemeente beschouwt het aquacultuur als een agrari sche activiteit, zodat een wijzi ging van het bestemmingsplan niet nodig is. Topsy Baits, waarvan de vesti ging in de Wilhelminapolder zich puur richt op aas voor de hengelsport, heeft voor het moe derbedrijf van Delta Farms tien tallen hectares nodig. Daarop worden vooral larfjes grootge bracht. Die kunnen daarna ver der opgroeien in bassins op boe renbedrijven. Twee landbouwers, in Wol- phaartsdijk en Kats, kweken in middels op proef voor Topsy Baits. Meijering verwacht dat de agrariërs straks uitbreiden tot in totaal vijftig hectare. „Bin nen enkele jaren zoeken we hon derden hectares. Een groot are aal is in Zeeland alleen mogelijk als boeren in de aquacultuur stappen. Je zou kunnen denken aan een coöperatie-vorm." Schijntje Topsy Baits, of feitelijk. Delta Farms, bezit een fabriek in Zuid-Wales, die per uur drie ton wormen kan verwerken tot vis- voer. Vergeleken bij de nieuwe fabriek die op stapel staat, is dat een schijntje: 84 ton per uur. Meijering: „We hebben het dan over een half miljoen ton vis- voer per jaar. Net voldoende om één jaar aan de groeiende vraag te kunnen voldoen, want aqua cultuur is booming, in Europa, Azië en Zuid-Amerika." Amber den Boer (links) en Monique Baltus: „Veel vrijwilligers vinden het vanzelfsprekend wat ze doen. Wanneer dat op papier staat, geeft dat een gevoel van erkenning." foto Lex de Meester door Anita Janse MIDDELBURG - Het staat meestal niet zwart op wit, toch hebben vrijwilligers heel wat vaardigheden onder de knie., Twee vrijwilligers uit Middel burg kunnen sinds gisteren aan tonen waar ze voor staan dank zij het competentiecertificaat. „Je weet weer wat je kunt", ver telt Amber den Boer (32) uit Middelburg die het certificaat heeft behaald. Twee jaar gele den zette ze een punt achter haar betaalde baan in de detail handel. Tijd voor een nieuwe uit daging'. Het bleek niet eenvou dig iets anders te vinden, daar om klopte ze op een goeie dag aan bij het Bureau Vrijwillige Inzet Middelburg, voorheen Steunpunt Vrijwilligerswerk. „Ik wilde niet langer thuiszit ten, ik wilde iets voor anderen doen", vertelt Amber. Het werd een vrijwilligersbaan bij het Middelburgse Gasthuis. „Het begon met meehelpen aan de wekelijkse filmavond, maar er kwamen steeds meer activitei ten bij." Al haar vaardigheden, ofwel competenties, heeft ze afgelo pen maanden bijeengebracht in een portfolio, voorzien van refe renties. Het resultaat: een dikke map met bewijzen van haar kun nen. Gisteren, op de Nationale Vrijwilligersdag, mocht ze sa men met Toos Bruintjes (62) het certificaat 'eigen verworven competities' (EVC) in ontvangst nemen. „Veel vrijwilligers vinden het vanzelfsprekend wat ze doen. Wanneer dat op papier staat, geeft dat een gevoel van erken ning", vertelt begeleidster Moni que Baltus van het bureau voor vrijwilligers. Zij heeft meege dacht over de invulling van het certificaat in de landelijke ont wikkelgroep. Die groep werd aangestuurd door Civiq, het ken niscentrum op het gebied van vrijwillige inzet. Het ging om een experiment, maar vanwege de positieve resultaten wordt het certificaat landelijk inge voerd. Zelfvertrouwen Het Bureau Vrijwillige Inzet wil de procedure gaan gebruiken bij sociale activeringstrajecten in het vrijwilligerswerk. „Mensen die al tien jaar thuiszitten zijn moeilijk aan de slag te krijgen. Zo'n certificaat kan een opstap je zijn naar een betaalde baan", legt Baltus uit. „Bovendien krij gen vrijwilligers meer inzicht in hun vaardigheden omdat ze naar zichzelf leren kijken. Dat geeft zelfvertrouwen." Op het certificaat worden twaalf algemene vaardigheden benoemd, zoals het omgaan met tijd en tempo, het tonen van be trouwbaarheid en het kunnen omgaan met problemen op de werkvloer. Deelnemers krijgen een half jaar de tijd om het certi ficaat te halen. Mensen die be langstelling hebben kunnen zich opgeven bij het Bureau Vrij willige Inzet in Middelburg. De ze instantie heeft sinds kort een nieuwe locatie aan de Vlas- markt. Met kaarten en cadeaus van Unicef maakt u het verschil. Bestel via van de 1.200 verkooppunten. Of kijk bij de Unicef-winkels in Assen, Breda, Deventer, Leidschendam, Rotterdam, Utrecht en Veldhoven. Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. Giro 121 UNITE FOR CHILDREN UNITE AGAINST AIDS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42