GroeKRij< Mobiel bellen kan geen kwaad Met bontjas tel je mee op de havo 3 Verdonk zet nog even geen asielzoekers uit Pilgebruiksters genieten meer in bed Verband kanker en gsm-straling niet aangetoond in groot Deens onderzoek Vermoorde Jesse Dingemans begraven in Hoogerheide Scholier spelt en rekent erbarmelijk Clinton maant Bush vanuit Paleis Soestdijk vrijdag 8 december 2006 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De komende da gen worden er geen uitgeproce deerde asielzoekers uitgezet die voor 1 april 2001 Nederland zijn binnengekomen. Minister Ver donk van Vreemdelingenzaken maakt 'een pas op de plaats' in afwachting van het Kamerdebat van dinsdag over een tijdelijke regeling voor deze groep. Een Kamermeerderheid is voor stander van een generaal par don voor asielzoekers die vóór de inwerkingtreding van de Vreemdelingenwet van 2001 naar Nederland kwamen, maar niet willen of kunnen ver trekken, of nog in procedure zijn. Maar het kabinet wei gert de wens van de Kamer uit te voeren. Het nog te vormen ka binet moet het pardon afhande len. In afwachting van de regeling willen PvdA, SP, GroenLinks, D66, ChristenUnie en Partij voor de Dieren dat voorlopig niemand het land uit wordt gestuurd. Maar ook daaraan weigert het kabinet te voldoen. Verdonk is alleen bereid om uitgeprocedeerden enkele dagen respijt te geven, 'uit respect voor de Kamer', in afwach ting van het debat. Dat debat zou gisteren worden gehouden, maar kon wegens familieomstan digheden van Verdonk niet door gaan. De oppositiepartijen namen geen genoegen met het voorstel om het debat dan maar met Ver- donks vervanger, minister Hirsch Ballin van Justitie, te voeren. „Wij willen geen schim- mendebat met een plaatsvervan ger met wie de Kamer geen za ken kan doen", zei PvclA-Kamer- lid Dijssèlbloem. Dinsdag kan Verdonk er naar verluidt wel bij zijn. Ook premier Balkenende neemt op verzoek van de WD aan het debat deel. De WD en Wilders' Partij voor de Vrijheid (PW) hebben haast met het debat, omdat zij juist willen dat de uitzettingen van uitgeprocedeerden zo snel moge lijk worden hervat. GPD Klaagsites voor dienstregeling NS DEN HAAG - Reizersvereni ging Rover en de Nederlandse Vereniging van Reizigers ope nen elk hun website voor klach ten over de nieuwe NS-dienstre- geling, die zondag ingaat. Het spoorbedrijf voorziet zelf ook problemen. Rover en de Ver eniging voor Reizigers sluizen de klachten door naar de Neder landse Spoorwegen. GPD Websites: www.nvreizigers.nlreizigersonder- zoek en www.rover.nl. Advertentie Superkwaliteit kerstbomen uit binnen- en buitenland Gratis thuisbezorgd op Walcheren en Zuid-Beveland Gratis ingepakt en op maat gemaakte stam (dus past altijd in uw standaard) Gratis warme chocolademelk of winterwijn terwijl u uitzoekt Alleen op zaterdag 9 december: Gratis poffertjes, Gratis met de kerstman op de foto, Demonstratie Winterweberen met als speciale gast de barbecueman van Nederland; Jan van Rijnbeek Middelburg Mortiereboulevard 2 tel. 01 18 - 470400 www.groenrijk.nl HnorBarenda Grutterink AMSTERDAM - Achtendertig procent van de vrouwen geniet meer van seks door de pil. Dit blijkt uit de gisteren gepubli ceerde resultaten van een TNS Nipo-onderzoek. De dames voelen zich vrijer. De vrouwen die al de pil slikten voordat zij aan seks begonnen, hebben dat gevoel ook. Drie kwart van de gebruiksters ver kiest een lichte pil, met minder hormonen en bijwerkingen. Het onderzoek is gehouden on der 566 Nederlandse vrouwen tussen 16 en 36 jaar. Van hen ge bruikt meer dan de helft de pil. Vrouwen die de tegenwoordig vrij verkrijgbare morning-after- pil kopen, zijn veelal jonger dan 25 jaar, relatief goed opgeleid, van Nederlandse afkomst en zij hebben meestal een vaste rela tie. Dit blijkt uit onderzoek van de Rutgers Nisso Groep in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid. Zij kopen hem voor 90 procent niet uit voorzorg, maar als zij vrezen door recente geslachtsgemeen schap ongewild in verwachting te zijn. Bij de grootste groep cliëntes (ruim 50 procent) is sprake van anticonceptiefalen (pil vergeten of condoom ge scheurd). Dan is er de groep 'on- voorzichtigen' (35 procent). Zij gebruiken geen anticonceptie en zijn min of meer 'overvallen' door het seksuele contact. Uit de bezoekersaantallen van en de reacties op de website www.noodpil.nl blijkt dat er nog altijd veel vragen en ondui delijkheden zijn over risico op zwangerschap en het gebruik van de morning-afterpil. ANP door Laurens Kok DEN HAAG - Bellen met een mobieltje veroorzaakt geen kan ker. Het Deens Kankerinstituut heeft dit geconcludeerd na meer dan twintig jaar onderzoek on der ruim vierhonderdduizend Denen. Nog vaker dan bij gsm's worden de veronderstelde schadelijke ef fecten van gsm-masten aan de kaak gesteld. Afgelopen maan dag besloot de gemeente Baren- drecht om alle vergunningen voor gsm- en umts-masten voor lopig te weigeren. Hoewel er geen bewijs is dat zulke masten schadelijk zijn, zwichtte het col lege van B en W voor de onrust die heerst onder inwoners. Op verschillende plekken lopen nog andere onderzoeken naar een mogelijk verband tussen gsm-straling en kanker. Volgens Van Rongen kunnen die snel worden afgerond. De Gezond heidsraad rapporteert volgend jaar hier over. GPD Zorgpersoneel lijdt onder agressie DEN HAAG - Bijna een op de drie werknemers in de zorg (30 procent) overweegt ander werk te zoeken wegens agressie op de werkvloer. Dat blijkt uit onderzoek van vakbond Abvakabo FNV. De bond ondervroeg in september en oktober ruim 1200 zorgmedewerkers. Van de ondervraagden meldde 83 pro cent te maken te hebben met dergelijk gedrag. Bij meer dan 80 procent van die groep, ging het om agressie. Vier op de tien hadden er vorig jaar vaker dan tien keer mee te maken. Meestal gaat het om patiënten die doordraaien (79 procent), gevolgd door bezoekers en familie van pa tiënten die zichzelf niet in de hand hebben (39 procent). In 16 procent van de gevallen gaat het om een collega die zich agressief gedraagt. GPD Rotterdam in actie tegen racisme ROTTERDAM - Rotterdam is gisteren officieel toegetre den tot cle European coalition of cities against racism. Dat betekent dat de stad tien geboden ondersteunt die een einde moeten maken aan racisme. Vijftien Europese steden maken deel uit van het netwerk, die ervaringen uitwisselen. In de actiepunten staat onder meer dat de stad waakzaam is en ontwikkelingen op het gebied van racisme signaleert. Daarnaast dienen slachtof fers te worden ondersteund en moeten burgers op de hoog te zijn van hun rechten en plichten. ANP Volgens de Nederlandse Gezond heidsraad bevestigt de studie het beeld dat de straling van mo biele telefoons ongevaarlijk is. Het Deense onderzoek is in grootte en duur ongeëvenaard. Sinds 1982 volgden onderzoek sleider C. Johansen en zijn team dè gezondheid van 420.095 mo biele bellers. De respondenten gebruikten gemiddeld meer dan 8,5 jaar een gsm, zodat ook het effect van langdurig gebruik in kaart is gebracht. In 2002 ble ken 14.249 deelnemers aan het onderzoek kanker te hebben of te hebben gehad. Dat aantal is lager dan de geschatte 15.001 pa tiënten die ook zonder gsm-ge- bruik kanker zouden hebben ge kregen. De Nederlandse stralingsbio- loog en secretaris van de Ge zondheidsraad E. van Rongen ziet in de studie een bevestiging van wat hij immer heeft be toogd; gsm-straling is ongevaar lijk. „Natuurlijk kun je zoiets hooit met 100 procent zekerheid zeggen, maar dat geldt voor elk wetenschappelijk onderzoek." Van Rongen heeft niet de illusie dat critici die wel geloven in een verband tussen kanker en het ge bruik van een mobieltje, door dit onderzoek hun mening bij stellen. „Die mensen zij zo over tuigd van hun gelijk dat zij nieuw bewijs blijven negeren." Huisarts vindt e-consult goedkoop van onze redactie binnenland SOESTDIJK - De Amerikaanse regering moet de aanbeveling van de commissie-Ba ker opvolgen en onderhandelingen begin nen met Iran. De situatie in het buurland Irak is zo chaotisch dat nu al vele honderd duizenden Irakezen op de vlucht zijn. Hoe Oud-president Bill Clinton spreekt op Paleis Soestdijk over klimaatverandering. foto Harmen de Jong/GPD langer dc burgeroorlog duurt, des te meer vluchtelingen er komen. De meesten zullen hun heil zoeken in Iran. Dat heeft de Amerikaanse ex-president Bill Clinton gisteren gezegd in Soestdijk waar hij was voor een toespraak over de klimaat verandering. Hij was uitgenodigd door de Nationale Postcode Loterij die een miljoen euro beschikbaar stelde voor de zogenoem de Clinton-stichting. Ook vier Thoolse stellen waren, als win naars van de straatprijs van de Postcode Lo terij, uitgenodigd op Soestdijk. Een leuk toetje bij de 12.500 euro die iedereen al ont vangen had. „Deze dag vergeet je nooit van je leven meer", aldus prijswinnares Daniël- le Kaat. Clinton noemde de strijd tegen de uitstoot van broeikasgassen één van de voornaamste uitdagingen waar de moderne samenleving zich voor ziet gesteld. Lukt het ons niet die strijd te winnen, dan dreigt een ineenstor ting van onze beschaving, aldus Clinton. De Amerikaan lanceerde het voorstel om we reldwijd een fonds voor schone energie in te stellen, zoals dat al bestaat voor de strijd te gen aids. Regeringen en donateurs kunnen daaraan bijdragen. Volgens Clinton is dit een doeltreffender manier om het publiek actief te betrekken bij de bestrijding van epidemieën en milieuvervuiling dan de tra ditionele aanpak via landen. GPD ENSCHEDE - De meeste dokters achten een consult via de computer, een zogenoemd e-consult, geen goede zaak. Ze vinden met name de honorering te laag. De faculteit ge dragswetenschappen van de Universiteit Twente heeft dat vastgesteld. „De honorering van 4,50 euro wordt door de huisartsen onvoldoende gevonden. 67 procent verwacht in de nabije toekomst wel gebruik te zullen maken van het e-consult. mits de honorering voldoende is", zegt een woordvoerder van de onderzoekers. ANP Bril beschermt tegen vuurwerk Vermiste kleuter lag te slapen BAARN - In paniek hebben een 37-jarige vader en een 35-jarige moeder uit Baarn woensdag de politie ge waarschuwd, omdat hun vierjarige zoontje was verdwe nen. 's Avonds kwam het verlossende bericht dat het jon getje was gevonden; hij lag in de woonkamer te slapen in een stoel die onder de tafel was geschoven. Met man en macht was er gezocht naar het ventje, waar bij ook een politiehelikopter werd ingezet. GPD DEN HAAG - Scholieren leren op de basisschool en de middel bare school niet meer goed spel len en rekenen. Daardoor krij gen zij in het middelbare be roepsonderwijs en op universi teit en hogeschool te maken met een achterstand bij Nederlands en wiskunde. Scholen moeten deze tekortkomingen bijspijke ren. Dat staat in een gisteren ver schenen advies van de Onder wijsraad. Deze onderzocht op verzoek van minister Van der Hoeven (Onderwijs) of leerlin gen genoeg kennis opdoen op school. Het onderzoek is ver richt na klachten dat zij meer met leerprocessen dan met leer stof bezig zijn. De Onderwijsraad concludeert dat op scholen het opdoen van kennis onder druk staat, vooral bij Nederlands en wiskunde. De woordenschat van leerlingen schiet tekort, zij krijgen te wei nig mee van de grammatica en leren niet goed redeneren. ANP HOOGERHEIDE - De 8-jarige Jesse Dingemans is ter aarde besteld op de begraaf plaats bij de Onze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk in Hoogerheide. Onder begeleiding van motoragenten werd het lichaam van de vermoorde scholier gisterochtend tegen elf uur naar de kerk gebracht. Het stoffelijk overschot werd de kerk ingedragen in een kleine witte kist. De eucharistieviering werd geleid door pastor Jo Staps en bijge woond door ruim vierhonderd mensen. Onder hen ook de klasgenootjes van Jesse met hun ouders. Op verzoek van de familie was de dienst alleen voor genodigden toegan kelijk. Jesse werd vorige week vrijdag op basischool Klim-Op gedood. De politie ar resteerde dezelfde dag een 22-jarige man die ervan wordt verdacht hem te hebben om gebracht. foto Ed Oudenaarden/ANP door Rens Ulijn AMSTERDAM - Helena (14) uil havo 2 draagt een jas met een kraag van wasbeerbont en zij is daar behoorlijk trots op. „Echt veel mooier dan dat nepspul. Bo vendien verhoogt het je status." Op het Hervormd Lyceum in Amsterdam-Zuid tel je niet meer mee zonder een kraagje van wasbeer-, konijnen- of vos senbont. Bont is hier helemaal hip. Zielig voor die beestjes? „Ze zijn toch al dood! Rivka (13) uit vwo 2 heeft een hekel aan mensen die moeilijk doen over bont: „Vaak dragen ze wel leren schoenen en eten ze ook vlees. Dan moet bont ook kunnen." Deze dag draagt zij geen bont, maar thuis heeft zij een prachtige jas met vossen bont. „Heerlijk zacht." Haar vriendinnetje Samya (15) draagt een sjaal van konijnen- bont. „Maar ik ben ook vegeta riër", meldt zij. Is een vegetariër met een konijnensjaal niet een wat vreemde combinatie? „Ik vind vlees gewoon niet lekker." Nog maar kort geleden vond je op middelbare scholen de fana tiekste tegenstanders van bont. Tweedehands jas was in 1982 een populair protestlied van Kinderen voor IUnderen en beel den van doodgeknuppelde zee hondjes sloegen in als een bom. Volgens de Bont voor Dieren staat in 2006 nog 89 procent van de Nederlanders negatief tegen over bont in kleding. Op het Am sterdamse Hervormd Lyceum is daar weinig van te merken. Char- maine (17) vindt wel dat je voor 'goed' bont moet kiezen. Het ko nijnenbont in haar tas van het merk Chick on a Mission komt van konijntjes die niet speciaal voor het bont zijn gedood. „Dit bont is een bijproduct. Anders had ik het niet gekocht." Wordt er dan niet gediscussi eerd over ai die arme dieren die gedood worden voor hun vacht? „Het is helemaal geen onder werp hier", zegt een leerling. „Het maakt gewoon geen fuck uit, weetje." Kledingontwerpers Ron Haarman van het Neder lands Bontinstituut is er blij mee. „Het is goed te verklaren. Veel beroemde kledingontwer pers kiezen de laatste jaren weer voor bont. Je vindt het te rug in modieuze kleding in alle segmenten van de markt, terwijl de bontmode zich vroeger meer richtte op oudere dames." Directeur Claudia Linssen van de Bont voor Dieren maakt zich grote zorgen om de toegenomen populariteit van bont onder de jeugd. „Het heeft alles te maken met Amerikaanse artiesten als Destiny's Child en Jennifer Lo pez die graag bont dragen. Maar gelukkig zijn er ook genoeg te gengeluiden. Paris Hilton en ont werpster Stella McCartney heb ben bont afgezworen en het blad Cosmopolitan is begonnen met de actie 'Smart girls fake it', om het gebruik van nepbont te promoten. Ik ben ervan over tuigd dat wij jongeren kunnen laten zien hoeveel dierenleed er achter hun bontkraagje schuil gaat." GPD AL- PAT GS.-PRAAT IK HEB L l E-Vê-R. p ROTTERDAM - Het Oogziekenhuis in Rotterdam en opti ciens in de regio Rijnmond vei'kopen in december hippe bx-illen die de ogen van jonge vuurwei'kafstekers moeten beschermen. Dit hebben het Oogziekenhuis en het Opto- metristen Collectief Rijnmond gistex'en gemeld, Rond de afgelopen jaarwisseling liepen 660 jongeren oog- schade op door vuurwex'k. De bril is van plexiglas en sluit de ogen aan alle kanten goed af. Daarnaast is hij mooi vormgegeven. De bril kost 3 euro. Vooi'lopig is de actie be perkt tot de regio Rotterdam. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3