Conclusies takendiscussie in zicht PZC PZC Licht loofhut Ouwerkerk straalt rondom Verandering vergt meer dan een nota 15 Borselse ambtenaar op topinkomenslijst Wethouder Verseput: zomer 2007 moet onzekerheid voorbij zijn Viering gouden kerkjubileum Koor giet carols in zowel modern als klassiek jasje vrijdag 8 december 2006 Hnor Harmen van der Werf 1 HEINKENSZAND - Een voor malig medewerker van de ge meente Borsele slaat op de lijst I van werknemers in de publieke I sector met een hoger inkomen dan een gemiddeld ministersala- I ris. Het ministerie van Binnen- I landse Zaken publiceerde die week. Het gemiddelde ministersalaris is voor 2005 op 158.000 euro vastgesteld. De beloning van de Borselse ambtenaar kwam in 2005 uit op 439.049 euro. Dat is vooral te danken aan een ont slagvergoeding van 372.592 eu ro. De man was hoofd financiën en later financieel controller. J. Gelok, burgemeester van Bor sele en belast met personeelsza ken, laat in een reactie weten dat het klopt dat de oud-ambte naar de ontslagvergoeding is toe gekend. Het is volgens Gelok echter volkomen onterecht dat de man op de topinkomenslijst van Binnenlandse Zaken is geko men. „Dit is heel wat anders dan de topsalarissen die in deze lijst voorkomen van directeuren van zorginstellingen of program mamakers bij publieke omroe pen. Het gaat bij ons om een ver goeding voor iemand die al ge ruime tijd ziek is." De betrokken ambtenaar was sinds 1990 bij de gemeente Bor sele in dienst. In 1998 werd hij ernstig ziek en grotendeels ar beidsongeschikt verklaard. Een herkeuring volgde naderhand op basis van door het kabinet- Balkenende aangescherpte re gels. De medewerker (56) zou weer volledig arbeidsgeschikt zijn. „We hebben vervolgens ge probeerd hem te reïntegreren", verklaart burgemeester Gelok, „maar dat lukte niet, waarop wij deze regeling hebben kun nen treffen." Hoewel de gemeen teraad met de regeling heeft in gestemd, plaatsen raadsleden wel vraagtekens. Er werd een vergelijking getrokken met het bedrijfsleven. „Zo'n regeling was daar niet mogelijk ge weest." Burgemeester Gelok vindt die vergelijking absoluut niet opgaan. „We hebben te ma ken met eigen regels en die heb ben we als gemeente, als goed werkgever, uitgevoerd." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Voor de zomer van 2007 moet het kerntakenon- derzoek van de gemeente Schou- wen-Duiveland worden omge zet in concrete besluiten. Vol gens wethouder A. Verseput is dat niet alleen belangrijk naar de burger toe, ook de ambtelijke organisatie verkeert al lang in onzekerheid wat er gaat gebeu- Het ingrijpendste voorstel in de discussie is het- al dan niet ver zelfstandigen van de reinigings dienst en de afdeling openbare werken. Privatisering van die ta ken is inmiddels van de baan. De aandacht richt zich nu voor al op een efficiëntere werkwijze. Eén van de opties die wordt be keken, is beide diensten samen in een aparte organisatie naast de gemeente te zetten - min of meer vergelijkbaar met de werk wijze van de Zuidhoek. De verschillende mogelijkheden worden in kaart gebracht door organisatiebureau KplusV. Ook de medewerkers worden bij het inkleuren van dat plaatje betrok ken, aldus Verseput. „Dat zijn toch de mensen die het werk doen. Zij kunnen zelf als geen ander aangeven wat er even tueel beter kan." Een tweede spoor dat uit de eer dere debatten is opgepikt, be treft de verbetering van de ge meentelijke dienstverlening aan burgers en bedrijven. Verder wordt ook de werkwijze van de dienst controle en handhaving onder de loep gelegd. Verseput verwacht dat in februa- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111 -454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: wèb@n7C.nl ri de reeks gesprekken met het betrokken personeel achter de rug is en door KplusV is voor zien van een heldere analyse. Niet veel langer daarna moeten knopen worden doorgehakt, vindt de wethouder. „De bedoe ling is dat dit verhaal uiterlijk medio 2007 is afgerond en ieder een weet waar hij aan toe is. Dat die termijn wordt gehaald, is ook belangrijk voor de organi satie. Die verkeert al heel lang in onzekerheid wat er staat te ge beuren." Verseput benadrukt dat bezuini gen niet de eerste prioriteit is van het kemtakenonderzoek. „Het gaat ons er vooral om dat er efficiënter en strakker wordt gewerkt. Als dat uiteindelijk tot een personeelsreductie leidt, blijkt op termijn pas of dat gun stig is. Sommige politieke par tijen kunnen wel blijven roepen dat er op Schouwen-Duiveland, vergeleken met andere gemeen ten, makkelijk 35 ambtenaren uit kunnen. Maar of je daarmee per saldo beter en goedkoper af bent, is nog steeds de vraag. Het werk moet linksom of rechtsom toch worden gedaan." Overigens slankt het personeels bestand tussentijds ook al af. Sinds 1 januari 2005 is het aan tal banen met 21 afgenomen tot 332, als uitvloeisel van de bezui nigingsdoelstelling. Volgens de wethouder worden de verschillende fases in het on derzoek intern regelmatig terug gekoppeld en is er geen onrust onder het personeel over de uit komst. fSTREEKACTIVITEITEN BROUWERSHAVEN Nicolaaskerk, 13.00 - 21.00 uur: Kerst markt met muziekoptredens; BRUINISSE De Pul, 21.30 uur: Optreden feest band Bestel mé; BURGH-HAAMSTEDE Hervormde kerk aan de ring, 19.30 uur: Adventsconcert m.m.v. Interker kelijk Kerkkoor, Westhoekzangers en kinderkoor Sjofar; NIEUWERKERK Kerk Gereformeerde Gemeente, 19.30 uur: Adventzangavond m.m.v. kinderkoren Jedaja en David. bij nader inzien Zangvereniging VZOS zingt niet van avond in de Adrianuskerk in Dreischor, zoals gisteren in deze krant stond, maar morgenavond. Het kerstconcert met kin derkoor Sjofar, gospelkoor Together en Oosterlands Fanfare begint om 19.30 Korrie de Graaf (links) en Annelies Breugem verwijzen naar cle lichtkoepel in de kerk in Ouwerkerk als symbool voor een loofhut. door Ali Pankow OUWERKERK - Het begrip 'De kerk in het midden' geldt in Ouwerkerk zowel letterlijk al figuurlijk. „Het is dan ook een prachtig symbool dat bij de viering van het vijftig jarig bestaan het licht in de kerk werkelijk naar alle kanten zal. stralen", zegt pastor Annelies Breugem van de protestantse gemeente. „De gif ten voor aanschaf van de nieuwe ver lichting komen van heel veel dorpsgeno ten, al of niet kerkelijk gebonden", vult voorzitter Korrie de Graaf van de ker kenraad aan. Het eigentijdse kerkgebouw in het mid den van de Ring werd op 19 december 1956 officieel in gebruik genomen. Het gold als vervanger voor een monumenta le voorganger. Die vroegere kerk werd in februari 1945 zwaar beschadigd toen een bom de ernaast staande toren trof en grote brokstukken daarvan op de kerk terechtkwamen. Dit gouden jubileum gaat uitgebreid gevierd worden met twee bijeenkom sten. Op zondag 17 december gebeurt dat met een herdenkingsdienst met me dewerking van muziekvereniging Nieuw Leven, een fototentoonstelling van hoogtepunten in vijftig jaar kerkge schiedenis en een presentatie van zoge heten 'dierbare dingen-doosjes'. Breu gem legt uit: die zijn gemaakt door kin deren van de kindernevendienst en door tien gemeenteleden. De inhoud van de dozen gelden bij de volwassenen als symbool voor waardevolle ervarin gen in de kerk. De kinderen stelden hun dozen samen met dingen die ze onmis baar achten tijden hun levensreis. De tocht van het Joodse volk gedurende veertig jaar door de woestijn op weg naar het Beloofde Land gold daarbij als inspiratiebron. Die tocht speelde destijds ook een rol in het ontwerp van het kerkgebouw door architect F. Klokke uit Middelburg. „De kerk is gebouwd als een loofhut, zo als beschreven in Leviticus 23. De licht koepel in het plafond van de kerk geldt als symbool voor het uitzicht op de he mel vanuit de loofhut", legt Breugem uit. „Het ontwerp was al op 13 december 1952 goedgekeurd, maar toen kwam dus de Ramp. Het werd 26 januari 1955 eer de bouw werd gegund aan het be drijf Everaers-van den Berg uit Scher- penisse", vertelt De Graaf. Bij het opdie pen van dit soort gegevens maakt zij dankbaar gebruik van het boekje waar in voormalig kerkvoogd Wim Vijver berg een kwart eeuw beleid van de kerk voogdij optekende. Verdere gegevens ten behoeve van de gouden jubileumviering komen van ge meentearchivaris Huib Uil. Hij legt bij voorbeeld uit dat de bouw vrij lang duurde, omdat de vereiste bouwmateria len in die periode maar mondjesmaat beschikbaar waren. Een kerk bouwen is één, het gebouw in stand houden is een ander verhaal. Vol gens Breugem komt er al heel wat voor kijken alleen al het geld voor regulier onderhoud bijeen te schrapen. De op brengst van de jaarlijkse kerstmarkt le vert daarin een belangrijke bijdrage. foto Marijke Folkertsma Ruimte voor wat extra investeringen is er nauwelijks. Dubbel glas, bijvoor beeld, zou mooi zijn, maar dat blijft voorlopig op het verlanglijstje. Watero verlast door het lekkende dak wordt be streden door wat emmertjes te plaatsen zolang de exacte plekken niet zijn ont dekt. Een grote wens gaat echter dus wel in vervulling tijdens deze jubileumviering: de kerk krijgt nieuwe verlichting. De klassieke kapjes worden vervangen door moderne bollen, maar belangrijker daarbij is het licht dat rondom zal gaan stralen. „Tot nu toe was het maar goed dat we 's ochtends, dus bij daglicht, diensten hebben", geeft De Graaf aan hoe summier het schijnsel van de oude lampen was. Het kerkjubileum op de dag zelf wordt gecombineerd met de viering van het dorpskerstfeest op dinsdag 19 decem ber. Een belangrijke bijdrage daaraan leveren de leerlingen van openbare ba sisschool 't Stoofje. Ook de muzikanten van Nieuw Leven zijn dan wederom van de partij. Met de kerk in het midden zal het een viering voor het hele dorp zijn, weten Breugem en De Graaf bij voorbaat. De gemeenteraad gaat de werkwijze veranderen. Er moet korter vergaderd worden en het zwaartepunt van de dis cussie komt in de commissiever gaderingen te liggen. Moties en amendementen moeten zoveel mogelijk al in de commissie aan de orde komen en in het vervolg is het ongepast om discussies in de raad nog eens dunnetjes over te doen. Alleen politiek heikele punten worden daar nog bespro ken. door Melita Lantinq Korter vergaderen klinkt als een nobel streven, maar is de ge meenteraad daar wel klaar voor? Die verandering doorvoe ren op papier is één ding, maar het zijn de mensen die het moe ten uitvoeren, zei burgemeester dens de behandeling van het on derwerp. En dat zou in de situa tie van Schouwen-Duiveland wel eens lastig kunnen worden. Nu al worstelen verschillende raadsleden met de huidige werk wijze. „Geef me twee jaar de tijd", riep een van de raadsleden woensdag vrolijk richting de voorzitter tijdens een commissie vergadering, „dan weet ik hele maal hoe het hier werkt." Tot nu toe moet de voorzitter keer op keer raadsleden terug fluiten omdat ze vragen stellen terwijl de vragenronde al lang en breed achter de rug is. Of raadsleden voeren uitgebreid het woord met als enige conclu sie dat ze het eens zijn met een voorstel. Acties die veel tijd kos ten, waardoor vergaderingen lanc duren. gaan hier onder gebukt en dat is - zo erkennen alle raadsleden volmondig - een onwenselijke si tuatie. Dus moet het anders. Een com missie vanuit de raad is aan het werk gegaan en met een voor stel gekomen. Het streven is om analyse zoveel mogelijk discussies in de commissies af te ronden en bij hamerslag te bekrachtigen in de raad. Echter, als een individueel raadslid dat wil, wordt een stuk gewoon weer op de agenda ge plaatst. Het valt dus te bezien of dit voorstel wel tot verbetering zal leiden. Met een beetje pech heeft elke fractie wel een stuk waar ze bh nader inzien nos wordt het streven om de raads vergaderingen korter te laten du ren, deels weer teniet gedaan. Het vereist in elk geval een ijze ren zelfdiscipline van de raadsle den om al in de commissie een definitief standpunt in te ne men. En dan kom je automatisch te recht bij een zwakke schakel in dit voorstel: de inspraak. Met de mond belijden alle fracties dat inspraak een groot goed is. Daar om wordt nu voorgesteld om in sprekers aan te laten schuiven tijdens commissievergadering om hun eigen zaak te bepleiten. Een prachtig streven, maar in de nieuwe werkwijze moeten fracties op dat moment al hun standpunt hebben bepaald. Je kan dus vraagtekens plaatsen bij het nut van deze verruimde insDraakmoeeliikheid. Rijbewijs kwijt na dutje in auto ZIERIKZEE - De politie heeft gisterochtend donderdag morgen het rijbewijs afgenomen van een dertigjarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland. Rond half tien kreeg de politie een melding binnen dat op een parkeerplaats aan de Grevelingenstraat in Zie- rikzee een vrouw in een auto lag te slapen. Toen de agen ten op de parkeerplaats arriveerden, was de auto ner gens meer te bekennen. De pei'soon die de politie had getipt over de auto, had eek- ter ook het kenteken doorgegeven. Gezien de toch onge bruikelijke situatie gingen de agenten naar het adres die bij het kenteken hoorde. Daar kwam de auto net aangereden, met de vrouw achter het stuur. Toen de agenten de bestuurster aanspraken, ro ken ze een alcohollucht. Uit de blaastest bleek dat ze ruim drie maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Haar rijbewijs werd ingenomen en de vrouw kreeg een dagvaarding. Slibdepots bij Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint deze week met de aanleg van twee tijdelijke baggerdepots buiten de bebouwde kom van Colijnsplaat. Na de jaarwisseling gaat het waterschap de Valkreek in Colijnsplaat en de vijver aan de Dorpsweg in Wis- senkerke baggeren. De ruim 21.000 kubieke meter bagger die hierbij vrijkomt, wordt tijdelijk opgeslagen in bagger depots aan de West Zeedijk en aan de Molenweg. De baggerdepots zijn bedoeld om de natte baggergrond te drogen. Voor de aanleg van het depot aan de West Zeedijk moeten bomen worden gekapt, maar het water schap plant nieuwe bomen terug zodra het baggerdepot af is. Door het baggeren verbetert de afvoer van het water en ontstaat er een betere leefomgeving voor planten en die ren. Het hele baggerproject bij de Valkreek is in februari 2007 klaar. Het Rijk, cle gemeente Noord-Beveland en Wa terschap Zeeuwse Eilanden betalen elk een deel van de 400.00 euro die het project kost. Opknapbeurt wandkleed raadszaal KAPELLE - Het wandkleed dat in de raadszaal van het gemeentehuis in Kapelle hangt, krijgt een opknapbeurt. Het kleed uit 1951 vertoont slijtageplekken. De gemeente laat het wandkleed ophalen door het Textiel museum in Tilburg. Het museum gaat het kleed conserve ren. Dat kost rond de tweeduizend euro en neemt onge veer een maand in beslag. Rijstijl wekt agressie op GOES - Een 29-jarige man uit Dordrecht heeft woensdag middag aangifte gedaan tegen een 42-jarige Goesenaar die hem probeerde te slaan na een verkeersruzie. De 29-jarige man reed vanaf de Van Hoogendorplaan in Goes de rotonde op en boog af richting de Ring baan-West. De Goesenaar wilde vanaf Het Tiendenplein de rotonde oprijden en ergerde zich aan de rijstijl van de ander. Bij Het Tiendenplein besloot de 42-jarige man de Dordtenaar op zijn rijgedrag aan te spreken. Hij probeer de daarbij de Dordtenaar een paar klappen te geven, maar dat lukte niet. De politie in Goes zoekt getuigen van het voorval. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De traditionele Christmas carols zijn door het Gereformeerd Kerkkoor uit Zie- rikzee op nieuwe leest ge schoeid. Het publiek kan kiezen tussen een 'klassieke' uitvoering op donderdag 21 december en een gemoderniseerde versie op vrijdag 22 december. De uitvoering van de christmas carols in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee is uitgegroeid tot een tra ditie. De belangstelling voor de uitvoering van de verhalende Engelse kerstliederen was zo groot dat enkele jaren geleden besloten werd de christmas ca rols twee maal achter elkaar ten gehore te brengen. Tweemaal was dan nagenoeg hetzelfde pro gramma te volgen. Voor de editie 2006 is voor een andere opzet gekozen. Donder dag 21 december is de Nieuwe Kerk het toneel van de klassiek Engelse uitgave van de carols. Voor die gelegenheid is het Gere formeerd Kerkkoor aangevuld met gastzangers van zowel het Middenbouwkoor als het Onder- bouwkoor van Christelijke Scho lengemeenschap Prins Maurits uit Middelharnis. Ook winnaar van zangwedstrijd Zierikzee Vo caal tenor Peter Reinders is te horen. Hij zingt samen met Mar- greet Baakman. Op het program ma onder meer het nummer In the bleak midwinter. Het koper- blaasensemble zorgt voor muzi kale ondersteuning. Nederlandstalig De uitvoering van de carols een dag later staat in het teken van vernieuwing. Om te voorkomen dat verstarring optreedt, is geko zen voor andere lezingen die vanaf meerdere punten in de kerk worden voorgelezen. Ook worden de aanwezigen meer be trokken bij bij het geheel door Nederlandstalige samenzang aan het carols-programma toe te voegen. Van enkele traditione le Engelse kerstliederen wordt een in het Nederlands vertaalde versie ten gehore gebracht. Naast het gereformeerd kerk koor werken ensemble Waisisï, eerder genoemd koperblaasen- semble en harpensemble The Young Harpists mee. De concer ten in de Nieuwe Kerk beginnen om 20.00 uur. wordt juist afgeschaft omdat dit een schijn-inspraak is. Zelden of nooit worden inspraakreac ties in de raad nog gewogen tij dens de discussie omdat de frac tiestandpunten al bepaald zijn. Eenzelfde situatie dreigt nu voor politiek minder heikele punten te ontstaan tijdens de in spraak in de commissievergade ringen. Voor het CDA zijn al deze pun- ■ten reden om uiteindelijk tegen het voorstel te stemmen. Zij den ken dat er uiteindelijk weinig zal veranderen en dat de burger 'een open en eerlijke kans moet krijgen om de meningen van de raad te beïnvloeden'. De fractie staat hierin wel alleen. Alle andere fracties zijn voor in voering. „Laten we maar met el kaar kijken of deze werkwijze haalbaar is", verwoordde Alert!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39