PZC Terrein CZAV blijkt vervuild BOUWMAN Bouw grootste zeeaquarium van Zeeland begonnen Koninklijk bedankje voor vrijwilliger IriterrietPlusBellen. Is er nu ook voor ondernemers: Zakelijk InternetPlusBellen zakelijk internetplusbellen H^ kpn sluit je aan Superman Onderzoek met het oog op toekomstige woningbouw in Zierikzee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 8 december 2006 editie Schouwen-Duiveland waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-1998 Wij geven u de heift cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Kleding nu tot 50% korting van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie (Advertentie) door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Met het stor ten van 250 kubieke meter be ton is de bouw van Zeelands grootste zeeaquarium begon nen. De nieuwste attractie van themapark WaterLand Neeltje Jans gaat in april 2007 open. Met het het project is een inves tering van twee miljoen euro ge moeid. Aquapolis wordt, schetst Water- Land-directeur A. van de Hoef, letterlijk en figuurlijk een at tractie van formaat. Het wordt een gebouw in de sfeer van entreegebouw Delta- plaza, alleen is de bouwwijze an ders dan anders. Van de Hoef: «Eerst wordt het aquarium ge bouwd en pas daarna het ge bouw eromheen." Gisteren is de bodem van het aquarium - een oppervlak van 30 bij 40 meter - gestort. Volgen de stap is het maken van een staalconstructie, waar vervol gens zijwanden en achterwand aan bevestigd worden. Is dat allemaal klaar, dan volgt eind januari plaatsing van een glazen voorwand. Die gaat be staan uit een vijftien centimeter dikke glasplaat van 13 bij 3 me ter. Van de Hoef: „Die wordt per schip vanuit Amerika aange voerd en er komt een specialist mee die gaat helpen bij het plaatsen van de wand. Dat wordt echt een heel spectaculai re operatie." Is de glasplaat eenmaal ge plaatst en is alles waterdicht, dan begint het vullen van het aquarium. Een fors karwei, want er kan ruim 300.000 liter zeewater in. Tegenover het aqua rium wordt en tribune gebouwd van waar af de toeschouwers on der meer de interactieve 'voeder shows' kunnen zien. Zes keer per dag worden de die ren gevoerd en tijdens dat pro ces geeft een medewerker van i abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste nummers in Nederland* Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur im/zakebjk 'Exclusief betaalde Op Zakelijk InternetPlusBellen is een fair usé policy van toepassing Deze aanbieding loopt tot en met 31 december 2006. Waterland Neeltje Jans tekst en uitleg. Ook worden met behulp van duikers dan wel onderwater camera's beelden gemaakt die voor de toeschouwers op een groot scherm worden geprojec teerd. Van de Hoef: „Het aardige is dat je met die camera's kunt in zoomen op details zodat je de toeschouwers een optimaal beeld kan geven van het voe ren." Oosterschelde Wie denkt kleurrijke exotische vissen te kunnen bewonderen in Aquapolis, komt bedrogen uit. Het zee-aquarium, met afstand het grootste van Zeeland, staat volledig in het teken van alles wat er in Oosterschelde en Noordzee leeft. Maar Aquapolis wordt meer dan alleen één grote bak zeewa ter met vissen en schelpdieren. In het gebouw is is ten behoeye van de zakelijke markt een ver gader- en presentatieruimte ge pland. Daarmee wordt inge speeld op de sterk groeiende be langstelling voor exclusieve ac commodaties op bijzondere loca ties. Het is de bedoeling dat Aquapo lis ergens tussen Pasen en He melvaart 2007 geopend wordt. zeeuwse almanak Kinderen in de kleuterleeftijd - en niet alleen zij - wanen zich soms Superman. Ook dat Goese knaapje van vijf vereen zelvigt zich regelmatig met zijn held. Toch at hij onlangs, zoals ove rigens veel te vaak gebeurt, niet in het tempo dat je bij een dergelijke status zou ver wachten. „Maar jij bent toch Superman?", zei zijn vader, in een poging hem tot enige spoed te manen. De blaag schudde hooghartig het hoofd en wees naar zijn rug. „Wappert er dan iets ach ter me aan?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Senioren slachtoffer zakkenrollers ZIERIKZEE - Drie senioren zijn gistermiddag op verschil lende plaatsen bestolen van hun portemonnee of tas. In Zierikzee werd in de Hema een 81-jarige inwoonster van die plaats beroofd van haar tas. Ze had deze in het rekje van haar rollator gelegd. Toen ze even niet oplette, was haar tas verdwenen. In de Hema te Middelburg werd de portemonnee uit een tas weggenomen van een 77-jarige man uit Laren. In de C&A te Vlissingen was een 72-jarige vrouw het slachtof fer van een zakkenroller. Vermoedelijk werd haar porte monnee uit haar tas gehaald toen ze probeerde een kle dingstuk uit een rek te pakken dat net te hoog hing. Veerman helpt jonge boeren DEN HAAG - Het kabinet wil dat niemand buiten de boot valt bij de Investeringsregeling voor Jonge Agra riërs. Daarom ging minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gisteren bij het debat over de landbouwbegroting verder dan de Tweede Kamer hem dinsdag had gevraagd. Hij zegde toe dat hij de 3 miljoen euro die voor volgend jaar is gereserveerd, ophoogt tot 8 miljoen als blijkt dat daar vraag naar is. Jonge boeren die de afgelopen jaren zijn uitgeloot na een beroep op de sub sidieregeling hebben volgend jaar een streepje voor, aldus de minister. De amendementen waarin de Kamer voorstel de waar het geld vandaan moet komen, betitelde Veer man als overbodig. „Laat u maar aan mij over waar ik dat geld vandaan haal." Speciale lessen voor hoogbegaafden TERNEUZEN - De 'slimmeriken' onder de achtste-groe- pers van de basisscholen krijgen van het Zelden- rust-Steelantcollege in Temeuzen de kans speciale lessen te gaan volgen in vakken als toneel, wetenschap, sport en Engels. Voor deze groep, de talenten van de toekomst, is een speciaal lesprogramma samengesteld, specifiek be doeld om de leerlingen te prikkelen en uit te dagen. Dat programma bestaat uit vier blokken: toneel en beel dende kunst (met docenten van Toonbeeld), wetenschap en technologie, tweetalig onderwijs Engels en sport. Het Zeldenrust-Steelant volgt met het lessenpakket scho lengemeenschap De Rede, die een weekje geleden aankon digde na de kerstvakantie een wiskundeklasje voor hoog begaafde basisscholieren te starten. Storm strop voor marktlui MIDDELBURG - Wie gisteren van plan was zijn boodschappen op de weekmarkt in Middelburg te doen, kwam bedrogen uit. Marktmeester A. Jobse liet de meeste kramen weghalen vanwe ge het stormachtige weer. „Het risico dat de wind onder de zeilen slaat en een kraam de lucht in vliegt, wil je niet lo pen," legt Jobse uit. „Veel marktkooplui waren uit zichzelf al weggebleven of pakten hun waar weer in toen bleek dat het niet te doen was het zeil op de kraam te houden." Eigenlijk een dubbele strop voor de marktlui, want op zo'n dag als gisteren kunnen zij hun spullen niet aan de'man bren gen en ze zijn het geld voor de staanplaats op de markt kwijt. De huur wordt namelijk per kwartaal aan de gemeente Mid delburg afgedragen. Jobse: „Dat is het risico van de marktkoopman. Als hij ziek is, krijgt hij ook zijn geld niet te rug. Dit is echt overmacht." Henk Klatter werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau als blijk van waardering voor een leven lang vrijwilligerswerk. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Met zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau gisteren in Burgh-Haamstede tij dens de Internationale Vrijwilligers Dag geldt Henk Klatter (77) als lichtend voor beeld voor mensen die zich vrijwillig voor de samenleving inzetten. Zijn eerste functie als vrijwilliger op Schouwen-Duiveland was voorzitter van de Knapenvereniging in Burgh-Haamste- de. Aan dat karwei begon hij in 1953. Vo rig jaar beëindigde hij zijn vrijwilligers- loopbaan in deze regio als voorzitter van de Seniorenraad. In de ruim vijftig jaar daartussen heeft Klatter zich verder inge zet voor kerk, vakbondswezen, politiek en welzijn. Momenteel is hij nog tweede voorzitter van het Landelijk Groepsbe stuur Senioren. Hij kwam in 1953 als Groninger naar Schouwen-Duiveland en was hier als wa terbouwkundige betrokken bij de slui ting van de Schelphoek na de Ramp. La ter was hij ook betrokken bij de bouw van de stormvloedkering. Inmiddels heb ben hij en zijn echtgenote zich in Zwolle gevestigd om dichter in de buurt van hun kinderen te wonen. Opgerekt „We hebben jullie uitschrijving uit de ge meente Schouwen-Duiveland even opge rekt", rechtvaardigde burgemeester As- selbergs het feit dat hij Klatter de ko ninklijke versierselen opspeldde in plaats van zijn collega uit Zwolle. „La ten we eerlijk zijn: wat heb jij tenslotte met die man?", schertste de burgemees ter van Schouwen-Duiveland. Assel- bergs gaf een overzicht van de vele vrij willige functies die Klatter bekleedde in de loop der jaren. Zo was hij voorzitter van de commissie beheer van de Gerefor meerde Kerk Haamstede, kerkvisitator voor de regio Zierikzee, lid van de beroe pingscommissie, lid van de liturgiecom missie en voorzitter van de taakgroep ere dienst. Voor het vakbondswezen zette Klatter zich sinds 1980 op bestuurlijk gebied in. Dat deed hij zowel regionaal en provin ciaal als landelijk. Op politiek gebied maakte hij zich, van uit de bloedgroep Anti-Revolutionaire Partij, verdienstelijk als bestuurslid van het CDA Schouwen-Duiveland. Tot aan de gemeentelijke herindeling in 1997 was hij ook CDA- raadslid voor de gemeente W esterschouwen. Vertegenwoordigers uit politieke en ker kelijke organisatie en van de Senioren raad zwaaiden de nieuw benoemde rid der lof toe voor zijn immer eigenzinnige, doordachte en loyale inzet als vrijwilli ger. Samen „Ik ben er stil van. Mijn vrouw Reina en ik hebben dit allemaal alleen maar kun nen doen doordat we altijd zulke goede mensen naast ons hadden. Je kunt alleen maar iets voor de samenleving betekenen als er mensen zijn die het samen met jou willen doen. Je moet je weg gaan met wat je hebt en met wat je kimt. En het moet altijd over de inhoud gaan", luidde de reactie van Henk Klatter zelf. Uit de boringen blijkt dat spra ke is van één ernstig geval van bodemverontreiniging als ge volg van bedrijfsactiviteiten. Het gaat om verontreiniging met minerale olie, door boven- en ondergrondse tanks die daar in het verleden gelegen hebben. Het etiketje 'ernstig' duidt op de omvang van de verontreiniging, licht R. de Lange van CZAV toe. Is er sprake van een vervuilings- plek groter dan 25 kubieke me ter (en dat is het ruimschoots het geval), dan wordt gesproken van 'ernstig'. Dat betekent niet dat het boel tje stante pede moet worden schoongemaakt. Bij het huidige gebruik als bedrijfsterrein (op het 1,1 hectare grote perceel zijn een groothandel in zaad en kunstmest en een pompstation gevestigd) lopen mens en ecosys teem geen 'onaanvaardbaar' risi co, blijkt uit de ontwerpbeschik king van de provincie Zeeland. Ook verspreiding van de vervui ling wordt niet gevreesd, omdat het terrein verhard is en de klei-ondergrond slecht door laat. Bij ongewijzigd gebruik hoeft de vervuiling pas in 2030 te zijn gesaneerd. Anders wordt door Esme Soesman ZIERIKZEE - Op het terrein van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) aan de Julianastraat in Zierikzee zijn twee gevallen van verontreiniging geconstateerd. Aanleiding voor het bodemon derzoek is het plan om de grond aan Delta Projektpartners te ver kopen. Op deze plek, waar on der meer de karakteristieke graansilo staat, moeten wonin gen verrijzen. het als er inderdaad woning bouw op het terrein gepleegd gaat worden. Al meer dan een jaar is CZAV met Delta Projektpartners in de weer over verkoop van het per ceel nabij het Zierikzeese Sas. Er moet aan een aantal voor waarden worden voldaan wil er een koop beklonken worden, ver klaart De Lange. Zo moet CZAV een alternatieve locatie hebben om de eigen activiteiten voort te zetten. De projectont wikkelaar moet op zijn beurt we ten welke woningbouwmogelijk- heden er precies op het huidige siloterrein zijn om de winstge vendheid van een dergelijk pro ject te kunnen inschatten. „We hebben tot 2009 of 2010 de tijd genomen om die zaken uit te zoe ken." Wat niet meteen betekent dat er tot die tijd niets zal gebeu ren. „Alle partijen willen op zich graag." Het bodemonderzoek is eind vo rig jaar uitgevoerd. Behalve het geval van ernstige verontreini ging hebben de boringen nog een stukje vervuilde grond aan het licht gebracht. Die verontrei niging is mogelijk afkomstig van een bron op noordelijker ge legen terrein. Deze besmetting moet nog nader worden onder zocht. Bovendien zijn er ook stukjes asbest ontdekt. Met het saneren is een bedrag van 665.000 euro gemoeid. Wie dat straks gaat betalen, is niet bekend. Ook dat maakt deel uit van nog te voeren onderhande lingen tussen verkoper en poten tiële koper. Thuis in.. RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37