Delta paait gemeenten met winst PZC PZC Ideeën die niemand voor mogelijk houdt ,15 Borsels raadslid spreekt van verkapte belastingaanslag agenda Veelzijdigheid en weidsheid van Borsele in beeld weekenddiensten Slepend conflict om kwekerij verbaast Raad van State vrijdag 8 december 2006 Hoor Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Zeeuwse gemeenten lopen aan de leiband van nutsbedrijf Delta, omdat zij zelf financieel baat hebben bij gunstige resultaten van de on derneming. PvdA-raadslid P. Vollaard uitte gisteravond die kritiek in de Borsele gemeenteraad. Ter tafel lag een voorstel om in te stem men mef een forse investering Zekerheid voor speelzaal Nisse HEINKENSZAND - Dc pouter- speelzaal in Nisse blijft in elk ge val open tot de zomer. Die toezegging is gisteravond ge daan door wethouder J. Zandee (SGP/'ChristenUnie) in de Bor- selse gemeenteraad. CDA-raads- hd M. van de Plasse-Nagelkerke lokte de belofte uit. Zij verwees naai' een motie die eerder dit jaar door de raad was aanvaard om de speelzaal open te houden, ook al komen er tijdelijk minder dan tien kinderen. Maximaal 3000 euro is uitge trokken om het inkomstenver lies af te dekken. Onder ouders was ondanks de duidelijke motie onrust ont staan. De motie bleek gister avond toch hard genoeg te zijn. Wintermarkt in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER - De Stichting Behoud Borselse Mo lens houdt vandaag een winter markt bij molen de Korenhalm in 's-Gravenpolder. Met een loterij wil De Stichting geld ophalen voor het onder houd van de Korenhalm. Scouting De Voortrappers uit 's-Gravenpolder is ook van de partij met zelfgebakken oliebol len. De wintermarkt duurt van 15.00 tot 20.30 uur. STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholeim Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van Delta in de nieuwe, gasge stookte Sloecentrale in Vlissin- gen-Oost. De gemeente Borsele is zoals alle Zeeuwse gemeenten en de provincie aandeelhouder van Delta. Vandaar dat de Bor selse raad ook om een mening werd gevraagd. Op zich kon Vollaard met die in vestering in de Sloecentrale nog wel leven, maar hij had zich dui delijk verschrikkelijk geërgerd aan in hetzelfde voorstel vervat te plan om de minimum-winst uitkering aan de aandeelhou ders te verhogen. Het mini mum-bedrag is dertig miljoen euro, dat wordt veertig miljoen euro vanaf 2007, als het aan het nutsbedrijf ligt. Zeeuwse gemeenten en provin cie likkebaarden daar over het algemeen bij, zo niet PvdA'er Vollaard. Om zijn ergernis on der woorden te brengen, maakte hij een vergelijking tussen een hond en zijn baas. „Houdt de baas zijn hond iets lekkers voor, dan begint zijn hond vanzelf te kwispelen." Met andere woor den: de aandeelhouders van Del ta - oftewel ook de gemeente raad van Borsele - zijn net kwis pelende honden. Vollaard voegde daaraan toe dat het Delta als nutsbedrijf niet past grote winsten te ma ken. „Het zou zo moeten zijn", betoogde hij welhaast als socia list van de oude stempel, „dat nutsvoorzieningen moeten wor den geleverd zonder winstoog merk. Een deel van de rekenin gen van Delta begint anders wel erg op een verkapte belasting aanslag te lijken." Vervolgens riep Vollaard de Bor selse gemeenteraad niet op om de voorstellen van Delta af te wijzen. De meerderheid zou hem waarschijnlijk toch niet ge volgd zijn. En Borsele heeft als kleinaandeelhouder ook niet zo veel in de melk te brokkelen. De PvdA'er gaf wel aan een funda mentele discussie te willen voe ren over de positie van Delta. „Wat betekent het om aandeel houder te zijn van dit bedrijf?", formuleerde Vollaard als hoofd vraagstelling. De gewaagde dis cussie komt er. Slechts één Borsels raadslid rea geerde gisteravond alvast op de uitlatingen van Vollaard en nog wel terloops. CDA-raadslid M. van de Plasse-Nagelkerke gaf te kennen dat zij de vergelijking met een kwispelend hondje te ver vond gaan. BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 20.00 uur: Jongerengroep OUZO voor holebi-jongeren tot 27 jaar: 22.00 uur:Vrijdagavondcafé de Soos; ELLEI/VOUTSDIJK - Het Fort, 10,00-17.00 uur: bezichtiging; GOES - Hal Leger des Heils, 9.00-12.00 uur; Uitverkoop kleding en meubelen; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; 's-GRAVENPOLDER - Molen De Ko renhalm, 15.00-20.30 uur: Wintermarkt; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uunvoor jeugd van 12 t/m 20 jaar; KAPELLE - Sportcomplex De Molenva- te, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; SINT-ANNALAND - Café Havenzicht, 19.30 uur: Open Statenbijeenkomst Par tijvoor Zeeland; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; HetTrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. ARNEMUIDEN - De bewoners van Ar nemuiden mogen de komende tijd volop dromen. Dromen over de invulling van de polders die in het noordoosten van het dorp liggen. Of er straks ook maar iets van die dromen werkelijkheid wordt, kan procesbegeleider Mare Rijn- veld niet beloven. „De gemeenteraad moet uiteindelijk beslissen." Het was voor iedereen wennen. Zonder enig idee vooraf plannen ontwikkelen. En dan niet ambtenaren of adviesbu reaus iets laten verzinnen, maar de men sen die in Arnemuiden wonen en wer ken. Het project 'Rondom Arnemuiden' is begin dit jaar begonnen. Plet wordt begeleid door lokale overheden, de Eras mus Universiteit, TNO en adviesbureau Tauw. Arnemuidenaren zijn uitgenodigd om droomscenario's te maken. Ze doen dat graag: bij de eerste bijeenkomst meld den zich ongeveer zestig personen. „Van tevoren waren we gewaarschuwd dat mensen in Arnemuiden gesloten zou den zijn. Daar heb ik niets van gemerkt. De gemeenschapszin is erg groot in het dorp. Dat is bij dit soort projecten erg belangrijk." Als je mensen vanaf het begin laat mee praten over een plan, komen er soms ideeën naar boven die niemand ooit voor mogelijk had gehouden. Vooraf worden dan ook weinig beperkingen op gelegd. Toch ligt er straks een realis tisch plan, denkt Rijnveld. „De gemeen te wil woningen bouwen en er moet ook een ontsluitingsweg komen. Verder wordt het advies dat mensen geven voor gelegd aan experts. Die kunnen dan zeg gen of iets wel of niet kan en eventueel een alternatief verzinnen." Rijnveld noemt als voorbeeld een ge bied in Brabant, bij de Bergse Maas. De rivier moest er de ruimte krijgen, vond de overheid. De families die boerderijen hadden in het gebied, kozen er uiteinde lijk voor om op terpen te gaan wonen. „Dat is iets wat niemand van tevoren had kunnen bedenken. En toch was het een oplossing waar mensen tevreden mee waren. Dat is het voordeel van het betrekken van belanghebbenden bij het maken van plannen." Toen het project in Arnemuiden vorig jaar begon, bestond het idee om een pol der onder te laten lopen en Arnemuiden weer te verbinden met het Veerse Meer. „Van te voren zeiden mensen dat we daar in Zeeland niet mee moesten aan komen. Maar sommige mensen in Arne muiden sprak het juist aan, omdat het dorp vroeger ook aan het water lag. La ter bleek het niet zo makkelijk te zijn, we hoorden van een boer dat de grond heel hoog lag." Radicaal „Lokale expertise wordt heel vaak on derschat door mensen die plannen ma ken. Beelden worden genuanceerd door mensen erbij te betrekken. Elke invals hoek, elke manier van kijken naar zo'n gebied wordt meegenomen." Er is al een radicaal idee gepasseerd, zegt Rijn veld. Niet van een Amemuidenaar, maar van een groep Fransen. Zij kwa men met het plan om aeronautische wo ningen te bouwen; huizen aan de lan dingsbaan van Vliegveld Midden-Zee land. „Dat bleek niet zomaar te kunnen omdat Midden-Zeeland een openbaar vliegveld is." foto Ruben Oreel „Meestal gaat het zo dat een ingenieurs bureau of een overheid met een plan komt en dan wordt de trein aan het rol len gebracht. Wij hebben ons vooraf geen doel gesteld voor woningen of re creatie, alleen dat er een advies moet ko men over dit gebied. We waren wel een paar maanden verder voordat dat idee geaccepteerd werd. Ik hoop dat de men sen die eraan meedoen hier iets van le ren. De toekomst zal leren of bijvoor beeld de gemeente dit ook in de toe komst zal toepassen." Bestuurders Een project als dit staat of valt met be stuurders die zich willen binden aan het proces en die bereid zijn om zich er inhoudelijk niet mee te bemoeien, zegt Rijnveld. De bewoners maken een ad vies. Dat wordt voorgelegd aan de ge meenteraad. „Het plan moet natuurlijk worden afgewogen, ook ten opzichte van andere projecten. Wij proberen de gemeenteraad er wel bij te betrekken. Veel raadsleden wonen de bijeenkom sten bij, overigens zonder zich er verder inhoudelijk mee te bemoeien. Het ï'isico bestaat natuurlijk dat de gemeenteraad het advies afwijst. Dat zou een grote te leurstelling zijn, maai- dat recht hebben ze wel." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Met liefde heeft de Middelburgse fotograaf Mechteld Jansen de vele kanten van de gemeente Borsele in beeld gebracht. De presentatie van haar boek - en dat van vormgever Thiër- ry Tetenburg - was gistermiddag in de raadsboerderij in Heinkenszand. Het was druk. Jansen legde niet alleen dorpsgezichten vast. Zij maakte ook por tretten van een aantal karakteristieke in woners van Borsele. Al die mensen waren gekomen. Zij waren vol lof over het fotoboek waaraan zij mee werkten. „De veelzijdigheid van Borsele heeft mij nog het meest getroffen", vertelde Jan sen. Tetenburg heeft dat in de vormge ving laten doorwerken. „Ik heb bewust gekozen voor een liggend formaat", zei Bij de familie Kloosterman te Oudelan- de. foto uit besproken boek zaterdag 9 en zondag 10 december 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen, spreekuur volgens af spraak) Patiënten huisartsenpraktijk de Pij lers v. Dusseldorpstraat 3, Goes, tel. 0113-272000 Spreekuur zat. en zon. 10.00-10.30 en 17.00-17.30 uur. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland De Wit, Van Dusseldorpstraat 5, Goes, tel.06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tholen en Bergen op Zoom (leden NMT): telefonisch contact opnemen met eigen tandarts. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: B. J. Boer, tel. (0113) 313050 of (0113) 228866. Dierenartsenpraktijk Karelse, van Dijk, Stokman, van Anrooy: P.C. Stokman, 's Gravenpolderseweg 39, Goes, tel (0113)213419. Molenlaan 24, Yerseke, tel.( 0113) 572756. Spreekuur zat. 9.30-10 uur. Dierenkliniek Goes, kliniek voor Ge zelschapsdieren, C.W. Dreesman en M.A.R. van den Boomgaard, 's Graven polderseweg 92, Goes, tel.(0113) 270072 (24 uurs spoeddienst). Spreek uur zat. 10.00 tot 15.00 uur. Dierenambulance Rijstijl wekt agressie op GOES - Een 29-jarige man uit Dordrecht heeft woensdagmid dag aangifte gedaan tegen een 42-jarige Goesenaar die hem probeerde te slaan na een ver keersruzie. De 29-jarige man reed vanaf de Van Hoogendor- plaan in Goes de rotonde op en boog af richting de Ring baan-West. De Goesenaar wilde vanaf Het Tiendenplein de ro- tonde oprijden en ergerde zich aan de rijstijl van de ander. Bij Het Tiendenplein besloot de 42-jarige man de Dordtenaar op zijn rijgedrag aan te spreken. Hij probeerde daarbij de Dordte naar een paar klappen te geven, maar dat lukte niet. Dierenambulance Bevelanden, tel. 0623466221. Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur Poortvliet, Kalfsdamseweg 2, zat. van 8,30-9.00 uur en Tholen, Boter markt 10, zat.van 11.00-12.00 uur. Wijkverpleging Allévo tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel. (0113) 229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel. (0113)218290 RST Zorgverleners tel. 0342-405454 Zorgstroom De Bevelanden tel. (0113) 273636 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 19 30-zon. 19.30 uur: W. Diteweg, tel 0113 224099I. van Zut- phen, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. Verloskundigenpraktijk Gemeente Bor sele (24-uur bereikbaar) J. Dekker. 06-53156391 Storm is strop voor kooplui in Middelburg MIDDELBURG - Wie gisteren van plan was zijn boodschappen op de weekmarkt in Middelburg te doen. kwam bedrogen uit. Marktmeester A. Jobse liet de meeste kramen weghalen vanwe ge het stormachtige weer. „Het risico dat de wind onder de zei len slaat en een kraam de lucht in vliegt wil je niet lopen," legt Jobse uit.Eigenlijk een dubbele strop voor de marktlui, want op zo'n dag als gisteren kunnen zij hun spullen niet aan de man brengen en ze zijn het geld voor de staanplaats op de markt kwijt. De huur wordt namelijk per kwartaal aan de gemeente Middelburg afgedragen. Opknapbeurt voor wandkleed raadszaal KAPELLE - Het wandkleed dat in de raadszaal van het gemeen tehuis in Kapelle hangt, krijgt een opknapbeurt. Het kleed uit 1951 vertoont slij- tageplekken. De gemeente laat het wandkleed ophalen door het Textielmuseum in Tilburg. Het museum conserveert het kleed. Dat kost rond de 2000 euro en neemt een maand in beslag. door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te stak gisteren zijn verbazing nauwelijks onder stoelen of ban ken dat de gemeente Borsele een eerdere uitspraak over kwekerij Het Groene Weegje in Kwaden- damme niet heeft aangegrepen om het jaren slepende conflict met de kwekerij op te lossen. De gemeente en plantenkweker H. en A. Wevers-Stevens stegge len al tien jaar over de legalisa tie van een plantenkwekerij aan de Aalweg in Kwadendamme. Staatsraad H. Troostwijk bena drukte dat bemiddeling op zich de enige mogelijkheid is om uit het verzuurde conflict te komen. Daarvoor is een onafhankelijke bemiddelaar van buiten de ge meente nodig, aldus staatsraad Troostwijk. Vraagtekens De staatsraden zetten grote vraagtekens bij de handelwijze van de gemeente. Afgelopen fe bruari nog stelde de Raad van State in een uitspraak vast dat de kwekerij niet in strijd met het bestemmingsplan aan de Aalweg zit en dat het in princi pe legaal kassen en schuren mag hebben. In plaats van Wevers tegemoet te komen, wees de gemeente de lopende en nieuwe bouw- aanvragen voor Wevers' kas en schuur af en nam ze een voorbe- reidingsbesluit, waardoor Het Groen Weegje weer als illegaal bedrijf dreigt te worden bestem peld. De Raad van State stelde dat, als Wevers na de uitspraak van februari een bouwaanvraag voor de schuur en kas had inge diend, de gemeente een bouwver gunning had moeten verlenen. Maar volgens de gemeente ont brak er van alles aan de bouw aanvraag. Wevers ontkende ten stelligste dat de aanvragen niet in orde waren. Troostwijk zei dat de Raad van State dit conflict niet met een uitspraak kan oplossen. „U moet echt met elkaar om de ta fel gaan zitten." Advertentie o r hij. „Om.de weidsheid van Borsele tot uit drukking te brengen." PZC-joumalist Jan van Damme schreef korte teksten in het fotoboek. Eén citaat: Het platteland staat onder druk. Is dat ooit anders geweest? Wie Borsele tot in de kern doorbladert, krijgt niet de indruk dat het Borsele slecht gaat. En haar inwoners evenmin. Jansen kreeg van de gemeente volledig de vrije hand. De beelden moeten dus wel betrouwbaar zijn, zonder opsmuk. Wat dan blijft hangen, is bijvoorbeeld een foto uit het dorp Borssele: een goed onderhouden boerderij met nog net zicht baar op de achtergrond de bol van de kerncentrale. Het geeft weer wat Jansen zo in Borsele heeft getroffen, de grote veelzijdigheid. Borsele tot in de kern. 218 pagina's dik, gaat over de toonbank voor 29,95 euro. De gemeente Borsele heeft een traditie om de zoveel jaar een fotoboek te laten maken. De eerste is van 1984, de tweede van 1994. Noordweg 125, Serooskerke Wolcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31