Over de grens liggen kansen PZC Bergers dichten gaten in zinkend schip Rechtszaak stelt slachtoffer oplichters teleur Scholen herdenken Jesse Voorkeur voor minder laag peil op Veerse Meer Graafwerk oorzaak drijfzand op strand 14 Kamers van Koophandel starten Go Market Scheldemond ChristenUnie houdt enquête over Tholen Nederlandse topfilms te zien in FiZi Zierikzee Veerman wijst claim vissers af vrijdag 8 december 2006 door Wout Bareman GENT - Ondernemers aan weerszijden van de grens laten nog te veel kansen liggen. Met een goede, doordachte aanpak kunnen ze veel meer rendement uit hun bedrijf halen. De Kamers van Koophandel van Zeeland en Oost- en West-Vlaan deren steken daarbij een handje toe. Ze helpen ondernemers op weg bij hun grensoverschrijden de verkenningen en verstrekken ze alle mogelijke informatie over juridische aspecten, cul tuurverschillen én mogelijke val kuilen. Hoe verover je een plaats op de markt aan de andere kant van de grens, hoe hou je de gelegde contacten in stand en op welke THOLEN - De fractie van de ChristenUnie Tholen legt mid denstanders in Tholen-stad een enquête voor over de binnen stad. De fractie maakt zich zorgen over de kwaliteit en inrichting van de binnenstad en vraagt Thoolse middenstanders naar hun mening hierover. De enquête richt zich vooral op onderwerpen als kwaliteit van het .winkelbestand, bereikbaar heid en de aantrekkelijkheid van de Thoolse binnenstad. Volgende week haalt de Chris tenUnie'de enquêtes weer op. De antwoorden vail de onderne mers gebruikt de fractie in even tuele verdere discussie over de ontwikkelingen in Tholen-stad. Vanaf 2000 worden er al onder zoeken en acties uitgevoerd om de Thoolse binnenstad aantrek kelijker te maken. De enquête is bedoeld om te inventariseren hoe de situatie nu is en op welke punten de partij nog actie kan ondernemen. Voorlezers te over bij project 50-plus leest voor GOES - Voorlezen is nog altijd erg populair. Dat ondervinden de bibliotheken in Noord- en Zuid- Beveland en de Stichting Kinderopvang De Bevelanden tijdens hun zoektocht naar nieu we voorlezers. Ruim zestig men sen hebben zich al aangemeld. Het loopt storm met de aanmel dingen voor '50-plus leest voor', zodat de vacatures nu al ruim schoots opgevuld zijn. Daarom is de aanmeldingsactie, die offi cieel tot 15 december duurde, gisteren stopgezet. Overigens zijn er niet alleen 5 O-plussers die graag willen voorlezen. Bij de Openbare Bibliotheek Goes was er al een voorleesteam van zestien mensen, maar voor de nieuwe voorleesprojecten op peuterspeelzalen en kinderdag verblijven waren nog wel een stuk of acht mensen nodig. Er kwamen echter vijfentwintig aanmeldingen binnen. In Kapel- Ie kwamen twintig nieuwe voor lezers op de actie af, in Reimers- waal tien en in Borssele ook tien. Dat er meer aanmeldingen zijn dan verwacht vindt bibliotheek medewerkster Letta Vermeulen niet erg. „Eigenlijk zijn het te veel mensen voor het project '50+ leest voor', maar we gaan in januari begimien met andere projecten en daar kunnen we ze ker mensen voor gebruiken." In januari 2007 gaat een voor- leesproject met geestelijk gehan dicapten van start. Er zijn ook al ideeën voor een voorleespro- ject in bejaardenhuizen en ver pleegtehuizen. Bent u de ervaren (diesel) monteur m/v die Jachtwerf de Grevelingen b.v. zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. manier breid je ze uit. Op al die vragen geeft het Euregioproject Grensoverschrijdende Marke ting Scheldemond (kortweg; Go Market Scheldemond) van de drie Kamers antwoord. Gisteren werd een startsymposium gehou den. De Kamers hebben 5500 be drijven in Zeeland en Vlaande ren opmerkzaam gemaakt op het initiatief. Ze kunnen zich tot eind januari aanmelden. Uit cijfermateriaal blijkt dat ruim vijfduizend Zeeuwse, meestal incidenteel, zaken doen over de grens. België is trou wens de belangrijkste afzet markt voor Nederlandse onder nemers, die er jaarlijks voor der tig miljard euro omzetten. De Belgen op hun beurt leveren voor 22 miljard euro aan ons land, zo'n twaalf procent van heel de Belgische export. Netwerk De deelnemers aan Go Market krijgen onder meer acht work shops voorgeschoteld over za ken als het opbouwen van een netwerk, het voeren van acquisi- tiegesprekken, over onderhande lingsmethoden en de marke- ting-technische aanpak. Projectcoördinator Leen ver- schraegen van de Kamer van Koophandel Oost-Vlaancleren gisteren in Gent; „Veel onderne mers lopen aan de andere kant van de grens tegen een onzicht bare muur op. Dat was voor ons reden om in actie te komen, me de op aandringen van het mid den- en kleinbedrijf zelf. Dit is niet zomaar een project met een aantal informatieve, maar vaak saaie lezingen. We kiezen voor een doelgerichte aanpak op maat." De bedrijven krijgen gedurende de looptijd van het project bege leiding van door de wo'l geverf de managers van grote bedrij ven. Per bedrijf is er zowel een Vlaamse als een Nederlandse 'peter' beschikbaar. Onderwijsinstellingen als de Ho geschool Gent en het ROC Wes- tersehelde in Terneuzen verzor gen het theoretische gedeelte. Online-cursus Ze informeren de deelnemers over 'zaken als marktonderzoek, sales, relatiebeheer en contrac ten. Aan het einde van het pro ject, in maart 2008, worden alle beschikbare gegevens gebun deld in een online-cursus, die dient als vraagbaak voor de be trokken bedrijven. Leen Verschraegen gisteren: „Wij zijn pas echt tevreden als de deelnemers aan het einde van Go Market precies weten hoe ze grensoverschrijdende zaken moeten aanpakken en welke we gen ze daarbij moeten bewande len." Een zeventigtal Zeeuwse en Vlaamse ondernemers kreeg gis teren alvast een lesje grensge- schiedenis van eerste schepen S. Van Rouveroij van Gent, uitleg over alle mogelijke juridische as pecten van jurist P. Kuijpers (een Nederlander in België) en een toelichting op de cultuurver schillen van ervaringsdeskundi ge G. Taels. De Ru-San wordt leeggepompt. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bergers van Multraship uit Terneuzen en de Unie van Reddings- en Sleep dienst uit Antwerpen zijn er gis termiddag in geslaagd verschil lende lekkages in de bodem van het binnenvaartschip Ru-San te dichten. Het schip was woensdagavond lek geslagen toen het bij het in varen van de Oostbuitenhaven in Terneuzen strandde op de steenstort tussen de Oude Veer haven en de Buitenhaven. Nadat de sleper Multratug 16 het schip (801ton) had vlotge- trokken, maakte het snel water en begon te zinken. De bergers installeerden direct een aantal pompen op het schip en de slepers Multratug 16 en Zeeland (URS) slaagden erin het schip tijdig tegen het rem- mingwerk voor de Oostsluis te zetten. Daar voerde een duikersploeg een eerste inspectie uit. De ber gers mobiliseerden vervolgens het kraanschip Karia uit Bres- kens dat de ladin'g van 660 ton gerst oversloeg in een ander schip. 's Middags werden de lekkages provisorisch gedicht, waama de bergers toestemming kregen met de Ru-San via de Oostsluis het Kanaal Gent-Terneuzen op te varen. Daar werd het schip af geleverd bij scheepswerf De Schroef op het Kanaaleiland bij Sluiskil Oostgat Vijf sleepboten van Multraship en de URS trokken om één uur in de nacht van woensdag op donderdag ook het geladen Egyptische vrachtschip Abur- dees (133 meter, 12.600 ton) vlot. Het schip was woensdag middag omstreeks vijf uur met door Emile Calon MIDDELBURG - Teleurgesteld verliet A. Waaijers uit Brouwers haven gisteren de Middelburgse rechtbank nog voor het proces tegen twee verdachten uit Zie- rikzee en Dordrecht was afge rond. Die twee hebben volgens de ex-pensionhouder uit Renes- se hem gigantisch opgelicht door op papier zijn bedrijf te ko pen maar nimmer met geld over de brug te komen. Hij hoopte recht te vinden tij dens het proces. Het enige wat hij hoorde waren volgens hem 'leugens en verdraaiingen' van de kant van die twee verdach ten. Daarnaast hoorde hij tot zijn verbazing dat rechtbankpresi dent J. Hopmans het wel heel merkwaardig vond dat in de dos siers het verhaal van Waaijers zelf ontbrak. Officier van justi tie R. Rammeloo erkende tegen over de rechtbank dat door zijn fout Waaijers niet was gehoord. Desondanks was volgens de offi cier, aan de hand van alle ande re stukken, wel het verhaal van Waaijers te reconstrueren. Ondervragen Volgens Waaijers heeft zijn ad vocaat echter meermalen het Openbaar Ministerie benaderd met het verzoek de benadeelde ondernemer te ondervragen. Dat is volgens hem nimmer ge beurd. Aanvankelijk wilde ook de poli tie geen aangifte opnemen. Pas toen een schuldeiser hem via de kantonrechter daagde, kwam de politie in actie om zijn aan klacht tegen de twee op te ne men. Waaijers kwam in het voorjaar van 2004 met de twee verdach ten in contact. Die man en vrouw, destijds hadden ze een relatie, overnachten bij hem. Toen hij hen vertelde dat hij het pension wilde verkopen, liet de vrouw weten het over te willen nemen. Ze tekende zelfs onder valse naam een koopcontract maar kwam nimmer de financiële ver plichtingen na. Wel bestelden ze, op naam van het pension, al lerlei goederen. Schulden Toen maanden later Waaijers tot de conclusie kwam dat hij werd opgelicht, verdwenen de twee met achterlating van tal van schulden bij heel wat mid denstanders op Schouwen-Dui- veland. In verband met vele schulden moest de ondernemer zelf ook zijn pension verkopen. Volgens officier van justitie Rammeloo was met name de vrouw de kwade genius achter de oplichting. Tegen haar eiste hij 240 uur taakstraf en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Haar partner, die volgens de of ficier niet daadwerkelijk betrok ken was bij de fraudeleuze aan koop van het pension, moet wat hem betreft 120 uur lang een taakstraf uitvoeren. De beide advocaten van de ver dachten vertelden echter een heel ander verhaal. Volgens hen wist Waaijers van alle aankopen die door de twee zijn gedaan. De raadslieden schetsten een beeld van een ondernemer die die twee hard liet werken en nu probeert de schuld van de onbe taalde rekeningen in de schoe nen van de beide verdachten te schuiven. De vrouwelijke ver dachte had volgens haar advo caat wel een koopactie getekend maar die was niet rechtsgeldig omdat de notaris destijds haar VLISSINGEN - Bij verschillende Zeeuwse scho len, zoals hier bij de Louise de Colignyschool te Vlissingen, is gisterochtend de vlag halfstok ge hangen ter nagedachtenis aan de 8-jarige Jesse Dingemans die een week geleden in zijn school te Hoogerheide om het leven werd gebracht. Jes se is gisteren begraven. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een meerder heid van de Stuurgroep Rondom- Veerse Meer kiest voor een min der laag winterpeil. Dat is beter voor natuur en recreatie en schaadt landbouw en wonen het minst. Tijdens een vergadering van de stuurgroep, gisteren in Middel burg, verklaarden vertegenwoor digers van standsorganisatie ZL- TO, Zeeuwse Milieu Federatie en gemeente Noord-Beveland zich om verschillende redenen tegen instellen van een dergelijk peil. De Recron wil nog met de achterban overleggen. Uit een toelichting van O. Het- tinga en J. Slager van Rijskwa- terstaat bleek dat kiezen voor een minder laag winterpeil van -0,30 meter NAP en een zomer- peil van -0,10 meter NAP als een tussenoplossing - wel tot 2016 - moet worden gezien. Het is namelijk niet de meest milieu vriendelijke oplossing. Streven is en blijft uiteindelijk een jaarrond vast peil op het Veerse Meer van -0,10 meter NAP (met een lichte schomme ling). „We doen cle tussenstap al leen in het vertouwen dat we in de toekomst de volle winst kun nen halen, al zijn garanties niet te geven", aldus Slager. „Het is een spijtbesluit, maar een tus senstap."' Hettinga maakte duidelijk dat kiezen voor een vast peil veel duurder is dan de tussenoplos sing. Bovendien treden dan de meeste nadelen op voor land bouw, waterbeheer en verblijfs- recreatie. Die compenseren kost veel geld Het komt erop neer dat de investeringen en kosten bij de beste oplossing zo'n 50 procent hoger zijn. Namens de natuurbescherming wees G. van Zonneveld van de ZMF erop dat een winterpeil van -0,30 meter NAP wel heel ver afstaat van het gewenste vas te waterpeil. Hij vond dat daar door de uitgangspunten voor het gebiedsproject Rondom Veerse Meer worden aangetast, Hij stelde dat kiezen voor de tus senstap in feite de zaken vooruitr schuiven betekent. Het is de bedoeling voor belang stellenden op 15 januari een in formatieavond te beleggen. Die kunnen dan hun mening over het toekomstig waterpeil geven, Daarna wordt definitief beslist over de keuze, die winter ,2007 moet ingaan. ZIERIKZEE - Filmtheater FiZi in Zierikzee heeft in het pro gramma voor de komende we ken drie Nederlandse topfilms opgenomen. Het betreffen 'Nachtrit' van Dana Nechushtan, 'Zwartboek' van Paul Verhoeven en 'Ober' van Alex van Warmerdam. FiZi biedt deze films aan in een speciaal drieluik-arrangement voor een eenheidsprijs. 'Nachtrit' handelt over de Am sterdamse taxioorlog en draait op vrijdag 15 en zaterdag 16 de cember in het Zierikzeese film theater. 'Zwartboek' staat op vrijdag 12, zaterdag 13 en zondag 14 janua ri hier geprogrammeerd. De film vertelt het verhaal van de mooie, Joodse zangeres Rachel Steinn die uit nazi-Duitsland naar Nederland is gevlucht. De film 'Ober' is vrijdag 19 en zaterdag 20 januari te zien in Fi Zi. Alex van Warmerdam creèi> de de vijftigjarig ober Edgar die genoeg heeft van zijn miserahei leven en daarom letterlijk ver haal gaat halen bij de man die hem heeft bedacht. Kaartjes voor deze films bij Fi Zi kunnen overigens ook afzon derlijk worden gekocht. foto Wim Kooyman machineschade aan de grond ge lopen in het Oostgat, in de mon ding van de Westerschelde voor Vlissingen. De sleepboten Schouwenbank en Mutrasalvor probeerden het schip direct weer vlot te trek ken, maar dat mislukte. Een uur na middernacht kwam de Abur- dees wél vlot. Het schip werd naar de rede gesleept, waar het in afwachting van inspectie ten anker ging. identiteitsbewijs niet had gecon troleerd. De rechtbank doet woensdag 20 december uitspraak. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - „We stapten lekker langs de vloedlijn en plot seling zakte hij tot aan zijn buik weg." L. Theune schrok waan zinnig toen Duco, het paard waar zij woensdagmiddag op het strand tussen Vlissingen en Middelburg op reed, in het drijf zand wegzakte. „Gelukkig is het goed afgelo pen", verzucht Theune. „Het was op die plek een enorme pap zooi. Ikzelf zakte tot boven mijn knieën weg. Een paard weegt zeshonderd kilo, die zakt met een door. Het was vlak achter een paalhoofd. Je vraagt je wel af hoe daar nou drijfzand komt Of dat komt door het zand o.pspuiten van vorig jaar? Of door de harde wind van de afge lopen dagen?" Medewerkers van projectbureau Zeeweringen -. een samenwer king tussen Rijkswaterstaat en beide Zeeuwse waterschappen - die toevallig op het strand aan het werk waren, hadden een hijs kraantje bij zich. Zij hebben een lading zand achter de ruin weg- geschept, waardoor ruimte ont stond en het dier kon worden weggetrokken. Stalhouder D. Tevel uit Dis hoek, waar Duco een plaatsje heeft, weet te vertellen dat afge lopen maandag en dinsdag ook paarden in drijfzand zijn wegge zakt. Die konden op eigen kracht loskomen. Of dat op de zelfde plek is gebeurd, kan Te- vel niet zeggen. „Verder heb ik er nooit iets over gehoord. Als dat wel zo, zou zijn, dan zou ik het weten. Zoiets is gauw be kend in de paardenwereld." D. van Loon van manege De Zwaanhoek in Dishoek, beaamt dit. „We hebben een brief in de stal gehangen. Ruiters kunnen dat stuk strand beter even mij den." Volgens een woordvoer der van waterschap Zeeuwse Ei landen is het gevaar inmiddels geweken. Dit voorval heeft vol gens het schap niéts met de zandsuppletie van vorig jaar te maken, maar met werkzaamhe den die naderhand zijn verricht. Op de plek des onheils, vlak ach ter het paalhoofd, ontstond na de zandopspuiting schade. Er kwamen enkele stenen los te lig gen. Bij het opnemen van de schade is gegraven en opnieuw zand gestort. Normaal.gespro ken komt het water niet achter het paalhoofd, maar door de har de wind deze week, kwamen de golven hoog. De combinatie van het mulle, losse zand en het war ter veroorzaakte volgens het wa terschap een laag drijfzand. Een medewerker van het project bureau Zeeweringen, A. Schou- wenaar nam foto's van de red dingsactie. Hij denkt dat het vastraken van Duco een toevalli ge samenloop van omstandighe den is. Het waterschap meldt dat het zand inmiddels is inge klonken doordat de zee er een paar keer overheen is gespoeld. Liet schap vindt het nemen van verdere maatregelen niet nodig. DEN HAAG - Het stoort minis ter Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) dat het Productschap Vis 'achter zijn rug' om bij de Tweede Ka mer om meer geld heeft ge vraagd voor de Noordzeevisse rij. Dat zei hij gisteren tijdens het debat over de landbouwbe groting. Veerman reageerde op een amen dement van SGP-Kamerlid Van der Vlies. Die wilde dat het bud get van 7 miljoen euro, dat voor volgend is uitgetrokken voor de vissers, wordt opgehoogd tot ID miljoen euro. Dat vond de minister te gortig. Hij rekende voor dat jaarlijks, afhankelijk van de co-financie ring vanuit de Europese Unie. 10 tot 15 miljoen euro wordt ge stoken in het duurzaam maken van de vissersvloot. „Dat is in to taal bijna 100 miljoen euro", al dus Veerman. Daarbij telde hij nog de 35 miljoen euro op die hij vorig jaar beschikbaar stelde voor een saneringsregeling voor de kottervloot. „Dat is 135 mil joen in acht jaar. In verhouding tot de omvang van de sector is dat een enorm bedrag. Hier moet Keil makkelijk mee kun nen, al vindt de sector dat niet helemaal." Vervolgens gaf hij aan dat het hem niet zint dat hij aan tafer zit met het Productschap Vis om de problematiek te bespreken: en dan via via moet horen dat er een nieuwe brief is geschreven „Ik was niet op de hoogte van een nog hogere claim.->

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30