PZC Goes wijst plan Topsy Baits af Borselse ambtenaar op topinkomenslij st Geen grootschalige wormenkweek in Oost-Bevelandpolder pzc i De ambtelijke molen draait voor 20 euro Superman Hypotheken Verzekeringen Pensioenen bin Steun voor actie verloskundigen Nieuwe natuur in Paardekuup ln.ternetPlusBel.len. is er nu ook voor ondernemers: Zakelijk InternetPlusBellen zakelijk ixiternetplusbelleni kpn sluit je aan. Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl È-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 vrijdag 8 december 2006 editie Bevelanden-Tholen Veerman helpt jonge boeren DEN HAAG - Het kabinet wil dat niemand buiten de boot valt bij de Investeringsregeling voor Jonge Agra riërs. Daarom ging minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) gisteren bij het debat over de landbouwbegroting verder dan de Tweede Kamer hem dinsdag had gevraagd. Hij zegde toe dat hij de drie miljoen euro die voor volgend jaar is gereserveerd ophoogt tot acht miljoen als blijkt dat daar vraag naar is. Jonge boeren die de afgelopen ja ren zijn uitgeloot na een beroep op de subsidieregeling hebben volgend jaar een streepje voor, aldus de minister. De amendementen waarin de Kamer voorstelde waar het geld vandaan moet komen, betitelde Veerman als overbo dig. „Laat u maar aan mij over waar ik dat geld vandaan haal." Slibdepots bij Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Waterschap Zeeuwse Eilanden begint deze week met de aanleg van twee tijdelijke baggerdepots buiten de bebouwde kom van Colijnsplaat. Na de jaarwisseling gaat het waterschap de Valkreek in Colijnsplaat en de vijver aan de Dorpsweg in Wissenker- ke baggeren. De ruim 21.000 kubieke meter bagger die hierbij vrijkomt, wordt tijdelijk opgeslagen in baggerde pots aan de West Zeedijk en aan de Molenweg. De baggerdepots zijn bedoeld om de natte baggergrond te drogen. Voor de aanleg van het depot aan de West Zee dijk moeten bomen worden gekapt, maar het waterschap plant nieuwe bomen terug zodra het baggerdepot af is. Door het baggeren verbetert de afvoer van het water en ontstaat er een betere leefomgeving voor planten en die- ren. Het hele baggerproject bij de Valkreek is in februari 2007 klaar. Het Rijk, de gemeente Noord-Beveland en Water schap Zeeuwse Eilanden betalen elk een deel van de 400.00 euro die het project kost. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Kleding nu tot 50% korting van o.a. Gaastra, Riverwoods Gant ffjg Kom kijken naar onze leuke kerst-collectie GOES - Er zijn brieven over ge schreven, ambtenaren hebben er diep over nagedacht en nu hebben gemeentebestuurders de knoop doorgehakt: de Eerste Goese Hengelsport Vereniging krijgt geen twintig euro korting op het visrecht. De hengelsportvereniging bezit het visrecht voor alle binnenwa teren in Goes, van de vesten tot het Goese Meer. Ze betaalt daar voor jaarlijks 226 euro. De vere niging diende echter een ver zoek in om korting. Er moest twintig euro vanaf. Waarom? Leden mogen 's avonds niet vissen in het re creatiegebied aan het Goese Meer. De gemeente had er ver bodbordjes neergezet, nadat be woners van het Goese Meer hun beklag hadden gedaan over luid ruchtige hengelaars. Op het verbod werd de laatste maanden streng toegezien. De politie beboette enkele viscluble den, die 's avonds toch hun hen gel hadden uitgegooid. De hengelsportvereniging vond het verbod een zo grote beper king van de bewegingsvrijheid van haar achterban, dat ze het college van burgemeester en wet houders verzocht het visrecht te verlagen. Zo draaide een akke fietje van twintig euro door de ambtelijke molen. En nu heeft het Goese college be schikt: geen korting. „Want", zegt burgemeester D. van der Zaag. „ze krijgen het visrecht al voor een habbekrats en de laat ste jaren hebben we het tarief niet verhoogd. Bovendien moet ook de visclub zich aan een ver bod houden. Dus waar praten we over?" Over twintig euro. „Pffff, het kost de gemeente een veelvoud om zo'n verzoek te behandelen. Maar ja, dit soort dingen kun je kennelijk niet voorkomen." zeeuwse almanak Kinderen in de kleuterleeftijd - en niet alleen zij - wanen zich sotus Superman. Ook dat Goese knaapje van vijf vereen zelvigt zich regelmatig met zijn held. Toch at hij onlangs, zoals ove rigens veel te vaak gebeurt, niet in het tempo dat je bij een dergelijke status zou ver wachten. „Maar jij bent toch Superman?", zei zijn vader, in een poging hem tot enige spoed te manen. De blaag schudde hooghartig het hoofd en wees naar zijn rug. Wappert er dan iets ach ter me aan?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 Genieten komt van Binnenuit. S 'OKK.INAI.S Promotieprijzen van 15 oktober t/m 15 december 2006 de Jonge Hoek van Dijke U I L modern living easy living Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 561482 www.binnenuit.nl door Frank Balkenende GOES - Zeeaaskwekerij Topsy Bails uit Wilhelminadorp mag geen bassins voor wormen kweek aanleggen in de Oost-Be velandpolder. Het Goese college van burgemeester en wethou ders vindt de polder landschap pelijk te waardevol om op te of feren voor aquacultuur. Directeur B. Meijering is buiten gewoon teleurgesteld over het besluit van het Goese college, dat de polder met zijn kreekjes onaangeroerd wil laten. „Wij hadden het idee dat we de bas sins prima landschappelijk kon den inpassen door het krekenge- bied uit te breiden naar de hele omtrek van de polder. Ik geloof niet dat we daarmee de natuur schade toebrengen, sterker nog, een kwekerij van zagers, kok kels en andere zilte producten genereert meer natuur", zegt Me ijering. Topsy Baits wilde de gehele Oost-Bevelandpolder, zeventig hectare tussen Wilhelminadorp en het Goese Sas, benutten voor grootschalige wormenkweek. Het had de hoofdvestiging moe ten worden van Delta Farms, een nieuw bedrijf naast Topsy Baits dat zich volledig richt op productie voor de visvoerindus- trie. Het bedrijf had daarvoor con tact gelegd met grondeigenaar Koninklijke Maatschap De Wil- VLISSINGEN - De steun voor de actie van de Walcherse verlos kundigen voor behoud van be vallingen op Walcheren groeit. Na Provinciale Kraamzorg sluit nu ook Kraamzorg DAT uit Vlis- singen zich bij de verloskundi gen aan. DAT vindt dat een ver huizing van kinderartsen en gy naecologen naar Goes een be dreiging vormt voor het vak van kraamverzorgende. Eén van de taken van kraamverzorgenden is het bijstaan van artsen of ver loskundigen bij de bevalling. Volgens DAT is het beroep van kraamverzorgende op Schou- wen-Duiveland al uitgehold, om dat daar bijna geen thuisbeval lingen meer plaatsvinden. Eer der trokken verloskundigen aan de bel vanwege de mogelijke sa menwerking tussen de zieken huizen in Vlissingen en Goes. Fietsster gewond GOES - Een 20-jarige fietsster uit Goes is gistermorgen ge wond geraakt in haar woon plaats. Ze fietste over de roton de 's Gravenpolderseweg-Oost- molenweg toen ze schrok van een vrachtwagen. Ze kneep te hard in de remmen waardoor ze ten val kwam en gewond raakte aan haar gezicht. Ze is overge bracht naar het ziekenhuis. helminapolder. De gemeente wil eventueel wel meewerken aan uitbreiding op de huidige loca tie van Topsy Baits, aan de oost kant van het kanaal. Volgens het bedrijf is die ruimte echter te klein en is ook de aanvoer van Oosterscheldewater er een probleem. Potentie Topsy Baits zet zijn kaarten nu volledig op de Willem-Annapol- der bij Kapelle, waar het zou kunnen beschikken over dertig hectare landbouwgrond. De ge meente Kapelle heeft de zeeaas kwekerij geattendeerd op die lo catie. Volgens hem heeft het Goese ge meentebestuur onvoldoende oog voor een snelgroeiende bedrijfs tak als de aquacultuur. „De vis- kweek neemt wereldwijd elk jaar met tien procent toe. De branche schreeuwt om grond stoffen. Het waterrijke Zeeland met zijn vlakke polders is een prima plek voor wormenkweek. De binnendijkse aquacultuur heeft grote potentie." Volgens Meijering loopt Goes nu hét centrum voor wormen kweek mis, inclusief een sterk imago, innovatie en werkgele genheid. „Je praat toch over een investering van tien miljoen eu ro." Nu wordt het vrijwel zeker Ka pelle. Die gemeente-beschouwt het. aquacultuur als een agrari sche activiteit, zodat een wijzi ging van het bestemmingsplan niet nodig is. Topsy Baits, waarvan de vesti ging in de Wilhelminapolder zich puur richt op aas voor de hengelsport, heeft voor het moe derbedrijf van Delta Farms tien tallen hectares nodig. Daarop worden vooral larfjes grootge bracht. Die kunnen daarna ver der opgroeien in bassins op boe renbedrijven. Twee landbouwers, in Wol- phaartsdijk en Kats, kweken in middels op proef voor Topsy Baits. Meijering verwacht dat de agrariërs straks uitbreiden tot in totaal vijftig hectare. „Bin nen enkele jaren zoeken we hon derden hectares. Een groot are aal is in Zeeland alleen mogelijk als boeren in de aquacultuur stappen. Je zou kunnen denken aan een coöperatie-vorm." Topsy Baits, of feitelijk Delta Farms, bezit een fabriek in Zuid-Wales, die per uur drie ton wormen kan verwerken tot vis- voer. Vergeleken bij de nieuwe fabriek die op stapel staat, is dat een schijntje: 84 ton per uur. Meijering: „We hebben het dan over een half miljoen ton vis- voer per jaar. Net voldoende om één jaar aan de groeiende vraag te kunnen voldoen, want aqua cultuur is booming, in Europa, Azië en Zuid-Amerika." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Een voor malig medewerker van de ge meente Borsele staat op de lijst die het ministerie van Binnen landse Zaken deze week heeft gepubliceerd van werknemers in de publieke sector met een ho ger inkomen dan een gemiddeld ministersalaris. Het gemiddelde ministersalaris is voor 2005 op 158.000 euro vastgesteld. De beloning van de betrokken Borselse ambtenaar kwam in 2005 uit op 439.049 eu ro. En dat is vooral te danken aan een ontslagvergoeding van 372.592 euro. De man was hoofd financiën en naderhand finan cieel controller. Onterecht J. Gelok, burgemeester van Bor sele en belast met personeelsza ken, laat in een reactie weten dat het klopt dat de oud-ambte naar de ontslagvergoeding is toe gekend. Het is volgens Gelok echter volkomen onterecht dat de man op de topinkomenslijst van Binnenlandse Zaken is geko men. „Dit is heel wat anders dan de topsalarissen die in deze lijst voorkomen van directeuren van zorginstellingen of program mamakers bij publieke omroe pen. Het gaat bij ons om een ver goeding voor iemand die al ge ruime tijd ziek is." De betrokken ambtenaar was sinds 1990 bij de gemeente Bor sele in dienst. In 1998 werd hij ernstig ziek en grotendeels ar beidsongeschikt verklaard. Een herkeuring volgde naderhand op basis van door het kabinet- Balkenende aangescherpte re gels. De medewerker (56) zou weer volledig arbeidsgeschikt zijn. Reïntegratie -We hebben vervolgens gepro- beerd hem te reïntegreren", ver klaart burgemeester Gelok, ..maar dat lukte niet, waarop I wij deze regeling hebben kun nen treffen. De gemeenteraad is er in vertrouwelijkheid over in- I gelicht, zoals dat bij personen gebruikelijk is." Hoewel de gemeenteraad met de regeling heeft ingestemd, plaat sen raadsleden wel vraagtekens. H. van Hartingsveld (SGP/Chris- tenUnie), D. Welleman (PvdA) en K. van der Maas (CDA) trek ken een vergelijking met het be drijfsleven. „Zo'n regeling was daar niet mogelijk geweest." P. Vollaard (PvdA) en ook burge meester Gelok vinden die verge lijking absoluut niet opgaan. Ge lok: „We hebben te maken met eigen regels en die hebben we als gemeente, als goed werkge ver, uitgevoerd." Advertentie door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - Een kleine uitgave van Colijnsplaat in pico bello conditie, een dito natuurge biedje van vijf hectare en een kwaliteitsslag voor camping Ori- sant. De Paardekuup kan, als het aan Anton van der Weele van Scaldis Development Kom- pany (SDK) ligt, na meer dan tien jaar getouwtrek eindelijk ontwikkeld worden. Opnieuw werden gisteren plan nen voor de inlaag bij Colijns plaat aan de gemeenteraad van Noord-Beveland gepresenteerd. Dat gebeurde ook al in 2002, toen een recreatiedorpje, ge bouwd volgens dezelfde princi pes, bouwstijlen en maatvoerin gen als Colijnsplaat, lof oogstte bij de bestuurders. Problemen deden zich echter voor met de natuur in de inlaag. Die kreeg onvoldoende aan dacht. Het plan, waarin 75 huizen in historische stijl zouden moeten verrijzen, was te groot en vrat te veel van de inlaag op. 1 abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste nummers in Nederland* Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur [!25ffi3ïiSE3 t kpn.com/zakeltjk 0800-0403 Op Zakelijk InternetPlusBellen is een fair use policy van toepassing Deze aanbieding loopt to Van der Weele ging praten met Levien de Putter, die het ont werp voor de recreatiewoningen heeft gemaakt en nam Rob Wil- lems van Nature Advise in de arm. Het resultaat is een totaal plan dat gisterenavond werd ge presenteerd. Het totaal bebouwde oppervlak van het recreatiedorpje wordt wat kleiner, maar er komen nog steeds 75 woningen met geslo ten gevelwanden, achterstraat jes en een centraal gelegen plein tje. De camping krijgt er een hecta re bij, waardoor eén kwaliteits slag kan worden gemaakt, die al jaren gewenst is. Orisant mag niet meer kampeer- eenheden plaatsen, maar wel op grote kavels met meer groen. De natuur wint veel in het plan, want in de verwaarloosde in laag zullen de potentiële waar den de kans krijgen zich te ont wikkelen. Delen van de inlaag en de inlaag- dijk heeft SDK al aangekocht. In overleg met natuurbescher mers zullen ze opnieuw worden ingericht en vervolgens om niet worden overgedragen aan de stichting Het Zeeuwse Land schap. Willems heeft onderzocht of de plannen in hun huidige vorm vo gels en andere waarden in de omgeving nadelig beinvloeden. Dat is niet zo. Natuur, het recreatieaanbod van Noord-Beveland en de cam ping winnen, volgens Van der Weele en zijn adviseurs alleen maar bij de ontwikkeling van de Paardekuup, waarover al sinds 1995 wordt gesproken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29