Het lekkende leven gaat door Steeds dichter bij de ware toedracht PZC bruna 22 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE o vrijdag 8 december 2006 Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredactew@pzc.nl Het forupi waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internetwww.pzc.nl. Een weerkerende vraag in de pe riode dat we een aanloop nemen tot de vervaardiging van de PZC op tabloidformaat, met in gang van 6 februari 2007: „Blijft de lettergrootte gelijk of wordt de letter kleiner?" Het antwoord: de broodletter (dat wil zeggen: de letter die voor teksten wordt gebruikt) zal zeker niet kleiner worden. Wel licht zelfs wel ietsje groter, al zal dat zo miniem zijn dat geen lezer, ook geen graficus, dat met het blote oog zal kunnen zien. De keus voor een lettertype voor de krant in een nieuwe vorm is niet makkelijk te maken. Toen begin oktober het Eindhovens Dagblad ovei'ging op tabloid, kwamen er nogal wat klachten over de leesbaarheid van de broodletter. Daar is onmiddel lijk op gereageerd door op een iets groter formaat letter over te gaan. Daarna kwamen er bijna geen klachten meer binnen. Niettemin: binnen het Wegener concern, waarvan de Provincia le Zeeuwse Courant deel uit maakt, wordt door experts be studeerd welke broodletter de PZC krijgt. Bij het streven naar een zo goed mogelijk leesbare krant speelt overigens niet al leen de lettergrootte een rol. Ook het lettertype, de kwaliteit van het papier waarop de krant wordt gedrukt en de gekozen ko lombreedte spelen een rol bij de leesbaarheid. door A.J. Snel Er is de afgelopen weken binnen het justitieel apparaat weer eens nijver gepoogd een lek te vinden en er is van uit de journalistiek fier aan bronbe scherming gedaan. Twee verslaggevers van De Telegraaf kregen inzage in docu- meuten van de inlichtingendienst AIVD over de topcrimineel Mink K. Ze gingen over tot publicatie en weigerden hun bron te noemen. Daarom werden ze een paar dagen vastgezet, tot de raadkamer van de Haagse rechtbank besloot dat die gijzeling te gek was. De kleine affaire heeft in meerdere op zichten geleid tot een positief of tenmin ste toch verhelderend resultaat. De gij zeling van de twee journalisten leidde ertoe dat De Telegraaf het beeld van de gevangenissen in dit land, als waren dat comfortabele rustoorden, in elk geval voor het moment bijstelde. Het is wel aardig te schrijven over de luxe waar mee misdadigers worden omgeven, maar de praktijk heeft nu geleerd dat het in de bajes gewoon naar zeik ruikt. Daarmee is kennis gewonnen. Verhelderend was de manier waarop een van de joux-nalisten zich bejegend voelde. De situatie deed hem denken aan het fascisme. Wellicht zou op acade mies voor de journalistiek iets ïxxeer aan dacht kunnen worden besteed aan de betekenis van dat woox'd. Mogelijk zou dat het besef doen groeien dat het in on ze gevangenissen soms wel naar pis ruikt, maar dat van marteling, stelsel matige onderdrukking of dood geen sprake is. Achter de deur Zonder meer positief was de slotsom van de raadkamer van de Haagse i'echt- bank: er was sprake van disproportie. De x'echter-commissaiis die besloot dat de verslaggevers achter de deur verdwe nen, ging te ver. Het belang van Justitie om het lek te kennen was niet zo groot dat om die reden journalisten in gijze ling mochten worden gehouden. Daar mee werd een element toegevoegd aan de toegepaste rechtspraak, de jurispra- dentie. Met elke negatieve uitspraak over de vraag of of gijzeling gerecht- vaardigd is, krijgt het verschonings recht wat meer contour. Dat recht mag dan voor journalisten niet in een aparte wet zijn vastgelegd, naarmate er meer uitspraken over worden gedaan ten gun ste van journalisten die hun bron be schermen, raakt het wél steviger veran kerd. Als Justitie de bedoeling heeft ge had de pers eens mores te leren, dan heeft ze de zelf gelanceerde boemerang in de nek gekregen. Het recht van de journalistiek om bronnen te beschermen, moet zwaar worden gewogen. Natuurlijk gelden bin nen de wereld van de pers niet uitslui tend edele motieven. Iedere journalist kent de beroepsdeformatie die hem in staat van opwinding brengt als hij als enige met een onthulling kan komen. Dat is goed voor zijn marktwaarde en het is goed voor het aanzien van het me dium waarvoor hij werkt. Maar los daar van; de journalistiek dient een hoger be lang. Ze is een van de radertjes van de democi'atische machine. Haar rol moet niet worden overdreven, maar hoeft ook niet te worden onderschat. Als via de media in voorkomende gevallen fa len van overheid en overheidsinstanties aan het licht gebracht kan worden, is dat winst. Als de mogelijkheden daar toe worden beperkt, lijdt de samenle ving verhes. 'Vertrouwen Ook als de affaire rond de twee gegijzel de journalisten anders was verlopen, dan was in de praktijk van het lekken de leven weiixig veranderd. De journalis ten zouden zijn blijven zwijgen tot ze aan de stank gewend geraakt zouden zijn. Het belang van bescherming van de bron en dus het behoud van vertrou wen is niet absoluut, maar wel zeer ver strekkend. Op enig moment zou de gijze ling wel zijn beëindigd, zonder dat de bron in gevaar gebracht zou zijn. En hét lekken zou onverminderd zijn door- Personen en instituties kunnen dat nu eenmaal niet laten. Ze hebben er veel en heel uiteenlopende redenen voor om illustratie Cor de Jonge informatie aan de media door te geven. Ook hier zijn de motieven niet altijd even hoogstaand. Een politicus kan bij de media kx'ediet willen opbouwen door informatie te lekken. Hij kan ook als oogmerk hebben dat de concurrentie beentje wordt gelicht. Bestuurders en politici kunnen zich eenvoudig door ij- delheid laten drijven en lekken om te de monstreren dat ze iets te vertellen heb ben op aarde. In de tientallen jaren dat ik in de journa listiek doende ben, heb ik ook wel eens heel zuivere motieven ontwaard. In de jaren zeventig had in in Den Haag dik wijls te maken met Maarten Schakel, voorzitter van de vaste Tweede Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat. Schakel lekte bij mijn weten zelden of nooit. Hij mocht zich graag warmen in de zon van de openbaarheid: hij gaf ge woon correcte antwoorden op vragen die hem werden gesteld. Ooit schreef een redacteur van deze krant een artikel over iemand die naar zijn inschatting 'niets anders in de melk te brokkelen had dan lege briefjes'. De schrijver van die wonderbaarlijke zin heeft daarna nog heel wat briefjes moeten inleveren voor hij iets in de xxxelk te brokkelen kreeg. Hij was trouwens met de verhaspeling vat gezegden wel zijn tijd ver vooruit. Zou hij in deze krant in het afge- lopen jaar de taal zo losjes hebben gebruikt, dan had hij een redelij. ke kans gehad dat delexx van zijn werk thans zouden zijn ge boekstaafd. Van Heide Aalbrecht en Pyter Wagenaar verscheen on langs een bundeltje met versprekingen en verschrijvingen/Het is ge. titeld Een blind paard, kan de was doen. Allicht dat het liefhebbers van de taal, nu de dagen zo kort zijn, enig vertier kan bezorgen, De samenstellers van het boekje hebben zich niet beperkt tot het eenvoudig opsommen van contaminaties of malapropismen die zij bij elkaar hebben gesprokkeld, ze geven in een aardige inleiding aan hoe woorden als 'ovex'werkt' en 'gestrest' zijn vermengd tot hel veel gehoorde 'overstrest' en hoe een 'insinuatie' al snel een 'insemi natie' kan worden. Een slecht verstaander kan van een wet van 'Me- den en Pex-zen' zomaar een wet van 'meten en persen' maken en voor je het weet vex'andert een staande 'ovatie' in een staande 'ovu latie'. Als binnen een uitdrukking woorden worden verwisseld, kan dat zinnen opleveren als 'koppen met spijkers slaan'. Ik ken een fa milie waarvan de leden zich uitputten in het door elkaar hutselen van delen-van woorden. Ze roepen daar altijd dat ze dat met 'ver krachte eenden' doen. Zijn ze eenmaal op dat punt aangeland, dan kan het bezoek beter afscheid nemen want 'meligheid is des duivels oorkussen'. Badwater In het bundeltje wordt een greep gedaan uit versprekingen door mensen die geregeld in de publiciteit staan. Schaatser Erben Wenne- mars, die tijdens een wedstrijd eens werd aangemoedigd en toege juicht, vindt het na afloop 'zo mooi, dat publiek dat je voortdurend aanjuicht'. Pi'esentator Matthijs van Nieuwkeik had het over 'alle ernst op een stokje' en journalist Frits Wester was er tegen 'met hel kind ook het hele badwater weg te gooien'. Johan Cruijff, vaak gejuicht' als voetballer en filosoof overtrof zichzelf toen hij zei: 'Als wij de bal hebben, kunnen hun niet scoren, da's logisch als glas'. Ferry Mingelen is niet de enige journalist die in de war raakt als Ayaan Hirsi Ali ter sprake of in de buurt komt. Tijdens het debat over haar Nederlanderschap rommelde de immer in de plooi verke rende commentator de gezegden 'flinterdun bewijs' en 'niet over een nacht ijs gaan' door elkaar. Hij vond de hele argumentatie zo dun als ijs De Volkskrant meldde op enig moment; 'Fred Teeven wil zijn stok paardje Veiligheid een nieuw politiek leven inblazen'. Lief Ixoor, een stokpaardje dat Veiligheid heet en politiek is overleden. Maar conform il faut lijkt het niet. Leuk boekje, al zal het de mensen die erin figureren 'het lachen doen vei'gaan als kiespijn'. 'Een blind paard kan de was doen' is uitgegeven door Sdu Uitgeven Den Haag. Prijs 9,95 euro. Wie over internet beschikt, kan meer tergronden vinden en zelf verhaspelingen inzenden. Op ivww.vi haspeling.nl. Citaat De ivaarheid is zelden zuiver en nooit eenvoudig. Oscar Wilde Onder de naam 'Kopstukken' presenteert de PZC een 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag deel 8: de roman 'De aanslag' van Harry Mulisch. Harry Mulisch foto Evert-Jan Daniels/GPD door Hans Gulpen De Tweede Wereldoorlog speelt een hoofdrol in het le ven en werk van Hairy Mu lisch (Haarlem, 1927). Zon der die ooxiog zou de auteur, zoon van een Oostenrijkse le gerofficier en een Belgische bankiersdochter van joodse afkomst, niet het oeuvre heb ben geschreven dat hem tot een van de-belangrijkste Ne derlandse auteurs van de twintigste eeuw heeft ge maakt. „Ik heb de oorlog niet zo zeer 'meegemaakt', ik ben de Tweede Wereldoor log", aldus hij ooit. Mulisch schreef een aantal romans die zich geheel of ge deeltelijk tijdens de oorlog afspelen, waaronder Het ste nen bruidsbed (1959) en Sieg fried (2001). De aanslag (1982) is de bekendste. Mu lisch brak er ook internatio naal mee door. Het werd de eerste Nederlandse bestsel ler waarvan wereldwijd meer dan een nxiljoen exem plaren zijn verkocht. Het is een virtuoze roman over schuld en verantwoorde lijkheid. Het boek gaat over de represailles op een Haar lemse familie naar aanlei ding van een aanslag op een collaborateur. De jongste zoon, Anton Steenwijk, over leeft die als enige en in de loop van zijn leven tracht hij via ontmoetingen met met mensen die betrokkenen wa ren bij de aanslag de ware toedracht te achterhalen. De aanslag wordt vaak beti teld als een oorlogsboek, maar gebeurtenissen in de Tweede Wereldoorlog be slaan slechts een klein deel van het verhaal. Wel is het zo dat het na-oorlogse leven van Anton bijna geheel in het teken van de oorlog staat. De roman laat zich misschien beter omschrijven als een zoektocht. En wel een zoektocht naar het hoe en waarom van de aanslag. En naar identiteit. Het verhaal, met de van Mulisch bekende mytho logische ondertonen, telt vijf episoden, die plaatsvin den tussen de laatste oorlogs winter eft 1981, de tijd van de anti-kernwapendemon straties. Per episode komt Anton steeds dichter bij de ware toedracht van de mis daad. 'De aanslag' van Harry Mu lisch is vanaf vandaag ver krijgbaar bij de boekhandel en Free Record Shop. Lezers van de PZC krijgen korting op vertoon van de bon uit de krant. GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. THE READ SHOP" Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KORTINGSBON Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts AC per deel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22