Veel kritiek op ontpolderadvies Musea staan voor ingrijpende keuzes in Brugge en Gent PZC Iedereen heeft zo zijn lovebaby Meeste ideeën voor getij dennatuur direct afgeschoten Per bus naar concert Musea in cijfers Kiezen voor Braakman-Zuid is te beperkt en verplaatst de problemen m A vrijdag 8 december 2006 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het overgrote deel van de 80 alternatieve idee ën die zijn ingediend voor aan leg van getij dennatuur langs de Westerseheldc, heeft de commis- sie-Maljers afgeschoten. Een enkele suggestie - niet op korte termijn te verwezenlijken - is volgens de commissie het na der onderzoeken waard. Ook le vert overcompensatie van de tweede verdieping Westerschel- de 35 hectare nieuwe getijdenna- tuur op. De suggesties die zijn afgeser veerd gaan met name over: het afplaggen van een deel van het Verdronken Land van Saeftinge: te duur, de grond is te vervuild; er gaat broedgebied vogels verloren; aanleg eiland in de Schelde- monding: er ontstaat geen nieu we natuur; aanleg en onderhoud kostbaar; stroming kan zich ver leggen met gevolgen voor de vei ligheid; opvullen vaarwater langs Hoofdplaat: tast het meergeulen- karakter van de rivier aan; geforceerde vorming van bui tendijkse schorren en slikken: het ene type natuur wordt door het andere vervangen en levert dus geen winst op; bovendien is het juridisch moeilijk te verwe zenlijken; aanleg slufter op Walcheren: te weinig natuurwinst; grote in greep in recreatiegebied; hoge kosten; binnendijkse zoute natuur: al leen haalbaar als er grote ge tij-invloed ontstaat; er is in elk geval landbouwgrond voor no dig. Schorbuffers De aanleg van brede zeewerin gen in de vorm van schorbuffers zorgt voor de gewenste nieuwe natuur. Ook hier is landbouw grond nodig, echter geen hele polders. De kosten zijn vrij hoog. Naar deze nieuwe vorm van kustverdediging loopt on derzoek. De commissie advi seert de studie af te wachten: op korte termijn is het geen andere oplossing voor de geplande ont- polderingen. Tijdens de presentatie van het rapport van zijn commissie had Maljers kritiek op de manier waarop de ontwikkelingsschets Scheldebekken 'scherp is toege schreven' op ontpolderen. „Ik kan me voorstellen dat de men sen die het treft het idee hebben van: er wordt over mij, zonder mij, maar wel bij mij gespre ken." Hij vond dat het ambte lijk bureau Proses, dat de schets maakte, 'wel heel erg ver is ko men te staan van de maatschap pij.' Maljers gaf aan dat de commis sie op Braakman-Zuid is uitge komen als beste ontpolderplek, omdat daar minder maatschap pelijke problemen spelen. Er worden minder mensen, huizen en bedrijven getroffen. Dat de meeste grond eigendom is van Domeinen en Staatsbosbeheer is mooi meegenomen en goedko per, maakte de commissievooi- zitter duidelijk. Hij onderstreepte dat Neder land heel goed moet nadenken of het verdiepen van de Wester- schelde almaar door kan gaan Volgens hem moet het vooral in Antwerpen duidelijk worden dat er een grens is aan het uitdie pen. Anders betekent het vernie tiging van grote delen van Zee land. Duo Gavotte in Koorkerk MIDDELBURG - Organist Mar tin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop geven woens dag 13 december een advents- concert in de Koorkerk aan het Koorkerkhof in Middelburg. Mannenzanggroep De Gouwé- stem verleent medewerking. Het tweetal heeft onder de naam Duo Gavotte een nieuwe kerst- dvd opgenomen en zal die pre senteren. Het concert begint om 20.00 uur. Toegang 7,50 euro voor volwassenen en 3,50 euro voor kinderen t/m 11 jaar. bewust ruimte gegeven aan de initiatieven die in de streek le ven. We zullen dit advies dus zeer serieus nemen." Oplossing „Het zout maken van de Braak man-Zuid is inventief. De vraag is of het ook effectief is. Dat luis tert nauw. De Europese Commis sie vindt dat wij passende maat regelen moeten nemen om de na tuurlijkheid van de Westerschel- de te verbeteren. We hebben nu even tijd nodig om te kijken in hoeverre deze oplossing effec tief en haalbaar is. We gaan dat positief bezien. Veerman kan niet zeggen hoe veel tijd er is voor het onder zoek. „We hebben de Belgen be loofd dat in 2007 de schop in de grond gaat voor de derde verdie ping, dus ik zal proberen te du wen." Op de vraag of het niet gewoon ontpoldering is op een andere plek stelt hij: „Voor zo ver ik weet is de Braakman al een na tuurgebied. Er is nu een toevoer kanaal nodig om dat zout te ma ken. Dat past toch veel beter dan het onder water zetten van polders." Doordat de meeste grond in Braakman-Zuid eigen dom is van de Dienst der Domei nen en het Rijk, kan onteigenen ontweken worden. Veerman: „Ik geloof niet dat het een van de redenen is geweest om tot de ze oplossing te komen. Het is een bijkomstigheid." Er ligt nog een Kamermotie te gen onteigenen. De minister wil nog steeds niet zeggen hoe hij daar mee omgaat. „Alles wat je nu doet is voorbarig. Na het on derzoek beslissen eerst de Sta ten en dan het kabinet. Dan is de Kamer weer aan de beurt." SGP-Kamerlid Van der Staaij, indiener van de Kamermotie, vindt dat Maljers 'niet het ei van Columbus heeft gepresen teerd'. Hij erkent dat onteige ning nu wellicht minder snel aan de orde komt, maar bena drukt dat behalve met grondei genaren ook met pachters i-eke- ning moet worden gehouden. door Rinus Antonisse en Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De actiecomi tés tegen ontpolderen schieten het rapport van de commissie- Maljers over alternatieven voor getijdennatuur langs de Wester- sehelde keihard af. Het advies oin getijdennatuur in de Braak man-Zuid te onderzoeken, vin den ze geen reeël alternatief. „We zijn erg teleurgesteld. Dit is pure probleemverlegging", reageert G. Minderhoud. „We zijn niet blij. De Braakman is niet serieus te nemen", zegt W. Dobbelaer. „Zeeland moet de ontpolderopdracht maar te ruggeven." Minderhoud merkt op dat Braakman-Zuid geen alterna tief is voor ontpolderen, maar gewoon een nieuwe locatie. Hij vreest dat de vijf polders in de Zak van Zuid-Beveland en Oost-Zeeuws-Vlaanderen, die eerder voor ontpoldering zijn ge selecteerd, op termijn toch on der water worden gezet. „Het zwaard van Damocles blijft bo ven ons hoofd hangen." De natuurbescherming juicht De provincie gaat onderzoeken of aanleg van getijdennatuur in Braakman-Zuid haalbaar is. Ingezet wordt een een getijverschil van drie meter. De spaarbekkens blijven erbuiten. Het levert 350 hectare schorren en slikken op. Eb en vloed moeten via het aan te passen uitwate ringskanaal langs Biervliet (dat een doorsnee van 126 vierkante meter krijgt) toegang krijgen. Bij de Westerschelde komt een nieuwe door- laatsluis, met een mini-stormvloedkering. De veiligheid is niet in het geding. foto Camile Schelstraete evenmin. M. van Mierlo: „Een heel erg gezocht en gekunsteld voorstel. Alleen de héle Braak man, dus niet alleen het zuide lijk deel, is wel een interessante locatie. Zuid ligt op bijna acht kilometer van de Westerschelde. Er moet in elk geval een kortere verbinding met de rivier worden gezocht." Verrassend J. Ventevogel van stichting De Levende Delta vindt mét het da gelijks provinciebestuur dat het plan Braakman-Zuid verder moet worden onderzocht. Hij te kent aan dat de optie afplaggen Saeftinge te makkelijk opzij is geschoven en ook keert hij zich tegen ontpolderen van de Hedwi- gepolder. Voorman P. de Koeijer van standsorganisatie ZLTO noemt het advies 'veiTassend', omdat het een oplossing is die ver van de Westei'schelde afligt. Hij is te leurgesteld dat er geen buiten dijkse plannen zijn aangedra gen, maar is niet tegen nader on- derzoek naar Braakman-Zuid. Demissionair minister Veennan van LNV is positief, maar zet wel vraagtekens. „We hebben kunst Nota basis voor vernieuwing bestel en meer variatie in aanbod Het museumbestel in Zeeland staat voor ingrijpende verande ringen. Uitgangspunt daarvoor is de museumnota 'Investeren in de Zeeuwse musea, een duurza me kwestie', waaraan Provincia le Staten vandaag hun goedkeu- doorRolf Bosboom MIDDELBURG - Meer dan veer tig musea zijn er in de provin cie, maar heel veel variatie is er niet. Er is vooral veel aandacht voor geschiedenis, cultuurhisto rie en maritieme zaken. Opval lend is ook het grote aantal klei ne musea, waar vrijwilligers moeten proberen te voldoen aan de steeds hogere eisen die wor den gesteld. Met de museumnota - de eerste in twintig jaar - legt het provin ciebestuur de basis voor een nieuw museumbestel. De betrok ken musea moeten daarbij ver strekkende keuzes maken, ook al zal dat niet meevallen. „Voor het voorbestaan van de meeste musea is het echter noodzake lijk aan de slag te gaan met het veranderingsproces", zo staat in de nota. De nota komt aller- minst uit de lucht vallen. De gro te lijnen zijn twee jaar geleden al geschetst door een project groep onder leiding van mu seumconsulent Leo Adriaanse. Het advies van de projectgroep, Musea op koers geheten, was een belangrijke bouwsteen voor de museumnota. De provincie constateert onom wonden dat er nu te veel musea in Zeeland zijn. Ze lijken te veel - op elkaar doordat ze vergelijkba re collecties en presentaties heb ben. Aan die overlap moet een einde komen. Per regio is er, bij voorbeeld, eigenlijk maar plaats voor één historisch museum. Musea moeten zich bezinnen op hun bestaansx-echt, nadenken over de rol die zij willen vervul len, kiezen welke taken zij echt belangrijk vinden en bepalen op Aantal musea: Zeeland telt 45 musea. De meeste bevinden zich in Zeeuws-Vlaanderen (18), de rest op Walcheren (11), Schou- wen-Duiveland/Tholen (9) en de Bevelanden (7). Hoewel Zeeland in aantal na Flevoland de pro vincie is met de minste musea, ligt de 'museumdichtheid' twee keer zo hoog als het landelijk ge middelde. Bezoekersaantallen: In totaal 320.000 (20 05). Grootste pu bliekstrekkers: Muzeeum in Vlis- singen (41.000), Stoomtrein Goes-Borsele (39.500), Terra Ma ns in Oostkapelle (31.000), Stad huis- en Maritiem Museum Zie- rikzee (27.000) en Watersnood museum in Ouwerkerk (23.000). Collectie: De dertig Zeeuwse mu sea die waren betrokken bij het Museum Inventarisatie Project (afgerond in maart 2006) behe ren samen 259 deelcollecties met bij elkaar 178.000 objecten. De registratie daarvan is nog zeer onvolledig. Bij 42 procent van de objecten moeten de gege vens nog worden vastgelegd. Personeel: Vijftien musea heb- welk publiek (toeristen, eigen re en aantrekkelijkere musea, sea in elk van de vier regio's bevolking, onderwijs) zij zich De provincie wil zelf de rol van (Zeeuws-Vlaanderen, Walche- willen richten. Dat moet leiden regisseur vervullen. Gedeputeer- ren, Bevelanden/Tholen en tot meer samenhang in het aan- de Harry van Waveren gaat bin- Schouwen-Duiveland) overleg- bod en, zeker zo belangrijk,- bete- nenkort met gemeenten en mu- gen over 'de museale agenda ben betaald personeel in dienst. In totaal gaat het in Zeeland om 57 volledige arbeidsplaatsen. Veruit de grootste werkgevers zijn het Zeeuws Muzeeum (15,4 foimatieplaatsen) en het Mu zeeum (13,7). Vrijwilligers: Bijna alle musea maken gebnxik van vrijwilli gers. In totaal gaat het om onge veer 1250 mensen. Uitschieters: Stoomtrein Goes-Borsele (160 vrijwilligers), Dijk- en oorlogs museum Het Polderhuis in West- kapelle (110), Stichting Behoud Hoogaars (100), Zeeuws Mu seum (60) en Streek- en Land bouwmuseum Schouwen-Duive land (60). Subsidie: De dertien Zeeuwse gemeenten geven samen jaar lijks 2,1 miljoen exu-o (2005) uit aan museumbeleid, variërend van 4800 euro (Hulst) tot 830.000 euro (Schouwen-Duive land). De provincie heeft voor dit jaar 1,8 miljoen euro op de begroting staan; volgend jaar is dat 2,4 miljoen euro. Het over grote deel daarvan wordt ge- bruikt voor de financiering van het Zeeuws Museum. Zeeland telt opvallend veel kleine musea, zoals bijvoorbeeld De Burghse Schoole in Burgh. foto Marijke Folkertsma voor de komende jaren' en het opzetten van regionale samen- werkingsverb anden Begin volgend jaar begint een project om, voor zover dat nog niet is gebeurd, de collecties van de musea te inventarisei'en en te digitaliseren. Op het gebied van registratie is nog een flinke in haalslag nodig. Eind 2008 is naar vei-wachting een provincia le databank gereed. Om de musea beter te ondersteu nen krijgt museumconsulent Adi'iaanse versterking. Verder gaat een deel van de vrijwilli- gers bij de musea cursussen vol gen, bijvoorbeeld op het gebied van collectiebeheer. Het streven is ook provinciebreed een 'mu seummonitor' in te voeren. Op die manier kan peimanent pu blieksonderzoek worden ge daan, zodat de musea meer in zicht krijgen in hun publiek. Voor het verbetei-en van de vei ligheid in de musea komt in -to taal 100.000 euro beschikbaar. Verder moet er worden gekeken naar de mogelijkheid van geza menlijke depots, vooral om de topstukken op een verantwoor de manier te bewai-en. Er wordt geprobeerd dat te betrekken bij de plannen voor nieuwe huisves ting van de Stichting Culturele Erfgoed Zeeland. De museumnota bestxijkt de pe- ïlode tot en met 2012. De provin cie verwacht die periode zeker nodig te hebben. „Een dei-gelijk traject is niet binnen enkele ja ren te realiseren, maar vergt meer tijd en een cultuuromslag bij alle betrokkenen." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Zeeuwse musea moe ten zich intensief gaan bezinnen op hun toe komst. „Maar ik merk dat de tijd er rijp voor is", zegt Lous Coppoolse, voorzitter van de Vereniging van Zeeüwse Musea. „Te gelijk voel je ook bepaalde weerstanden. Daarom moeten we het hele proces niet on der al te zware tijdsdruk zetten." Het overgrote deel van de musea in de pro vincie is aangesloten bij de vereniging. Cop poolse is tevreden met de museumnota van de provincie. „Bij het concept hebben we nogal wat kriti sche kanttekeningen geplaatst. We vonden bijvoorbeeld dat er te weinig visie in zit. In de definitieve versie ligt het een stuk positie ver." De provincie heeft de vereniging ervari over tuigd dat het haar menens is met de vernieu wing van het museumbestel. „Maar het is wel een weg die zorgvuldig moet worden be wandeld, want er wordt nogal wat gevraagd van de musea." Coppoolse wijst erop dat professionalise ring een van de sleutelwoorden is in de no ta. „Heel veel werk moet wel worden uitge voerd door viujwilligers. Daarom zijn we blij dat de ondersteuning door de museum consulent wordt uitgebreid." Die uitbrei ding is wel minder dat gehoopt (0,8 in plaats van 1,0 formatieplaats). „Als je alle ambities op een rij zet, dan lijkt ons dat echt noodzakelijk." De musea moeten zich meer van elkaar gaan onderscheiden; overlap dient te ver dwijnen. Dat komt neer op het afstoten of overdragen van delen van de collecties en het samenvoegen of wellicht sluiten van sommige musea. „Dat betekent dat er keu zes moeten worden gemaakt, in onderlinge afstemming: bepaalde dingen doe je niet meer en op andere zet je juist extx-a in. Dat is een proces dat tijd kost en met pijn ge paard zal gaan. Iedereen heeft zo zijn love baby." Coppoolse voorziet ook problemen. „Waar ik bijvoorbeeld mee tob is de rol van streek musea. Die zijn per definitie erg breed ge oriënteerd. Als die zich gaan profileren en positioneren, dan zijn ze geen streekmusea door Wout Bareman GENT - Liefhebbers van klassie ke muziek kunnen vanaf begin volgend jaar met de bus naar een serie concerten in Brugge en Gent. In een later stadium wor den ook voor Vlamingen bussen ingezet naar voorstellingen in het Scheldetheater in Terneu- zen. De grensoverschrijdende reisjes vormen een belangrijk on derdeel van het project Cultuur promotie Scheldemond. Aan het project wordt deelgeno men door de Bijloke Concert zaal in Gent, het Concertge bouw in Brugge en het Schelde theater. Er is enkele jaren aan gesleuteld. Cultuurpromotie Scheldemond wordt gesteund door de drie provincies, wórdt gesubsidieerd door 'Bi-ussel' en loopt tot 2008. Het is de bedoe ling dat de samenwerking uitein delijk een structureel karakter krijgt en mogelijk wordt uitge breid met andere podia. De 'cultuurtempels' in Brugge, Gent en Tei-neuzen willen niet alleen de mobiliteit van de mu ziekliefhebbers vergroten, maai de komende twee jaar vooral ook veel aandacht besteden aan het informatie geven over de wederzijdse culturele activitei ten. Nu al steken veel Vlamingen de grens over voor voorstellingen in het Scheldetheater. Het grens verkeer in tegengestelde rich ting is nog beperkt. Via een web site, SMS-boodschappen op mo biele telefoons, een nieuwsbrief en alle mogelijke andere commu nicatiemiddelen, worden de eve nementen en te bieden mogelijk heden onder de aandacht van de cultuurliefhebber gebracht. Kans van slagen Projectcoöi'dinator Walter de Clercq (Scheldetheater) gisteren tijdens de presentatie van Cul tuurpromotie Scheldemond in Gent: „Ons logo duikt straks werkelijk overal op. Er valt dom weg niet aan ons te ontkomen." Volgens hem heeft het initiatief een grote kans van slagen. De drie theaters beslaan immers een erg groot verzorgingsgebied en bestrijken grote delen van Oost- en West-Vlaanderen én heel Zeeuws-Vlaanderen. De Clerck: „In de eerste fase bieden we de Zeeuws-Vlamingen een aangename, makkelijke manier om concerten in Gent en Brugge te bezoeken. Voor vijf euro wor den ze vanaf verschillende op stapplaatsen per bus naar hel Bijloke of het Concertgebouw vervoerd. Vooraf worden ze bo vendien bijgepraat over de aard van het concert." De bus rijdt voor het eerst op 7 ja nuari. Dan concerteert in het Con certgebouw in Brugge hel Natio naal jeugdorkest met het Neder lands Concertkoor Er wordt werk uitgevoerd van Gustav Mahler. Op 3 februari voert de Defilharmonie in het Bijloke in Gent werken uil van Felix Mendelssohn, Bartholdy en Robert Schumann. Op 4 maart volgt een concert van hel Or chestra des Champs-Elysées en het RIAS Kammerchor (werken van Anton Bruckner en Johannes Brahms) in het Concertgebouw en op 29 april voert het Hagen Quur- tet in het Bijloke werken uit van Franz Schubert, Ka rol Szynma- noivski en Johannes Brahms. Big Band naar jazz-concours GOES - De Big Band van de Zeeuwse Muziekschool neemt zondag 17 december deel aan het Prinses Christina Jazz Co» cours. Dat wordt gehouden in het Muziekgebouw aan 't IJ ie Amsterdam. De band staat onder leiding var. Anja Sinke. De solisten zijn Si mon de Zwaan (16 jaar, altsaxo foon) en zijn zus Marieke de Zwaan (12, trompet). De volgen de werken worden uitgevoerd: Gentle breeze (Jeff Taylor), Quintessence (Quincy Jones/ Sammy Nestico) en Blues in the night (Arlen/Despain). Het is, na 2004, de tweede keer dat de Big Band deelneemt aar het concours. Jan Gunter in kerkje Ellesdiek ELLEWOUTSDIJK - Kunstwe. ken van Jan Gunter zijn zondag tussen 13.30 cn 16.00 uur te be kijken in 't Kerkje van Ellesdiek te Ellewoutsdijk. De expositie, met als titel Hun- ter is 'ier omvat schilderijen en tekeningen van Zeeuwse land schappen. De kunstenaar is zon dag zelf ook aanwezig. Ontpoldering Braakman-Zuid t Westerschelde Braakman-Noord j Philippine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17