Zorg over veiligheid van fietsers Goes wijst plan Topsy Baits af PZC PZC Ideeën die niemand voor mogelijk houdt Nieuwe Erasmuswijk noodzakelijk om te blijven groeien ,15 Dit jaar weinig kerstsfeer in Vlissingen Omwonenden N660 tegen combinatie met landbouwverkeer vrijdag 8 december 2006 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - In de binnen stad van Vlissingen staat dit jaar geen kerstmarkt. Te weinig aanmeldingen. En er komt ook geen ijsbaan op het Bel- lamypark. Te weinig geld. De half afgeplakte Fonteyne- borden door de stad deden al het ergste vermoeden: de kerst markt van Vlissingen is ge schrapt. „Te weinig belangstel ling van marktlieden", ver klaart wethouder Conny Seij- bel. „Slechts veertien hebben zich gemeld, terwijl we voor ruim veertig plaats hadden. Dan is het niet meer efficiënt. En dat betreur ik in hoge mate." De kerstmarkt was bedoeld voor vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 december. De kra men zouden komen te staan in de winkelstraten, op het Bel- lamypark en op de Nieuwen- dijlc. Alleen de blokhut met war me chocolademelk en glühwein, die komt wel. De kerstman heeft evenmin afgezegd. „Dat is natuurlijk fijn, maar we blijven zoeken naar iets anders wat we kunnen organiseren", belooft Seijbel. Een halve kerstmarkt wil de wethouder niet. En de kramen gratis verstrekken zit er niet in. „Dat gaat budgettair gezien niet. Bovendien zijn de marktlie den al geplaatst over andere ste den. Overal zijn kerstmarkten." En de ijsbaan, die de Lokale Par tij Vlissingen onlangs nog voor stelde? Seijbel: „Ook die komt niet." Zestigduizend euro zou die moeten kosten. Dat geld heeft de gemeente niet. doorMaurits Sep KOUDEKERKE - De weg tus sen Middelburg en Koudekerke dreigt juist gevaarlijker te wor den voor fietsers in plaats van veiliger. Door een parallelweg te maken waar fietsers en be stemmingsverkeer samenko men, raken zij hun eigen fiets pad kwijt. Doorgaand land bouwverkeer moet daarom in ie der geval geweerd worden van de parallelweg. Deze oproep hebben mensen die aan de weg zelf of in de buurt er van wonen, gisteren gedaan op een informatiebijeenkomst van de provincie. Die wil de weg, de N660, ingrijpend aanpassen om de veiligheid te verbeteren en het aantal ongevallen terug te dringen. Naast de huidige weg wordt een nieuwe weg aangelegd voor doorgaand verkeer tussen Mid delburg en Koudekerke. Op de plek waar nu de N660 ligt. komt een parallelweg. Voor de paral lelweg zijn drie varianten in stu die: alleen fietsers, fietsers en be stemmingsverkeer (dat naar de woningen, bedrijven, minicam- pings en landbouwgronden moet) of ook nog het doorgaand landbouwverkeer, zodat dat met meer tussen de auto's zit. Parallelweg Die laatste variant, met drie soorten verkeer op de parallel weg, moet het wat omwonenden betreft zeker niet worden. Zij vinden dat te onveilig voor de fietsers. Ook gedeputeerde A. Poppelaars van verkeer voelt j daar niets voor, liet hij gister avond weten. Een combinatie van fietsers en Verkoop kunst en antiek in Middelburg MIDDELBURG - Het Zeeuws Veilinghuis aan de Herengracht in Middelburg houdt in decem ber drie kunst- en antiekveilin gen. Boeken, prenten, schilderijen, meubelen en klokken gaan woensdag 13 december om 19.00 uur onder de hamer, ter wijl keramiek en diverse sierra den-donderdag om 13.30 uur worden geveild. Dezelfde avond om 19.00 uur kunnen liefheb bers van goud, zilver en Art De- co meebieden. Belangstellenden kunnen vooraf in het Veilinghuis terecht op kijkdagen van 9 tot en met 14 de cember. Meer informatie via ww\v.zeeuwsveilinghuis.nl. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bestemmingsverkeer stuit op veel minder weerstand. Wel vroegen sommige aanwezigen om een maximum snelheid van dertig kilometer per uur op de parallelweg. De provincie zal dat onderzoeken, beloofde pro jectleider F. Lindenberg. Een deel van de aanwezigen op perde cle hele reconstructie ach terwege te laten en alleen maat regelen te nemen op de weg zo als die nu is. Zij stelden scherp ere politiecontroles, verlaging van de snelheid naar zestig kilo meter per uur, een inhaalverbod en drempels of plateaus voor. De N660 moet echter een tach tig-kilometerweg blijven, stelde Poppelaars met nadruk. En dan zijn snelheidsremmende maatre gelen niet mogelijk. Bovendien gebeuren de meeste ongelukken door het afslaan van verkeer naar de huizen en bedrijven langs de weg, merkte Lindenberg op. Dat probleem blijft bestaan als er geen paral lelweg komt voor bestemmings verkeer. De N660 staat in de top drie van provinciale wegen in Zeeland waar het risico op ongevallen het grootst is. In tien jaar tijd zijn er 54 ongelukken gebeurd, waarvan 17 met fietsers. Er vie len één dode en 41 gewonden. Op de N660 rijden per etmaal 8500 voertuigen. Het is één van de drukste routes voor fietsers in de provincie, met 1400 fiet sers per dag, en 2000 op een zo merdag. De weg is niet minder druk geworden door de aanleg van de rondweg Koudekerke. ARNEMUIDEN - De bewoners van Ar nemuiden mogen de komende tijd volop dromen. Dromen over de invulling van de polders die in het noordoosten van het dorp liggen. Of er straks ook maar iets van die dromen werkelijkheid wordt, kan procesbegeleider Mare Rijn- veld niet beloven. „De gemeenteraad moet uiteindelijk beslissen." Het was voor iedereen wennen. Zonder enig idee vooraf plannen ontwikkelen. En dan niet ambtenaren of adviesbu reaus'iets laten verzinnen, maai" de mén sen die in Arnemuiden wonen en wer ken. Het project 'Rondom Arnemuiden' is begin dit jaar begonnen. Het wordt begeleid door lokale overheden, de Eras mus Universiteit, TNO en adviesbureau Tauw. Amemuidenaren zijn uitgenodigd om droomscenario's te maken. Ze doen dat graag: bij de eerste bijeenkomst meld den zich ongeveer zestig personen. „Van tevoren waren we gewaarschuwd dat mensen in Arnemuiden gesloten zou den zijn. Daar heb ik niets van gemerkt. De gemeenschapszin is erg groot in het dorp. Dat is bij dit soort projecten erg belangrijk." Als je mensen-vanaf het begin laat mee praten over een plan, komen er soms ideeën naar boven die niemand ooit voor mogelijk had gehouden. Vooraf worden dan ook weinig beperkingen op gelegd. Toch ligt er straks een realis tisch plan, denkt Rijnveld. „De gemeen te wil woningen bouwen en er moet ook een ontsluitingsweg komen. Verder wordt het advies dat mensen geven voor gelegd aan experts. Die kunnen dan zeg gen of iets wel of niet kan en eventueel een alternatief verzinnen." Rijnveld noemt als voorbeeld een ge bied in Brabant, bij de Bergse Maas. De rivier moest er de ruimte krijgen, vond de overheid. De families die boerderijen hadden in het gebied, kozen er uiteinde lijk voor om op terpen te gaan wonen. „Dat is iets wat niemand van tevoren had kunnen bedenken. En toch was het een oplossing waar mensen tevreden mee waren. Dat is het voordeel van het betrekken van belanghebbenden bij het maken van plannen." Toen het project in Arnemuiden vorig jaar begon, bestond het idee om een pol der onder te laten lopen en Arnemuiden weer te verbinden met het Veersè Meer. „Van te voren zeiden mensen dat we daar in Zeeland niet mee moesten aan komen. Maar sommige mensen in Arne muiden sprak het juist aan, omdat het dorp vroeger ook aan het water lag. La ter bleek het niet zo makkelijk te zijn, we hoorden van een boer dat de grond heel hoog lag." Radicaal „Lokale expertise wordt heel vaak on derschat door mensen die plannen ma ken. Beelden worden genuanceerd door mensen erbij te betrekken. Elke invals hoek, elke manier van kijken naar zo'n gebied wordt meegenomen." Er is al een radicaal idee gepasseerd, zegt Rijn veld. Niet van een Arnemuidenaar, maar van een groep Fransen. Zij kwa men met het plan om aeronautische wo ningen te bouwen; huizen aan de lan dingsbaan van Vliegveld Midden-Zee land. „Dat bleek niet zomaar te kunnen omdat Midden-Zeeland een openbaar vliegveld is." foto Ruben Oreel „Meestal gaat het zo dat een ingenieurs bureau of een overheid met een plan komt en dan wordt de trein aan het rol len gebracht. Wij hebben ons vooraf geen doel gesteld voor woningen of re creatie, alleen dat er een advies moet ko men over dit gebied. We waren wel een paar maanden verder voordat dat idee geaccepteerd werd. II? hoop dat de men sen die eraan meedoen hier iets van le ren. De toekomst zal leren of bijvoor beeld de gemeente dit ook in de toe komst zal toepassen." Bestuurders Een project als dit staat of valt met be stuurders die zich willen binden aan het proces en die bereid zijn om zich er inhoudelijk niet mee te bemoeien, zegt Rijnveld. De bewoners maken een ad vies. Dat wordt voorgelegd aan de ge meenteraad. „Het plan moet natuurlijk worden afgewogen, ook ten opzichte van andere projecten. Wij proberen de gemeenteraad er wel bij te betrekken. Veel raadsleden wonen de bijeenkom sten bij, overigens zonder zich er verder inhoudelijk mee te bemoeien. Het risico bestaat natuurlijk dat de gemeenteraad het advies afwijst. Dat zou een grote te leurstelling zijn, maar dat recht hebben ze wel." door Frank Balkenende GOES - Zeeaaskwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp mag geen bassins voor wormen- kweek aanleggen in de Oost-Be- velandpolder. Het Goese college van burgemeester en wethou ders vindt de polder landschap pelijk te waardevol om op te of feren voor aquacultuur. Directeur B. Meijering is buiten gewoon teleurgesteld over het besluit van het Goese college, dat de polder met zijn kreekjes onaangeroerd wil laten. „Wij hadden het idee dat we de bas sins prima landschappelijk kon den inpassen door het krekenge- bied uit te breiden naar de hele omtrek van de polder. Ik geloof niet dat we daarmee de natuur schade toebrengen, sterker nog, een kwekerij van zagers, kok kels en andere zilte producten genereert meer natuur", zegt Me ijering. Topsy Baits wilde de gehele Oost-Bevelandpolder, zeventig hectare tussen Wilhelminadorp en het Goese Sas, benutten voor grootschalige wormenkweek. Het had de hoofdvestiging moe ten worden van Delta Farms, een nieuw bedrijf naast Topsy Baits dat zich richt op productie voor de visvoerindustrie. Het bedrijf had daarvoor con tact gelegd met grondeigenaar Koninklijke Maatschap De Wil- helminapolder. De gemeente wil eventueel wel meewerken aan uitbreiding op de huidige loca tie van Topsy Baits, aan de oost kant van het kanaal. Volgens het bedrijf is die ruimte echter te klein en is ook de aanvoer van Oosterscheldewater er een probleem. Topsy Baits zet zijn kaarten nu volledig op de Willem-Annapol- der bij Kapelle, waar het zou kunnen beschikken over dertig hectare landbouwgrond. Kapel le heeft de zeeaaskwekerij geat tendeerd op die locatie. Potentie Volgens hem heeft het Goese ge meentebestuur onvoldoende oog voor een snelgroeiende bedrijfs tak als de aquacultuur. „De vis- kweek neemt wereldwijd elk jaar met tien procent toe. De branche schreeuwt om grond stoffen. Het waterrijke Zeeland met zijn vlakke polders is een prima plek voor wormenkweek. De binnendijkse aquacultuur heeft grote potentie." Nu wordt het vrijwel zeker Ka pelle. Die gemeente beschouwt het aquacultuur als een agrari sche activiteit, zodat een wijzi ging van het bestemmingsplan niet nodig is. Topsy Baits, waarvan de vesti ging in de Wilhelminapolder zich puur richt op aas voor de hengelsport, heeft voor het moe derbedrijf van Delta Farms tien tallen hectares nodig. Daarop worden vooral larfjes grootge bracht. Die kunnen daarna ver der opgroeien in bassins op boe renbedrijven. Twee landbouwers, in Wol- phaartsdijk en Kats, kweken in middels op proef voor Topsy Baits. Meijering verwacht dat de agrariërs straks uitbreiden tot in totaal vijftig hectare. „Bin nen enkele jaren zoeken we hon derden hectares. Een groot are aal is in Zeeland alleen mogelijk als boeren in de aquacultuur stappen. Je zou kunnen denken aan een coöperatie-vorm." Topsy Baits, of feitelijk Delta Farms, bezit een fabriek in Zuid-Wales, die per uur drie ton wormen kan verwerken tot vis- voer. Vergeleken bij de nieuwe agenda Lintje voor vrijwilligerswerk ARNEMUIDEN - Cor de Ridder uit Arnemuiden wilde er eigenlijk niets van weten. Toch is hij gisteren door burge meester Koos Schouwenaar benoemd als Lid in de Orde van Oranje Nassau vanwege zijn inzet als vrijwilliger. „Dat doe ik graag, dat is niets bijzonders", zei De Ridder (63) die alle complimenten afwimpelde. Hij is ruim 25 jaar ouderling van de Gereformeerde Kerk in Arnemuiden. Ook is hij de motor achter de Stichting Arnemuiden helpt Teius. Voor deze stichting reisde hij sinds 1990 ruim honderd keer heen en weer naar Roeme nië. „Dit lintje is de schouderklop van de maatschappij", zei Schouwenaar. „Draag het in de overtuiging dat je het verdiend hebt." Niet alleen de burgemeester van Middel burg, ook de burgemeester van Teius sprak via een brief zijn lof uit. „Dan mag mijn vrouw ook wel een lintje krij gen, zij heeft tenslotte al zo vaak alleen gezeten", aldus de decorandus. Rijbewijs kwijt na dutje in auto ZIERIKZEE - De politie heeft gisterochtend donderdag morgen het rijbewijs afgenomen van een dertigjarige vrouw uit de gemeente Schouwen-Duiveland. Rond half tien kreeg de politie een melding binnen dat op een parkeerplaats aan de Grevelingenstraat in Zierikzee een vrouw in een auto lag te slapen. Toen de agenten op de parkeerplaats arriveerden, was de auto nergens meer te bekennen. De persoon die de politie had getipt over de auto, had echter ook het kenteken doorgegeven. Gezien de toch ongebruikelijke situatie gingen de agenten naar het adres die bij het kenteken hoorde. Daar kwam de auto net aangereden, met de vrouw achter het stuur. Toen de agenten de bestuurster aanspraken, roken ze een alcohol- lucht. Uit de blaastest bleek dat ze ruim drie maal de toe gestane hoeveelheid had gedronken. Haar rijbewijs werd ingenomen en de vrouw kreeg een dagvaarding. Rijstijl wekt agressie op GOES - Een 29-jarige man uit Dordrecht heeft woensdag middag aangifte gedaan tegen een 42-jarige Goesenaar die hem probeerde te slaan na een verkeersruzie. De 29-ja- rige man reed vanaf de Van Hoogendorplaan in Goes de rotonde op en boog af richting de Ringbaan-West. De Goe senaar wilde vanaf Het Tiendenplein de rotonde oprijden en ergerde zich aan de rijstijl van de ander. Bij Het Tien denplein besloot de 42-jarige man de Dordtenaar op zijn rijgedrag aan te spreken. Hij probeerde daarbij de Dordte naar een paar klappen te geven, maar dat lukte niet. De politie in Goes zoekt getuigen van het voorval. Senioren bestolen ZIERIKZEE - Drie senioren zijn gistermiddag op verschil lende plaatsen bestolen van hun portemonnee of tas. In Zierikzee werd in de Hema een 81-jarige inwoonster van die plaats beroofd van haar tas. Ze had deze in het rekje van haar rollator gelegd. Toen ze even niet oplette, was haar tas verdwenen. In de Hema te Middelburg werd de portemonnee uit een tas weggenomen van een 77-jarige man uit Laren. In de C&A te Vlissingen was een 72-jarige vrouw het slachtof fer van een zakkenroller. Vermoedelijk werd haar porte monnee uit haar tas gehaald toen ze probeerde een kle dingstuk uit een rek te pakken clat net te hoog hing. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Alweer een wijk in Middelburg? Is dat no dig? Ja, zei wethouder H. Kool- Blokland gisteravond tijdens een informatiebijeenkomst over de Erasmuswijk-zuid. „We moe ten nu aan hel werk om te zor gen dat we niet stilvallen." De meeste vragen tijdens de bij eenkomst gingen over de nood zaak van nog een nieuwe wijk in Middelburg. Aanwezigen wil den weten of al die plannen zijn afgestemd met Vlissingen, of er onderzoek naar is gedaan. „Ik heb begrepen dat de bevolking krimpt"zei een man. „En de Mortiere is nog niet eens af." Ja, er zijn afspraken met Vlissingen en andere gemeenten in Zee land, zei Kool. En ja, er is onder zoek gedaan. „Maar als de vraag naar woningen terugloopt kunnen we in de nieuwe plan nen een fasering inbrengen." De bouw van de woningen in de nieuwe wijk begint vermoede lijk in 2010. Tegen die tijd moet de Mortiere zijn volgebouwd. „We moeten nu aan het werk om te zorgen dat we niet stilval len", zei Kool. Een plan is er nu nog niet. Wel is duidelijk dat er ongeveer driehonderd woningen komen, in een 'landelijke sfeer'. De ruimte rond de huizen zal vergelijkbaar zijn met de Eras muswijk. Een vijfde wordt socia le huur- of koopwoningen. De gemeente geeft een beperkt aan tal vrije kavels uit. De nieuwe wijk komt ten zuiden van de bestaande Erasmuswijk, tussen het spoor en de Oude Vlis- singseweg. Hoe de toekomstige bewoners bij hun huizen kun nen komen, is nog niet bekend. De gemeente geeft de voorkeur aan een nieuwe toegangsweg vanaf de Torenweg, parallel aan de Reijersweg. Als dat niet lukt, moet het verkeer via de Staten- laan. Voor fietsers wordt het pad langs het Erasmuspark doorgetrokken. De volkstuinen langs het spoor blijven bestaan. Het is nog niet duidelijk wat er met de strook volkstuinen gebeurt die achter de kwekerij aan de Oude Vlis- singseweg liggen. fabriek die op stapel staat, is dat een schijntje: 84 ton .per uur. Meijering: „We hebben het dan over een half miljoen ton vis- voer per jaar. Net voldoende om één jaar aan de groeiende vraag te kunnen voldoen, want aqua cultuur is booming, in Europa, Azië en Zuid-Amerika." STREEKACTIVITEITEN ARNEMUIDEN - Centrum, 18.00 - 21.00 uur: Wintermarkt; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 13.00 -17.00 uur: Christmasfair; MIDDELBURG - Eingenhaardstraat 2„ 9.00 -14.00 uur: Rommelmarkt; VLISSINGEN - De Piek, 19.30 uur: Theatersportvereniging Apard, improvï- satietheater; Café 't Zottekot, 21.00 uur: Optreden Moondance; Noordweg l 25, Serooskerke Walcheren, 0118-593030, www.keesdenherder.nl Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 9.00 - 17.30 uur, zaterdag 9.00 - 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15