PZC Hoofdstad trekt jongeren aan Gimbfère Jonker Frans weg biedt nieuwe attractie Zinken schip net voorkomen VERLAAGDE PRIJZEN!! Waterschap gaat weer fietsers tellen op Koekoeksweg Studentenstad Middelburg verjongt licht Gewonden bij botsing Sfeer NU UITVERKOOP Redactie: 0113-315649 yrtvw.pzc.nl E.mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 donderdag 7 december 2006 Uw euro's zijn in Vlissingen dukaten waard! ZIE ADVERTENTIE °»OTE EINDEM.BS ™GINA -18 www.defonteyne.info doorMaurits Sep MIDDELBURG - Middelburg irckt voor het eerst in lange tijd meer jongeren aan dan er weg gaan. De kleine toename van IS- tot 25-jarigen is te danken aan de Roosevelt Academy. Die compenseert het vertrek van jon geren die buiten Zeeland gaan studeren ruimschoots. Dit blijkt uit de woonmonitor 2005. Wethouder A. de Vries is blij met de toename van het aan tal jongeren. „Jarenlang zaten we in deze groep in de min, nu plus. De Roosevelt Aca demy levert hieraan een behoor lijke bijdrage." Middelburg ziet nog steeds veel jongeren van 18 tot 25 jaar weg gaan. Zij gaan vooral studeren in de Randstad, Noord-Brabant of Limburg. De groep als geheel nam echter met pakweg twintig mensen toe. Ongeveer 600 jonge ren hebben de gemeente verla ten, 620 hebben zich hier geves- ligi Middelburg groeit op alle fron- Er komen komen meer men sen dan er weggaan. Zij komen vooral uit de rest van Zeeland. Alle leeftijdsgroepen kennen een overschot aan nieuwko mers. De gemeente is in 2005 ge groeid met 465 inwoners tot 47.013. Gemiddeld komen er 1998 320 mensen bij. Dat benadert het streven van een jaarlijkse toename met 350 men sen. De gemeente wil in 2030 56.000 inwoners tellen. Een ves tigingsoverschot is daarvoor een voorwaarde. De groei is het grootst onder ouderen. Het verschil tussen ves- g en vertrek komt uit op een overschot van meer dan 200 Advertentie f/ mooE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN UITVERKOOP nu LANGE DELFT 16 MIDDELBURG (Advertentie) déDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu met foccacciabrood, tagliatelle en tiramisu €12,50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 za. 9 dec. 15.00-16.30 uur Michael Berk informatie over kinderboeken op internet: kijk op www.kjoek.nl Markt 51 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl mensen van 65 jaar en ouder. De vergrijzing zit daarmee op een hoger niveau (twee procent) dan die in de rest van Nederland. Het tempo van de vergrijzing loopt wel gelijk aan het lande lijk gemiddelde. De grootste beweging zit in de groep 25- tot 40-jarigen. Daar is sprake van zowel veel nieuwko mers (ruim 700) als veel vertrek kers (ruim 600). De monitor wonen 2005 geeft ook aan dat steeds meer mensen binnen Middelburg verhuizen. Vorig jaar zijn 5463 mensen ver huisd. Daarvan betrok 58 pro cent een ander huis binnen de gemeente, 38 procent verliet de stad en vier procent ging weg uit Nederland. Jongeren en ouderen vinden steeds gemakke lijker een huurhuis. De voor raad woningen voor deze groe pen is ruimer dan voorheen. Aan betaalbare eengezinswonin gen blijft moeilijk te komen. De zoektijd bedraagt ruim drie jaar. Toch is wethouder De Vries in algemene zin tevreden over het gevoerde woonbeleid. „Je ziet namelijk dat het lukt om nieuwbouwwoningen ook al lemaal te verkopen. Er is dus be hoefte aan. Bovendien merken we duidelijk dat de bouw van woonservicezones voor ouderen de doorstroming op de huur markt bevordert. Ouderen die naar zo'n woonservicezone gaan, laten vaak een goedkoper huurhuis achter." Dat is precies de categorie wo ningen waaraan behoefte is. Lang is gedacht dat het bouwen van dure koopwoningen tot een domino-effect zou leiden, waar door uiteindelijk goedkope huur woningen zouden vrijkomen. Het bouwen van nieuwe huurwo ningen blijkt echter veel sneller het gewenste effect te hebben. Het bouwen van dure woningen leidt vooral tot een verschuiving in diezelfde categorie. Meer mensen vestigen zich in Middelburg dan er vertrekken. Um foto Ruben Oreel - - v-r: .r. ,f"va*: door Harmen van der Werf NIEUVVDORP - Als een enorme molshoop rijst het nieuwe via duct in de Jonker Fransweg bij Nieuwdorp omhoog uit de aar de. Spoorvvegbeheerder ProRail laat het kunstwerk aanleggen om de toekomstige Sloespoor- lijn ongelijkvloers te kunnen kruisen. In het polderlandschap tussen Zuid-Beveland en Walcheren valt 'de berg' direct op. Had dat niet een onsje minder gekund?, vraagt Nieuwdorper K. Bartu- sek zich af. „Een gewone spoor wegovergang was toch genoeg geweest, met een slagboom. Zo veel verkeer zal er niet over de Sloelijn komen." A. Korlaar, projectmanager bij ProRail, kan zich die reactie goed voorstellen, maar 'het is nu eenmaal beleid van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat om in belangrijke nieuwe spoor wegen geen gelijkvloerse krui singen meer te maken'. Voor de veiligheid van het trein- en weg verkeer. Het kan vreemd overko men, realiseert Korlaar zich. dat even verderop - in de Europa- weg in havengebied Vlissin- gen-Oost - het spoor wel de weg kruist. „Juridisch is dat kruis punt van een lagere orde, omdat die in het havengebied ligt. Trei nen zullen er ook langzamer rij den. En", voegt Korlaar als argu ment toe, „een viaduct zou daar erg duur geworden zijn." Het viaduct in de Jonker Fransweg wordt één van de hoogste passa ges in Zeeland, op 10,5 meter bo ven Normaal Amsterdams Peil. Korlaar merkt daarbij op dat de huidige omvang enigszins verte kent. De aannemer heeft één of twee meter extra aarde aange bracht om de heuvel sneller te la ten inklinken. Uitvoering Met waterschap Zeeuwse Eilan den, beheerder van de Jonker Fransweg, is uitgebreid over legd over de uitvoering van het kunstwerk. De helling moet te doen zijn voor het landbouwver- keer. Korlaar: „Fietsers zullen zeker een tandje bij moeten zet ten." Eén voordeel: wielerclubs hebben er een nieuwe uitdaging bij. Zoals de weg over de Krammersluizen bij Sint Philip- sland (ruim veertien meter bo ven NAP) en de Postweg tussen Kapelle en Yerseke (zo'n twaalf meter boven NAP) voor wielren ners al een aparte attractiewaar- de hebben in het voor de rest oh zo vlakke Zeeland. foto Ronald den Dekker door Wout Bareman TERNEUZEN - Bergers van Multraship en de Unie van Red- dings- en Sleepdienst (URS) konden gisteravond door snel in grijpen voorkomen dat het Bel gische binnenvaartschip Ru- San zonk. Het schip, geladen met gerst, kwam om vijf over ze ven door een verkeerde manoeu vre op de steenstort tussen de Oude Veerhaven en de Oostbui tenhaven terecht. Nadat de sleepboot Multratug 16 van Multraship nauwelijks een half uur later kans zag het schip vlot te trekken, meldde de schipper dat zijn schip water maakte. Ook twee andere toe gesnelde slepers, de Multratug 15 en de Zeeland (URS) maak ten daarop vast. De Vebo Run ner van de Verenigde Bootlie- den verleende hand- en span diensten. De Ru-San werd afgemeerd aan het remmingwerk voor de bin- nenvaartsluis en werd direct be gonnen met het leegpompen. In de loop van de avond werd ver volgens begonnen met het los sen van de lading. Volgens een woordvoerder van Multraship zou het schip daarna via de Oost- sluis het kanaal Gent-Temeu- zen worden opgesleept, waar het op een van de werven wordt gerepareerd. Multraship had gisteravond ook de handen vol aan een andere berging. Machineschade Om vijf uur gistermiddag liep in het Oostgat in de monding van de Westerschelde bij Vlissingen het Egyptische vrachtschip Abu Rdees door machineschade aan de grond. De sleper Schouwen- bank maakte vast, maar verloor het sleepmateriaal. Ook sleepbo ten van Multraship en de URS snelden toe. Vannacht omstreeks drie uur zóu bij hoog water opnieuw een poging worden ondernomen het 133 meter lange schip vlot te trekken. (Advertentie) (Advertentie) SEROOSKERKE - Bij een botsing op de kruising Gapingse- weg-Kadetweg op de N57 in Serooskerke zijn gisterochtend twee personen gewond geraakt. Een 79-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed vanaf de Gapingseweg door rood en botste daar met de auto van een 58-jarige Middelburger. De 79-jarige en zijn 74-jarige Veerse passagiere raakten gewond en zijn naar het ziekenhuis gebracht, foto Manfred Berrevoets 1 Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. PZC JA (Advertentie) Uw dealers in Zeeland: MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie) Industrieterrein Arnestein Grenadierweg17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 www.bouwcenterdehoop.nl Akkoord korten collectief vervoer MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg heeft geen bezwaar tegen de nieuwe bezuinigingen op de gesub sidieerde taxi voor gehandicapten en ouderen. Dat bleek gisteravond tijdens de commissie maatschappelijke za ken. De kosten voor het collectief vervoer zijn fors geste gen. Daarom is voorgesteld om voortaan maximaal vijf zo nes te vergoeden, om een instapzone in te stellen en om een hoger tarief te vragen als mensen meer rijden dan 450 zones per jaar. Met zorgverzekeraar CZ wordt gesproken over de vergoeding voor mensen die om medische redenen gebruik maken van de taxi. Als de zorgverzekeraar niet meebetaalt, wordt de vergoeding voor medisch vervoer ge schrapt. De Werkgroep Gehandicapten Walcheren is het niet eens met de bezuinigingen. Cel voor poging brandstichting MIDDELBURG - Een 61-jarige inwoner van Middelburg is gisteren voor een poging tot brandstichting veroor deeld tot zestien weken cel. Daarnaast legde de Middel burgse rechtbank de man 120 uur werkstraf en achttien weken voorwaardelijke gevangenisstraf op. De man had 28 augustus geprobeerd een flatwoning in Middelburg in brand te steken. De Middelburger, die in dezelfde flat woont, had de buurtbewoner opgezocht om dat hij vermoedde dat zijn echtgenote een relatie met hem had. Hij komt nog deze maand vrij. Terneuzenaren tegen gedoogbeleid TERNEUZEN - Ruim 5500 mensen hadden hun handteke ning gezet voor de actiegroep De Grens is Bereikt. Bewo ners van de Scheldekade en omgeving en het Leger des Heils betoogden gisteravond nog maar eens dat ze het door de gemeente Terneuzen gevoerde gedoogbeleid voor softdrugs niet kunnen of willen volgen. De bestuurders ontkennen de explosieve groei, van het drugstoerisme en bagatelliseren de overlast die Terneuze naren ondervinden. Ze doen tevens te weinig om het drug- stoerisme uit Frankrijk en België te ontmoedigen, luidden de klachten tijdens een breed opgezette informatieavond in de raadzaal van het stadhuis. Toehoorders op de publieke tribune én een aantal raadsle den schrokken van het door een beleidsambtenaar verkon digde betoog dat Terneuzen moet profiteren van het grote aantal drugstoeristen. Dat Terneuzen niet opnieuw tien tallen illegale drugsverkooppunten in het centrum wil zien verrijzen, staat ook voor de meeste raadsleden vast. Maar dat kan en mag geen reden zijn om de softdrugsko pers te verwelkomen als nieuwe toeristen. Handhaving van de wet en het voorkomen van overlast moeten de eer ste prioriteiten zijn van gemeente, justitie en politie meld den vertegenwoordigers van diverse fracties in meer of minder felle bewoordingen. door Maurits Sep AAGTEKERKE - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat op ver zoek van de dorpsraad Aagteker- ke opnieuw meten hoeveel fiet sers en auto's op de Koekoeks weg rijden. De metingen wor den volgend jaar verricht op het stuk tussen de Zuidweg en de Plompertweg. De dorpsraad verwacht dat het op dat stuk veel drukker is dan op het gedeelte na de Plompert weg tot aan Meliskerke. Veel scholieren,die naar Middelburg rijden, slaan af bij de Plompert weg. Bij de metingen wordt reke ning gehouden met de zomerpe riode. Dan hebben scholieren vrij, maar maken toeristen ge bruik van de route. Plet water schap gaat fietsers en auto's tel len in april/mei en in de zomer vakantie. De verkeerstellingen worden verricht tussen de Zuidweg en de Plompei'tweg, omdat scholie ren uit Westkapelle ook via de Zuidweg naar de Koekoeksweg rijden. Dat stuk is dus het druk ste met fietsers. De dorpsraad en de gemeente Veere willen dat het waterschap langs de Koekoeksweg een vrij- liggend fietspad aanlegt. Op de weg is eind 2005 een meisje uit Aagtekerke dodelijk veronge lukt. Sindsdien zijn diverse ver zoeken ingediend bij het water schap, maar zonder succes. Zeeuwse Eilanden heeft geen geld om op korte termijn een fietspad naast de Koekoeksweg te leggen. Een vrijliggend fiets pad zou 1,3 miljoen euro kosten (een half miljoen per kilometer). Het schap heeft per jaar 400.000 euro beschikbaar voor vrijlig- gende fietspaden langs 80-kilo- meterwegen tussen dorpen. Uit eerdere metingen door het wa terschap is volgens Zeeuwse Ei landen bovendien gebleken dat de Koekoeksweg niet zo heel druk en niet erg gevaarlijk is. De dorpsraad en de gemeente be strijden dat. Zij blijven aandrin gen op maatregelen om de veilig heid te verbeteren. De tijdelijke maatregelen die het waterschap heeft genomen, hebben de situa tie juist onveiliger gemaakt, vin den zij. De weg is verbreed, de middenstreep is weggehaald, er zijn fietssuggestiestroken op het wegdek geschilderd en de maxi mum snelheid is verlaagd van tachtig naar zestig kilometer per uur. Compromis De dorpsraad Aagtekerke heeft bij het waterschap een compro mis aangedragen. Omdat het stuk tussen de Prelaatweg en de Plompertweg het drukste is, moet daarlangs een vrijliggend fietspad komen. Dat kan even tueel worden doorgetrokken tot de Molenweg. Op die manier kunnen scholieren veiliger naar Middelburg. Fietsers naar Melis kerke hebben dan de mogelijk heid via de Molenweg om te rij den. Het waterschap is dan de helft goedkoper uit, omdat het fietspad dan half zo lang wordt. Het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden moet dit com promis nog bespreken. zeeuwse almanak Het prachtige platte televisie toestel dal die Goesenaar on langs heeft aangeschaft., is uit gerust met ambilight. Ambi- light? Jazeker, een ingebouw de functie die zacht licht - qua tint in overeenstemming met de kleuren op het scherm - op de muur achter het toe stel projecteert. Buitenge woon rustgevend, had de ver koper verzekerd. Klopt. De bezitter van het am- bilighl-toestel valt tegenwoor- dig zelfs bij de spannendste film in slaap. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes Voor mannen en vrouwen The image you like Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118-640773

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9