Commissie laakt Irak-bele d VS PZC Italië negeert stervenswens van doodzieke man Sofia opent archief geheime diensten Nederlands schip Mighty Servant 3 zinkt bij Angola Onderzoekspanel dringt aan op ingrijpende wijziging van militaire missie Velen paffen ondanks shockerende foto's door Laatste doden van tsunami begraven Nasa vindt bewijs voor stromend water op Mars VEILING donderdag 7 december 2006 rinor Erik Raven LUANDA - Een schip van het Nederlandse scheepvaartbedrijf Dockvvise, de Mighty Servant 3, dat wordt gebruikt voor het ver voer van boorplatforms, is gis terochtend voor de kust van An gola gezonken. Het ruim 181 meter lange vaar- se bemanningsleden die op dat tuig zonk op het moment dat het moment aan boord waren, zijn een boorplatform aan het lossen allemaal gered, was voor de Angolese kust bij De bemanning werd aan boord de hoofdstad Luanda. De negen genomen door een ander schip, Nederlandse en twaalf Filippijn- dat tijdens het lossen van het platform in de buurt was. De 83 bemanningsleden van het boor platform Aleutian Key zaten vei lig op het platform op het mo ment dat het vaartuig zonk. Het gevaarte heeft volgens Dockwise geen schade opgelo pen en wordt naar de boorloca- tie gesleept. Het gezonken schip ligt op een diepte van ongeveer 62 meter. Volgens een woordvoerster van Dockwise is bergingsbedrijf Smit onderweg om te kijken hoe het vaartuig kan worden gebor gen. Het schip weegt bijna 28.000 ton en heeft een dek dat 140 me ter lang en 40 meter breed is. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. ANP door Patrick Selbach WASHINGTON - De situatie in Irak is 'zeer ernstig en wordt slceds slechter'. De mogelijk heid bestaat dat de door de Ame rikanen gesteunde regering in Bagdad ten val komt en dat de oorlog uitwaaiert over de regio. Een snelle oplossing is nog niet in zicht. De Verenigde Staten moeten hun Irak-beleid wijzi gen, voordat het te laat is. Dat staat in het langverwachte rapport van de Irak Studie Groep onder aanvoering van de Verdachte Duitse scholier dood aangetroffen OFFENBURG - Bij het Duitse Offcnburg is gisteren het lijk van de 18-jarige jongen gevon den, die werd verdacht van het op internet zetten van een be richt waarin hij aankondigde op 5 december amok te zullen ma ken op een middelbare school. De politie gaat uit van zelfdo ding, maar zij sluit een misdrijf niet uit. Het dreigement leidde in de deel staat Baden-Wiirttemberg tot grote onrust. De politie had schoolbesturen gewaarschuwd op 5 december extra alert te zijn. Op veel scholen werden de leerlingen gefouilleerd. Op het gymnasium in Offenburg, waar de politie de schrijver van het dreigement vermoedde, alsook op andere scholen die de jongen bezocht, werden leerlingen voor de zekerheid naar huis ge stuurd. ANP Amerikaanse oud-minister Ba ker. Het onderzoekspanel, be staande uit Republikeinen en Democraten, deed gisteren una niem 79 aanbevelingen. Presi dent Bush kan ze terzijde schui ven, maar hij heeft beloofd er se rieus naar te kijken. Het document bepleit een ingrij pende wijziging van de militaire missie in Irak, een verhoogde druk op de regering in Bagdad en een nieuwe regionaal en inter nationaal diplomatiek offensief van de Amerikanen en van bond genoten. Dat laatste moet nog dit jaar beginnen. Terugtrekking De commissie stelt - zoals eer der uitlekte - voor dat begin 2008 vrijwel alle gevechtseenhe den van de Amerikaanse strijd krachten in Irak moeten zijn te ruggetrokken. Tegen die tijd moet een 'verenigd en niet uit eengevallen' Irak op het gebied van ordehandhaving zijn boon tjes goeddeels zelf kunnen dop pen. Daartoe moet het aantal Amerikaanse militairen dat Iraakse troepen traint nog wel rap opgevoerd worden van de huidige vier- tot zeker twintig duizend. Geleidelijk kan vervolgens het huidige aantal van 140.000 Ame rikanen in Irak worden geredu ceerd, waardoor er in de Iraakse provincies geen vacuüm kan ont staan waarvan opstandelingen gebruik kunnen maken. In de ogen van de commissie moet Washington ook strengere eisen stellen aan de regering in Irak en ook dreigen met sancties zolang Bagdad er niet in slaagt de veiligheid zelf te verbeteren. Het panel vindt dat Washington militaire steun mag terugtrek ken en ook aan de geldkraan mag draaien als de Iraakse rege ring niet aan door de VS gestel de eisen voldoet. De commissie wijst nadrukke lijk ook op een nieuwe offensie ve diplomatieke rol die de VS moeten spelen in de regio. Zij wil onder meer dat Washington in contact treedt met Iran en Sy rië, vijanden van Bush, over hun invloed op de situatie in Irak. In de aanbevelingen is sprake van een regionale conferentie die on der meer moet gaan over de steun die Iran zou geven aan ra dicale sjiitische milities in Irak. Iran en Syrië reageerden eerder terughoudend. Bush hield zich gisteren op de vlakte. ANP van onze redactie buitenland SOFIA - Ruim drie weken voor de toetreding tot de Europese Unie heeft Bulgarije besloten de archieven van zijn voormalige communistische veiligheidsdien sten te openen. De autoriteiten willen nagaan of zich onder politici, hoge rech- (Advertentie) MUZIEKCENTRUM MIDDELBURG Lange delft 80-0118 63 S2 52 ters, bankiers, journalisten en enkele andere beroepsgroepen ex-spionnen en medewerkers van de diensten bevinden. De namen van voormalige infor manten worden op internet ge publiceerd. Volgens de gisteren aangenomen wet dient de publi catie zonder politieke of juridi sche gevolgen te blijven. Honderden mensen betoogden bij het parlement voor een volle dige opening van de archieven. Zij zijn het er niet mee eens dat een deel van de dossiers van de civiele en militaire veiligheids diensten buiten de nieuwe wet valt wegens de nationale veilig heid. De opening van de archie ven maakt mogelijk meer duide lijk over de werkwijze van de ge heime dienst Darzhavna Sigur- nost. ANP/DPA/AFP Sinds enkele dagen liggen pakjes sigaretten in de Belgische schappen met afschrikwekkende opdruk. door Pascale Thewissen BRUSSEL - Op een pakje siga retten prijkt een foto van een man op een brancard, met een doek over zijn ogen. De bijbeho rende waarschuwing laat wei nig aan de verbeelding over: 'Ro kers sterven jonger'. Shockerend, vindt G. Coene- grachts van tijdschriften- en ta bakswinkel 't Gazetje in het Bel gisch-Limburgse Vroenhoven. „Maar ik rook er geen sigaret minder om." Sinds enkele dagen liggen de eerste pakjes sigaretten in de Belgische schappen met af schrikwekkende foto's erop van creperende rokers. De één dood, de ander aan de beademingsap paratuur en weer een ander met zwarte, afgestorven tanden. Sinds 1 december mogen in Bel gië alleen nog maar pakjes siga retten worden gefabriceerd met dergelijke foto's Het land heeft daarmee de Europese primeur. „Vrolijk word ik daar niet van. Ik vraag me ook af waarom, als het dan toch zó slecht is, roken niet gewoon verboden wordt. Maar nee, daar wil de overheid niet aan, want dan wordt een groot gat in de begroting gesla gen", zegt Coenegrachts. In zijn tabaksrek staan al twee sigaret tenmerken met afschrikwekken de foto's. Sigarettenfabrikanten hebben nog tot 1 juni volgend jaar de tijd om hun 'gewone' ver pakkingen te vervangen. België hoopt zo het aantal ro kers terug te dringen. Voorbeel den zijn Canada en Brazilië, waar al enkele jaren geleden ex pliciete foto's op pakjes sigaret ten werden afgedrukt om men sen van het roken af te houden. Maar niet iedereen gelooft in het nut van de campagne. „Uit onderzoek blijkt dat de meeste rokers voor hun negentiende zijn begonnen", zegt E. de Clerck van de Vlaamse Liga te gen Kanker. En juist bij die doel groep, pubers, bereik je hier vol gens mij het tegenovergestelde mee. Jongeren willen stoer ge vonden worden, willen dingen doen die anderen niet durven." Ook voor verstokte rokers ver wacht De Clerck van deze cam pagne weinig heil. „Er is maar een klein percentage mensen dat niet op de hoogte is van de funeste gevolgen van roken. De genen die overtuigd zijn van de gevaren, zijn al gestopt of zijn bezig om te stoppen. De rest paft door", vermoedt De Clerck. door Eelco van der Linden ROME - De medische situatie van de doodzieke man is wanho pig, maar dat is ook de actie om aandacht te vragen voor zijn wens om te sterven. Inmiddels I zijn in Italië meer dan vijfhon derd mensen in hongerstaking gegaan, onder wie een minister, I opdat iemand de stekker uit het beademingsapparaat haalt van I Piergiorgio Welby. De 60-jarige Welby lijdt al veer tig jaar aan een spierziekte, die zijn lichaam maar niet zijn geest, verwoest. Nu hij alleen I nog maar zijn ogen kan bewe gen en door een beademingsap paraat in leven wordt gehouden, I is voor hem de maat vol. Deze week schreef hij via zijn computer: „Dit jaar is de echte teloorgang begonnen. Mijn lede maten zijn loodzwaar, het lijkt alsof er een zware steen op mijn borst rust, het ademen wordt steeds pijnlijker, 's Nachts krijg ik steeds apneu en word ik wak ker omdat ik bijna stik. Het is een niet te harden marteling." Met de brief heeft Welby, die zijn zaak eerder onder de aan dacht bracht van president Na- politano, openlijk gevraagd te mogen sterven. Maar dat is wa gen om moeilijkheden in het ka tholieke Italië, waar men welis waar losjes met het geloof om gaat, maar als het om regels en wetgeving gaat altijd tegen de ethische grenzen van de kerk aanloopt. De arts van Welby weigert dus en nu eisen honder den mensen, de meesten lid van de Radicale Partij, dat Welby zijn zin krijgt.„Niemand heeft het recht een ander tot een mar teling te veroordelen. De institu ties moeten zich eindelijk uit spreken", zegt Bonino, oud-Eu rocommissaris en minister voor Buitenlandse Handel en sinds een week in hortgerstaking. Som mige collega's uit Prodi's een- PHANG NGA - In Thailand worden de laatste anonieme slachtoffers van de tsunami van twee jaar geleden begra ven. Voorafgaand was er giste ren een sobere plechtigheid bij de badplaats Phuket. Het gaat vermoedelijk vooral om mi granten uit het buurland Bir ma (Myanmar). Driehonderd ongeïdentificeerde lichamen werden in oktober en novem ber begraven. Vijftig mensen kregen gisteren hun laatste rustplaats in het massagraf. De laatste zestig worden van daag of morgen ter aarde be steld. De vloedgolven kostten 26 december 2004 circa 5400 mensen in Thailand het leven, onder wie 34 Nederlandse va kantiegangers. In twaalf lan den langs de Indische Oceaan kwamen zo'n 220.000 mensen om. foto Sukree Sukplang/RTR Scholieren urineren op bijbel MELBOURNE - Een islamitische school in Australië heeft twee studenten verwijderd, omdat zij op een bijbel hadden geürineerd en het boek vervolgens in brand had den gestoken. De directie van de school in Melbourne bood gisteren ex cuses aan voor het 'onacceptabele' gedrag van de studen ten, vorige week op een schoolkamp. Een andere student, die pagina's uit de bijbel zou hebben gescheurd om er zo genaamde sigaretten van te rollen, is geschorst. ANP Toch frietjes in Atomium Brussel BRUSSEL - De bekendste attractie van België, de bollen van het Atomium, mogen binnenkort toch friet, die ande re beroemdheid van België, serveren. De beheerders van de attractie in Brussel hebben nieuwe afspraken gemaakt met de brandweer. Sinds de opening van het vernieuwde Atomium, in februa ri, liet de brandweer niet meer toe dat er frieten werden gebakken op vijftig meter hoogte. „In hèt Belgische mo- mument bij uitstek geen frietjes mogen eten, dat was toch een beetje raar", zei beheerder J. Vandenperre van het Atomium. De attractie is een model van een ijzerkristal dat 165 miljoen maal is vergroot. ANP Belediging president niet strafbaar JAKARTA - Op het beledigen van de president van Indo nesië staat niet langer enkele jaren cel. Dat maakte de voorzitter van het constitutionele hof gisteren bekend. Drie omstreden artikelen uit de strafwet zijn niet langer bindend, zei hij. Het hof boog zich over de zaak op ver zoek van een advocaat die was aangeklaagd wegens bele diging van de president. Op belediging van de president stond maximaal zes jaar cel. De wetten dateren uit de tijd van dictator Soeharto. ANP/AFP Wielgus leider Poolse katholieken VATICAANSTAD - Paus Benedictus XVI heeft bisschop Stanislaw Wojciech Wielgus benoemd tot aartsbisschop van Warschau en daarmee tot primaat van de Poolse Rooms-Katholieke Kerk. Wielgus (67), nu bisschop van Plock, volgt kardinaal Jo zef Glemp op, die op 18 december 77 jaar wordt en twee jaar geleden volgens de regels van de kerk zijn functie aan de paus ter beschikking had gesteld. Glemp speelde een belangrijke rol in de overgang van het communisti sche systeem naar een democratie in 1989. ANP/RTR Noodlanding door windjes NASHVILLE - Niet turbulentie maar flatulentie heeft tot een noodlanding van een Amerikaans vliegtuig geleid. Een vrouwelijke passagier die kampte met extreme winde righeid, probeerde de stank te 'overvleugelen' door stie kem lucifers aan te steken. Door de brandlucht sloeg het personeel op de binnenland se vlucht van American Airlines alarm. Na de onvoorzie ne landing in Nashville lieten de autoriteiten alle 104 in zittenden, de bagage en het vliegtuig grondig doorzoeken. Na de vondst van de lucifers gaf de vrouw haar illegale daad toe. De luchtvaartmaatschappij liet de dame met het opgeblazen gevoel niet meer toe in het vliegtuig. ANP trumlinkse kabinet zijn het met haar eens, maar anderen, zoals de katholieke Bindy, minister voor Familie, niet. „Haal de stekker er niet uit, want dat is euthanasie." Rechts Italië denkt er net zo over. Euthanasie staat in Italië gelijk aan moord, maar iemand die een doodziek mens op diens ver zoekt helpt te sterven, riskeert ook nog zes tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Passieve euthana sie, waarbij de behandeling wordt gestaakt, mag ook niet, maar is moeilijk te bewijzen en gebeurt - heimelijk - volop. Welby, die ook voorman is van een vereniging voor vrijwillige levensbeëindiging, heeft er al tijd voor gevochten dat dit niet meer heimelijk gebeurt en zich zelf daarvoor op de pijnbank ge legd. Hij is nu echter zo ver heen, dat hij afhankelijk gewor den is van anderen. Zélf kan hij de stekker er niet meer uithalen. Paradox Voor filosoof E. Severino is hier door een 'schandalige paradox' ontstaan: „Zelfmoord mag vol gens onze wet, maar Welby moet blijven leven." Volgens Se verino zou in Welby's geval ove rigens nooit sprake zijn van euthanasie. „Ook in Italië mag niemand een medische behande ling tegen zijn wil worden opge drongen." GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - Af en toe stroomt er nog steeds water over de oppervlakte van de pla neet Mars. Dat heeft de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie Nasa gisteren bekendgemaakt. De Nasa baseert zich onder Noodtoestand Fiji SUVA - Het leger heeft gisteren zijn greep over het eilandenrijk Fiji in de Grote Oceaan ver sterkt. Coupleider F. Bainima- ram riep de noodtoestand uit en stuurde het parlement naar huis, terwijl het leger overheids gebouwen bezette en in de hoofdstad Suva wegblokkades oprichtte. Het machtsvertoon lijkt een reactie op een oproep van de dinsdag opzij geschoven pre mier Qarase. Hij vroeg Fijiërs massaal geweldloos te proteste ren tegen de staatsgreep. „Het leger zal zeer snel elke opstand tegen ons neerslaan", aldus Bai- nimaram. De legerleider zette Qarase dinsdag af na een maan denlange machtsstrijd over am nestie voor de plegers van een coup in 2000. De machtsgreep van dinsdag, de vierde in Fiji in twintig jaar tijd, is wereldwijd veroordeeld. Zo riep VN-secretaris-generaal Annan op tot het herstel van de regering en schortten de Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië hun ontwikkelingshulp op. Nieuw-Zeeland heeft een reeks sancties afgekondigd. ANP/RTR meer op foto's uit september 2005 waarop afzettingen zijn te zien die ontbreken op foto's die zes jaar eerder van dezelfde plek waren genomen. Ook op op names die vier jaar verschillen zijn nieuwe sedimenten te zien. De afbeeldingen zijn gemaakt door de ruimtesonde Mars Glo bal Surveyor. Mars-wetenschapper M. Meyer sprak over waarnemingen die het 'hardste bewijs' tot nu toe le veren dat er water over de opper vlakte van de 'Rode Planeet' stroomt. De vorm van de sedi menten lijkt op wat je kunt ver wachten als materiaal door stro mend water wordt meegeno men, aldus een andere onderzoe ker. Stromend water wordt be schouwd als voorwaarde voor le ven. De ontdekkingen wakkeren de speculatie aan dat op Mars bacteriologisch leven voorkomt. De aanwezigheid van water maakt een bezoek aan de pla neet ook haalbaarder. De Nasa kwam eerder met aan wijzingen dat er ooit water voor handen moet zijn geweest op de planeet. De atmosfeer op Mars is zo dun en de temperatuur is zo laag dat water op de opper vlakte snel zou vervliegen of be vriezen. De wetenschappers ver moeden dat het water dat uit de bodem treedt, nog even vloei baar blijft in de grond die wordt meegevoerd. ANP (Advertentie) li EDOX (Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 12 december in de I Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur lo.a. fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Kijkdagen: ma. 11/12-15.00 tot 20.00 uur |di.ocht. 12/12 -10.00 tot 11.30 uui (voor de veilmgaanvang) Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 Af.hetmiddelburgsveilinghuis.nl meer dan 500 nrs 'v r-f~i >•/-'«* 'ai i'oêy *40/ Goes/Ooslburg, Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchtstraat 8-10) Terneuzen Juwelier Wijffels. Noordstraat 103 Vlissingen. Juwelier van Boven. Walstraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5