PZC Overstappen kan duur uitpakken Zwart is geen politieke kleur meer PZC Fatsoen moetje doen! Pakket uitzoeken is een hele klus Arts Seselj activist in Servisch belang Verzekeraar accepteert niet iedereen 7 december 1956 donderdag 7 december 2006 door Lianne Sleutjes December is behalve cadeau- maand tegenwoordig ook de periode waarin de nieuwe zorgverzekering gekozen moet worden. Mensen die tevreden zijn over hun huidige verzeke ring hoeven niets te doen. Inge wikkelder wordt het voor dege nen die ontevreden zijn. Elke verzekeraar heeft nu zijn premie, de prijzen en de inhoud van de aanvullende pakketten 2007 bekend gemaakt. Mensen die vinden dat ze te duur uit zijn of een verzekeraar wensen met betere service, een uitgebrei der of juist kleiner aanvullend pakket, moeten actie onderne men. Iemand die zijn verzeke raar beu is, moet voor 1 januari opzeggen, anders zit 'ie er nog een jaar aan vast. Om een nieu we uit te kiezen, heeft de klant een maand langer de tijd, tot 1 februari 2007. Voor het basispakket geldt een acceptatieplicht. Een verzeke raar moet iedereen accepteren tegen dezelfde prijs. Het basis pakket is bij elke maatschappij hetzelfde. Wel kan een verzeke raar het wettelijk vastgestelde basispakket uitbreiden. Het pak ket dekt onder meer ziekenhuis zorg, geneesmiddelen, huisarts, kraamzorg en tandartszorg tot achttien jaar. Extra's Het addertje onder het gras kan het aanvullende pakket zijn, dat vrijwillig afgesloten kan wor- door Lianne Sleufjes Verzekerden die van zorgverzeke raar willen wisselen, kunnen hun hart ophalen. Er zijn officieel 19 zorg verzekeraars, maar het aantal merken en polissen bedraagt een veelvoud. Voor bijna elk clubje of elke ziekte is er wel een aparte verzekering. Nederlanders zijn geneigd vooral op de prijs te letten maar bij de zorgverze kering is het van belang ook inhoude lijk te kijken", zegt Marcel van Beuse- kom van de Consumentenbond. „Let eens op de dienstverlening. Hoe snel den. Daarin zitten extra's, zoals meer fysiotherapie, tandarts hulp voor boven de achttien, psychotherapie of een piaswek ker. Daarvoor mogen verzeke raars hun nieuwe klanten wél se lecteren. Een verzekeraar kan hiervoor een medische verkla ring vragen. Vorig jaar accepteerden ze ieder een vanwege de overgang naar het nieuwe stelsel. Zorgverzeke raars Nederland zegt dat ook nu zo'n herenakkoord bestaat. Dat geldt echter alleen voor het meest voorkomende - lees: goed koopste - aanvullende pakket. De Consumentenbond waar schuwt de 'overstappers' dan ook. „Gooi je oude schoenen niet weg voor je nieuwe hebt", zegt woordvoerder Marcel van Beusekom. „Kijk het liefst al in december of de nieuwe verzeke raar van je keuze je accepteert voor het aanvullende pakket." Als dat namelijk niet het geval is, dan is er nog eventjes tijd om verder rond te kijken. Wie daar mee wacht tot januari, kan in tijdnood komen. De verzekeraars hebben onder ling een overstapservice afge sproken. De nieuwe verzekeraar meldt de verzekerde af bij de oude. Maar dan moet de klant zich wel voor 1 januari aange meld hebben. Als iemand zich voor 1 februari aanmeldt, gaat de'verzekering in met terugwer kende kracht tot 1 januari. Wie zich later meldt, kan een boete krijgen van 130 procent van de premie. Dat is per maand 100 tot 150 euro. GPD Een call-center van zorgverzekeraar Achmea. Voor het overstappen naar een andere zorgverzekeraar is het aan te raden om vroegtijdig te informeren naar de voorwaarden voor het aanvullende pakket. Foto Evert-Jan Daniëls/GPD krijg je antwoord, wat voor service geeft de verzekeraar." Bij een onder zoek van Nivel naar de tevredenheid van klanten kwamen dit jaar de kleine re verzekeraars (ONVZ, DSW, DVZ, Salland, De Friesland) als beste naar voren. Die zijn niet per se de goedkoop ste. Integendeel, ONVZ is een van de duurste. Het basispakket dekt bij elke verzeke raar hetzelfde.De keus begint bij: wel of geen eigen risico. Een eigen risico van 100 euro per jaar scheelt bij sommi ge verzekeraars (Agis, Menzis, Salland, VGZ) 36 euro per jaar op de premie tot 67,56 euro bij de ander (CZ). Of dat loont, is simpel te beredeneren. Als ie mand nooit een specialist bezoekt, kan het de moeite waard zijn. Wie een eigen risico afsluit, hoeft niet meteen dingen zelf te betalen. Zorgkos- ten worden eerst in mindering ge bracht op de no-claim korting van 255 euro. Iedereen die geen zorg gebruikt, krijgt achteraf van zijn verzekeraar dat bedrag terug. Of het restant als iemand weinig zorg heeft gebruikt. Huisartsenbezoek, bevalling en zorg voor minderjarigen vallen niet onder de no-claimregeling, wel onder het ei gen risico. Met andere woorden: als ie mand tien keer per jaar naar de huis arts gaat en verder geen zorg waagt, blijft hij zijn volledige no claim terug krijgen. Bij de aanvullende pakketten, die men vrijwillig kan afsluiten, beginnen de echt grote verschillen. „Het is een hele klus maar het kan de moeite lonen die naast elkaar te leg gen", zegt Van Beusekom van de Consu mentenbond. „Je weet zelf wel of je vaak of bijna nooit gaatjes in je tanden hebt. Je kunt overwegen of je het risico wilt lopen om de tandarts zelf te beta len." Datzelfde geldt voor bijvoorbeeld extra fysiotherapie of snurkbehandelingen, om een greep uit de aanvullende pak ketten te doen. Iemand die denkt niets nodig te hebben, hoeft geen aanvullend pakket. GPD door Carel Goseling Eén van de drie artsen van de hongerstakende Servi sche nationalist Vojislav Se selj blijkt een vurig propagan dist van de Servische zaak. Het gaat om de Fransman Pa trick Barriot. De arts, anes thesist, bezocht Seselj dins dag in het ziekenhuis. Daar na verklaarde hij dat Seselj nog maar enkele weken te le ven heeft. Seselj staat bij het Joegosla- vië-tribunaal terecht wegens oorlogsmisdaden en misda den tegen de menselijkheid, begaan in Kroatië, Bosnië en noord-oost Servië (Vojvodi- na). Hij is sinds 11 november in hongerstaking en ligt in middels in het ziekenhuis van de Scheveningse gevange nis. Het proces tegen hem is Barriot kwam destijds als lid van de Franse VN-vredestroe- pen naar Kroatië. Hij was on der meer actief in de Krajina, het Servische deel van Kroa tië. Het feit dat hij opkwam voor de Servische'bevolking daar leverde hem de titel 'am bassadeur van Krajina' op. Barriot schreef na zijn terug keer in Frankrijk een pro-Ser visch boek. Daarop werd hij door het Franse leger met ver- woegd pensioen gestuurd. De kolonel bezocht vervol gens als vrijwilliger Bosnië en Kosovo. De medicus ontmoette tij dens zijn verblijf in ex-Joego- slavië niet alleen president Slobodan Milosevic maar ook Radovan Karadzic, Rat- ko Mladic en Vojislav Seselj. Ten tijde van het proces-Mi- losevic bij het Joegoslavië-tri- bunaal was Barriot lid van het International comité voor de verdediging van Slobodan Milosevic. In dat kader be toogde hij dat het tribunaal feitelijk illegaal was. Barriot was verder van me ning dat Milosevic de moge lijkheden voor een goede ver dediging waren ontnomen. Hij hekelde het feit dat Milos- j evic raadslieden kreeg toege wezen en dat getuigen die Mi- losevic wilde horen, door het tribunaal werden afgewezen. Barriot trad ook op als getui ge voor de begin dit jaar over leden oud-president van Joe- goslavië en Servië. In de rechtszaal betoogde Barriot dat het drama-Srebrenica nooit heeft plaatsgevonden, Er zijn volgens hem geen 7000 tot 8000 moslims door de Serviërs omgebracht, gevechten kwamen tussen 1500 en 1800 moslimstrijders om. Andersluidende berich ten zijn door het Westen gefa- briceerd, aldus Barriot. Hij verdedigde het optreden i van de Bosnisch-Servische ge- j neraal Ratko Mladic Bosnië. Mladic wordt door j het tribunaal gezocht wegens j volkerenmoord in de regio Srebrenica. De 'eer' van de generaal is zelfs geschonden door wester se berichten dat Mladic een miljoen euro wilde als los geld voor twee gevan_ Franse piloten. Mladic wilde alleen een ontmoeting met de j Franse Unprofor-topman, al- j dus Barriot. Barriot betoogde verder dat i veel moslims in Bosnië niet j zijn verdreven door toedoen I van de Serviërs maar door het optredèn van troepen die I werkten in opdracht van mos lim-president Izetbegovic. Zulks in een poging het Wes ten ertoe te bewegen op te tre- den tegen Servië. Zwartgemaakt En zo deed Barriot nog wel meer opmerkelijke uitspra ken. De Navo-bombardemen- ten op Servië in 1999 troffen volgens hem alleen civiele doelen, geen militaire. „De Serviërs in Kroatië, Bos en Kosovo waren niet de agressoren maar moesten j zichzelf verdedigen. Zij be antwoordden alleen agressie jegens hen", aldus Barriot. „Servië is onophoudelijk zwartgemaakt." GPD Dominee Jesse Jackson is we reldberoemd, maar in de VS neemt een nieuwe generatie zwarte leiders zijn rol over. De oud-presidentskandidaat die nog met Martin Luther King op de barricades stond, zou van daag een lezing in Rotterdam ge ven, maar hij zegde die gister avond laat af. door Frank Hendrickx Doet dominee Jesse Jackson er nog toe? Het tijdschrift Ebony, dat gericht is op de Afro-Amerikaanse gemeen schap, stelde die vraag dit jaar oktober bij de 65ste verjaardag van de mensenrechtenactivist en oud-presidentskandidaat. Uit een opiniepeiling in februa ri bleek nog van wel. Jackson werd uitgeroepen tot belangrijk ste zwarte leider in de VS door 15 procent van de ondervraag den. Condoleezza Rice werd tweede met 11 procent. Het is veelzeggend dat zelfs binnen de zwarte gemeenschap de vraag gesteld wordt of Jackson nog re levant is. De voormalige pro tégé van .Martin Luther King staat al veertig jaar in het mid delpunt van de belangstelling, maar er tekent zich nu een wis seling van de macht af. De nieu we, zwarte politici binnen de Democratische partij hebben een andere, minder confronte rende stijl. Ze stellen bovendien hun ras minder op de voor grond. De zwarte senator Barack Oba- ma (45), die de afgelopen maan den enorm aan status heeft ge wonnen, merkte op dat hij min der dan de generatie van Jackson getekend is door de po litieke strijd van de jaren zes tig. Hij had tijdens zijn jeugd amper last van racisme. Obama en andere jonge, zwarte leiders lijken daardoor meer gericht op het compromis, terwijl Jackson nog steeds de confrontatie zoekt. Op z'n 65-ste verjaardag kreeg Jackson ook het verwijt dat hij problemen te vaak terug brengt tot racisme. Ook zou hij Afro-Amerikanen teveel in de slachtofferrol druk ken. „Dat is niet waar", zei Dominee Jesse Jackson, leider van de mensenrechtenorganisatie Rainbow Push, zet een keppeltje op bij het betreden van een synagoge in Damascus. Jackson was eind augustus in Syrië en houdt vandaag een spreekbeurt in Rotterdam. foto Youssef Badawi/EPA Jackson. „Wat wel waar is, is steeds hoger ligt dan bij andere ging van Martin Luther King, dat er meer zwarte zuigelingen bevolkingsgroepen." Jackson is Hij was erbij toen King werd sterven, en dat het sterftecijfer al zijn hele leven strijdbaar. In vermoord in 1968. Daarna zette onder de zwarte bevolking nog 1965 trad hij toe tot de bewe- hij een mensenrechtenorganisa tie op, Rainbow Push. In de ja ren tachtig werd Jackson be roemd, onder andere door te be middelen bij de vrijlating van een Amerikaanse piloot in Sy rië. In 1984 en 1988 stelde hij zich kandidaat voor het president schap. De Democratische partij koos voor andere, blanke kandi daten, maar Jackson deed het veel beter dan verwacht in de voorverkiezingen. Opspraak De laatste jaren heeft Jackson aan glans verloren. Amerikanen lijken vermoeid door de talloze media-optredens van Jackson. Ook raakte de dominee in op spraak toen bleek dat hij een re latie had met een medewerk ster. Hij betaalde uit de kas van zijn mensenrechtenorganisatie jarenlang alimentatie voor zijn buitenechtelijke kind. Jackson heeft desondanks nog steeds een aanzienlijke aanhang. Hij zal zeker een rol spelen in de De mocratische partij bij het aan wijzen van de presidentskandi daat voor 2008. GPD In de late jaren zeventig ontstond in de Verenigde Staten een conservatie ve beweging die ijverde voor het her stel van traditionele waarden op elk maatschappelijk terrein. De activisten van deze beweging hadden het vooral gemunt op de gevolgen van de zedeloze jaren zestig. Zij wilden terug naar de normen en waarden van de jaren vijf tig. Zij vonden legalisering van abortus onacceptabel en een vergaande toleran tie van homoseksualiteit onverdraag lijk. Wat zij hielden voor family values dien de in ere hersteld te worden. Het ging hier kortom om een soort ethisch re veil, een terugkeer naar het fatsoen van weleer. Dit nieuwe conservatisme werd voorna melijk gedragen door de in de Verenig de Staten talrijke evangelische christe nen. De christelijke, of beter nog 'joods-christelijke waarden dienden het fundament te zijn voor het nagestreef de 'ethisch reveil. Vele evangelische christenen werden actief in de Republi keinse partij, die ten gevolge van hun activisme veel conservatiever werd als het ging om sociaal-culturele kwesties. In een reeks van verkiezingen, te begin nen in 1980 en culminerend in 2004 wist de Republikeinse partij met deze conservatieve boodschap te winnen. Vanaf 1994 hadden de Republikeinen, afgezien van een intermezzo in 2001 en 2002 in de Senaat, ook de meerderheid in het Congres. Zij konden politiek dus doen en laten waar ze zin in hadden. Wie had verwacht dat de Republikei nen serieus werk zouden maken van het ethische reveil dat ten grondslag lag aan hun politieke dominantie kwam wel van een heel erg koude ker mis thuis. Zelden zal een politieke be weging zich op zoveel verschillende ma nieren onfatsoenlijk hebben gedragen als de conservatieve Republikeinen in de afgelopen twintig jaar. Dat begon al met de zogenaamde televi sie-predikers die een belangrijke rol hadden gespeeld in de politieke mobili satie van de evangelische christenen. Vrijwel alle prominente tv-dominee's bedreven in het geheim de zonden waar tegen zij op zondag zo vurig ten strijde trokken in hun megakerken. De een was verslaafd aan pornovideo's, de an der een actief hoerenbezoeker en een derde probeerde zijn secretaresse te ver krachten. Onlangs nog werd duidelijk dat een prominent homohater zelf ho moseksueel is. Republikeinse politici die met regel maat hun diepe bezorgdheid hadden uitgesproken over het zedeloze gedrag van president Clinton bleken zelf op grote schaal overspelig. Met hun meer derheid in het Huis van Afgevaardig den ontketenden de Republikeinen een orgie van corruptie die zijn weerga niet had in de recente geschiedenis van de Verenigde Staten. Bijzonder onfatsoenlijk waren ook de methoden waarvan de Republikeinen zich bedienden in de diverse door hen gewonnen verkiezingscampagnes. Hoe wel smerige verkiezingscampagnes op zich in de VS niets nieuws zijn, hebben de conservatieve Republikeinen op dit punt de lat aanzienlijk hoger gelegd. Dat begon al in 1988 toen Bush sr. door middel van suggestieve leugens de in druk wist te wekken dat zijn tegenstan der een man was die zwarte criminelen in bescherming nam. In samenwerking met zijn politieke ad viseur Karl Rove heeft de zittende presi dent electoraïe methoden gebruikt waarvoor zelfs een cynische ongelovige zich diep zou moeten schamen. Na de aanslagen van september 2001 werd ee nieder die het niet eens was met het be leid van de president zwart gemaakt als onvaderlandslievend en als een vriend van de terroristen. In de campag ne van 2004 werd Kerry doelwit van een ongekend brutale karaktermoord. In Nederland is de toestand lang niet zo ernstig, maar ook hier hebben zich ontwikkelingen voorgedaan die op zijn minst een zekere verbazing wekken. In het bijzonder de minister-president heeft zich de afgelopen jaren beijverd voor een soort ethisch reveil van CDA-snit, Het ouderwetse fatsoen was in Nederland ver te zoeken, vandaar: 'Fatsoen moet je doen!' Er moest ook door iedereen en overal veel meer res pect worden getoond. Van groot belang bij dit alles was een revitalisering van de joods-christelijke traditie. In het gevoerde beleid waren deze kordaat geformuleerde beginselen BEZOEK - Geestelijke en we reldlijke leiders van Tibet heb ben een bezoek gebracht aan India. Dat deden ze op uitnodi ging van de Indiase regering. De Tibetanen bezochten onder andere een boeddhistisch klooster in New Delhi. Het laatste deel van hun achthon derd kilometer lange reis heb ben de leiders op pony's afge legd. GEWELD - Tijdens de finale van het Olympisch watèrpolo- toernooi in Melbourne tussen Rusland en Hongarije is het tot ongeregeldheden gekomen. Aanleiding daarvoor was een klap die de Hongaarse aanvoer-'1 der Zador op zijn oog kreeg van een Russische speler. Hon gaarse supporters liepen naar. de rand van het zwembad o Russische spelers tot vechten uit te dagen. Officials konden een handgemeen tussen Russi sche spelers en Hongaarse toer: schouwers voorkomen. Honga rije won de finalewedstrijd; met 4-0. TENTOONSTELLING - In Vlissingen wordt vandaag de driedaagse landelijke tentoon stelling van pluimvee, sierdui- ven, konijnen en fazanten ge houden. niet of nauwelijks terug te vinden. Bal- kenende's kabinet steunt tot op de dag van vandaag de volkomen immorele Amerikaanse buitenlandse politiek. Een politicus zou vol kunnen houden dat de Nederlandse bevolking in meer derheid voorstander is van een meedo genloos immigratiebeleid, maar daar bij valt niet tevens vol te houden dat dat beleid fatsoenlijk, laat staan chris telijk is. In de afgelopen verkiezingscampagne was het fatsoen, in het bijzonder in de campagne van het CDA ver te zoeken. Geheel ten onrechte wekte het CDA, bij monde van de minister-president, de indruk dat het vaderland de afgelo pen jaren van de ondergang is gered. Nog schaamtelozer was de leugen dat het economisch herstel het gevolg was van het dappere beleid van Balkenen de. Wellicht naar het Amerikaanse voor beeld werd vervolgens ook gekozen voor welbewuste karaktermoord op de belangrijkste politieke tegenstander. Kennelijk heiligt het doel alle midde len. Een ethisch reveil gedreven door leugens en onfatsoen, het is een zonder ling scenario. Maarten van Rossem Hoofdredactie: Peter Jansen Arle Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag L/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; •zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens j de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax- (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: u 'Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenom (abonnementen)admmistratie en om u Ie (laten) in: de werkmaatschappijen v t Wegener-concern De dooru i dat wordt gebruikt voor ome or u relevante diensten en pro- Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- Behoort tot 'iv WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4