Hondenbezitter moet poep ruimen PZC 'Anna' laat pastoor niet los Zwemmen voor één euro in kersttijd Bijna rond Terneuzen verplicht gebruik van plastic zakjes Verherbrugge schaamt zich voor politiek Sluis de Zonnebloem pieterburen donderdag 7 december 2006 z 12 NATIOflAl door Peter Oggel SAS VAN GENT - Het voert te ver om van een 'bestseller' te spreken, niettemin beleeft het boek 'Anna in België' van pas toor Miel Erpelinck volgende week alweer de derde, herziene uitgave. De eerste editie, resultaat van anderhalf jaar intensieve inven tarisatie in België van kerken en kapellen met beelden van de hei lige Anna - de moeder van Ma ria - verscheen begin 2002. Erpe linck schreef zijn boek in 2001, bijgestaan door onder anderen oud-bisschop Ernst van Breda. Sindsdien heeft Anna de Zeeuws-Vlaamse pastoor, woon achtig in Sas van Gent, niet meer losgelaten. Zelf spreekt hij in dit verband over het 'Anna-vi rus', waarmee hij is besmet sinds een sabbatsverlof in 1999. In november 2003 verscheen een tweede versie over de geschiede nis van Anna, in een beperkte oplage overigens van honderd exemplaren. Erpelinck sprak bij die gelegenheid van een 'collec tors item'. Het tweede boek tel de al de nodige uitbreidingen: geschreven informatie maar ook illustraties en foto's. Feitelijk zijn nieuwe vindingen nu ook de reden voor de derde herziene uitgave; dat is ook te merken aan de omvang van het boek: aanvankelijk 230 pagina's nu al ruim 360. Erpelinck dankt die toename niet alleen aan eigen kennis, maar ook aan tips van lezers. Een wandelaarster, vertelt hij, maakte hem opmerkzaam op een Anna-kapel in Vinderhoute, De pastor vertelt: „Bij bezoek was de kapel op slot, maar door het raam was een schilderij te zien dat leek op een werk van Peter Paulus Rubens." Erpelinck ging uit op onder zoek, en ontdekte uiteindelijk dat het ging om een gespiegelde kopie van het origineel, dat in het museum voor Schone Kun sten in Antwerpen hangt. Het bestaan van het werk, daterend uit 1648, was tot dan niet be kend, vertelt Erpelinck. Zo ontdekte hij ook een onbe kend beeld van Anna te Drieën in Bottelare. De nieuwe uitgave van 'Anna in België' verschijnt op 12 december. Het boek is ver krijgbaar op het huisadres van de pastoor: Kleine Markt 10, Sas van Gent, erpelinck@zeelandnet.nl Het boek kost 22,50 euro. TERNEUZEN - Tijdens de kerstvakantie mag iedereen van 23 december tot en met 5 janua ri voor één euro een duik nemen in het zwembad de Vliegende Vaart in Terneuzen. De gemeente maakt daarmee van de nood een deugd, want omdat er gesleuteld wordt aan het gemeentelijk computernet werk werkt de automatische toe gangscontrole van het zwembad in die periode niet. „We willen toch zeker in de kerstvakantie het bad niet slui ten voor het recreatief zwem men", zegt gemeentelijk woord voerder D. Timmers. „Daarom is besloten dat iedereen voor één euro mag komen zwemmen. Dat is een overzichtelijke prijs en we doen hiermee meteen ook aan een stuk promotie voor het zwembad." Tijdens de kerstvakantie kan vanaf 9.00 uur gezwommen wor den. In die periode vervalt het late zwemmen van 21.00 tot 2.2.00 uur. Speciaal voor de kin deren is er 's middags vaak vrij zwemmen van 13.30 tot 15.30 uur. Van woensdag 27 tot en met vrijdag 29 december is het wedstrijdbad gesloten vanwege technische aanpassingen. door Frank van Cooten BRESKENS - W. Verherbrugge (WD) uit Breskens neemt met pijn in het hart afscheid van de Sluise gemeenteraad. De ver stoorde politieke verhoudingen geven hem het extra zetje zijn ontslag in te dienen bij burge meester J. Sala. Sala weerhield Verherbrugge er nog van in oktober al afscheid te nemen van de raad. „Maar de politieke situatie is ondertussen drastisch veranderd. De verhou dingen waren al veranderd na het wegsturen van wethouder Rosendaal. Maar de actuele si tuatie van deze week laat weer een heel ander beeld zien. En dat stemt mij heel triest. Ik schaam me er diep voor, dat je zo met mensen en politiek om springt", stelt Verherbrugge in zijn ontslagbrief. Toen Rosendaal werd wegge stuurd, werden de onderlinge verhoudingen volgens Verher brugge al behoorlijk verstoord. „Er werd met rode kaarten naar elkaar gezwaaid en dat was nog nooit voorgekomen. Voorheen werd wel meer stevig gediscussi eerd in de raad, maar daarna konden we elkaar recht in de ogen kijken, er om lachen en er een glas bij drinken. Dat is nu veranderd. De toon is gezet en nu gaat het meer om de poppe tjes in plaats van het besturen van onze gemeente." Verherbrugge is niet gechar meerd van de titel van het nieu we bestuursakkoord 'Betrouw baar bestuur(d) in balans'. „Als of de vorige coalitie dus niet be trouwbaar was. De burger be grijpt er nu al niks meer van. 'Een rotzooi maken ze er van', is wat je opvangt." De lol is er voor Verherbrugge af. Met ingang van 21 december is hij definitief raadslid af voor de fractie van de WD in de ge meente Sluis. IJZENDIJKE - Vijf weken na de eerste pennenstreek op papier is het al zo ver. De nieuwe rotonde op de kruising van de rijksweg N61 met de Turkeyeweg richting Waterlandkerkje (Parkzicht) is bijna klaar. Deze rotonde is bedoeld om de verkeerssituatie ter plaatse een stuk veiliger te maken. Uit onderzoek blijkt dat juist op deze kruising veel ongevallen gebeuren. Rijkswaterstaat kondigde eind vorige maand maatregelen aan om de N61 tussen Hoek en Schoondijke snel verkeersveiliger te maken. Deze maatregelen lopen vooruit op de herinrichting van deze weg. Een van de maatregelen is de aanleg van de rotonde die morgen feestelijk wordt geopend. foto Wim Kooyman Bijna 40.000 Zonnebloemvrijwilligers brengen per jaar één miljoen bezoekjes aan mensen die ziek of gehandicapt zijn. Word lid. Bel 0900-5000 4000 of kijk op www.zonnebloem.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Hondenbezit ters in de gemeente Terneuzen worden binnenkort verplicht plastic zakjes bij zich te hebben als ze hun huisdier uitlaten. Burgemeester en wethouders hebben dat besloten. Niet alleen moeten mensen bij het uitlaten van hun hond kun nen aantonen dat ze materiaal bij zich hebben voor het verwij deren van uitwerpselen, maar ze moeten de hondenpoep ook daadwerkelijk opruimen. De maatregel wordt opgenomen in de Algemene Plaatselijke Ver ordening (APV). Er worden bij zonder opsporingsambtenaren (BOA's) ingezet om te controle ren en toezicht uit te oefenen. Het is nog niet bekend welke sancties er staan op overtredin gen. Wethouder J. Bos wijst er op dat er in het verleden in Axel goede ervaringen zijn opgedaan met verscherpte controle op honden- overlast.'„Het valt of staat met een goede aanpak", zegt Bos. „Doe je dat niet goed, dan ver loedert het. Als mensen weige ren om de regels op te volgen moet je corrigerend kunnen op treden." Sancties Bos heeft nog niet precies in ge dachten hoe de controle op de naleving gestalte moet krijgen. „Uiteraard moet er de nodige menskracht worden vrijge maakt. En dan is het vervolgens de vraag hoe ver je kunt gaan met het opleggen van eventuele sancties." Voor de hand ligt het om in de APV een boetebedrag op te ne men voor overtredingen. „Maar we moeten nog met wat mensen om de tafel gaan zitten over hoe we het precies gaan aanpak ken." Wanneer de toon- en ruim- plicht voor hondenbezitters wordt ingevoerd is nog niet be kend. „Maar wat mij betreft zo snel mogelijk", zegt Bos. „De in voering moet wel gepaard gaan met een goede communicatie naar de inwoners toe." Het publiciteitsoffensief moet hondenbezitters en de overige inwoners van de gemeente be wust maken van het probleem en de aanpak ervan door de ge meente. Achterstandsituaties Behalve de invoering van een toon-* en ruimplicht is ook beslo ten het aantal goed uitgeruste hondenuitlaatterreinen in de ge meente uit te breiden. Een en an der gebeurt in overleg met de wijk- en dorpsraden. In eerste instantie wil de gemeenten de achterstandssituaties weg werken in de Terneuzense bin nenstad en de kernen van de voormalige gemeente Sas van Gent. Het voornemen is ook om de hondenuitlaatterreinen vaker te laten schoonmaken. „Maar we willen de hondenpoepzuigers ook inzetten op andere plaatsen waar veel overlast van honden poep is", zegt Bos. Voor het ondehroud van uitlaat- terreinen in het jaarlijkse bud get al met 57.000 euro verhoogd tot 100.000 euro. Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijvende, losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of raken zwaar gewond door de snijdende draden. Om de zeehonden te redden die door de netten bedreigd worden, hebben we uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voor ons onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. Steun Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage op giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Of kijk op www.zeehondencreche.nl. zeehondencrèche (Sfï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40