Amsterdam blunderde met afval Probo Koala PZC Onderzoek naar kanker bij militairen 3 EURO KORTING Man krijgt werkstraf voor mishandelen ambulancebroeder Verkeersruzie mogelijk aanleiding neerschieten motorrijder U heeft nog 3 weken om te beslissen over het aanbod van uw zorgverzekeraar! Terugpompen lading was in strijd met de wet Dood gevonden vrouw en haar moeder wezen hulpverleners de deur donderdag 7 december 2006 van onze redactie binnenland ASSEN - Een 21-jarige man uit Klazienaveen, die zich schuldig maakte aan mishandeling van een ambulancebroeder, is giste ren door de politierechter in As sen veroordeeld tot een werk straf van 180 uur. Hij kreeg ook een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De man bedreigde op een vroege zondagochtend in november twee ambulancebroeders en agenten. Hij mishandelde een ambulancebroeder en beschadig de een ziekenauto. De man moet ook een schadevergoeding van 1750 euro betalen. Het incident gebeurde in de ouderlijke woning van de man in Klazienaveen. Zijn oudere broer was onwel geworden en flauw gevallen. Terwijl de ambu lancebroeders eerste hulp ver leenden, werden zij aangevallen door de man en zijn 15-jarige broer. Beiden hadden flink ge dronken. De broeders maakten zich uit de voeten. Te hulp geroe pen politieagenten zagen een spade door de lucht vliegen die de ambulance raakte. De dron ken belagers werden in de boeien geslagen. De officier van justitie had zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een schade vergoeding van 6250 euro. De politierechter hield echter re kening met het geringe straf blad van de man en veroordeel de hem tot de werkstraf. De jon gere broer moet nog voor de kin derrechter verschijnen. ANP Advertentie Bourgogne j PinotNoir OP=OP ii&érS&iv* M GALLIS GALL Genieten Genieten AMSTERDAM - Een 44-jarige medewerker van Connexxion wordt verdacht van het neerschieten van een motorrijder op de Papaverweg in Amsterdam-Noord. De 31-jarige motorrijder raakte gewond, maar hij verkeert volgens de politie niet in levensgevaar. Het incident deed zich gisterochtend even na tien uur voor, vermoedelijk naar aanleiding van een verkeersruzie. De schutter wist aanvankelijk te ontkomen in een witte bus van het %'ervoersbedrijf, maar hij werd rond kwart over een aange houden in Amsterdam-Noord. Volgens Connexxion reed de verdachte in een taxi busje van Garskamp, onderdeel van de vervoersmaatschappij. foto Evert Elzinga/ANP Kinderwensen in Delftse bushokjes DELFT - De bushokjes in Delft zijn in januari een week lang versierd met posters gemaakt door basisschoolleer lingen. Op de plakkaten hebben zij hun wensen voor de veiligheid in hun wijk vormgegeven. Zo protesteren de scholieren met de tekening van een potlood met armpjes en beentjes tegen de potloodventers die vooral in de zo mer de buurt onveilig maken. De posters zijn onderdeel van het project Wenswijk, een iclee van de Stichting Echte Welvaart. Doel is de veilig heid en de samenwerking tussen burgers en instanties in de buurt te verbeteren. ANP Vernieler doek Van der Helst ziek AMSTERDAM - De 69-jarige Duitser die afgelopen zo mer een schilderij vernielde in het Rijksmuseum in Am sterdam, is al enkele maanden ernstig ziek. Dat bleek gis teren voor de rechtbank in Amsterdam. B. ondergaat een chemokuurbehandeling voor longkan ker. De man spoot op 25 juni aanstekerbenzine op het doek De Schuttersmaaltijd ter viering van de Vrede van Munster (1648) van Bartholomeus van der Helst. Hij stak het aan, waardoor het schilderij voor een deel verbrand de. ANP Aanbesteding veerdienst moet over HAARLEM - Noord-Holland moet de aanbesteding van de snelveerdienst Amsterdam-IJmuiden overdoen. De pro vincie heeft het hoger beroep over deze zaak bij het ge rechtshof in Amsterdam verloren, zo is gisteren bekendge maakt. Noord-Hol land besloot in mei dat BBA Personenvervoer, onderdeel van vervoersbedrijf Veolia, per 1 januari 2008 de veerdienst tussen Amsterdam en IJmuiden mag uitvoe ren. Concurrent Connexxion ging daar niet mee akkoord en stapte naar cle rechter in Haarlem. Die was het met Connexxion eens dat de offerte van BBA niet door de beu gel kon. Noord-Holland was het daar weer niet mee eens en ging in beroep. Het hof in Amsterdam heeft nu Con nexxion nu opnieuw in het gelijk gesteld. ANP In een wip met de trein naar Parijs MAASTRICHT - Mensen die vanaf Maastricht vertrek ken zullen vanaf maandag, met de ingebruikname van de Maastricht-Brussel express, sneller in de Belgische hoofd stad zijn met de trein. De trein verbindt de Limburgse hoofdstad met Luik en Brussel. Daardoor is de reistijd een uur en 20 minuten. Dat was twee uur. Door goede aansluiting op internationale verbindingen staat de treinreiziger in drie uur in Parijs. ANP Jeugd mishandelt mindervalide ZUTPHEN - Een groep jongens heeft dinsdag in Zutphen een mindervalide vrouw in een scootmobiel mishandeld. De vrouw liep twee gebroken ribben en een gekneusde rechterhand op en moest enige tijd naar het ziekenhuis. Dat liet de politie gisteren weten. De 49-jarige vrouw uit Zutphen reed achter de jongens op een fietspad. Toen ze vroeg of ze er langs mocht, trok ken de jongeren haar uit de scootmobiel en schopten en sloegen haar. ANP (Advertentie) v Ne&AA piT.P'tN, vftee-TZAk DAT KVA/ 3 IJ Z-eXFs- WET op DEN HAAG - Prinses Amalia, de oudste dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, viert vandaag haar derde verjaardag. foto prins Willem-Alexander/ANP Bent u tevreden over het aanbod dat u heeft gekregen, dan hoeft u niets te doen. Wilt u wel iets veranderen aan uw verzekering of overstappen naar een andere verzekeraar? Doe dit dan vóór 1 januari 2007. Uw nieuwe verzekeraar kan uw huidige verzekering voor u opzeggen. Meer weten of andere vragen? Ga naar denieuwezorgverzekering.nl. kijk in uw huis-aan-huis-blad of bel gratis Postbus 51, 0800 - 8051. door Anne van der Schoot AMSTERDAM - Amsterdam had geen toestemming moeten geven gelost afval van de Probo Koala terug te pompen in het schip. Dat is namelijk in strijd met de milieuwetgeving. De fout is primair gemaakt door de gemeentelijke Dienst Milieube heer (DMH). De commis sie-Hulshof concludeert dat in haar gisteren gepubliceerde on derzoeksrapport. Als verzachtende omstandig heid wordt aangevoerd dat de re gels over scheepsafval 'zeer com plex en gebrekkig' zijn. Boven dien lag de wettelijke bevoegd heid om het vertrek van het schip uit Amsterdam te verbie den niet bij de gemeente maai bij het Rijk. Ook noemt de com missie de gemaakte fouten 'be grijpelijk, omdat dit zo'n uniek geval is'. Het schip kwam 3 juli de Am sterdamse haven binnen. Daar na is vergeefs geprobeerde afval ter verwerking aan te bieden. Buurtbewoners klaagden over stankoverlast. Een deel van de lading werd gelost, maar voor het vertrek op 5 juli gaf de ge meente toestemming de geloste lading weer terug het schip in te pompen. In Ivoorkust werden tienduizen den ziek en tien mensen overle den na inademing van giftig af val, dat vermoedelijk afkomstig was van het schip. In het onderzoeksrapport wordt kritisch gesproken over de han delwijze van verschillende Am sterdamse gemeentelijke dien sten. Deze hebben de complexi teit en ernst van dit geval niet onderkend. Daarbij is verzuimd de betrokken wethouders te in formeren voor er beslissingen zijn genomen, Het contact tus sen Amsterdamse instanties en rijksdiensten had volgens com missievoorzitter H. Hulshof be ter gekund. „Er is contact ge weest over de Probo Koala en de mogelijkheid deze aan de ket ting te leggen, maar hoe indrin gend er door de Amsterdamse ambtenaar is verzocht onder zoek te doen, dat weet ik niet." Ongebruikelijk Volgens Hulshof hadden ambte naren 'meer over de grenzen van hun eigen werk moeten kijken'. „Het verzoek om lading terug te pompen is al zo ongebruikelijk, dat alleen al had aanleiding kun nen zijn voor onderzoek." „Er zijn dingen een aantal din gen niet goed gegaan", erkent wethouder M. Vos van Milieu. „Wij zijn politiek verantwoorde lijk en dat willen we invullen door verbeteringen door te voe ren." De kennis en vaardighe den van ambtenaren bij de Dienst Milieubeheer moet ver groot worden en er komt een procedure waarbij de instanties elkaar sneller kunnen vinden. Ook zal Vos bij het Rijk pleiten voor duidelijke regels. Op de vraag of de ramp in Ivoor kust voorkomen had kunnen worden als de fouten in Amster dam niet waren gemaakt, kon de wethouder geen antwoord ge ven. ANP Utrecht betaalt aan slachtoffers van trapongeluk UTRECHT - De slachtoffers van het trapongeval in augustus in Utrecht kunnen rekenen op een schadevergoeding van de ge meente. Door het instorten van een trap aan de Oude Gracht tij dens een concert kwam een man om het leven en raakten tiental len mensen gewond. Inmiddels zijn bij de gemeente 24 schadeclaims ingediend. Utrecht verwacht dat het totale 'bedrag aan schadevergoeding uitkomt op tussen de 300.000 eu ro en 500.000 euro, zei een woordvoerder. Na het uitkomen van het onder zoeksrapport-Schutte drie we ken geleden erkende de gemeen te wel al de verantwoordelijk heid voor het ongeval. Het ge meentebestuur wilde niet direct de aansprakelijkheid op zich ne men, omdat het eerst het stand punt van zijn verzekeraar wilde afwachten. Die bepaalde dat de gemeente ook aansprakelijk is voor de op gelopen schade. ANP I van onze redactie binnenland BERGEN OP ZOOM - De i vrouw die op 16 november dood in haar woning in Bergen op Zoom is gevonden en haar moe- 1 der wilden geen enkele hulp. Dat heeft de gemeente na een on derzoek vastgesteld. Daaruit bleek ook dat de hulpverlenings instanties de situatie bij het ge- zin aan de Kamillelaan niet met elkaar besproken hebben. De 60-jarige vrouw lag zeker (hie weken dood in huis voor zij Kleptomane uit Epe breekt alle records i APELDOORN - Rijen wc-eend, j kisten koffie en rekken vol kle ding trof de politie aan in het j huis van een 49-jarige kleptoma- j ne vrouw uit Epe. Er waren vier I ME-busjes nodig om de indruk- wekkende voorraad gestolen goed af te voeren. „Uniek. Dit hebben wij nog nooit meege- I maakt", aldus een politiewoord- I voerder. De vrouw werd zaterdag be trapt toen zij een flesje parfum stal in een winkel in Apeldoorn. Zij gaf toe vaker iets zonder te betalen mee te nemen. De politie nam een kijkje in haar woning en vond daar een enorme voorraad: gourmetstel len, koekenpannen, kerstkaar ten,'chocolaatjes, make-up do zen, geraspte kaas en hon denkoekjes, terwijl de wouw geen hond had. De meeste spullen zaten nog in de verpak king. j Agenten zijn drie dagen bezig geweest alles uit te zoeken. De artikelen zijn in twee jaar tijd gestolen uit winkels in de omge ving. De politie probeert de spul len terug te brengen naar de ei- genaars. De \touw, die één keer eerder I werd aangehouden voor dief stal, zal behandeld worden voor kleptomanie. GPD werd gevonden. Al die tijd ver bleef de 82-jarige moeder ook in de sterk vervuilde woning. Onderzoek wees al uit dat de dochter een natuurlijke dood stierf. Verschillende instanties en ook buren hebben vanaf 1999 gepro beerd moeder en dochter hulp te verlenen. Volgens de gemeente lieten zij geen enkele zorg toe. Dit jaar zijn nog hulpverleners tevergeefs aan de deur geweest. Ook is toen bekeken of een ge dwongen opname in het kader van de Wet Bijzondere Opnemin gen Psychiatrische Ziekenhui zen mogelijk was. Dit was niet het geval, omdat er geen sprake was van voldoende en acuut gevaar, aldus het on derzoek. Na de vondst is cle moe der onder psychiatrische hulp gesteld. De instanties in Bergen op Zoom hebben afgesproken dat zij probleemgevallen voortaan altijd in het gezamenlijk overleg aan de orde zullen stellen. ANP niem. Defensie heeft de militai ren deze week per brief om me dewerking gevraagd. GPD Cadeaubon voor verkeersboetes LEEUWARDEN - Een bedrijf uit Leeuwarden verkoopt ca deaubonnen om verkeersboetes mee te betalen. Mensen die de 'boetebetaalbon' cadeau krijgen, kunnen er al leen snelheidsovertredingen van maximaal 10 kilometer per uur mee betalen. Volgens de firma Nettesnel is de bon ontstaan als grap. ANP door Richard Walraven ALKMAAR - Het ministerie van Defensie laat onderzoek doen naar kanker onder Neder landse militairen die op de Bal kan hebben gediend. Het Rijk sinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RTVM) zal het onder zoek uitvoeren. Behalve militairen en ander per soneel dat op de Balkan gele gerd was, wordt ook defensieper soneel dat niet uitgezonden is ge weest, gevraagd mee te werken aan het onderzoek. In totaal gaat het om tienduizenden men sen. De uitslag moet eind 2008 of begin 2009 bekend zijn. De reden voor het onderzoek is de onrust die zes jaar terug ont stond toen leukemie werd vast gesteld bij Italiaanse militairen die in Kosovo dienden. Dat werd in verband gebracht met de aanwezigheid van verarmd uranium in wapentuig. De toen malige staatssecretaris Van Hoof beloofde de Tweede Ka mer daarop een onderzoek. Niet eerder is in Nederland een dergelijk onderzoek uitgevoerd. Dat dit nu pas gebeurt heeft vol gens Defensie onder meer te ma ken met de tijd die het kan ver gen eer 'stralingsziekte' zich openbaart. Defensie benadrukt niet te ver wachten dat uitgezonden mili tairen vaker kanker krijgen dan anderen. Het ministerie hoopt juist vast te stellen dat dit niet het geval is. „We hebben geen enkele aanwijzing dat dit zo is, we willen een eind te maken aan de onrust", aldus de woordvoer der. De militairen hoeven geen licha melijke onderzoek te onder gaan. Zij kunnen volstaan met het verstrekken van medische gegevens. Het onderzoek is ano- Ministerie van Volksgezondheid. Welzijn en Sport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3