Reserves waterschap voor wegen PZC Doorkijkje bij Nieuwdorp Bergers voorkomen zinken binnenschip in Terneuzen Tal van kerstmarkten op Schouwen-Duiveland Overschot in spaarpotje wordt besteed aan onderhoud en aanleg fietspaden donderdag 7 december 2006 s 12 door Harmen van der Werf NIEUWDORP - Als een enor me molshoop rijst het nieuwe viaduct in de Jonker Fransweg bij Nieuwdorp omhoog uit de aarde. Spoorwegbeheerder Pro- Rail laat het kunstwerk aanleg gen om de toekomstige Sloe- spoorlijn ongelijkvloers te kun nen kruisen. In het polderlandschap tussen Zuid-Beveland en Walcheren valt 'de berg' direct op. Had dat niet een onsje minder ge kimd?, vraagt Nieuwdorper K. Bartusek zich af. „Een gewone spoorwegovergang was toch ge noeg geweest, met een slag boom. Zoveel verkeer zal er niet over de Sloelijn komen." A. Korlaar, projectmanager bij ProRail, kan zich die reactie goed voorstellen, maar 'het is nu eenmaal beleid van het mi nisterie van Verkeer en Water staat om in belangrijke nieuwe spoorwegen geen gelijkvloerse kruisingen meer te maken'. Voor de veiligheid van het trein- en wegverkeer. Het kan vreemd overkomen, realiseert Korlaar zich, dat even verderop - in de Europa- weg in havengebied Vlissin- gen-Oost - het spoor wel de weg kruist. „Juridisch is dat kruispunt van een lagere orde, omdat die in het havengebied ligt. Treinen zullen er ook lang zamer rijden. En", voegt Kor laar als argument toe, „een via duct zou daar erg duur gewor den zijn." Sneller Het viaduct in de Jonker Frans- weg wordt één van de hoogste passages in Zeeland, op 10,5 meter boven Normaal Amster dams Peil. Korlaar merkt daar bij op dat de huidige omvang enigszins vertekent. De aanne mer heeft één of twee meter extra aarde aangebracht om de heuvel sneller te laten in klinken. Met waterschap Zeeuwse Ei landen, beheerder van de Jon ker Fransweg, is uitgebreid overlegd over de uitvoering van het kunstwerk. De helling moet te doen zijn voor het landbouwverkeer. Korlaar: „Fietsers zullen zeker een tandje bij moeten zetten." Eén voordeel: wielerclubs heb ben er een nieuwe uitdaging bij. Zoals de weg over de Krammersluizen bij Sint Phi- lipsland (ruim veertien meter boven NAP) en de Postweg tus sen Kapelle en Yerseke (zo'n twaalf meter boven NAP) voor wielrenners al een aparte at- tractiewaarde hebben in het voor de rest oh zo vlakke Zee land. foto Ronald den Dekker door Wout Bareman TERNEUZEN - Bergers van Multraship en de Unie van Red- dings- en Sleepdienst (URS) konden gisteravond door snel ingrijpen voorkomen dat het Belgische binnenvaartschip Ru- San zonk. Het schip, geladen met gerst, kwam om vijf over zeven door een verkeerde ma noeuvre bij Terneuzen op de steenstort tussen de Oude Veer haven en de Oostbuitenhaven te recht. Nadat de sleepboot Multratug 16 van Multraship nauwelijks een half uur later kans zag het schip vlot te trekken, meldde de schipper dat zijn schip water maakte. Ook twee andere toege snelde slepers, de Multratug 15 en de Zeeland (URS) maakten daarop vast. De Vebo Runner van de Verenigde Bootlieden ver leende hand- en spandiensten. De Ru-San werd afgemeerd aan het remmingwerk voor de bin- nenvaartsluis en werd dii'ect be gonnen met het leegpompen. Duikers inspecteerden het schip op lekkages onder de waterlijn, Omstreeks half tien arriveerde het kraanschip Carla uit Bres- kens in de Buitenhaven. In de loop van de avond werd vervol gens begonnen met het lossen van de lading. Volgens een woordvoerder van Multraship zou het schip daarna via de Oost- sluis het kanaal Gent-Temeu- zen worden opgesleept, waar het op een van de werven wordt gerepareerd. Vrachtschip Multraship had gisteravond ooü de handen vol aan een andere berging. Om vijf uur gistermid dag liep in het Oostgat in de monding van de Westerschelde bij Vlissingen het Egyptische vrachtschip Abu Rdees door ma- chineschade aan de grond. De sleper Schouwenbank maakte vast, maar verloor het sleepma teriaal. Ook sleepboten van Mul traship en de URS snelden toe. Vannacht omstreeks drie uur zou bij hoog water opnieuw een poging worden ondernomen hel 133 meter lange schip vlot te trekken. De kerstman is present. In hel dorpshuis te Noordgouwe zor gen plaatselijke verenigingen er hobbyisten voor een kerst markt. Theaterduo Rijn Trijr draagt met meerdere workshop: aan de kerstfeestvreude bij. Zi; gaan onder meer voor kinderer van acht tot dertien jaar met cir cuskunsten aan de gang. In d( hal van de voormalige schoo wordt een doorlopende presenta tie verzorgd van het herfstva- kantie-raamschilderprojeet. 't Kerkerf aan de ring in Kerk werve is die zaterdag eveneem het toneel van een Kerstmark en wel een met veel zelfgemaak te kerstspulletjes. Deze duur van 9.30 tot 15.30 uur. In verpleeghuis Cornelia in Zie rikzee wordt woensdag 13 de cember een kerstmarkt gehou den. Er zijn ruim veertig kra men vol creatieve uitspattingen Belangstellenden kunnen vai 13.00 tot 18.00 uur terecht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De evenementen kalender voor Schouwen-Duive land is in de komende kersttijd goed gevuld. Op tal van plaat sen worden kerstmarkten gehou den. Morgen wordt in de Nico- laaskerk in Brouwershaven het spits afgebeten met een twee daagse kerstmarkt. De Nicolaaskerk is morgen open van 13.00 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. De Brouwse kerstmarkt wordt mu zikaal aangekleed met optre dens van het plattelandsvrou wenkoor (morgen, 15.30 uur), muziekgroep Apollo (morgen, 19.00 uur), Aart en Helma Kot (zaterdag, 10.30 uur). Zaterdag kunnen liefhebbers verschillende kerstmarkten aflo pen op het eiland. In het dorps huis van Zonnemaire kan men terecht van 11.00 tot 17.00 uur. Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijvende, losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of raken zwaar gewond door de snijdende draden. Om de zeehonden te redden die door de netten bedreigd worden, hebben we uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voor ons onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. Steun Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage op giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Of kijk op www.zeehondencreche.nl. door Maurits Sep MIDDELBURG - Vijfenhalf mil joen euro. Zo veel geld heeft Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) meer in de spaarpot zit ten dan nodig is. Komend voor jaar gaat het bestuur bedenken wat er met een deel van dat geld gedaan kan worden aan wegen- onderhoud of fietspaden. De miljoenen moeten hoe dan ook terug naar de burgers, vindt de algemene vergadering van het waterschap. Dat is gister avond bij de behandeling van de begroting voor 2007 nog eens duidelijk vastgesteld. De bur gers hebben die miljoenen im mers ook opgebracht via de be lastingen die WZE int, zoals de verontreinigingsheffing. Een groot aantal bestuursleden maakt zich ernstige zorgen over de omvang van de reserve. Die bedraagt volgend jaar 10,5 mil joen euro. De afspraak is dat de reserve maximaal 7 procent van de begroting bedraagt. Dat komt neer op vijf miljoen euro. Hoofdingeland C, Koopman voorspelde dat de x-eserve nog zal toenemen omdat de waarde van onroerend goed niet met 6 procent maar met misschien wel het dubbele zal stijgen. Dat bete kent: meer inkomsten voor het waterschap. Zo'n goedgevulde spaarpot heeft Zeeuwse Eilanden hele maal niet nodig, stelden meerde re hoofdingelanden. „Een luxe positie", meende S. Verheij. Die volgens J. Roodenburg is ont staan doordat de tarieven struc tureel te hoog zijn. „Elk jaar groeit de reserve. We hebben miljoenen over en als burger Kleindierenshow 's-GRAVENPOLDER - Tal van kleine dieren zijn donderdag 14 tot en met zaterdag 16 decem ber te bewonderen op de jaar lijkse kleindiei'enshow in 's-Gra- venpolder. De show is op vrij dag van 8.00 tot 22.00 uur en za terdag van 8.00 tot 17.00 uur open aan de Spoorstraat 51. moet je toch weer meer betalen. Dit kan zo niet blijven door gaan." Roodenburg noemde het daarom 'een psychologische mis ser van het dagelijks bestuur' dat de verontreinigingsheffing komend jaar met 1,5 procent stijgt. „Geen goed signaal." Het waterschap is inderdaad geen bank, beaamde hoofdinge land A. van der Maas. „De hoog te van de reserve is misschien discutabel, maar als we daarop nu gaan beknibbelen, komen we onszelf later weer een keer te gen." Diezelfde waarschuwing uitte dagelijks bestuurder J. Hoekman, die de portefeuille financiën beheert. „Om de be groting de komende jaren slui tend te krijgen, moeten we een beroep doen op de reseive. We hebben daarvan 3,5 miljoen eu- ï'o nodig. Dan blijft er nog twee miljoen over." Als het water schap de verontreinigingshef fing tenminste met 1,5 pi'ocent verhoogt, merkte Hoekman op. Gebeurt dat niet, dan komt er minder geld binnen dan er no dig is voor het reinigen van op- pexvlaktewater. Bovendien is die 1,5 procent eerder al afge sproken met de algemene verga dering, bracht hij in herinne ring. De algemene vergadering hield de tariefstijging voor de veront reinigingsheffing in stand. Dat betekent dat volgend jaar ten minste twee miljoen euro be schikbaar is voor extra projec ten. Het dagelijks bestuur komt in februari met voorstellen voor bijvoorbeeld onderhoud aan we gen en de aanleg van fietspaden. „Dat is ook een manier om geld terug te geven aan de burger", besloot hoofdingeland Vei'heij. De verontreinigingsheffing is volgend jaar het enige tarief van het waterschap die omhoog gaat. De tarieven voor ingezeten en ongebouwd blijven gelijk, het tarief gebouwd gaat met 5,5 procent omlaag. De reserve van Zeeuwse Eilanden zal de komen de jaren geleidelijk afnemen naar een kleine zeven miljoen euro. Dat blijft anderhalf mil joen meer dan de norm die het waterschap zelf hanteert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36