Geen applaus voor drugsbeleid PZC Verbreding weg eerste stap voor wijk Biezelinge Terneuzenaren vinden dat gemeente overlast niet serieus genoeg neemt Bouw kerk Sint-Annaland stilgelegd Hof Cruninghe impuls voor dorp Kruiningen donderdag 7 december 2006 b 12 door Frank Balkenende BIEZELINGE - De Biezelingse- weg in Biezelinge is tot de kerst afgesloten voor verkeer. De ge meente laat het kruispunt met de Dijkwelseweg vergroten en een stukje Biezelingsweg één me ter verbreden om ruim baan te maken voor bouwverkeer naai de toekomstige wijk Zuidhoek. Volgend voorjaar verrijzen daal de eerste van in totaal zeshon derd woningen, die er over een periode van tien tot vijftien jaar worden gebouwd. In 2007 gaat het om 41 stuks. Achttien laat projectontwikke laar Minnaard uit Goes neerzet ten. Het betreft twee-onder-een kappers, vrijstaande huizen en seniorenwoningen. Bouwfonds MAB Ontwikkeling is eveneens goed voor achttien koopwonin gen, waarvan een derde voor starters. Verder zijn er vijf vrije kavels te vergeven. Ook De Toevlucht, een instel ling voor begeleid wonen, krijgt een nieuw onderkomen in de Zuidhoek. De Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwer king (RWS) en Marsaki, de pro jectontwikkelaar van zes corpo raties, voeren het bouwproject voor De Toevlucht uit. Het tehuis (onderdeel van Eleos, een landelijke instelling voor ge reformeerde geestelijke gezond heidszorg) zit nu aan de Bieze- lingestraat in Kapelle.. Dat pand voldoet niet meer aan de eisen. Bovendien streeft Eleos naar kleinschaliger woonvoorzienin gen voor haar cliënten. Vorig jaar werden plannen ge presenteerd voor nieuwbouw van De Toevlucht aan de Koren bloem in de wijk Overtieringe. De plannen stuitten op bezwa ren van omwonenden. In 2008 stoomt Kapelle onver minderd door. RWS en Marsaki bouwen vijftien woningen in de Zuidhoek: zeven huur en acht koop, die qua prijs bereikbaar zijn voor starters dankzij de koopgarantformule. Die geeft een korting op de koopprijs. Bij verkoop moet de koper een dee van de winst afstaan aar RWS/Marsaki, die ook het eer: ste recht van koop hebben. Projectontwikkelaar Minnaak bouwt in 2008 vijftien koopwo, ningen, een nog niet nader g& noemde ontwikkelaar is goed voor twaalf huizen, tien kavels zijn voor vrijstaande bouw en één kavel is bestemd voor een voormalige grondeigenaar. Over vier, vijf jaar moet de eer ste fase van Zuidhoek zijn volge lopen. Dan staan er 212 woniii gen. Daarna volgt deel twee; waarvan de invulling nog nie| helemaal vaststaat. Voor mensen die straks in de Zuidhoek wonen, is de Biezeling: seweg de enige route naar en van thuis. De weg is nu een vere delde polderweg en zelfs na ver breding geen ideale ontsluiting. Vierwegen Kapelle studeert op alternatie ven. Een kansrijke oplossing is een ontsluitingsweg aan te legr gen richting kruispunt Vierwe gen, vlakbij de snelweg. Volgens wethouder J. Herselman gaat het om een pril idee. „Het is ech ter wel het béste alternatief eii de provincie voelt er ook wel voor." Een directe aansluiting op de oude rijksweg wil de pro? vincie niet, omdat er veel land- bouwverkeer over de rijksweg rijdt. Een kruising geeft alleen maar extra verkeersrisico's. Kapelle wenst daarnaast een tunnel onder spoor, zodat voor fietsers en voetgangers een sneli le verbinding naar de Zuidhoek ontstaat. De tunnel komt waar schijnlijk in het verlengde van de Van der Biltlaan te liggen: net naast het station. Plet Rijk heeft een bijdrage in de kosten toegezegd, de gemeente hoopt dat de provincie ook nog een duit in het zakje doet. De tunnel kost 2,5 miljoen euro. Om inwoners te informeren over de verdere voortgang van de Zuid hoek, houdt de gemeente woens dag 20 december om 19.30 uur een informatieavond in De Heyzon in Biezelinge. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Ruim 5500 men sen hadden bun handtekening gezet voor de actiegroep De Grens is Bereikt. Bewoners van door Maaltje Huijben SINT-ANNALAND - De bouw van de kerk van de Hersteld Her vormde Kerk in Sint-Annaland is stilgelegd. Een bezwaarmaker heeft een voorlopige voorzie ning aangevraagd bij de recht bank in Middelburg. Het nieuwe gebouw moet aan de F.M, Boogaardweg verrijzen. Het is een lang gekoesterde wens van de geloofsgemeen schap. Als gevolg van de scheu ring met de Nederlands Her vormde Kerk in 2004 zaten de le den zonder eigen onderkomen. Momenteel zijn de diensten bij de Gereformeerde Gemeente aan de Weststraat. De gemeente Tholen verleende in september de bouwvergun ning. Het terrein is inmiddels in gericht voor de bouw. De aanne mer staat op het punt om met heien te beginnen, maar mag dat niet omdat de rechtbank -zich over de voorlopige voorzie ning moet uitspreken. De bezwaarmaker vreest vooral dat door de komst van de kerk de hoeveelheid verkeer en daar mee de uitstoot van fijnstof toe neemt. Daarnaast is hij bang voor geluidsoverlast en strookt de bouw volgens hem niet met het provinciale beleid om verste ning van de polders tegen te gaan. Hij is eveneens van me ning dat de komst van het ge bouw een zware aantasting is voor de flora en fauna in dat ge bied. Wanneer de rechtbank over de zaak beslist, kon ze gisteren niet zeggen. de Scheldekade en omgeving en het Leger des Heils betoogden gisteravond nog maar eens dat ze het door de gemeente Terneu- zen gevoerde gedoogbeleid voor softdrugs niet kunnen of willen volgen. De bestuurders ontkennen de ex plosieve groei van het drugstoe risme en bagatelliseren de over last. Ze doen tevens te weinig om het drugstoerisme te ontmoe digen, luidden de klachten tij dens een breed opgezette infor matieavond in het stadhuis. Toehoorders op de publieke tri bune én een aantal raadsleden schrokken van het door een be leidsambtenaar verkondigde be toog dat Terneuzen moet profite ren van de drugstoeristen. De buitenlanders die nu öp het ter ras van Checkpoint zitten, moe ten Terneuzen leren kennen en ook zaken en voorzieningen el ders in het centrum bezoeken. Op die manier kan de gemeente economisch garen spinnen bij de vloedgolf aan mensen die de stad binnenstromen, stelde de ambtenaar. Dat Terneuzen geen illegale drugsverkooppunten in het cen trum wil zien verrijzen, staat ook voor de meeste raadsleden vast. Maar dat kan en mag geen reden zijn om de softdrugsko pers in de watten te leggen en te verwelkomen als nieuwe toeris ten. Handhaving van de wet en het voorkomen van overlast moe ten de eerste prioriteiten zijn van gemeente, justitie en politie meldden vertegenwoordigers van diverse fracties in meer of minder felle bewoordingen. De verzekering van politiechef J. Dalebout dat de politie zich inspant om de overlast te beper ken, werd niet door iedereen voor waarheid aangenomen. Dat Dalebout onverbloemd meldde dat de levering aan de 'achterdeur' van de koffieshops in handen is van de georgani seerde misdaad werd gewaar deerd. Maar veel aanwezigen bleven toch met een ontevreden gevoel zitten. Dalebout stelde dat de politie per week een of twee wietkwekerijen oprolt, maar liet tegelijkertijd doorsche meren dat de politie-niet hele maal doorpakt. Want als alle drugsleveranties worden onder schept, kunnen de koffieshops niet draaien en gaat de drugs handel weer ondergronds. Een aantal criminelen kan de handel daardoor gewoon voortzetten, constateerden toehoorders op de publieke tribune enigszins bitter. Raadslid P. Broekhuysen stelde daarom de 'methode Bus- sum' voor: exploiteer een door de gemeente gecontroleerde wietkwekerij als leverancier. door Harmen van der Werf KRUININGEN - Het nieuwe woonzorgcentrum Hof Crunin ghe in Kruiningen is hét voor beeld van een project waaraan een dorp zich kan optrekken. Provinciaal bestuurder H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) stak gisteren bij de offi ciële opening van Hof Cruning he de loftrompet. Ook directeur P. van Luijk van woningcorpora tie R B Wonen toonde zich apetrots. Hij bracht in herinne ring dat het enkele jaren gele den met Kruiningen 'even niet zo goed ging'. Winkels deden de deuren dicht, mensen verhuis den. R B Wonen was toen net met de ontwikkeling van Hof Cruninghe bezig en had dat ini tiatief kunnen laten voor wat het was. R B Wonen pakte met steun van de gemeente en de provincie door. Hof Cruninghe is het resul taat, een modern woonzorgcen trum met tien koop- en vijfen twintig huurappartementen. Dat het complex in de smaak valt, bleek gisteren bij de ope ning. De centrale hal zat bom vol en ook op de galerijen zaten den nog mensen. Ouderen hebben er een plek ge vonden, nadat Kruiningen tien jaar geleden verzorgingshuis Bachten Vaete verloor. Hof Cru ninghe is een prima vervanging. Niet alleen omdat senioren uit het dorp zich er thuis kunnen voelen, maar ook omdat er veer tien verpleeghuisplaatsen voor dementerende ouderen zijn ge komen. Die zijn op één na alle maal bezet; die ene is voor nood opvang. Zorgcentrum Ter Weel levert de zorg. Directeur P. Hurkens van Ter Weel was blij met de nieuwe voorziening, midden in Kruinin gen. Hij kraakte echter een kriti sche noot richting de Haagse po litiek en met name oud- CDA-Kamerlid S- Buijs. „Hij is begonnen te stellen dat in de zorg te veel managers en admini stratief medewerkers zouden zit ten. Premier Balkenende ging la ter ook dergelijke onzin verko pen. Terwijl juist de regels en de bureaucratie van de overheid ons dwingen alles te noteren en te registreren. Hij gaf aan te be grijpen waarom dat nodig is. „Kosten rijzen anders de pan uit, maar zorg kost veel geld en", keek hij rond in Hof Cru ninghe, „je krijgt er ook heel wat voor terug." Ter Weel houdt zaterdag 16 de cember van 13.00 tot 16.00 uur open huis in het woonzorgcen trum. Het nieuwe woonzorgcentrum Hof Cruninghe foto Willem Mieras Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijvende, losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of raken zwaar gewond door de snijdende dradeh. Om de zeehonden te redden die door de netten bedreigd worden, hebben we uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voor ons onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. Steun Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage op giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Of kijk op www.zeehoodencreche.inii.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32