ISk Reserves waterschap voor wegen H fi§ Proef met biogas in Rillandse kassen Op sandalen kun je geen brand blussen i(ml\|VMuzick Actiegroepen maken samen een vuist tegen glastuinbouw ORTING Cl BHV-cursus in traimngstruck TILROE OPTIEK TEDORA Overschot in spaarpotje wordt besteed aan onderhoud en aanleg fietspaden (Advertentie) henk ingrid van der kooij m walstraat 197 vlissingen tel. 0118-417377 Sportinstuif in Heinkenszand EINKENSZAND - Kinderen .van vier tot twaalf jaar kunnen Woensdag 13 december him ener gie kwijt tijdens een sportin stuif in Heinkenszand. In de sporthal kunnen kinderen onder begeleiding deelnemen aan een sportcircuit. De instuif is van 13.30 tot 15.30 uur in sporthal De Stenge aan het Stengeplein 1 in Heinkens- agenda STREEKACTIVITEITEN LEVUOUTSDIJK - Het Fort, 10.00- ir: bezichtiging; - Oosterkerk, Bergweg, 11.00- r: Sacraal dansen; lazzoli Huis, 14,00-15,30 uur: Ontmoe- middag voor nabestaanden; NSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur; lorensoos; PELLE - Complex Groenewoud, ir: Sport en spel 55-plussers; 9.15 ren 12.00 uur: Zwemmen; iPeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; ■WAARDE Schoolplein Den Bo- gerd,15.30-17.00 uur: Pleintjesactivitei- n Breedtesport; WEMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur Biljarten. (Advertentie) i i Den Dekker KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl John van Bremen blust een brandje in de 'keuken' van zijn trainingstruck. door Joeri Wisse GOES - Met een druk op de knop staat de truck van John van Bremen van bin nen in lichterlaaie. Geen reden voor pa niek, want Van Bremen weet als geen ander hoe de vlammen die uit het inge bouwde gasfornuis en de computerrmo- nitor komen geblust moeten worden. Een jaar geleden stond de vrachtwagen van Van Bremen nog regelmatig vol met huisraad. Nu is de voormalige verhuis wagen voorzien van vier kamertjes, die stuk voor stuk in brand kunnen vliegen, zodat hij cursisten kan trainen in het ef fectief blussen van vuurhaarden. Met de gifgroene vrachtwagen komt Van Bremen bij de bedrijven langs om cursussen te geven. Hij kan het de men sen die voor hun werkgever een bedrijfs hulpverlening (BHV) cursus volgen, aar dig moeilijk maken. De nauwe gang slin gert zich door de oplegger. Om het nog lastiger te maken, kan hij de gang ook volzetten met rook. Behalve de basiscursus gaat Van Bre men ook meer gespecialiseerde lessen geven voor bijvoorbeeld medewerkers in verzorgingcentra of de chemiesector. Als verplegers de truck ingaan, zien ze een lampje branden boven de deur van de kamer waar het vuur is uitgebroken, net als in het zorgcentrum. En voor werknemers van een chemie-concern zijn er kamertjes waar brandend vloei stof wordt gesimuleerd. Brandmeldinstallatie De oud-brandweerman uit Goes pro beert het zo realistisch mogelijk te ma ken voor zijn aankomende cursisten. Normaal gesproken moeten werkne mers voor een BHV-cursus naar een trai ningcentrum of worden er blusoefenin- gen op het parkeerterrein gedaan. „Maar dat is niet te vergelijken met een echte situatie, waarin het licht uitgeval len is en het bedrijf vol rook staat." Begin dit jaar besloot Van Bremen voor zich zelf te beginnen. Een bedrijf op starten brengt een flink risico met zich mee, weet van Bremen. „Negen van de tien mensen beginnen met een eigen zaak terwijl ze nog in loondienst zijn." Zo'n start had Van Bremen graag ge had, maar dat werd hem niet gegund door de brandweer Goes-Borsele, waar hij tot 1 januari werkt. „Mijn werkge ver kan daar helaas niet soepel mee om gaan. Ze zijn bang dat ik tijdens mijn werkzaamheden als inspecteur ook mijn visitekaartje als curusaanbieder geef. Dat vind ik jammer, want BHV-cursussen liggen misschien wel in het verlengde van brandveiligheidkeu- ringen, maar van belangenverstrenge- ling is absoluut geen sprake. foto Willem Mieras Van Bremen heeft met zijn bedrijf drie liefdes gecombineerd. „Mijn vader is heel lang vrachtwagenchauffeur ge weest. Als jongetje wilde ik dat werk ook dolgraag doen. Maar dat raadde mijn vader af. Na mijn militaire dienst werd ik zweminstructeur en ontdekte hoe leuk het is om les te geven." De derde liefde van de Goesenaar is de brandweer, waar hij al achttien jaar ac tief is. De truck betekende een grote investe ring voor Van Bremen. Veel avonden en weekends heeft hij samen met zijn va der geklust om de oplegger in te rich ten. Die is volgeladen met duur materi aal, zoals een brandmeldinstallatie om mee te oefenen en een kledingkast die volhangt met beschermende kleding. Overdreven? Volgens Van Bremen niet. „Voor veel bedrijven is speciale kleding geen overbodige luxe. Toen ik in het zwembad werkte, liep ik op open sanda len en droeg ik een T-shirt en een korte broek. Daar kan je natuurlijk geen brand in blussen." door Ben Jansen RILLAND - Een kas op biogas. Glastuinder Van der Lans in Ril land en zeven jonge boeren be ginnen vandaag een project dat een milieuvriendelijke kas com bineert met nieuwe toepassin gen voor akkerbouwproducten. Een project met toekomst. Onder de naam De Groene Poort willen de ondernemers een biogascentrale koppelen aan de productie van ethanol. Opzet is dat er geen afvalstoffen ontstaan die ergens moeten wor den gestort of verbrand. De duurzame centrale begint bij een vergister, waarin deels spe ciaal voor dit doel geteelde ge wassen, word en omgezet in bio gas en warmte. In een warmte krachtinstallatie levert dat gas elektriciteit en opnieuw warmte op. De elektriciteit wordt aan het net van Delta geleverd; de warm te benut voor de productie van ethanol uit tarwe. Die ethanol gaat naar een oliemaatschappij voor bijmenging in autobenzine. Bij de productie van ethanol blijft tarwegistconcentraat over, dat bruikbaar is in de ver gister. Met de restwarmte is de kas op temperatuur te brengen en de kooldioxide uit de ver branding doet de planten beter groeien. Dat laatste geldt ook voor de mineralen die als bijpro duct uit het proces komen. „De milieuvoordelen zijn enorm", zegt Groene Poort-voor zitter Anne Douwe van der Zee. „Alle producten en zijstromen worden zo tot waarde ge bracht." Het Zeeuws Agrarisch Jongen- ren Kontakt is initiatiefnemer van het biogas/ethanol-project. Deze organisatie is bijna twee jaar naarstig op zoek naar moge lijkheden om akkerbouwproduc ten voor andere doelen te gebrui ken dan als voedsel. De Groene Poort lijkt kansrijk. Het concept gaat ervan uit dat de biogascentrale annex ethanol- productie voornamelijk op Zeeuwse akkerbouwgewassen en bijproducten draait. Hiermee hopen de jonge boeren gebruik te kunnen maken van de sterke opkomst die bio-energie op we reldschaal doormaakt. De im puls is nodig, meent het ZAJK, omdat Nederland op dit gebied achterblijft bij omringende lan den. De organisatie vindt het be- door Harmen van der Werf RILLAND - Tegenstanders van glastuinbouw verenigen zich. Twee leden van de WesGBra- bantse actiegroep Glashard Nee kwamen gistermiddag hun licht opsteken in het kassengebied bij Rilland. Het initiatief voor de ontmoe ting kwam uit West-Brabant. „Via internet hebben ze ons ge vonden", vertelde voorzitter M. Braam van de stichting Behoud Leefbaarheid Bathpolders, „en via e-mail hebben we een eerste contact gelegd." Braam hoeft niet meer tegen de komst van kassen te strijden. Die staan al in zijn achtertuin. „Lichthinder door de kassen en watervervui ling, dat zijn onze grootste zor gen." De actiegroep Glashard Nee uit het West-Brabantse is zover nog niet. De leden M. Stroek en A. van Zeben uit Dinteloord hopen dat het ook nooit zover komt. De eerste spa voor het glastuin bouwgebied waartegen zij zich fel verzetten, moet nog de grond in. De kassen zijn gepland in de Oude Prinslandse Polder tussen Dinteloord en Stampersgat. Het ging in eerste instantie volgens Stroek en Van Zeben om netto 150 hectare glas, maar inmid dels zou het om 800 hectare gaan. „De hele polder gaat er aan. Zulke kassen horen eigen lijk op een gewoon bedrijventer rein thuis." De Suikerunie is bij het pi-oject betrokken. Haar suikerfabriek bij Stampersgat kan straks rest warmte leveren aan de glastuin bouwers. De ontwikkeling heeft volgens de twee actievoerders ook te maken met de bouw van de nieuwe Rijksweg A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom. Bij ons vindt u een modieuze exclusieve feestelijke collectie voor de leukste dagen van het jaar. Onder andere van Emy van Reijmersdal Angie EVEning, Joseph Ribkoff Frank-Usher. Kom eens langs en laat u verrassen. Lange Vorststraat 18 4461 JP Goes Tel. 0113-211935 www.moniekmode.nl OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 S WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl langrijk dat de Nederlandse landbouw actief meedoet aan de opkomst van een economie die gebaseerd is op biologische pro ducten. De provincie en de Ko ninklijke Nederlandsche Heide maatschappij delen deze. op vat ting en steunen het initiatief. Het is de bedoeling dat de proef in Rilland over anderhalf jaar werkt. Gasthuisstraat 7 Goes Tel. 0113- 251915 www.Iucasjuweher.nl Ruime parkeergelegenheid Create your ovm VêTSOTlüutl Stroek: „Die weg wordt niet he lemaal door de rijksoverheid be taald. De provincie moet meefi- nancieren. De kassen zijn nodig om geld wij te spelen voor de A4." Van Zeben en Stroek zijn ervan doordrongen tegen een zware lobby te vechten. „Wij willen daarom van de mensen hier we ten hoe zij hebben geprobeerd invloed uit te oefenen. En hoe zij aan goede informatie komen. Dat is nog wel het lastigste." Braam van stichting Behoud Leefbaar Bathpolders juicht de samenwerking toe. „We moeten gezamenlijk een vuist maken. Anders kom je er niet. We heb ben zelfs al contacten met men sen tot in Groningen." Braam had voor actiegroep Glashard Nee vooal één boodschap: altijd Ganzepoortstraat 23 Goes 0113 -219222 D&G HUGO ICE-J ICEB www.RicoModaUomo.nl Hoor Mau rits Sep MIDDELBURG - Vijfenhalf mil joen euro. Zo veel geld heeft Wa terschap Zeeuwse Eilanden (WZE) meer in de spaarpot zit ten dan nodig is. Komend voor jaar gaat het bestuur bedenken (vat er met een deel van dat geld gedaan kan worden aan wegen- onderhoud of fietspaden. De miljoenen moeten hoe dan ook terug naar de burgers, vindt de algemene vergadering van het waterschap. Dat is gister avond bij de behandeling van de begroting voor 2007 nog eens duidelijk vastgesteld. De bur gers hebben die miljoenen im mers ook opgebracht via de be lastingen die WZE int, zoals de verontreinigingsheffing, .fen groot aantal bestuursleden ühaakt zich ernstige zorgen over 'de omvang van de reserve. Die 'jbedraagt volgend jaar 10,5 mil joen euro. .De afspraak is dat de reserve •maximaal 7 procent van de be- 'Èroting bedraagt. Dat komt neer op vijf miljoen euro. Hoofdingeland C. Koopman voorspelde dat de reserve nog zal toenemen omdat de waarde van onroerend goed niet met 6 procent maar met misschien wel het dubbele zal stijgen. Dat bete kent: meer inkomsten voor het waterschap. Zo'n goedgevulde spaarpot heeft Zeeuwse Eilanden hele maal niet nodig, stelden meerde re hoofdingelanden. „Een luxe positie", meende S. Verheij. Die volgens J. Roodenburg is ont staan doordat de tarieven struc tureel te hoog zijn. „Elk jaar groeit de reserve. We hebben miljoenen over en als burger moet je toch weer meer betalen. Dit kan zo niet blijven door gaan." Roodenburg noemde het daar om 'een psychologische misser van het dagelijks bestuur' dat de verontreinigingsheffing ko mend jaar met 1,5 procent stijgt. „Geen goed signaal." Het waterschap is inderdaad geen bank, beaamde hoofdinge land A. van der Maas. „De hoog te van de reserve, is misschien discutabel, maar als we daarop nu gaan beknibbelen, komen we onszelf later weer een keer te gen." Diezelfde waarschuwing uitte dagelijks bestuurder J. Hoek man, die de portefeuille financi ën beheert. „Om de begroting de komende jaren sluitend te krij gen, moeten we een beroep doen op de reserve. We hebben daar van 3,5 miljoen euro nodig. Dan blijft er nog twee miljoen over." Als het waterschap de verontrei nigingsheffing tenminste mét 1,5 procent verhoogt, merkte Hoekman op. Gebeurt dat niet, dan komt er minder geld binnen dan er nodig is voor het reinigen van oppervlaktewater. Boven dien is die 1,5 procent eerder al afgesproken met de algemene vergadering, bracht hij in herin nering. De algemene vergadering hield de tariefstijging voor de veront reinigingsheffing in stand. Dat 'betekent dat volgend jaar ten minste twee miljoen! euro be schikbaar is voor extra projec ten. Het dagelijks bestuur komt in februari met vooi'stellen voor bijvoorbeeld onderhoud aan we gen en de aanleg van fietspaden. „Dat is ook een manier om geld terug te geven aan de burger", besloot hoofdingeland Verheij. De verontreinigingsheffing is volgend jaar het enige tarief van het waterschap die omhoog gaat. De tarieven voor ingezeten en ongebouwd blijven gelijk, het tarief gebouwd gaat met 5,5 procent omlaag. De reserve van Zeeuwse Eilanden zal de komen de jaren geleidelijk afnemen naar een kleine zeven miljoen euro. Dat blijft anderhalf mil joen meer dan de norm die het waterschap zelf hanteert. donderdag 7 december 2006 LL Middelburg 4374 \N Zoutclande 0118-56600.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31