Containerhaven heeft toekomst PZC Een WCT alleen is niet zaligmakend Consument proeft in 2007 een klein beetje zoet Schaven kraken Zelfstandige stoeit met pensioengeld Havenbedrijf Rotterdam brengt advies uit Opties voor overslag 0 profijt donderdag 7 december 2006 rinor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Rotterdam ziet hel helemaal zitten. Vlissingen kan uitgroeien tot een van de grootste containerhavens in het noordwesten van Europa. Tien miljoen containers per jaar kun nen er worden overgeslagen. Maar daarvoor heeft Zeeland Rotterdam hard nodig, schrijft het Havenbedrijf. Nog geen elf A4-tjes dun is de analyse over de toekomst van de Zeeuwse havens. Het Havenbe drijf Rotterdam doet zijn best om Zeeland nog eens uit te leg gen waarom samenwerken zo noodzakelijk is. Zeeland wil wel hand in hand met Rotterdam, maar wil die sa menwerking beperken tot de ac tiviteiten met de Westerschelde Container Terminal. Concurrenten Dat ziet het Havenbedrijf niet zitten, want de Rotterdammers willen alle containeractiviteiten in Zeeland samendoen met het havenschap Zeeland Seaports. De WCT alleen maakt geen kans, denkt Rotterdam. Boven dien worden Zeeland en Rotter dam dan eikaars concurrenten. Hoewel dat niet is omschreven, wordt geen van de twee daar iets wijzer van, denkt het Haven bedrijf. Zeeland schrijft met de WCT nog rodere cijfers dan al is voorzien en op de Rotterdamse balans staan meer grijze dan zwarte resultaten. Daarom zet Rotterdam zijn visie nog eens uiteen. In de analyse Vlissingen Containerhaven beredeneert het Havenbedrijf de kansen en be dreigingen voor Zeeland. Alleen als de Zeeuwse havens op grote schaal overschakelen van industrie- naar containerha ven, is overslag van 'stalen do zen' in Zeeland rendabel. Dan wordt het mogelijk om lading goed te verspreiden, retour vracht te krijgen, veel bestem mingen in het achterland te be dienen en een frequente dienst verlening te bieden. In de notitie schetst het Haven bedrijf de geografische mogelijk heden. Het houdt in de plannen reke ning met het mogelijke vertrek van aluminiumsmelterij Pechi- Ontwikkeling containervervoer in Noordwest-Europa Eenheid: aantalTeu's x 1000 (Twenty feet Equivalent Unit, de eenheidsmaat voor een 20-voets container) Jaar Hamburg Bremen Amsterdam Rotterdam Antwerpen Gent Zeebrugge Dumkerke Le Havre Zeeland 1980 783 698 98 1923 724 10 181 63 507 xxxx 1985 1159 998 76 2715 1243 10 218 71 566 xxxx 1990 1969 1198 64 3663 1549 10 334 71 860 xxxx 1995 2890 1524 91 6354. 3624 11 850 107 1378 xxxx 2000 4248 2737 53 6290 4082 10 965 148 1464 xxxx 2005 8088 3735 66 9287 6488 30 1408 205 2058 100 PZC Fallx Blnicewicz 071206 bron Havenautoriteiten i Marketing Information Services ney. Industrieën die op termijn uit Europese havens vertrekken, volgens Rotterdam. Stille treinen Vlissingen verandert in die visie van industrie- naar containerha ven. Als alle plannen werkelijk heid worden rijden er per week tussen de 200 en 250 container- treinen over de spoorlijn (voor de WCT wordt rekening gehou den met 60 tot 90 treinen per week). Volgens het Havenbe drijf is dat geen probleem, mits er geluidsschermen en stille trei nen komen. Nader onderzoek naar (on)mogelijkheden van het spoor is wel gewenst, vindt de Rotterdamse haven. Het aantal vrachtwagens zal zichtbaar toenemen, ook al is het streven om die groei beperkt te houden. Overleg met het Rijk is nodig. Saillant detail is dat de haven niet 24 uur in bedrijf kan zijn. Afspraken tussen provincie en gemeenten over de hoeveelheid geluid maakt de ontwikkeling van Vlissingen tot containerha ven met een Rotterdamse be drijf svoering onmogelijk. Daar om moet op een rij worden gezet wat de 'geluidsmogelijkheden' zijn. Mogelijkheden voor containeroverslag in Vlissingen-Oost volgens het Havenbedrijf Rotterdam .r\A Kloosterboer^?^ Verbrugge ruggej ft 5-.» Pechineyy^*** Westerschelde ContainerTerminal j Sea-Invest I Zuidnatie L Voormalig li FMT-terrein|| ïelde 1 Terminal} \NWbeU°" PZC Felix Binlcewlcz 071206 11 Marketing Information Services De scheiding tussen Zeeland Seaports het Havenbedrijf Rotter dam lijkt onafwendbaar. Het algemeen bestuur van het Zeeuwse havenschap neemt over twee weken een besluit over het voornemen het samenwer kingsverband Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) te beëindigen. door Ben Jansen belangrijke reden is dat de band Rotterdam Zeeland te weinig heeft Op de valreep krijgt Zee Seaports toch nog een beetje waar zijn geld: een scherpe Rotterdam analyse van de containermogelijkhe in Vlissingen. de notitie Vlissingen Containerha schetst het Havenbedrijf Rotter dam de kansen van Vlissingen-Oost om zich te ontwikkelen tot een logistiek centrum voor vracht in stalen zeekis ten. Die kansen zijn niet eenduidig. Aan de ene kant zijn er volop ruimte en initia tieven die - bij elkaar opgeteld - van Vlissingen één van de belangrijkste con tainerhavens van West-Europa kunnen maken. - Aan de andere kant zijn de exploitatie mogelijkheden beperkt. Geluidsnor men staan volcontinue aan- en afvoer van containers in de weg. De overslag hoeft zich weliswaar niet tot kantoor uren te beperken, maar de aan- en afvoer zal tussen elf uur 's avonds en ze ven uur 's morgens toch op een laag pit je moeten staan. En Rotterdam erkent dat in de toe komst knelpunten zullen ontstaan op het spoor, de weg en de binnenvaartrou- tes. Knelpunten die het Rijk goeddeels zal moeten oplossen. analyse Uit de beschouwing van Rotterdam blijkt ook duidelijk dat Zeeland zich niet moet blindstaren op de Wes terschelde Container Terminal (WCT). Een kade voor grote containersche pen zowat in de monding van de Wes terschelde is absoluut aantrekkelijk, maar het Havenbedrijf Rotterdam ves tigt toch de aandacht op enkele negatie ve aspecten: hoge aanlegkosten en be perkte gebruiksmogelijkheden bij slecht weer en hoge stroomsnelheden. Dat is ook mede aanleiding voor Rotter dam om niet alleen voor de WCT te wil len blijven samenwerken met Zeeland Seaports, maar voor alle containeracti viteiten in Vlissingen-Oost. Het succes van de containerkade aan de Wester schelde is in de visie van Rotterdam zonder meer afhankelijk van de ontwik keling van containeractiviteiten elders in het havengebied. Een WCT alleen levert slechts contai neroverslag van het ene naar het ande re schip op. Om containerstromen toe gevoegde waarde te halen zijn grotere volumes nodig. Die moeten van andere containerterminals in het Vhssingse ha vengebied komen. Dat Zeeland Seaports meer in contai ners moet doen, staat voor Rotterdam als een paal boven water. Goederenstro men die tot de kernactiviteiten van de overslagbedrijven in de Zeeuwse ha vens behoren (houtpulp, papier, hout producten, staalproducten, groenten, fruit en fruitsappen), worden in toene mende mate in containers getranspor- teerd. Zonder een zekere schaal in de contai neroverslag te bereiken, dreigen de Zeeuwse havens deze trafieken op den duur kwijt te raken. Van dit gevaar was Zeeland Seaports zich zonder de Rotterdamse analyse ook wel bewust. De verdienste van de notitie uit Rotterdam is evenwel dat de kansen en mogelijkheden van Vlissin gen Containerhaven helder op een rij tje staan. Meer bouwproductie in Europa LUXEMBURG - Europese bouwvakkers hebben het druk ker gekregen. De bouwproductie in de EU is het derde kwartaal 2006 vier procent hoger dan vorig jaar. Europees statistisch bureau Eurostat meldde deze cijfers gisteren. In Nederland is de bouw 2,2 procent productie ver dan een jaar geleden. Vooral in Oost-Europa wordt flink gebouwd: 12.4 procent meer in Slovenië, 7,9 procent meer in Litouwen en 4,8 procent meer in Polen. Vergele ken met het vorige kwartaal is de bouwproductie 1,0 pro cent hoger in de EU en 0,5 procent in Nederland. ANP Kroes pakt steun in België aan BRUSSEL - Europees Commissaris Neelie Kroes eist dat België niet langer de eigen luchtvaartindustrie bevoor deelt bij het uitdelen van onderzoekssubsidies. „De staatssteun voor Belgische luchtvaartbedrijven mag niet hoger zijn dan die aan hun Europese partners en con currenten", vindt Kroes, belast met eerlijke concurrentie in Europa. België moet met name de steun aan Techspace Aero met bijna 10 miljoen euro verlagen tot 32 miljoen eu ro, meldde Kroes gisteren. ANP Droogte Australië remt groei SYDNEY - De economische groei van Australië wordt ernstig gehinderd door de droogte, die voor problemen zorgt in de landbouw. In het derde kwartaal kwam de groei van de economie uit op 0,3 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dit is het laagste groeitempo in drie jaar. In het der de kwartaal nam de productie in de landbouw af met tien procent, zo meldden de Australische media. Hoewel de landbouw een betrekkelijk klein onderdeel is van de eco nomie, heeft de droogte verstrekkende gevolgen. Zo zijn boeren eerder geneigd om investeringen uit te stellen. Daar hebben ook andere sectoren last van. ANP Vedior koopt uitzender Voxius AMSTERDAM - Vedior koopt een belang van zeventig procent in de eveneens Nederlandse uitzender van juri disch personeel Voxius. Dat heeft het uitzendconcern gis teren gezegd. Voxius, dat onder andere opereert onder de naam Lease a Lawyer, behaalde vorig jaar een omzet van 3,7 miljoen eu ro. De dertig procent van het bedrijf dat Vedior niet over neemt, blijft in handen van het huidige management van de nieuwe aanwinst. ANP Postbank schrapt gratis pas AMSTERDAM - De gratis betaalpas van de Postbank ver dwijnt. Klanten met de zogenoemde Giropasbasis moeten overstappen op de standaard pinpas, waarvoor ze jaar lijks 10,95 euro moeten betalen. Dat heeft een woordvoer der van de bank gisteren gezegd. Als reden voor de maatregel noemt de Postbank de komst van één Europese betalingsmarkt in 2008. Consumenten moeten dan met een pas in heel Europa kunnen betalen. De Giropasbasis is alleen te gebruiken in Nederland bij banken van de ING-groep, waaronder ook de Postbank valt. Zo'n anderhalf miljoen mensen maken gebruik van de Giropasbasis. Ze krijgen binnenkort bericht. ANP door Jasper van de Kerkhof Ongeveer de helft van de zelfstandige onderne mers bouwt geen pensioen op, zo blijkt uit onderzoek. Vooral zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) noemen gebrek aan financiële midde len een obstakel voor pen sioenopbouw. Bovendien zien velen hun bedrijf als een 'appeltje voor de dorst', wat in de praktijk nogal eens te genvalt. Net als iedere inwoner van Nederland heeft een zelfstan dige vanaf 65 jaar recht op AOW. Maar dat is geen vet pot: maximaal 1270 euro bru to per maand voor een echt paar of 930 euro voor een al leenstaande. Wie er na een werkzaam leven als zelfstan dige ook op zijn oude dag fi nancieel warmpjes bij wil zet ten, moet dus zelf iets rege len. Overigens is een onderne mer niet verplicht ouderdom spensioen op te bouwen. Wie stopt als werknemer in loondienst om voor zichzelf te beginnen, kan vaak nog drie jaar (wordt wellicht tien jaar) vrijwillig en voor eigen rekening doorsparen bij de oude pensioenverzekeraar. Informeer even, want het is wellicht een interessante op tie die veel administratieve rompslomp en een pensioen- breide voorkomt als het onder nemersschap onverhoopt toch geen succes blijkt te zijn. De fiscus komt ondernemers met bescheiden financiële middelen tegemoet met de zo geheten OR-regeling. Het komt ei'op neer dat een zelf standige jaarlijks maximaal twaalf procent van de winst (tot een maximum van 11.050 euro) opzij mag zetten als oudedagreserve, zonder dat daarover belasting wordt be taald. Voorwaarde is wel dat minimaal de helft van de tijd (1225 uur per jaar) wordt be steed aan werkzaamheden voor de onderneming. Maar pas op: OR is geen pen sioen. Als het opgebouwde spaarpotje wordt omgezet in een pensioenuitkering, komt de fiscus alsnog langs om af te rekenen. De OR is dus ei genlijk niet meer dan 'uitstel van belasting', die onderne mers in staat stelt geld voor later opzij te zetten. Boven dien mag de reserve nooit ho ger zijn dan het vermogen van de onderneming. De meeste zzp'ers, denk aan free lancers, hebben weinig ver mogen in hun bedrijf zitten, en kunnen op deze manier dus ook maar weinig sparen. De meest logische manier voor zzp'ers om pensioen op te bouwen is de aanschaf van een lijfrentepolis. Dat bete kent dat maandelijks of jaar lijks premie wordt gestort (af trekbaar voor de belasting), waarmee een oudedagsvoor ziening wordt opgebouwd. Op de pensioendatum wordt het gespaarde bedrag omge zet in een pensioenpolis, waarvan u de rest van uw le ven een maandelijkse uitke ring ontvangt. Die uitkering is overigens wél belast. Behalve door maandelijks premie te storten kan de lijf rentepolis ook worden aange kocht met geld dat via de OR-regeling is gespaard. De 'stakingswinst' bij verkoop van de onderneming, kan eveneens in een lijfrenteverze kering worden gestoken. Het grote nadeel is dat lijfrentepo lissen relatief duur zijn. Goedkoper Vakcentrale FNV en het Al ternatief voor Vakbond zijn, onafhankelijk van elkaar, be zig een pensioenvoorziening op te tuigen voor zelfstandi gen. Het betreft een eenvoudi ge regeling die - omdat het om grote aantallen gaat - goedkoper uitpakt dan een individuele polis. Voor zzp' ers kan dit een goede optie zijn. Specialist Chris Spekreijse van Pensioendesk Nederland heeft een gouden tip: wees ge duldig. „Er zitten allerlei ini tiatieven in de pijplijn. De nieuwe Pensioenwet (al aan genomen door de Tweede Ka mer) geeft zelfstandigen veel meer mogelijkheden. Nieuwe aanbieders op de pensioen- markt zorgen voor meer con currentie, waardoor de pre mies omlaag kunnen. Nog even de kat uit de boom kij ken dus." GPD De wedergeboorte van een noten kraker en iets over ander gereed- chap, het truffelschaafje. Dat stond oor schut op een culinaire spoedcur- »s met maar één leerling en een ontwa- enend nuchtere leraar. 'Truffel moet i pureren'. )e cursus werd gegeven tijdens de chaft in Roberto's, het Italiaanse res- aurant in het Amsterdamse Hilton, ge- oemd naar de Italiaanse baas van het otel, Roberto Payer. Het restaurant oet tot halverwege december in en op Ik gerecht truffel. Goede plek voor een ulinair wetenschappelijke gesprek ver truffels. van Kessel heeft met twee vrien- het handelshuis Vanilla Venture in dat specialiteiten levert an restaurants en bijzondere kruide- Iers. Ook truffels. Geen alledaags in- rediënt in andijviestamppot. Temeer om je ze tegen op menukaarten van ethuizen van stand. Het zijn sterk rui ende paddenstoelen die ondergronds Een paar soorten zijn geschikt heeft de keizer weer eens geen kleren aan: truffel is niet lekker. Zo'n schijfje los vvegkauwen is geen genoegen. Je pruimt ook geen theebladeren. En neem een stukje warm vlees. Over het vlees een bladerdek van truffelschijf jes. Dan gebeurt er niks. Het geheim van truffel zit hem in een wonderlijk aroma, waarvan het meeste vrij komt bij geweld (pureren) en warmte (bij zwarte truffels, niet bij witte). Thuis zal mijn leermeester zijn handelswaar nooit in plakjes snijden, zegt hij. Hij neemt voor zichzelf kleine lelijke truf fels en maakt ze fijn om door een saus te doen of door hete pasta. Het specta culaire is er dan van af, je ziet de dure truffel niet meer terug, maar te meer is er te beleven aan het gerecht waar de gemolde truffel doorheen zit. Doe maar door een andijviestampje met de kerst, je taalt niet meer naar gebraad. Weg met het bekakte schaaf je. Ander gereedschap. Je hebt nog winke liers die zelf op zoek gaan naar spullen. Frank van Laar is er zo één. Een eigenwijs te Utrecht. Met een kook winkel en een verzendhuis (www.pan- nen.nl). Jarenlang verkocht hij een En gelse notenkraker. Niet mooi of lelijk, maar puur begrijpelijk gereedschap. Dus wel mooi, maar geen opgelegd 'de sign'. Hij werkte als een ouderwetse au- tokrik. Ook minder sterke handen kraakten er makkelijk noten mee. Een Belgisch handelshuis liet de kra ker namaken in China. Goedkoper, maar mindere kwaliteit. De Engelse fa briek ging failliet, de kraker verdween uit het zicht. Tot iemand er zopas om kwam vragen. Van Laar zocht op zijn computer de wereld af naar de 'cracker jack'. En hij vond hem. Een Engels staalstamperijtje is hem opnieuw gaan maken, ietsje verbeterd zelfs. De crackerjack is terug in Utrecht en wordt voor 29 euro thuisbezorgd. Dat kost een truffelschaaf in menige kook winkel ook. Die kun je schrappen van je lijstje. De notenkraker is dus, stevig doorgeredeneerd, eigenlijk gratis. Bij aankoop van geen truffelschaaf. Wouter Klootwijk Va vele zure jaren, lijkt in 2007 ündèlijk het zoet aan te breken. Uit de eerste salarisberekenin- pi blijkt dat de koopkracht er gemiddeld 2 tot 3 procent op looruit gaat. Wie igerkt, krijgt ten vollere portemonnee. Dylan de Gruijl Maurice Wilbrink HAAG - Het jaar 2007 ijkt qua koopkracht het beste aar te worden sinds 2001. Zes aar geleden strooide het tweede «binet Kok bij de uivoering een nieuw belastingstelsel net fiscale voordelen. Werken- ien met het minimumloon gin- er zelfs 8 procent bruto op 'ooruit. /laar dat koopkrachtfeest was nel o vei'. De economische groei :akte in, de werkloosheid liep nel op, er volgden jaren van oonmatiging en forse bezuini- (ingen. Balkenende beloofde: eerst het zuur, en dan het zoet', lat zoet komt er nu aan. De eer- te salarisberekeningen van 1DP, dat de loonstrookjes van uim een miljoen Nederlandse verzorgt, geven aan werkenden in 2007 er 2 tot 3 op vooruit gaan. Daar- houden ze ruwweg de helft als de inflatie wordt meege rekend. De becijferingen zijn globaal en kunnen per werkne mer nog erg variëren, afhanke lijk van de cao-loonsverhoging en de hogere tegemoetkoming kinderopvang. Addertje Ook zit er een addertje onder het gras: werkgevers mogen de helft van de WGA- (arbeidsonge- schiktheids)premie doorbereke nen aan hun personeel. Dat kan groepen werknemers netto tot wel zeshonderd euro kosten over het hele jaar, maar dat zul len uitzonderingen zijn. Het grote verschil met de afgelo pen jaren is een lagere belas ting- en premiedruk. De belas ting in de eerste twee schijven wordt gunstiger en de ww-pre- mie kan dalen, doordat de werk loosheid zich heel gunstig ont wikkelt. Daar staat tegenover dat de kosten van de zorgverze kering stijgen. Dat kost een paar tienden van een procent netto koopkracht, Een kniesoor die daar op let. De detailhandel rekent op een uit bundig 2007. Dik van Leeuwerden, manager van het kenniscentrum van ADP, ziet dat van modaal (29.160 euro bruto) tot ruim twee keer modaal (64.800 euro bruto) er rond één procent netto koopkrachtverbetering zal over blijven. Huishoudens met een hoog gezamenlijk inkomen (tot 130 duizend euro bruto) profite ren van de hogere bijdrage in de tegemoetkoming voor kinderop vang. Kinderopvang Van Leeuwerden: „Er is zelfs een groep die er nog harder op vooruit gaat. Een op de vijf werkgevers vergoedt nu geen kinderopvangkosten, maar wordt daar volgend jaar wel toe verplicht. Dat loopt via de fis cus. Werknemers moeten dat aanvragen, maar hun net to-voordeel neemt dan fors toe." Kan volgend jaar iedereen met geld strooien? Het instituut voor budgetvoor lichting Nibud deelt niet in die euforie. Het rekent de laatste ontwikkelingen voor 2007 - huurbeleid, energieprijzen, pre mies van zorgverzekeringen - nog door en gaat voorlopig uit van een gemiddelde koopkracht- groei van één procent. „Dat is niet veel", vindt woord voerster Gabriëlla Bettonville. „Voor lage inkomens betekent dat één of twee tientjes meer per maand. Iedereen die werkt en kinderen heeft, gaat erop voor uit. Velen zullen er weinig van merken." GPD De detailhandel rekent op een uitbundig 2007. foto Mart-Jan Bakker/GPD wordt. Door culi's. Meer dan ooit over andijvie, wordt over truffels geschre ven en met opwinding gesproken. En geen topculi kan zonder truffelschaaf je, een kaasschaaf met een verstelbaar mes waarmee je de dikte van het plakje bepaalt. Ze zijn er in superluxe uitvoe ringen. Een ritueel. Een onderober in het eet huis brengt een bordje rijstepap. De hoofdober trekt witte handschoenen aan, pakt het schaafje en een truffel en schaaft drie plakjes op je bord: risotto met truffel. Want een eethuis van stand, zegt Bart van Kessel, wil het la ten zien. Net als de culi thuis die in druk op zijn gasten wil maken. Het royale gebaar. Vijfhonderd euro de ki lo? Doe me nog een plakje. Grote truffels kosten per kilo aanzien lijk meer dan kleinere en mooie ronde zijn duurder dan lelijke. „De vorm is prijsbepalend", zegt de handelaar. Dat heeft uitsluitend met het vertoon te ma ken. Want een klein gedrochtje heeft dezelfde eigenschappen, het begeerde aroma. En die plakjes? Eerlijk gezegd, voor culinair gebruik. Ze komen uit Frankrijk, Italië en Spanje. En uit Chi na, maar die truffels doen niks. Truffels zijn veel duurder geworden sinds er ook buiten Italië en Frankrijk de laatste jaren hoog van opgegeven De Engelse notenkraker, foto GPD/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23