PZC NS kunnen groei nauwelijks aan Winkel voor feestjes Afscheid van Zalm Uw mobiliteit is onze zorg! II ZuidWest ii'lease Duitse treinen moeten uitkomst bieden FNV bezorgd over dieselrook Mogelijk misbruik staatssteun Arcelor Kasteeltuinen en themapark zijn failliet Mega-glastuinder verdringt collega's met kleiner bedrijf Mogelijk 800 man betrokken bij Eads-fraude Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. donderdag 7 december 2006 www.zuidwestlease.nl door Dylan de Gruijl AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen kunnen de on stuimige groei van het aantal rei zigers nauwelijks bijbenen. Trei nen dreigen zo vol te raken dat in Duitsland treinstellen moe ten worden geleast. Volgende week proefvlucht met F-35 JSF FORT WORTH - De F-35 Joint Strike Fighter, het duurste mili taire project ooit, maakt waar schijnlijk volgende week maan dag zijn eerste proefvlucht. De testvlucht van circa zestig minuten heeft plaats op de Ame rikaanse militaire basis Fort Worth in Texas, mits de weers omstandigheden het toelaten. Dat meldde de Britse nieuws dienst BBC gisteren op zijn web site. De JSF volgt de F-16 op en is ontwikkeld door het Amerikaan se defensieconcern Lockheed Martin. Aan het 276 miljard dol lar (208 miljard euro) kostende JSF-project doen naast de Vere nigde Staten ook Nederland, Groot-Brittannië, Australië, Ca nada, Denemarken, Italië, Noor wegen en Turkije mee. Neder land moet nog beslissen hoeveel gevechtsvliegtuigen ze precies koopt. ANP De NS maken de laatste jaren een historische reizigersgroei door. In 2004 steeg het aantal passagiers met 2,5 procent. Een jaar later was dat al 4,5 procent en in de eerste helft van dit jaar werden zelfs 7 procent meer treinkaartjes verkocht. De NS vervoeren dagelijks zo'n 1,1 mil joen passagiers. Het gevolg is dat alle reservetrei- nen met in totaal zo'n tiendui zend zitplaatsen inmiddels zijn ingezet. Om verdere groei op te vangen, gaari de NS nu over op het leasen van Duitse treinstel len. Een dreigend tekort aan ca paciteit is volgens de NS niet aan de orde. Extra Deze maand gaan de eerste twin tig Duitse treinstellen rijden. Dat betekent zo'n duizend extra stoelen. In januari moeten er van onze redactie economie UTRECHT - Veel werknemers ademen dagelijks meer dan twee uur dieselrook in. Vooral mensen die werken op luchthavenplatforms of veerbo ten, chauffeurs van betonmixers en havenwerkers staan vaak bloot aan die rook. Twee derde van hen maakt zich dan ook gro te zorgen over hun gezondheid. Dit blijkt uit een FNV-enquête nog meer instromen. De NS ver wachten tweehonderd Duitse leasetreinen met samen zo'n 12.000 zitplaatsen te kunnen in zetten. Verwacht wordt dat de storm achtige reizigersgroei voorlopig aanhoudt. De economie trekt verder aan en daarmee worden ook de files langer. Verder gaan de NS ervan uit dat de nieuwe dienstregeling die zondag in gaat op termijn 2 tot 4 procent extra reizigers oplevert. Het spoorboekje 2007 zorgt voor al tussen de drukke stations en in de Randstad voor meer trei nen. Er komen vier intercity-sta tions bij: Gouda, Zaandam, Drie- bergen-Zeist en Castricum. Een eenvoudiger opzet - zo ver dwijnt de sneltrein - moet het aantal vertragingen verminde ren. De nieuwe dienstregeling gaat zondag in. GPD onder zeshonderd leden in diver se sectoren. Een derde van de werkgevers neemt maatregelen en brengt bijvoorbeeld roetfil- ters en afzuiginstallaties aan. Dat gebeurt vaak op verzoek van werknemers. In totaal werken dagelijks 600.000 mensen in de uitlaatgas sen van dieselmotoren. De twee vakbonden voeren sa men campagne om de gevaren daarvan onder de aandacht te brengen. ANP Franken maakt kans op order Chili GOES, - Machinefabriek Franken in Goes maakt kans op een tweede.belangrijke order in Chili. Het bedrijf heeft er onlangs een productielijn geïnstal leerd waarmee mossel vlees uit schelpen wordt gehaald. Franken dingt mee naar de opdracht voor nog zo'n pro ductielijn. Er is 1 tot 2 miljoen euro mee gemoeid. Franken heeft vier jaar geleden een doorstart gemaakt, nadat het bedrijf failliet was verklaard. Bij die doorstart is het aantal werknemers zowat gehalveerd tot 27 perso nen. Inmiddels is het personeelsbestand toegenomen tot 35. De mogelijke nieuwe order is goed voor vijf tot tien nieuwe arbeidsplaatsen. Het vernieuwde Goese bedrijf heeft inmiddels machines geleverd aan schelpdierverwerkende bedrijven in Frank rijk en Spanje. De eerste productielijn in Chili wordt begin volgende maand in gebruik gesteld. Supers verwachten veel van kerst AMSTERDAM - De kerstomzet in de supermarkten zal dit jaar sterk stijgen. In de week voorafgaand aan kerst geven Nederlanders naar verwachting 735 miljoen euro uit. Vorig jaar was' dat 657 miljoen euro vorig jaar. Dat verwacht marktonderzoekbureau GfK in een giste ren gepubliceerd rapport. De piek in de omzetten is te danken aan cle zes a zeven winkeldagen voorafgaand aan kerst. Verder zal een gro ter aantal mensen het kerstmaal buiten de deur tot zich- nemen. Dit is volgens de onderzoekers toe te schrijven aan de aan trekkende economie en aan het feit dat het kerstweekein de dit jaar uit vier vrije dagen bestaat. ANP Busstaking Utrecht onzeker UTRECHT - Klanten voor het openbaar vervoer in de stad Utrecht weten pas vanmorgen na 9 uur waar ze aan toe zijn. Dan wordt namelijk pas bepaald of de medewer kers van het busvervoerbedrijf GVU gaan staken. Dat is gisteravond afgesproken tussen beide partijen. Bestuurders van de Abvakabo, FNV en GVU kwamen overeen elkaar om 9 uur te ontmoeten. Volgens de vak bond worden dan de garanties voor de werknemers vast gelegd. Een woordvoerster van de busmaatschappij meent echter dat dan eerst nog besproken moet worden wat er precies op papier komt. Wat de Abvakabo betreft wordt er vanaf 12 uur gestaakt als de vervoerder niet zwai-t op wit garandeert dat de werkomstandigheden voor het personeel niet veranderen. Aanleiding voor de acties is de door de gemeente Utrecht voorgenomen verkoop van GVU aan Connexxiori. De ge meenteraad beslist daar vandaag over. ANP VANKOR - Rosneftpersoneel werkt bij tempe raturen van rond de 40 graden Celsius onder nul op het Vankor-olieveld in het oosten van Si berië. Een halve eeuw geleden verbande de Rus sische dictator Stalin zijn vijanden naar straf kampen in Siberië, nu staan de vrijwilligers in de rij voor werk in de oostelijke toendra. Het Vankor-olieveld heeft een geschatte reserve van 2,5 miljard olievaten. foto Sergei Karpukhin/RTR van onze redactie economie BRUSSEL - De Europese Com missie onderzoekt of een Pools onderdeel van 's werelds groot ste staalconcern Arcelor Mittal staatssteun verkeerd heeft ge bruikt. Dat maakte het uitvoerend or gaan van de Europese Unie gis teren bekend. Het gaat om 50 miljoen euro dat in 2002 en 2003 werd uitgekeerd aan Huta Warszawa ten behoeve van een herstructureringsplan van de Ar celor Mittal-dochter. De Europese Commissie vraagt zich nu af of het geld is aange wend voor dat plan en of dat naar behoren is uitgevoerd. Hu- LANDGRAAF - De rechtbank in Maastricht heeft de Kasteel tuinen in Arcen en themapark Mondo Verde in Landgraaf giste ren failliet verklaard. Beide parken vallen onder Mag nus BV, dat door de rechter ook failliet is verklaard. Volgens cu rator P. Scholtes hebben deze bedrijven geen geld meer om aan verplichtingen te voldoen en schulden in te lossen. ANP ta Warszawa werd in 2005 over genomen door Arcelor, dat nu is gefuseerd met Mittal. Na de overname schrapte het Poolse bedrijf vrijwel alle investerings projecten, waaronder de plan nen die in de herstructurering waren opgenomen. „In plaats van het oorspronkelijke plan uit te voeren, stelde de nieuwe eige naar een ambitieuzer investe ringsplan op. De commissie vraagt zich af of deze nog onder de herstructurering vallen. Als dat niet zo is, dan moet het geld worden teruggestort", aldus de Europese Commissie, Gieterij Gisteren kondigde Arcelor Mit tal aan dat het zijn gieterij in het Duitse Thüringen voor 591 miljoen euro gaat verkopen. Het grootste staalbedrijf van de we reld kondigde verder aan dat het 17 miljard euro aan schul den herfinanciert.De huidige schuld wordt ondergebracht bij een consortium van 26 banken. Het Stahlwerk Thüringen, dat vorig jaar een divisieomzet van meer dan 400 miljoen draaide, zal Arcelor Mittal verkopen aan Grupo Alfonso Gallardo. Het concern is door de Europese Commissie gedwongen om de gieterij af te stoten. De commissie vreesde bij de fu sie tussen Mittal Steel en Arce lor dat het nieuwe bedrijf een te dominante marktpositie zou ver krijgen. ANP - op eigen benen - door Inge Heuff ZIERIKZEE - Na 25 jaar wer ken in de zorg, wilde Elly Acke uit Ouwerkerk graag voor zichzelf beginnen met iets heel anders. Toen zij in een advertentie winkelruimte in Zierikzee aangeboden zag, greep zij haar kans. En zo opende zij onlangs Kado- en Feestboetiek 't Ouwe Pak'uus in de Meelstraat. Dat het een winkel in fun- en feestartikelen moest worden, wist zij al een tijdje. Haai man is beheerder in het dorpshuis van Ouwerkerk en regelmatig kreeg hij de vraag waar er leuke feestartikelen op Schouwen-Duiveland te koop waren. „Die vraag heeft mij aan het denken gezet", vertelt Acke. „Zelf loop ik in steden ook graag zo'n winkel in. Er is altijd wel iets leuks te vinden. Ik heb op Schou wen-Duiveland rondgekeken en vooral in Zierikzee, maar feest- en funartikelen wor den bijna nergens verkocht." De winkeltjes die deze artike len verkochten, zijn in Zierik zee na korte of langere tijd allemaal weer verdwenen. Elly Acke in haar pas geopende boetiek 't Ouwe Pak'uus. foto Marijke Folkertsma Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven te komen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Elly Acke met Kado- en Feestboetiek 't Ouwe Pak'uus. Dat baart de kersverse onder neemster geen zorgen. „Voor zover ik weet was dat altijd om privé- of gezondheidsre denen, niet omdat er geen be langstelling was." Een gericht marktonderzoek heeft Acke niet gehouden maar volgens haar is er wel behoefte aan zo'n winkel. „Nu al krijg ik mensen in de winkel die blij zijn dat ze niet naar Goes of Rotterdam hoeven." Aan de informatie van de Ka mer van Koophandel heeft ze als beginnende ondernemer niet zoveel gehad. „De KvK doet wel onderzoek maar dan naar de detailhandel in het algemeen, daar heb ik niet zoveel aan. Mijn accountant was wel goed op de hoogte," Er werd flink geïnvesteerd om een afwisselend assorti ment te kunnen presenteren. Cadeaus „Ik verkoop behalve de feestartikelen ook mooie ca deaus. Klanten kunnen zowel een funartikel als een fraai cadeau kopen voor bijvoor beeld een geboorte of jubi leum." Volgend jaar wil de onder neemster haar assortiment ge leidelijk nog verder uitbrei den, vooral op het feest- en fungebied. „Ik ben blij dat ik deze stap heb genomen. Dit is echt leuk om te doen." Vorige week maakte Gerrit Zalm zijn afscheid van de politiek be kend. na drie (bijna) volledige termij nen als minister van Financiën. Stilïe- tjes had hij ongetwijfeld nog gehoopt op een vierde termijn, maar na de voor zijn partij desastreus uitgevallen ver kiezingsuitslag was zijn vertrek onont koombaar. Het was wel weer typisch Zalm om hieraan toe te voegen, dat hij zijn besluit één dag voor de verkiezin gen al had genomen. Onze Gerrit wil altijd winnen en kan niet goed tegen zijn verlies. Na zijn mi nisterschap in de kabinetten Kok I en U, en een korte periode als VVD-fractie- voorzitter in de Tweede Kamer, koos hij voor een derde termijn als minister van Financiën. De meningen onder eco nomen en politici waren destijds, in mei 2003, verdeeld. Sommigen vonden het wel mooi dat Gerrit zijn eigen rom mel van het tweede Paarse kabinet moest opruimen. Anderen, waaronder ikzelf, waren van mening dat deze der de termijn wel mis moest gaan, en dat hij beter de eer aan een ander had kun nen laten. Uit de parlementaire geschie denis blijkt dat twee volledige termij nen v.oor een politieke gezagsdrager meer dan voldoende zijn. Daarna gaat het meestal mis. De bewindspersoon vaart in haar of zijn derde termijn op haar of zijn routi ne, en is minder open en scherp. Soms wordt de bewindspersoon zelfs arrogant. Zabn was in zijn derde ter mijn eigenlijk meer met het verleden - met name het corrigeren van zijn eigen lakse begrotingsbeleid tijdens het kabi net Kok II - dan met de toekomst van het land bezig. De Nederlandsche Bank heeft berekend dat het begrotingsbe leid door Zalm ons land tenminste één procent groei van het bruto binnen lands product heeft gekost. Daarnaast kreeg hij in zijn derde termijn nauwe lijks meer tegenspraak van zijn topamb tenaren, die hij in de loop der tijd allen zelf had benoemd of voorgedragen. Ook in de beide kabinetten Balkenende I en II had hij, als enige professionele econoom in het sociaal-economische vierkant (premier, Financiën, Economi sche Zaken, en Sociale Zaken en Werk gelegenheid), te weinig tegenwicht. Daardoor werd het economische debat onvoldoende geïnternaliseerd op het hoogste politieke niveau, dus in de mi nisterraad. In de Verenigde Staten heeft men het probleem van een derde termijn al bij het schrijven van de constitutie onder kend. De Amerikaanse president mag volgens de grondwet na twee termijnen niet meer worden herkozen. Derde ter mijnen zijn zowel nationaal als interna tionaal meestal een mislukking. De der de termijn van Zalm was daar geen uit zondering op. De forse bezuinigingen die Zalm in zijn derde termijn doorvoer de, hebben de economische neergang versterkt, terwijl juist een stimulans ge boden was. Ik zou er een groot voorstander zijn om zo'n 'tweetermijnenregel' ook in de Ne derlandse grondwet op te nemen voor politieke gezagsdragers. Het is voor een politicus altijd heel moeilijk om uit eigen beweging en op het goede mo ment afscheid te nemen. Vaak omringt men zich met kroonprinsen of -prinses sen die niet corrigeren en de 'koning' niet de waarheid durven te zeggen. Dat is niet goed voor de checks and balan ces in de politiek. Wellicht dat dit punt door de (in)formateur tijdens de kabi netsformatie eens kan worden meegeno men in het regeerakkoord. De vraag is wat er met onze Gerrit moet gebeuren, en of er een mooie, liefst beter betaalde, baan voor hem te vinden is. Inmiddels is het voorzitter schap van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds door tragische omstandighe den vacant gekomen. Die functie past hem wel als een oude schoen. Boven dien kan hij dan meteen zijn onvoltooi de proefschrift van 25 jaar geleden weer oppakken, dal als onderwerp 're- kenrente en pensioenfondsen' had. Dit onderwerp is getuige de recente discus sies over de vergrijzing en de betaal baarheid van de AOW actueler dan ooit. Misschien kan hij na zijn promotie dan wel (bijzonder) hoogleraar worden! Sylvester Eijffinger Het lijkt tegenstrijdig: het are aal glastuinbouw in Nederland groeit maar het aantal bedrijven daalt. door John van Miltenburg DEN HAAG - Het is een ontwik keling in de snel veranderende land- en tuinbouw waar ook de glastuinbouw niet aan ontkomt: de bedrijven worden steeds gro ter. De ondernemende glasgroen ten- en bloementeler verdringt zijn collega met een kleiner be drijf. Binnen afzienbare tijd is van de bijna 8.000 glastuinders nu bijna de helft gestopt, zo is de verwachting. Zo'n vijftien jaar geleden had komkommer- en tomatenteler Tiny Aerts uit Elshout een be drijf met 2,6 hectare glas. Nu is dat vier hectare 'en we moeten naar tien', licht hij toe. Aerts, voorzitter van de vakgroep glas tuinbouw van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), schetst de expansie in de glastuinbouw waar al bedrij ven met dertig hectare kassen zijn. Het proces van schaalvergroting typeert de glastuinbouw die niet ongevoelig is voor signalen dat er duurzamer moet worden ge produceerd. Meer aandacht voor milieutechnische aspecten van het voedselproces, gezonder voedsel telen en meer rekening houden met de kwaliteit van de arbeid die geleverd wordt zijn trends die de afgelopen jaren zijn ingezet, zegt Bart Jan Con- standse, voorzitter van de Land- en Tuinbouworganisatie LTO Nederland. Met een jaarverslag 'maatschap pelijk verantwoord onderne men' probeert de vakgroep glas tuinbouw van LTO Nederland imagoschade uit het verleden weg te poetsen. De glastuin bouw is met een toegevoegde waarde van vijf miljard euro van groot belang voor de natio nale economie en heeft een be langrijk aandeel in de export van landbouwproducten. En de glastuinbouw biedt dik honderd duizend mensen werk. Tomatenteler Paul Bol zegt dat groentetelers 'zich er steeds meer bewust van worden dat zij voorop moeten lopen in een duurzame tuinbouw die veilig voedsel produceert'. Nu verbruiken de glastuinders nog zo'n tien procent van het aardgas in Nederland. LTO Ne derland streeft ernaar dat in 2020 alle glastuinbouwonderne- mers zelf in hun energiebehoef te voorzien en geen fossiele grondstoffen meer gebruiken. Vrijkomende warmte wordt op een aantal plaatsen al doorgele verd naar woonwijken. ZLTO-vakgroepvoorzitter Tiny Aerts: „We beseffen terdege dat we moeten proberen onafhanke lijk te worden van traditionele energiebronnen." GPD PARIJS - Het onderzoek dooi de Franse beurswaakhond AMF naar mogelijke handel met voor kennis bij het Europese lucht en ruimtevaartconcern Eads heeft betrekking op meer dan achthonderd personen. In die groep bevinden zich on der andere de algemeen direc teur van Airbus, Fabrice Bré- gier, en de voormalige topman van Airbus, Noël Forgeard. Dat meldde de Franse krant Le Mon de gisteren. Het onderzoek naar handel met voorkennis werd ingesteld na de verkoop van aandelen Eads door verschillende bestuurders van het concern en dochterbe drijf Airbus. Die transacties had den plaats voordat medio juni bekend werd dat de productie van de nieuwe superjumbo.' A380 forse vertraging zou op lopen. Eads gaf een winstwaar schuwing, waarop het aandeel meer dan een kwart aan waarde., verloor. Volgens de krant heeft de toe-., zichthouder bij invallen velef aanwijzingen gevonden dat de omvang van de problemen al in februari of maart bekend was- Ook aandeelhouders Daimler- Chrysler en Lagardère worden door de AMF onderzocht. Zij verkochten begin april elk een belang van 7,5 procent in Eads. ANP/AFP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21