United houdt hoofd koel Marianne Vos heeft het allemaal stap in geen geval op PZC Engelse ploeg groepswinnaar na 3-1-zege op Benfica Adriaanse vanaf januari trainer in Oekraïne Arsenal en Porto hebben genoeg aan een punt OEN HAAG - Met Arsenal plaatste de vierde Engelse club zich voor de tweede ronde van de Champions League. De ploeg hield Porto in Portugal op 0-0. Dat was voor beide clubs ge noeg. Arsenal-coach Arsène Wenger keek al vooruit naar zondag, wanneer Chelsea wacht. De Franse oefenmeester miste Thierry Henry, geschorst en trouwens ook nog geblesseerd, en Thomas Rosicki sowieso al. Hij liet echter ook Robin van Persie op de bank plaatsnemen en daar tot de 79e minuut zit ten. Emmanuel Adebavor mocht hel als enige spits voorin uitzoe ken. De Londense defensie, met Jens Lehmann er achter, maak te een ouderwets betrouwbare indruk. Aanvoerder Rafael van der Vaart voorkwam in dezelfde groep dat HSV puntloos eindig de. Hij maakte de gelijkmaker (2-2) tegen CSKA Moskou. Bou- bacar Sanogo maakte er zelfs een bescheiden Duits feestje van: 3-2. HSV speelde toen al met tien man, omdat Thimothee Atouba rood kreeg wegens een geheven middelvinger toen hij al was gewisseld. De al gekwalificeerde ploegen spanden zich niet bovenmatig in. In poule F blameerde het al geplaatste Celtic zich daar kans loos van FC Kopenhagen te ver liezen: 3-1. Fabio Capello reken de namens Real Madrid uit bij Dinamo Kiev (groep E) op spe lers uit zijn nog altijd sterke B-categorie. De Oekraïense club profiteerde aanvankelijk dank baar. Maksim Sjatskich scoorde binnen een half uur twee keer. Ronaldo deed in de slotfase vol doende terug (2-2). Groepswin naar' Oympique Lyon speelde ge lijk tegen Steaua Boekarest: 1-1. Bij AC Milan - Lille (poule H) was het verschil in belang ook goed merkbaar. De Italianen wa ren al door, de Fransen waren al leen gebaat bij een zege. Peter Odemwingie en Andel Kader Keita bezorgden de Fransen een plek in de tweede ronde: 0-2. Dat was ook te danken aan An- derlecht, dat AEK Athene op 2-2 hield. ANP donderdag 7 december 2006 Heerenveen strikt Serviër DEN HAAG - Heerenveen heeft zich versterkt met de Ser vische voetballer Miralem Sulejmani van Partizan Belgra do. De 18-jarige aanvallende middenvelder tekent een contract voor 3,5 jaar bij de Friese club. ANP Subsidie PSG op de tocht PARIJS - Burgemeester Bertrand Delanoë van Parijs dreigt de subsidie van voetbalclub Paris Saint-Germain stop te zetten als de club onvoldoende maatregelen meent tegen het racistische deel van de aanhang. „De club moet nu optreden tegen de Nazi-tjes die de sfeer in en rond het stadion verzieken", aldus de Parijse burgemeester. GPD Rijkaard kanshebber beste coach DEN HAAG - Frank Rijkaard is genomineerd voor coach van het beste Europese team van 2006. De Uefa selecteer de vijf trainers voor het elftal van het jaar. De oefenmees ter van FC Barcelona heeft concurrentie van onder ande ren Jürgen Klinsmann en Arsène Wenger. De Europese voetbalbond heeft voor elke positie in het veld ook vijf spelers genomineerd. Onder hen Giovanni van Bronck- horst (linksback) en Klaas-Jan Huntelaar (spits). ANP Nedved dreigt te stoppen na ruzie DEN HAAG - Juventus-voetballer Pavel Nedved (34) dreigt te stoppen. Aanleiding vormt een schorsing voor vijf wedstrijden. Die kreeg hij nadat hij in een duel met Genua ruzie kreeg met de scheidsrechter. Daarbij ging hij, volgens de arbiter, bewust op zijn voet staan. „Zidane kreeg drie wedstrijden voor een bewuste kopstoot. En ik krijg dan vijf duels? Als ze de zaken hier zo willen rege len, stop ik liever met voetballen", aldus Nedved. GPD Zeilduo vijfde na openingsdag WK SAN ISIDRO - De zeilers Mitch Booth en Pim Nieuwen- huis bezetten na de eerste dag van het wereldkampioen schap tornado de vijfde plaats. Het duo begon in het Ar gentijnse San Isidro met een vierde plaats in de eerste ra ce, gevolgd door een twaalfde in manche 2. ANP Gendoping makkelijk opspoorbaar WASHINGTON - Wetenschappers van de universiteit van San Diego hebben een techniek ontwikkeld waarmee gendoping kan worden aangetoond. Tot dusverre is er nog geen methode gevonden die dergelijke genetische ma nipulatie met zekerheid aantoont. Volgens een woordvoer der komen de Spelen van Peking in 2008 te vroeg voor de niewe opsporingstechniek. ANP Johnson ziet na 18 jaar complot MELBOURNE - Achttien jaar na het schandaal van Se oul is de Canadese atleet Ben Johnson op de proppen ge komen met een complottheorie. Volgens hem heeft zijn Amerikaanse rivaal Carl Lewis door een vriend de verbo den middelen in zijn bier laten gooien. Dat zou gebeurd net vóór de dopingcontrole gebeurd zijn. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Manchester Uni ted hield gisteravond op tijd het hoofd erbij. Met kopgoals van Vidic, Giggs en Saha versloeg het Benfica op Old Trafford (3-1) en werd toch nog winnaar in groep F. Een zwakke groep, waar United opmerkelijk ge noeg toch grote moeite had om te overleven. Celtic plaatste zich eveneens, voor de Portugezen rest het Uefa-bekertoernooi. Ook gisteravond maakte United het zichzelf onnodig lastig. Zel den had een wedstrijd ook zo he vig een doelpunt nodig. Het prachtige schot waarmee de Por tugees Marcos Nelson keeper Edwin van der Sar kansloos liet, maakte eindelijk een wed strijd van het tot dan toe slaap verwekkende geschuif. United leek het wel goed te vin den, een gelijkspel volstond im mers. Voor 75.000 fans presteer de coach Alex Ferguson het ook nog eens om met maar één echte spits te spelen: Wayne Rooney. Na de Portugese treffer schakel de Manchester drie versnellin gen hoger om de achterstand on gedaan te maken. Dat moest ook wel, om niet weer in de eer ste ronde al uitgeschakeld te worden en ruim 22 miljoen euro aan inkomsten in de tweede ron de te vergooien. De koploper in Engeland is al een paar jaar geen Europese topclub van bete kenis meer. Ommekeer En in één van de zwakste Cham pions League-poules had het de afgelopen weken al moeite zich te plaatsen voor het vervolg. Hoewel de ploeg zo voortvarend begon. Ferguson had zelf de hand in de ommekeer van Man chester. Nadat de ploeg de eer ste drie wedstrijden won, be sloot hij vijf basiskrachten rust te gunnen tegen FC Kopenha gen. En in dat duel ging het mis. Ferguson wendde na de 1-0 ne derlaag in Denemarken de schuld af op de staat van het veld en het gemak waarmee zijn spelers de tegenstander tege- DONETSK - Co Adriaanse heeft een akkoord bereikt met de Oekraïense voetbalclub Meta- lurg Donetsk over een dienstver band voor onbepaalde tijd. Hij neemt Jan Olde Riekerink en Chris Kronshorst als assistenten mee naar het Oostblok. Het con tract van Adriaanse is met terug werkende kracht op 1 december ingegaan. Adriaanse (59) volgt bij Meta- lurg de Spanjaard Angel Alonso Herrera op. Die vertrok vorige week als gevolg van de mindere resultaten. Metalurg staat acht ste in de competitie. Bij Meta lurg Donetsk speelt onder ande ren Jordi Cruijff. Adriaanse nam in augustus na één seizoen ontslag bij het Portu gese Porto. Hij kreeg daar ruzie met het management. Hij leidde Porto naar de titel en veroverde de nationale beker. De Neder landse trainer werd in Duits land ook genoemd als belangrij ke kandidaat bij Hamburger SV, waar trainer Thomas Doll op de schopstoel zit wegens slechte resultaten. ANP moet traden. De 'grote baas' is nog niet zo groot dat hij af en toe openlijk het boetekleed aan trekt, maar is ook niet op zijn achterhoofd gevallen. Sinds het debacle in Denemarken stuurde Ferguson wel steeds de sterkst denkbare formatie het veld op. Ook gisteren, waarbij Evra de voorkeur kreeg boven Heinze. In de tweede helft toonde de thuisploeg pas zijn kwaliteit. Met beter positiespel en veel meer individuele kwaliteit be sliste Manchester United profes sioneel het duel. GPD Nemanja Vidic (derde van links) kopt Manchester United op slag van rust naast Benfica: 1-1. Wereldkampioene op de weg wil zaterdag haar Europese titel in het veld prolongeren u „wj |7„pm jl^ Marianne Vos wou zowel vorig jaar (foto) als dit seizoen de Omloop van Borsele. Vos: „Van nature ben ik geen sprintster. Ik val liever aan. Solo winnen is mooier dan in de sprint." foto Willem Mieras champions league [groep a Lyon (Fra) - Steaua Boekarest (Roe) 1-1 (1-1). 2. Dica 0-1, 12. Diarra 1-1. Scheidsrechter: Ceferin (Slw). Toe schouwers: 40.000. Gele kaart: Cacapa (Olympique Lyon), Dica, Parasc.hiv, Ra- doi (Steaua Boekarest). Dinamo Kiev (Oek) - Real Madrid (Spa) 2-2 (2-0). 13. Shatskikh 1-0, 27. Shatskikh 2-0, 86. Ronaldo 2-1, 88. Ro- "aldo 2-2 (strafschop). Scheidsrechter: üuey (Eng). Toeschouwers: 30.000. Ge- is kaart: Rodrigo (Dinamo Kiev), Ronal- do(Real Madrid). Eindstand: lyon 6 4 2 0 14 12- 3 l Madrid 6 3 2 1 11 14- 8 Boekarest 6 1 2 3 5 7- 11 Dyn. Kiev 6 0 2 4 2 5- 16 igroep b FC Kopenhagen (Den) - Celtic (Sco) 3-1 (2-0). 2. Hutchinson 1-0, 27. Gronk- i-ser 2-0. 57. Allback 3-0,75. Jarosik 3-1 Scheidsrechter: layec (Fra). Toeschou wers: 38.647. Gele kaart: Gronkjaer (FC Kopenhagen), Miller, Jarosik, McManus (Celtic). Manchester United (Eng) - Benfica (Por) 3-1 (1-1). 27. Nelson 0-1, 45. Vi dic 1-1, 61. Giggs 2-1, 75. Saha 3-1. Scheidsrechter: Fandel (Dui). Toeschou wers: 74.955. Gele kaart: Rooney, Fletcher (Manchester United), Rocha Man,United 6 4 0 2 12 10- 5 Cellic 6 3 0 3 9 8-9 Benfica 6 2 1 3 7 7-8 FCKopenha 6 2 1 3 7 5-8 [groep c Hamburger SV (Dui) - CSKA Mos kou (Rus) 3-2 (1-1). 23. Olie 0-1 (straf schop), 28. Berisha 1-1, 65. Zjirkov 1-2, 84. Van der Vaart 2-2, 90. Sanogo 3-2. Scheidsrechter: Farina (Ita). Toeschou wers; 49.699. Gele kaart: Atouba (Ham burger SV), Berezutski (CSKA Moskou). Bijzonderheid: 70. Atouba (Hamburger SV)krijgt rood na wissel.. FC Porto (Por) - Arsenal (Eng) O-O. Scheidsrechter: Merk (Dui). Toeschou wers: 35.000. Eindstand: Arsenal 6 3 2 1 11 7-3 Forto 6 3 2 1 11 9-4 CSKAMosko 6 2 2 2 8 4-5 HSV 6 1 0 5 3 7- 15 [groep d Anderlecht (Bel) - AEK Athene (Gri) 2-2(1-0). 38. Vanden Borre 1-0,63. Fru- :os 2-0, 75. Lakis 2-1, 81. Cirillo 2-2. Scheidsrechter: Frojdfeldt (Zwe). Toe schouwers: 20.000. AC Milan (Ita) - Lille (Fra) 0-2 (0-1). Odemwingie 0-1, 67. Keita 0-2. Scheidsrechter: Poll (Eng). Toeschou wers: 37.000. Gele kaart: Keita (Lille). Eindstand AC Milan 6 3 1 2 10 8-4 GHe 6 2 3 1 9 8-5 AEK 6 2 2 2 8 6-9 Anderlecht 6 0 4 2 4 7- 11 Engelse ploegen op het matje LONDEN - Tottenham Hotspur en Middlesbrough moeten zich bij de Engelse voetbalbond FA verantwoorden voor een massa le vechtpartij tijdens hun duel °P dinsdag. De Nederlander George Boa- 'eng (Middlesbrough) en Didier Zokora (Tottenham) kregen in de slotfase de rode kaart toen ze ■net elkaar in de clinch geraak ten. Vervolgens bemoeide het he le veld zich ermee. ANP/RTR Marianne Vos heeft ze bijna alle maal: twee wereldtitels (weg en veld), twee Europese titels (weg en veld) en één nationale titel (weg). Zaterdag verdedigt de 19-jarige ivielrenster in Huijber- gen haar Europese cyclocrossti- tel. door Ad Pertijs BABYLONIENBROEK Maan dagavond laat. Buiten in het wijdse, langgerekte Babvlonien- broek giert de wind om het ouderlijk huis. Binnen in de klei ne, knusse huiskamer zoeken moeder en dochter Vos zich rot naar een krantenpagina. In een grote stapel oude kranten en tijdschriften moet zich ergens de pagina bevinden, waarop kleine Marianne stiekem het meest trots is. Uit Het Dagblad van het Noorden, van de dag na het WK in Salzburg. Eindelijk is hij boven water. Moeder, vader, dochter en zoon glunderen. Links de finishfoto van Paolo Bettini. Rechts die van Marianne. „Kijk eens hoe ze op elkaar lijken", zegt de vrou welijke wereldkampioene. Twee bijna identiek juichende win naars. De passie, de blijdschap, het ongeloof, de trots, de ontla ding spettert in tweevoud van de reeds vergelende pagina af. Twee kleine kampioenen. Twee grootheden. Ieder met hun to taal eigen, andere wereld. Die van Marianne Vos ligt in Babylo- nienbroek, een christelijk lint dorp in het Brabantse land van Heusden en Altena. „We zijn hier komen wonen op 1 september 2004. Een maand la ter werd ik wereldkampioene bij de junioren in Verona." La chend: „Er zit hier iets goeds in de grond dus." Tijdens het ge sprek aan de eettafel dwaalt haar blik regelmatig af naar de finishfoto van het WK in Salz burg. „Plet was een mooie fina le. Kijk eens wie er in die kop groep zitten. Als je ze allemaal een kracht- of vermogentest laat ondergaan, kom ik er zeker niet als beste uit. Toch win ik af getekend. Die dag was ik niet de sterkste fietsster, maar wel de beste wielrenster." Het is niet de eerste keer dat je op het oog zo koel afmaakt. „Door de jaren heen heb ik een zekere slimheid opgebouwd, die me nu elke keer weer van pas komt in de finale. Van nature ben ik geen sprintster. Ik val lie ver aan. Solo winnen is mooier dan in de sprint." Dus Vos is een killer? Lachend: „Misschien is mijn achternaam ook wel voorbes temd. Maar of ik me nu een kil ler voel? Ik wil altijd winnen. In de kleedkamer van de Koppen bergcross las ik de spreuk: 'De wil om te winnen moet sterker zijn dan de angst om te verlie zen'. Dat is nu precies waar het allemaal om draait." Veel rensters nemen genoegen met veel minder. „Dat klopt. Veel meiden rijden doelloos mee. Die zijn al blij met een plaats in de top twintig. Ik niet. Je rijdt een wedstrijd om te winnen, Je komt over als een rustig meis je. Eerder stil en bescheiden. De manier Waarop je kan juichen is van de grootste Italiaanse schoonheid. „Als ik naar die foto kijk, dan ben ik dat echt. Dan voel ik ook weer hoe het was. Ik ben geen extravert type, maar na de fi nish kennelijk wel." Ook zelden iemand gezien die op het erepodium zo ontroerend mooi en fel het Wilhelmus mee zingt. „Het is grappig dat bijna ieder een me daarop aanspreekt. Ze hebben me zien juichen, het Wil helmus zien zingen. Bijna nie mand heeft het over de koers zelf. Kennelijk heb ik mensen op die momenten weten te ra ken. Dat zijn de dingen die bij blijven." Je bent genomineerd voor sport vrouw van het jaar. Maak je kans? „Omdat de sporters stemmen misschien wel. Ik mag in ieder geval vooraan zitten. In mijn nieuwe galajurk. Hij wordt nu gemaakt. Dat is bijzonder. Ik heb nog nooit eerder een jurk ge dragen." Ben je trots op jezelf? „Ik ben trots op mijn titels. Dat andere durf ik niet te zeggen." Hoe ga je om met je populari teit? „In Amsterdam kennen ze me niet. En met al het anderen heb ik geen moeite. Ik vind het niet erg dat mensen me aanspreken. Ik zie alleen maar de positieve kanten van het herkend worden. Vroeger had ik zelf de grootste bewondering voor met name schaatssters. Je houdt het niet voor mogelijk dat mensen dat nu voor mij hebben." „Ik heb heel veel truien gewon nen. Leiderstruien, bergtruien, sprinttruien, jongerentruien, kampioenstruien. Ze liggen alle maal ergens op een hoop, Eens ga ik ze sorteren. Met bekers idem dito. Dat is nu echt niet te doen. Deze vier grote bekers op de vensterbank zijn het resul taat van een week crossen. Voor al in Italië weet je niet wat je al lemaal krijgt. Die bekers zijn er ook allemaal even groot. Weg gooien doe ik in ieder geval niets." Erik Dekker ging in Parijs-Nice ooit eens op jacht naar de berg- trui, puur voor de 'heb „Dat geloof ik niet. Je gaat ach ter zo'n trui aan om een doel te hebben. Dat fietst zoveel gemak kelijker. Het is wat dat betreft niet anders dan met de finales. Het begint met willen winnen." Met welke van je vele talenten ben je het meest blij? „Moeilijke vraag." (Vos kijkt nog eens naar de finishfoto. Ze denkt heel lang na en weet het echt niet) „Met wat ben ik het meest blij? Dat ik mensen accep teer hoe ze zijn. Maar in het wielrennen? Een andere vraag is: waar heb je het meest aan? Ook dat kan ik niet zeggen. Om te winnen heb je alles nodig." Misschien kun je stellen dat Ma rianne Vos hét gewoon heeft? „Laten we het daar maar op hou den ja." GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord-trai- ner Erwin Koeman overweegt niet op te stappen als een Ue- fa-straf na de rellen in Nancy de club voor één of meer jaren uit sluit van Europees voetbal. Dit laat hij weten via de website van de club. „Het is nooit bij mij opgekomen om te stoppen. Natuurlijk spookt er van alles door je hoofd als er zulke dingen gebeuren, maar het is nooit bij me opgeko men om het bijltje erbij neer te gooien." „Voor mijn persoonlijke toe komst bij Feyenoord heeft de uitspraak van de Uefa in ieder geval geen gevolgen. Kijk, de club is niet schuldig aan de ge beurtenissen in Nancy, maar wordt misschien wel de dupe van een stelletje mafkezen. Dat is triest. Ik hoop ook dat de Ue fa daar rekening mee houdt." Feyenoord-voorzitter Jorien Van den Herik wilde gisteren niet ingaan op de vraag of hij daadwerkelijk van plan is op korte termijn zijn functie bij Feyenoord neer te leggen. „Op deze vraag blijf ik het antwoord schuldig, tot het moment dat ik mij geroepen voel die wel te be antwoorden", stelde Van den Herik. Hij uitte nogmaals zijn kritiek op de inhoud van het adviesrap port van de (bindende) commis- sie-Kerkum en de wijze waarop dat college maandag haar bevin dingen in De Kuip presenteerde. „Ik was niet op de hoogte van deze persbijeenkomst en zat die dag nog in Londen. Als men dat had geweten, had men de per spresentatie ook kunnen uitstel len zodat ik wel aanwezig kon zijn. Nog los van het feit dat men mij op z'n minst het eindad vies had kunnen sturen." Op de vraag of hij juridische stappen overweegt, reageerde Van den Herik kortaf. „Als daar aanleiding toe is, sluit ik dat ze ker niet uit. Onderhandelen Van den Herik ontkende verder dat hij onderhandelt over de fi nanciële voorwaarden van zijn vermeende vertrek uit De Kuip. Het Algemeen Dagblad schreef gisteren dat het bedrijf dat acht jaar geleden aan Feyenoord geld leende en waarvan Van den Her ik ooit aandeelhouder was, met de Rotterdamse clubleiding in gesprek is over een snelle terug betalingsregeling. Feyenoord-directeur Chris Woerts gaf gisteren aan dat er gepraat wordt over 'herstructu rering van de lening'. Van den Herik is naar eigen zeggen niet bij deze onderhandelingen be trokken. Gisteren werd ook nog bekend dat de Hoge Raad op 19 decem ber uitspraak doet in het door het Openbaar Ministerie aange spannen cassatieberoep tegen de vrijspraak van de club en Jo rien van den Herik. Het OM ver denkt de preses van belas tingontduiking en valsheid in ge schrifte. Van den Herik is zowel door de rechtbank als door het gerechtshof vrijgesproken, maar het OM stapte daarna naar de Hoge Raad. Aanvankelijk zou de uitspraak al op 7 november zijn, maar de Hoge Raad gaf eerder aan die da tum niet te halen. ANP/GPD Operatie na klap van ploegmaat MADRID - De Braziliaan se verdediger Adriano Ros- sato van Real Sociedad heeft zich gisteren in het ziekenhuis moeten melden na een incident met ploeg genoot Juanito op de trai ning. Rossato liep bij een fikse knokpartij een gebro ken jukbeen op. Hij moet geopereerd worden. De twee vechtersbazen wer den door teamgenoten uit elkaar gehaald. „Het is een betreurenswaardig inci dent", zei Juanito later op een persconferentie. „Soms verlies je je hoofd in het heetst van de strijd. Ik ver ontschuldig me voor het slechte voorbeeld dat we hebben gegeven." De druk bij Sociedad is hoog. De ploeg staat met zes punten uit dertien duels negentien de in de Primera Division en heeft dit seizoen nog geen competitiewedstrijd gewonnen. Zaterdag wacht het uitduel tegen Barcelo na. ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17