Zeeland mist slag om de vrije tijd Voetbal en muziek gaan hand in hand Natuur inspireert Nicole Henderiks Expositie toont ook maquettes van leerlingen door Henk Postma Het is wereldwijd één van de snelst groeiende economische sectoren: de vrijetijdsindustrie. Steeds meer ge meenten spelen daar op in. Maar Zee land is nog niet zo ver, meldt MKB, de belangenorganisatie van het midden- en kleinbedrijf. Terwijl de provincie wanhopig zoekt naar een gepast ima go, missen de gemeenten de visie om munt te slaan uit de toenemende be hoefte aan bijzondere vormen van vrijetijdsbeleving We werken steeds langer en harder. En hebben minder vrije tijd. Maar als we eenmaal vrij zijn, dan willen we iets bijzonders beleven. We zijn bereid daar flink voor in de beurs te tasten. Een kwart van ons huishoudbudget gaat er inmiddels aan op. Nederland telt nu 54.000 bedrijven die er hun geld mee verdienen, de winkels niet eens meegerekend. Dat is goed voor 400.000 banen. MKB verwacht daarin de komende ja ren een bovengemiddelde groei. Onder- donderdag 7 december 2006 Beleving nemers zoeken energiek naar plekken die geschikt zijn om met nieuwe initia tieven in te haken op trends in de vrije tijdsbeleving. MKB dringt er bij de Zeeuwse gemeenten op aan daarvoor speciaal beleid te ontwikkelen. Elders gebeurt dat al. Rotterdam begon er vier jaar geleden mee, en inmiddels zijn vele andere steden gevolgd: Den Haag, Utrecht, en ook kleinere plaat sen als Helmond, Breda, Zwolle en Zandvoort. De hedendaagse recreant zoekt niet naar eenheidsworst. MKB: „In de slag om de bezoeker wint de aanbieder die op authentieke wijze een boeiend aan bod heeft, en dit goed weet te promo ten." De organisatie waarschuwt: Wie nu geen vrijetijdsbeleid op de rails zet, verliest de slag om de aandacht van de consument. Afgelopen week stuurde MKB-Zeeland dan ook een handreiking naar wethouders van alle gemeenten: een stappenplan om bin nen enkele jaren tot een vrijetijdsbe leid te komen dat als visitekaartje fun- geert. Daarvoor moet eerst in kaart worden gebracht met wat voor soort voorzie ningen en activiteiten een gemeente een eigen karakter toont. Het volstaat niet langer dat de gemeente een kunst- en cultuurbeleid voert, en af zonderlijk kijkt naar sport, recreatie, uitgaan, winkelen, vermaak, evene menten of media. De hedendaagse con sument ziet al die verschillende beleid sterreinen niet langer los van elkaar, maar zoekt naar combinaties. Dat vraagt om samenhang: een aanpak waarbinnen al die verschillende secto ren elkaar versterken, zodanig dat ze eeri bezoek aan provincie, stad of dorp tot een bijzondere belevenis maken. Investeren Ondernemers, aldus MKB, moeten we ten wat een gemeente wil, en welke mogelijkheden dat biedt. Ze kunnen hun activiteiten daar dan op afstem men. Bij gebrek aan een gemeentelijke visie, zullen ze geneigd zijn elders te investeren. In Rotterdam bijvoor beeld, waar de gemeente jaarlijks plan nen, wensen en mogelijkheden in beeld brengt van negentien hotspots voor vrijetijdsbeleving. Zeeuwse gemeenten, aldus MKB-woordvoerster Ramona van den Bosch, doen er goed aan dat soort voor beelden te volgen. De tijd dringt. Een badplaats als Zandvoort voert inmid dels ook al vrijetijdsbeleid, gericht op het terugwinnen van Duitse toeristen. Gemeenten in Zeeland zijn zich al wel bewust van de noodzaak hun kaarten te zetten op de vrijetijdsindustrie. Mid delburg bijvoorbeeld werkt aan een Zeeuws Evenementen Podium, Terneu- zen aan een ski- en fitnesscentrum, en in Goes worden de Zeelandhallen gere vitaliseerd. Maar daarmee, zo luidt de kritiek van MKB, is nog geen sprake van een samenhangend vrijetijdsbe leid. „Iedere gemeente heeft tegen woordig wel een aantal van dat soort initiatieven", zegt woordvoerster Ra mona van den Bosch. „Maar je ziet nog heel vaak dat het hapsnap is. Zee land heeft niet alleen 's zomers veel te bieden, maar ook in de winter. Je kan er uitwaaien. Er zijn heel goede restau rants. Middelburg en Veere zijn prach tige steden. Zeeland kan ook in de win ter heel gezellig zijn. Maar bij het pu bliek komt dat nog niet zo over." Zeeland Schaatsland? Volgens MKB ontbreekt in de Zeeuwse gemeenten een samenhangende visie op vrijetijdsbeleid: „In de slag om de bezoeker wint de aanbie der die op authentieke wijze een boeiend aanbod heeft, en dit goed weet te promoten." foto Willem Mieras Celstraf voor verkrachting nichtje MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeel de gisteren een 42-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofd stad wegens seksueel misbruik van zijn zwakbegaafde nichtje tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan negen maanden voorwaardelijk. De Middelburger heeft in de eerste vijf maanden van dit jaar het 13-jarige meisje tij dens logeerpartijen bij haar oma, bij wie haar oom in woonde, meermalen verkracht. Visquota Noordzee verder omlaag VLISSINGEN - Zeeuwse vissers moeten opnieuw reke ning houden met een verlaging van de vangstquota voor schol en tong. De Europese Unie en Noorwegen zijn on langs overeengekomen het quotum voor schol in 2007 met 12,5 procent terug te brengen in vergelijking met dit jaar. Verwacht wordt dat ook de maximale vangsthoeveelheid voor tong omlaag gaat, met 15 procent. De Europese visse rijministers komen 19 tot en met 21 december bijeen om de visquota voor 2007 vast te stellen. Aan het akkoord met Noorwegen over de schol zal niet meer worden ge tornd. De Federatie van Visserij verenigingen spreekt van 'een zeer slechte uitkomst'. Het stoort de visserij organisa tie met name dat het aantal zeedagen ook dreigt te ver minderen en wel met 8 procent. Vissersschepen mogen dan minder lang op zee zijn, wat volgens de Federatie 'steeds meer de grote bottleneck' wordt. Het wordt moei lijker de visquota vol te vissen. Zo was half november nog maar 53 procent van het tongquotum gebruikt en 80 pro cent van het scholquotum. Verhuizing VVV Renesse onzeker RENESSE - De verhuizing van de VW naar het gebouw bij het transferium in Renesse is nog onzeker. Gemeente en VW-bestuur zijn nog in overleg over de mogelijkhe den en huurprijs. Beide partijen zijn enthousiast over de locatie en de mogelijkheden die dat biedt voor ander me degebruik. Naast de VW zou in het pand ook een wacht ruimte gemaakt kunnen worden voor buspassagiers. Die staan nu in de wintermaanden in de kou en regen te wach ten op de bus. Het probleem is echter dat het pand niet ge schikt is voor gebruik in de winter. Daarvoor zijn volgens wethouder Verseput aardig wat aanpassingen nodig. Be dragen wil hij niet noemen, „maar het is niet weinig." De financiering hiervan kan een obstakel worden. Voorzitter P. Grinwis van het VW-bestuur wacht af met welk voorstel de gemeente komt. „Ik heb hier nog geen pijn over in de buik." Grinwis stelt dat hij eventueel alter natieve locaties heeft, mochten het bestuur en de gemeen te het niet eens kunnen worden. Het pand bij het transfe rium wordt in de zomer gebruikt als informatiepunt van de VW en Taxi Centrale Renesse. Afschermen aanhangers nodig MIDDELBURG - Er moet een betere afscherming komen van de banden van aanhangwagens, aldus B. Vroonland van Veilig Verkeer Nederland. In tegenstelling tot vracht wagens zijn die wielen van die aanhangers, die achter tractoren hangen, niet afgeschermd. Daardoor vormen ze een gevaar voor met name fietsers, zei hij tijdens een bij eenkomst van het Regionaal Orgaan Vei'keersveiligheid Zeeland. In België zijn de banden van die aanhangers wel al afgeschermd. Werk van Nicole Henderiks. foto Wim Kooyman door Anita Tournois TERNEUZEN - Nicole Hende riks exposeerde al vele keren in de regio. Ditmaal heeft ze zelfs een dubbelexpositie en is haar werk te bezichtigen in zowel Echo-Audio in Terneuzen als Brasserie Le Retour in Hulst. De natuur vormt vaak het uit gangspunt en is dan ook de voor naamste inspiratiebron voor bijna al haar werken. MIDDELBURG - De tentoon stelling PS Huisjes in Middel burg is aangevuld met maquet tes die leerlingen van basisscho len en studenten van ROC Zee land hebben gemaakt. De expositie bij CBK Zeeland, het centrum voor beeldende kunst aan de Balans, laat tiental len werkmaquettes zien van Zeeuwse architecten. Kinderen uit de bovenbouw van de basisscholen De Oleander in Pastels en grafiek, in de vorm van tekeningen, etsen en hout sneden, tonen de veelzijdigheid van deze kunstenares. De diver siteit van de natuur - zoals land schappen, bloemen en bomen, dieren of schelpen - wordt vak kundig en natuurgetrouw vast gelegd. Het stilleven vormt een ander favoriet onderwerp. Henderiks, geboren in Klooster- zande maar woonachtig in Hei kant, werkt hoofdzakelijk figu- Arnemuiden en De Schutte in Gapinge hebben zich daardoor laten inspireren en zijn zelf ook aan de slag gegaan. Studenten van ROC Zeeland, uit het eerste leerjaar van de af deling bouwkunde design, bo gen zich onder andere over de vormgeving van Romeinse bad kamers. De resultaten zijn toegevoegd aan de tentoonstelling. Deze is nog tot en met 15 december te bezoeken, tijdens kantoortijden. ratief-realistisch. De eigen in breng is vooral terug te vinden in fraaie composities en dito kleurenpalet. Ze zette al op jeug dige leeftijd haar eerste schre den op het artistieke pad, want het tekenen boeide al van jongs af aan. „Al vroeg kwam ik in aanraking met kunst, door de etsen die bij ons thuis aan de muur hingen", zegt Henderiks. „Ik vond die prenten zo mooi, dat ik er wel in wou kruipen. Het was de na tuur, de eenvoud, het fragiele en een verfijning van het onder werp wat me zo aantrok. Ze deed examen tekenen op de havo en volgde teken- en schil derlessen bij Peter van Nes, in de streek een gekend aquarellist die ook regelmatig exposeert. Het etsen trok haar echter der mate dat ze een cursus grafische technieken volgde bij Toon beeld Terneuzen. „Maar ik wil de meer en ben me gaan verdie pen in de grafiek om alle aspec ten ervan te leren kennen. Mijn voorkeur voor etsen en houtsne de was geboren." Om zich verder te bekwamen volgt ze nu lessen grafiek op de Kunstacademie voor Schone Kunsten in Sint Niklaas. De werken Het Bos-Waterwinge- bied in ets/aquatint en Physalis in vernis remou in Echo-Audio tonen enkele staaltjes van haar kunnen, net als de houtsnede van een meerpaal. Ook de geëxposeerde pastels als Schorren en Rotsblokken laten zien dat Henderiks materiaal en techniek beheerst. „Met pastel werk ik graag, om dat het een fijn en zacht materi aal is, waar je lekker in kunt wrijven. Je kunt er mooie kleur nuances mee aanbrengen en het heeft een schilderachtige uitstra ling." Schetsen of foto's maar ook din gen die ze heeft 'buitgemaakt', bijvoorbeeld schelpen, werkt ze verder uit op haar zolderatelier, waar ze dagelijks te vinden is. Een enkele keer maakt de kun stenares kleine uitstapjes, zoals naar zeefdruk, of maakt ze por tretten met sanguinepotlood. Maar uit het gros van haar werk blijkt overduidelijk dat de na tuur meestal de overhand heeft en etsen een specifieke voorkeur geniet. Exposities: Werk van Nicole Hen deriks, tot 31 december in Brasse rie Le Retour in Hulst en t/m 8 ja nuari in Echo-Audio in Terneuzen. door Hans Tabbers MIDDELBURG - Voetbal en muziek, bij Jong Ambon gaan ze vrijwel hand in hand. Voor Noes Taniwel, voorzitter van de Zeeuwse voetbalclub, was het een voor de hand liggende com binatie toen hij mogelijkheden zocht om de clubkas te spekken. Zeker toen hij de uit Middel burg afkomstige drummer Alvin Manuhuwa bereid vond een handje te helpen. Het resultaat is het optreden van de Roger Happel Band, van avond in café Schuttershof in Middelburg. „Onze leden hou den van muziek", verklaart Noes Taniwel. Alvin Manuhuwa ontmoette Noes Taniwel dit voorjaar toen de drummer met Massada door Indonesië toerde en Taniwel er op vakantie verbleef. „Ik voelde respect voor hem, om dat hij daar was", vertelt de mu zikant. „Hij vroeg me eens wat voor de voetbalclub te doen. Het leek me leuk om dergelijke gro te jongens eens hierheen te ha len. Zeeland is toch een achter hoek voor hen, moeilijk te berei ken. Bovendien hebben die gas ten al werk genoeg in de Rand stad." Bij grote jongens op muzikaal gebied doelt Alvin op zan ger-pianist Roger Happel, die deel uitmaakte van Candy Dul- fer's Funky Stuff en jaren met Rosa King toerde, gitarist Ulco Bed, eveneens actief bij Candy Dulfer's Funky Stuff en basgita- rist Paddy van Rijswijk (Mathil- de Santing en Ricky Koole), met wie hij morgenavond op het po dium staat. Niet voor het eerst, want hij speelt regelmatig met hen. Zijn toernee met Massada door Indonesië dit voorjaar was voor Alvin een van de hoogtepunten van 2006. „Het was de eerste keer dat ik er was. Ik was blij mijn eigen familie daar te kun nen zien." Een tweede mijlpaal was het op treden van Jagged Soul op North Sea Jazz, samen met de eveneens uit Zeeland afkomsti ge Stefan Siwabessy op gitaar. „Met Jagged Soul treed ik nu het meest op. Massada staat even op een laag pitje, maar daar gaat ook wel wat mee ge beuren. Nu heb ik mijn handen vol werk aan de nieuwe cd van Jagged Soul. We verkeren in de schrijffase. Ik weet nog niet wel ke kant het opgaat, ben zelf al leen indirect bij dat proces be trokken." Zangeres Sietske Heun en toetsenist Remco Küh- ne schrijven de teksten en mu ziek voor Jagged Soul. In april moet een ép uitkomen met de eerste nummers, het volledige al bum verschijnt in juni. Superblij Alvin maakt nog maar sinds af gelopen juni deel uit van Jagged Soul. De formatie is voortgeko men uit U-turn. Het eerste al bum Come to me was net uit, toen Alvin de gelederen kwam versterken. „Ik ben superblij dat ik nu hier aan kan meewerken. In plaats van voorgeprogrammeerde beats krijg je nu echte drums. Dat geeft een heel ander geluid, iets rauwer en directer." Alvin wil met zijn muzikale vrienden ook bewijzen dat hij muzikaal is gegroeid. Vorig jaar november werd dat uitgespro ken met uitverkiezing tot beste muzikant in de categorie hiphop/r&b Van de Grote Prijs van Nederland als drummer van Ninthe. Maar hij heeft ook nog steeds plannen voor een eigen ep, sa men met Ronald Seerden (gi taar) en Mark Vandes (bas). De titel Permain Padis is Moluks voor Heet Snoepje. Dit project staat echter ook even in de ijs kast. Uit het oog, maar niet uit het hart, zegt Alvin. „In januari gaan we er wel weer mee aan de slag." Roger Happel Band, vanavond in Café Schuttershof te Middel burg, met in het voorprogram ma Café Noir, aanvang 20.00 uur. bij nader inzien Het concert van Give Way in het Arse naaltheater in Vlissingen begint zondag niet om 20.15 uur, zoals gemeld in onze Uit-bijlage van woensdag op basis van het persoverzicht van Uit-in Vlissingen, maar om 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15