Drankrijder leert niets van straf Kokkelvissers nog niet klaar met LNV Jjflp PZC CDA geeft voorrang aan aanpak achterstandwijken en economie Blad valt laat van de bomen V erkeers veiligheid ondanks vele doden niet afgenomen Commissie buigt zich over problemen van grensarbeiders Illegaal vuurwerk 13 Kwart veroordeelden kruipt toch weer met slok op achter het stuur donderdag 7 december 2006 HnorEmile Calon MIDDELBURG - Zware drin kers zijn hardleers. Boetes en ge rechtelijke straffen brengen hen niet tot inkeer, zo blijkt uit de jongste gegevens van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. Bijna een kwart van de bestuurders die de afgelopen drie jaar is betrapt op rijden met een stevige slok op, was al eerder veroordeeld voor zo'n overtreding. Pubquiz in Zierikzee Het gaat volgens ROVZ-secreta- ris H. Rhebergen met name om horecabezoekers die na een avond stappen en stevig inne men toch naar huis rijden. Hij pleitte gisteren voor meer en ge richte politiecontroles, met na me in het weekeinde. Zowel ge plande als niet geplande, aldus Rhebergen. Die controles moe ten volgens hem ook deels in de uitgaanscentra worden gehou den, zodat stappers zien dat de politie op hen let. Het liefst ziet de secretaris dat de regering het alcoholslot voor automobilisten invoert. Dat is volgens hem de enige mogelijk heid om die notoire drinkers van de weg te houden. Concrete plannen voor zo'n slot, waarbij de automobilist eerst moet bla zen voor hij zijn auto kan star ten, zijn er ecbter in het geheel nog niet. Actie is volgens Rhe bergen nodig, omdat dronken be stuurders per jaar in het Zeeuw se verkeer verantwoordelijk zijn voor vijf tot zes doden en zeven tig (zwaar)gewonden. Uit het on derzoek komt verder naar voren dat vanuit de sportkantines maar weinigen met teveel alco hol in het bloed nog achter het stuur kruipen. De gerichte poli tiecontroles van de afgelopen ja ren hebben volgens Rhebergen effect gehad. Toename Vorig jaar veroorzaakte het alco- holonderzoek van het ROVZ nog een schok toen bleek dat fors meer jongeren dronken in een auto stapten. Uit de gege vens van dit jaar blijkt dat die toename grotendeels op toeval berust. Volgens de gegevens van dit jaar heeft vijftien procent van de chauffeurs van 18 tot en met 24 jaar te veel gedronken. Dat is bijna de helft minder dan de 29 procent die vorig jaar naar buiten werd gebracht. Bij de diverse controles door de politie bleek dat dit jaar bijna drie procent van de bestuurders te veel had gedronken. Vorig jaar ging het om 2,5 procent. Met name in Zeeuws-Vlaande ren bestaat een groot deel (33 procent) van de aangehouden overtreders uit Belgen. Toeristen waren dit jaar goed voor een kwart van de proces sen-verbaal wegens teveel alco hol in het bloed. Vorig jaar was die groep verantwoordelijk voor zeven procent van de overtredin gen van de alcohollimiet. Om die reden wil het ROVZ de cij fers van volgend jaar afwachten om te kijken of er daadwerke lijk sprake is van een zorgwek kende trend. Goesenaar krijgt werkstraf voor geweld in relatie doorAector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter I. Wol- Iring heeft gisteren een 37-jari- I ge inwoner van Goes voor ge weld in de relatiesfeer conform de eis veroordeeld tot 180 uur werkstraf en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. In de strafmaat werd een alcohol delict meegenomen. Verder moet hij 300 euro schadevergoe ding betalen. De man heeft een knipperiichtre- latie met zijn vriendin. Beiden hebben psychische problemen. Op 17 september ontaarde een inzie in mishandeling, waarbij de verdachte zijn vriendin aan haar haren trok en tegen haar hoofd sloeg. In augustus had ver dachte huisvredebreuk gepleegd door in de woning van zijn (ex) vriendin te verblijven,. Officier van Justitie R. Jeuken sprak over een problematische relatie. Hij hield er rekening mee dat de vriendin telkens de verdachte opzoekt. Raadsvrouw P. Schroeijers bepleitte vrij spraak voor de geweldsdelicten, omdat ze de getuigenverklarin gen niet betrouwbaar vond. ,,Mijn cliënt is geen geweldda dig persoon, maar zit in een af hankelijkheidssituatie. Hij heeft hulp nodig voor zijn psychische problemen", verzekerde ze. Waterschap toetst advies Maljers op veiligheid dijken MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden zal de advie zen die de commisie-Maljers vandaag presenteert over ontpol- dcring, kritisch bestuderen op de gevolgen voor de veiligheid van de zeedijken. Als die adviezen de veiligheid in gevaar brengen, zal de algemene vergadering in een extra verga dering bijeenkomen. Hoofdingeland H. Eversdijk neemt daartoe dan het initiatief. Eversdijk diende gisteravond een motie in bij de algemene ver gadering. Daarin riep hij het da- gelijks bestuur op niet vrijwillig mee te werken aan het landin waarts verleggen van de Schel- dedijken. Volgens hem tast dat de veiligheid van de waterkerin gen aan. Op aandringen van dijkgraaf W. Gosselaar hield Eversdijk de mo tie aan, zonder die in stemming te brengen. Het bestuur van het waterschap heeft in het voor- jaar al in het bestuursakkoord vastgesteld dat het de plannen voor ontpoldering zal toetsen aan veiligheid, vrijwilligheid bij grondverwerving, kosten en draagvlak onder de bevolking. „Inhoudelijk zijn we het dus al eens", merkte Gosselaar op. De motie voegt nu niets toe. Eversdijk gaf Gosselaar en het dagelijks bestuur de ruimte om de adviezen te bestuderen en een standpunt te bepalen. „Als u daarmee kunt leven, wil ik ho ren waarom dat zo is. En als u er niet mee kunt leven, moet er een bijzondere algemene verga dering komen." Dan komt de motie weer op tafel, kondigde aan. AXEL - Nu Sinterklaas naar huis is, hoort de winter gaat gewoon door. Pas nu blaast een stevige zuidwes- gemeentelijke bladblazer gisteren dus voor een onge- zich aan te dienen. De eerste sneeuwvlokken, een ver- ter de laatste bladeren van de bomen. Kijk maar hoe bruikelijk december-karweitje stond. wachting van vorst. Maar de extreem zachte herfst het zich ophoopte aan de Westsingel in Axel, waar de foto Camile Schelstraete door Jan van Ommen DEN HAAG - De Zeeuwse kok kelvissers kunnen alsnog een af zonderlijke schadeclaim indie nen bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit (LNV) omdat ze 2002 en 2003 niet in Oosterschelde mochten vissen. Dat heeft de Raad van State woensdag uitspraak bepaald. Te vens heeft de Raad van State vastgesteld dat het ministerie op grond van de Europese Habi tatrichtlijn niet anders kon dan de kokkelvisvergunningen voor 2002 en 2003 te weigeren. De kokkelvissers hadden immers niet de verplichte passende be oordeling gemaakt of het mecha nisch vissen op kokkels het na tuurgebied de Oosterschelde aantast. Het ministerie trok na bezwaren van milieuoi'ganisaties de eer der verleende vergunning in. Daarbij gebruikte het ministe rie dezelfde argumenten als bij het kokkelvisverbod voor de Waddenzee. In 2004 bepaalde het Europese Hof van Justitie in Luxemburg dat Nederland kok- kelvissen alleen mag toestaan als uit wetenschappelijk onder zoek blijkt dat mechanische kok kelvisserij het beschermde na tuurgebieden geen significante schade toebrengt. Volgens de producentenorganisatie wil LNV onder de schadeclaim uit komen door de kokkelvissers te verwijten dat ze zelf geen onder zoek hebben gedaan. LNV vindt dat er geen reden voor een schadevergoeding is omdat er in 2002 en 2003 sowie so te weinig kokkels in de Oos terschelde waren. En een voor waarde in de vergunning bepaal de dat de vissers alleen mochten uitvaren als er meer dan 4,1 mil joen kilo kokkel vlees in de Oos terschelde. Grillig Het ministerie stelt dat haar niet verweten kan worden dat er te weinig kokkels in de Oos terschelde waren. Volgens LNV is de natuur nu eenmaal grillig en behoort de intrekking van de vergunning tot het 'normale' be- ZIERIKZEE - Cafe De Biet in Zierikzee houdt op zondag 17 december een pubquiz. De quiz staat open voor teams van maxi maal zes personen. De quiz wordt gepresenteerd door twee ervaren vrouwen uit het Amsterdamse pubquiz-cir cuit. Zij stellen vragen aan de hand van beelden en fragmen ten. De eerste Zierikzeese pubquiz staat in het teken van het einde van het jaar. De quiz begint om 17.00 uur. door Rinus Antonisse GOES - Het CDA Zeeland zet komende ja ren nadrukkelijk in op sociale en economi sche thema's. Meer aandacht voor de proble men in de stedelijke gebieden (integratie, op knap wijken) en verzelfstandiging van ha venschap Zeeland Seaports zijn 'speerpun ten'. Gedeputeerde A. Poppelaars zei dit gisteren in de algemene ledenvergadering te Goes. Daar werd hij onder applaus en zonder stemming gekozen tot lijsttrekker voor de Statenverkiezingen van 7 maart 2007. Andere punten waarvoor hij zich met het CDA gaat inzetten zijn onder meer: behoud van Delta als zelfstandig nutsbedrijf, geen verdere verhoging van de belasting op mo torrijtuigen en een goedkope chipkaart voor busvervoer. Poppelaars ging kort in op de passage in het verkiezingsprogramma die korting van sub sidies voorziet, als organisaties juridische procedures tegen de provincie aanspannen. Hij wees erop dat die maatregel gericht is op alle instellingen die een beroep doen op geld van de provincie. Ze mogen wat hem betreft wel procedures inzetten, maar dan niet met geld van de provincie. De gedepu teerde gaf aan dat zo'n maatregel juridisch in beginsel uitvoerbaar is. Lijsttrekker A. Poppelaars Poppelaars nam alvast een voorschotje op de komende verkiezingscampagne. Hij noemde het idee van GroenLinks om de stormvloedkering Oosterschelde oostwaarts te verplaatsen (richting Zeelandbrug) een droombeeld. „Als dat ernst is, dan trek ik een vergelijking met twee inwoners van Pa rijs, die vinden dat de Eiffeltoren hun zicht belemmert en dat daarom die toren maar honderd meter verschoven moet worden." Ontpoldering Mede naar aanleiding van opmerkingen van leden van anti-ontpolderingscomités herin nerde de gedeputeerde eraan dat het CDA zich altijd tegen ontpoldering heeft verzet. Noodgedwongen is ingestemd met het na- tuurpakket Westerschelde, waarin aanleg van 600 hectare nieuwe getijdennatuur zit. Poppelaars verzekerde dat het CDA tegen grootschalige ontpoldering is en blijft. De drukbezochte ledenvergadering toonde zich zelfbewust en vol vertrouwen op een goede uitslag van de Statenverkiezingen. Voorzitter L. Coppoolse vestigde de aan dacht op het resultaat van de recente verkie zingen voor de Tweede Kamer. In alle Zeeuwse gemeenten werd het CDA de groot ste partij. „Dat is nooit eerder gebeurd in de geschiedenis." Het verkiezingsprogramma Samen leven, sa men werken werd zonder noemenswaardige wijzigingen goedgekeurd, evenals de kandi datenlijst, met Poppelaars op een en gedepu teerde H. van Waveren op twee. Bij de eer ste vijftien zitten vier nieuwkomers. drijfsrisico. De kokkelvissers menen dat evenwel dat ze het slachtoffer zijn geworden van een onvoorzienbare beleidswijzi ging van LNV. De Raad van Sta te stelt evenwel vast dat het wei geren van de kokkelvisvergun ning niet automatisch een afwij zing van een schadeclaim bete kent. De kokkel vissers kunnen altijd een schadecalim bij LNV indienen en kunnen daarover apart procederen, aangezien LNV al heeft laten weten niet van plan te zijn schadegeld uit te keren. Eerste 'gezonde' sportvereniging HULST - De gemeente Hulst houdt samen met Sport Zeeland maandag 11 december een bij eenkomst rond het thema 'de ge zonde sportvereniging'. Tijdens de bijeenkomst overhandigt de sportkoepel NOC/NSF aan bad mintonvereniging Den Ossaert uit Hulst als eerste Zeeuwse ver eniging het vignet 'de gezonde sportvereniging' uit. In de voorlichtingsbijeenkomst wordt uitlegd hoe een vereni ging aan zo'n vignet kan komen. Waarom zou een sportvereni ging aandacht besteden aan ge zondheid? Sporten is op zichzelf uiteraard gezond, maar kan toch gezond heidsrisico's met zich meebren gen, zoals blessures. Ook krij gen sportverenigingen steeds meer te maken met gezondheids- onderwerpen als alcoholmati ging, rookontmoediging, gezon de voeding en bewegingsstimule ring. Verenigingen kunnen zich voor deze themabijeenkomst aanmel den op info@hulstinbewe- ging.nl. De bijeenkomst vindt plaats in de kantine van hockey- vereniging Rapide aan de Grote Kreekweg in Hulst en begint om 19.30 uur. door Emile Calon MIDDELBURG - Ondanks de forse toename van het aantal do delijke slachtoffers is de veilig heid op de Zeeuwse wegen niet afgenomen. Uit voorlopige cij fers van de verkeerspolitie blijkt zelfs dat tot en met novem ber er iets minder (twee pro cent) ernstige ongevallen heb ben plaatsgevonden dan in 2005. Teamchef A. Marcusse van de verkeerspolitie benadrukte giste ren dat hij zich baseert op voor lopige cijfers en dat er nog van alles kan gebeuren. Desondanks ziet hij tot nu toe minder ernsti ge ongevallen dan de voorgaan de jaren. Gedeputeerde A. Poppelaars meldde tijdens een bijeenkomst van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland dat er nog steeds geen verklaring is ge vonden voor de forse stijging van het aantal verkeersdoden. Alleen al dit jaar vielen er 38 te genover 23 in geheel 2005. De oorzaken van al die dodelij ke ongevallen zijn zeer divers. Om te achterhalen of er toch een verband is te vinden doet de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid on derzoek naar alle dodelijke onge-1 vallen van dit jaar. Daarbij wii ze ook de beschikking krijgen over alle politiegegevens. Sinds 2003 is er een daling van het aantal verkeersdoden en zie-: kenhuisgewonden. In 2003 ging het in totaal om 401 doden en ge wonden (26 doden 375 gewon den) als gevolg van ongevallen in het Zeeuwse verkeer. Het jaar daarop 342 (23/319) en vo rig jaar 305 (23/282) doden en ernstige gewonden. De stijging van het aantal dode lijke slachtoffers valt deels te verklaren door de toename van het aantal meervoudige ongeval len. Dit jaar waren er vier waar bij twee of drie dodelijke slacht offers vielen. Vorig jaar gebeur de maar één keer zo'n meervou dig ongeval met twee slachtof fers. Als gekeken wordt naar de afge lopen twaalf maanden zijn er nu veertig verkeersdoden, consta teerde Poppelaars. „Een aantal dat sinds 1999 niet meer is voor gekomen." De stijging concen-, treert zich in de Bevelanden eti Zeeuws-Vlaanderen. In elk van, die twee regio's vielen tot en; met gisteren veertien doden te-: genover vij f en zeven i n 2 00 5 Verkeersdoden in Zeeland per leeftijdscategorie in 2006 18 t/m 64 jaar H 65 jaar en ouder I t/m 17 jaar per vervoerswijze 2004 2005 2006 t/m 5 dec. personenauto 16 12 20 motor 1 2 3 bromfiets ~2 2 5 fiets 1 3 9 voetganger 1 4 1 totaal 23 23 38 PZC Willem Adriaansens 071206, bron ROVZ door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kabinet stelt een commissie in om de proble men van grensarbeiders te inven tariseren en oplossingen aan te dragen. Met die schamele troost keerde secretaris I. Cools van de Stichting Grensarbeid gisteren huiswaarts na een Kamerdebat over grensarbeiders. „De twee grootste knelpunten zijn van daag niet opgelost." SP-Kamerlid Irrgang noemde de positie van grensarbeiders het moeilijkste financieringson- derwerp dat hij kent. „Als je hier iets van begrijpt, dan kun je wat," Minister Zalm (WD, Fi nanciën) viel hem bij. „Het is net als het besturen van de Antil len. Als je dat kunt, kun je de he le wereld besturen." Veel Nederlanders die in België werken, hebben in 2003 en 2004 van het Rijk te veel geld gekre gen als compensatie voor aftrek posten waarmee België geen re kening zou houden. Toen België dat wel bleek te doen, heeft Ne derland dat met rente terugge vorderd, aldus Zalm. Die rente is in veel gevallen opgelopen tot 4 of 500 euro. Dat was het eerste probleem. Het tweede was dat van oud-grensarbeiders die in Ne derland AOW ontvangen plus een Belgisch pensioen. Sinds de invoering van het nieuwe zorg stelsel, begin dit jaar, zien ze zich geconfronteerd met veel ho gere ziektenkostenpremies dan ze gewend waren in België af te dragen. Het kan gaan om een in komensvermindering van 15 tot 20 procent. Zalm beloofde dat minister Hoo- gervorst (WD, Volksgezond heid, Welzijn en Sport), die gis teren niet aanwezig kon zijn, schriftelijk op deze laatste kwes tie zal reageren. Daarvoor had Cools begrip, maar volgens hem sloeg Zalm in de andere kwestie de plank hele maal mis. Hij bestreed de bewering dat de grensarbeiders 'nauwelijks' heb ben gereageerd op een vroegtij dige oproep van het ministerie van Financiën om hun proble men te melden. Ze kregen juist te horen dat ze vanwege 'soft- wareproblemen' niet konden worden geholpen. Zalms ambte naren zouden ook verkeerde be rekeningen hebben uitgevoerd, waardoor het terug te betalen bedrag voor velen onnodig hoog is uitgevallen, Cools: „We zullen de nieuwe commissie vragen wie gelijk heeft." Cijfers over grensarbeid Totaal inwoners van Nederland dat in België werkt: 6500; Zeeuws-Vlamingen die in Bel gië werken: 2500; Totale aantal inwoners van Bel gië dat in Nederland werkt: 35.000; Inwoners van België die in Zeeuws-Vlaanderen werken: 4000; Totale aantal gepensioneerde grensarbeiders in de problemen: 1850 (inkomensderving van 15 tot 20 procent) Totale aantal grensarbeiders dat compensatie terug moet be talen: 5000 (gemiddeld 4 tot 500 euro). KRABBENDIJKE - De politie heeft gisteren in Krabbendijke ruim honderd zogenaamde ni traatrotjes in beslag genomen. Tijdens een surveillance hoor den agenten harde knallen waar na ze op onderzoek uitgingen. Ze kwamen bij een oude cara van op een terrein aan de Ver lengde Noordweg. De twaalf mensen die ter plekke waren moesten hun vuurwerk inleve ren. In de caravan vonden de po litiemensen 123 nitraatrotjes. Geen van de aanwezigen meld de zich als eigenaar van het vuurwerk waarna de politie de eigenaar van de caravan, een ze ventienjarige jongen uit Krab bendijke, aansprakelijk stelde voor het aanwezig zijn van het vuurwerk. Tegen de jonge Krabbedij- kenaar is proces-verbaal opgt maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13