m M III E Reserves waterschap voor wegen T# Uitdaging voor geduldige vijftigplussers Frans Naereboutprijs voor 42 jaar vrijwilligerswerk Voetbalmuseum moet Experience worden ORTING Puzzeltheek voor ouderen Overschot in spaarpotje wordt besteed aan onderhoud en aanleg fietspaden TILROE OPTIEK donderdag 7 december 2006 wil Advertentie henk ingrid van der kooij walstraat 197 vlissingen tel. 0118-417377 -\ MODA UOMO Ganzepoortstraat 23 Goes 0113 -219222 MOSCHIIMO D&G HUGO ICE-.J ICE-B BIKKIM8ERGS www.RicoModaUomo.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk 1" Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Kleindierenshow 's-Gravenpolder s-GRAVENPOLDER - Tal van kleine dieren zijn donderdag 14 J tot en met zaterdag 16 decem ber te bewonderen op de jaar lijkse kleindierenshow in 's-Gra- venpolder. Alle ingezonden die- i-rén worden donderdag gekeurd ,^door keurmeesters. Ook dit jaar zijn de kinderen van diverse bar öïsscholen uitgenodigd om te ko- "men kijken. Ze krijgen dan uit- j leg over de verschillende dieren- fl rassen. De show is op vrijdag van 8.00 tot 22.00 uur en zater dag van 8.00 tot 17.00 uur open. Kleindierenvereniging Zeelan- dia organiseert de show aan de Spoorstraat 51. Anglicaanse adventsdienst feLISSINGEN - De Vlissingse Wijkgemeente Binnenstad en '.Mission to Seafarers organise ren 13 december voor de veertig ste keer een Anglicaanse ad ventsdienst. C'De Nine Lessons and carols ser vice in de Jacobskerk begint om *19.30 urn*. De Christmas Carols worden gezongen door het jon- Igenskoor van de Zeeuwse Koor school. Burgemeester Anneke van Dok verzorgt een bijbelle- zing. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 011*3-330330 www.dendekkermuziek.com de 1609 dozen met legpuzzels. J. Cappon op 'zijn' plekje temidden van c door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - „Voor de grootste puz zel die hier ligt, vijfduizend stukjes, moet je je woonkamer leegmaken. J. Cappon leunt ontspannen achterover, wachtend op één van de tachtig klanten die legpuzzels lenen in de puzzeluitleen van de Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Cappon is sinds een jaar of vijf vrijwilli ger bij de welzijnsorganisatie voor oude ren. Elke woensdag tussen half twee en half vijf zit hij in de oude bibliotheek in de Molstraat 13, waar een kamer is inge richt als 'puzzeltheek', zoals de 71-jari- ge het zelf noemt. Alle wanden staan vol gekleurde dozen legpuzzels, netjes gesorteerd op merk, keurig genummerd. In totaal zijn het er 1609. Op de plekken waar geen kasten staan, hangen ter decoratie ronde, op karton geplakte puzzels met afbeeldin gen van boeketten. „Er kan niks meer bij, het is vol. Alle legpuzzels die hier staan, hebben we gekregen. Soms heb ben we dubbele, dan gaan ze naar ie mand die ze verkoopt op de rommel markt." Cappon houdt de administratie bij aan de hand van een kaartenbakje. Hierin staat voor elke klant een kaart waar het uitleengedrag op wordt bijgehouden. „Een datum en het nummer van de uit geleende puzzel, maar ook of van de puzzel stukjes ontbreken. Als dat zo is, zetten we het achterop de doos. En voor op, op de afbeelding, komt een kruisje op de plek waar het stukje mist. Dat valt meteen op als je de doos van de plank haalt. Wanner er meer dan drie stukken weg zijn, dan gaat de puzzel bij het oud papier. Dan is het niet leuk meer om hem te maken." „Kijk daar komt een nieuwe klant. Zij is pas sinds twee weken bij de uitleen." J. Bongers legt twee grote dozen op ta fel. „Ongeveer twee weken doe ik hier over. Het zijn niet zulke moeilijke. Daar weet Cappon wel iets op. Feilloos pakt hij een - in zijn ogen - moeilijke legpuzzel uit de voorraad. „Hier zijn er twee van. Deze is in de voim van twee honden, die andere zijn twee katten. Ik heb er zes weken over gedaan." Nooit opgeven Bongers knipoogt: „Dan werk je er ze ker maar een uurtje per dag aan. Vol gens mij is dit geen moeilijke. Maar ik puzzel ook niet een hele dag hoor. Ik leg hem op tafel, daar blijft hij liggen. Soms loop ik vanuit de keuken de ka mer in en dan valt mijn oog ineens op een stukje waar ik net naar op zoek was. Opgeven, dat doe ik eigenlijk nooit." De beste eigenschap voor puzzelaars is geduld, veel geduld. De doorgewinterde puzzelaars geven beginners het advies foto Lex de Meester eerst een afbeelding te nemen met veel verschillende kleuren, weinig lucht, en vooral geen bomen. „Bomen zijn inge wikkeld. Ik heb één keer in mijn leven een puzzel weggegooid," biecht Bon gers op. „Drie keer was ik eraan begon nen, maar ik kréég er wat van. Toen ging hij de prullenbak in." Legpuzzels van duizend stukjes zijn vol gens Cappon het meest gewild. „En de afbeelding is belangrijk. Kijk, hier heb je Ot en Sien." De ene doos na de ande re wordt uit de stapel gevist en op tafel gelegd. „Hier is veel vraag naar: kinde ren in klederdracht, en oh ja, oude schoolplaten en tekeningen. Het konink lijk huis loopt niet." Hersenkraker Dan, na even speuren, komt 's werelds moeilijkste puzzel op tafel, getiteld: De puzzel die u gek maakt. Deze hersenkra ker bestaat uit 529 puzzelstukjes. De af beelding is een foto van tientallen zwart-witgestipte dalmatiërs. Een ware uitdaging voor geduldige vijftigplussers voor de donkere winterdagen. Bij ons vindt u een modieuze exclusieve feestelijke collectie voor de leukste dagen van het jaar. Onder andere van Emy van Reijmersdal Angie EVEning, Joseph Ribkoff Frank-Usher. Kom eens langs en laat u verrassen. Lange Vorststraat 18 4461 JP Goes Tel. 0113-211935 www.moniekmode.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Eerst was het Voetbalmuseum, toen Voetbal Totaal en nu Voetbal Experien ce. Die naam dekt de lading het meest, vinden de mensen van de Experience. Wie een betere - Ne derlandse - naam weet, mag die indienen. Leden van de Middelburgse com missie maatschappelijke zaken hadden gisteravond kritiek op het gebruik van Engelse termen. Het initiatief is niet alleen een experience, het wordt ook be zocht door kids en als hun moe ders ni^t geïnteresserd zijn, kun nen zij tijd doorbrengen in de la- dies lounge. „Jammer voor het Nederlands", zei A. de Vries (SP). „Het is wel iets waar we over na gedacht hebben", zie J. Kouwer, directeur van de stichting Voet bal Totaal. „We zouden het lief ste een Nederlandse naam heb ben. Ik daag u graag uit. Het is moeilijk om een naam te verzin nen die kort is en zo duidelijk dat hij uitnodigt om er naar toe te gaan." Voetbal Experience opent over anderhalf jaar op be drijventerrein Mortiere. Het wordt onderdeel van het amuse mentspark ZEP. Het wordt een plaats waar voetbal wordt be leefd, vertelde Kouwer. Er komt een hall of fame van het Neder lands elftai, een kamer met de grootste voetballers ter wereld en een bioscoop waar films in 360 graden te zien zijn. Bezoe kers kunnen hun eigen naam ho ren scanderen in een stadion of kunnen ervaren hoe het is om door een spelerstunnel te lopen. De stichting is in gesprek met een aantal sponsoren, zei Kou wer, onder meer met Nike, Sony en Nationale Nederlanden. Rechten Verder wordt gesproken over sa- menwerking met de KNVB en de organisatie van betaald voet balclubs in Nederland. Die sa menwerking is vooral van be lang voor het recht om beelden van voetbal uit te zenden. Voet bal Experience richt zich niet al leen op Nederlandse bezoekers. Ook Belgen, Fransen en vooral Duitsers worden gelokt. Middel burg schiet Voetbal Experience 50.000 euro voor, maakte wet houder H. Kool-Blokland giste ren bekend. „Dat geld komt be gin volgend jaar weer terug." i Hoor Maurits Sep MIDDELBURG - Vijfenhalf mil joen euro. Zo veel geld heeft Wa terschap Zeeuwse Eilanden (WZE) meer in de spaarpot zit ten dan nodig is. Komend voor jaar gaat het bestuur bedenken wat er met een deel van dat geld gedaan kan worden aan wegen- onderhoud of fietspaden. j De miljoenen moeten hoe dan ook terug naar de burgers, vindt de algemene vergadering van het waterschap. Dat is gister avond bij de behandeling van de begroting voor 2007 nog eens duidelijk vastgesteld. De bur gers hebben die miljoenen im mers ook opgebracht via de be lastingen die WZE int, zoals de - verontreinigingsheffing. Een groot aantal bestuursleden £maakt zich ernstige zorgen over de omvang van de reserve. Die "bedraagt volgend jaar 10,5 mil- joen euro. De afspraak is dat de preserve maximaal 7 procent van 1de begroting bedraagt. Dat komt neer op vijf miljoen euro. Hoofdingeland C. Koopman voorspelde dat de reserve nog F zal toenemen omdat de waarde van onroerend goed niet met 6 procent maar met misschien wel 1 het dubbele zal stijgen. Dat bete kent: meer inkomsten voor het waterschap. Zo'n goedgevulde spaarpot heeft Zeeuwse Eilan den helemaal niet nodig, stelden meerdere hoofdingelanden. „Een luxepositie", meende S. Verheij. Die volgens J. Rood- enburg is ontstaan doordat de tarieven structureel te hoog zijn. „Elk jaar groeit de reserve. We hebben miljoenen over en als burger moet je toch weer meer betalen. Dit kan zo niet blijven doorgaan." Roodenburg noemde het daarom 'een psycho logische misser van het dage lijks bestuur' dat de verontreini gingsheffing komend jaar met 1,5 procent stijgt. „Geen goed signaal." Reserve Het, waterschap is inderdaad geen bank, beaamde hoofdinge land A. van der Maas. „De hoog te van de reserve is misschien discutabel, maar als we daarop nu gaan beknibbelen, komen we onszelf later weer een keer te gen." Diezelfde waarschuwing uitte dagelijks bestuurder J. Hoekman, die cle portefeuille financiën beheert. „Om de be groting de komende jaren slui tend te krijgen, moeten we een beroep doen op de reserve. We hebben daarvan 3,5 miljoen eu ro nodig. Dan blijft er nog twee miljoen over." Als het water schap de verontreinigingshef fing tenminste met 1,5 procent verhoogt, merkte Hoekman op. Gebeurt dat niet, dan komt er minder geld binnen dan er no dig is voor het reinigen van op pervlaktewater. Bovendien is die 1,5 procent eerder al afge sproken met de algemene verga dering, bracht hij in herinne ring. De algemene vergadering hield de tariefstijging voor de veront reinigingsheffing in stand. Dat betekent dat volgend jaar ten minste twee miljoen euro be schikbaar is voor extra projec ten. Het dagelijks bestuur komt in februari met voorstellen voor bijvoorbeeld onderhoud aan we gen en de aanleg van fietspaden. „Dat is ook een manier om geld terug te geven aan de burger", besloot hoofdingeland Verheij. De verontreinigingsheffing is volgend jaar het enige tarief van het waterschap die omhoog gaat. De tarieven voor ingezeten en ongebouwd blijven gelijk, het tarief gebouwd gaat met 5,5 procent omlaag. De reserve van Zeeuwse Eilanden zal de komen de jaren geleidelijk afnemen naar een kleine zeven miljoen euro. Dat blijft anderhalf mil joen meer dan de norm die het waterschap zelf hanteert. door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Met een smoes je werd M. Klap-Raateland gis teren bij de sjoelbak weggelokt. In het gebouw van speeltuinver eniging De Oude Stad in Vlissin gen kreeg de vrijwilligster tot haar verrassing de Frans Naere boutprijs. Temidden van vrienden, familie en andere vrijwilligers kreeg M. Klap-Raateland van wethou der E. Walrave een oorkonde en een persoonlijk aandenken. Een bedrag van 2250 euro dat ook bij de Frans Naereboutprijs hoort, mag de Vlissingse beste den aan een goed doel naar ei gen keuze. Klap verdiende de prijs door haar vrijwilligerswerk in het speeltuinwerk en de buurtver eniging De Oude Stad in Vlissin gen. Ruim 42 jaar geleden begon ze ermee. Ruud Raterink, vrijwillig secre- taris van de speeltuinvereni ging, vindt dat ze het verdient. Hij heeft haar voorgedragen voor de prijs. „Ze is er altijd. En al 42 jaar. Ik heb bewondering voor die vrouw. Ze is in de ze ventig, maar ze draait nog dap per door." Klap heeft zich met vele activi teiten beziggehouden in de afge lopen jaren. Een belangrijk on derdeel is het opzetten van de buurtcontactmiddagen. „Op die middagen wordt van al les gedaan", vertelt Raterink. „Je kunt er biljarten, kaarten, sjoelen. Maar ze draait ook net zo makkelijk bardiensten op maandagavond bij de dartclub hoor." Vlissingen reikt jaarlijks de Frans Naereboutprijs uit aan in woners die jarenlang belange loos actief zijn geweest in de Vlissingse samenleving. foto Ruben Oreel OP DE COMPLETE BRIL (montuur en glazen) alle merken en soorten glazen brilcollectie 2006-2007 WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 www.tilroe.nl DIS &c THAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11