Kamer kiest uit drie kandidaten Scythische graven bedreigd door opwarming klimaat Niet de Kamer, maar het kabinet moet inbinden Doek valt voor VN-ambassadeur 6 december 1956 ■HHHHHi u7r Kamp, Verbeet en Van der Hoeven doen gooi naar voorzitterschap woensdag 6 december 2006 4 De Tweede Kamer houdt zich niet aan de regels door een ge neraal pardon te eisen, zegt premier Balkenende. Onzin, zeggen deskundigen: het is juist Balkenende die het niet zo nauw neemt met het staats recht. door Jeroen Hoorn Nee, daar heeft Balkenen de geen gelijk in, grin nikt de Amsterdamse hoogle raar staatsrecht Jit Peters. De premier verwijt de Twee de Kamer 'staatsrechtelijk on juist' te hebben gehandeld door zich uit te spreken voor een generaal pardon voor uit geprocedeerde asielzoekers. Zolang er nog geen nieuw ka binet is, moet het parlement zich volgens hem inhouden. Volgens Peters is het precies andersom. „Sinds de verkie zingen is het kabinet demis sionair. Dat betekent dat het terughoudend moet zijn met nieuwe maatregelen." „Dat staat nergens zwart op wit, maar het kan niet an ders: het kabinet heeft im mers zijn ontslag al aangebo den en kan dus niet meer door de Kamer worden weg gestuurd. Maar het is heel raar om de regel om te draaien, zoals Balkenende doet. De Kamer is de baas, niet de knecht van het kabi net", zegt Peters. Politiek handig De nipte meerderheid in de Tweede Kamer die vorige week instemde met de motie over het generaal pardon, staat wel degelijk in haar •recht, zegt ook Peters' colle ga Leonard Besselink, hoogle raar aan de Universiteit Utrecht. „Een nieuwe Tweede Kamer heeft juist tot taak nieuw be leid te ontwikkelen. Dat pro beert de Kamer nu te doen met het generaal pardon. 01' dat politiek handig is, is de vraag: het maakt de onder- handelingen over de vorming i van een nieuw kabinet alleen maar lastiger. Maar ongeoor loofd is het zeker niet. Volgens Besselink is het niet voor het eerst dat Balkenen de de verhouding tussen het kabinet en de Kamer 'niet he lemaal goed inschat'. Het minderheidskabinet van CDA en WD waaraan Bal kenende leiding geeft sinds D66 afgelopen zomer uit de coalitie stapte, is volgens Bes selink een 'interimkabinetje', dat er moest komen om alle begrotingen voor volgend jaar op te kunnen stellen. „Desondanks zijn er onder leiding van Balkenende nog tal van controversiële dingen doorgevoerd, zoals de JSF." Nieuw kabinet SGP-fractievoorzitter en langstzittend Kamerlid Bas I van der Vlies, die geldt als het 'staatsrechtelijk geweten' van de Tweede Kamer, vindt dat Kamer noch kabinet zich netjes gedraagt. „Het kabinet zit er alleen nog om op de winkel te passen en het be staande beleid voort te zet ten. De Kamer dwingt het ka binet nu toch een majeure be leidswijziging door te voe ren." Zelf stemde hij mede daarom tegen. Anderzijds zou het kabinet voorlopig niemand meer uit l moeten zetten, zegt Van der Vlies. Zodra er eenmaal een nieuw kabinet zit, kan dat al dan niet besluiten de wens van de Kamer over een gene raal pardon uit te voeren. Dat vindt ook hoogleraar Bes selink. „Als het kabinet toch doorgaat met de uitzettingen, zijn er over een paar maan den geen mensen meer over aan wie je een generaal par don zou kunnen verlenen. Dat betekent dat het kabinet een democratisch besluit on mogelijk maakt." GPD Henk Kamp brengt in 2004 een bezoek aan de Hr. Ms. Rotterdam voor de kust van Liberia. foto Peter van Bastelaar/GPD van onze redactie binnenland De Tweede Kamer kiest van daag een nieuwe voorzit ter, als opvolger van de WD'er Frans Weisglas. Ze heeft daar bij de keuze uit drie kandida ten: demissionair minister van Onderwijs Maria van der Hoe ven (CDA), PvdA-Kamerlid Ger- di Verbeet en demissionair mi nister van Defensie Henk Kamp (VVD). Alle drie worden ze ge steund door hun eigen fractie. De kandidaten houden vandaag een presentatie in de Kamer, waarna de Kamerleden hun keu ze bepalen. De doorslag wordt daarbij gegeven door de fracties die zelf geen kandidaat hebben, zoals SP, PW en GroenLinks. SP en GroenLinks lieten giste ren weten op dit moment nog geen voorkeur te hebben voor een van de drie gegadigden. WD-minister Henk Kamp (54) van Defensie heeft goede kaar ten op zak om de nieuwe voor zitter te worden van de Tweede Kamer. De Hengeloër loopt al vanaf 1994 mee in cle Haagse po litiek en bouwde daar als hard werkend Tweede Kamerlid en minister een ijzersterk en on kreukbaar imago op. Als num mer drie op de kandidatenlijst haalde hij ruim 100.000 voor keurstemmen. De enige smet op Kamps bla zoen zijn recente onthullingen dat in 2003 Nederlandse militai ren over de schreef gingen tij dens verhoren van vijftien gede tineerde Irakezen. De publica ties over martelingen irriteer den de doorgaans hartelijke Kamp, die inmiddels een com missie heeft ingesteld om de kwestie uit te zoeken. Als Kamerlid viel Kamp op door zijn rechtlijnige en strenge kijk op asielzaken en ontpopte hij zich tot prominent WD'er op de ï'echtervleugel. In 2002 werd hij beloond met een minis terschap in Balkenende-I op Vrom. Eind dat jaar verving hij zijn afgetreden partijgenoot Benk Korthals op Defensie. Daar kreeg Kamp gevoelige za ken op zijn bord zoals de missie in Irak, van juli 2003 tot april 2005, en in Afghanistan die net is begonnen. Kamp staat altijd als een blok achter de pakweg Gerdi Verbeet (r) praat met homoactivist Chris Crain (1) en zijn vriend Anderson tijdens de openingsbijeenkomst van Gay Pride 2005 in het stadhuis van Amsterdam. Verbeet was jurylid voor de Canal Parade. foto Maartje Blijdenstein/GPD 67.000 militairen en burgers bij Defensie en vooral diegenen die in het buitenland dienen. Meisjesdroom Toen ze bij het grote publiek nog volstrekt onbekend was, speelde Gerdi Verbeet op het Binnenhof al een belangrijke rol achter de schermen. In de pe riode 1998 tot 2001 was ze poli tiek adviseur van toenmalig PvdA-fractievoorzitter Ad Mel- kert, op dat moment de gedood verfde volgende premier. Naar eigen zeggen is het Kamerlid maatschap voor deze trotse grootmoeder een uitgekomen meisjesdroom. „Als meisje van twaalf had ik grote bewondering voor Gerda Brautigam en Haya van Som- eren-D owner. Sterke vrouwen cüe wisten wat ze wilden. Dat wilde ik ook." Verbeet, geboren in Amsterdam op 18 april 1951, studeerde so ciale geografie (niet voltooid) en MO Nederlands. Via het on derwijs kwam ze uiteindelijk in de politiek terecht. In 1994 werd ze politiek adviseur van toenmalig PvdA-staatssecreta- ris van Onderwijs Tineke Nete lenbos. Na haar periode bij Mel- kert werd Verbeet op 11 decem ber 2002 Kamerlid, als opvolg ster van de opgestapte Rob van Gijzel. Bij de verkiezingen van 2002, waarbij de PvdA fors ver loor, raakte ze haar zetel weer kwijt. Maar op 26 juli van dat jaar kwam ze alweer terug in de Kamer, deze keer als opvolgster van de teruggetreden Eveline Herfkens. Als Kamerlid hield Verbeet zich vooral bezig met sport, ouderenbeleid en de AOW. Als minister van Onderwijs mocht Maria van der Hoeven (Meerssen, 13 september 1949) in de Tweede Kamer al graag de toon van een schooljuf aan slaan, als Kamervoorzitter kan de voormalige lerares echt orde gaan houden. Het CDA schoof haar naar voren als opvolger van WD'er Frans Weisglas. Na een tamelijk geruisloze weg omhoog binnen het CDA, waar voor Van der Hoeven in 1991 Kamerlid, werd, schopte ze het in 2002 tot een tweede plaats op de CD A-lijst. Opvolging van de gesneuvelde Jaap de Hoop Demissionair minister Maria van der Hoeven (Ondenvijs) aan het werk in de Kamer. foto Toussaint Kluiters/ANP Scheffer als fractievoorzitter had er tot haar teleurstelling niet ingezeten. In plaats van pre mier van het volgende kabinet, werd ze minister Van Onder wijs in de drie kabinetten-Bal kenende. Haar credo luidde: minder re gels, meer ruimte voor de scho len. De basisvorming in de on derbouw van het voortgezet on derwijs verklaarde ze tot verle den tijd, in de bovenbouw (Tweede Fase) was het studie huis niet langer heilig en ook voor basisscholieren lag niet meer tot in detail vast wat de leerlingen allemaal moesten we ten. Vmbo Christendemocrate Van der Hoeven leek in een hoog tempo de scherpe kantjes te vijlen van onderwijsvernieuwingen die voornamelijk door sociaaldemo cratische voorgangers in gang waren gezet. Maar voor het veel bekritiseerde voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) stond ze pal. Schooljuf Van der Hoeven moest pas echt orde gaan hou den in affaires die niet direct het onderwijs zelf betroffen, maar haar eigen optreden of de sfeer op het ministerie. Ze moest vol aan de bak toen uit een rapport van de Algemene Rekenkamer bleek dat topamb tenaren van haar ministerie in strijd met de regels allerlei bo nussen hadden opgestreken. Het was niet de laatste kwestie waar Van der Hoeven met de schrik vrijkwam. Ze zag zich ge dwongen de eindverantwoorde lijkheid voor de afwikkeling van de hbo-fraude aan collega Hoogervorst (Volksgezondheid) over te dragen toen bleek dat de Technische Hogeschool Rijs wijk gesjoemeld had met de re gels toen zij daar bestuurslid was. Dat binnen het CDA Van der Hoevens ster gewoon bleef stralen, bleek wel toen premier Balkenende in het najaar van 2004 een tijd in het ziekenhuis lag. Vice-premier Zalm (WD) nam weliswaar zijn taken als minister-president over, binnen de kring van CDA-ministers gold Van der Hoeven bij Balkenendes afwezigheid als primus inter pares. ANP door Bengt van Zwol Bijna anderhalf jaar heeft de Amerikaanse diplo maat John R. Bolton mogen proberen de door hem verfoei de, slappe Verenigde Naties te veranderen. Als ambassa deur van de VS bij de volke renorganisatie kon hij echter weinig potten breken. Boltons hervormingsdrang om van de VN een krachtda dig en effectief orgaan te ma ken, leverde weinig tastbare resultaten op. Vooral zijn op tredens rond de Iraanse nucle aire kwestie, de Israëlisch-Li- banese oorlog en de Soedane- se crisisregio Darfoer bleken weinig effectief. Teheran gaat door met zijn streven zich te ontwikkelen tot een kernmacht. Ten aan zien van Darfoer verwierf Bolton onvoldoende steun voor een sterk VN-optreden tegen het regime in Khar toem. Ook bleek Israël on danks wereldwijde protesten over het optreden in Zuid-Li- banon afgelopen zomer, nog altijd op de onvoorwaardelij ke steun van de VS in de Vei ligheidsraad te kunnen reke nen. Met de benoeming van Bol ton als ambassadeur buiten het Congres om sloeg presi dent Bush in augustus 2005 de plank mis. Zelden deed ie mands kandidatuur zo veel stof opwaaien als die van de gewezen onderminister van Buitenlandse Zaken belast met wapenbeheersing en in ternationale veiligheid. „Hij is een realistische diplomaat, heeft veel successen behaald en heeft bewezen een effectie ve multilateralist te zijn", stelde minister van Buiten landse Zaken Condoleezza Ri ce in het vroege voorjaar van 2005 toen Bolton werd voor gedragen voor de post. De rest van de wereld dacht er evenwel anders over. Bolton had eerder blijk gege ven van een ronduit vijandi ge houding ten aanzien van de VN. In 1994 zou hij heb ben gezegd: „Zoiets als de Verenigde Naties bestaat niet. Er is alleen maar de in ternationale gemeenschap die alleen kan worden geleid door de laatst overgebleven supermacht, de Verenigde Staten." Opmerkingen dat het ge bouw van de VN in New York 38 verdiepingen telt en dat het niet zou uitmaken als er tien zouden verdwijnen, werden hem evenmin in dank afgenomen. Veel diplomaten, onder wie de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Za ken Bot, noemden de voor dracht onverstandig. Tekenend voor de houding van Bolton ten aanzien van de VN is de reactie op het fa len van de regering-Bush de organisatie te overtuigen Washington te steunen in de oorlog tegen het Hak van Sad dam Hoessein. „Dit is verder bewijs voor velen waarom er niets zou moeten worden be taald aan het VN-systeem", aldus Bolton. De op 20 november 1948 in Baltimore geboren Bolton wachtte in de VN dan ook be paald geen gespreid bedje. Zijn naam werd bijvoorbeeld in verband gebracht met po gingen het hoofd van het In ternationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), El Ba- radei te wippen omdat die niet hard genoeg had opgetre den tegen het Iraanse nucleai re programma. Botheid Boltons welhaast vermaarde gebrek aan tact en zijn botte omgangsvormen zorgden er voor dat vraagtekens werden gezet bij zijn kandidatuur. In juli 2003 veroordeelde hij de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il als een tirannieke dic tator van een land waar het leven 'een helse nachtmerrie' is. Pyongyang reageerde fu rieus. „Dergelijk schorem en zulke bloedzuigers zijn niet gemachtigd deel te nemen aan de gesprekken", aldus de Noord-Koreanen. Juist ten aanzien van Noord-Korea lijkt Bolton echter een van zijn weinige successen te heb ben geboekt in de VN. Na de nucleaire test van oktober wist hij in enkele dagen tijd een krachtige resolutie door de Veiligheidsraad te druk ken waarin sancties werden opgelegd aan het stalinisti sche land. ANP Het klimaat warmt op. Deskun digen waarschuwen voor het smelten van het poolijs en de gletsjers smelten snel weg met de bekende nare gevolgen. De opwarming van de aarde dreigt ook waardevolle archeologische schatten, zoals de Scythische graven in het Altai-gebergte, aan te tasten. Zij behoren tot het Werelderfgoed. door Johan Lamoral De Scythen waren nomaden die van 800 tot 200 voor Christus met hun kuddes door de onmetelijke steppe tussen de Donau en de Gele Rivier trok ken. Het waren uitstekende rui ters. Ze waren berucht en ge vreesd, zoals we weten wij uit de geschriften van de Griekse geschiedschrijver Herodotos. Hij beschrijft ook hun gewoon te geofferde en prachtig opge tuigde paarden met hun doden mee te geven. Omdat de Scythen geen geschre ven taal hadden, overheerste lange tijd de mening dat dit krijgshaftige nomadenvolk een stelletje barbaren zonder cul tuur was. Het was dan ook een grote verrassing toen Russische archeologen in de eerste helft van de twintigste eeuw in de Pa- zyrykvallei in de republiek Al tai, enkele bevroren Scythengra- ven ontdekten met goed bewaar de en ongeschonden gebalsem de lichamen en prachtige kunst schatten. Het Altai-gebergte ligt in het zuiden van Siberië, aan het vier- landenpunt Rusland, Ka- zachstan, Mongolië en China. In de streek heerst meestal extre me koude. Precies dat ruige bergklimaat heeft er voor ge zorgd dat het verleden van de Scythen zo goed bewaard bleef. Zelfs de maaginhoud van de paarden was nog intact. Dat gold ook voor de wapens, sier voorwerpen, meubels, Perzische tapijten, voedsel en zelfs de hen nepzaadjes die tijdens religieu ze ceremonies op een schaaltje werden verbrand. „De steppe rond het Altai-ge bergte is een reusachtige archeo logische schatkamer met onge schonden sporen van 5000 jaar geschiedenis", zegt archeoloog Wouter Gheyle van de vakgroep Archeologie en Oude Geschiede- nis van Europa aan de Universi teit Gent. Hij maakte deel uit van verscheidene expedities in het Altai-gebergte in opdracht van de universiteit en met de steun van de Unesco. „De bodem in het gebergte is permanent bevroren en bestaat dus uit permafrost. Ook op iets warmere plekken en in de korte zomer blijven de grafkamers be vroren in een soort ijsmantel. Als vooraanstaande Scythen in de winter stierven, werden zij waarschijnlijk van hun inge wanden ontdaan en gebalsemd en pas in de zomer begraven", aldus Gheyle. „Het water dat in de warmere maanden in de graf kamer sijpelde, bevroor in de winter en in de zomer ontdooi de de bodem weer, maar de graf kamer werd geïsoleerd door de stenen heuvelerbovenop." Klimatologen en meteorologen luiden echter de alarmklok. Met de voortschrijdende opwarming van de aarde -zal er volgens hen over een halve eeuw geen per mafrost meer bestaan. De bevro ren ondergrond waarin de Scy thische graven bewaard zijn, vertoont op enkele plaatsen reeds smeltversehijnselen. Unesco, die de Scythische gra ven op het Werelderfgoed heeft ingeschreven, noemt de bedrei ging zeer ernstig. De organisa tie vroeg onder meer de Univer siteit Gent een inventaris op te stellen van het archeologisch erfgoed in het Altai-gebergte. Ook moesten zij de toestand van de graven onderzoeken. Spionagesatellieten De archeologen van Gent had den de afgelopen jaren heel wat ervaring in het gebied opge daan. Zo maakten zij gebruik van oude satellietbeelden die in de jaren zestig en zeventig door de Amerikaanse Corona spiona gesatellieten zijn gemaakt en sinds kort zijn vrijgegeven. Vervolgens dient begonnen te worden met het onderzoek naar de permafrost. De internationa le permafrost-specialist Sergei Marcenko, professor aan de uni versiteit van Alaska in Fair banks, plaatst op verschillende plekken in het Altai-gebergte sondes naast, op en rond graf heuvels. Die sondes moeten een jaar lang temperatuurmetingen INSTORTING - De Engelse premier Sir Anthony Eden is zondag ingestort. Dat is giste ren bekendgemaakt. Eden is in tussen volledig hersteld vol gens zijn arts. De oorzaak van de instorting is niet bekend. SINTERKLAAS - Ook dit jaar heeft Sinterklaas een bezoek gebracht aan de marinehaven in Vlissingen, waar hij de kin deren prettige momenten be zorgde. ARRESTATIES - De Zuid-Afrikaanse regering heeft gisterochtend 140 perso nen laten arresteren wegens hoogverraad. Het gaat om zo-i wel blanke als gekleurde men-1 sen. Een Zuid-Afrikaanse com missaris heeft in Londen ver klaard dat het hier om commu nisten gaat. ONRUST - In Bulgarije is het de laatste tijd onrustig. Vol-; gens recente berichten zijn meer dan tweehonderd legerof-» ficieren wegens politieke onbe trouwbaarheid ontslagen. Twee generaals zijn gedegra deerd en van hun commando ontheven. Verder wordt er mel ding gemaakt van demonstra- ties en ondergrondse activitei ten. JVMVIV De opwarming van de aarde bedreigt waardevolle archeologische schatten zoals de Scythische graven in het Altai-gebergte. foto GPD Afgelopen dagen heeft de Uni versiteit Gent samen met de Unesco een internationale con ferentie georganiseerd over de Scythengraven. „Men onder zoekt reeds een aantal oplossin gen", verduidelijkt Gheyle. „Zo zou men de beschermende fac tor van de grafheuvels kunnen vergroten. Dat kan door er een afdak boven te bouwen om het zonlicht en de regeninval tegen te houden. Het nadeel is dat dit een verstorend element in het landschap is en het karakter van de graven aantast. Een tweede mogelijkheid is het gro ter maken van de grafheuvels door er stenen bij te leggen als extra buffer tegen de warmte. De archeologen hebben echter moeite om dit wetenschappelijk te verantwoorden." „Als derde mogelijkheid", zo be sluit de Gentse archeoloog, „wordt nu het systeem overwo gen waarbij naast en onder de grafheuvel buizen aangebracht worden die gevuld zijn met be paalde chemische stoffen, die warme lucht afvoeren en koude lucht binnen brengen. Dat wordt nu reeds met succes ge bruikt om pijpleidingen te stabi liseren die in bevroren onder grond liggen. Dat systeem is misschien ook toepasbaar en be- taalbaar." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: x livi Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. Centrale redactie: E-mail. Iezersservice@pzc.nl Stationspark 28 Fax (076)5312330 Postbus 31 4460 AA Goes Abonnementen: 0800-0231231 Tel: (0113)315500 autom. afschrijving acceptgiro Fax: (0113)315669 per maand: 6 21,50 n v t E-mail: redactie@pzc.nl per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar: £236.00 239,00 Lezersredacteur: A J. Snel Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvangt E-mail: lezersredacteur® pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v lezersservice. Middelburg: Postbus 31, 4460 AA Goes Buitenruststraat 18 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag: 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag: 1,85 Tel: (0118)493000 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35.93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Fax (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vnjdag. tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37, Fax: (076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax: (0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (01111454647 Fax. (0113)315529 Fax:(0111)454657 Zeouws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Auteursrechten voorbehouden onderdeel van het Wegener-concem. De door u aan ons verstrekte gegevens hebbe wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze labonnementenladministratie en on u te (laten) duclen van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecieer- de derden. Als u op deze informati geen prijs telt dan kunt u dit schriftelijk melden bij- PZC. Ie- reisservice. Postbus 31,4460 AA Ga es 8ehoort tot ui- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4