Tapdansen op klompen PZC Jan Rap trekt door het land woensdag 6 december 2006 z2( In een donderende explosie van woede smijt Louis (Noel S. Keulen) het ene na het andere kratje over het podium. Eentje knalt tegen de muur en ketst daarna af, gevaarlijk richting publiek. Even komt het geweld van Jan Rap en zijn maat letter lijk heel dichtbij. Dertig jaar na dat het stuk geschreven werd, blijkt het nog altijd even be klemmend. Het was halverwege de jaren ze ventig. Schrijfster Yvonne Keuls had al enkele theaterstuk ken op haar naam staan. Toen raakte ze betrokken bij een op vanghuis voor zwerfjongeren. „Binnen een jaar was het al weer ter ziele, door pure bureau cratie. Ik voelde een enorme woede en vanuit dat gevoel heb ik Jan Rap en zijn maat geschre ven. Gebaseerd op mijn eigen er varingen in dat huis." Vijftien jaar geleden werd het stuk voor het laatst op de plan ken gebracht, tot het Middel burgs Theater besloot een serie voorstellingen te verzorgen in het Minitheater aan de Verwe- rijstraat in Middelburg. Tien voorstellingen in oktober, no vember en december waren snel uitverkocht, zodat drie extra uit voeringen werden ingelast. En nu dus weer. Een gewaagde onderneming, want er is veel veranderd in die dertig jaar. „Ja en nee", vindt regisseur Peter de Baan. „De omstandigheden zijn veranderd, maar het centrale thema: onthechting, eenzaam heid is helaas van alle tijden." De Baan koos er bewust voor om het stuk niet over te zetten naar 2000. „Dat zou ook niet kunnen", meent Ger Beuken kamp', die enkele liedteksten en kaderscènes erbij schreef. „In die tijd was er nog geen gsm, geen computers. En de tegenstel ling tussen de geitenwollensok- kencultuur die het probleem wil de oplossen met goedbedoelde, maar weinig deskundige opvang tegenover de stroming die alle problemen met pillen wilde op lossen, die is ook typisch van de jaren zeventig." Zijn enige bij drage was dan ook het schrijven van enkele liedjes en een begin- en eindscène waarin twee hoofd personen terugkijken naar toen. Twee rollen zijn er, puur om praktische redenen, uit gehaald, maar hun tekst is nu onderge bracht bij de andere personages. De enige echte wijziging is de toevoeging van de liedjes." In Jan Rap wordt de toeschou wer geconfronteerd met zes zwerfjongeren in een opvangte huis. Verschopt, verslaafd, met psychische problemen, wanho pig en woedend. En al die gevoe lens komen er op woeste wijze uit. Sonja de Jong Jan Rap en zijn maat is zaterdag te zien in theater De Mythe in Goes (aanvang 20.00 uur). apdansen op klom pen. Het klinkt bizar, tegenstrijdig, absurd. Maar Guillem Alonso toont een authentieke tapdans, een zogenaamde chairdance, als boer Willy op klompen. Deze dans maakt onderdeel uit van de drie voorstellingen die Dance Center Dazzle komend weekeinde presenteert in De Mythe in Goes. Eigenlijk betreft het twee af wijkende programma's. Bij twee uitvoeringen, zaterdaga vond en zondagmiddag, wordt Dance Centre Dazzle, bijge staan door de Holtrony's. Dat zijn Jep Melendez, Guillem Al onso en Ruben Sanchez, drie tapdansers van de Camut Band. In de derde voorstelüng vertol ken de Holtrony's de hoofdrol, bijgestaan door de Zeeuwse dan sers. Belangrijk onderdeel van de show is ook de muziek, verzorgd door een jazztrio uit Barcelona. De bezetting: Nestor Busquets Tusquets (drums), Joan Miquel Perez Mostazo (piano) en Josep Domenech Olivares (contrabas). Joatan Rodriguez uit Tenerife begeleidt op bijzonder inheemse instrumenten zoals didgeridoo, Tibetaanse schalen, quartz crystal schalen, Mapuche sja- maanse drums en allerlei beken de slagwerkinstrumenten. Joke Provoost van dansschool Dance Center Dazzle in Middel burg zag in februari de Camut Band aan het werk in De Mythe in Goes. Met leerlingen werden ook voorstellingen elders in het land bijgewoond. Aan het eind van een van die avonden ont stond contact en bleken de drie tapdansers bereid workshops te geven als gastdocenten. „Tapdans hadden wij nog nooit eerder gehad, vertelt Joke Pro voost. „Jazzdans staat een beet je op inzakken. Er is landelijk niet zo veel belangstelling meer voor. Dansscholen proberen de malaise op te vangen met street- dance. Maar dit staat veel dich ter bij jazzdans." De voorstellingen bestaan uit jazzdans, moderne dans en zoge naamde bodypercussie waarin dans geïntegreerd is. Het twee de deel is tapdans, inclusief een gastoptreden van de Holtrony's! Twee premières staan op het programma. Pakita is een combi natie van tapdansers en dansers van de bodypercussie, in een choreografie van Jep Melendez, Guillem Alonso en Ruben Sanchez gezamenlijk. De Com- panygroep van de school danst voor het eerst Labyrinth van Jor ge Vazquez voor publiek. Verder worden de volgende stuk ken uitgevoerd door de Zeeuwse dansers, Modern She (choreogra fie Jolanda Louwerse), Jazzdans Passengers (choreografie Joke Provoost), Water of life (choreo grafie Jorge Vazquez), The new warriors (choreografie Fred Ben jamin) en de tapdans Carlos' Kit chen and The Blues Brothers (choreografie Jolanda Louwer se). In de derde show zondaga vond danst Dazzle ook Pakita, Chairdance met Guillem Alon so, een nieuwe choreografie bo dypercussie van Jep Melendez door de Companygroep en bege leid door muziek op bijzondere uitheemse instrumenten door Jo- natan Rodriguez. Tot slot de cho reografie van Jorge Vazquez In The Name Of The Father, gedanst door de Companygroep. HansTabbers - Dance Center Dazzle met de Holtro ny's, zaterdag 9 december (aanvang) 20.30 uur en zondag 10 december (aanvang 15.00 uur) in de Stads schouwburg te Middelburg. De Hol- trony show met Dance Center Dazz le, zondag 10 december in de Stads schouwburg te Middelburg (aanvang 20.30 uur). Mirjam de Visser danst The new warriors van Fred Benjamin. foto Robin Provoost ANTWERPEN Taxi Taxi. Komedie over een taxi chauffeur, John, die in een zieken huis belandt en een dubbelleven leidt, door Het Nieuwe Boulevard theater met hoofdrolspelers Dirk Van Vooren en Patrick Onzia, do. en vr. Zaal Elckerlyc 20.30 uur. Menuet. Toneelstuk naar Louis Paul Boon in regie van Catrien Hermans, waarin idealisten het afleggen tegen de maatschappij, vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur, zo. 15 uur. De kus van de spinnenvrouw. Thea terstuk over twee mannen in een ge vangenis in Buenos Aires, naar Ma nuel Puig in een bewerking van Maai ke Neuville en Charlotte Vander- meersch. vr. en za. Noordtheater 20.00 uur, zo. 15.00 uur. Soma-Sema - Project 2. Voorstelling met frontaal theater - performance, muziek, dans en theater en als bind middel religie, rond het thema Ri tueel, Illusie en Dood, door het Brus sels kunstenaarscollectief Poni. vr. en za. Monty 20.30 uur. Voorstellingen in de Bourla: The Lieutenant of Inishmore, tweede deel van de Aran Islands-Trilogy van de Britse schrijver Martin MacDona- gh, door Olympique Dramatique, wo. do. vr. en za. 20 uur; Als, Dan: thea terstuk waarin de relatie tussen kunst en wetenschap wordt uitgespit, doorKVS, di. 20 uur. Voorstellingen het Raamtheater: Bedi'Og: naar Betrayal van Harold Pinter, do. vr. en za. Raamtheater op !t Zuid 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Het goede lijf, vervolg op de Vagina monologen van Eve Ensler, door Ann Nelissen, Jeanine Bisschops en Mitta Vandermaat, wo. do, en vr. 20,30 uur; Wintertulpen, monoloog en bewer king van Steph Goossens, naar boek van Christine Lafaille, door Marleen Merckx, vr. en za. 20.30 uur; De was serette, theater van Marsha Norman over twee vrouwen met een geheim, door Sarah Bernolet en Jee Reusens, vr. en za. 20.30 uur, zo. 11 uur. Voorstellingen in de Arenberg: Alice in A, theatrale en muzikale voorstelling met dialoog tussen instal laties, elektronica, projecties, muzi kanten en acteurs, door Noemi Schlosser, Tim Vets en Erik De Vries, do. vr. en za. 20.30 uur; Open po dium, talent in diverse disciplines, zo. 20.30 uur; C'est quoi l'amour, La dy Angelina cd-release, di. 20.30 uur. Voorstellingen in het Wereldculturen- centrum Zuiderpershuis: La Macanita, flamencoconcert met cante gitano (zigeunermuziek en zang) uit Jerez, Spanje, do. 20.30 uur; Aïcha mint Chighaly, concert met blues uit Mauritanië op originele in strumenten als de ardin, tidinit en tbel, vr. 20.30 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: Said Mariouari Kasba, concerten met mix van hedendaagse en traditio nele Marokkaanse muziek, za. Roma •20.30 uur; Elarouse (De bruid) - Osa ma Abdurasol Ensemble, concert met mix van Westerse en Oosterse we reldmuziek door muzikanten uit Irak, Marokko en Nederland met als thema de Irakese bruid, vr. 20.30 uur; Totterdood, eenmanstheater over het menselijk zoeken, gebaseerd op novel le van de Israëlische schrijver Amos Oz door Jurgen Delnaet van theater Malpertuis, za. 20.30 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen en concerten De Sin gel: Concert met Chandos Anthems van Handel door het barokorkest II Fon- damento en Collegium Vocale Gent o.l.v. dirigent Daniel Reuss m.m.v. Christina Landshamer, sopraan en Ja mes Gilchrist, tenor, wo. 20 uur; Aso- bu, dans, geïnspireerd door het beel dentheater uit Oost en West, in een choreografie van Josepf Nadj, door Centre Choreographique National d'Orleans met 16 Japanse, Franse en Hongaarse dansers, do. vr. en za. 20 uur; Arcanto Quartet, concert met werk van Mozart, Webern en Brahms, do. 20 uur; Anne Gastinel, cello en Francois-Frederic Guy, pia noconcert met sonates voor cello en piano van Van Beethoven, vr. 20 uur.- Concerten in Koningin Elisabethzaal: Jan Smit Live in concert met eigen or kest, supportact: Nick Simon, vr. 20.00 uur; Concert met werk van Bar- tok en Beethoven door DeFilharmo- nie o.l.v. Jaap van Zweden m.m.v. Yossif Ivanov, viool, za. 20 uur. Concerten in het Sportpaleis: In 't Dubbel: concert van Clouseau met twee podia en twee bands en meer dan 50 muzikanten, do. vr. en di. 20.30 uur; The Golden Years 2006, 18d.e editie retro-muziekevenement met hits uit de jaren '60 en '70 door artiesten van weleer, za. 20.30 uur. Het beste van Béjart Lamour - La Danse. Dans met ode aan de 80ste ver jaardag van Maurice Béjart, die te vens zijn 50ste verjaardag vier als be-, langrijkste choreograaf van deze tijd met choreografieën met de beste lief desfragmenten als Le Sacre du Prin- temps, Romeo Juliette, Heliogaba- le, La Presbytère e.a. door Het Béjart Ballet Lausanne, wo. t/m za. Stads schouwburg 20 uur, zo. 15 uur GENT Voorstelling in de Tinnenpot: Typen (Tiepen), theaterstuk met vier verhalen uit later werk van Cyriel Buysse, gebracht door Jo Decaluwe, wo. 20.00 uur. Voorstellingen en concerten in de Vooruit: Franco Saint Bakker met gast Rudi Trouvé, jazzconcert, wo. 20 uur; From scream to whisper, theatercon cert door de Amerikaanse zangeres Sarah Bettens, wo. 20 uur; Tabula Ra- sa, theatervoorstelling met visie op de toekomst door Lazarus, do. vr. en za. 20 uur; Magna Plaza, theater op locatie door NTGent - Wunderbaum, vr. 18.30 uur; 80's Hits Night met Don Johnson en Lt. Castillo, concert met hits uit de jaren '80, za. 22.30 uur; Sophia (US) support Kris Dane (US/BE), concerten met song en rock, zo. 20.30 uur; Lostprophets, concert met mix van hardcore, punk, rock en pop, ma. 22 uur; Daan, symfonisch concert met Engelse, Franse en Duit se teksten, di. 21.30 uur. Concert in de Handelsbeurs: Frei Fado d'El Rei, concert Portugese fado in een mix met folklore, flamen co en Keltische muziek, geïnspireerd door Madredeus, do. 20.15 uur. Concerten in de Rode Pomp: Free Croene, piano Domenica Eyck- man, altviool, concert met werk van Waelbroeck, Sjostakovitsj en Schu mann voor altviool en piano, wo. 20.30 uur; Cathedrals of Sound, pia no-concert met werk van Sweelinck, Bach, Wolpe, Scelsi en Xenakis, door de Australiër Geoffrey Douglas Mad ge, vr. 20.30 uur. Concerten in de Bijloke: Japanse-Chinese Dialoog, concert Liu Fang Yoshio Kurahashi, do. 20 uur; Bartok/Beethoven, concert door DeFilharmonie o.l.v. dirigent Jaap van Zweden, m.m.w. van Yossif Ivan ov, viool, vr. 20 uur; La Messe de Not re Dame de Guillaume Machaut, con cert met polyfone en homofone Grego riaanse muziek door Diabolus in Mu- sica, za. 20 uur; Requiem van Gos- cel-Josef Haydn Wereldcreatie van Jan Van Landeghem en werk van Mi chael Haydn, concert door Ex Tempo- re Les Agrémens solisten o.l.v. Florian Heyerick, zo. 16 uur. Concerten in de Vlaamse Opera: Romantisch trio 3, lunchconcert en laatste van drieluik rond werk van Brahms, Beethoven en Dheur, vr. 12.30 uur; Concert Peter Ritzen: con cert i.s.m. de rode pomp, met werk van Bach, Liszt, Mozart en Ritzen zelf door pianist, componist en diri gent Peter Ritzen m.m.v Timur Ser- geyenia en The Moscoa Chamber Aca demy, za. 20.00 uur. The Twelve Irish Tenors Concert door twaalf tenoren met de beste Ierse songs uit de 20ste eeuw op het gebied van opera, pop, swing en jazz. wo. Capitole 20.00 uur. Ik valval in mijn armen. Ne derlandse duetten van country en western tot Brahms en schlagers in dialecten van de lage landen, door Wim Van Opbrouck en Els Dotter mans. do. vr. za. en di. NTGent -schouwburg 20.30 uur, zo. 15 en 20.30 uur. Zingen met de buren. Euregiomond concertenreeks door drie koren: Vo caal Dameskoor Arabesk, Gent Koor Vagantes Morborum, Brugge Zeeuws Mannenkoor uit Goes. zo. Zaal Parnassus 16.00 uur. BRUGGE Voorstellingen in Stadsschouwburg: De Negende, muzikale voorstelling van en door Hans Liberg rond de top 100 van de klassieke muziek, do. 20 uur; Alles is ijdelheid, theaterstuk van Needcompany, gebaseerd op de memoires van de dichteres Claire Goll; solo door Viviane De Muynck in regie van Jan Lauwers, di. 20 uur. Voorstellingen in De Werf: Franco Saint De Bakker feat. Rudy Trouvé, Stefaan Blanche en Tim Van der Poel, concert met jazzstandards, improvisaties en eigen composities, vr. 20.30 uur; Burgerman, theatraal concert van Braakland ZehBilding, met tekst, in conferencevorm op mu ziek, van Adriaan Van Aken en Stijn Devillée, met Dirk Buyse en begeleid door klassiek strijkkwartet o.l.v. huis componist Geert Waegeman, za. 20.30 uur; Peer!Muziektheater naar Peer Gynt van Ibsen Grieg, door Compagnie Cardolla met drie ac teurs, een piano en Johan Dills als Peer, zo. 15 uur. Concerten en voorstellingen in het Concertgebouw: Alexei Lubimov, concert met werk van Schubert en Glinka en werk van Bhrams, Debussy, Silvestrov en Sjostakovitsj, vr. 20 uur; Weihnachts- oratorium Van Bach door het barok orkest en Frans ensemble Les Arts Florissants o.l.v. William Christie, za. 20 uur; Concert met werk van Beetho ven, Schumann en Schubert door het Amerikaanse Castle Trio, ma. 20 uur; Notenkraker, ballet, ma. 20 uur. Bettie Serveert. Gitaarpopconcert door Nederlandse popgroep, za. Mag- dalenazaal 20.00 uur. Sneeuw- en IJssculpturenfestival. dag. vanaf vr. Stationsplein Brugge ZATERDAG Blokfluit-ensemble Het blokfluit-ensemble MarAzur o.l.v. Jolanda Dekkers con certeert. De tien blokfluitisten brengen werken ten gehore uit de 16e eeuw (Dowland, Ferrabosco, Phalese), de Barok (Purcell, Vi valdi, Bach), eind 18e eeuw (Hook), 20e eeuw (ragtime, blues, hedendaags klassiek (Burgthouwt). De spelers van 15 tot 74 jaar bespelen de sopraan-, alt-, tenor- en basblokfluij Het Ambachtscentrum, Goes, 14.30 uur Jungle Boek Jungle Boek, Mowgli en het Regenwoud is een familiemusi cal voor 6plus. Mowgli gaat samen met zijn vrienden de strijd aan tegen houthakkers die het regenwoud kappen. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 15.00 en 19.00 uur. Gitarist Gitarist Michael Berk speelt solo. Muziek van zijn debuutalbum Organized Chaos, verscheen1 in de documentaire Cancer Cures. Zijn tweede album is geli teld Unashamedly Questionable. Van januari tot juni dit jaar trad hij op in het National Theatre in Londen, in het to neelstuk Burn. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Nuff Said Nuff Said presentert de nieuwe cd. De groep bracht onlangs een vierde langspeler uit, het dub- belalbum Ebony Ivory. De eerste cd bevat stévge roek- songs, het tweede album intieme popliedjes. De Waterput, Bergen op Zoom, 16.30 uur Jaaruitvoering Muziekvereniging ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland houd haar jaarlijkse uitvoering. De fanfare brengt voor de pauze een programma o.l.v. hun dirigent Piet Meliefste, met onder meer de compositie, Le Plus Beau Jour van het 14-jarige lid Stefan Knuijt. Na de pauze brengt Jong Onda de musical Switch. Het Dorpshuis, Nieuw- en Sint Joosland, 19.30 uur Weihnachtsoratorium Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg voert Het Weihnachtsoratorium van J. S. Bach uit. Solisten zijn Caroline Stam (sopraan), Carla Lana (alt), Jan van Elsacker (tenor) en Martijn Sanders (bas). De begelei ding wordt verzorgd door het Dordts Kamerorkest, met Bram Beekman op orgel. Algehele leiding: Jan Hut. Grote of Maria Magdalena Kerk, Goes, 19.30 uur Toneelstuk Theaterproductiehuis Zeelandia speelt Een Zeeuwse meid, Zie woensdag 't Zuudende, Kerkwerve, 20.00 uur Zeeuwse Avond Wegens de grote belangstelling voor de Zeeuwse Avond is be sloten een extra voorstelling in te lassen. Met medewerking van De Lamaketta's en Ambras. De pre sentatie is in handen van Miss Zeeland, Miranda Slabber. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Toneel Josine van Dalsum en Aram van de Rest spelen Leeftijd. Bij een moeder is terminale kanker geconstateerd. Moeder en zoon bereiden zich voor op het onvermijdelijke. De op brengsten van dit stuk komen, op verzoek van Josine, volle dig ten goede aan de strijd tegen kankef bij kinderen. Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Koren Drie koren werken meer aan Zingen met de buren. Het Zeeuws Mannenkoor uit Goes met dirigent Christian Blaha, het vocaal dameskoor Arabesk uit Gent met dirigent Marc Van den Borre en hét gemengd koor Vagantes Morbo rum uit Brugge met dirigent Bart Naessens zingen werken van componisten/arrangeurs uit eigen land. Tot slot de pre mière van Zingen zonder grenzen, een compositie van Chris tian Blaha, met tekst van P. van den Ouden. Marjoleine Co- sijns begeleidt de koren op de piano. De Hoogte, Goes, 20.00 uur Jan Rap Jan Rap en z'n maat is toneel naar het boek van Yvonne Keuls. Na het Middelburgs Theater heeft ook een landelijke produc tie het stuk uit 1976 over een jongerenopvanghuis in een nieuw jasje gestoken. Met Susan Visser, Sjoerd Pleijsier, Jan Tekstra, Egbert Jan Weeber en Terence Schreurs. Regie: Peter de Baan. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Freek en Hella de Jonge Freek en Hella de Jonge lezen voor uit eigen werk. Voor de muzikale omlijsting zorgen Emmy Verhey (viool), Cok van Vuuren (gitaar) en Bart de Ruiter (bas). Van Freek de Jonge is in november onder de titel De toeschouwer, een selectie verschenen van conferences, sketches, verhalen, ge dichten en liedteksten die hij schreef sinds 1995 en die nog niet eerder werden gepubliceerd. Hella de Jonge beschrijft haar jeugd in haar debuut Los van de wereld. Dorpshuis Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Adventsconcert Het Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje geeft zijn jaarlijkse Adventsconcert. Het koor o.l.v. Emilia Tabachnik-Li heeft Russisch ortho doxe kerkmuziek en liederen uit de kerstliturgie op het pro gramma staan. Met medewerking van de Feenbrothers. Het concert zal worden afgesloten met het Stille Nacht, uitge voerd in vier talen: Russisch, Duits, Engels en samen met de bezoekers de Nederlandse tekst. Instrumentaal begeleid door de Feenbrothers. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Tragikomedie De Zeeuwse Komedie presenteert Aan het eind van de asper getij d. Jj Drie zussen en de dochter van één van hen in een kapsalon in een Limburgs dorpje. Spelers: Anneke van Jaarsveld, Jo landa Kasse, Larissa de Keijzer en Wilma Selen. Regie: Wil lem Huijbreghs en geschreven door Frank Houtappels. Theater Vestzak 99, Vlissingen, 20.15 uur Dans Dance Center Dazzle presenteert jazzdans, moderne dans, bodypercussie en tapdans. Het hele tweede blok is gevuld met tapdans met een gastop treden van de Holtrony's. Ook is de première van het stuk Pa kita, een combinatie van tapdansers en dansers van de body percussie. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.30 uur Deathmetal Vermin, Sephiroth en Wishyouweredead treden op. De Portugese band Alcoholocaust heeft af moeten zeggen. Het Brabantse Vermin speelt deathmetal met progressieve elementen. Drummer Rob de Waardt (Hatred) en zanger LaU' rens Oerlemans (Vermin) besloten in 2004 hun oude project Wisyouweredead nieuw leven in te blazen, met Jean Pierre Luwema (ex-Engorge) als nieuwe gitarist. Sephiroth is een echte deathmetal band. De Piek, Vlissingen, 21.00 uur KNOKKE Superstars Live in Concert met Steve Ryckier. za. casino 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 48