Veel korte lontjes in het verkeer U R In het donker komt de taal tot leven Veel te ontdekken bij Galerichel 15 Opgestoken vingers, getik op het voorhoofd en schietbewegingen. Automobilisten die snel geïrriteerd raken, halen soms de meest vreemde en dwaze capriolen uit. foto Lex de Meester hij weet dat hij hooguit een paar secon den later op de plaats van bestemming is als hij zo'n ritser laat invoegen. Ook Dekker ergert zich 'behoorlijk aan die ongedurige bestuurders die niet het fatsoen hebben om normaal aan te sluiten'. Ze vreest dat door "fret blokkeren van de invoegmogelijkhe- den voor ritsers 'best heel wat ongeluk jes gebeuren'. Ongelukjes die ook weer voor files zorgen, vreest de Mid delburgse. Tijdens het autorijden ervaren men sen emoties die hun rijgedrag op posi tieve en negatieve wijze kunnen beïn vloeden. De meest voorkomende emo ties tijdens het rijden zijn irritatie en nervositeit. Als er iets onverwachts ge beurt in het verkeer, schrikken men sen vaak eerst, aldus Mesken. Ze wor den volgens haar nerveus als ze de si tuatie niet zelf in de hand hebben en ze worden boos of geïrriteerd als er ie mand anders is, die ze de schuld kun nen geven. Een file zelf leidt, niet tot irritatie, maar het gedrag van weggebruikers in de file mogelijk wel. Volgens haar ko men emoties snel op en nemen ze ook snel af. Het gaat volgens haar vaak om kleine dingen, een stilstaande auto op de vluchtstrook, een voetganger die op eens oversteekt, een lastig kruispunt. Wat haar ook opviel is dat proefperso nen die tijdens de rit een paar keer geïrriteerd waren, op bepaalde wegge deeltes harder reden dan deelnemers die niet geïrriteerd waren. Op de parkeerplaats bij het tanksta tion Selnisse aan de noordkant van de A58 knikken Kees de Regt en Jille Schoolmeester bevestigend als ze met die conclusies worden geconfronteerd. De beide IT-monteurs uit Roosendaal en Etten-Leur zitten voor hun werk veel op de weg. De Regt gaat er prat op dat hij zich in het verkeer niet laat opfokken. Wel ziet hij andere automobilisten vaak de meest vreemde en dwaze capriolen uit halen. Er rijden volgens hem wel erg veel 'korte lontjes' in een auto. Hij heeft zich aangeleerd niemand meer aan te kijken die in een andere auto zit. Want hij is het beu geconfronteerd te worden met opgestoken vingers, ge tik op het voorhoofd en schietbewegin gen van anderen als hij zich keurig aan de regels houdt. Pas nog, voor het stoplicht in Middelburg, hoorde hij ie mand geweldig tekeergaan omdat hij netjes afremde toen het licht op oranje sprong. Hij vraagt zich echt af waarom veel van die automobilisten zich zo druk maken. „Stilstaan voor een verkeers licht kost hoogstens 2,5 minuten tijd. Waar praten we dus over." Rijgedrag bij de rol van emoties in het verkeer", aldus de promovenda. Als voorbeeld wijst ze naar de ritscam pagne van een paar jaar geleden waar bij mensen werden gestimuleerd door te rijden tot het einde van de invoeg- strook om daar pas in te voegen. In die campagne werd onvoldoende rekening gehouden met de emoties van mensen. Ze hadden het gevoel dat ze voordron gen als ze aan het einde van de strook gingen ritsen. En automobilisten op de rijbaan vonden dat de in voegers ge woon achteraan aan moesten sluiten en lieten ze er vaak niet tussen. Dat zijn volgens de onderzoekster reacties die niet waren voorzien. Davidse is een chauffeur die niet zit te wachten op ritsers. Het zijn volgens hem mensen die vooi'dringen. Als hij kan, blokkeert hij zo'n ritser terwijl rioorEmile Calon Ronald Davidse weet maar al te goed dat hij zijn gaspedaal makke lijker wat dieper intrapt als hij geïrri teerd is. Terwijl hij zijn VW Golf vol- tankt bij het Shellstation nabij Arne- muiden geeft de Vlissinger toe dat emoties in het verkeer niet bijdragen aan een veilig weggedrag. Ook Erica Dekker uit Middelburg erkent dat haar concentratie minder is als ze zich ergert aan andere automobilisten. Emoties beïnvloeden inderdaad het rij gedrag, zo blijkt uit een onderzoek door Jolieke Mesken. Een paar dagen geleden promoveerde ze aan de Rijks universiteit Groningen op een onder zoek waaruit dat blijkt. „Emoties tijdens het rijden kunnen het rijgedrag van automobilisten beïn vloeden: een boze bestuurder heeft na melijk de neiging verkeerssituaties als minder riskant in te schatten dan ze zijn. Het is daarom van groot belang dat beleidsmakers, als ze nieuwe ver keersmaatregelen treffen, stil staan woensdag 6 december 2006 Hinder door werk Stationsbrug MIDDELBURG - Het Stationsgebied in Middelburg is van maandag 11 tot en met woensdag 13 december moei lijk bereikbaar. Er wordt dan gewerkt aan de aanpassin gen van de Stationsbrug. Er wordt een verkeerslicht ge plaatst, de fietspaden worden aangepast, kruispunten worden duidelijker gemaakt en op de brug komt een bre dere strook voor fietsers. Het werk begint eind deze week al. Dan wordt de Loskade gedeeltelijk afgesloten. Vanaf 8 december is de Blauwedijk in de richting van de Schroe- brug dicht. Drie dagen later worden de Stationsbrug, Sta tionsstraat, de Loskade en de hele Blauwedijk afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid. De kaaienroute wordt tijde lijk in twee richtingen opengesteld. De maatregelen wor den genomen naar aanleiding van een dodelijk ongeval op de Stationsbrug. Rijontzegging voor drankrijder MIDDELBURG - Een 61-jaxdge drankx-ijder uit Heinkens- zand aanvaardde gisteren in Middelbux-g gelaten zijn straf: drie maanden rijontzegging en 360 eui'o boete. Politierechter N. van Spronssen hield enigszins rekening met de gevolgen van een langere rijontzegging, die de ver dachte zijn baan zou kosten. Daarnaast was er sprake van een lichte overschrijding van de alcohollimiet: 250 mi crogram, waar 220 microgram is toegestaan. Officier van justitie R. Jeuken had minder compassie met de Bevelan der. „U bent dubbel en dwars gewaarschuwd." De offi cier verwees naar een eerdere veroordeling voor dronken rijden, waai-van hij wist dat hem een rijverbod van een half jaar boven het hoofd hing. De man zat zodoende in zijn proeftijd toen hij 24 januari in Wissenkei'ke werd aangehouden. „Ik had drie glazen wijn gedronken. Ik heb anderhalf uur gewacht voordat ik ben gaan rijden, maar dat bleek te kort te zijn." De vex-- dachte besefte een misx'ekening te hebben gemaakt. De man had daax-mee geriskeerd zijn baan te verliezen, want hij heeft het rijbewijs nodig voor zijn werk. Boete voor vechtpartij Nieuwstraat TERNEUZEN - Een dertigjarige Terneuzenaar is 55 euro aimer, omdat hij op 27 augustus vox-ig jaar in de Nieuw- stx-aat in Terneuzen beti'okken was bij een vechtpartij. De man toonde gistei-ochtend tegenover kantonrechter C. Kool berouw, al wilde hij nog wel kwijt dat hij eei'st zelf klappen had gekregen. „Ik had het al eens eerder met die man aan de stok gehad. Nu zei hij lelijke dingen over fa milieleden, waardoor mijn lontje steeds korter werd. Eerst ging ik weg, maar toen riep hij nog iets en ben ik te- njggelopen." Zowel Kool als officier van justitie E. Bethlehem had daar geen begrip voor, met name omdat de Temeuzenaar in de horeca werkzaam is. Kool: „U had dus beter moeten weten." Werkzaamheden Zoomweg-zuid BERGEN OP ZOOM - De Zoomweg-zuid (A4) nabij het knooppunt Markiezaat wordt zatex-dag 9 en zondag 10 de cember geasfalteerd. De wei'kzaamheden vinden beide da gen plaats tussen 06.00 en 17.00 uur. Als gevolg daarvan wordt het verkeer omgeleid. Gele boi'den geven de omlei ding aan. In geval van slecht weer worden de werkzaam heden uitgesteld naar het weekeinde van 16 en 17 decem ber. kunst I*» w 11 a - 1 Op de ruit van de Middelburgse galerie Caesuur wordt het gedicht van Rozalie Hirs in fragmenten geprojecteerd. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Als de avond is gevallen, ontwaakt de exposi tie bij galerie Caesuur in Middel burg. Woorden en zinsdelen wor den dan op het raam geprojec teerd in een dwingend ritme. Wie buiten de tekst volgt, merkt dat geleidelijk een compleet ge dicht ontstaat. Het is werk van Rozalie Hirs uit Amsterdam, die zowel actief is fis componiste als op het texrein van de poëzie. De Middelburgse dichter F. van Dixhoorn nodig de haar uit voor het poëziepro- ject dat jaarlijks in december bij Caesuur wordt gehouden. Hit jaar is het de vijfde keer. Jan Baeke, Tsead Bruinja, Mus tafa Stitou en Tonnus Ooster- hoff gingen Hirs voor. Voor het Middelburgse project schreef Hirs Leven, vormeen gedicht waarin taal centraal staat. „Het gaat over taal, maar vooral ook over de wijze waarop zinnen en betekenissen zich vor men. Ik zie taal als een verzame ling gevonden voox-werpen in je hoofd, die je met elkaar ver bindt op het moment dat je spreekt of schrijft. Dat maakt het tegelijk ook iets heel myste rieus." Het proces van betekenisvor ming heeft zij tevens in beeld ge bracht, samen met 'nieuwe-me- diakunstenaar' Harm van den Dorpel, met wie ze op uitnodi ging van het Fonds der Letteren x-ecent ook al een project samen heeft gedaan. Van den Dorpel zorgde ervoor dat het gedicht in fragmenten op de ruit van Cae suur wordt geprojecteerd, op steeds andere plaatsen en in een tempo dat voortdurend varieert. Hirs: „Hij heeft het leesproces vertaald in de tijd en er een rit me in aangebracht." Overdag is er nauwelijks iets zichtbaar, af gezien van bijvoorbeeld wat me mopapiertjes die op het raam zijn geplakt. „Het lijkt op iets wat verloren is door iemand, iets wat er per ongeluk is neerge zet. Pas als het donker is, komt het tot leven. Dan kun je het le zen en krijgt het betekenis." Leven,vorm Tijdens de uitgesproken (zin) verschijning op het scherm van het bewuste spookt de verbeelding toont vorm zin zich in vorm giet schiet in het werkwoord beademt onderwerp beweegt zin de straat op spreekt met meewerkend een lidwoord hier een plaatsbepaling kleedt zich in bijgevoegelijks kerft zich in gezegde gehoorde opgevangen banen van vermeende gedachten (wat opnieuw gezegd kan wor den) het geworpen kind daar wijkend wordt betekenis gevend aan 'nemend' uitgesproken bron (een bos van worden) hart pompende met de zin (van zins- als lichaam) ademende longen tongen geworpen werkende worden wijkende betekenis aanne mend zich in een vorm gevend verwijzend met mens-zijn (veelvormigheid) naar leven Expositie: Werk van Rozalie Hirs in samenwerking met Harm van den Dorpel, t/m 6 januari bij gale rie Caesuur, Lange Noordstraat 67, Middelburg. Te zienna zonson dergang. door Anita Tournois AARDENBURG - De zomerten- toonstelling, de beeldentuin en de zomerconcertjes zijn al jaren een vast fenomeen in Galerichel in Aardenburg. Tijdens de win termaanden wordt het publiek voortaan ook getrakteerd op een scala aan activiteiten. Zoals de wintertentoonstelling, waar veel te ontdekken valt. Of de di verse podiumoptredens tijdens de komende open-huiszonda- gen, waar men kan luisteren naar muziek of poëzie. De wintertentoonstelling presen teert - naast het werk van de vaste exposanten - schilderijen, tekeningen, bronzen, metalen objecten en siex'aden van zes nieuwkomers. In de kleurrijke, abstracte schilderijen van Antje Seewald uit Dresden valt veel te ontdekken. Deze kunstenares, die werkt met olieverf op hard board, houdt van het spelen met voxmen en kleuren. Oervormen worden samengebald tot bonte taferelen in een eindeloos kleu renpalet, geïnspix-eerd door de vier elementen (water, vuur, aar de en licht) en de natuur. Sommige werken zijn na afloop in stukken gezaagd en weer bij een gebracht in een kader tot een soort puzzel. Zelf noemt de kunstenares dit 'kunstrecy- cling'. „Ik bedenk niets vooraf. Mijn inspiratie komt van bin nen. Gevoelens, gedachten, in drukken vereenvoudig ik al schildei'end. De toegestroomde informatie en inspiratie werk ik zo uit tot een hax-monisch ge heel. Slechts een enkele maal ga ik uit van een thema. Via mijn werk wil ik de wereld iets meer blijheid en fantasie schenken." Alleen met inkt, hoofdzakelijk zwart, zet Lotte Klaver uit Am sterdam trefzekere en veelzeg gende afbeeldingen neer van mensen, maar vooral van kinde ren. Inspiratie put zij uit geheu gen en fantasie. Als excellent ob servator heeft zij slechts enkele lijnen nodig om in haar tekenin gen uiting te geven aan het be oogde. Daarom is haar manier van werken net zo open, onbe vangen en speels als hetgeen wordt afgebeeld. In het werk van Jan Bruens, Rot- terdammer maar al jaren woon achtig in Aardenburg, valt ook steeds opnieuw iets te ontdek ken. Alle technieken heeft hij ai geprobeerd en zijn werk is op tal van manieren toegepast. Net als Seewald heeft hij nooit een Het werk Oil auf Leinwand van vooropgezet plan, maar gaat ge woon aan de slag. Niet zomaar eventjes, maar vol toewijding, in opperste concentratie en ui terst perfectionistisch, getuige zijn tekeningen en schilderijen. Vlaggen, vogels, lucifersdoosjes, Palestijnse sjaals, geweren, pot scherven, wasknijpers, stempels met terror-art en landschappen trekken aan het oog voorbij. Alledag Het zijn sjablonen van de tijd geest, geïnspireerd door het le ven van alledag om de hoek, itje Seewald. maar ook doordrongen van een politieke overtuiging. Een x-e- cent voorbeeld is It's a long dis tance from Staphorst to Mekka. Het is gemaakt in de Afghan Truck style, een schildertech niek die ook in Staphorst in de klederdracht en als meubelschil dering werd gebruikt en al eeu wenoud is. De bijzonder vormgegeven me taalobjecten van Reinier Eike lenboom, die in Frankrijk woont, zitten vol humor. Nog meer kijkgenot bieden kleine ele gante bronzen van Monique Au- sems, sieraden in glas van Justa van Hermon, schilderijen met kikkers van Conny Vlasveld en glaskunst van Majid Zarabi Far. Dat geldt natuurlijk ook voor het werk van de vele vaste expo santen, zoals beelden van Marij ke in den Bosch met beelden en monotypes van Liz Rumburk, Tentoonstelling t/m 7 januari in Galerichel, Weststraat 38, Aarden burg. Geopend: dagelijks via 't Ri cheltje, 13-17 uur Wintersalon met podiumoptredens: elke zon dag t/m 7 januari, 14-17 uur. Zie ook: www.galerichel.com. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43