Dag- en nachtopvang dichterbij PZC Van hoop roest tot fraai hek Bramen plukken in nieuw speelbos Omvorming van N61 niet vertraagd door aanleg lawaaistroken Kritiek op nieuw plan voor Bierkaai 11 Die 90 euro? Daar ga je nooit van horen Zorgkantoor positief over plannen Leger des Heils in Terneuzen Voorwaardelijke straf wegens verkeersagressie woensdag 6 december 2006 Hoor Raymond de Frel I TERNEUZEN - Het zal wel toe val zijn. Maar op het moment dat papa steeds feller van zijn neus maakt, zwelt ook het ge luid vanuit de kinderwagen aan. Alsof de baby van de 31-jarige Hulstenaar deze dinsdagoch tend in het Terneuzense kanton gerecht nog maar eens wil onder strepen dat papa echt in zijn recht staat. Het hummeltje houdt zich wen- gens verder opvallend rustig. In de gehouden, omdat zijn scooter ceerd", legt papa uit. „Allemai gens verder opvallend rustig. In tegenstelling tot papa, die steeds bozer wordt. Hij zat hier al eens eerder, voor dezelfde overtreding. Toen werd de zaak aangehouden voor nader onder zoek. En nu gaat-ie vast weer niet akkoord met het vonnis, want hij weet zeker dat hij ge lijk heeft. Op 7 augustus 2004 werd papa op de Carmelweg in Hulst staan de gehouden, omdat zijn scooter te veel lawaai maakte. De poli tie wilde zijn scooter meenemen voor technisch onderzoek, maar dat vond hij niet goed. „U zette de scooter op het stuurslot en stelde voor om de volgende dag bij het technisch onderzoek aan wezig te zijn", zegt rechter C. Kool. Inderdaad, zo is het ge gaan. „Maar de volgende dag bleek dat het slot was gefor ceerd", legt papa uit. „Allemaal leuk en aardig, maar als je geen verstand van scooters hebt, moet je er met je handen van af blijven. Ik kreeg mijn scooter in gevaarlijke staat terug. Ze heb ben er aan zitten rotzooien. Mijn toeter deed het bijvoor beeld niet meer. Da's volgens mij hartstikke gevaarlijk. Trou wens, van die overlast klopt he lemaal niets. Op mijn scooter zit ten nog de originele luchtfilter en uitlaat. Van geluidsoverlast kan dus geen sprake zijn." Zo, nu de rechter en officier van justitie weer. De officier gelooft papa niet. „Ik twijfel niet aan het politierapport. Ik eis daar om negentig euro boete. Of an ders één dag hechtenis", zegt ze. Het antwoord laat zich raden. „Negentig euro? Daar ga je nooit van horen! Die betaal ik niet. Als ik moet doorgaan tot Den Haag om mijn gelijk te be wijzen, dan doe ik dat." Papa heeft trouwens ook nog fo to's van zijn scooter meegeno men. Maar die wil de rechter niet zien, omdat hij geen ver stand .van uitlaten heeft. Kool: „U kan een klacht indienen van wege het vermoeden dat er met uw scooter is geklooid, maar dat doet niets af aan de geluidsover treding op zich." Kools vonniste conform. Papa gaat in hoger be roep. doorRené van Stee TERNEUZEN - Het Zorgkan- I toor is positief over de plannen van het Leger des Heils over de j nieuwe dag- en nachtopvang voor drugsverslaafden en daklo zen in Terneuzen. Daardoor is de weg vrij om de opvang te ves- tigen in het voormalige kantoor pand van kolengroothandelaar Verstraeten aan de Stationsweg. Het gaat om een hostel annex dienstencentrum. Daarin is ook crisisopvang of psychische hulp mogelijk. Die zorg wordt gele verd door Emergis. Het Leger des Heils voldoet daarmee aan de eisen die aan een zogenoem de Regionale Instelling voor Be schermd Wonen worden gesteld. Aangezien er een positief oor deel van het zorgkantoor ligt, is de benodigde subsidieverstrek king door het ministerie van (Advertentie) Van den Dongen PARKETVLOEREN C eluidsisolerend in appartementen Amundsenweg IS, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl agenda Volksgezondheid, Welzijn en Sport volgens de Terneuzense portefeuillehouder C. Lief ting nog slechts een formaliteit. Het pand aan de Stationsweg moet de huidige dag- en nachtopvang even verderop aan de Benelux- weg vervangen en zwervers en verslaafden een thuis bieden. De wethouder verwacht dat het nog minstens een jaar duurt voordat het zo ver is. Want er moeten niet alleen allerlei proce dures worden doorlopen, ook moet hij nog in gesprek met om wonenden. Zij bleken fel tegen de nieuwe locatie in verband met te vrezen overlast. Tot voor kort was die overlast vooral te rug te voeren op de methadon- verstrekking bij de dag- en nachtopvang in de Benelux- straat. De plaats van verstrek king is nu in het Regionaal Gees telijk Gezondheidscentrum (RGC) aan de Vlietstraat. „En sinds die tijd heb ik nog nauwe lijks iets gehoord over klachten in de buurt van de Stationsweg. Deze ontwikkeling draagt hope lijk bij aan de afname van de weerstand tegen de nieuwe op vang", aldus Lief ting. Hij voegt er aan toe dat het positief is dat de dag- en nachtopvang een hos telfunctie krijgt. Daardoor han gen daklozen niet voortdurend op straat rond. Het Leger des Heils wilde het pand eerst ko pen, maar de eigenaar wil alleen verhuren. Aangezien er een lang lopend huurcontract kan wor den afgesloten en het pand in grijpend wordt verbouwd, is dit geen beletsel meer. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, bridge; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, handwerken; De Halle, 13.30 uur: Sinterklaasmiddag; Kaarten, biljarten, spelletjes, sjoelen; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; 13.30 uur: KBO kaarten, biljar ten en sjoelen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.45 uur: Gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur Biljarten, pieren en handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 14.00 uur. Koersbal; 19.00 uur: Bil jarten, bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren, tekenen; 10.00 uur: Koffie ochtend; 10.30 uur: Bibliotheek; 11.30 uur. Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, computeren; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internet café, 11.00 uur: Nordic walking; 13.30 uur. Meer bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Internet café; Korenmarkt, 14.00 uur: Kaarten; Den Dullaert, 20.00 uur: Kamerkoor; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St. Cecilia, 19.30 uur: Bingo; OSSENISSE - Herberg de Snis, 19.30 uur: Free Country Dancers; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten, biljarten; 19.30 uur: Bridge; St, Albert, 13.00 uur: Vrij biljarten en spelmiddag en diverse handwerktech nieken; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, biljartles; 10.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.15 uur: Spaans voor beginners; 13.30 uur: Prijskaarten, Kreatieve Vorming; 15.15 uur: Spaans voor gevorderden; 19.00 uur: Country dance; TERNEUZEN - Crematorium, 20.00 uur: Memorial Concert; De Veste, 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Soos; De Wielingen, 17.00 uur: Yoga Palazzoli- huis; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur Jeugdcentrum Meetpoint; 19.30 - 22.30 uur Jeugdcentrum Meetpoint vanaf 16 leerlingen van het BOCZ lasen het nieuwe hek in elkaar. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Niemand had er een maand geleden nog een cent voor gege ven. Van de monumentale Zwartenhoek- se zeesluis in Westdorpe was niet veel meer over dan een verzameling roestige en kromme spijlen. Maar bij het Beroepsopleiding Centrum Zeeland (BOCZ) in Terneuzen ondergaat het meer dan een eeuw oude metalen hek een heuse verjongingskuur. Peter Maat van de Stichting Metaal en Elektro Opleidingen Zeeuws-Vlaande- ren (SMEO-ZV, die onderdak heeft in het BOCZ,) zag er wel een uitdaging in om het herstel van het hek te gieten in de vorm van een leerproject voor zijn leerlingen metaalbewerking. Eind oktober werd de hoop roest met be hulp van het waterschap naar het BOCZ aan de Langereksestraat getrans porteerd. Daar wordt het hekwerk nu sinds een week of drie onderhanden ge nomen. Kromme gedeelten worden weer recht gemaakt en hele slechte stuk ken vervangen door nieuw staal. Voor de leerlingen een mooie uitdaging, want er komt vanalles bij kijken. Verschillen de lasprocédés, slijpen, onderdelen sa menstellen, meten en op maat maken. „Het probleem is dat je werkt met staal van minstens honderd jaar oud", zegt Maat. „Dat is enorm vervuild en moei lijk lasbaar." Destijds was de lastech niek nog niet uitgevonden en werden de onderdelen van het hek in elkaar ge klonken. „Dat doen we nu niet, maar het komt er precies hetzelfde uit te zien", verzekert Maat. In totaal moeten er vier zes meter lange hekken worden gemaakt. Hij verwacht dat het karwei nog voor de kerst gereed is. De leerlingen werken er per toerbeurt aan. „Ze doen het liever dan een werk stukje maken", weet Maat. „Daar krijg je dan misschien een acht voor, maar vervolgens belandt het bij het schroot. Bezig zijn met zo'n hek geeft natuurlijk veel meer voldoening." Bij het SMEO-ZV draaien ze hun hand overigens niet om voor het afleveren van fraaie stukjes metaalbewerking. Zo lasten leerlingen een paar jaar geleden een dik massief roodkoperen dak voor de kerktoren in Philippine. Ook een door kunstenaar Ronny Ivens ontwor pen beeld voor het Axelse kunstbos werd bij het SMEO-ZV in elkaar gezet, evenals het Indiëmonument bij Bachten Dieke. Maurice Kindt en Martin Verhelst van de werkgroep Behoud Zwartenhoekse Zeesluis stelden gisteren bewonderend vast dat het hekwerk er prachtig uit komt te zien. Als het helemaal af en ge zandstraald is kan de werkgroep aan de slag om alles te schilderen. Omdat de SMEO-ZV het hek herstelt wordt er een hoop geld uitgespaard. Maat schat dat er in de vier hekken toch al snel meer dan driehonderd uur werk sluipt. Daarnaast wordt er zo'n foto Wim Kooyman honderd kilo nieuw staal in verwerkt. De Zwartenhoekse zeesluis dateert uit 1788 en werd vorig jaar op de valreep als monument geklasseerd. Net voor staatssecretaris Van der Laan een stop aankondigde op het toekennen van nieu we monumentenstatussen. „Dat was een belangrijke stap", zeggen Kindt en Verhelst. „Daarmee wordt voorkomen dat dit waterwerk zomaar gesloopt kan worden." Een complete restauratie van de sluis zit er niet in. „Dat willen we ook niet", zegt Kindt. „Want dan wordt het groten deels nieuwbouw. Opknappen en behou den voor de toekomst, dat is al heel wat." Een gespecialiseerd bureau heeft de toe stand van de sluis in kaart gebracht en maakt nu een bestek voor de opknap beurt. De gemeente Terneuzen, rijkswa- tersataat, de provincie en het water schap dragen bij aan de kosten. Er is nu vier ton beschikbaar. „Maar als we al les willen doen komen we nog een ton tekort." Kindt en Verhelst hopen dat de opknapbeurt komend voorjaar kan be ginnen. Provinciaal domein Puyenbroeck wordt uitgebreid Kerstmarkt TERNEUZEN - Op het school plein van de Wingerd aan de Leeuwenlaan in Terneuzen wordt vrijdagavond een kerst markt gehouden. Het schoolplein wordt 'omgeto verd tot een gezellige markt met kraampjes, vuurkorven en sfeer verlichting. De Wingerd is een school voor voortgezet speciaal onderwijs aan zeer moeilijk le rende kinderen. In de lessen zijn heel wat werkstukken gemaakt die op de kerstmarkt worden verkocht. De opbrengst wordt dan weer besteed aan aanschaf van materialen en gereedschap- Pen. Iedereen die belangstelling heeft is welkom op de kerst markt, die gehouden wordt van 18.00 tot 20.00 uur. door Wout Bareman WACHTEBEKE - Het provin ciaal domein Puyenbroeck, vlak over de grens bij Wachtebeke, wordt uitgebreid met een speel bos. De eerste bomen voor het tien hectare grote bos zijn inmid dels gepland. Het bos moet een extra attractie worden voor het domein, dat nu al beschikt over een speeltuin, een roeivijver, een verkeerstuin, zwembaden en een golfterrein. De provincie Oost-Vlaanderen investeert een kwart miljoen in het bos, dat tien hectare groot is. Gedeputeerde F. Van Gaeve- ren; „Met dit bos breiden we niet alleen de groenvoorziening uit, maar we mikken vooral op meer avontuurlijke speelmoge- lijkheden voor jongeren in een groen en natuurlijk kader." In het nieuwe bos kunnen jongeren terecht zonder toestemming van de directie van Puyenbroeck. Ze moeten wel in het gezelschap van volwassenen zijn. Van Gae- veren: „Het speelbos wordt avontuurlijk ingericht met ruim te voor klimmen en klauteren, een sjorplaats, sluipwegen, een uitkijktoren, ondiepe poelen en modderplassen." Een belangrijk deel van die voorzieningen is al verwezenlijkt. Struikgewas en een ringgracht zorgen voor een natuurlijke afsluiting van het terrein, dat via een verkeers vrije weg verbonden is met de hoofdingang. Streekeigen Vorige week werd een begin ge maakt met de uitvoering van de voorlaatste fase van het project: de beplanting. Er is gekozen voor inheems, streekeigen groen zoals beuken, zomereiken, iepen en essen. Gedeputeerde Van Gaeveren: „Maar er worden ook vruchtdragende bomen en strui ken geplant zoals de vlier, de ha zelaar, de lijsterbes en de zoete kers. En voor jongeren, die let terlijk van het bos willen proe ven zijn er vruchtdragende plan ten zoals bramen, tamme kastan jes en notelaren." Tenslotte wordt het bos ook nog voorzien van rustplaatsen, vuilnisbak ken, een schuilhut, zithoekjes en een fietsenstalling." Miljoenen Het provinciaal domein, dat nadrukkelijk ook op Zeeuws- Vlaamse bezoekers mikt (jaar lijks passeren er vele duizenden de kassa), heeft de afgelopen ja ren een totaal nieuw aanzien ge kregen. De provincie heeft er tientallen miljoenen euro's in geïnvesteerd. Vorig jaar trok het domein meer dan een half mil joen bezoekers. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 22-ja- rige vrouw uit Terneuzen voor verkeersagressie vijftig uur voor waardelijke werkstraf opgelegd. In de strafmaat werd rekening gehouden met de excuses, die verdachte aan het slachtoffer had gemaakt. „We hebben het uitgepraat." Wat de vrouw 31 maart in Ter neuzen bezielde toen ze het Mogelijk strop voor Terneuzen TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen hangt een finan ciële tegenvaller van ruim 260.000 euro boven het hoofd als de baatbelasting voor de herinrichting van de Noord straat moet worden terugbetaald. Dat blijkt uit het ant woord van burgemeester en wethouders op vragen van raadslid C. Freeke (LCF). Freeke denkt dat de Hoge Raad het hef fen van baatbelasting zal afwijzen. De rechter be paalde eerder dat het Bredase centrum (de eerste stad waar baatbelasting moest worden betaald) niet wezenlijk is veranderd na een opknapbeurt. Grootwinkelbedrijven zien daarin aanleiding om in totaal zo'n negentig miljoen euro terug te eisen van een aantal gemeenten, waaronder Terneuzen. Als de Hoge Raad de gemeenten in het onge lijk stelt moet de gemeente dat geld terugbetalen. B en W verzekeren dat bij een negatief oordeel alle ondernemers zullen worden terugbetaald, ook degenen die geen be zwaar hebben gemaakt of beroep hebben ingesteld.Een definitieve uitspraak wordt nog dit jaar verwacht, Erelid voor Turn '87 Oostburg OOSTBURG - De Oostburgse turnvereniging Tum'87 heeft Kristine Provo uitgeroepen toe erelid en lid van ver dienste. Pi'ovo wordt daarmee geëerd voor haar inzet om de nieuwe tumhal, met valkuil en springtoestellen, aan sporthal De Eenhoorn te realiseren. De turnhal heeft van het sportcentrum een echte 'sportsupermarkt' gemaakt, stelde exploitant F. Lievens onlangs bij de opening. Hij doelde op de vele takken van sport die nu in De Eenhoorn kunnen worden beoefend. Pleidooi voor officiële archivaris TERNEUZEN - In Terneuzen moet door burgemeester en wethouders een archivaris worden benoemd volgens de ar chiefwet. Dat is de mening van onafhankelijk raadslid W. Broekhuysen. In een voorstel aan de gemeenteraad om de gemeentelijke archiefverordening vast te stellen, wil het college de gemeentesecretaris alle archieven laten behe ren. „Als wij hiermee akkoord gaan, dan heeft de grootste gemeente in Zeeland formeel geen archivaris", betoogde Broekhuysen in de commissie bestuur en middelen. „Met deze verordening leg je de bevoegdheden neer bij perso nen die niet terzake deskundig zijn." Broekhuysen haast te zich meteen te zeggen dat hij daarmee uiteraard niet de huidige secretaris bedoelde. „Maar we stellen deze veror dening ook vast voor de toekomst." Broekhuysen zei zelf 'zeer content' te zijn over het archief. Volgens het raads lid heeft een officieel benoemde archivaris meer formele bevoegdheden. „Als voorbeeld kan ik noemen: wanneer informatie verloren gaat of als er niet voldaan wordt aan de Wet Openbaarheid Bestuur." Invoering dubbelzorg succesvol HULST - De 'dubbelzorg' bij zorgstichting voor ouderen Curamus is nu al een succes. Die conclusie trekt Curamus uit de eerste peilingen onder de cliënten. Ruim een maand geleden is Curamus begonnen met deze vorm van zorg. Het is een nieuwe kleinschalige vorm van verpleeghuis zorg. Die richt zich speciaal op mensen met een lichamelij ke aandoening in combinatie met problemen op psy chisch, sociaal en communicatief gebied. De ervaringen van zowel cliënten, familie als medewerkers zijn zeer posi tief. door Renè Hoonhorst TERNEUZEN - Het aanbren gen van verharde bermen op ver schillende plaatsen langs Rijks weg N61 levert geen vertraging op voor de omvorming tot stroomweg. Vóór 2011 is de N61 tussen Hoek en Schoondijke een vierbaans-stroomweg. Dat ver zekeren Gedeputeerde Staten de vereniging Weg van Hoek. De vereniging is bang dat de aanleg van doorgroeistenen of andere rammelstroken weer tot uitstel van het besluit over de tracékeuze leidt. Het ont- werp-tracébesluit heeft inder daad iets langer op zich laten wachten dan de bedoeling was, maar dat kwam door problemen met het onderzoek naar de lucht kwaliteit. De problemen zijn op gelost en intussen staat vast dat het ontwerp-tracébesluit vol gend voorjaar klaar is, waarna belanghebbenden hun wensen en bedenkingen kenbaar kun nen maken. De transformatie tot stroomweg met in beide rich tingen twee rijbanen moet dan tussen 2008 en 2011 zijn beslag krijgen, stelt het dagelijks pro vinciebestuur in een brief aan Weg van Hoek. GS willen niet wachten met de aanleg van rammelstroken op het bewuste weggedeelte, omdat het college groot belang hecht aan het verhogen van de ver keersveiligheid. De roep om ver keersmaatregelen steeg dit na jaar vanwege diverse ongeval len, waarbij doden en gewonden waren te betreuren. Menselijke fouten lagen vaak ten grondslag aan de ongevallen. Die kunnen waarschijnlijk worden voorko men als automobilisten worden gewaarschuwd door rammelstro ken, hopen deskundigen. door Harold de Puysseleijr slachtoffer, die op een fiets reed, sloeg, kon ze gisteren niet precies meer vertellen. Wel zei de Terneuzense dat ze die dag opgefokt in de auto zat en zich op een gegeven moment had geërgerd aan het gedrag van de fietser, die volgens haar opzette lijk langzaam reed. Toen de au to stilstond, stapte ze uit en za gen getuigen haar de fietser slaan. Het slachtoffer was zich van geen kwaad bewust ge weest. HULST - Het aangepaste ont werp voor stadsvernieuwings project De Nieuwe Bierkaai in Hulst is gisteravond bekriti seerd door woordvoerders van verschillende fracties in de ge meenteraad. Het nieuwe ontwerp werd gister avond gepresenteerd. De voor naamste wijziging in het plan is, dat er meer moet worden ge bouwd om het exploitatietekort van het totale plan met zo'n an derhalf miljoen euro terug te dringen. De waterpartij vanaf de Kelder manspoort tot aan de Vismarkt blijft in de nieuwe schets over eind, maar de openbare ruimte wordt een heel stuk kleiner om dat er aan het water tussen de Overdamstraat en de Bierkaai straat een extra bouwblok is in gepast. PvdA-gemeenteraadslid D. van Damme liet zich daar kritisch over uit. „Het water is in het nieuwe ontwerp toch een stuk smaller. Ik zou niet graag heb ben dat dat smalend een grote sloot genoemd gaat worden. En de restauranthouders in de Bier kaaistraat blijven straks kijken op een muur zoals ze dat altijd hebben gedaan. Jammer", aldus Van Damme. CD A-er D. Steijaert haakte daar bij aan. „Wat is het draag vlak onder de bewoners die straks niet meer op water maar op stenen uitkijken?" Namens Groot Hontenisse gaf ook Jan d' Haens te kennen niet gelukkig te zijn met de extra bebouwing aan het water. A. de Deckere (Groot Hulst) drong er bij het college op aan zo snel mogelijk te beginnen, omdat het gebied in de omgeving van de Bierkaai straat al jaren verpaupert. Wethouder F. de Vries pareerde de kritiek door erop te wijzen dat niet uit luxe is gekozen voor een aanpassing van het plan. „Als er iemand opstaat die an derhalf miljoen euro op tafel legt, kunnen we veel realiseren. Maar door deze aanpassing lukt het waarschijnlijk wel om het hele plan financieel haalbaar te maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41