Arbeid beter beloond in groen belastingplan Aegon wacht miljoenenclaim wegens misleiden cliënten PZC Senioren krijgen eigen wijk in Noordoostpolder Wilnissers verliezen zaak over dijk val Moeders pikken het niet Koopkracht werkenden neemt volgend jaar toe Schoolboeken gratis maken scheelt per kind 300 euro Organisaties pleiten voor extra belasten vervuiler Ziekenhuis besmet met ESBL-bacterie door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Werkenden zien hun koopkracht volgend jaar gemiddeld met zeker 1,5 procent toenemen. Dat valt af te leiden uit salarisberekenin gen van ADP, dat de loonstro- ken voor een miljoen mensen verzorgt. De koopkrachtstijging vloeit voort uit een mix van gunsti ge fiscale maatregelen en het loslaten van de loonmatiging. Lagere belastingen en pre mies zorgen voor netto onge veer 1 procent meer loon. Daar komt vermoedelijk net to 1 tot 2 procent bij door cao-afspraken. Bij een lage verwachte inflatie van 1,5 pro cent resteert een koopkracht stijging die groter is dan in de afgelopen vijf jaar. De toenemende koopkracht zal de economie ondersteu nen, berekende het Centraal Planbureau eerder. De bin nenlandse bestedingen die sinds de zomer van 2005 aan trekken, zullen in 2007 verder groeien. De salarisberekeningen geven aan dat de lagere inkomens re latief het meest profiteren van de lagere belastingen. Ook gezinnen met kinderen gaan er op vooruit. De kinder bijslag gaat omhoog en de rijksbijdrage voor de kinder opvang wordt voor de hogere inkomens verbeterd. Een tegenvaller kan ontstaan als een werkgever de WGA-premie voor de helft doorberekent aan zijn perso neel, zoals volgend jaar voor het eerst kan. WGA staat voor Wet gedeeltelijk arbeids- geschikten. ADP-manager Van Leeuwerden voorspelt dat dit een werknemer gemid deld 14 euro per maand netto kan kosten. „Maar in hele on gunstige gevallen kan dat op lopen tot enkele tientjes." GPD DEN HAAG - Ouders zijn ge middeld 308 euro per kind min der kwijt aan schoolkosten als schoolboeken in het voortgezet onderwijs 'gratis worden. Dat heeft minister Van der Hoeven van Onderwijs gisteren gemeld aan de Tweede Kamer. Als de formatie van een nieuw kabinet niet al te lang duurt, dan kunnen de boeken volgend schooljaar al gratis worden. De Tweede Kamer drong hier on langs op aan. Scholen krijgen dan extra geld van het ministe rie om de boeken aan te schaf fen. Dit kost jaarlijks per saldo 210 miljoen euro. Scholen moeten straks onder meer leer- en werkboeken beta len, tabellenboeken, cd-roms en licenties op leermaterialen op in ternet. Voor rekening van de ouders komen onder meer atlas sen, woordenboeken, rekenma chines en sportkleding. ANP NAGELE - Senioren kunnen in de gemeente Noordoostpolder over vijf jaar in de op hen afgestemde wijk Nieuw Schokland wonen. Dat zei A. Sievers van architec tenbureau Inbo gisteren. De provincie Flevoland, de gemeente en woningcorpera- tie Mercatus hebben ingestemd met zijn plannen voor de wijk Nieuw Schokland die is bedoeld voor 55-plussers. De wijk is gesitueerd in een nieuw woon- en recrea tiegebied bij het dorp Nagele. Daar verrijzen tweeduizend koop- en huurwonin gen. Daarnaast komen er een sport- en ontspanningscentrum, een zorgcentrum, een golfbaan, een jachthaven en een winkelcentrum. Sievers zegt dat de wijk ge heel zal voldoen aan de wensen van de bewoners. Nieuw Schokland is ontwikkeld in samenspraak met veertig senioren uit de Noordoostpolder. illustratie ANP door Douwe Wijbrands LEEUWARDEN - Verzeke ringsconcern Aegon hangt een claim boven het hoofd, die in de miljarden euro's kan lopen *A<AMI VAM/4^ 21JM MVV CONDOOMS? wegens misleiding van cliënten bij de verkoop van aandelenlea- seproducten. Dat stelt de Am sterdamse advocaat H. Bos, naar aanleiding van een tussen vonnis van het hof in Leeuwar den. Aegon bestrijdt dat het aansprakelijk gesteld kan wor den voor de schade die cliënten op leaseproducten hebben gele den. Een timmerman uit Kortenhoef stelde Aegon aansprakelijk voor een schade van ruim 700.000 eu ro die hij leed op een met ge leend geld gefinancierde beleg gingspolis. Het gerechtshof in Leeuwarden stelde de gedupeer de in het gelijk bij zijn klacht dat hij door de verzekeraar on volledig was geïnformeerd. Ae gon heeft niet voldaan aan haar informatie- en zorgplicht. Volgens advocaat Bos is de weg nu vrij voor honderdduizenden gedupeerden van producten als Boxiplus en Vermogensvlieg wiel om claims tegen Aegon in te dienen. „Als je uitgaat van een gemiddelde schuld van 30.000 euro per cliënt, dan kan de schade in de 3 miljard euro lo pen." Doorbraak „Dit arrest is inderdaad een doorbraak", reageert een woord voerder van Leaseproces, dat eveneens strijdt voor genoegdoe ning van gedupeerden. Lease proces schat dat zeker tweehon derdduizend mensen ooit een aandelenleaseproduct afsloten. Ook Sprintplan van Spaarbeleg, een volle dochter van Aegon, valt hier onder. Aegon wijst de aansprakelijk heid af. Woordvoerder J, Dries- sen: „Het gaat om een combina tieproduct, dat is bedacht door een tussenpersoon. Over ons aan deel hebben we helder gecommu niceerd." Van claims op Aegon kan volgens hem dan ook geen sprake zijn. Het hof oordeelt echter dat het toesturen door Aegon van de voorwaarden tegelijk met de overeenkomst onvoldoende is. De contractbepalingen en bij zondere voorwaarden zijn afge drukt in zeer kleine letters, in ju ridische taal die voor een gewo ne consument zonder uitleg niet begrijpelijk is. Volgens het hof hebben ze vooral ten doel de ver plichtingen van cüënt zoveel mo gelijk vast te leggen en de aan sprakelijkheden van Aegon te beperken. Aegon had de cliënt deugdelijk moeten informeren, dat hij door koersdalingen niet alleen de inleg kon kwijtraken, maar ook het risico van een rest schuld liep. Het hof is, evenals de kanton rechter eerder, vernietigend over de brochure van Aegon. De taal is verhullend en ex- wordt niet duidelijk gemaakt dat er sprake is van een lening die met i*ente terugbetaald moet worden. Op de risico's wordt amper gewezen. „De bro chure bevat uitsluitend een po sitief rekenvoorbeeld", aldus het hof. Getuigen Aegon kan nog proberen om de rechter van het tegendeel te overtuigen. Het bedrijf mag ge tuigen oproepen die kunnen uit leggen dat Aegon wel degelijk zijn best heeft gedaan om de timmerman bewust te maken van de risico's. Bos is ook blij met het ooi-deel dat de tussenpersoon, Wagner, mede aansprakelijk is. De recht bank deed daar eerder geen uit spraak over. De helft van de schade van zijn cliënt is vol gens Bos ontstaan door toedoen van Wagner. Ook Wagner mag zich met getuigen verweren. Daar v,erwacht Bos weinig van. GPD Bende pleegde 300 inbraken ROTTERDAM - De politie heeft gisteren in Rotterdam, Schie dam en Zwijndrecht negen men sen aangehouden wegens drie honderd woninginbraken in Zee land, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De verdachten zijn tussen de 23 en 42 jaar. De buit van de inbrekersbende bestond uit computers, siera den, kluizen, geld, geluid- en beeldapparatuur en televisie schermen. Een aantal van de aangehouden mensen wordt ver dacht van heling. De verdachten hebben de Nederlandse en Bosnische nationaliteit. ANP door Eric Wendel AMSTERDAM - Een groep van 23 gedupeerde bewoners in Wil ms en de gemeente De Ronde Venen hebben een rechtszaak verloren tegen het hoogheem raadschap Amstel, Gooi en Vecht (AGV). Zij wilden AGV aansprakelijk stellen voor de dijkverschuiving in Wilnis op 26 augustus 2003 om zo schade vergoeding te kunnen eisen. De rechtbank in Amsterdam oordeelde dat AGV zorgvuldig heeft gehandeld en niet nalatig is geweest in de zoi'g voor de dijk, zo bleek gisteren uit de uit spraak. Het schap is daai-om niet aansprakelijk voor de scha de, meende de rechtbank. In de vroege ochtend van 26 au gustus schoof 60 meter veen- dijk aan de Ringvaart in Wilnis het land in, waardoor honder den inwoners geëvacueerd moesten worden. Hun huizen liepen onder water. De totale schade bedroeg 16 miljoen euro. Langdurige droogte was de oorzaak van de dijkdoor braak. Een onderzoekscommissie con cludeerde naderhand dat niet de juiste kennis in huis was om een dijkverschuiving te voorko men. De gedupeerden en De Ronde Venen vonden echter dat AGV tekort was geschoten in zijn ver plichting tot onderhoud en be heer van de dijk. Volgens de rechtbank hoefde het schap niet met dit fenomeen rekening te houden, omdat inspecties vooral gericht waren op situa ties van hoog water en extreme neerslag. Rampenfonds Overigens kregen gedupeerde inwoners van Wilnis ongeveer tweederde van de geleden on verzekerde schade uitgekeerd van de stichting Rampenfonds Dijkdoorbraak Wilnis. Ook AGV heeft een fors bedrag ge stort in dit rampenfonds. Ver der kregen bewoners veel scha de vergoed via de rijksregeling WTS, die bedoeld is voor ram pen. De Ronde Venen blijft erbij dat het hoogheerm-aadschap aan sprakelijk is voor de dijkval, al dus een woordvoerder. De ge meente is de uitspraak nog aan het bestuderen en beraadt zich op eventuele stappen. ANP (Advertentie) VOLENDAM - Het is de Moedige Moeders in Volendam menens. Sinds begin deze week hangt in bus hokjes in de gemeente Edam-Volen- dam een poster die jongeren van de drugs moet afhouden. Volgens de moeders, die zelf kinde ren hebben die drugs gebruiken, worden drugs op steeds jongere leef tijd gebruikt. „Omdat een kind in dé puberfase heel onzeker is, maakt dat van hen een gemakkelijk doel wit", stelt de organisatie. Met de poster, wordt daar stevig op inge speeld. „Als iemand iets stoms of verkeerds doet in Volendam, dan zeggen we hier al gauw: 'Wat een varken'. Vandaar deze afbeelding. Ludiek, maar ook confronterend", zegt woordvoerster G. Kok. foto ANP woensdag 6 december 2006 Stadslawaai funest voor vogels LEIDEN - Het toenemende lawaai in stedelijke gebieden is funest voor sommige vogelsoorten. De herrie ovei'stemt hun gezang dat een belangrijke rol speelt bij paarvorming en temtoriumverdediging. Dit tonen de Leidse gedragsbiologen Hans Slabbekooim en Adirie den Boer-Visser aan in een studie in het online- tijdschrift Cuirent Biology. Zij onderzochten de verschil len in de zang van de stads- en bospopulaties van een soort die zich heeft aangepast aan het stadse leven, de koolmees.ANP Extra controles op kerstverlichting DEN HAAG - De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) con troleert dit jaar extra op de veiligheid van kerstverlich ting. De meeste aandacht gaat uit naar lichtsnoeren. Dat meldde de organisatie gisteren. De aanleiding is de door de VWA geconstateerde toename van gebreken bij deze producten. De controleurs voeren inspecties uit bij produ- centen en handelaren. Ook kerstverlichting in de winkels wordt steekproefsgewijs gecontroleerd. Als blijkt dat het product niet aan de wettelijke eisen voldoet, dan neemt de controleur maatregelen. In het uiterste geval wordt de partij in beslaggenomen. ANP Gemeente pakt huisjesmelkers aan ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam, justitie, ban ken, makelaars en notarissen gaan nauw samenwerken in de strijd tegen huisjesmelkers en hypotheekfraude. Dat hebben de partijen gisteren afgesproken. Een van de maatregelen is de aankoop tijdens openbare veilingen van panden waarmee keer op keer wordt gefrau- deerd. De gemeente Rotterdam schat de schade door hypo theekfraude jaarlijks op 8 tot 10 miljoen euro. Van alle ge vallen van fraude in om-oerend goed in Nedei-land, heeft een kwart in de Maasstad plaats. ANP TU onderzoekt in- en uitstappen DELFT - Wetenschappers van de TU Delft doen onder zoek naar het in- en uitstapgedrag van treinreizigers. De universiteit heeft een perron nagebouwd waar morgen ze ventig proefpersonen zullen meewerken aan het experi ment. Het doel is passagiers sneller en handiger te laten in- uitstappen, zodat treinen minder lang hoeven te wach ten op stations. De wetenschappers experimenteren onder meer met de breedte tussen trein en peiron, de breedte van de deurope ning, de aanwezigheid van reizigers met bagage en de sa menstelling van het aantal in- en uitstappers. De conclu sies kunnen interessant zijn voor de Nederlandse Spoor wegen, ProRail of ontwerpers van treinen. ANP Aantal moorden daalt sterk AMSTERDAM - Het aantal gevallen van moord en dood slag is dit jaar opnieuw gedaald. Volgens Elsevier stevent 2006 af op een laagterecord. De teller staat op 140. Het jaar 2005 liet ook al een gematigd cijfer zien, toen kwamen 201 mensen door geweld om het leven. Elsevier houdt sinds 1992 de jaarlijkse aantallen moord en dood slag bij. In de jaren negentig kwamen gemiddeld 250 men sen per jaar gewelddadig aan hun einde. ANP doorRudi Buis gn Sentina van der Meer DEN HAAG-Een hogere ener giebelasting, extra heffingen op verpakkingsmaterialen en een serie belastingen die moet leiden tot schoner (vliegver keer. Als het aan de vakbond FNV en de stichting Natuur en Milieu ligt, dan verandert het belastingstelsel ingrijpend en wordt deze groener en socialer dan het huidige. De organisaties hebben gisteren vijftien 'groene schatten' aange boden aan de Tweede Kamer. Die voorstellen voor groene be lastingen leveren samen 10 mil jard euro op. Het gaat niet om een belastingverhoging, maar om een verschuiving van belas ting op inkomsten naar belas ting op milieugebmik. Ofwel: werken wordt beloond want je betaalt minder belasting, maar milieuvervuiling wordt zwaar der bestraft. Een verhoging van de energiebe lasting voor huishoudens en klei ne bedrijven van 3 miljard euro leidt tot een verminderde kooldi oxide-uitstoot van 2,5 tot 8,5 me gaton, aldus FNV en Natuur en Milieu. Een belasting op verpakkings materiaal, variërend van 10 cent voor een kilogram papier tot enkele euro's voor een kilo plastic of aluminium, levert de schatkist jaarlijks 300 miljoen euro op. Een heffing op bestrij- dingmiddelen spekt de schatkist met 180 miljoen per jaar. De meeste voorstellen die de organi saties doen, belasten het vracht en autoverkeer extra. Ook zou er een extra heffing van 15 tot 30 euro op vliegtickets moeten komen. FNV en Natuur en Milieu heb ben de voorstellen niet zelf ver zonnen. Vrijwel alle voorstellen zijn al in één of meerdere EU-lidstaten ingevoerd. Concurrentie In de Tweede Kamer bestaat veel belangstelling voor de voor stellen om de lasten op arbeid te verschuiven naar milieuvervui lers. CDA en WD waarschu wen wel dat belasting op milieu gebruik slecht kan zijn voor het bedrijfsleven. „Maar als het de concuiTentiepositie ook kan ver- beteren, moeten we dit plan eens goed bestuderen", aldus WD-Kamerlid Dezentjé Ham ming. CDA-Kamerlid De Néree tot Babbench reageerde geschrok ken van het voorstel de glastuin bouw zwaarder te belasten. „De glastuinbouw ligt ons nauw aan het hart en levert Nederland veel op." Voor Vendrik van GroenLinks zat er te weinig in de schatkist. Zijn partij heeft in het verkie zingsprogramma 14 miljard eu ro aan voorstellen voor fiscale vergroening staan. GroenLinks is volgens Vendrik het meest am bitieus op het gebied van mi lieu. „Andei'e partijen gaan niet verder dan 2 miljard euro of wil len ontgroenen." GPD/ANP EINDHOVEN - Een groep pa tiënten van de afdeling intensie ve zorg van het Catharina Zie kenhuis in Eindhoven is besmet met de ESBL-bacterie. Het zou gaan om drie gevallen. Op de afdeling lagen ten tijde van de eerste constatering ne gentien patiënten. Buiten de af deling is de bacterie niet aange troffen. De herkomst van de bac terie is onbekend. ESBL staat voor Extended Spec trum Beta-Lactamase. Dit en zym kan antibiotica, waaronder penicillines afbreken. ESBL is ongevoelig voor de meeste in Ne derland gebruikte antibiotica. De bacterie is niet gevaaiiijk voor gezonde mensen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3