Grondige renovatie De Vrijburg Baggeren als computergestuurd ambacht PZC PZC Hulp voor Sint in Goes' ziekenhuis 11 lierikzeese appartementen ingericht voor zorg op maat Help aan Peruaanse stam ter nagedachtenis aan overleden man woensdag 6 december 2006 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het Zierikzeese appartementencomplex De Vrij burg wordt drastisch gereno veerd. De 32 appartementen worden opgeknapt en geschikt gemaakt voor mensen die zorg aan huis wensen. Daarmee speelt woningcorporatie Zeeuw- land in op de verwachte veran deringen op de woonmarkt in de komende jaren. Praktisch vanaf het begin is de verhuur van appartementen in het nu bijna twintig jaar oude De Vrijburg moeizaam gegaan. De hoge huurprijs en dito servi cekosten maken dat mensen niet in de rij staan om hun intrek te nemen in de vrijkomende wonin gen, schetst Zeeuwland-direc- teur A. de Ceuster. Dat is reden voor Zeeuwland om De Vrijburg flink aan te gaan pakken. Temeer omdat het appartementenaanbod in Zierik- zee de komende jaren fiks uit breidt. Met nieuwbouwcom- plexen Valetta en Victoria in Malta, Waterlelie en Lagune in Poortambacht 11 en nog eens 65 agenda ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 u Commissie Samenleving en Bestuur. (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 ■E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31* 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl ■E-mail: web@pzc.nl eenheden in Noorderpolder wor den er de komende jaren rond de 200 appartementen ge bouwd. „Doen we niets aan De Vrijburg, dan zitten we straks met een probleem." Met simpelweg het verlagen van de huur ben je er niet, redeneert Zeeuwland. Daarom probeert de woningbouwcorporatie juist een aantrekkelijker gebouw neer te zetten. „Het is natuur lijk ideaal gelegen. Vlakbij het centrum en allerlei voorzienin gen als de Albert Heijn in de buurt. Dat leent zich ook uitste kend voor het inbrengen van meer zorg." In samenwerking met thuiszorg De Wieken zal dadelijk aan huis zorg op maat worden geleverd aan de bewoners. Bij de verbou wing van de appartementen wordt met die zorg ook reke ning gehouden. Zo moet de bad kamer bijvoorbeeld over een be paalde manoeuvreerruimte be schikken (voor mensen die af hankelijk zijn van een rolstoel), geeft Zeeuwlandmedewerker D. van Vliet aan. Huurders hebben overigens da delijk de keus om al dan niet ge bruik te maken van zorgvoorzie ningen of om eventueel in zee te gaan met een andere zorgaanbie der. Wel is al sprake van samen werking tussen De Wieken en De Vrijburg: vorige week heeft de thuiszorgorganisatie een kan toor en uitleenpunt geopend in het Zierikzeese appartementen complex. Behalve het moderniseren van badkamer en keuken en het op knappen van de woningen in het algemeen krijgt ook de bui tengevel een facelift. De lounge wordt aangepakt, eventueel in relatie met de tuin, en lift en lo geerkamer (die nu niet eens met een badkamer zijn uitgerust) worden eveneens weer bij de tijd gebracht. De plannen moeten nog door de architect worden uitgewerkt. Dat gaat in nauw overleg met de bewonerscommissie en instan ties als de Vrijwillige Advies commissie (VAC). De bedoeling is voor de zomer met de aanpak van het eerste appartement in combinatie met de lounge te be ginnen. Dat wordt een kwestie van de lange adem, blikken De Ceuster en Van Vliet vooruit. Bewoond Lege woningen (dat zijn er nu vijf) worden het eerst aange pakt, waardoor bewoners - als die behoefte er is - zo naar een gloednieuwe woning kunnen doorschuiven. Woning voor woning wordt ver der gewerkt, waarbij natuurlijk steeds rekening moet worden ge houden met het feit dat de Vrij burg al die tijd gewoon be woond wordt. De Ceuster: „Wat het kwetsbaar maakt. Daar zul len we in het bijzonder naar moeten kijken." Voor de huidige bewoners blijft de huurprijs gelijk. Wat er ver der met de huurprijzen gebeurt, is nog niet bekend. Dat is afhan kelijk van wat de appartemen- tenmarkt, met alle nieuwbouw, de komende jaren doet. STREEKACTIVITEITEN j Van den Dongen PARKETVLOEREN C eluidsisolerend in appartementen Amundsenweg 15, GOES Tel. 0113-233365 www.vandendongenparket.nl Legionella bij Rijkswaterstaat MIDDELBURG - De sporen, die vorige week in het kantoor van Rijkswaterstaat in Middelburg werden aangetroffen, komen in derdaad van de legionella-baete- rie. Het gaat om de milde variant le- <j\onella non pneumophila. Dat is een voor de mens minder ge vaarlijke variant dan bijvoor beeld de valiant die de vetera- nenziekte veroorzaakt, zegt di recteur bedrijfsvoering P. Be vers van Rijkswaterstaat. Op het kantoor aan de Poelen- daelesingel zijn voorzorgsmaat regelen genomen. Bevers: „Van de veertien tappunten bleken er acht besmet. Die draaien we voor veertien dagen dicht. Ze worden intensief gespoeld en daarna nemen we een nieuw monster." De Nieuwe Haven moet overal weer minstens vier meter diep worden. Voor het baggerwerk is tweeënhalve maand uitgetrokken. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Maatwerk is het. Tot de centimeter nauwkeurig wordt de Nieu we Haven in Zierikzee gebaggerd tot dat overal weer een minimale diepte van vier meter bereikt is. Voor het kar wei - hard nodig volgens havenmeester F. de Leeuw - is alles bij elkaar tweeën halve maand uitgetrokken. De stalen grijper van de kraan op bag gerschip de Tertio van Van Herik uit Sliedrecht verdwijnt onder water om even later vol havenslib weer boven te komen. Het schip wiegt traag mee met de bewegingen van de kraan. Behoed zaam wordt de bek van de kraan boven het ruim gemanoeuvreerd. Als het over tollige water is weggelopen, loost de grijper zijn inhoud in de buik van het schip. Het is een tafereel dat zich de ko mende maanden - weet De Leeuw - nog honderden malen zal herhalen. Hij volgt het met interesse. „Eerder zijn alle gegevens over ondieptes in de com puter gezet, dus die jongens weten pre cies waar ze moeten zijn en hoeveel ze weg moeten graven. De Leeuw ver wacht dat er naast havenslib ook nog wel wat andere zaken naar boven zul len komen. „Er zijn ondertussen al een paar fietsen opgevist en daar zullen er nog wel meer van liggen" vermoedt de havenmeester. Fiets Een fiets in cle haven is minder onschul dig dan het lijkt. De Leeuw: „Een hou ten schip zou erop lek kunnen stoten." Dat is in de praktijk nog nooit voorgeko men, prijst De Leeuw zich gelukkig. Wel komt het volgens hem met enige re gelmaat voor dat jachtjes in de haven aan de grond lopen. „Geen wonder, want er zijn plaatsen bij waar nog maar 1,10 meter water staat. Dan wil een pas sant aanmeren in de buurt van de witte brug en bij het draaien van de bocht ko men ze dan in de zate, het bij eb droog vallende deel net voorbij de loswal, in de problemen." Op een kaart in het havenkantoor is met groene stippen exact ingetekend waar de ondieptes zich bevinden in de haven. De groene vlaktes zijn omvang rijk. Ze strekken zich zelfs uit tot aan de ligplaatsen van de mosselkotters. De zate in de hoek voorbij de loswal is vol gens De Leeuw het gemeenst. „Maar ik heb wel een keer meegemaakt dat een Belg hier vlakbij 't Luitje, pal tegenover de ligboxen, aan de grond liep. Dat bootje hing op gegeven moment echt vervaarlijk scheef, maar uiteindelijk is het toch weer goed gekomen. In de zo mer begeleiden we binnenkomende jach ten vaak naar hun ligplaats. Dan kun- foto Dirk-Jan Gjeltema nen we voorkomen dat ze aan de grond lopen." Met de averij door het aan de grond lo pen valt het doorgaans nogal mee, maar goed voor het imago van de Zierikzeese haven is het niet. „Wij krijgen er als ha venmeesters ook klachten over. Dus wij zijn heel blij dat het nu grondig wordt aangepakt." Het baggerwerk betekent extra werk voor de havenmeesters. „Bij de lig boxen zijn wat palen getrokken om ruimte te maken en we hebben wat sche pen moeten verplaatsen. En als het bag gerwerk daar straks klaar is, moet het allemaal weer terug natuurlijk." In totaal wordt ruim 20.000 kubieke me ter slib uit de haven verwijderd. Het meeste slib is niet verontreinigd en mag in de Oosterschelde worden gestort. En kele honderden kubieke meters slib voor de Engelse Kade zijn licht veront reinigd. Dat slib wordt afgevoerd naar een landelijk baggerslibdepot. De ge meente Schouwen-Duiveland inves teert 145.000 euro in het karwei. door Joeri Wisse GOES - Sinterklaas verwachtte op de kinderafdeling van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes eigenlijk veel kleine pa tiëntjes, maar trof bijna alleen maar grote kinderen aan. Het waren 25 eerstejaarsleerlin gen verpleegkunde van het ROC Zeeland. Zij hielpen Sinterklaas en zijn Pieten dit jaar een hand je door wat cadeautjes te kopen voor de kinderafdeling. Mede scholieren en familie van de klas brachten samen 435 euro bij elkaar, vertelt leerlinge Ma- ritta Matsinger, één tfan de ini tiatiefnemers van de inzame lingsactie. „We wilden iets doen op 5 december, maar hadden geen zin in surprises." Een digitale camera en een foto printer stonden bovenaan het verlanglijstje van de kinderafde ling. Afdelingsmanager A. Hok- ke: „De eerste foto's van de cou veusekinderen worden nu nog heel ouderwets met een polaroid camera gemaakt. Met deze nieu we camera en printer zijn we bij de tijd." Ook aan de kinderen is gedacht. Van het resterende bedrag is speelgoed gekocht voor de speel zaal, van houten puzzels voor de kleinsten tot computergames voor de tieners. Dat komt vol gens Hokke goed van pas. „Het is lastig om budget vrij te ma ken voor nieuw speelgoed. En als kinderen heel verdrietig zijn, geven we ze ook wel eens wat mee, dus aan nieuw speelgoed is altijd behoefte." Sint Nicolaas bezocht op zijn verjaardag vier patiëntjes in het ziekenhuis. Daarna ging hij met zijn Pieten langs chronisch zie ke kinderen die thuis verblijven. Normaal gesproken is het druk ker op afdeling A van het zieken huis. „Op een gewone dinsdag is het hier aardig druk met dagop names. Maar veel ouders kiezen er voor om hun kinderen op sin terklaas thuis te houden." foto Willem Mieras Archieftrofee vrijwilligers ZIERIKZEE - De jaarlijkse vrij- willigersavond van het gemeen tearchief wordt aanstaande maandag gehouden in het ge meentehuis. Tijdens deze avond wordt de archieftrofee uitge reikt aan de meest actieve vrij williger van het archief. De avond is niet alleen bedoeld voor vrijwilligers van het ge meentearchief. Iedereen die be langstelling heeft is welkom. Na het officiële gedeelte wordt een film vertoond uit 1949 over de feestelijkheden rond de viering van 1100 jaar Zierikzee. Daarna zal de heer P. Poortvliet uit Den Helder een verhaal houden over het verzamelen en verwerken van gegevens over bemanningen van Zeeuwse schepen. Aansluitend biedt burgemeester Asselbergs de dit jaar gereed ge komen 'nadere toegangen' aan aan de samenstellers. De nadere toegangen zijn bewerkingen en indexen van veel geraadpleegde archiefstukken zoals dooplijs- ten. Met hulp van een alfabeti sche lijst van gedoopte personen zijn gegevens over mensen mak kelijker terug te vinden. De vrijwilligersavond begint om 20.00 uur. SGP pleit voor Noordzeevisserij DEN HAAG - Minister Veerman (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) moet meer geld uittrekken voor de Noordzeevisserij. Dat vindt de SGP-fractie in de Twee de Kamer. Voor volgend jaar heeft Veerman 7 miljoen eu ro op de begroting staan. Dat is bestemd voor verduurza ming van de sector die het zwaar te verduren heeft door vangstbepei'kingen en gestegen brandstofprijzen. SGP- Kamerlid Van der Vlies vroeg Veerman gisteren het be drag te verhogen tot 10 miljoen euro. De 3 miljoen die daarvoor nodig is, wil hij weghalen bij het budget voor re creatie rondom de stad. Onduidelijk is of cle SGP voldoen de steun krijgt voor een amendement dat hierover is inge diend. Proefvaart voor oorzaak hekgolf ZOUTELANDE - Rijkswaterstaat laat dit voorjaar een schip met verschillende snelheden langs de kust van Zou- telande varen om meer duidelijkheid over de oorzaak van de hekgolf te krijgen die half juni voor veel paniek bij badgasten zorgde. De golf had zo veel kracht en hoogte dat zwemmers in gevaar werden gebracht. Rijkswater staat verlegde daarna uit voorzorgsmaatregelen de vaar geul vijftig meter uit de kust. Schepen die naar de Noord zee varen, varen sindsdien minder dicht langs de kust. Bos Den Inkel uitgebreid KRUININGEN - Het bos Den Inkel bij Kruiningen is ruim drie hectare groter geworden. Plet nieuwe gedeelte is onderdeel van een grootscheeps ruilverkavelingspro ject dat vorig jaar is afgerond. De Dienst Landelijk Gebied, die het bos heeft ingericht, heeft een gedeelte van de oude boomgaard in takt gela ten. „Dat hebben we op aanraden van Staatsbosbeheer ge daan", zegt S. Verhelst van de Dienst Landelijk Gebied. „Zij hebben daar goede ervaring mee opgedaan in andere gebieden. Door een aantal appel- en perenbomen te laten staan, ontstaat er een bijzondere flora en fauna." Het nieuwe gedeelte is voorzien van bomen die ook in het bestaande bos voorkomen, zoals eiken, essen en haze laars. „Maar we hebben bijvoorbeeld ook rozenstruiken aangeplant", zegt Verhelst. Deze week worden de laatste kuilen en plassen opgevuld met puin. Daarna is het bos vrij toegankelijk voor recreanten. Reimerswaal verdedigt afslag A58 KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil dat de op- en afritten van snelweg A58 bij Waarde, ook bekend als Luchtenburg, open blijven. Het college van burgemees ter en wethouders vreest dat de op- en afritten ter discus sie komen nu de gemeenten Borsele en Goes ijveren voor nieuwe aansluitingen op de snelweg. Over de aansluiting Drieweg-A58 bij Heinkenszand bestaat bestuurlijk ver gaand overeenstemming. Tegelijkertijd lobbyt Goes hard voor een aansluiting ter hoogte van de 's-Gravenpolderseweg, vlakbij het Ooster scheldeziekenhuis. Rijkswaterstaat voert echter een strin gent beleid voor de snelweg. Nieuwe aansluitingen heeft de dienst liever niet én als er dan toch één bij moet ko men, dan moet er bij voorkeur een andere verdwijnen. Luchtenburg bij Waarde is dan één van de kandidaten. Het Reimerswaalse college wil die op- en afrit echter niet zonder meer prijsgeven. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Hun kennismaking met de leefge meenschap Patakancha in Peru maakte diepe indruk op Rein Willemse en Annet ten Hoopen uit Burgh-Haamstede. Als een soort monumentje voor haar in middels overleden man heeft Ten Hoopen nieuw leven gebla zen in de Stichting Urubamba. Deze stichting steunt de Que- chuabevolking in de Andes. Deze mensen worden door de overheid consequent achterge steld, vertelt Ten Hoopen. Zo moeten kinderen verplicht in uniform naar school, terwijl de arme Quechua zich zulke luxe niet kan permitteren. Het ge volg is dat kinderen geen onder wijs genieten, tenzij er sprake is van hulp van derden. „Als je ziet hoe blij die kinderen zijn met materiaal waar wij niet meer mee werken", put. Ten Hoopen uit haar inmiddels in Pe ru opgedane ervaringen. Met de door haar opgerichte Stichting Urubamba zamelt ze geld in dat in voeding, onderwijs en gezond heidszorg voor deze in het An- desgebergte gelegen gemeen schapjes wordt geïnvesteerd. Vakantie Die betrokkenheid dateert uit 2000, toen Willemse en Ten Hoopen op vakantie in Peru con tact kregen met Carol Cumes, die een spiritueel centrum heeft nabij de rivier Urubamba. Zij nam het tweetal mee de bergen in naar de leefgemeenschap Pa takancha. „Mijn man en ik wer den erg geraakt door wat we za gen." De kiem voor het geven van financiële steun was gelegd. In 2002 ging Willemse met pen sioen. In plaats van flessen vroeg hij mensen geld te done ren voor Patakancha. Met dit geld kon een verblijf voor de leerkrachten van het schooltje worden gebouwd. Deze uiterst betrokken mensen (twee vrou wen en een man) sliepen in één kamer, vertelt de inwoonster van Burgh-Haamstede. Augustus 2003 overleed Willem se tamelijk onverwacht. Ten Hoopen vroeg op de rouwkaart opnieuw om geld. „Wat moest ik met vijftig bloemstukken?" Spontaan bedacht ze, bij wijze van monument voor haar man, de Stichting Urubamba op te richten. Dat gebeurde nog dat zelfde jaar, maar er daadwerke lijk invulling aangeven viel haar - zo kort na zijn overlijden - zwaar. Via Carol Cumes kwa men de bij de crematie ontvan gen donaties wel goed terecht. Ruim vijftig kinderen van Pata kancha kregen een jaar lang goe de voeding en medicamenten. In die tijd bouwde Cumes structu rele steun op. Het is tijd de Stichting Urubam ba nieuw leven in te blazen, vindt Ten Hoopen nu. De direc trice van het schooltje veronge lukte in hetzelfde jaar als dat Willemse overleed. Zij werd op gevolgd door één van haar twee dochters. Haar andere dochter is verder de Andes ingetrokken om projecten op te zetten bij an dere geïsoleerd gelegen gemeen schapjes. Via deze mensen, en met hulp van twee vrienden met wie ze de stichting heeft opgericht, pro beert ze meer steun aan de Quechua in Peru te geven. Re cent zijn zeshonderd brieven de deur uitgegaan. Ook wordt aan de geboorte (begin volgend jaar) van een eigen website www.stichtingurubamba.nlge werkt. Vanaf volgend jaar is het de bedoeling nog meer bekend heid aan het doel te besteden, onder meer door presentaties op braderieën. Twee keer feest in De Pul BRUINISSE - Jongerencentrum De Pul in Bruinisse maakt zich op voor een feestweekeinde. De lol begint vrijdag met een optreden van de zevenkoppige band Bestel mé. Deze groep uit 's Heerenhoek speelt muziek in de stijl van Rowwen Hèze. Het belangrijkste verschil is dat alle bandleden hun eigen num mertje zingen en daarmee ieder afzonderlijk het repetoire kleu ren. Het concert begint om half tien. Zaterdag vanaf 20.00 uur ko men de dj's Servé en Michel naar De Pul. Laatsgenoemde is bekend geworden door zijn show tegen zinloos geweld. Ser vé staat te boek als jong aan stormend talent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35