Weinig te eisen bij wegenaanpak Politiek twijfelt over umts-beleid Wester schouws hout op transport Minder valide tijdens seizoen ook gratis vervoerd naar strand SPMNTPHOTO Gezondheidsklachten in omgeving mast WESTENSCHOUWEN - Hout uit de Boswachterij Westerschouwen is gisteren over water op transport gegaan naar het Belgische Genk. Vier vrachtwagens pen delden gisteren de hele dag tussen de Adriaan van de Weijdeweg in Weslenschou- wen en de Middelplaathaven aan de Brouwersdam om het overgrote deel van de jaarlijkse houtoogst uit de boswachterij daar aan boord van een schip te laden. In Genk wordt het Westerschouwse naaldhout verwerkt tot luxe plaatmateriaal, ver telt boswachter D. Fluijt van bosbeheerder Staatsbosbeheer. De kwaliteit van het hout uit de boswachterij staat volgens Fluijt buiten kijf. „De bomen in de boswach terij staan op schrale grond. Dat houdt in dat ze langzaam groeien en dat levert een hele dichte celstructuur van het hout op." De houtkap in de boswachterij heeft alles bij elkaar zo'n 2200 kubieke nieter ofwel ruim 1000 ton aan hout opgeleverd. foto Dirk-Jan Gjeltema Te veel nadruk leggen op poldertracé kan ook nadelig uitpakken Veel bestaande knelpunten lig gen op het bordje van officiële instellingen. Enkele voorbeel den: slechte telefonische bereik baarheid en vele doorverwijzin gen bij uitkeringsorganisatie UWV, gebrek aan privacy bij lo ketten in het Goese stadskan- tooren onvoldoende zicht op oor zaken van problemen bij voed- selbankklanten. Maar er speelt nog een ander, zeker zo groot probleem. Niet iedereen die hulp nodig heeft, klopt bij offi ciële instanties aan. Er heerst stille armoede. Mensen weten niet waar ze moeten zijn voor hulp of lopen vast. Het Pak ziet vooral een rol voor zichzelf weggelegd om mensen te helpen die buiten de boot val len of dreigen te vallen. Het plat form wil dit bereiken door maat schappelijke organisaties te ver zamelen in een brede sociale alli antie; van kerken, organisaties van ouderen, jongeren, allochto nen, chronisch zieken tot en met (thuis)zorginstellingen en dorps- en wijkverenigingen. Komend voorjaar wil het Pak groepsgewijs met organisaties tot afspraken komen waarin wordt vastgelegd wat zij kun nen doen om de stille armoede te signaleren en bestrijden. Dit om ervoor te zorgen dat de socia le alliantie doelgericht aan de slag kan. Het platform wil mei 2007 alle deelnemers bij elkaar brengen om officieel een over eenkomst te ondertekenen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De mogelijkhe den voor het gemeentebestuur daadwerkelijk iets te doen aan de wegen- en verkeersproblema tiek op Schouwen-Duiveland zijn zeer beperkt. Volgens wet houder VV. Renden valt er nou eenmaal niet zo veel te eisen, maar is het van belang de wen sen zo goed en vaak mogelijk kenbaar te maken bij Rijk en provincie. Renden reageert daarmee op de kritiek die hij specifiek van de ChristenUnie (CU)'en van Leef baar Schouwen-Duiveland (LSD) heeft gekregen op de ge meentelijke nota Verkeer en Ver voer. „Het is allemaal te voor zichtig", zegt M. de Pagter-ten Kate (CU). „Ik mis een toekomst visie voor verkeer en wegenbe- heer. De nota ademt een sfeer van 'genoegen nemen met'. Wij willen dat de wethouder veel harder gaat lobbyen voor verbe tering van de knelpunten op Schouwen-Duiveland. W. Stouten van LSD heeft een soortgelijke mening. Volgens hem wordt er bijvoorbeeld al 35 jaar gesproken over de proble men op de N59, en die zijn in de loop der tijd alleen maar groter geworden. „Hoe vaak moeten de knelpunten nou nog in beeld ge bracht worden voor er iets aan wordt gedaan?", vraagt Stouten zich af. Beleidsambtenaar T. van de Ket terij van Verkeer onderstreept cle woorden van de wethouder dat de gemeente alleen met her haaldelijk overleg' en het onder bouwen van wensen iets kan be reiken op verkeersgebied. „De politiek zou eens moeten besef fen dat we bijna wekelijks met die mannen van de provincie aan tafel zitten ten behoeve van verbetering van de verkeerssi tuaties", zegt Van de Ketterij. Hij benadrukt dat de nota Ver keer en Vervoer geen beleids stuk is, maar een inventarisatie waarin alle wensen, voorne mens en mogelijke verbeterin gen in een duidelijk overzicht worden samengevat. „Het Rijk heeft nu 105 miljoen euro be schikbaar gesteld voor verbete ringen aan de zogeheten N-we- gen. Dat zijn de rijkswegen van lagere orde. Van het totale bud get is tien mjljoen voor Zeeland bestemd en daarvan is weer vier miljoen euro gereserveerd voor verbeteringen aan de Kraaye- steinweg", memoreert de be leidsambtenaar. Vooral de fracties van VVD en SGP plaatsen kanttekeningen bij de aanpak van deze weg. Bei de partijen zouden liever zien dat het destijds geplande polder tracé als verbinding tussen de Stormvloedkering en de N57 er alsnog komt. Volgens wethouder Renden ech ter is die discussie op dit mo ment niet aan de orde. Hij waar schuwt zelfs voor het gevaar dat voortdurend pleiten voor het poldertracé straks nog ten koste gaat van de verbeteringen aan de Kraayesteinweg. „Dan staan we helemaal met lege handen", aldus de wethouder. Budget Volgens J. van Gorp van Rijkwa terstaat zal dat poldertracé er zeker niet op korte termijn ko men. Ooit was er geld voor gere serveerd, maar dat budget is niet gebruikt en nu ook niet meer beschikbaar. Van Gorp wil niet beweren dat deze weg nooit meer opnieuw ter discussie kan worden gebracht. Het zal alleen wel geruime tijd duren voordat er weer geld voor opgenomen zal worden in de meerjarenplan ning van het ministerie van Ver keer en Waterstaat. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. V/] Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 editie Schouwen-Duiveland door Melita Lantinq RENESSE - Mindervaliden kun nen komend strandseizoen gra tis van het transferium Renesse naar de stranden. De afgelopen twee jaren moesten mensen met een beperking nog een eigen bij drage betalen. Mensen die geen beperkingen hebben, kunnen al jaren gebruik maken van gratis vervoer richting strand of cam ping. „Het is toch raar dat gezonde mensen voor niks vervoerd wor den en dat mensen met een be perking moeten betalen?", zegt wethouder W. Renden. „We had den hierover ook klachten lig gen." Overigens is het gratis vervoer niet zo zeer een bewuste beleids keuze, maar vooral het gevolg van een meegevallen aanbeste ding waardoor budget beschik baar is gekomen. Er is ruim 34.400 euro beschik baar. Het is onzeker of dit bud get voldoende is om het vervoer een seizoen lang uit te voeren. Het is niet ondenkbaar dat hal verwege het seizoen het budget op is, en wat er dan gaat gebeu ren, is niet helder. „Dan zal de vervoerder (TCR, red.) voor ei gen rekening moeten rijden en misschien moet ik dan in over leg met de raad of er meer bud get beschikbaar komt Directeur C. Hage van TCR laat weten dat zijn bedrijf het ver voer van deze doelgroep garan deert van 15 mei tot 15 septem ber. „Dat hebben wij toege zegd." De afgelopen twee jaar werd het vervoer naar de stranden Jan van Renesseweg, Rampweg en Brouwersdam nog gesubsidi eerd door de provincie en moes ten gebruikers een eigen bijdra gen van respectievelijk 2,50 eu ro (Jan van Renesseweg) en 3,50 (Rampweg en Brouwersdam) be talen. De proef met gratis ver voer loopt vooralsnog een sei zoen. Daarna wordt bekeken hoe het verder gaat. Dat heeft - aldus Renden - een louter finan ciële achtergrond. „Dan moeten we bekijken of we het vervoer te gen dezelfde condities aan kun nen blijven bieden of dat er extra geld bij moet." Gisteren maakte Renden ook be kend dat het gewone vervoer vanaf het transferium richting stranden en campings de komen de vijf jaar weer gegund is aan Taxi Centrale Renesse. TCR bleek de enige inschrijver te zijn op de openbare aanbesteding. Belangrijke veranderingen zijn niet te verwachten. „We zijn we nog wel aan het kijken of we wat creatieve ideeën in kunnen voeren. De fietstaxi, bijvoor beeld: met z'n allen op een grote fiets en een chauffeur van TCR zit dan voorop." De huidige electrobus, de cabrio- bus en de paardentram blijven komend seizoen ook rijden. zeeuwse almanak 't Was een genoeglijke pakjes avond, daar bij dat Middel burgse gezin. De veertienjari ge zoon des huizes is - puur vanwege de cadeau's - nog zeer gesteld op de viering van de verjaardag van de Goedhei ligman. Zijn moeder doet hem dat plezier met graagte, aangezien zij op haar beurt weer zeer gesteld is op haar zoon. Ze had hem bedacht met een luxe doucheset met zeer ver zorgende producten. „Zo," voegde ze hem toe. „Mis schien dat je nu mijn bodylo tion niet meer met douchegel verwart.Waarop zoonlief haar wat schaapachtig aan keek. „Oh," reageerde hij lauw. „Ik kreeg dat spul al zo slecht uit mijn haar gespoeld. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Redactie: 0113-315649 wvvw.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 6 december 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Kaboutervolk naar Tiengemeten MIDDELHARNIS - Het Rien Poortvlietmuseum verhuist van Middelharnis naar Tiengemeten. De nabestaanden van de in 1995 overleden kunstenaar hebben een akkoord bereikt met de Vereniging Natuurmonumenten. De collec tie wordt na de jaarwisseling overgebracht naar het na- tuureiland in het Haringvliet. Het museum opent in mei de deuren in de hoeve bij het informatiecentrum van Na tuurmonumenten. De gemeente Korendijk staat garant voor een eventueel exploitatietekort. De veertienhonderd werken worden in bruikleen afgestaan aan een nog op te richten stichting, die de exploitatie gaat voeren. De rol van de familie Poortvliet wordt beperkt tot een adviseren de stem. De collectie van de kabouterschilder kwam in 1992 naar Middelharnis, omdat zijn voorouders uit het naburige Dii-ksland stammen. Na zijn dood liep de belangstelling voor het museum terug. Voor een gezonde exploitatie zijn volgens de gemeente minimaal 24.000 bezoekers nodig. De laatste jaren bleef dat rond de 13.000 mensen hangen. Weekmarkt genomineerd voor titel ZIERIKZEE - De weekmarkt in Zierikzee hoort bij de beste tien weekmarkten van Nederland. Zierikzee dingt nu mee naar de titel Beste markt 2006. Vanaf 2005 is de gemeente bezig geweest met het verbeteren van de markt. De terrassen zijn geïntegreerd en er zijn meer standplaat sen gemaakt, zodat meer branches een plek kunnen krij gen. Ook worden regelmatig' promotie-activiteiten op de markt georganiseerd. De winnaar van de titel Beste Markt wordt bekend gemaakt tijdens de Mercado, beurs voor ambulante handel, op 5 en 6 maart in Rotterdam. Geldboetes voor laveloos gedrag TERNEUZEN - Een 51-jarige vrouw uit Terneuzen heeft na opname in een afkickkliniek voor alcoholverslaafden haar leven gebeterd, maar gisterochtend moest zij in haar woonplaats bij de kantom-echter toch nog een keer door het stof voor gemaakte fouten. De vrouw werd op 9 februari van dit jaar in laveloze toe stand aangetroffen in de Korte Kerkstraat. „Ik lag op de straat, omdat ik was geduwd. Daarna was mijn gouden ketting van mijn hals gerukt en ook mijn tas was ge scheurd. Ja, ik had acht of negen glazen alcohol gedron ken. In combinatie met mijn medicijnen ging dat niet goed", verklaarde ze. Het 'overvalverhaal' was voor zo wel de officier van justitie E. Bethlehem als rechter C. Kool nieuw. In augustus vorig jaar werd de vrouw ook al dronken aangetroffen aan de Smidswal in haar woon plaats. Kool vond dat de politie in dit geval niet voldoen de had toegelicht waarom de vrouw voor overlast zorgde. Kool: „Ik houd het daarom bij twee keer dertig euro. Dan moeten de agenten maar meer opschrijven." Sociaal pact tegen stille armoede Goes GOES - Armoede, sociale uit sluiting en vereenzaming onder Goesenaren opsporen en aan pakken. Het vernieuwde Plat form Arme Kant (Pak) in Goes gaat met dat doel voor ogen een brede sociale alliantie van maat schappelijke organisaties in het leven roepen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Binnen de poli tiek op Schouwen-Duiveland sluipt de twijfel binnen over de nadelige effecten van umts-mas- ten op de volksgezondheid. Het dagelijks gemeentebestuur wil de plaatsing van nieuwe zend masten weer mogelijk maken na dat uitbreiding van deze appara tuur tijdelijk onmogelijk is ge weest. De fracties van PvdA, CDA en SGP willen zich daar .eerst eens nader over oriënte- ren. GroenLinks is uit voorzorg direct al tegen deze uitbreiding. De aarzeling binnen de regiona le politiek vloeit voort uit ge zondheidsklachten in de prak tijk die mogelijk zijn terug te voeren op een umts-mast in de directe omgeving. Ook zetten de fracties vraagtekens bij de waar- de van het Zwitsers onderzoek waaruit blijkt dat umts-masten geen nadelige effecten zouden hebben op de volksgezondheid De ervaring van de familie Ra- decke aan de Ridderweg in Serooskerke (S) is in elk geval anders. „Wij wonen daar al vijf tien jaar met veel plezier. Aan- vankelijk zonder gezondheids- klachten. Tot drie jaar geleden, toen er aan cle Hogeweg op onge- 1 veer vierhonderd meter afstand J een zendmast is geplaatst", ver telt M. Radecke. „Mijn man be- 1 gon te klagen over een drukken- ide band rond zijn hoofd, kreeg plotseling last van depx-essivi- teit, terwijl hij altijd vol levens lust was." Ze vertelt ook over de schokkende ervaring met de zo geheten falabella's, Ai-abische kleine paardjes, van haar doch ter. „Drie paardjes waren drach tig en alle drie hebben ze hun embryo's zomaar in de wei verlo- ren." Volgens Radecke heeft na der medische onderzoek niet uit gewezen wat daar de oorzaak van is geweest. Zelf heeft ze daarop L. de Groot van de Werkgroep Straling en Gezondheid gevraagd in haar woning en de weilanden rond om metingen te verrichten. Vol gens De Groot is daar sprake is van een verbazend hoge concen tratie elektromagnetische stra- ling. Veertig minuten Voor T. de Gelder van Groen Links is de twijfel over het ef fect van umts-masten op de ge zondheid van mens en dier al aanleiding genoeg om voorlopig het aantal masten op Schou wen-Duiveland niet uit te brei den. „We kiezen voor een preventief beleid. Veertig jaar geleden was iedereen ook enthousiast over as best en had niemand een idee van de negatieve gevolgen", zegt De Gelder. Volgens hem geeft de uitslag van het Zwitsers onderzoek ook alle reden tot scepsis. „Staatsse cretaris Geel van Milieu heeft in middels erkend dat daarbij ge durende slechts veertig minuten de effecten van straling is geme ten. De landelijke GGD wil een onderzoek waai-in effecten van langdurige blootstelling aan elektromagnetische velden wor den gemeten", motiveert De Gel der het standpunt van zijn frac tie. Sandra Radecke (links) en haar moeder zijn bezorgd over het effect van de umts-mast aan de Hogeweg (links op de achtergrond) op de gezondheid van haar geliefde falabella-paardjes. foto Dirk-Jan Gjeltema PvclA'er A. de Vos erkent in eer ste instantie positief te hebben geoordeeld over het weer toe staan van umts-masten. Ook bij hem echter groeit de twijfel. „Er komen steeds beelden van oude Amerikaanse films bij me bo ven. Daarin worden ook allerlei risico's ontkend, terwijl er enor me economische belangen op het spel staan." „We zijn er binnen de SGP nog niet echt uit. Ik ga er mee terug naar de achterban", reageert C. van den Berge, Zelf zegt hij voor stander te zijn van een voorzich tig beleid onder het motto 'bij twijfel niet inhalen'. Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33