Pact tegen armoede Goes nodig PZC Stoepen Grote Markt pas in 2007 struikelvrij SPltlüf PHOTO Huurhuizen in de Schipperstraat op nominatie voor sloop Platform gaat krachten maatschappelijke organisaties bundelen Invangen mosselzaad neemt hoge vlucht Sint krijgt hulp van leerlingen editie Bevelanden-Tholen door Joeri Wisse YERSEKE - Negen 'bejaarden- huisjes' aan de Schipperstraat in Yerseke moeten in de toe komst plaatsmaken voor nieuw bouw. De kleine huurhuisjes aan de Oosterscheldedijk vol doen niet meer aan de eisen van de tijd. Ruim twee jaar geleden werden vrijkomende woningen niet meer opnieuw verhuurd. Mo menteel worden nog vijf huisjes bewoond. Eigenaar R en B Wo nen heeft nog geen concrete plannen voor de Schipperstraat. „Op termijn komt daar nieuw bouw. De huisjes die er nu staan zijn te klein. Bovendien staan ze voor ouderen op een ongunstige plek, ver van het centrum en de voorzieningen verwijderd", zegt M. Boerbooms van R en B Wo nen. De bewoners van de huurhuisjes hoeven zich voorlopig geen zor gen te maken, stelt Boerbooms. „Het straatje heeft op dit mo ment geen prioriteit voor ons. Als we iets gaan doen, zijn zij de eersten die dat horen." Aanvankelijk was er sprake van dat ook de huurwoningen in Po len mee zouden worden geno men in het nieuwe plan. Met de Schipperstraat en een stukje van de Dam vormt Polen een blok. Dat is echter van de baan. Boer booms: „Het is onmogelijk om het hele blok rond te krijgen, omdat er ook koopwoningen staan. De huizen in Polen wor den juist gerenoveerd, daar be staan dus zeker geen sloopplan- nen voor." (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. zeeuwse almanak 't Was een genoeglijke pakjes avond, daar bij dal Middel burgse gezin. De veertienjari ge zoon des huizes is - puur vanwege de cadeau's - nog zeer gesteld op de viering van de verjaardag van de goedhei lig man. Zijn moeder doet hem dat plezier met graagte, aangezien zij op haar beurt weer zeer gesteld is op haar zoon. Ze had hem bedacht met een luxe doucheset met zeer ver zorgende producten. „Zo, voegde ze hem toe. „Mis- schien dat je nu mijn bodylo tion niet meer met douchegel verwart.Waarop zoonlief haar wat schaapachtig aan keek. „Oh," reageerde hij lauw. „Ik kreeg dat spul al zo slecht uit mijn haar gespoeld. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes I Redactie: 0113-315649 J www.pzc.ri1 E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 woensdag 6 december 2006 m Speelmansplaten kan uitbreiden na wijzigen bestemming door Maartje Huijben THOLEN - De weg is vrij voor de uitbreiding van de Speelmansplaten aan de Oesterdam in Tholen. Met een ruime meerderheid schaarde de commissie mimte zich deze week ach- ler het voorstel om het be stemmingsplan te wijzigen. „Ik heb grote waardering voor het geduld van (be heerder) Mike Verweij", vond Els Frigge (WD). „Laten we er nu alstublieft voor zorgen dat hij snel aan de slag kan." De meerderheid, met uit zondering van cle SGP en Reformatorisch Fractie Tholen (RFT), sloot zich bij deze woorden aan. De SGP is tegen de plannen vanwe ge de aantasting van het na tuurgebied. „Als we dit toe staan, dan is het een onom keerbare aantasting van het natuurgebied", betoog de Peter Hoek (SGP). „De uitbreiding is te grootscha lig". meende Rien Klippel (RFT). Natuurvereniging Verweij wil de recreatie op de Speelmansplaten al sinds 2000 uitbreiden met outdooractiviteiten, zoals paintball en rijden met quads (vierwielige motor), en recreatiewoningen. Steeds werden de plannen afgeketst. Grootste be zwaarmaker wasde Na tuurvereniging Tholen van wege een hoogwatervlucht- plaats in de buurt van het recreatiegebied. De bezwa ren richtten zich met name op het rijden met quads en het varen met jetski's. Vele bezwaarprocedures, tot aan de Raad van State toe, volgden. Ook de provin cie gooide roet in het eten door afkeuring van een be stemmingsplan voor de Speelmansplaten, omdat de gemeente Tholen vergat om een natuurtoets uit te voeren. Als de Thoolse raad volgen de week donderdag zijn of ficiële goedkeuring geeft, kan Verweij beginnen met zijn uitbreiding. Reimerswaal verdedigt afslag A58 KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil dat de op- en afritten van snelweg A58 bij Waarde, ook bekend als Luchtenburg, open blijven. Het college van burgemees ter en wethouders vreest dat de de op- en afritten ter dis cussie komen nu de gemeenten Borsele en Goes ijveren voor nieuwe aansluitingen op de snelweg. Over de aanslui ting Drieweg-A58 bij Heinkenszand bestaat bestuurlijk vergaand overeenstemming. Tegelijkertijd lobbyt Goes hard voor een aansluiting ter hoogte van de 's-Gravenpol- derseweg, vlakbij het Oosterscheldeziekenhuis. Rijkswa terstaat voert echter een stringent beleid voor de snelweg. Nieuwe aansluitingen heeft de dienst liever niet en als er dan toch één bij moet komen, dan moet er bij voorkeur een andere verdwijnen. Luchtenburg bij Waarde is clan één van de kandidaten. Het Reimerswaalse college wil die op- en afrit echter niet zonder meer prijsgeven. Met onder meer die kanttekening heeft het college de brede gebieds- visie Zuid-Beveland vastgesteld. Dat is een toekomstblik van het Bestuurlijk Overleg Verkeersveiligheid Zuid-Be veland, waarin de Zuid-Bevelandse gemeenten (dus ook Reimex-swaal), de provincie, Rijkswaterstaat, Zeeland Seaports, de Westerscheldetunnel NV en het stadsgewest Middelburg-Vlissingen meepraten. Bos Den Inkel fors uitgebreid KRUININGEN - Het bos Den Inkel bij Kruiningen is ruim drie hectare groter geworden. Het nieuwe gedeelte is ondei'deel van een grootscheeps ruilverkavelingspro ject dat voxig jaar is afgei'ond. De Dienst Landelijk Ge bied, die het bos heeft ingericht, heeft een gedeelte van de oude boomgaai'd in takt gelaten. „Dat hebben we op aan raden van Staatsbosbeheer gedaan", zegt S. Verhelst van de Dienst Landelijk Gebied. „Zij hebben daar goede erva ring mee opgedaan in andere gebieden. Door een aantal appel- en perenbomen te laten staan, ontstaat er een bij zondere floi'a en fauna." Het nieuwe gedeelte is voorzien van bomen die ook in het bestaande bos vooi'komen, zoals eiken, essen en hazelaars. „Maar we hebben bijvoorbeeld ook rozenstruiken aangeplant", zegt Verhelst. Deze week worden de laatste kuilen en plassen opgevuld met puin. Daaxrna is het bos vrij toegankelijk voor recreanten. Aanrijding in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Op de kruising Noox-dlangeweg/ Eer ste Deltaweg in Colijnsplaat vond gisteravond even voor zevenen een aanrijding plaats. Een 56-jarige automobilist xxit de gemeente Noord-Beveland ï'eed over de Noordlan- geweg, komende uit de x-ichting van Colijnsplaat. Op de kruising met de Eerste Deltaweg verleende hij geen voor rang aan een van ï'echts komende 23-jarige vrouw uit de gemeente Borsele. De vrouw werd met buikklachten naar het ziekenhuis gebracht. door Astrid van den Hoek GOES - Waarom nu pas? Dat vraagt het winkelend publiek op de Grote Markt in Goes zich af. Stoep en plein worden op ge lijke hoogte gebracht. Dit ge beurt anderhalf jaar na herin richting van de Grote Markt en na vele meldingen van valpartij en. Het project, dat 95.000 euro kost, is halverwege 2007 klaar. Aan de oostkant van de Markt wordt druk gewerkt om de over gang van stoep naar straat beter te maken. Dankzij de afzetting met een hek heeft het winkelend publiek er weinig last van. Max-ktkoopman H. Luijcs kijkt met tevredenheid naar de werk zaamheden. „Ik heb wel eens ge zien dat mensen hun nek bra ken, dus het is goed dat daar iets aan gedaan wordt." De straatstenen hadden dezelf de kleur als de stoep, waardoor het lastig te zien was dat er een afstapje was. Luijcs denkt dat de valpartijen voorkomen hadden kunnen wor den. „Tegenwoordig moet alles rolstoelviïendelijk zijn, maar daar is bij de herinrichting van het plein geen rekening mee ge houden. Het is een idee dat be dacht is door jongens op kan toor, maar dat in de praktijk niet werkt." A. Strejiper komt vaak in Goes om te winkelen en is het met mai'ktkoopman Luijcs eens. „De mensen mogen zelf ook wel be ter uitkijken, maar de gemeente had hier al rekening mee moe ten houden toen ze vorig jaar de hele markt opnieuw ging inxïch- ten." Niet iedereen ervaart het slecht zichtbare hoogteverschil als een pi-obleem. „Ik heb er nooit last van gehad. Het lijkt me alleen een probleem als je straalbezo pen bent", zegt S. Pleijte. Typisch gemeente Wel is hij het met Streuper eens dat de gemeente dit probleem had moeten voorzien. „Maar dat is typisch gemeente en over heid." Bij het aanleggen van de stoe pen verwachtte de gemeente dat het winkelend publiek en de ho- recabezoekers er snel aan zou den wennen. Dat bleek in de praktijk tegen te vallen. Aan die uitleg hebben niet alle Goesena- x-en een boodschap. „Nu mogen wij hier weer aan meebetalen", zegtD. de Jonge. De oostkant van de Max-kt moet voor de kerst klaar zijn. Aan de andere kant blijft het voorlopig nog even oppassen. Daar wor den de straat en de stoep vanwe ge het winterse weer pas in april of mei op gelijke hoogte ge bracht. foto Willem Mieras Twee bijeerxkomsten zijn be legd, één met kerken uit de hele gemeente Goes en één met aller lei organisaties in Goes die met armoede te maken hebben. Veel knelpunten die naar vox'en kwa men, bleken op het bordje van officiële instellingen te liggen. Enkele voorbeelden: slechte tele fonische bereikbaax'heid en vele doorverwijzingen bij uitkerings organisatie UWV, gebrek aan privacy bij loketten in het Goe- se stadskantoor, een formulie- ren-papierwinkel bij de gemeen te en onvoldoende zicht op oor zaken van problemen bij voed- selbankklanten. Maar er speelt nog een ander, ze ker zo groot probleem, bleek op de bijeenkomsten. Niet iedereen die hulp nodig heeft, klopt bij of ficiële instanties aan. Er heerst stille armoede. Mensen weten met waar ze moeten zijn voor hulp of lopen vast. Het toene mend gebruik van callcenters en internet maakt het niet gemak kelijker. Brede alliantie Het Pak ziet vooral een rol voor zichzelf weggelegd om mensen te helpen die buiten de boot zijn gevallen of dreigen te vallen. Het platform wil dit bereiken door Harmen van der Werf YERSEKE - Dc Yersekse schelp- dierbedrijven Prins exx Dinge- manse en Roem van Yerseke breiden hun experimenten met installaties voor het invangen van mosselzaad in het water fors uit. Miljai'den mossellaxwen zweven in de vooi'tplantingsperiode in het late voorjaar in het water. Een gx'oot aantal jonge mossel tjes zet zich vast op de bodem, maar minstens zoveel mosseltjes gaan verloren. Tot voor drie, vier jaar haalden mosselbedrij- ven mosselzaad - jonge mossel tjes voor het kweken van con sumptiemosselen - uitsluitend van de bodem van met name de Waddenzee. Bij gebrek aan mos selzaad, strengere natuurregels en onder de dxnxk van de Haagse politiek én natuur- en milieuor ganisaties begonnen in 2002, 2003 experimenten met het in vangen van mosselzaad. Het Helderse uitvindbedrijf West8 was in 2001 als eerste ac tief in het Malzwin bij Den Hel der, gevolgd door Prins en Din- gemanse. In 2003 had de Yersek se firma zes installaties. Inmid dels zijn dat er twintig. „We gaan dat aantal komend voox1- jaar uitbreiden tot zestig", laat directeur E. Foudraine van Prins en Dingemanse weten. „We hebben veel geleerd de afge lopen jaren, over" de stormbe- stendigheid van de installaties, het oogsten van het mosselzaad, hoe het ingevangen mosselzaad het houdt op kweekpercelen in de Waddenzee. Het gaat er nu om aan te tonen dat de systemen ook commercieel verantwoord gebruikt kunnen worden." Het Yei'sekse schelpdiex'bedrijf inves teert fors in wat nog een expexri- ment heet te zijn. Prins en Din gemanse heeft er speciaal een schip voor aangeschaft. De in stallaties zijn elk hondex-d meter lang. Ze bestaan uit drijvers waaraan drie meter lange net ten hangen. Mosselbroed zet zich daaraan vast, als het goed is. Twee tot vier keer per jaar kan worden geoogst. Dat klinkt veel, maar, benadrukt Foudrai ne, 'het is de vraag of er ooit vol doende mosselzaad van zulke in stallaties kan worden gehaald om het mosselzaad van de bo dem te vexwangen'. „Het blijft een aanvullende hoeveelheid", is zijn vex-wachting. Veertien experimenten met het invangen van mosselzaad vin den momenteel plaats in de Waddenzee en Oosterschelde, meldt het ministerie van Land bouw. De Roem van Yerseke is ook actief in de Duitse Wadden zee en werkt daar aan een uit breiding van het aantal syste men. Het schelpdierbedrijf werkt samen met onderzoeksin stituut Imares, mosselkweker De Koning uit Bruinisse en Vet te Verhaald uit Yerseke. door Joeri Wisse GOES - Sinterklaas verwachtte op de kinderafdeling van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes eigenlijk veel kleixxe pa tiëntjes, maar trof bijna alleen maar grote kinderen aan. Het waren 25 eerstejaarsleerlin gen verpleegkunde van het ROC Zeeland. Zij hielpen Sinterklaas en zijn Pieten dit jaar een hand je door wat cadeautjes te kopen voor de kinderafdeling. Mede scholieren en familie van de klas brachten samen 435 euro bij elkaar, vertelt leerlinge Ma- ritta Matsinger, één van de ini tiatiefnemers van de inzame lingsactie. „We wilden iets doen op 5 december, maar hadden geen zin in surprises." Een digitale camera en een foto printer .stonden bovenaan het verlanglijstje van de kinderafde ling. Afdelingsmanager A. Hok- ke: „De eerste foto's van de cou veusekinderen wox'den nu nog heel ouderwets met een polaroid camera gemaakt. Met deze nieu we camera en printer zijn we bij de tijd." Ook aan de kinderen is gedacht. Van het restei-ende bedrag is speelgoed gekocht voor de speel zaal, van houten puzzels voor de kleinsten tot computergames voor de tieners. Dat komt vol gens Hokke goed van pas. „Het is lastig om budget vrij te ma ken voor nieuw speelgoed. En als kinderen heel verdrietig zijn, geven we ze ook wel eens wat mee, dus aan nieuw speelgoed is altijd behoefte." Sint Nicolaas bezocht op zijn verjaardag vier patiëntjes in het ziekenhuis. Daarna ging hij met zijn Pieten langs chronisch zie ke kinderen die thuis verblijven. Normaal gesproken is het druk ker op afdeling A van het zieken huis. „Op een gewone dinsdag is het hier aardig druk met dagop names. Maar veel ouders kiezen er voor om hun kinderen op sin terklaasdag thuis te houden." foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Armoede, sociale uit sluiting en vereenzaming onder Goesenaren opsporen en aan pakken. Het vernieuwde Plat form Arme Kant (Pak) in Goes gaat met dat doel voor ogen een brede sociale alliantie van maat schappelijke organisaties in het leven roepen. Het Pak heeft daarvoor sinds begin dit jaar al de nodige stekken gestoken. door maatschappelijke organisa ties te verzamelen in een brede sociale alliantie; van kerken, oi"- ganisaties van ouderen, jonge ren, allochtonen, chronisch zie ken tot en met (thuis)zorginstel- lingen en dorps- en wijkvereni- gingen. Komend voorjaar wil het Pak groepsgewijs met organisaties tot afspi'aken komen waarin wordt vastgelegd wat zij kun nen doen om de stille armoede te signaleren en bestrijden. Dit om ervoor te zorgen dat de socia le alliantie doelgexicht aan de slag kan. Het platform wil mei 2007 alle deelnemers bij elkaar brengen om officieel een samen werkingsovereenkomst te onder tekenen. Het Pak verwacht dat proble men zich vooral voordoen bij de doelgroepen: langdurig werklo- zen, alleenstaande ouders met kinderen, gescheiden mensen, ouderen zonder pensioen, jonge ren zonder opleiding en baan, gezinnen met grote schulden en chronisch zieken en gehandicap ten. Armoede is volgens het plat- foxm een 'relatief begrip': 'In Goes gaat gelukkig niemand dood van de honger'. Het komt echter steeds vaker voor, aldus het Pak, dat mensen met een bij stands-, AOW- of WAO-uitke- ring niet meer kunnen rondko men. Sociaal isolement dreigt. Verjaardagen worden overgesla gen omdat er geen geld is voor cadeautjes. Sporten schiet erbij in. Het platform constateert: 'Ar moede is vooral ook een sociale kwestie'. Inclusief GRATIS enveloppen Vanaf negatief of digitaal. Kies uit verschillende teksten of stel zelf uw tekst op (tegen geringe meerprijs).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29