Spoedkaart leidt naar juiste hulp PZC Jeugzorg blij met inzage in digitale dossiers Waterbedrijven Evides en Vitens doen samen zaken Ziekenhuis blaast medicijnproef af 13 Telefoonnummers gerangschikt om onder meer ziekenhuis te ontlasten Kamerleden botsen over boerenlobby Bezitter kinderporno krijgt fikse werkstraf Leger des Heils Goes houdt uitverkoop Wist jij dat? Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 6 december 2006 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Pink gebroken bij het volleyballen, bel de huis artsenpost. Kind met hoge koorts vroeg in de avond, ook dat vraagt niet per definitie spoedeisende hulp. Maar lang niet iedereen weet waar hij het beste terecht kan voor de vereis te medische zorg, ervaart patiën tenplatform Het Klaverblad. Bij twijfel kan voortaan de spoedkaart worden geraad pleegd. Daarop staan in één oog opslag de telefoonnummers van de eigen huisarts, de centrale post (na 18.00 uur en in het weekeinde) en de ambulance (voor levensbedreigende situa ties) gerangschikt. De kaart wordt volgende week bij wijze van proef op Schouwen-Duive- land huis-aan-huis verspreid. Wethouder G. Houtekamer nam gisteren het eerste exemplaar in ontvangst. In januari wordt ge keken of het initiatief aanslaat en op welke punten de kaart nog zou kunnen worden verbe terd, vertelt M. van Marissing van Het Klaverblad. De maand daarop wordt de spoedkaart uit gezet in overig Zeeland. De kos ten, ruim twintigduizend euro, zijn betaald door de provincie en de grootste zorgverzekeraars in deze regio. Volgens Van Marissing is twin tig procent van de telefoontjes naar de spoedeisende hulp van het ziekenhuis in Goes niet aan het juiste adres. Dat percentage mensen kan simpelweg worden terugverwezen naar de eerste lijns zorg: de huisarts. „Het pro bleem is dat iemand in paniek niet altijd even goed weet welk nummer het beste kan worden gedraaid. De spoedkaart biedt een handvat." Het Klaverblad hoopt dat de met fel gele rand uitgevoerde kaart een vast plekje krijgt naast de huistelefoon. Op de ach terkant kunnen bovendien per soonlijke gegevens worden geno teerd, zoals specifiek medicijn gebruik en de naam van de zorg verzekeraar, die nodig kunnen zijn bij het beantwoorden van door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Hel moet uit zijn met de belangen behartigers van de boeren in de Tweede Kamer. Dat betoogde PvdA-Kamerlid Waalkens gisteren tijdens het debat over de land bouwbegroting. Tot erger nis van CDA, WD en SGP durfde hij geen namen te noemen. Waalkens verwees naai- uit spraken van minister Veer man (CDA, Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit) in de Leeuwarder Courant. Met instemming citeerde hij dat het afgelopen moet zijn met de eenzijdige be hartiging van boerenbelan- gen door Kamerleden. De afgelopen verkiezingen heb ben een einde gemaakt aan het tijdperk van de boeren lobby, aldus Waalkens. Vol gens hem moet er meer evenwicht zijn tussen land bouw, natuur en dierenwel zijn. „Kamerleden zijn be- langenafwegers en geen be langenbehartigers." Zijn opmerking dat er nog wel een paar belangenbeharti gers in de zaal zaten die hij met de neus kon aanwij zen, wekte de woede van de Kamerleden Atsma (CDA), Snijder-Hazelhoff (WD) en Van der Vlies (SGP). „Ik voel me in de verdachtenbank ge plaatst", zei Van der Vlies. Hij daagde Waalkens uit 'man en paard, vrouw en ezelin' te noemen. Die wei gerde dat. Hij liet het bij een globale verwijzing naar de Europese vogel- en habitatrichtlijn. CDA, VVD en SGP kiezen vaak de kant van boeren en vissers die zich door die re gels bedreigd voelen (zoals bij de ontpoldering in Zee land of de inrichting van een zeereservaat voor Schouwen). De betrokke nen wisten dat Waalkens op hen doelde, maar de Pv- dA-er ontweek hun vragen. „Als u zich aangesproken voelt, is dat niet mijn pro bleem maar uw probleem." „Ontoelaatbaar", conclu deerde Snijder getergd. vragen van de hulpinstantie. Wethouder Houtekamer vindt dat de kaart ook standaard deel moet gaan uitmaken van recrea tiebungalows. Voor toeristen is het namelijk zo mogelijk nog las tiger om te bepalen waar ze met gezondheidsklachten terecht kunnen. Volgens Van Marissing is daar aan gedacht en wordt met de branche gesproken over de beste aanpak. Uiteindelijk is het streven om één nieuw alge meen nummer (113) voor alle hulpvragen in gebruik te ne men. Wie dat belt, wordt auto matisch doorverbonden naar de juiste plek. Dat zou met name ook de ambulancediensten ont lasten, is het idee. „De bereid heid om daaraan mee te doen is er bij alle disciplines", aldus Van Marissing. „Maar om dat in een werkbaar model te gieten, vergt nog heel wat overleg." door Claudia Sondervan SEROOSKERKE (W) - Bureau Jeugdzorg is blij met de inzage in het Elektronisch Kind Dos sier dat de GGD in Zeeland in voert. Voor het eerst beschikt de jeugdzorg over de adresgege vens van de Zeeuwse kinderen uit de gemeentelijke basisadmi nistraties (GBA). Voorheen was het voor jeugd zorg een zoektocht om van een aangemeld kind adres en gezins samenstelling te achterhalen. „Heel veel essentiële informatie hebben we nu veel sneller in huis. Als we vroeger een mel ding kregen van een kind in een onveilige situatie, wisten we vaak niet of er meer kinderen op dat adres waren zegt F. van den Brüle van Bureau Jeugd zorg Zeeland. De toegang tot de GBA is voor de bureau's jeugd zorg nooit geregeld, vertelt hij. Het Elektronisch Kind Dossier komt er niet om toezicht te hou den op ouders, maar om veilig heid en welzijn van kinderen te bewaken. Dat benadrukken di recteuren V. Slenter van GGD Zeeland en van den Brüle van BJZ. Het Elektronisch Kind Dossier is nu in heel Zeeland werkzaam. Plet bevat nu nog alleen adres- en geboortegegevens en, bij klei ne kinderen, gemaakte afspra ken bij de consultatiebureau's. Komende lente komen daar de medische gegevens van alle nieuwgeborenen bij. De kinde ren die bij de consultatiebu reaus een papieren dossier heb ben, houden die. Hun nieuwe af spraken bij de jeugdarts komen weer wel in het EKD. In een ge zin kan zo een 'digitale' baby met 'papieren' broers en zussen voorkomen. „Of we moeten willen betalen om die dossiers ook in te voe ren," zegt Slenter. Bureau Jeugdzorg krijgt geen inzage in de medische gegevens, maar kan wel nagaan wanneer de jeug darts een bepaald kind gezien heeft. Afspraken Later in 2007 en daarna kunnen ook politie, maatschappelijk werk, huisartsen, spoedeisende eerste hulp, scholen en leer plichtambtenaren per kind aan geven of er contact is geweest. De GGD wil daar komende maanden afspraken over ma ken. Slenter: „Plet systeem meldt wanneer er contact is geweest met bijvoorbeeld een jeugdarts of de politie. Er staat niet bij waar het om ging. Wel welke hulpverlener, met naam en num mer, het betrof. Als BJZ bijvoor beeld meer informatie over een contact wil, is duidelijk wie er antwoord kan geven. Ook al is dat antwoord: sorry, maar ik geef geen details want ik acht het niet ter zake doende. Dat recht hebben hulpverleners." Het EKD geeft overzicht, vind Van den Brüle. „Als een gezin problemen heeft, is dat snel dui delijk en kan er vroeg hulp gebo den worden. Elke instelling kan zien welke hulpverleners er al in een gezin zijn en wie de hulp leidt. Dat voorkomt dubbel werk en escalatie van proble men." Eigenlijk lagen er bij de papie ren dossiers veel meer privé-om- standigheden op straat, zegt functioneel beheerder van het EKD en wijkverpleegkundige bij Zorgstroom, L. Scheuerman. „Mensen moesten eens weten hoeveel onofficiële briefjes er achterin dossiers werden ge stopt met informatie die nie mand in de status wilde invoe ren, maar die men toch niet on gekend wilde laten. Een soort roddel. Als iemand zijn dossier ter inza ge vraagt, is het eenvoudig om papieren achter te houden. Dat kan niet bij een elektronisch dos sier. Daar kunnen mensen te allen tijden inzage in hebben en ze kunnen gegevens laten wijzi gen of verwijderen. Als een hulp verlener dat niet wil, beslist de rechter. Dit is veel eerlijker en transparanter." Het EKD kost de gemeenten jaarlijks vierhonderdduizend eu ro; een euro per inwoner. Afgelo pen jaar betaalde de Provincie Zeeland die kosten. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 28-jarige man uit Amsterdam voor bezit van kinderporno veroordeeld tot 200 uur werk straf. De verdachte woonde nog bij zijn ouders in Krabbendijke toen hij 140 pornografische af beeldingen van jongens van acht tot vijftien jaar had bin nengehaald op zijn computer. De aangetroffen kinderporno kwam dankzij een uitgebreid onderzoek van Interpol in Fin land aan het licht. De politie deed vorig jaar op 12 septem ber een inval in de ouderlijke woning, waar de computer in beslag werd genomen. De ver dachte was inmiddels naar Amsterdam verhuisd. Hij vertelde uit verveling din gen te hebben aangeklikt. „Ik ben er niet in geïnteresseerd. Ik val niet op jongens." Hij voelde zich al genoeg gestraft en vroeg de politierechter geen straf meer op te leggen. Dat zag de rechter anders. „U heeft bijgedragen aan de kin derporno-industrie en dat neem ik u bijzonder kwalijk", stelde Gaakeer. De inbeslag- genomen computer werd ont trokken aan het verkeer. GOES - Een driezitsbank voor vijf euro of een nette broek voor twee euro. December hoeft geen dure maand te zijn, als het aan het Leger des Heils in Goes ligt. In de kleding- en meubelhal van het Leger is het vrijdag oprui ming. Het Leger des Heils in Goes heeft de ruimte in de meubelhal nodig voor het maken van kerst pakketten. Daarom gaat het he le assortiment aan meubels en kleding in de uitverkoop. T. van Tol, teamleider van de meubel hal, is niet bang voor een storm loop op de meubels voor vijf eu ro en kleding voor de halve prijs. „Dat zal wel meevallen. Als we de helft van het assorti ment verkopen, blijft er genoeg over om in januari weer mee te beginnen." De eindejaarsactie is vrijdag tus sen 9.00 en 12.00 um- in de kle ding- en meubelhal aan de Lelie straat 24. door Jeffrey Kutterink GOES - De waterbedrijven Evi- des (Zuid-Holland en Zeeland) en Vitens (Friesland, Overijssel, Flevoland, Gelderland en Utrecht) gaan nauw samenwer ken. Evides (voor de helft eigendom van Delta) en Vitens slaan de handen ineen op het gebied van buitenlandse activiteiten, indus triewater en het versturen van nota's. Het nieuw opgerichte Vitens Evi des International levert een bij drage aan de Millennium Deve lopment Goals (MDG's) van de Verenigde Naties. Het leveren van betrouwbaar drinkwater aan wereldwijd circa 50 miljoen mensen is het doel. De al lopende projecten van Evi des en Vitens - die ruim 10 mil joen mensen in Derdewereldlan den voorzien van drinkwater - worden in de onderneming on dergebracht. Industriewater Vitens heeft al projecten in on der meer Ghana, Mozambique, Suriname, Jemen, Zuid-Afrika, Roemenië, Mongolië, India en Vietnam. Ook op het gebied van het leveren van industriewater gaan Evides en Vitens samen werken. De waterbedrijven denken daar bij aan de aanleg van afvalwa terzuiveringen en de levering van gedemineraliseerd of gedis tilleerd water. Schiphol Evides Industriewater is een van de grootste spelers in Neder land. Voorbeelden zijn de afval waterzuivering van Schiphol en van de industrie in het Botlek en Sloegebied en het hergebruik van het afvalwater van de ge meente Temeuzen voor proces water. Vitens en Evides doen ook sa- (Advertentie) I januari 2007: Ook voor midden- en hogere inkomens méér geld voor kinderopvang. Kinderopvang. Beter betaalbaar en gemakkelijker geregeld Poppelaars steunt plan Midavaine MIDDELBURG - Gedeputeerde A. Poppelaars omarmt het idee van J. Midavaine (Fietsersbond) om ook op een andere manier te communiceren met de weggebruiker. Als daarmee het aantal verkeersongevallen teruggedron gen kan worden, dan moeten we dat doen, aldus de pro vinciebestuurder die belast is met het verkeer. Midavaine pleitte gisteren via deze krant voor heel direc te, publieksgerichte acties om zo Zeeuwen te doordringen van de noodzaak van verkeersveilig gedrag. Volgens hem is dat te bereiken door dagelijks via de media die bood schap uit te dragen. Poppelaars vindt de visie van Mida vaine verfrissend. Hij is dan ook van plan samen met de afdeling communicatie van de provincie te kijken of op die manier gewerkt kan worden. Op die manier kan, zo hoopt de gedeputeerde, de bewustwording onder wegge bruikers in gang worden gezet om veiliger te rijden en het aantal ongevallen terug te dringen. Belastingenheffing in een hand MIDDELBURG - De samenwerking bij de heffing en in ning van belastingen van Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) en zes gemeenten levert voordeel op. Dat blijkt uit een verkenning van WZE en de gemeenten. De instanties willen de kosten voor het uitvoeren van de taken zo laag mogelijk houden. De deelnemende gemeenten zijn Middel burg, Noord-Beveland, Reimerswaal, Schouwen-Duive- land, Veere en Vlissïngen. Er wordt nu een vervolgonder zoek ingesteld, dat volgend jaar juni wordt afgerond. De verwachting is dat voor de zomer van 2007 alle besturen een besluit hebben genomen over de samenwerking. Geld voor kindervakanties TERNEUZEN - De leerlingen van de Terneuzense christe lijke basisschool Oude Vaart verdienden 2335 euro met de verkoop van speculaaspoppen. De schoolkinderen gingen op pad voor leeftijdsgenoten uit Georgië. Pax Kinderhulp Zeeuws-Vlaanderen laat dertig kinderen uit Georgië rond Kerstmis en de jaarwisseling vakantie vieren in de regio. Op de dag v.oor zijn verjaardag (pakjesavond) mocht Sin terklaas het door Oude Vaart ingezamelde bedrag symbo lisch - via een cheque - overhandigen aan een vertegen woordiger van de afdeling van Pax Kinderhulp. Meer geld voor jonge boeren DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Veer- man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) meer geld uittrekt voor jonge boeren. SGP-Kamerlid Van dei- Vlies opperde gisteren tijdens het debat over de land bouwbegroting daarvoor geld te gebruiken dat is gereser veerd voor het aankopen van grond voor ontpoldering rond de Westerschelde. Hij wil 3 miljoen euro aftrekken van het budget van 9,3 miljoen dat in 2007 is uitgetrok ken voor vrijwillige ontpoldering. Dat wordt toch niet al lemaal gebruikt, redeneerde Van der Vlies, gezien de on willigheid van de boeren en de vertraging omdat de com missie Maljers zich buigt over alternatieven voor ontpol dering. De suggestie van de SGP was overbodig. Een Ka mermeerderheid van CDA, PvdA en de Partij voor de Vrij heid wil zowel in 2007 als in 2008 5 miljoen extra uittrek ken voor de Investeringsregeling Jonge Agrariërs. De drie partijen willen daarvoor niet het ontpolderingsgeld aan spreken maar andere posten op de landbouwbegroting. Het Elektronisch Kind Dossier komt er om veiligheid en welzijn van kinderen te bewaken, benadrukken directeuren V. Slenter (links) van GGD Zeeland en F. van den Brüle van Bureau Jeugdzorg Zeeland. foto Ruben Oreel men zaken met het versturen van nota's aan huishoudens. De facturering van Evides wordt nu gedaan door de regionale energiebedrijven. Vitens heeft de facturering in eigen beheer. In 2007 houden Evides en Vi tens een proef in een deel van het voorzieningsgebied van Evi des. Vitens stuurt dan de nota's. Ge zamenlijk beschikken de bedrij ven over 3,2 miljoen huishoude lijke adressen (circa zeven miljoen drinkwaterconsumen ten). door Claudia Sondervan GOES - Tachtig Bevelandse en Schouwse hart- en vaatpatiën- ten moesten maandag direct stoppen met hun medicatie in opdracht van hun cardioloog, A. Liem uit Goes. De mensen de den mee aan een wereldwijd on derzoek naar een nieuw choleste- rolregelend medicijn, Torcetra- pid. De Amerikaanse fabrikant Phizer zag zich zondag gedwon gen de proef af te blazen op last van een onafhankelijke toezicht houder op het onderzoek. De commissie greep in omdat er meer mensen sterven die choles terolverlager Lipitor slikten in combinatie met Torcetrapid, dan enkel Lipitor. Uit de onder zoeksgroep van vijftienduizend hartpatiënten wereldwijd overle den er 82 die ook Torcetrapid ge bruikten, tegen 51 die enkel Li pitor slikten. Cardioloog A. Liem van de Oos- terscheldeziekenhuizen noemde dinsdag vanuit de Verenigde Staten, waar hij deze week ver blijft, de stopzetting van de proef terecht. „Het gaat om een totale onderzoeksgroep van vijf tienduizend mensen wereld wijd, waarvan circa duizend in Nederland. Het belangrijkste is echter altijd patiëntveiligheid." Van zijn patiëntengroep hebben veertig mensen het echte Torce trapid geslikt. De overige veer tig kregen enkel Lipitor met een nepmiddel. „Ik weet ook niet wie. Het onderzoek is dubbel blind, zoals dat heet, dus alleen de onderzoekers weten dat." De patiënten, die allen tevoren had den ingestemd met hun deelna me aan de proef, krijgen een brief met uitleg en een informa tienummer bij Phizer Neder land in Capelle aan de IJssel. Zij krijgen van het ziekenhuis een nieuw recept met enkel Lipitor. Torcetrapid is een medicijn dat het bloedgehalte aan het 'goede' cholesterol HDL enorm kan ver hogen, volgens Liem tot hon derd procent. Hij stelt dat er geen ander middel is met die werking. „Met een gezond dieet met veel vette vis krijg je het HDL hooguit vijf tot tien pro cent hoger." Phizer ontwikkelde het om in combinatie met Lipi tor ingenomen te worden. Lipi tor (atorvastatine) is een duur, maar veel gebruikt middel, dat het 'slechte' cholesterolvet LDL onderdrukt. Het patent op Lipitor verloopt in 2010. Daarna kan elke medi cijnfabrikant atorvastatine ver kopen. Phizer hoopte dat zijn merknaam in combinatie met Torcetrapid zijn verkoopwaarde zou behouden. Phizer stak een miljard dollar in de ontwikkeling van Torcetra pid. Zeeuwse dienst ELLEWOUTSDIJK - In t Kerk je van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) is zondag een overdenking in Zeeuws dialect. Marinus Bierens en verhalenver teller Kees Posthumus verlenen medewerking. Het koor Pius X uit Ovezande zingt. Het thema is In verwach ting. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Advertentie Door de Invoering van de Wmo op 1 januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml. Als christelijke thuiszorg organisatie Is Curadoml stevig In Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Curadoi Je haalt niet zomaar iemand in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13