Londen bouwt kernarsenaal af Deense journalisten vrijuit na publiceren staatsgeheim Hightech maakt scholen VS veiliger Plecht voedsel China s mogelijk probleem Olympische Spelen berco Vlaamse priesters zijn voor opheffen van het celibaat rwintig procent minder nucleaire wapens )ood spion schaadt band Moskou-Londen aantrekkelijk shoppen De rechtbank in Kopenhagen vindt dat drie Deense journalis ten gelijk hadden toen zij gehei me documenten publiceerden over Iraks vermeende massa vernietigingswapens. De pers reageert verheugd op de uit spraak: „Dit bewijst dat wij ook in een tijd van terreur en bedreigingen nog een open sa menleving kunnen hebben. door Windy Kester KOPENHAGEN - In Denemar ken is opgelucht gereageerd op de vrijspraak van drie journa listen die terecht stonden we gens het publiceren van wat volgens de overheid staatsge heimen zijn. „Het is een zege voor de democratie en een be langrijke dag voor de vrijheid van meningsuiting", zegt hoofdredacteur N. Lunde van de krant Berlingske Tidende. Commentatoren en de opposi tie vallen hem bij. Lunde en twee van zijn redac teuren hing een celstraf van twee jaar boven het hoofd we gens artikelen die gebaseerd waren op geheime documen ten. Uit deze stukken van de Deense militaire inlichtin gendienst bleek dat de rege ring aan de vooravond van de oorlog in frak herhaaldelijk stelde dat Saddam Hoessein geen massavernietigingswa pens heeft. Premier Rasmussen onder streepte echter dat Denemar ken de Verenigde Staten en Groot-Brittannië moest steu nen. Na de onthullingen in Berlingske Tidende werd de premier op het matje geroe pen, maar bij de verkiezingen van vorig jaar gunden de De nen de liberaal toch een twee de termijn. De overheid klaagde de jour nalisten aan omdat door de pu blicatie de nationale veilig heid in gevaar zou zijn ge bracht. De rechtbank in Ko penhagen heeft nu besloten dat de journalisten juist heb ben gehandeld. „Het algeme ne belang van openbaarheid is hier van grotere betekenis dan het staatsbelang", aldus de rechter. Hij verwijst naar de mensenrechtenconventie arti kel 10 over de vrijheid van me ningsuiting. „Deze uitspraak bewijst dat we ook in een tijd van terreur en bedreigingen nog een open samenleving kunnen hebben", denkt Lunde. Hij heeft steeds onderstreept dat de Denen het recht hadden te weten met welke argumenten zij de oor log ingingen. Denemarken heeft heeft meer dan vijfhon derd militairen in Irak. Zes van hen zijn om het leven ge komen. A. White van de Internationa le Federatie van Journalisten verklaarde tijdens de recht zaak het argument van staats veiligheid onzin te vinden. „Het enige dat in deze zaak schade opgelopen heeft is de geloofwaardigheid van de re gering." Spotprenten Over persvrijheid en de vrij heid van meningsuiting is de afgelopen jaren veel gespro ken in het Scandinavische land. Vorig jaar ontstond grote opschudding toen de Deense krant Jylland Posten karikatuurtekeningen van de profeet Mohammed publiceer de. Woedende moslims protes teerden en staken verschillen de plaatsen werden Deense ambassades in brand 'gesto ken. Premier Rasmussen hield toen echter voet bij stuk: het is niet de verantwoordelijk heid van de politiek, maar van de pers om te beslissen wat wel en niet wordt gepubli ceerd. GPD dinsdag 5 december 2006 Massa ontheemden op eilanden TENERIFE - Sinds begin dit jaar zijn op de Canarische ei landen al meer dan dertigduizend vluchtelingen gearri veerd. Dat maakten de autoriteiten op de Spaanse eiland engroep gisteren bekend. In totaal is een recordaantal van 30.259 illegale immigranten aan land gekomen. Het aantal is meer dan een verdrievoudiging ten opzichte van het uit 2002 stammende vorige record van 9929. Gis terochtend arriveerde een bootje met 151 vluchtelingen aan boord op het eilandje La Gomera. ANP/AFP Dacic opvolger van Milosevic BELGRADO - De Socialistische Partij van Servië (SPS) heeft een opvolger gekozen voor de voorzitter van de be weging, wijlen Slobodan Milosevic. Ivica Dacic, voorzit ter van het uitvoerend comité sinds Milosevic gevangen werd gezet, kreeg gisteren de steun van de meeste partijle den. De nieuwe partijvoorzitter prees zijn negen maan den geleden overleden voorganger. De SPS was eens ver reweg de grootste van Servië, maar is geen schim meer van wat zij was, sinds Milosevic werd verdreven. De par tij kan rekenen op ongeveer 5 procent van de stemmen bij de komende verkiezingen in januari. ANP/RTR Nobelprijs Pamuk is 'onverdiend' ISTANBUL - De Turkse schrijver Orhan Pamuk, die zon dag de Nobelprijs voor de Literatuur ontvangt, heeft de onderscheiding volgens veel Turken niet verdiend. In een opiniepeiling, die gisteren in het dagblad Millyet gepubliceerd werd, blijkt dat 40 procent van de onder vraagden van mening is dat de auteur de prijs 'op politie ke gronden' heeft gekregen en daarom het prestigieuze eerbetoon niet verdient. Rond 20 procent vond dat de prijs terecht aan Pamuk is gegeven en 40 procent had geen mening. Pamuk haalde zich de gramschap van radi cale Turkse nationalisten op de hals door in een vraagge sprek te stellen dat Turkije een miljoen Armeniërs en 30.000 Koerden van het leven heeft beroofd. ANP/DPA Kindermisbruik groeit op Bali JAKARTA - Kinderhandel en seksuele uitbuiting van minderjarigen zijn groeiende problemen op het Indonesi sche vakantie-eiland Bali. Dat heeft een functionaris van het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, gisteren gezegd. Exacte aantallen zijn moeilijk te geven, maar de autoritei ten hebben genoeg informatie om te zeggen dat het om een groot probleem gaat, aldus expert Anna-Karin Jat- fors. Organisaties die opkomen voor kinderen stellen dat het tropische paradijs en het naburige Lombok bases zijn voor Australische pedofielen. ANP/RTR Polen blokkeert uitruil gevangenen BRUSSEL - Polen heeft een EU-akkoord gedwarsboomd waardoor gevangenen hun celstraf verplicht in eigen land zouden kunnen uitzitten. Polen heeft er fundamentele be zwaren tegen. Door het plan zou een Nederlandse drugs handelaar die in bijvoorbeeld Spanje tot een celstraf is veroordeeld, zijn straf in een Nederlandse gevangenis on dergaan. Justitie schat dat Nederland er dan tweehon derd a driehonderd gevangenen bij krijgt. ANP door Frank Hendrickx WASHINGTON - Minister Van der Hoeven van Onderwijs vindt dat scholen voortaan hun deuren op slot moeten houden na het drama in Hoogerheide. In de Verenigde Staten gaan scholen al lang veel verder. De modernste technieken worden toegepast om gewelddadige in dringers tegen te houden. Metaaldetectors zijn gemeen goed en één op de drie onder wijsinstellingen heeft een wachtkamer van kogelvrij glas. Niet alleen hangen er in veel scholen observatiecamera's, ie dere bezoeker wordt ook nog eens uitvoerig gecontroleerd voordat hij het gebouw mag be treden. Eén van de modernste systemen heet Rapter Technologies. Het vereist dat iedere bezoeker zich kan identificeren. Het program ma controleert vervolgens of een bezoeker voorkomt in een databestand voor seksuele delin quenten. Zodra er een hit is, krijgt de lokale politie een sein tje. Het systeem wordt al op dui zenden scholen gebruikt. De kosten vallen mee: de aankoop prijs is 1200 euro, het abonne ment kost 400 euro per jaar. Een ander populair systeem, Lobbyguard, heeft ook toegang tot bestanden die duidelijk ma ken of een bezoeker zware mis drijven op zijn naam heeft staan. Het is bovendien moge lijk om te kijken of een ouder een omgangsregeling heeft met een kind. Zodra blijkt dat een bezoeker in het systeem voor komt, krijgt het verantwoorde lijke personeel van de school een waarschuwing. Bezoekers die wel worden toe gelaten, krijgen een badge die slechts voor een beperkte tijd geldig is. Zodra de tijdslimiet wordt overschreden, gaat een alarm af bij het personeel. Chip Er zijn ook-steeds meer scholen die gebruik maken van GPS, het systeem waar navigatiesys temen mee werken. Om ontvoe ringen of verdwijningen te voor komen zijn schooltassen of schoolpasjes uitgerust met een chip. Het is daardoor mogelijk om alle gangen van een scholier na te gaan. Dat begint vaak bij het betreden van de schoolbus in de ochtend en eindigt als de scholier 's avonds thuis komt. „Een perfecte beveiliging be staat niet", zegt beveiligings- consultan K. Trump. „Maar je kunt in de buurt komen." Trump vindt wel dat de nadruk in de VS te veel op de techniek ligt. „Je kunt wel allerlei inge wikkelde systemen hebben, maar als het personeel er niet mee om kan gaan, helpt het nog niet." Toch lijken de maatregelen ef fect te hebben. Het land wordt nog steeds geregeld opge schrikt door gewelddadige inci denten, maar die vinden vaak plaats op kleine of arme scho len die minder goed beveiligd zijn. Uit cijfers blijkt dat het ge weld op scholen sinds 1993 juist duidelijk omlaag is ge gaan. Scholen gelden nu als vei ligste plek voor jongeren in de VS. GPD Nederland voor iets hardere aanpak Turkije BRUSSEL - Het kabinet vindt dat de sanctie voor Turkije voor het niet-toelaten van schepen en vliegtuigen uit EU-land Cyprus 'iets scherper zou kunnen dan de Europese Commissie heeft voorgesteld'. Minister Bot van Buitenlandse Zaken liet dat gis teren weten. Het kabinet wil nog niet specifi ceren hoe de aanpak scherper kan. Ministers van Buitenlandse Zaken van de 25 EU-landen be spreken het onderwerp volgen de week maandag in Brussel. De Europese Commissie heeft vorige week woensdag voorge steld om acht van de resterende 26 gespreksonderwerpen over eventuele toelating van het land tot de EU op te schorten. Tur kije zou daardoor feitelijk circa tien jaar de tijd krijgen om Cy prus te negeren. Cyprus, Griekenland en landen als Duitsland en Frankrijk wil len Turkije een nieuw ultima tum stellen. Duitsland en Frank rijk overwegen de Turkse mede werking over 1,5 jaar opnieuw te wegen. Turkije erkent het be staansrecht van Cyprus niet. Het heeft militairen gelegerd in de zelfverklaarde republiek 'Turks Cyprus' aan de noord kant van het eiland. ANP Henk van 't Klooster - De grote meerder- van de rooms-katholieke in Vlaanderen is voor afschaffen van het verplich- ceübaat. Zo hopen zij het terug te dringen. at blijkt uit een enquête van Het Belang van Limburg en Ga zet van Antwerpen. Daaraan de den 234 Vlaamse priesters mee, met een gemiddelde leeftijd van 62 jaar. Tachtig procent van de ondervraagden vindt dat het priesterschap voor gehuwden moet worden opengesteld; 58 procent vindt dat vrouwen pries ter moeten kunnen worden. Een op de vijf zegt persoonlijk moei te met het celibaat te hebben. Dat geldt vooral voor jongere en progressievere pastores. Hoewel zij een hoge werkdruk ervaren en het salaris van 1500 euro laag is, zegt een grote meer derheid blij te zijn met hun keu ze voor het priesterschap. De aartsbisschop van Meche- len-Brussel, kardinaal Godfried Danneels, is niet verbaasd over de onderzoeksresultaten. Ieder een weet volgens hem dat het verplichte celibaat een kerkelij ke regel is die kan veranderen. Hij denkt dat niet veel gehuw den 'staan te trappelen om pries ter te worden'. Danneels ver wijst naar de protestantse ker ken. Daar mag getrouwd wor den en zijn er toch problemen met het vervullen van vacatu res. Volgens hem zit het pro bleem dieper: 'bij de vraag na melijk of mijn geloof zo sterk is dat ik er mijn hele leven aan kan wijden'. ANP Esther Gotink - Groot-Brittannië jjft een kernwapenmacht, aar vermindert het aantal nu- saire wapens met 20 procent, ik worden er nieuwe nucleaire iderzeeboten gebouwd. at heeft premier Blair gisteren eegedeeld. Zijn voorstel, dat ig door de regei*ing moet wor- in goedgekeurd, komt erop Ier dat het aantal kernraket- n van tweehonderd naar zo'n wordt teruggebracht, waar- slechts drie in plaats van anjaweed zou tad in Darfoer lebben veroverd HARTOEM - Leden van de rabische militie Janjaweed jn gisteren de belangrijkste ad in de Soedanese regio Dar- er binnengetrokken. Zij heb- id de markt van El Fasher ge- underd, meldden getuigen. De njaweed vallen normaliter irpen en rebellen op het platte nd aan en vertonen zich zel- in in grote steden. en de Janja- eed werken in Darfoer samen de burgeroorlog hier in uitbrak. Khartoem ont- de militie te helpen. Het heeft al 200.000 mensen- geëist. ANP/RTR de huidige vier onderzeeërs no dig zouden zijn. „Het is waar dat wij op dit mo ment nauwelijks te maken heb ben met een nucleaire dreiging, maar wij kunnen in de woelige wereld van vandaag onmogelijk inschatten hoe de situatie er over twintig of vijftig jaar uit ziet." Met deze woorden verde digde Blair zijn keuze de Britse proliferatie van atoomwapens niet helemaal te beëindigen maar slechts in te krimpen. „Van alle nucleaire supermach ten hebben wij de kleinste voor raad kernwapens." Volgens Blair heeft het Britse nucleaire potentieel een afschrikkende werking op andere nucleaire machten. Het is nodig dat Blair de knoop over de toekomst van de Britse nucleaire wapens nu doorhakt, omdat de levensduur van de vier onderzeeërs die de Tri- dent-kruisraketten dragen in 2024 afloopt, en het veertien jaar duurt om nieuwe te bou wen. Te duur Veel politici en organisaties zijn het erover eens dat de omvang van het Britse nucleaire pro gramma sinds het einde van de Koude Oorlog niet langer verde digbaar is. Actievoerders tegen de raketten, onder wie tal van Blairs partijgenoten, vinden ech ter dat het kernwapenprogram ma helemaal gestopt moet wor den. De 37 miljard euro die de vervanging van de onderzeeërs kost, kan dan worden besteed aan de Britse gezondheidszorg, sociale lasten en de bestrijding van het broeikaseffect. De Campagne voor Nucleaire Ontwapening en een groep La- bour-Kamerleden boden giste ren een petitie aan in Westmin ster alvorens de premier zijn voorstel in het Lagerhuis be kendmaakte. Sinds Blair in 1997 aan de macht kwam, is het aantal Britse kruisraketten al met een derde teruggebracht. De premier wil niet alles opge ven, omdat hij landen als Iran en Noord-Korea als potentiële bedreigingen ziet. De kritiek van partijgenoten is echter dat Labour in de jaren tachtig haar steun had uitge sproken aan unilaterale nucleai re ontwapening. Nu Blair aan de macht is wordt echter vastge houden aan het kernwapenpro gramma. Sommige Lagerhuisleden had den er al bij het kabinet op aan gedrongen de levensduur van de onderzeeërs met vijf jaar te ver lengen zodat het volgende parle ment pas hoefde te beslissen. De Lagerhuiscömmissie voor Defen sie noemde dat echter 'ondoor dacht'. GPD De HMS Vengeance, een onder zeeboot van de Vanguard-klasse met Trident-ballistische kernra ketten. Het vaartuig keerde gis teren terug naar de marinebasis Faslane bij Glasgow. foto David Moir/RTR )or Patrick Selbach DNDEN - De recente moord de Russische oud-spion Litvinenko in Groot-Brittan- legt steeds meer druk op de latie tussen Londen en Mos- De Russische minister van uitenlandse Zaken, Lavrov, gisteren ronduit dat de aan- insinuaties over be- okkenheid van Rusland bij de lak de verhoudingen tussen staten schaadt. die is bezweken aan met het sterk radio- en zeldzame polo- ium-210, heeft bij leven het remlin al aangewezen als de jrantwoordelijke voor zijn rad. Ook vrienden van de voor malige spion van de Russische inlichtingendienst zeggen dat Litvinenko is gedood, omdat hij te kritisch was over het regime van president Poetin. Het Russi sche staatshoofd heeft elke ver antwoordelijkheid ontkend. In zowel Britse als Russische me dia wordt gesteld dat Poetin waarschijnlijk niet direct ver antwoordelijk was, maar dat Lit vinenko is gedood door radicale en ongecontroleerde elementen binnen de inlichtingendiensten. Britse rechercheurs vlogen giste ren naar Moskou om onderzoek te doen naar de dood van Litvi nenko, die het Britse staatsbur gerschap had. De Britse agenten willen in Rusland praten met drie Russen die Litvinenko sprak in Londen op 1 november. oor Erwin Tuil EKING - Voedselveiligheid in hina is een van de grootste nelpunten voor de Olympische pelen, die in 2008 in Peking orden gehouden. Het gebruik an medicijnen bij de productie an vlees en vis is zo groot dat evreesd wordt dat dopingtes- :n tijdens de spelen daardoor ositief kunnen uitvallen. ie schandalen stapelen zich in oog tempo op. Gisteren bleek ?n fabrikant verwerkte indus- iële olie en varkensmest te ge- ruiken voor een product dat en soort braadboter zou moe- en zijn. Vorige week werd een gepakt die e kankerverwekkende kleur- Advertentie stof Sudan Red aan eenden had gevoerd om rode dooiers te krij gen. Dergelijke eieren leveren meer op omdat Chinese consu menten menen dat ze gezonder zijn. Groeihormonen en antibiotica werden in grote hoeveelheden aangetroffen in vlees, vis, garna len en krab. Groenten bleken met verboden bestrijdingsmidde len te zijn bewerkt. Taai var kensvlees werd met dubieuze middelen mals gemaakt. On langs werden enkele Chinese handelaren gepakt die oude rijst bewerkten met paraffine om het er weer vers uit laten zien. Fatale gevolgen op korte ter mijn komen niet vaak voor. Maar twee jaar geleden schok ten een paar gewetenloze zaken lieden de Chinese natie door nep-babymelkpoeder op de markt te brengen. Tientallen kinderen stierven. De inspec teurs waren laks geweest. Met de Olympisch Spelen in aan tocht probeert de centrale rege ring in Peking de zaakjes op or de te hebben voor 2008. Om het zekere voor het onzekere te ne men zullen tijdens de spelen honderden witte muizen alle le vensmiddelen die de atleten krij gen voorgeschoteld voorproe ven. Het excuus voor op doping gepakte atleten dient zich al aan: 'ik zal wel iets verkeerd ge geten hebben'. GPD Dat was de dag dat hij ziek werd. Hij stierf drie weken la ter. De Russische mannen, on der wie een andere ex-spion, hebben eerder gezegd niets met de zaak van doen te hebben. Scaramella De Italiaanse kennis M. Scara mella met wie Litvinenko op 1 november in Londen een lunch afspraak had, blijkt zelf vijf keer de dodelijke dosis van de stof in zijn lijf te hebben. Scara mella zei bevreesd te zijn voor zijn toekomst, hoewel hij nog geen ziekteverschijnselen ver toont. De advocaat van Scara mella heeft verklaard dat zijn cliënt door besmet voedsel of in haleren de uiterst schadelijke stof binnen heeft gekregen en niet door fysiek contact met Lit vinenko. Scaramella, een beveiligingsex pert met kennis van spionageac- tiviteiten in de Sovjet-periode, heeft verklaard dat hij met Litvi nenko heeft gesproken over een dodenlijst van de Russische ge heime dienst, waar zij beiden op zouden staan. ANP Britse rechercheurs komen aan op het vliegveld van Moskou om onderzoek te doen naar de dood van Litvinenko, die bij zijn overlijden het Britse staatsburgerschap had. foto Sergei Karpukhin/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5