Hiv op de werkvloer is toch eng Positie van Chavez is na zijn herverkiezing sterker dan ooit PZC_ PZC Veel ondernemers denken nog altijd dat probleem niet bestaat Annan: situatie Irak is erger dan burgeroorlog Situatie hiv in Nederland 5 december 1956 Amper banen voor arbeidsongeschikten dinsdag 5 december 2006 4 door Jasper van de Kerkhof De lijd dat iemand met hiv vrijwel zeker aids krijgt en sterft, ligt al enige tijd achter ons. Veel seropositieven kunnen dankzij medicatie prima func tioneren. Maar op de werkvloer stuiten zij nog vaak op angst en onbegrip, zo blijkt uit de gids 'Positief werkt'. Arthur werkte als receptionist in een hotel, toen hij 25 jaar gele den te horen kreeg dat. hij was besmet met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. „Ik hield het stil, want anders zou ik mijn baan verliezen. Pas toen mijn partner ernstig ziek werd en het echt niet anders kon, heb ik het verteld." Ontslag Wat Arthur vreesde, gebeurde ook. „Mijn baas vond dat ik maar in de ziektewet moest of een tijdje met vakantie. Toen ik terugkwam stond ik niet meer ingeroosterd. Mijn collega's wil den niet langer met me samen werken. Dus kreeg ik ontslag." Dat was in de jaren tachtig, toen hiv gelijk stond aan aids en een zekere dood. Maar die tijd ligt al even achter ons. Sinds 1996 kunnen sero positieven worden behandeld met een combinatie van hiv-rem- mers, waardoor- de ontwik keling van hiv naar aids wordt vertraagd. Wie hiv heeft, kan dankzij deze cocktail van medicijnen doorgaans een normaal en werkzaam leven lei den. Toch vieren angst en onbegrip nog altijd hoogtij, ook op de werkvloer. „Werkgevers en col lega's zijn bang voor infectie, voor afkeurende reacties van af nemers, en voor veelvuldig ziek teverzuim", zegt Robert Witlox, directeur van de Hiv Vereniging Nederland (HVN) en zelf seropo sitief. „Terwijl hiv niet wordt overgedragen door normaal maatschappelijk contact en ie mand die seropositief is net zo hard kan werken als iemand die het vuns niet heeft. Ook een chi rurg met hiv mag gewoon zijn werk doen. Als hij de voorschrif ten opvolgt, is de kans op over dracht nihil." Ontslag op vage gronden komt voor, maar angst en onbegrip ui ten zich doorgaans subtieler. Witlox: „Dan heb je collega's die niet uit een kopje willen drinken dat jij eerder hebt ge bruikt, of klanten die zich in bochten wringen om je maar geen hand te hoeven geven." Rolmodel „Het is larie dat iemand met hiv niet goed zou kunnen functione ren", -erkent Loek Hermans, voorzitter van MKB-Nederland. „Maar ik ben niet verbaasd dat veel ondernemers nog een ander idee hebben. Die denken dat hiv binnen hun bedrijf niet voor komt. De kans is groot dat ze zich vergissen, want veel hiv-po- sitieven houden liever hun mond. Het zou goed zijn als er rolmodellen waren." Veel werknemers, met hiv kam pen met dat dilemma; vertel ik het of vertel ik het niet? „Wie open is over zijn hiv-status gooit misschien zijn eigen ruiten in", zegt HVN-directeur Witlox. „Maar als je een 'gewone' werk nemer wilt zijn, zou je over zo iets eigenlijk niet geheimzinnig hoeven te doen." Wat niet helpt is dat hiv veelal in verband wordt gebracht met homoseksualiteit en drugsge bruik, waarbij collega's zich vaak toch al ongemakkelijk voe len. Seropositieven moeten op de ar beidsmarkt ook praktische ob stakels overwinnen, zo blijkt uit de gids 'Positief werkt', die HVN heeft samengesteld voor werkgevers, collega's, huplverle- ners én hiv-geïnfecteerden zelf. Zo leggen veel landen - waaron der de VS en China - een inreis- beperking op, wat een interna tionale carrière vaak in de weg staat. Overigens is het niet overal kom mer en kwel, benadrukt Witlox. „De grote bedrijven zijn wat be treft hiv op de werkvloer veel verder dan de kleintjes. Bij KLM, bijvoorbeeld, is het hele maal geaccepteerd. De lucht vaart is al vroeg met hiv gecon fronteerd, omdat er in die sector nu eenmaal veel homo's wer ken." Steun Arthur belandde na zijn ontslag in de WAO, maar liet het er niet bij zitten. Met financiële steun van een kerkelijke organisatie - de uitkeringsinstanties wilden niet meebetalen - liet hij zich omscholen voor een baan in de zorg. Na 'een stuk of 120" sollici taties én afwijzingen, kreeg hij uiteindelijk zijn huidige baan, als maatschappelijk werker. „Mijn collega's weten dat ik seropositief ben en doen er niet moeilijk over. Maar bij een even tuele volgende sollicitatie zal ik verzwijgen dat ik het virus heb", zegt Arthur. Want het zal nog wel even duren voordat hiv-positieven op de werkvloer volkomen geaccepteerd zijn, denkt hij. „Het is nou eenmaal gemakkelijker mensen bang te maken dan om hun angst weg te nemen." GPD van onze redactie buitenland De huidige situatie in Irak is 'veel erger' dan een burgeroorlog en het leven van de gemiddelde Irakees is nu slechter dan onder Sad dam Hoessein. Dit heeft de vertrekkende secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, gezegd in een in terview met de BBC. „Een paar jaar geleden noem den we gewapende conflicten in Libanon en andere gebie den, een burgeroorlog. Maar wat we nu in Irak zien, is veel erger. Er is sprake van een zeer gevaarlijke toestand", al dus Annan, die wijst op de ve le moorden en de bitterheid waarmee de strijdende par tijen tegenover elkaar staan. Annan betuigt zijn spijt dat de VN er niet in geslaagd zijn de Amerikanen in 2003 af te houden van een invasie van Irak. Volgens Annan was dit een grote klap voor de VN, waarvan de organisatie pas nu, drieënhalf jaar later, be gint te herstellen. „Maar we zijn er nog niet, er bestaat nog steeds veel spanning over 'deze kwestie binnen de VN." Annan is begaan met het lot van de gewone Irakees, die volgens hem ongetwijfeld een vergelijking maakt tussen de huidige situatie en die onder Saddam Hoessein. „Ze had den toen een brute dictator, maar konden wel gewoon de straat op. Kinderen konden naar school en weer naar huis, zonder dat hun ouders zich grote zorgen hoefden te maken of ze hun kind nog ooit terug zouden zien", stelt Annan. Veiligheid Hij wijst erop dat een samen leving op de eerste plaats vei ligheid nodig heeft om te kun nen herstellen en aan weder opbouw te kunnen beginnen. De eind dit jaar vertrekkende VN-baas roept landen in de regio op te helpen bij het zoe ken naar een oplossing voor het aanhoudende geweld in Irak. Volgens Annan is er in het he le Midden-Oosten sprake van een 'zeer zorgwekkende' situa tie, gezien de conflicten in Irak en Libanon, het Pales tijns-Israëlische conflict en de spanningen over de nucle aire ambities van Iran. De nog alsmaar verslechteren de situatie in de Soedanese re gio Darfoer omschrijft Annan als 'zeer, zeer pijnlijk' en hij belooft al zijn tijd die hem nog rest als secretaris-gene raal te zullen wijden aan het vinden van een oplossing. J „Het is erg tragisch en pijn lijk wat daar gebeurt, niet al- leen voor mij als secretaris-ge-1 neraal, maar ook voor mij als 1 mens en als Afrikaan", zegt Annan. VN-troepen Over het inzetten van twintig duizend VN-troepen in Dar foer, waartoe de Veiligheids- raad onlangs heeft besloten, zegt hij: „Als de Soedanese re gering haar goedkeuring niet geeft, dan is er geen enkele re gering die soldaten beschik- j baar stelt voor een VN-vredes missie." In een brief aan An- i nan liet Khartoem vorige j week weten VN-steun te zul- len accepteren voor de zeven duizend militairen van de Afrikaanse Unie die nu in Darfoer gelegerd zijn. Dat AU-leger is er niet in ge- J slaagd een eind te maken aan het geweld in de provincie, 1 dat sinds begin 2003 al aan honderdduizenden mensen het leven heeft gekost en tweeënhalfmiljoen anderen op de vlucht heeft gejaagd. „Ik heb m'n nek uitgesto ken", zegt Annan, „en de le den van de Soedanese rege ring laten weten dat als zij hun eigen burgers niet kun nen beschermen, en ze weige ren de internationale gemeen schap binnen te laten voor hulp, ze individueel en geza menlijk verantwoordelijk zul len worden gehouden voor wat er in Darfoer gebeurt." De Ghanees Kofi Annan kwam in 1962 bij de VN en werd in 1997 secretaris-gene raal van de organisatie. GPD Aids is een ernstige onge neeslijke ziekte, hiv is het virus dat aids kan veroor zaken. Hiv tast het menselij ke afweersysteem aan, waar door allerlei ziekten vrij spel krijgen. Het virus wordt overgedra gen via seksueel contact of bloed. Dankzij een cocktail van 'hiv-remmers' is het sinds 1996 mogelijk aids bij hiv-geïnfecteerden te voorko men of uit te stellen. In Neder land is sinds 2005 weer een toename te zien van hiv, voor al onder homoseksuele man nen. Op dit moment hebben ruim 12.000 mensen met hiv zich geregistreerd, waarvan 77 procent mannen. Het wer kelijke aantal wordt geschat op 16.000 tot 23.000 omdat niet allen weten dat ze het vi rus bij zich dragen. door Eduard Sloot De Nederlandse economie komt weer op stoom. Het aantal vacatures stijgt en meer mensen vinden een baan. Het aantal bijstandsuit keringen daalt het sterkst sinds jaren, meldde het Cen traal Bureau voor de Statis tiek (CBS) vorige week. Maar profiteren herkeurde WAO' ers zonder werk ook van het economisch herstel? Sinds oktober 2004 zijn al ruim 200.000 arbeidsonge schikten herkeurd. Het uit gangspunt van de operatie is: kijken naar wat mensen nog wél kunnen. Ruim éénderde van de herkeurden is geheel of gedeeltelijk arbeidsge schikt verklaard, blijkt uit cij fers van de uitvoeringsinstan tie UWV. Het Leidse onder zoeksbureau Astri volgt een groep WAO'ers die in mei 2005 werd herkeurd en sinds dien zijn uitkering (gedeelte lijk) verloor. Twee derde van hen zat op dat moment zon der werk. Uit een peiling in april dit jaar kwam bleek dat slechts 20 procent van deze groep na acht maanden een baan had gevonden. Tachtig procent zit nog thuis. Een snelle berekening leert dat de omvang van die laatste groep aanzienlijk kan zijn. Van de tot nu toe 200.000 herkeurde WAO'ers verloor zo'n 35 pro cent (een deel van) zijn of haar uitkering. Van die ruim 70.000 personen heeft twee derde geen baan en zal die in tachtig procent van de geval len ook niet gemakkelijk vin den. UWV-woordvoerster An na Bekius vindt echter dat die rekensom niet opgaat. „Veel reïntegratietrajecten zijn na acht maanden nog niet afgerond. De verwach ting is dat het percentage van tachtig dat geen werk vindt, gaat dalen." „Dat gaat waarschijnlijk naar zeventig, misschien naar zestig, maar niet naar vijf tig", zegt Carla van Deursen, onderzoeker bij Astri. Zij vindt dat niet teleurstellend. „Betere percentages zie je nooit bij werklozen met een grote afstand tot de arbeids markt. Bovendien wil niet ie dere werkloze WAO'er weer aan het werk." WAO'ers die hun uitkering (gedeeltelijk) verliezen en geen werk hebben, kunnen soms een werkloosheidsuitke ring of een tijdelijke reinte- gratie-uitkering krijgen. Na verloop van tijd zijn zij ech ter aangewezen op de gemeen telijke sociale dienst voor een bijstandsuitkering. De uit stroom van de WAO naar de bijstand valt mee, constateer de het Centraal Bureau voor de Statistiek. „We hadden meer verwacht," zegt onder zoeker Henk Amptmeijer, „ge zien de toegenomen stroom vanuit de WAO." Partner De gemeentelijke sociale dien sten beamen dat er nau welijks een toename is van (gedeeltelijk) goedgekeurde WAO'ers naar de bijstand. En dat heeft volgens Liny Bruijn- zeel van de vereniging van ge meentelijke sociale diensten (Divosa) nauwelijks te maken met het feit dat WAO'ers een baan hebben gekregen. „Het gros heeft geen recht op bij stand, omdat het een verdie nende partner heeft. Het aan tal mensen uit de WAO dat werk vindt, is bedroevend laag. Ze gaan er dus qua inko men op achteruit." Uit de Astri-peiling van april blijkt dat 60 procent van de geheel of gedeeltelijk goedge keurde WAO'ers het inkomen zag verslechteren. Slechts 11 procent ging er op vooruit, door het vinden van betaald werk. Divosa maakt zich zor gen over het verlies van inko men bij herkeurde mensen. „Die mensen zitten niet meer in de statistieken, maar ze zijn er wel degelijk. Wij ver wachten die groep op termijn terug te zien bij de schuld hulpverlening of de bijzonde re bijstand." Het vinden van een baan kan een inkomensval van ex-WAO'ers voorkomen. On der meer UWV en CNV brengt hen onder de aandacht van werkgevers. Werkgevers vertrouwen een reïntegratie- bureau niet altijd of hebben vooroordelen over deze ar- beidsgeschikten 'met een vlek je'. GPD DODELIJK - In het kinderzie kenhuis in het Joegoslavische Skopje zijn twintig kinderen omgekomen door tuberculeuze meningitis, veroorzaakt door foutieve penicilline-injecties. Dertien andere kinderen verke ren in levensgevaar. SCHOOLTANDARTS - In het schooljaar '55-'56 zijn in Vlis- singen en Souburg de kinde ren van alle zes klassen bij de schooltandarts geweest. Gedu- rede de gehele lagpre schoolpe riode wordt het gebit twee maal per jaar gecontroleerd. Uiteindelijk verlaat het kind met een geheel gesaneerd gebit de school. De behandeling be paalt zich in hoofdzaak tot gla- zuurdefecten en beginnend tandbederf van het blijvend ge bit. BADHUIS - In Aagtekerke is, het nieuwe badhuis in gebruik gesteld. Er zitten vier moderne douchecellen in het pand aan het Dorpsplein 23. De bouw er van heeft ruim anderhalve maand geduurd. ONDERWI.TZERSNOOD - Mi nister Cals verwacht dat de on- derwijzersnood volgend jaar geleden is. Er zullen dan ruim 60.000 onderwijzers zijn. President Hugo Chavez, familieleden en adviseurs vieren vanaf het balkon van het Miraflorespaleis Chavez' herverkiezing. foto Jorge Silva/RTR door Hans Heijt Na zijn herverkiezing zon dag als president van Vene zuela lijkt de positie van Hugo Chavez sterker dan ooit. Alle kritiek op zijn autoritaire en grillige gedrag ten spijt, heeft de uitslag duidelijk gemaakt dat de 52-jarige Chavez na acht jaar regeren nog altijd de veruit populairste politicus van Vene zuela is. Verder is het een voor Chavez gunstige bijkomstigheid dat hij kan samenwerken met een hem goedgezind parlement. Sinds de parlementsverkiezin gen van december vorig jaar worden alle zetels in de volks vertegenwoordiging bezet door medestanders van de linkse po pulist. Ook buiten Venezuela heeft hij het afgelopen jaar meer mede standers gekregen. Presidentsverkiezingen in ande re landen van Zuid-Amerika le verden winst op voor politici die Chavez als bondgenoten be schouwt. In Brazilië werd de linkse president Luis Inacio Lu- la da Silva herkozen. In Ecuador versloeg de met Chavez sympathiserende Rafael Correa vorige week de miljar dair Alvaro Nobao in de strijd om het presidentschap. Chavez hecht veel waarde aan de samenwerking met andere Latijns-Amerikaanse presiden ten. Hij ziet ze als bondsgenoten in de sttrijd tegen de volgens hem imperialistische Ameri kaanse president George Bush. Chavez haalt graag uit naar zijn ambtgenoot in Washington. Hij heeft Bush onder meer omschre ven als een alcoholist, duivel en een zieke man met een hoop ob sessies. Hugo Rafael Chavez Frias werd op 28 juli 1954 geboren in de westelijke deelstaat Barinas, als zoon van een eenvoudig leraren- echtpaar van indiaanse af komst. Op 16-jarige leeftijd meldde Chavez zich aan bij de militaire academie, waar hij een opleiding volgde tot ingenieur. Na zijn militaire opleiding kwam Chavez in aanraking met jonge militairen die net als hij van mening waren dat Venezue la slecht werd geleid. Hun kritiek spitste zich vooral toe op de toenmalige president Carlos Andres Pérez. In 1992 leidde Chavez een mislukte couppoging tegen Pérez. Hij be landde in de gevangenis, maar kreeg in 1994 van Perez' opvol ger Rafael Caldera amnestie. Chavez koos daarna voor een loopbaan in de politiek. Hij nam deel aan de presidentsverkiezin gen van december 1998 en be haalde 56,2 procent van de stem men. Corruptie Bij zijn aantreden als staats hoofd in februari 1999 kondigde Chavez aan dat hij het bestrij den van de armoede en corrup tie als zijn belangrijkste taken beschouwde. In de praktijk bleek dat hij vooral uit was op het versterken van zijn eigen machtspositie. De president wilde controle krij gen over de machtige oliesector. Venezuela is de op vier na groot ste exporteur van olie ter we reld. Door zijn pogingen de olie-industrie onder controle te krijgen, kwam Chavez automa tisch in conflict met Washing ton. Veel Amerikaanse bedrij ven hebben belangen in de Vene zolaanse oliesector. Ook in eigen land stuitte Chavez op verzet. Hij raakte in 2002 in conflict met tienduizen den werknemers van de nationa le petroleummaatschappij Pdv- sa. Ook in het leger, aanvanke lijk de grootste machtsbasis van Chavez, groeide de scepsis over de president. Onder veel militairen bestond de vrees dat Chavez aanstuurde op een linkse dictatuur. Ruim drie jaar na zijn aantre den werd hij het slachtoffer van een coup. Het duurde echter slechts twee dagen voor Chavez weer in het zadel zat. Troepen die hem trouw waren gebleven, bestormden het presidentiële pa leis. Na zijn terugkeer als president bleven de centrumrechtse en rechtse oppositiepartijen onop houdelijk aan de stoelpoten van de in hun ogen grillig en autori tair regerende Chavez zagen. Chavez overleefde echter een re ferendum over zijn positie en een massale staking. Al kort voor zijn zege van zon dag keek Chavez al verder dan zijn nieuwe termijn, die tot be gin 2013 loopt. Hij liet weten dat hij aanstuurt op een grond wetswijziging, die het presiden ten mogelijk moet maken voor onbepaalde tijd aan te blijven. „Die verandering wil ik niet al leen voor mezelf doorvoeren, ook andere politici kunnen er baat bij hebben", aldus Chavez. ANP Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteurapzc nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009^ E-mail- redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern s pzc.nl Hulst: Hel 's-Landshuis Steenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (01141371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag voor 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservices'pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.vt per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t a v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens zondag: van 16.00 tot 18.00 ui Tel (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgever! srechten vc vse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer- i derden Als u op deze informatie geen pri|s stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, lo- irsservice, Postbus 31,4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4