PZC Toename van chlamydia en hiv Allemaal in de file als de Randstad overstroomt Verdachte van moord op Jesse was in school Veerman onderzoekt verdoven slachtkip Vooral jongvolwassenen raken besmet Journalist niet in gijzeling genomen ln.tern.etPlusBel.leri is er nu ook voor ondernemers: Zake tijk I nternetPtusBetten «ikolijk intemetplusbèllen kpn sluit je aan. dinsdag 5 december 2006 door Lieneke van der Steen UTRECHT - Het aantal besmet tingen met chlamydia en hiv is vorig jaar toegenomen. Het aan tal gevallen van andere seksueel overdraagbare aandoeningen (soa) lijkt stabiel na een toena me in de voorgaande jaren. Dat bleek gisteren uit cijfers van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. Volgens di recteur Infectieziektenbestrij- ding R. Coutinho wordt de stij ging waarschijnlijk eerder ver oorzaakt doordat meer mensen zich laten testen, dan dat sprake is van een werkelijke toename. Hij presenteerde de cijfers giste ren op het Tiende Nationale Con gres Soahivaids in Amsterdam. Tbs'er opgepakt bij familielid in Brunssum BRUNSSUM - De 30-jarige tbs' er H.M., die sinds half novem ber voortvluchtig was, is giste ren aangehouden in een woning van een familielid in Brunssum. Er zijn geen aanwijzingen dat ;deman gedurende de tijd dat hij 'Voortvluchtig was strafbare fei len heeft gepleegd. Het KLPD en de politie in Limburg doen daar nog wel onderzoek naar. De tbs'er had zich op de zolder van de woning verstopt. Nadat agenten beweging waarnamen jachter het zolderluik, trokken ze zich terug om assistentie te vragen. Die kwam even later met een speurhond aan. M vluchtte van zijn begeleiders (Keg tijdens een verlof in Heer len. Hij verbleef in tbs-kliniek de Kijvelanden in Poortugaal. Kort na zijn ontsnapping toon de justitie een opsporingsbe- ncht op televisie. Daarin werd gemeld dat de man niet gevaar lijk was. Later werd de inhoud bijgesteld, toen justitie de poli tie in Duitsland doorgaf dat het een ziekelijk gewelddadige tbs' iff betrof. ANP Barendrecht wijst umts-masten af BARENDRECHT - Het college van B en W van Barendrecht geeft geen vergunningen meer af voor het plaatsen van gsm- en umts-installaties. Dit maakte het college gisteren bekend. Dit jaar bleek uit Zwitsers on derzoek dat umts-masten geen nadelige effecten zouden heb ben op de volksgezondheid. Wet houder B. Nootenboom (Ruimte lijke Ordening) vindt echter dat de resultaten voorbijgaan aan 'de onrust onder bewoners'. Nootenboom roept de rijksover heid op om haast te maken met een aangekondigd onderzoek naar elektromagnetische vel den. Volgens hem is te weinig be kend over de effecten van lang durige blootstelling aan elektro magnetische velden. •De gemeente heeft slechts be perkte mogelijkheden om een vergunning te weigeren. Zo be sloot de rechter eerder dit jaar dat Barendrecht geen wettelijke basis had om de komst van een bepaalde umts-mast te voorko men. ANP Chlamydia komt het meest voor. Vooral veel jongvolwassenen ra ken besmet. Van alle nieuwe pa tiënten vorig jaar was 73 pro cent tussen de 25 en 29 jaar. Het aantal gevallen steeg met 15 pro cent tot 5146. Het aantal hiv-gevallen steeg vooral onder mannen met homo seksuele contacten. Het aantal mensen met gonorroe en syfilis daalde licht met respectievelijk 2 en 7 procent. Van het aantal nieuwe hiv-pa- tiënten ging het in .2005 bij 73 procent om een man met homo seksuele contacten. Van de getes te mannen in deze groep was 5 procent hiv-positief tegen 3 pro cent in 2003. Eenzelfde beeld is te zien bij Stichting HTV Monitoring. Van de bijna duizend mensen waar bij jaarlijks in Nederland hiv wordt vastgesteld, is 52 procent homo- of biseksueel. Hun aan deel neemt net als in andere West-Europese landen toe. Bijna twaalfduizend mensen in Nederland zijn met hiv besmet, blijkt uit officiële cijfers. Het echte aantal volwassenen met hiv ligt veel hoger. Volgens schattingen gaat het om ruim achttienduizend mensen, De meesten weten niet dat zij zijn besmet: vooral bij heteroseksue len is dat het geval. ANP pagina 4 hiv op werkvloer toch eng van onze redactie binnenland ZWOLLE - De rechter heeft gis teren besloten dat journalist Si mon Vuyk niet in gijzeling wordt genomen, hoewel deze weigert te onthullen van wie hij geheime politie-informatie ont ving. Volgens de rechter mag de journalist van de Nieuwe Revu zich niet beroepen op zijn ver schoningsrecht. Vuyk schreef in augustus in Nieuwe Revu een artikel over de geruchtmakende zaak rond de Haagse metselmoorden. Hij raadpleegde hiervoor anonieme politiebronnen, die hij weigert bekend te maken. Enkele advo caten hadden om gijzeling ver zocht, omdat lekken door de po litie strafbaar is. Zij denken dat deze bronnen de rechtsgang wil den beïnvloeden. Zowel de Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) als de hoofdredacteur van de Nieu we Revu, J. de Wildt, was blij dat Vuyk niet achter de tralies verdwijnt. Zij betreuren het dat het beroep op verschonings recht niet is gehonoreerd. De Wildt: „Hier is niemand wijzer van geworden. Zo wordt de jour nalist de speelbal van justitie. Er wordt gedreigd met gijzeling, maar er kan ook zo weer van worden afgezien. Er moet duide lijker regelgeving komen op het gebied van verschoningsrecht." Eind vorige maand gijzelde justi tie vier dagen lang de Tele- graaf-journalisten Bart Mos en Joost de Haas, omdat zij niet wil den vertellen wie hen staatsge- heime dossiers van de inlichtin gendienst ATVD had gegeven. De rechter oordeelde toen dat de journalisten zich wel op hun versehoningrecht konden beroe pen, omdat 'de staatsveiligheid thans niet in het geding is'. ANP pagina 5 Deense journalisten vrijuit na publiceren staatsgeheim Vuyk voor het gerechtsgebouw in Zwolle. foto Cees Baars/GPD Ouders en kinderen arriveren bij de Klim-Op voor de eerste schooldag na de dood van de 8-jarige leerling Jesse. foto Cynthia Boll/ANP van onze redactie binnenland HOOGERHEIDE - De 22-jarige verdachte van de moord op de 8-jarige basisschoolleerling Jes se Dingemans uit Hoogerheide heeft erkend dat hij vrijdag op de basisschool was waar het jon getje is omgebracht. Dat zei zijn advocaat H. van Asselt gis teren. De verdachte blijft voorlopig vastzitten. De rechter-commissa- ris heeft zijn hechtenis met veer tien dagen verlengd, maakte een woordvoerder van de rechtbank in Breda bekend. Zoals eerder bij de politie heeft de verdachte ook tegenover de rechter-com- missaris ontkend dat hij betrok ken is bij de moord. Media meldden dat de verdach te een halfbroer of een pleeg- broer is van een klasgenootje van Jesse. Na de zitting in Bre da antwoordde raadsman Van Asselt op de vraag of zijn cliënt diens broertje van school wilde halen: „Zou kunnen." Politie en justitie doen hierover geen mededelingen. De advo caat sprak verder van een 'mys terieuze zaak'. De verdachte die een 'bizar verhaal' had, is vol gens hem nog steeds rustig en gelaten. Op school de Klim-Op in Hoo gerheide is gisteren de draad weer opgepakt. Deskundige hulp was aanwezig. De leraren lieten de kinderen gisteren veel al vrij om te doen wat ze wil den. Meer dan dertigduizend men sen hebben inmiddels op inter net op een van de condoleance registers blijk gegeven van hun medeleven. Jesse Dingemans wordt donder dag begraven. De uitvaart dienst is om 11.00 uur in de kerk van de O.L. Vrouwe Hemel vaart in Hoogerheide. De dienst is alleen voor genodigden. ANP/GPD pagina 5 hightech maakt scholen VS veiliger pagina 15 kinderen moeten zich veilig voelen tafulj. sinterklaas door Rudi Buis DEN HAAG - Een overstroming in het zuidelijke deel van de Randstad kost zeker vierdui zend mensen het leven. Evacua tie haalt bitter weinig uit, zelfs al zou een ramp een dag van te voren al worden voorspeld. Daarom moet meer worden geïn vesteerd in stevigere en hogere waterkeringen. Dal zegt onderzoeker Bas Jonk man van de TU Delft. Hij maak te een model om het aantal slachtoffers bij overstromingen te bepalen. Eén van de scena rio's is een harde noordwester storm, waarbij de zeeweringen bij Den Haag en Ter Heijde het begeven en het zeewater zeer snel de achterliggende polder in loopt. Schatting: vierduizend do den. Onrealistisch? „Nee. Al is de kans niet zo groot, het kan ge beuren. Misschien over tiendui zend jaar, misschien al volgende week als het flink stormt", zegt Jonkman. Een evacuatie zou zes honderd levens schelen, stelt de onderzoeker, die ook adviseur is van Rijkswaterstaat. Een storm met mogelijk desas treuze gevolgen is pas een dag van tevoren goed te voorspellen. Dan is hel al te laat. Eerst moe ten bestuurders beslissen en moeten alle inwoners worden ge waarschuwd. „Daarna zie je het onvoorspelbare vluchtgedrag van de mens. Men gaat eerst oma ophalen en oude foto's op zoeken. En dan staan ze mas saal in defile." Jonkman heeft de Ramp van 1953 onderzocht en overstromin gen in Engeland (1953) en Japan (1959). Hij combineerde adres lijsten van slachtoffers met gege vens over waterdieptes. Ook ver zamelde hij data in New Or leans, waar in 2005 de dijken be zweken door de orkaan Katrina. Hoeveel slachtoffers er vallen, hangt af van hoe hard het water stroomt, hoe snel het stijgt en hoe hoog het komt te staan. Economie Het model van Jonkman komt op het moment dat het ministe rie van Verkeer en Waterstaat een visie ontwikkelt op overstro mingen. Daarbij wordt niet al leen naar de kans van een over stroming gekeken, maar ook naar de gevolgen, zoals het mo gelijke aantal slachtoffers en de economische schade. Jonkman: „Met dit model is te berekenen waar de meeste slachtoffers vallen en waar je de eerste maatregelen moet nemen om de gevolgen te beperken." Omdat evacuatie van de Rand stad lastig is, pleit hij voor ste vigere en hogere waterkeringen. Ook wil hij vluchtplaatsen aan wijzen, bijvoorbeeld de duinge bieden bij Den Haag en hoge flatgebouwen in de Randstad. Ook moeten gemeenten beter na denken over nieuwbouwplan- nen, stelt Jonkman. Zo wil de ge meente Gouda ten westen van de stad een wijk bouwen, ter wijl de meeste slachtoffers juist vallen in gebieden waar veel wa ter snel naar binnen loopt. GPD Meer Belgen slapen in Nederland MAASTRICHT - Voor het eerst in de geschiedenis ver wacht het Nederlands Bureau voor Toerisme Congres sen (NBTC) in 2006 meer dan een miljoen overnachtingen van Belgische toeristen in Nederland. Nederland is de afgelopen jaren populairder geworden on der de Belgen. Vooral Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg profiteren van de Belgische toestroom. De zuiderbu ren komen vooral om te ontspannen aan de kust of in de natuur. Verder zijn de steden Amsterdam en Leiden popu lair. Gemiddeld verblijven de Belgen 2,6 nachten per jaar in Nederland. ANP Nederlanders willen een chihuahua AMSTERDAM - Chihuahua's zijn populair bij de Neder landers. De vraag naar de kleine hondjes neemt toe. Het zoekwoord chihuahua heeft bijvoorbeeld op de internet pagina speurders.nl inmiddels een vaste plek in de top twintig van zoekwoorden. Dat deelde de site voor koop en verkoop door particulieren gisteren mee. De site verklaart de populariteit van het hondje doordat veel beroemde artiesten ze zo ongeveer als accessoire ge bruiken. Ook tv-programma's als Woef bij televisiezender Talpa dragen bij aan de populariteit van het beestje. ANP Driekwart huwelijken is eerste VOORBURG - Bijna driekwart van de mensen die in 2005 in het huwelijksbootje stapten, deed dat voor het eerst. Van de ruim 72.000 huwelijken lieten 52.000 stellen zich voor het eerst in de echt verbinden. Dat blijkt uit een bere kening van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij 3600 huwelijkssluitingen trouwde één van beide part ners voor de tweede keer of vaker. Er waren 333 trouwe rijen waarbij beide mensen voor de derde keer of vaker in de echt werden verbonden. ANP Nederlanders pakken vaker de fiets VOORBURG - Nederlanders reden in 2005 ongeveer even veel kilometers met de trein als met de fiets. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Werd in 2004 nog 15,5 miljard kilometer per trein afge legd, in 2005 daalde dat aantal tot 14,1 miljard. Op de fiets werd in diezelfde periode 14,4 miljard kilometer af gelegd, ten opzichte van 13,8 miljard in 2004. In totaal legden Nederlanders volgens het CBS in 2005 194 miljard kilometer af, iets minder dan het jaar ervoor. Ruim driekwart van de afstand werd in 2005 overbrugd in de auto. Een tiende ging per openbaar vervoer. ANP Daling zakkenrollerij in Rotterdam ROTTERDAM - Het aantal aangiftes van zakkenrollerij in het centrum van Rotterdam is de afgelopen jaren aan zienlijk teruggelopen. Dat meldde de politie gisteren. In 2003 kwamen er nog 2345 aangiftes binnen; in 2005 wa ren dat er 1576. Tot en met november van dit jaar stond de teller op elf honderd. Volgens de politie zijn burgers zich steeds meer bewust van de risico's die ze lopen tijdens het winkelen. De afgelopen jaren heeft de politie veel voorlichting gege ven over onder meer zakkenrollerij. Komende feestdagen gebeurt dat opnieuw. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het is niet duide lijk of kippen voldoende ver doofd zijn voor ze geslacht wor den. Minister Veerman van Landbouw wil daarom een on derzoek naar de methode waar bij kippen via een bad dat onder stroom staat verdoofd worden. De methode om varkens te ver doven voor de slacht via kooldi oxide is wel diervriendelijk, meent Veerman. Veerman schrijft dat in ant woord op Kamervragen van diverse partijen. PvdA, Groen- Links, SP en D66 zijn ge schrokken van verhalen dat de slachterijen de kippen onvol doende verdoven voor de slacht. De stroomsterkte in het water bad zou lager zijn dat de wette lijk vereiste 100 mA, omdat een hogere stroomsterkte tot .bloed- plekken in het karkas zou lei den. Uit onderzoek, onder meer dooi de Europese Commissie, is ech ter niet gebleken dat de stroom sterkte te laag is in de Neder landse slachterijen, schrijft Veerman. Wel wil hij nog voor het einde van dit jaar een afge rond onderzoek naar de beste manier om kippen te verdoven via elektriciteit. De laatste jaren zijn daar uiteenlopende weten schappelijke inzichten over ont staan en de minister wil weten welke methode gegarandeerd goed is. De linkse partijen zijn ook bezorgd over het welzijn van varkens die via kooldioxidegas bedwelmd worden voor de slacht. Volgens sommigen leidt dat tot extra stress, omdat het lang duurt voor het dier het bewustzijn verliest. Veerman zegt dat bedwelming met gas toch een diervriendelijke metho de is. De varkens blijven name lijk bij elkaar. Als zij indivi dueel worden bedwelmd, leidt dat tot veel meer stress, aldus Veerman. Ritueel slachten De minister wil niet ingaan op het verzoek om de export van ri tueel geslacht vlees te verbie den. Ritueel slachten is omstre den omdat het dieronvriendelijk zou zijn. In veel Europese lan ded is de rituele slacht daarom, aan strenge beperkingen onder hevig. In Nederland is onverdoofd ri tueel slachten toegestaan, waar door er veel voor andere Europe se landen in Nederland geslacht wordt. Volgens Veerman maakt het niet uit of het vlees naar de joodse of islamitische gemeen schap in Nederland of in het bui tenland gaat. GPD Advertentie 1 abonnement voor zakelijk internetten en bellen 24/7 onbeperkt bellen naar alle vaste nummers in Nederland' Voor 1 vast maandbedrag: vanaf 37,77 excl. btw Installatie door KPN monteur BusinessCenter kpn.c om/zakelijk ^Ö8Ö0-Ü/|03 "Exclusief betaalde Op Zakelijk InternetPlusBellen is een fair use policy van toepassing. Deze aanbieding loopt tot en met 31 december 2006.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3