rond Nieuwe Bierkaai zo goed als Leentfaar is de rancune voorbij PZC PZC Optimisme over glastuinbouw keert terug Groen licht voor Zeeuwse Centra voor Jeugd en Gezin Cafébaas De Meerpaal voelt zich voorgelogen door Hulst ,13 Hulst krijgt van de provincie 1,3 miljoen euro voor vernieuwingsplan van Doorsselaer •'HULST - Cafébaas Eduard van de Wiele van taveerne De Meer paal in Hulst is woest en voelt zich door de gemeente voorgelo gen. Hulst wil het cafépand slo pen als bezuinigingsmaatregel inplan De Nieuwe Bierkaai, ter wijl ze Van de Wiele altijd heeft verzekerd dat het café zou blij- venbestaan. Lik laat me mijn broodwinning ■door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeente Hulst krijgt van de provincie 1,3 mil joen euro voor de uitvoering van het stadsvernieuwingsplan De Nieuwe Bierkaai. Dat betekent dat de gemeente nu nog iets meer dan een miljoen euro moet (vinden om het plan financieel [haalbaar te maken. De provinciale bijdrage is giste ren toegezegd tijdens een werk bezoek van het provinciebe stuur aan Hulst. Daarmee is de financiering van het plan om het-verpauperde noordwestelij ke deel van de binnenstad een oppepper te geven, voor een be langrijk deel rond. Het totale te kort op de exploitatie bedraagt volgens wethouder F. de Vries (middelen) zes miljoen euro. Van dat bedrag moest de ge- jNieuwe Bierkaai Het nieuwe Bierkaaiplan voor- Iziet in de bouw van 114 in plaats van 78 woningen. Het aantal vierkante meters (winkelvloer neemt toe van 6888 toi 7188 vierkante meter. U Het aantal vierkante meters horeca neemt toe met 300 vier kante meter tot 988 vierkante meter. Het budget voor archeolo- Igisch onderzoek i£ verdubbeld tot 600000 euro. Het totale exploitatietekort is gedaald van 7,5 miljoen tot zes miljoen euro. agenda STREEKACTIVITEITEN HULST - De Lieve, 10.00 uur: Volks - en rollatordansen; 13.00 uur: 15.40 uur: Crazy dance; 16.25 uur: Funky dance; 19.30 uur: Hulster gemengd koor;De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Internetcafé; 14.00 uur: Sinterklaasfeest; KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur: I Creatieve bijeenkomst; TERNEUZEN - 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- j point; ZAAMSLAG - Centrum Hella, 19.30 uur: Cursus hypnose. Bollenverkoop iKLOOSTERZANDE- Lccrlin- tgcn uit de groepen vijf tot en imet acht van de Sandeschool uit Kloosterzande gaan vanaf mor gen oliebollen verkopen voor een goed doel. Een groot deel van de opbrengst van de actie is bestemd voor de stichting Duchenne. Zaterdag ochtend 30 december worden de bestellingen rondgebracht. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) !Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl niet zomaar afpakken", zegt Van de Wiele, koud een week ge leden vader geworden. „Niet al leen mijn gezin, maar ook mijn personeel is voor hun inkomsten afhankelijk van De Meerpaal. Ik heb een advocaat in de arm ge nomen, als de gemeente denkt dat ik de sloop zomaar over mijn kant laat gaan, heeft ze het mis." In het oorspronkelijke plan De Nieuwe Bierkaai kreeg het hore- capand een uitzonderingspositie meente nog op zoek naar 2,5 mil joen euro. In het oorspronkelij ke plan lag het totale tekort ove rigens nog enkele miljoenen eu ro's hoger. Daarom liet de ge meente een aangepast plan ma ken. Dat is gisteren gepresen teerd aan de provincie. De voornaamste afwijking zit in de bouw van meer woningen en winkels. Tussen het water van de aan te leggen nieuwe haven en de Bierkaaistraat is nu ook door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports schakelt opnieuw een pi'oject- ontwikkelaar in voor de vesti ging van grootschalige glastuin bouw in de Kanaalzone. Op die manier vermijdt het schap gróte financiële risico's bij de verwezenlijking van 300 hectare kassen op de Axelse Vlakte en in de Smidsschorrepol- der en Autrichepolder. Deze week wordt met verschillende projectbureau's onderhandeld. Dit voorjaar haakte de gespecia- toebedacht. Alle andere panden èr omheen moesten wijken, maar De Meerpaal moest per se blijven staan omwille van het 'markante karakter' van het pand. Nu, ruim twee jaar later, komt de gemeente uit bezuini gingsoogpunt terug op haar schreden en wil ze het pand als nog slopen. Dat maakte de ge meente gisteren bekend tijdens een persconferentie over het aan gepaste plan De Nieuwe Bier kaai. Het nieuws viel bij Van de bebouwing voorzien. Verder moet taveerne Dë Meerpaal wij ken. Het bijzondere openbare ge bouw dat in beeld was als moge lijke bibliotheekvestiging is eveneens uit het plan geschrapt. Volgens de wethouder zou de lo catie van het voormalige post kantoor aan de Minderbroeders straat hiervoor een alternatief kunnen zijn. Dé grote publiekstrekker van de Nieuwe Bierkaai is en blijft de liseerde projectontwikkelaar Meersma uit Pijnacker af. Na overname door een ander be drijf werden andere prioriteiten gesteld. Gevolg was wel dat ook een aantal tuinders met belang stelling voor de Kanaalzone af haakte. Het havenschap besloot de acquisitie in eigen hand te ne men, maar komt daar nu van te rug. Volgens wethouder A. van Waes van Terneuzen (ook dage lijks bestuurslid van het schap) hebben zich inmiddels verschil lende 'goede' kandidaten ge meld. Van Waes heeft ook weer het vol ste vertrouwen in een goede af- Wiele behoorlijk rauw op zijn dak. „Ik weet pas sinds zater dag dat ze mijn café willen slo pen. Dat werd me even verteld in een brief. Wat me helemaal boos maakt, is dat er in die brief met geen woord wordt gerept over mijn toekomst. Ik heb de ge meente altijd gezegd dat ik graag wilde meedenken. Zo wil de ik het pand zelf kopen om het te kunnen verbouwen; alles iii overleg met de gemeente. Nu snap ik waarom de gemeente waterpartij. Die wordt aange legd tussen de huidige Bierkaai straat en de Overdamstraat, van af de Keldermanspoort tot aan de Vismarkt. Door het herstel van de oude haven ontstaat een verlaagde wandelkade langs winkels met daarboven wonin gen. Het is nog niet te zeggen wan neer de uitvoering van de meest aansprekende planonderdelen begint. loop van de onderhandelingen met kunstmestproducent Yara in Sluiskil over de levering van CO., en restwarmte aan de tuin ders. „Omdat Yara onderdeel is van een internationaal opere rend concern, namen de gesprek ken meer tijd in beslag dan wij hadden gehoopt. Het bedrijf hik te vooral aan tegen de gevraag de garanties voor de energie voorziening gedurende een lan gere periode, maar het ziet er nu toch naar uit dat we tot een ak koord komen." Volgens Van Waes kan de oprichting van een aparte 'energie bv', die de ener gievoorziening voor langere tijd dat niet zag zitten, ze wil het zelf kopen om het te slopen. Ik voel me enorm voorgelogen." Volgens de gemeente is er in de nieuwe tekeningen van De Nieu we Bierkaai rekening gehouden met een nieuwe locatie voor De Meerpaal. Van de Wiele weet daar niks van. Eduard van de Wiele dreigt zijn zaak te verliezen. foto Wim Kooyman De gemeente is nog druk bezig met de aankoop van de benodig de panden, aldus de wethouder. Bereidheid De onderhandelingen met de Woudstaetegroep verlopen vol gens sectorhoofd ruimte, G. Tot- té 'moeizaam', hoewel van die zijde wel de bereidheid bestaat om medewerking te verlenen. De Woudstaetegroep is eigenaar van de winkelcentrums Tref kan garanderen, uitkomst bie den. Ook de grondverwerving ziet er na een goed gesprek met de Zui delijke Land- en Tuinbouworga nisatie (ZLTO), die optreedt na mens de eigenaren van de helft van de benodigde grond, weer wat rooskleuriger uit. Van Waes spreekt in dat ver band zelfs van een doorbraak. De eigenaren stelden zich aan vankelijk afwachtend op, hoe wel de prijs (acht euro per vier kante meter, belastingvrij) aan trekkelijk was. Van Waes: „Het liep aanvankelijk allemaal erg stroef omdat Zeeland Seaports punt en 's Gravenhof en taveer ne De Meerpaal en dus een be langrijke onderhandelingspart ner in het plangebied. Verder wordt momenteel geke ken hoe wordt omgegaan met de archeologische waarden in het gebied. Naar verwachting is er heel wat historisch onderhoek nodig. Om die reden heeft de ge meente inmiddels besloten het budget daarvoor binnen de ex- ploitatieopzet te verdubbelen. pas wilde uitbetalen na de wijzi ging van de bestemmingsplan nen. Ik verwacht dat de zaak in een stroomversnelling komt, nu het havenschap bereid is alvast voorschotten te verstrekken." En verder zit er nu ook vaart in de planologische procedures. Die liepen maanden vertraging op door aanpassingen in ver band met de voorgenomen ver dubbeling van de Tractaatweg, die deels langs het plangebied loopt. Van Waes verwacht dat de gemeente Terneuzen nu snel toestemming zal krijgen voor de toepassing van de versnelde be stemmingsplanprocedure. door Claudia Sondervan AXEL - Middelburg, Schou- wen-Duiveland en een Zeeuws- Vlaamse gemeente krijgen de eerste Centra voor Jeugd en Ge zin bij wijze van proefproject. In zo'n centrum kunnen ouders terecht met opvoedvragen en kinderen met opgroei- en ont wikkelingsmoeilijkheden kun nen door een centrum verwezen worden naar zorgverleners. De ondersteuning begint al bij de zwangerschap: doelgroep van de centra varieert in leeftijd van 'min negen maanden' tot 23 jaar. De Taskforce Jeugd, een comité van drie wethouders en gedepu teerde Van Heukelom bereidt met ambtenaren en zorgaanbie ders de komst van de centra voor, nu de gemeenten van het Rijk de preventieve jeugdzorg op zich moeten nemen. Ze ont wikkelen een basisvorm voor het gemeentelijk jeugdbeleid. Gisteren vroeg de Taskforce in Axel aan een vertegenwoordi ging van gemeenten en zorgaan bieders goedkeuring voor de in voering voor de centra. De ge vraagde zegen kregen ze. Er is in Zeeland veel aanbod aan opvoedhulp, het vroeg signa leren van problemen bij kinde ren en in advisering en onder steuning, maar het is versnip perd, zei voorzitter en Tholens wethouder M. Velthuijs. Ouders weten niet waar ze met hun vraag naar toe moeten. Ook scholen kampen met dit pro bleem: het centrum scholen kun nen helpen bij het maken van een keuze uit het aanbod aan preventieve hulp. De zorgaanbieders moeten net werken vormen achter de centra zodat hun activiteiten aanslui ten op elkaar en aanvullend wer ken voor een cliënt. De contacten tussen jeugdzorg en onderwijs moeten fors beter, meldde B. de Reu namens de werkgroep die de brug tussen onderwijs en jeugdbeleid onder de loep moest nemen. De direc teur van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland zei dat scholen in verwarring verkeren over wie wat doet en met geld van welke overheid. Zorgaanbie ders klagen dat hun trainingen van onderwijzend personeel geen gevolgen hebben voor het schoolbeleid. Scholen moeten hun zorgplicht erkennen. Eri niet wachten op het kabinet die de discussie daarover over de verkiezingen heen heeft getild, zei De Reu. Ambassadrice in Week van de Jeugdzorg SEROOSERKE (W) - Kelly Ex- streia (15) uit Serooskerke (W) is het meisje dat vanaf deze week overal in Zeeland op grote posters zelfverzekerd de wereld inkijkt. Pal naast Zeeuwse ster renkok Sergio Herman verkon digt zij: Nu in de jeugdzorg maar later... chefkok! Kelly is de Zeeuwse ambassadrice voor de Week van de Jeugdzorg, die deze hele week duurt. De week is een initiatief van de provincies om meer bekendheid aan de jeugdzorg te geven. Kelly is één van de veertien jongeren die met een bekende Nederlan der uit hun provincie als boeg beeld zijn gekozen. Kelly wil later een café, een eet café vanzelfsprekend. Daar gaat ze aan werken zodra ze volgend jaar haar vmbo-kaderopleiding afrondt. „Mijn opa en oma had den cafés en friettenten en mijn moeder werkte in de horeca." Toen ze werd gevraagd om te poseren voor de campagne van jeugdzorg zei ze meteen ja: „Ik ben zelf uit huis geplaatst en dat was voor mij een hele goede oplossing. Ik heb ook nooit last gehad van wachtlijsten of dat mensen mij erop aankeken dat ik in de jeugdzorg ben. Wel merk ik dat mensen niet weten wat jeugdzorg is." De fotosessie voor de poster was in Hermans restaurant in Sluis. „Plet duurde een kwartiertje. Maar er zijn een heleboel foto's gemaakt." Tijdens de Week van de Jeugd zorg lopen wethouders en Statenleden stage bij AZZ, Bu reau Jeugdzorg en kinderpsy chiatrie Ithaka. De provincie brengt een 'film uit voor middel bare scholen, waarin vier jonge ren vertellen over hun ervarin gen met jeugdzorg. Pascal Ja- kobsen van Blof werkte mee aan de film. dinsdag 5 december 2006 door Raymond de Frel BRESKENS - Rein Leentfaar uit Bres- kens had er als wethouder niet echt een handje van om op de voorgrond te tre den. Totdat hij vond dat hem onrecht was aangedaan. Leentfaar het zich plots van een kant zien, die maar wei nig mensen kenden. Cynisch en vol ran cune ging hij tekeer. Om zijn gelijk te bewijzen. En ja, ook om tikken uit te de len. Maar nu Sluis een nieuw college van burgemeester en wethouders heeft, is het genoeg geweest. Leentfaar houdt vanaf vandaag zijn mond. Althans, als het over politieke zaken gaat. De Bressiaander wil zich nog wél blijven inzetten voor de stoeptegelza ken in het vissersdorp. Overlast van hondenpoep, een trottoir dat scheef ligt, een gevaarlijke uitkijksteiger... Leentfaar richtte zich de voorbije maan den over tal van zaken tot de gemeente Sluis. „Dat resulteerde in een brief, van de dorpsraad, die zei dat zij voor dit soort zaken de aangewezen organisatie is. Klopt, we moeten niet langs elkaar werken. Maar ik kan nu nog profiteren van de 'oud-wethouder-bonus'. Al zal dat voordeel langzamerhand ook weer afkalven", vertelt Leentfaar. Als voorvechter van een beter Breskens is het onvermijdelijk dat hij opnieuw met Sluise bestuurders te maken krijgt. „Geeft ook helemaal niet, want met het nieuwe college van B en W heb ik hele maal geen moeite." En dus is de installatie van een nieuw college (PvdA, D&T en Nieuw West) een mooi moment om het oud zeer defi nitief van zich af te schudden. Leent faar kon het niet verkroppen dat het CDA hem aan de kant schoof in ver band met de gemeentehuiskwestie, pro beerde vurig maar vergeefs zijn positie binnen de partij te redden en nam ver volgens verbitterd afscheid. Anderhalve maand geleden kon hij het toch niet laten om bij een raadsvergade ring gebruik te maken van het inspreek- recht. De verbouwing van het gemeente huis stond immers weer op de rol. Leent faar ging meer dan fel tekeer over het verleden, noemde een flink aantal raads leden draaikonten en zag daardoor de WD-fractie woedend de zaal verlaten. „Natuurlijk, je kan opmerkingen ma ken over de stijl en toon die ik heb ge hanteerd. Dat had misschien anders ge kund, maar toch heb ik geen spijt. Ik kan ook niet ontkennen dat ik deels werd gedreven door frustratie. Of ik er reacties op heb gehad? Welnee. De poli tiek zwijgt me dood, ik zie of spreek he lemaal niemand meer. Maar goed, ik be sef ook wel dat ik zo niet kan doorgaan. Hoeft ook niet meer. Ik leid een goed le ven, vind het heerlijk om me over de Dikke van Dale te buigen (Leentfaar heeft een passie voor taal, red.). Ook doe ik een aantal dingen voor de kerk en een bejaardensoos. Na alle politieke commotie vind ik het nu het moment om te zeggen: tijd voor een nieuwe start, zonder rancune." Met een laatste brief wil Leentfaar een roerige tijd afronden. „De gelegenheids coalitie van Nieuw West, CDA, WD en Gemeentebelangen is als een luchtbal lon uiteengespat. Ik zou liegen als ik stelde dat dit mij geen deugd doet. Ik vond het onterecht dat het CDA on danks haar verlies (van vijf naar drie ze tels) toch een wethouderspost mocht be zetten. In één van de twee mogelijke coalities was dat echter onontkoom baar. Nu is dat 'probleem' opgelost. Ge rechtigheid dus", schrijft hij. Overigens kon Leentfaar het de voor bije dagen toch niet laten om de kop stukken van het CDA (bestuur- en raadsleden) nog een cynisch kaartje te sturen. 'Van harte gefeliciteerd met het mooie resultaat van een perfecte strate gie! Rein Leentfaar', meldt het kaartje. De christendemocraten mogen het als een laatste rancuneuze tik beschouwen. Want in zijn brief groet Leentfaar allen voor de laatste keer. „Ik wens alle politi ci in Sluis succes en sterkte toe. Tabee! Het ga u allen goed." Zakelijke ruzie oorzaak steekpartij VEERE - Een zakelijk geschil is de oorzaak van de uit de handgelopen ruzie, zondagmiddag, tussen een 45-jarige man uit de gemeente Hulst en een 50-jarige Veerenaar. Na een woordenwisseling stak de 45-jarige man met een groot mes de Veerenaar neer. Hij bracht hem diverse ste ken toe. De steekpartij gebeurde op een parkeerplaats aan de Kraaienestweg bij het stadje Veere. Volgens de po litie ligt het slachtoffer nog zwaargewond in het zieken huis in Vlissingen. De dader en het slachtoffer hebben geen familierelatie. De politie had zondagmiddag al het mes in de kleding van de toen nog vermoedelijke dader ge vonden. Na de steekpartij belde de dader zelf' naar de poli tie om door te geven dat hij iemand had neergestoken. Gis teren heeft hij bekend. Man uit Sluis slachtoffer botsing BRESKENS - Het ongeval dat afgelopen zondagavond plaatsvond op de provinciale weg tussen Schoonclijke en Breskens heeft het leven gekost aan een 56-jarige man uit de gemeente Sluis. De man zat beklemd in zijn auto en is ter plekke overleden. Vermoedelijk heeft het slachtoffer willen keren op de weg en is daarbij geraakt door enkele auto's. Speeltoestellen mogen blijven staan SLUIS - Burgemeester en wethouders blijven bij het be sluit om de aanwezigheid van speeltoestellen te legalise ren bij restaurant De Lindenhoeve in Sluis. Acht gezinnen uit de Sluise wijk Bagijnhof, achter het res taurant, protesteren tegen de wijziging van het bestem mingsplan. Ze vinden dat spelende kinderen te veel herrie maken. Ook menen ze dat de gemeente te veel op de hand is van de uitbater van het restaurant en geen oog heeft voor de belangen van de bewoners. Ze vinden het onbe grijpelijk, dat speeltoestellen, die zonder de vereiste ver gunningen zijn neergezet, er opeens legaal staan. De Sluise gemeenteraad besloot op 20 april wijziging van het bestemmingsplan voor te bereiden om de speeltuin te legaliseren. De bezwaren uit de wijk zijn behandeld door de commis sie bezwaarschriften. Die oordeelt dat het niet ongebrui kelijk is dat er een speeltuin bij een restaurant is. De com missie vindt het ook belangrijk dat de raad eerder besloot medewerking te verlenen aan een vrijstellingsprocedure. De argumenten van de bezwaarmakers kunnen volgens de commissie niet leiden tot een herroeping van het bestreden besluit. Het college onderschrijft het advies van de commissie en verklaart het bezwaarschrift onge grond. Wietteler kan bij kinderen blijven DEN HAAG - Een 36-jarige inwoner van Zaamslag die hennep heeft gekweekt hoeft niet naar de gevangenis. De man is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechts hof veroordeeld tot een werkstraf van 150 uur en zes we ken voorwaardelijke gevangenisstraf. Eerder was de man door de politierechter in Middelburg veroordeeld tot drie maanden celstraf. Hij tekende hoger beroep aan omdat hij niet naar de gevangenis wilde. Door het verblijf in de cel zou hij niet voor zijn drie kinderen kunnen zorgen. Zijn ex-vrouw zou niet in staat zijn deze zorg over te nemen, omdat zij psychiatrisch patiënte is. Zeeland Seaports gaat in zee met nieuwe projectontwikkelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37