Raad steggelt over term starters PZC Creatief met tweedehands kleding Succesvolle theaterschool breidt uit Groen licht voor Zeeuwse Centra voor Jeugd en Gezin Wedstrijd van wereldvrouwen Kraamzorg tegen verhuizen verloskunde Schouwen-Duivelandse politici vinden gemeentelijke definitie te breed dinsdag 5 december 2006 Intocht Sint in Scharendijke SCHARENDIJKE - Sint-Nico- laas maakt vandaag op de wer kelijke dag van zijn verjaardag zijn officiële intocht in Scharen dijke. Sint komt met zijn Zwarte Pie ten om 8.30 uur aan in de jacht haven. Het gezelschap brengt eerst een bezoek aan de christe lijke basisschool Helchersee. Daarna maken Sint en Pieten met paard en wagen een rondrit door het dorp en zullen zij tus sentijds een bezoek brengen aan de peuterspeelzaal en aan de kinderopvang. Ook zal de Sint even stoppen bij eventueel zieke leerlingen, die deze dag niet op School kunnen zijn. Deze dorpsintocht in Scharen dijke wordt verzorgd door de Helcherseeschool. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Leden van de Wereldvrouwen zijn in de weer met tweedehands kleding. Vlnr: Armine Bouniady, Sima Porfekr, Rietje van Driel en Sanije Malliqi foto Dirk-Dan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Wat doe je als je als pro ject Wereldvrouwen een paar zakken kleding krijgt? Dan kan je natuurlijk een kledingbeurs gaan organiseren waar vrouwen tegen een schappelijk be dragje wat kunnen kopen. Je kan ook een modewedstrijd gaan houden. Maak iets nieuws met tweedehands spul. Voor dat laatste hebben de Wereldvrouwen gekozen: de wedstrijd 50/50 world-de- sign. Het idee is geboren toen een vrouw een paar zakken met kleding aanbood aan het project Wereldvrouwen. „Ze was nogal afgevallen en had veel kleding over", zegt J. Stein van De Lichtboei (onderdeel van het Welzijnshuis) en coördinator van Wereldvrouwen. Ver volgens kwamen meer vrouwen met kle ding aan en was er al snel voldoende om een kledingbeurs op te zetten. „Maar al leen een kledingbeurs is wat saai. Het moet wel een leuk doel hebben en toen zijn we op het idee gekomen om de ver koop van de kleding te koppelen aan een wedstrijd. Doe iets creatiefs met het kledingstuk dat je gekocht hebt. Het leu ke is dat je in de mode nu ook alles mag combineren." Grasduinen Vrouwen die aan de wedstrijd willen deelnemen kunnen 7 december in de kle dingrekken grasduinen en wat uitkie zen voor een euro per stuk. „En we zet ten iedereen die wat koopt op de foto met het kledingstuk." Dan hebben de vrouwen tot 20 december de tijd iets te doen met het spul. Dat kan bijvoor beeld versieren zijn met kralen, of een shirt vermaken tot een broek of wat dan ook. Als er maar wat mee gebeurt. „Gewoon een T-shirtje dragen op een broek zal niet winnen." Alle inzendin gen worden beoordeeld door een vier koppige jury bestaan de uit Sima Porfe kr, Mariëtte Gerritsen, Adriëne Klein en Sjany Driesse. De laatste komt niet van Schouwen-Duiveland, maar woont in Middelhamis en heeft veel ervaring met het vermaken van tweedehandskle- ding. Op 20 december wordt alle ver maakte en versierde kleding geshowd en worden de foto's van het origineel vertoond. „Dat is dan gelijk de afslui ting van het jaar. De opbrengsten van de verkoop gaan naar andere projecten van de Wereldvrouwen zoals het zwem lesproject en het fietsproject. „Want we zijn inmiddels flink ge groeid", zegt Stein. De Wereldvrouwen is begonnen met een 'koken en eten'-project. Het richtte zich vooral op vrouwelijke vluchtelingen, maar gaan deweg is de doelgroep steeds breder ge worden. Nu richt het project zich op al le wouwen, zowel Nederlandse als wou wen uit het buitenland, of ze nu uit Duitsland, Iran, Armenië of de Verenig de Staten komen. „Tenslotte is iedereen een wereldvrouw. We maken samen deel uit van de wereld." De groep is heel divers, vertelt Stein. „Dat is de kracht van de Wereldvrouwen. Maar ook het doel en de rijkdom van dit pro ject." Het project staat inmiddels óok in de be langstelling van andere gemeenten. On der ander Middelburg en Tholen heb ben zich laten voorlichten over het suc ces van de Schouwen-Duivelandse vrou wen en de wouwen exposeren dit voor jaar met een fotoproject in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. De kledingverkoop voor de wedstrijd is aanstaande donderdag van 13.00 tot 16.00 uur in de Walk-In-Room, Huybert- straat 43 Zierikzee. De modeshow is 20 december 14.00-16.30 uur in het MFC in Zierikzee door Claudia Sondervan enRinus Antonisse GOES - Concentratie van de vrouw- en kindzorg in Goes maakt thuisbevallen op Walche ren onmogelijk en is cliënton- vriendelijk. Dat standpunt maakte Provinciale Kraamzorg, de grootste kraamzorgverlener in Zeeland, gisteren bekend. Daarmee sluit het zich aan bij de Walcherse verloskundigen. Die stuurden vorige week een brandbrief over het mogelijk verdwijnen van de thuisbeval ling op Walcheren. Als er niet langer 24 uur per dag een kin- der- en vrouwenarts dichtbij be schikbaar is als een thuisbeval ling problemen geeft, vinden de verloskundigen het onverant woord om nog thuisbevallingen op Walcheren te doen. De Wal cherse kraamverzorgsters, die doorgaans bij een thuisbeval ling assisteren, raken daarmee een deel van hun zorg en erva ring kwijt. Een geboortecen trum bij Ziekenhuis Walcheren voorkomt niet dat een kraam vrouw met complicaties alsnog naar Goes moet, stelt het bu reau. Een mooi ingerichte poli kliniek in het Vlissingse zieken huis is niet hetzelfde als thuis, stelt de kraamzorg. 'Dit levert alleen maar extra kosten, onge mak en onrust op,' staat in de verklaring. Kraamzorg ziet in het plan een teken dat markt werking ziekenhuizen dwingt tot bezuinigen ten koste van de kwaliteit van de zorg en keuze vrijheid van patiënten. Statenfracties van GroenLinks en de Partij voor Zeeland (PvZ) hebben inmiddels vragen ge steld aan het dagelijks provincie bestuur over het verdwijnen van de bevallingszorg op Walche ren. Eerder stelde de SP-fractie in de Tweede Kamer hier al wa gen over aan de minister van volksgezondheid. GroenLinks wijst op het rapport Zeeuwse zorg op locatie: een noodzakelij ke vernieuwing. Daarin staat dat zorg zo dicht mogelijk bij huis moet worden verleend. De fractie wil weten hoe dit zich verdraagt met het verdwijnen van de mogelijkheid voor thuis bevallingen. De PvZ stelt dat het opheffen van de bevallings zorg op Walcheren slecht is voor de Zeeuwse samenleving. De fractie weest dat het een stap is op weg naar één centraal Zeeuws ziekenhuis en daar is de PvZ mordicus tegen. Minder druk in Liefkenshoek KALLO - Na twee recordjaren valt het aantal voertuigen dat via de Liefkenshoektunnel de Schelde bij Antwerpen kruist, dit jaar flink terug. In 2004 en 2005, toen de Ant werpse Ring werd gereconstrueerd, verwerkte de toltun- nel iets meer dan zeven miljoen voertuigen. In het 'norma le' jaar 2003 waren het er 4,9 miljoen. Dit jaar passeerden 5,7 miljoen voertuigen de tunnelpoortjes. Het geeft, volgens de tunneldirectie, duidelijk aan dat hej; gebruik van de Liefkenshoektunnel gestaag groeit. Vijf tien jaar na de ingebruikname is de tunnel een onmisbare schakel in het internationale wegennet, maar de groei is ook te danken aan de snelle ontwikkeling van de Waas landhaven op de linker Scheldeoever. In het eerste volle jaar dat de tunnel in gebruik was, in 1992, passeerden nauwelijks 2 miljoen voertuigen. Nu stevent de tunnel af op 6 miljoen passages per jaar. Was de schuldenlast in 1995, door het tegenvallende aantal gebruikers, opgelo pen tot bijna 300 miljoen euro, nu draait de tunnel alweer jaren met winst. De netto-winst bedraagt dit jaar 13,5 mil joen. De verwachting is dat de tunnel in 2009 schulden vrij is. door Frank Balkenende GOES - De nieuwe Jeugdthea- terschool Zeeland kent een gro te toeloop. De 130 beschikbare leerplaatsen zijn bezet, op de wachtlijst staan 35 jongeren. Coördinator Rens Schot voor ziet een verdere groei. „Leuk zo lang het ons organisatorisch niet boven het hoofd groeit." De jeugdtheaterschool is offi cieus sinds september in bedrijf. Officieel bestaat de opleiding pas sinds afgelopen vrijdag. Die dag bekrachtigde de adviesraad onder voorzitterschap van gede puteerde H. van Waveren (CDA, cultuur) het beleidsplan en het leerplan. De Jeugdtheaterschool Zeeland is ontstaan uit een krachtenbun deling van het Jeugdtheaterhuis 't Beest, het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater- (ZCA) en Theater Kwark. De school valt formeel onder de verantwoorde lijkheid van het bestuur van po dium 't Beest. Het streven is op verschillende plaatsen in de provincie een vijf jarige theateropleiding aan te bieden aan jongeren van zeven tot negentien jaar. De organisa tie is daarbij professioneler, de kwaliteit van lessen op een rela tief hoog peil. Momenteel zijn er twee lesloca- ties: 't Beest in Goes en de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg. Vanaf het nieuwe schoolseizoen in 2007 hoeven leerlingen op Schouwen-Duive land niet meer naar Goes, maar kunnen ze terecht in Renesse. Daar vindt de jeugdtheater school onderdak bij de toneel groep Jong op Drift. Daarnaast komt er wellicht een leerlingengroep in Vlissingen. Zeeuws-Vlaanderen Schot wil ook de oversteek ma ken naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij hoopt dat, parallel aan Re- nesse, herfst 2007 Zeeuws- Vlaamse jongeren terecht kun nen in Oostburg. Schot: „We denken heel praktisch. Als er gens een organisatie faciliteiten wil verlenen, prima. Uitgangs punt is dat we overal dezelfde lessen aanbieden, met dezelfde docenten werken en dus gelijke kwaliteit bieden." Met vier, vijf leslocaties denkt Schot de provincie redelijk te kunnen bedienen. Het zal onge twijfeld leiden tot verdere toe loop. Van de huidige 130 leerlin gen, verdeeld over negen groe pen, komt het gros uit Mid den-Zeeland, de Bevelanden in het bijzonder. Dat laatste heeft alles te maken met de nabijheid van 't Beest. Als reisafstanden korter worden, zullen ook meer jongeren uit Schouwen-Duive land en Zeeuws-Vlaanderen zich aandienen. In de opleiding zijn leerlingen één dagdeel per week intensief bezig met theater in al zijn vor men. Aan het eind van de rit krijgen ze een certificaat, dat verder geen toegangsticket bete kent voor een vervolgopleiding. Schot: „Maar ik denk wel dat het Zeeuwse amateurtoneel en -theater een impuls krijgt. Er komt straks meer jong talent bo vendrijven." De financiering is voor het ko mende jaren rond. De provincie en de gemeenten Schouwen-Dui veland, Kapelle, Noord-Beve land, Goes en Borsele betalen 65.000 euro. De leerlingen zorgen met elkaar voor een eigen bijdrage van 22.000 euro. In de toekomst wordt gemikt op subsidies van meer gemeenten. door Claudia Sondervan AXEL - Middelburg, Schou wen-Duiveland en een Zeeuws- Vlaamse gemeente krijgen de eerste Centra voor Jeugd en Ge zin bij wijze van proefproject. In zo'n centrum kunnen ouders terecht met opvoedvragen en kinderen met opgroei- en ont wikkelingsmoeilijkheden kun nen door een centrum verwezen worden naar zorgverleners. De ondersteuning begint al bij de zwangerschap: doelgroep van de centra varieert in leeftijd van 'min negen maanden' tot 23 jaar. De Taskforce Jeugd, een comité van drie wethouders en gedepu teerde Van Heukelom bereidt met ambtenaren en zorgaanbie ders de komst van de centra voor, nu de gemeenten van het Rijk de preventieve jeugdzorg op zich moeten nemen. Ze ont wikkelen een basisvorm voor het gemeentelijk jeugdbeleid. Gisteren vroeg de Taskforce in Axel aan een vertegenwoordi ging van gemeenten en zorgaan bieders goedkeuring voor de in voering voor de centra. De ge vraagde zegen kregen ze. Er is in Zeeland veel aanbod aan opvoedhidp, het vroeg signa leren van problemen bij kinde ren en in advisering en onder steuning, maar het is versnip perd, zei voorzitter en Tholens wethouder M. Velthuijs. Ouders weten niet waar ze met hun vraag naar toe moeten. Ook scholen kampen met dit pro bleem: het centrum scholen kun nen helpen bij het maken van een keuze uit het aanbod aan preventieve hulp. De zorgaanbieders moeten net werken vormen achter de centra zodat hun activiteiten aanslui ten op elkaar en aanvullend wer ken voor een cliënt. De cpntacten tussen jeugdzorg en onderwijs moeten fors beter, meldde B. de Reu namens de werkgroep die de brug tussen onderwijs en jeugdbeleid onder de loep moest nemen. De direc teur van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland zei dat scholen in verwarring verkeren over wie wat doet en met geld van welke overheid. Zorgaanbie ders klagen dat hun trainingen van onderwijzend personeel geen gevolgen hebben voor het schoolbeleid. Scholen moeten hun zorgplicht erkennen. En niet wachten op het kabinet die de discussie daarover over de verkiezingen heen heeft getild, zei De Reu. Ambassadrice in Week van de Jeugdzorg SEROOSERKE (W) - Kelly Ex- streia (15) uit Serooskerke (W) is het meisje dat vanaf deze week overal in Zeeland op grote posters zelfverzekerd de wereld inkijkt. Pal naast Zeeuwse ster renkok Sergio Herman verkon digt zij: Nu in de jeugdzorg maar later... chefkok! Kelly is de Zeeuwse ambassadrice voor de Week van de Jeugdzorg, die deze hele week duurt. De week is een initiatief van de provincies om meer bekendheid aan de jeugdzorg te geven. Kelly is één van de veertien jongeren die met een bekende Nederlan der uit hun provincie als boeg beeld zijn gekozen. Kelly wil later een café, een eet café vanzelfsprekend. Daar gaat ze aan werken zodra ze volgend jaar haar vmbo-kaderopleiding afrondt. „Mijn opa en oma had den cafés en friettenten en mijn moeder werkte in de horeca." Toen ze werd gewaagd om te po seren voor de campagne van jeugdzorg zei ze meteen ja: „Ik ben zelf uit huis geplaatst en dat was voor mij een hele goede oplossing. Ik heb ook nooit last gehad van wachtlijsten of dat mensen mij erop aankeken dat ik in de jeugdzorg ben. Wel merk ik dat mensen niet weten wat jeugdzorg is." De fotosessie voor de poster wasin Hermans restaurant in Sluis. „Het duurde een kwartiertje. Maar er zijn een heleboel foto's gemaakt. Tijdens de Week van de Jeugd zorg lopen wethouders en Sta tenleden stage bij AZZ, Bureau Jeugdzorg en kinderpsychiatrie Ithaka. De provincie brengt een film uit voor middelbare scholen, waar in vier jongeren vertellen over hun ervaringen met jeugdzorg. Pascal Jakobsèn van Blof werk te mee aan de film. (loor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Wat zijn nou pre cies starters op de woning markt. Die waag stond gisteren centraal tijdens een discussie over de Nota Starterswoningen van de gemeente Schouwen-Dui veland. De definitie die de ge meente hanteert van het begrip starters werd te breed bevon den. Militaire kapel in Zierikzee ZIERIKZEE - De Koninklijke Kapel Johan Willem Friso geeft op maandag een gratis concert in Onderdak in Zierikzee. De vo- calgroup Femulous ondersteunt het optreden. Voor de pauze staan de licht-klassieke werken op het programma. Onder meer van Paul Hindemith en James Bar nes. Na de pauze wordt het doorlo pend entertainmentprogramma 'Get up en Swing' gespeeld. De militaire Kapel Johan Willem Fnso is ontstaan op 1 januari 2005 na een reorganisatie van de militaire muziek. De vocalgroup Femolous is in 2002 ontstaan, na een schoolcon- cert. De groep dames treedt re gelmatig op tijdens festivals en jn2005 oogstten ze landelijk suc ces met de humoristische thea tershow Stoelendans. Het concert in Onderdak begint om 20.00 uur. De gemeente wil in tien jaar tijd 150 woningen voor starters reali seren, liefst verdeeld over Zierik zee, Bruinisse, Burgh-Haamste- de, Nieuwerkerk en Oosterland. Daar is iedereen het wel over eens. Waar echter strijd over ontstond is de definitie van het begrip starters. De gemeente be schouwt iedereen die nog niet zelfstandig woont maar graag een woning op Schouwen-Duive land zou willen betrekken als starter. In de praktijk zal, schetste wethouder volkshuis vesting W. Renden, het daarbij vooral om jongeren gaan. „Maar het kan ook iemand zijn die tot zijn veertigste bij zijn ouders blijft wonen en zelfstandig wil gaan wonen. Of iemand die door een scheiding een andere wo ning zoekt. Dat zijn óók star ters", aldus Renden. Jongeren PvdA'er F. Fonteijne bleek er heel anders over te denken. „Wij zouden iets gaan doen voor de jongeren. Dat is het idee ach ter het bevorderen van die star terswoningen. Ik ben het niet eens met de definitie van de ge meente." Fonteijne kreeg bijval van zowel M. de Pagter-ten Ka- te (ChristenUnie)' als W. Flach- de Geus (CDA). „Deze hele nota staat of valt met de juiste defini tie van het begrip starter", stel de laatstgenoemde. „Wij moeten absoluut met elkaar eens zijn wat precies onder starters ver staan moet worden. Anders heeft het geen zin over deze no ta te praten." Zover wilde Th. de Gelder (GroenLinks) niet gaan, maar hij drong net als Fonteijne wel aan op aanpassing van de door de gemeente gehanteerde defini tie van het begrip starters. Een getergde wethouder Ren den probeerde herhaaldelijk dui delijk te maken dat naar het idee van het college het vooral jongeren zullen zijn die zich mel den voor de te bouwen starters woningen en dat de gemeente specifieke beleidsinstrumenten heeft om juist woningzoekenden met weinig geld - lees jongeren - aan een woning te helpen. „Een veertiger kan een starter op de woningmarkt zijn, maar dat wil nog niet zeggen dat hij of zij in aanmerking komt voor een goed kope starterswoningen. We kij ken ook naar het inkomen en misschien heeft een veertiger wel gewoon een te hoog inko men om in aanmerking te ko men voor een starterswoning." Of Renden de critici heeft kun nen overtuigen moet nog blij ken. De gemeenteraad moet tijdens de raadsvergadering van donder dag 21 december een definitief oordeel vellen over de Nota Star terswoningen. Geld Borssele voor biobrandstof DEN HAAG -Als Nedalco in Sas van Gent een biobrand- stoffenfabriek opent, kan die mogelijk profiteren van het langer openblijven van de kerncentrale in Borssele. Giste ren heeft minister Wijn (CDA, Economische Zaken) aan de Tweede Kamer geschreven waaraan hij de 250 miljoen euro gaat besteden die de overheid investeeert in duurza me energie. Dat bedrag is afgesproken in het convenant over het openhouden van de kerncentrale tot 2033. Wijn wil 60 miljoen euro uitgeven aan de productie van innova tieve biobrandstoffen voor transport. Verder wil hij on der meer geld steken in de afvang en opslag van broeikas gassen (schoon fossiel), een praktische uitwerking van het C02-reductieplan van zijn ministerie en het stimuleren van beginnende innovatieve, energiegerelateerde bedrij ven. Werkstraf voor serie misdrijven MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter N. van Spronssen veroordeelde gisteren een 32-jarige inwoner van Goes voor een serie misdrijven tot honderd uur werk straf. De Goesenaar gaf de vijf strafbare feiten toe. Zo had hij in februari twee fietsen in zijn woonplaats wegge nomen. In Middelburg stal hij op 8 april een mountainbi ke. Eind april ging verdachte opnieuw in de fout door een alarmpoortje van een Shellstation in Goes te beschadi gen. Tijdens de periode dat hij onder behandeling was voor zijn drugsverslaving bij Emergis in Kloetinge pleeg de hij 9 mei een vernieling door een ruitje van een kelder in te drukken. De Goesenaar vertelde gisteren dat hij was afgekickt. „Ik heb geen drang meer naar drugs", zei hij. Man uit Sluis slachtoffer botsing BRESKENS - Het ongeval dat afgelopen zondagavond plaatsvond op de provinciale weg tussen Schoondijke en Breskens heeft het leven gekost aan een 56-jarige man uit de gemeente Sluis. De' man zat beklemd in zijn auto en is ter plekke overleden. Vermoedelijk heeft het slachtoffer willen keren op de weg en is daarbij geraakt door enkele auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31