Eén organisatie voor dorpshuizen Projectkoor Luscinia legt de lat hoog NIEUWS GETIPT VOOR U PUZZELPAUZE Gemeente praat met betrokkenen over harmonisatie Compleet slapen in Zeeland morgana mé Infozuilen vertellen over nieuwe natuur Foutje Kies gezond voor katlhond Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl É-niail:redactie@ pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; I Nationaal: 020-4562500. ^lezersservice: 0800-0231231 dinsdag 5 december 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Parallel aan de verkoop van dorpshuizen aan Zeeuwland neemt de gemeente Schouwen-Duiveland de wijze van beheer onder de loep. De be doeling is één eilandelij ke ex ploitatieorganisatie voor alle dorpshuizen op te richten. Be gin volgend jaar wordt met be trokken beheerders en stich tingsbesturen over kansen en eventuele bedreigingen gepraat. Dat er één grote koepelorganisa tie in het leven wordt geroepen, is vrijwel zeker. Hoe die organi satie in elkaar steekt en welke rol deze club precies gaat vervul len, wordt met de betrokken stichtingen en beheerders uitge dokterd. Feit is dat er onderling verschillen bestaan, stelt projectleider A. van der Wou den vast. Van de zeventien Schou- wen-Duivelandse dorpshuizen worden er zeven (de dorpshui zen uit de voormalige gemeen ten Middenschouwen en Brou wershaven) door de gemeente aangestuurd. De rest draait on der diverse stichtingen. Dat le vert grote exploitatieverschillen op, licht de projectleider toe. Van de vierkante meterprijs voor schoonmaakactiviteiten tot de prijs die door bezoekers voor consumpties moet worden neer geteld. Matrix Al die - historisch ontstane - ver schillen worden nu in een ma- trix gezet, zodat er daadwerke lijk kan worden vergeleken. Ver volgens wordt bekeken of alle huur- en gebruikersovereenkom sten maar ook het subsidiebe leid van de gemeente gelijk kun nen worden getrokken (gehar moniseerd). Die intentie heeft de gemeenteraad al eerder uitge sproken. De verkoop van dorps huizen aan Zeeuwland is een goed moment ('een natuurlijk moment') om spijkers met kop pen te slaan. Het is nadrukkelijk de bedoe ling dat mét de betrokken stich tingsbesturen en beheerders uit te vogelen, geeft Van der Wou den aan. Daarvan was bij de ver koop van de dorpshuizen geen sprake, omdat dat puur een eco nomische kwestie betrof. Nu het gaat om het gebruik ligt dat an ders. „We willen met open vi zier het gesprek aangaan met ge bruikers en beheerders". Vol gens hem betekent de nieuwe ex ploitatieorganisatie niet dat de nu bestaande stichtingen het loodje zullen leggen. Wel is het voor de hand liggend dat de ge meentelijke organisatie straks minder snel voor elk wissewasje zal worden benaderd. Waarmee het op de schop gooien van de huidige beheersituatie prima in de gemeentelijke kerntakendis cussie past. Wat de dorpshuizen zelf betreft vallen er ook voorde len te halen, zoals wellicht finan ciële voordelen door centraal in te kopen, bundeling van deskun digheid en het werken met een arbeidspool. De verwachting is dat de over dracht van de dorpshuizen aan Zeeuwland begin april zal plaatsvinden. Gaat het om de op richting van een eilandelijke ex ploitatieorganisatie en om het harmoniseren van afspraken en tarieven, dan is het echter niet de bedoeling druk op de (tijds)ketel te zetten. De nieuwe opzet moet er één zijn waar ge meente en dorpshuizen straks ja ren mee uit de voeten kunnen. „Je moet het proces wel de tijd gunnen." Niet in de laatste plaats omdat er zoveel vrijwilli gers bij zijn betrokkenen. „Dat is maatschappelijk kapitaal dat je moet koesteren." Een eerste bijeenkomst staat in januari op de agenda. Vissenhuid als sieraad om de hals Zakengeschil oorzaak steekpartij VEERE - Een zakelijk geschil is de oorzaak van de uit de hand gelopen ruzie zondagmiddag tussen een 45-jarige Hulstenaar en een 50-jarige Veerenaar. Na een woorden wisseling stak de 45-jarige meerdere malen met een groot mes de Veerenaar neer. De steekpartij gebeurde zondag middag op een parkeerplaats aan de Kraaienestweg bij het stadje Veere. Volgens de politie ligt het slachtoffer nog steeds zwaargewond in het ziekenhuis. De politie had zondagmiddag al het mes in de kleding van de toen nog verdachte man gevonden. Na de steekpartij belde de da der zelf naar de politie. Gisteren heeft hij bekend. Twee gewonden bij aanrijding ZAAMSLAGVEER - Op de kruising Veerstraat/OudeZee- dijk/Zaamslagsedijk is gisterochtend rond acht uur een 18-jarige bromfietsster uit Hulst gewond geraakt. Een 50-jarige automobiliste uit Axel gaf geen voorrang. Het meisje liep inwendig letsel op. Eigenaar B. Meijering houdt maandagavond 18 december in De Vroone in Kapelle een pre sentatie over zijn plan voor de Willem Annapolder. Het bedrijf krijgt met dertig hectare een be hoorlijke oppervlakte. Er is landbouwgrond voor beschik baar. De gemeente Kapelle zelf heeft Topsy Baits erop gewezen dat de Willem Annapolder een aardi ge nieuwe locatie zou zijn. Er is al een groot kassenbedrijf (Sea- sun), er staan flinke windmo lens en waterschap Zeeuwse Ei landen heeft er een rioolwater zuivering. Om er een zeeaaskwekerij te ves tigen, is volgens de gemeente geen wijziging van het bestem mingsplan nodig. Wormen kwe ken is aldus Kapelle een agrari sche activiteit. Topsy Baits kan er vrij snel aan de gang, wellicht hel eerste kwartaal van 2007. De presentatie in De Vroone in Kapelle, maandag 18 december vanaf 19.30 uur, is bedoeld voor omwonenden en andere geïnte resseerden. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - „Het is het mooiste wat de Westerse cultuur de afgelopen eeuwen op muziekgebied heeft voortge- bacht", zegt musicus Prosper Se- vestre over het Weihnachts-Ora- torium, BWV 248 van Johann Se bastian Bach. Projectkoor Lusci nia voert de eerste vier cantates daarvan uit op zaterdag 16 de cember in de Adrianuskerk in Dreischor. Sevestre, koorlid én bestuurslid van Luscinia (Latijns voor het licht bezingend) vindt het een ge weldige uitdaging. Volgens hem is er een duidelijk verschil met de Bachcantates waar dit pro jectkoor zich tot nu toe op heeft toegelegd. „Daarin gaat het om de muzikale ondersteuning van de liturgie. Bij het Weihnachts- oratorium is er sprake van een zelfstandig concert", legt hij het MEER DAN SLAPEN 1 GOES DE SCHIPPER MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181 (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 verschil uit. „De moeilijkheids graad is aanzienlijk. Hoge A's en fortes voor de sopranen en te noren bijvoorbeeld en de snelle, wisselende loopjes, de zogehe ten coloraturen vergen veel van de koorleden", vult dirigent Wim Boer hem aan. Volgens de dirigent is er echter niks mis mee de artistieke lat hoog te leg gen. Hij ziet het projectkoor sinds het begin eind 2004 ook voortdurend groeien. „Er zit bij voorbeeld geen enkel kwaliteits verschil meer tussen de verschil lende stemgroepen", zegt Boer. Hij zal dus niet, zoals Bach dat in 1732 deed, een klachtenbrief schrijven over de kwaliteit van sommige leden in het jongens koor dat de maestro tot zijn be schikking had. Wim Boer is bo vendien tevreden over de bezet ting van Luscinia. Hij heeft zes SEROOSKERKE - De voorlichting over de nieuwe natuur langs de Schouwse zuidkust krijgt steeds meer vorm. Onlangs zijn op meer dere locaties in het natuurontwikkelingsgebied voorlichtingszuilen geplaatst. Gebiedsbeheerder Staatsbosbeheer heeft de zui len in samenwerking met Nationaal Park Oos- terschelde ontwikkeld. „Elke zuil vertelt het verhaal van de plaats waar die staat", vat bos wachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer samen. Bij de Delingsdijk staat een zuil waarop in het kort de achtergronden van nauurontwikkelings- plan Tureluur worden geschetst en nut en nood zaak van beglazing van het gebied worden uit de doeken gedaan. Voor wat betreft de plaats van de zuil is in het geval van de Delingsdijk ge kozen voor een locatie vlakbij een van de drie zitbanken die vanaf de Delingsdijk uitzicht bie den over het gebied. Een tweede zuil staat aan de Bootsweg, vlakbij het inlagengebied. „De tekst van die zuil gaat weer specifiek over kust- vogels", aldus Fluijt. foto Dirk-Jan Gjeltema bassen, zes tenoren en zes sopra nen tot zijn beschikking. De alt partij wordt door vijf koorleden uitgevoerd. Parodiepraktijk Bach heeft voor het Weih- nachts-Oratorium veel muziek hergebruikt uit twee eerder ge componeerde wereldlijke canta tes. „Dat gebeurde door middel van nieuwe teksten, de zogehe ten parodiepraktijk", legt Boer uit. Het bijbelboek Lucas geldt als grondslag voor de vier cantates die Luscinia zingt. Daarin wordt het kerstverhaal bezon gen vanaf de volkstelling onder Keizer Augustus tot de naamge ving en de besnijdenis van Je zus. „Als rode draad door die laatste cantate loopt het begrip dat Jezus als de bruidegom in de kerk komt. Daarin zitten die prachtige universele teksten uit het Hooglied over de liefde", licht de dirigent toe. Een belangrijk verschil met de reguliere cantates acht hij het feit dat in het Weihnachts-orato- rium ook de toehoorders als het ware een eigen stem krijgen. Prosper Sevestre laat weten dat er een bewuste keus is gemaakt voor de Adrianuskerk in Dreischor als opvoeringslocatie. „Een kerk met een uitstekende akoestiek en bovendien zeer sfeervol." Wordt Luscinia bij de uitvoe ring van de Bachcantates bege leid door een eigen ensemble, voor dit concert is een beroep ge daan op het Dordts Kameror kest met een bezetting van 28 musici. Voor de solopartijen doet Boer bewust een beroep op jonge uit voerenden: Harma Everts (so praan), Antje Lohse (alt), Arco Mandemaker (tenor) en Jan Dou- wes (bas). Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen gereser veerd worden via telefoonnum mer 0118-638080 of e-mail: tjwmhaverma@zeelandnet.nl. zeeuwse almanak De twee agenten stapten zelf verzekerd op hun doel af: een woning aan de Kanaalkade in Axel. De bewoner zag hen aankomen en spoedde zich naar de deur. Een ongeluk van een familielid of andere De agent en agente namen de man van top tot teen op en droegen hem, bepaald on vriendelijk, op mee te komen naar het bureau. Maar de Axe laar wilde eerst wel eens we ten waaróm hij mee moest. De agent bits: „Dat zul je zelf wel het beste weten.De man wist van niets en weigerde re soluut. Terwijl de agent zich gereedmaakte voor een heuse overmeestering, keek zijn vrouwelijke collega voor de zekerheid nog even op de en veloppe. „Kanaalweg Sluiskil", las ze hardop. Toen de bewoner van de Axelse Kanaalkade dat hoorde, sloeg hij de deur ver ontwaardigd met een klap dicht. Z'n vrouw hoorde hem roepen: „En zie maar dat je je voet terugkrijgt!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes i Presentatie plan voor Kapelse wormenkwekerij door Harmen van der Werf KAPELLE - De kans is toegeno men dat zeeaaskwekerij Topsy Baits uil de Wilhelminapolder een tweede grote vestiging be gint in de Willem Annapolder bij Kapelle. Projectkoor Luscinia, hier in de Jacobskerk in Renesse, gaat het Weihnachts-Oratorium van Johann Sebastian Bach uitvoeren. „De werken vergen veel van de koorleden", weet dirigent Wim Boer. foto Dirk-Jan Gjeltema Bij aankoop van een verpakking Exclusive Proteins van 12kg krijgt u een 3kg verpakking GRATIS! Alleen verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak, dus niet in de supermarkt. Actievoorwaarden: www.royalcanin.nl ray RGMLCkNIN Deie rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.8 miljoen) Meer informatie: e-mail: TnfoC nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipt voor u! Advertentie 7 1 4 9 2 4 6 9 3 7 4 1 5 6 9 4 9 5 5 7 6 8 1 2 8 1 Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29