m Wachtlijst bij jeugdtheaterschool PZC Van stadshaven tot luierende koeien Kraamzorg tegen verhuizen verloskunde Groen licht voor Zeeuwse Centra voor Jeugd en Gezin ,13 Presentatie plan nieuwe wormenkwekerij Kapelle ongeren staan in de rij voor nieuwe opleiding Commissie wil nieuw plan voor straat Oud-Vossemeer nirHarmen van der Werf dinsdag 5 december 2006 IPELLE - De kans is toegeno- !D dat zeeaaskwekerij Topsy ill, uit de Wilhelminapolder 5 tweede grote vestiging be- ji in de Willem Annapolder jKapelle. jenaar B. Meijering houdt aandagavond 18 december in Vroone in Kapelle een pre- ntatie over zijn plan voor de Willem Annapolder. Het bedrijf krijgt een behoorlijke oppervlak te: dertig hectare bruto, twintig hectare netto (met aftrek van wegen en dergelijke). Er is land bouwgrond voor beschikbaar. De gemeente Kapelle zelf heeft Topsy Baits erop gewezen dat de Willem Annapolder een aardi ge nieuwe locatie zou zijn. Er is al een groot kassenbedrijf (Sea- sun), er staan flinke windmo lens en waterschap Zeeuwse Ei landen heeft er een rioolwater zuivering. Bestemmingsplan Om er een zeeaaskwekerij te ves tigen, is volgens de gemeente geen wijziging van het bestem mingsplan nodig. Wormen kwe ken is aldus Kapelle een agrari sche activiteit. Topsy Baits kan er vrij snel aan de gang, wellicht het eerste kwartaal van 2007. Een probleem was nog de wa terkwaliteit. Water uit de Wes- terschelde is te slibrijk. Bassins moeten dan vaak worden schoongemaakt. Grondwater is het alternatief, maar daar ble ken stoffen in te zitten waar wormen niet tegen kunnen. Wet houder G. Burger (CDA, ruimte lijke ordening): „Meijering denkt daar wel uit te kunnen ko men." De presentatie in De Vroone in Kapelle, maandag 18 december vanaf 19.30 uur, is bedoeld voor omwonenden en andere geïnte resseerden. Een kassenbedrijf uit Steenbergen dat moet wij ken voor de nieuwe Rijksweg A4, heeft ook belangstelling voor vestiging in de Willem An napolder. Twintig hectare bruto zal dit be slaan, twaalf hectare netto. Voor de komst van deze firma moet het bestemmingsplan bui tengebied nog wel worden aan gepast. orFrank Balkenende OES - De nieuwe Jeugdthea- rschool Zeeland kent een gro- tocloop. De 130 beschikbare «plaatsen zijn bezet, op de xbtlijst staan 35 jongeren, (ördinator Rens Schot voor- [I een verdere groei. „Dat is uk zolang het ons organisato- ith niet boven het hoofd oeit." jeugdtheaterschool is offi- [iis sinds september in bedrijf. 1 bestaat de opleiding wr jonge 'theaterdieren' pas ids afgelopen vrijdag. Die dag tkrachtigde de adviesraad on- rvoorzitterschap van gedepu- prde H. van Waveren (CDA, illuur) het beleidsplan en het erplan. Jeugdtheaterschool Zeeland ontstaan uit een krachtenbun- tling van het Jeugdtheaterhuis Beest, het Zeeuws Centrum oor Amateurtheater (ZCA) en beater Kwark. De school valt irmeel onder de verantwoorde- jkheid van het bestuur van po- 't Beest. :t streven is op verschillende aatsen in de provincie een vijf- nge theateropleiding aan te eden aan jongeren van zeven negentien jaar. De organisa- is daarbij professioneler, de iraliteit van lessen op een rela- ïlhoog peil. enesse imenteel zijn er twee lesloca- 't Beest in Goes en de Chris- iijke Scholengemeenschap alcheren aan de Elzenlaan in iddelburg. agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gédurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vanaf het nieuwe schoolseizoen in 2007 hoeven leerlingen op Schouwen-Duiveland niet meer naar Goes, maar kunnen ze te recht in Renesse. Daar vindt de jeugdtheaterschool onderdak bij de toneelgroep Jong op Drift. Daarnaast komt er wellicht een leerlingengroep in Vlissingen, in het pand van Kunsteducatie Walcheren ofwel het voormalige Theo van Doesburgcentrum. Schot wil ook de oversteek ma ken naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij hoopt dat, parallel aan Re- nesse, herfst 2007 Zeeuws- Vlaamse jongeren terecht kun nen in Oostburg. Schot: „We hebben daar contacten dankzij Ron Lubbersen van het ZCA. We denken heel praktisch. Als ergens een organisatie facilitei ten wil verlenen, prima. Uit gangspunt is dat we overal de zelfde lessen aanbieden, met de zelfde docenten werken en dus gelijke kwaliteit bieden." Met vier, vijf leslocaties denkt Schot de provincie redelijk te kunnen bedienen. Het zal onge twijfeld leiden tot verdere toe loop. Van de huidige 130 leerlin gen, verdeeld over negen groe pen, komt het gros uit Mid den-Zeeland, de Bevelanden in het bijzonder. Dat laatste heeft alles te maken met de nabijheid van 't Beest. Als reisafstanden korter worden, zullen ook meer jongeren uit Schouwen-Duive land en Zeeuws-Vlaanderen zich aandienen. De artistieke lei ding van de school is in handen van Josien de Graaf. In de oplei ding zijn leerlingen één dagdeel per week intensief bezig met theater in al zijn vormen. Dans bijvoorbeeld is ook een onder deel dat regelmatig terugkeert. Aan het eind van de rit krijgen ze een certificaat, dat verder geen toegangsticket betekent voor een vervolgopleiding. Schot: „Maar ik denk wel dat het Zeeuwse amateurtoneel en -theater een impuls krijgt. Er komt straks meer jong talent bo vendrijven. De financiering is voor het ko mende jaren rond. De provincie en de gemeenten Schouwen-Dui veland, Kapelle, Noord-Beve- iand. Goes en Borsele betalen 65.000 euro. De leerlingen zorgen met elkaar voor een eigen bijdrage van 22.000 euro. In de toekomst wordt gemikt op subsidies van meer gemeenten. STREEKACTIVITEITEN ILEWOUTSDIJK Het Fort, ,00-17.00 uur: Open voor bezichti- iig: OES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 0312.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver- »p kleding en meubelen tbv maat- teppelijke dienstverlening; üSnooker Centrum, 13.30-16.30 uur: fcrl voor ouderen, buurtwerk Goese 1er;Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbe- e'ing door Sjoerd Tamminga; validatiecentrum De Lindenhof, 145-17.45 uur: bewegen voor Astma CODP-patiënten; MSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Joorensoos; 14.00 uur: Bingo voor deren vanaf 50 jaar; WELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo- 113.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: tlarewerk; RUININGEN - Ons Dorpshuis, £0-17.00 uur: Biljartclub senioren; 30-16.30 uur vrouwenclub senioren; EMELDINGE - Steiger in de buitenha- n, 09.30 uur: Aankomst Sinterklaas in e:de boot; Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; Slen en kaarten; 14.00 uur: Welfare- ïrt; iel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; [ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 Biljarten. - Enkele mzendingen(met de klok mee): Goese Meer (A. Stroosnijder), zicht op Kattendijke (J. Jansen), Het Schenge (R. Joosse) en stadshaven Goes (S. Schreuder) door Astrid van den Hoek GOES - Een kiekje van het Schenge, het Goese Meer of de stadshaven. Ama teurfotografen zoeken het bovenal in mooie plaatjes van stad en omgeving. Dit blijkt uit de ruim zestig inzendin gen voor de fotowedstrijd 'van glasnega tief tot pixel' die het gemeentearchief van Goes organiseert. Mirjam Louisse, medewerker van het gemeentearchief, is verrast met de in zendingen. „Natuurlijk zijn de foto's niet door echte fotografen gemaakt, dus je kan geen professionele foto's ver wachten, maar de kwaliteit is hoog." Plaatjes van de natuur en gebouwen die de skyline van Goes vormen, zoals de te levisietoren en de watertoren, zijn favo riet. Toch is er volgens Louisse voldoen- de variatie. „De foto's hebben verschil lende thema's; van sport tot natuur. Kortom, alles wat iets over Goes zegt." Foto's van de Goese stadshaven of een dorpsgezicht van Kattendijke, met luie rende koeien op de voorgrond, zijn voor beelden van foto's die goed bij de op dracht passen. Ze geven het wonen en wei'ken in Goes en de Goese dorpen an no 2006 weer. Deelnemers, van jong tot oud, konden tot 1 december hun beste werk instu ren. Een deskundige jury beoordeelt de foto's in drie leeftijdscategorieën: zes tot twaalf jaar, dertien tot achttien jaar en achttien jaar en ouder. Zij bekijkt woensdag 6 december welke foto's het mooist zijn. Voor de winnaars zijn er verschillende prijzen, van een stripboek tot kaartjes voor een concert van Blof. De prijzen worden woensdag 13 decem ber vanaf vier uur 's middags uitgereikt op het Goese stadskantoor, waar een se lectie van de foto's is te bewonderen. door Claudia Sondervan en Rinus Antonisse GOES - Concentratie van de vrouw- en kindzorg in Goes maakt thuisbevallen op Walche ren onmogelijk en is cliënton- vriendelijk. Dat standpunt maakte Provinciale Kraamzorg, de grootste kraamzorgverlener in Zeeland, gisteren bekend. Daarmee sluit het zich aan bij de Walcherse verloskundigen. Die stuurden vorige week een brandbrief over het mogelijk verdwijnen van de thuisbeval ling op Walcheren. Als er niet langer 24 uur per dag een kin- der- en vrouwenarts dichtbij be schikbaar is als een thuisbeval ling problemen geeft, vinden de verloskundigen het onverant woord om nog thidsbevallingen op Walcheren te doen. De Wal cherse kraamverzorgsters, die doorgaans bij een thuisbeval ling assisteren, raken daarmee een deel van hun zorg en erva ring kwijt. Een geboortecen trum bij Ziekenhuis Walcheren voorkomt niet dat een kraam vrouw met complicaties alsnog naar Goes moet, stelt het bu reau. Een mooi ingerichte poli kliniek voor bevalling in het Vlissingse ziekenhuis geeft nooit dezelfde rust, ontspanning en bewegingsvrijheid als thuis, stelt de kraamzorg. 'Dit levert alleen maar extra kosten, onge mak en onrust op,' staat in de verklaring. Kraamzorg ziet in het ziekenhuisplan een teken dat marktwerking ziekenhuizen dwingt tot bezuinigen ten koste van de kwaliteit van de zorg en keuzevrijheid van patiënten. Statenfracties van GroenLinks en de Partij voor Zeeland (PvZ) hebben inmiddels vragen ge- steld aan het dagelijks provincie bestuur over het verdwijnen van de bevallingszorg op Walche ren. Eerder stelde de SP-fractie in de Tweede Kamer hier al vra gen over aan de minister van volksgezondheid. GroenLinks wijst op het rapport Zeeuwse zorg op locatie: een noodzakelij ke vernieuwing. Daarin staat dat zorg zo dicht mogelijk bij huis moet worden verleend. De fractie wil weten hoe dit zich verdraagt met het verdwijnen van de mogelijkheid voor thuis bevallingen. De PvZ stelt dat het opheffen van de bevallings zorg op Walcheren slecht is voor de Zeeuwse samenleving. De fractie vreest dat het een stap is op weg naar één centraal Zeeuws ziekenhuis en daar is de PvZ mordicus tegen. door Maartje Huijben OUD-VOSSEMEER - Er moet nog eens goed naar de plannen voor de herinrichting van de Mo lenstraat in Oud-Vossemeer wor den gekeken. De commissie Ruimte gaf gisterenavond burge meester en wethouders deze op dracht mee. De Molenstraat is al langer punt van discussie. Het is een niet al te brede "straat waar ook nog eens auto's gepai"keerd staan. In september presenteerde het col lege een plan voor de herinrich- ting. De groenstrook naast de be graafplaats moest worden opge offerd voor 27 parkeervakken. Voor de weg zelf zou een par keerverbod gelden. Dit plan stuit op nogal wat problemen bij de omwonenden. Zo bleek gisteren in de commissievergade ring die voor de gelegenheid werd gehouden in Oud-Vosse- meer. „Ik zie vooral nadelen in dit plan", meldde B. Lagerwerf. „Ik moet altijd oversteken naar de auto. Zeker met kleine kinde ren is dat gevaarlijk. Bovendien zijn de geparkeerde auto's nu een natuurlijke rem. Ik vrees dat er straks nog harder wordt gereden." Lagerwerf vond het tevens jam mer van de groenvoorziening. M. Kopmels sloot zich hierbij aan. „Die linden zijn de enige fatsoenlijke bomen in Oud-Vos- semeer. Het zou zonde zijn als die beschadigd raken door de aanleg van parkeervakken. Bo vendien woon ik al dertien jaar in de Molenstraat en kan nog al tijd mijn auto prima kwijt. Toch is het volgens de laatste in spreker te smal doordat de au to's op de rijbaan geparkeerd staan. „Als er een lijkwagen naar de begraafplaats moet, kun nen de mensen er niet eens naast lopen. Hoe moet een brandweer- en ziekenwagen op zo'n moment door?" Het college buigt zich de komende maanden over een eventuele oplossing. Goese drankrijdster ramt auto VLISSINGEN - Een 19-jarige automobiliste uit Goes is gistermiddag op de Spuikomweg in Vlissingen tegen een geparkeerde auto gebotst en gewond geraakt. Ademanaly se toonde aan dat de automobiliste bijna 3,5 keer de toege stane hoeveelheid alcohol gedronken had. Ze moest haar rijbewijs inleveren. De vrouw brak bij de aanrijding haar sleutelbeen en werd per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Beide auto's werden geheel vernield. Geld Borssele voor biobrandstof DEN HAAG - Als Nedalco in Sas van Gent een biobrand- stoffenfabriek opent, kan die mogelijk profiteren van het langer openblijven van de kerncentrale in Borssele. Giste ren heeft minister Wijn (CDA, Econoixiische Zaken) aan de Tweede Kamer geschreven waaraan hij de 250 miljoen euro gaat besteden die de overheid investeeert in duurza me energie. Dat bedrag is afgesproken in het convenant over het openhouden van de kerncentrale tot 2033. Wijn wil 60 miljoen euro uitgeven aan de productie van innova tieve biobrandstoffen voor transport. Verder wil hij on der meer geld steken in de afvang en opslag van broeikas gassen (schoon fossiel), een praktische uitwerking van het C02-reductieplan van zijn ministerie en het stimuleren van beginnende innovatieve, energiegerelateerde bedrij ven. Zakenruzie oorzaak steekpartij VEERE - Een zakelijk geschil is de oorzaak van de uit de handgelopen ruzie zondagmiddag tussen een 45-jarige man uit de gemeente Hulst en een 50-jarige Veerenaar. Na een woordenwisseling stak de 45rjarige man met een groot mes de Veerenaar neer. Hij bx-acht hem diverse ste ken toe. De steekpai-tij gebeurde zondagmiddag op een parkeerplaats aan de Kraaienestweg bij het stadje Veere. Volgens de politie ligt het slachtoffer nog zwaargewond in het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De dader en het slachtoffer hebben geen familierelatie. De politie had zondagmiddag al het mes in de kleding van de toen nog vermoedelijke dader gevonden. Na de steekpartij belde de dader zelf naar de politie om door te geven dat hij ie mand had neex-gestoken. Gisteren heeft hij bekend. Minder druk in Liefkenshoek KALLO - Na twee x-ecordjaren valt het aantal voertuigen dat via de Liefkenshoektunnel de Schelde bij Antwerpen kraist, dit jaar flink tex-ug. In 2004 en 2005, toen de AÏnt- werpse Ring werd gereconstrueerd, verwerkte de toltun- nel iets meer dan zeven miljoen voertuigen. In het 'norma le' jaar 2003 waren het er 4,9 miljoen. Dit jaar passeei'den 5,7 miljoen voertuigen de tunnelpoortjes. Het geeft, vol gens de tunneldirectie, duidelijk aan dat het gebruik van de Liefkenshoektunnel gestaag groeit. Vijftien jaar na de ingebruikname is de tuimel een onmisbare schakel in het internationale wegennet, maar de groei is ook te danken aan de snelle ontwikkeling van de Waaslandhaven op de linker Scheldeoever. In het eerste volle jaar dat de tunnel in gebruik was, in 1992, passeerden nauwelijks 2 miljoen voertuigen. Nu stevent de tunnel af op 6 miljoen passages per jaar. Was de schuldenlast in 1995, door het tegenval lende aantal gebruikers, opgelopen tot bijna 300 miljoen euro, nu draait de tunnel alweer jai'en met winst. De net to-winst bedraagt dit jaar 13,5 miljoen. door Claudia Sondervan AXEL - Middelburg, Schou wen-Duiveland en een Zeeuws- Vlaamse gemeente krijgen de eerste Centra voor Jeugd en Ge zin bij wijze van proefproject. In zo'n centrum kunnen ouders terecht met opvoedvragen en kinderen met opgroei- en ont wikkelingsmoeilijkheden kun nen door een centrum verwezen worden naar zorgverleners. De ondersteuning begint al bij de zwangerschap; doelgroep van de centra varieert in leeftijd van 'min negen maanden' tot 23 jaar. De Taskfoi'ce Jeugd, een comité van drie wethouders en gedepu teerde Van Heukelom bereidt met ambtenaren en zorgaanbie ders de komst van de centra voor, nu de gemeenten van het Rijk de preventieve jeugdzorg op zich moeten nemen. Ze ont wikkelen een basisvorm voor het gemeentelijk jeugdbeleid. Gisteren vroeg de Taskforce in Axel aan een vertegenwoordi ging van gemeenten en zoi'gaan- bieders goedkeuring voor de in voering voor de centra. De ge vraagde zegen kregen ze. Er is in Zeeland veel aanbod aan opvoedhulp, het vroeg signa leren van problemen bij kinde ren en in advisering en onder steuning, maar het is versnip perd, zei voorzitter en Tholens wethouder M. Velthuijs. Ouders weten niet waar ze met hun vraag naar toe moeten. Ook scholen kampen met dit pro bleem: het centrum scholen kun nen helpen bij het maken van een keuze uit het aanbod aan preventieve hulp. De zorgaanbieders moeten net werken vormen achter de centra zodat hun activiteiten aanslui ten op elkaar en aanvullend wer ken voor een cliënt. De contacten tussen jeugdzorg en onderwijs moeten fors beter, meldde B. de Reu namens de werkgroep die de brug tussen onderwijs en jeugdbeleid onder de loep moest nemen. De direc teur van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland zei dat scholen in verwarring verkeren over wie wat doet en met geld van welke overheid. Zoi'gaanbie- ders klagen dat hun trainingen van onderwijzend personeel geen gevolgen hebben voor het schoolbeleid. Scholen moeten hun zorgplicht erkennen. En niet wachten op het kabinet die de discussie daarover over de vexJdezingen heen heeft getild, zei De Reu. Ambassadrice in Week van de Jeugdzorg SEROOSERKE (W) - Kelly Ex- streia (15) uit Serooskerke (W) is het meisje dat vanaf deze week overal in Zeeland op grote posters zelfverzekerd de wereld inkijkt. Pal naast Zeeuwse ster renkok Sergio Herman verkon digt zij: Nu in de jeugdzorg nxaar later... chefkok! Kelly is de Zeeuwse ambassadrice voor de Week van de Jeugdzorg, die deze hele week duurt. De week is een initiatief van de provincies om meer bekendheid aan de jeugdzorg te geven. Kelly is één van de veertien jongeren die met een bekende Nederlan der uit hun provincie als boeg beeld zijn gekozen. Kelly wil later een café, een eet café vanzelfsprekend. Daar gaat ze aan werken zodra ze volgend jaar haar vmbo-kadei'opleiding afrondt. „Mijn opa en oma had den cafés en friettenten en mijn moeder werkte in de horeca." Toen ze werd gevraagd om te po seren voor de campagne van jeugdzorg zei ze meteen ja: „Ik ben zelf uit huis geplaatst en dat was voor mij een hele goede oplossing. Ik heb ook nooit last gehad van wachtlijsten of dat mensen mij erop aankeken dat ik in de jeugdzorg ben. Wel merk ik dat mensen niet weten wat jeugdzorg is." De fotosessie voor de poster wa- sin Hermans restaurant in Sluis. „Het duurde een kwartiertje. Maar er zijn een heleboel foto's gemaakt." Tijdens de Week van de Jeugd zorg lopen wethouders en Sta tenleden stage bij AZZ, Bureau Jeugdzorg en kinderpsychiatrie Ithaka. De provincie brengt een film uit voor middelbare scho len, waarin vier jongeren vei'tel- len over him ervaringen met jeugdzorg. Pascal Jakobsen van Blof werkte mee aan de film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27