Op die zandbank wuifde ooit het graan PZC 2 van de Raan veel geheimen Vlakte herbergt Turfput dinsdag 5 december 2006 foto Peter Nicolai WALCHEREN vlakte van De Raan Droogte van Schooneveld $cheljr ZEEUWS-VLAANDEREN De Vlakte van de Raan, in de monding van de Westerschelde. Het gebied van de Vlakte van de Raan zoals het er omstreeks het einde van de 13e eeuw moet hebben uitgezien. De rode lijn is de hui dige kustlijn. Zandplaat Op het kruispunt van de Westerschelde en de Noordzee ligt de Vlakte van de Raan. Een bijzonder zee gebied, dat dan ook de sta tus van 'speciale bescher mingszone' krijgt. Een zand bank met een geheimzinnig verleden. De Vlakte van de Raan strekt zich als een ondiepe, wigvormige zandbank uit over een belangrijk deel van de Schel- demonding tussen Zeebrugge en Walcheren. Het is een waarde vol natuurgebied en zeer nuttig als vis-, paai- en kraamkamer- plek. Maar het is ook een gebied waar ooit het graan wuifde. Dat maakt de Vlakte van de Raan tot een plaats met een goed verborgen leven. Om streeks de 13de eeuw lagen er verschillende eilanden: Wulpen, Koezand, Schoneveld en Cad- zand. Op Cadzand na bevonden die zich buiten de huidige kust lijn. De Wielingen vormde de geul tussen de eilanden (onder deel van Zeeuws-Vlaanderen) en Walcheren (dat toen verder de zee instak dan nu). Door natuurgeweld is die situa tie in het mondingsgebied in de loop van de eeuwen drastisch veranderd. De eilanden werden door de zee opgeruimd; alleen Cadzand kon zich handhaven. Een onbekend aantal verdron ken dorpen, waaronder de ha venplaats Waterdunen, bevindt zich nu onder het zand van de Vlakte van de Raan. Een paradijs voor duikers? Een expeditie onder water zal onge twijfeld restanten, overwegend in de vorm puin, opleveren. Al leen van het eiland Wulpen zal bitter weinig meer boven water te halen zijn, omdat dit bijna ge heel in de geul de Wielingen is verdwenen. Er zijn in de archieven spaarza me gegevens te vinden over de eilanden. Wulpen komt in beeld in de Gudrun- en Kudrunsagen, die gaan over de periode dat de Noormannen invallen deden. Omstreeks 1000 moet met inpol deren zijn begonnen, met een ringdijk, de Evendijk of Hieven- dijch genaamd. Koezand is van latere datum; de naam duikt in 1237 voor het eerst in de bronnen op. De bedij king daar vond plaats vanaf 1243. Van Schoneveld is vanaf circa 1220 sprake. De parochie Kadzand, op het gelijknamige eiland, wordt in 1231 genoemd. Wulpen kende tenminste vijf pa rochies: Reimersdorpe, Avenker- ke, Briele, Oostende-Sint Lam- bertus en Westende-Sint Preca- tus, destijds Ter Dunen ge noemd. De parochie Brielle viel onder de benediktijnerabdij Sint Quentin-en-l'Ille, de ande re onder de Sint Baafsabdij van Gent. In het noordoosten van de eilandengroep ontstond haven stad Waterdunen, die in 1299 voor het eerst vermeld wordt. Vanaf een stormramp die van 24 tot 29 november 1334 woedde, zette de teloorgang van de eilan den zich in. Als eerste werd Rei mersdorpe prijsgegeven, in 1357 volgde Waterdunen. In 1376 zorgde een stormramp voor het ontstaan van de Wielingen, waardoor stromingen en aanslib bing veranderden. Voor het Zwin het begin van het einde. Begin 16de eeuw was de dorps kern van Oostende, herdoopt in Sint Lambertus-Wulpen nog aanwezig; de laatste resten wer den in 1797 weggeslagen. Hoe de eilanden er precies uitge zien hebben - daarover zijn de meningen verdeeld. Ook oude kaarten bieden geen uitsluitsel. Deskundigen verschillen nogal van mening. De gemiddelde op pervlakte van Vlaamse kustparo- chies lag tussen 800 en 1000 hec tare. Uitgaande van vijf paro chies op Wulpen moet het ei land 4000 tot 5000 hectare groot geweest zijn. Archeologisch onderzoek naar de verdronken dorpen is nog niet uitgebreid gedaan. Wie komt als dat wel serieus ge beurt. Het zijn trouwens niet al leen de verdronken dorpen die hun geheimen koesteren. In de Vlakte van de Raan zitten voor zover bekend bijna 50 scheepswrakken, van na 1500, waarvan 22 uit de 20ste eeuw. Een grote concentratie ligt ten noordoosten van Zeebrugge. Mo gelijk omdat daar in de Tweede Wereldoorlog een Duitse duik bootbasis was gevestigd. Ten minste vier schepen van de Vere nigde Oost-Indische Compagnie zitten in het zand. De bekendste ervan is wel 't Vliegend Hart, dat in 1735 enkele uren na het vertrek uit Vlissingen onder de golven verdween. Kort ervoor was ook de Anna Catharina ver gaan, maar de plek daarvan is niet bekend. Van 't Vliegend Hart zijn veel voorwerpen boven water ge haald, waaronder 700 flessen wijn, een kanon, loden vaten met tabak. Door de afdekking met slib zijn de scheepsresten vrij goed bewaard gebleven. De belangrijkste functie van de Vlakte van de Raan is overigens niet die van archeologie, maar van natuur. Vooral vogels gebruiken het ge bied om er te foerageren, te over winteren of als doortrekcorri- dor. Kwetsbare soorten als rood- keelduiker, fuut, dwergmeeuw, kleine mantelmeeuw, grote stern en visdief kunnen niet zon der de Vlakte van de Raan voort bestaan. Opmerkelijk is de aanwezigheid van grote hoeveelheden Ameri kaanse zwaardschedes (ensis). Ook de grijze garnaal zwemt er massaal rond. De meest voorko mende vissoorten zijn grondel, tong en schol. Rinus Antonisse Bron: De Vlakte van de Raan van onder het stof gehaald, Pu blicatie 35 van het Vlaams Insti tuut voor de Zee, Oostende. ZWIN BreskensT .G roede Hugevliet oNieuwerkerke HONTE WULPEN Avekerke Reimersdorpe KOEZAND Westende Oostende Blankenberge CADZAND Cadzand Schooridijke ZUIDZANDE ijzendiike n St. Anna uzenaijKe Biervliet ter Muiden Oostburg Coxyde Aardenburg Watervliet Bentille Boekhoute NOORDZEE SCHONEVELD Waterdunen Veere WALCHEREN Arnemuiden Middelburg foto Ludo Goossens In Zeeland is de Schelde een brede rivier, omgeven door strakke deltadijken. In Vlaan deren heeft de Schelde een heel ander gezicht. Smaller en langs de oevers veel meer be groeid. Bovendien zijn er over al zijsprongetjes, in de vorm van afgesloten stukken water. Het Donkmeer bij Overmere hoort daartoe. Met 86 hectare het grootste meer van Vlaande ren. De helft recreatie, de helft natuur. Het is een grote turf put. Vanaf eind 17e eeuw tot ver in de 19e eeuw is er turf voor brandstof gestoken. Er ontstonden broekbossen. De bomen die met hun wortels in het water staan, maken een vervreemdende indruk. Zeker in de na-herfst, in de korte tijd dat sommige bomen al kaal zijn en andere nog wat kleurige bladeren dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24