>zc Steenuil houdt van rommelhoekjes Bier wordt hier niet meer verscheept maar gehesen weerwoord namen Informatieavond Steenuilen in Zeeland factie bijlagen: 0113-315680 (W.pzc.nl Pail:redactie@pzc.nl stbus 314460 AA Goes jvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; suws-Vlaanderen: 0113-315570; jionaal: 020-4562500. linsdag 5 december 2006 Brengt december kou en sneeuw in 't land, wast het koren zelfs in 't zand Ze kon de komende acht weken natuurlijk niet alles doen. Veel van de brie ven zouden blijven liggen. Pladdet wel en Rijstenbil niet, Wondergem laten schieten en Hollestelle noe men? Hoe moest ze me vrouw Kasse laten weten dat haar naam niet van Ku- zee kwam, maar van de voornaam CasparEn wat te doen met DagevosTru dy wist het niet en het druk te op haar. Vandaag was het gelukkig eenvoudig: Serrarens. Achtendertig vermeldingen geeft het digitale netwerk voor Serrarens. Bijna alle maal in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, geconcentreerd in Hulst, Kloosterzande, Vogelwaar de - die kanten. Dat is de helft van wat heel Neder land heeft te bieden. Die van Serrarens komen uit het land van Hulst. Ze zul len dit niet lezen, want ze zien doorgaans alleen BN/De Stem. Zo lang het duurt: gelijkvormigheid is de toekomst van de media. Je zou vex-wachten dat er in Vlaanderen nog vele ver scholen Serrarens-lui le ven. Dat valt tegen, qua aantal betreft, zeg maar, zo als iemand onlangs op de radio zei. Over de grens krijg je nauwelijks vijftig Serrarens families. Serrarens is net zo ge vormd als Serooskerke, Sir- jansland, Serlippens. Het eerste deel van Serrarens komt van 's Heer en het tweede deel van Arend. Vol uit zou het zijn: des heren Arends. Dat werd sheera- rends, en met enkele tussen stappen: Serrarens. In de 14e eeuw is al in een docu ment geschreven: Machiel gheheten Tserarnts. Serlip pens is van 'heer Lippin(s)' zoals Sirjansland betekent 'het land van heer Jan'. Sameel is trouwens ook zo'n naam, 's Heer Neels. Er zijn er nog meer, maar Trudy Murre was veel te laat op gang gekomen. Het begin had te veel woorden gekost en nu was de ruimte op. Tja... Lo van Driel Hij staat op de Rode Lijst van kwetsbare en bedreigde broedvogels. Zeeuws-Vlaanderen geldt nog als één van de weinige bolwerken van de steenuil. Ook in de Zak van Zuid-Be veland zit nog een flinke groep. Vogelwerkgroepen en Stichting Landschapsbe heer Zeeland doen hun best het ongunstige tij voor de steenuil te keren. Waarom is uitgerekend Zeeuws-Vlaanderen zo in trek bij de steenuil? Vogelaar Alex Wieland van Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) geeft aan dat er verschil lende redenen voor zijn. Er is het nabije Vlaanderen, waar door uitwisseling makkelijker tot stand komt. Rond veel boer derijen is er nog een prima leef gebied in de vorm van knotwil gen, hagen en huisweitjes, waar voldoende eten te vinden is. Met enige trots noemt hij de steenuil een typisch Zeeuws-Vlaamse soort, mede dankzij de aanwezigheid van veel knotbomen, waarin steenui len graag een nest maken. Bijna tien procent van het Nederland se bestand broedt er. „Dat is best veel voor een klein gebied. We zitten bij de hoogste dichthe den van Nederland, samen met de Achterhoek, de omgeving van Arnhem en de zandgronden van Brabant en Limburg." Even voorstellen: de steenuil is een kleine uilensoort (ruim 20 centimeter). Niet veel groter dan een merel, maar oogt door zijn opgezette verenkleed for ser. Gedrongen, platte kop, felle gele ogen, korte staart. Eet insec ten, wormen, muizen. Grijs-bruin met witte vlekken, wat zorgt voor een goede schut kleur. Honkvast, legt kleine af standen af. Wordt gemiddeld vier jaar oud. Laat zich minder makkelijk ontdekken dan grote broer kerkuil. Wieland legt uit dat het verande rende cultuurlandschap - groot schaliger, kaler - de belangrijk ste oorzaak vormt voor de ach teruitgang van de steenuil. Ook door de strenge winter van 1963 slonk het aantal fors en door het wegvallen van geschikte leefge bieden kwam het herstel nauwe- De Stichting Landschapsbeheer en de Steenuilenwerkgroep Zee land houden maandag 11 december een informatieavond over de steenuil. Dat gebeurt vanaf 19.30 uur in de Halle te Axel. Er wordt een presentatie over de vogel gegeven en de resultaten van in ventarisaties door vrijwilligers van de Zeeuws-Vlaamse vogelwerk groepen van 't Duumpje en de Steltkluut komen aan de orde. Ook is aandacht voor de mogelijkheden om, met (financiële) steun van SLZ, het eigen erf meer geschikt te maken als leefomgeving voor de steenuil. De bijeenkomst is mede bedoeld voor mensen die mee willen helpen met het ophangen en controleren van nestkasten en/of willen mee doen met een gebiedsbrede inventarisatie in Zeèuws-Vlaanderen, voorjaar 2007. Nadere informatie via SLZ, 0113-230936 of www.landschapsbe- heer.nl/zeeland. Parende steenuilen In heel Zeeland zijn dit jaar ongeveer 425 broedparen van de steenuil waargenomen. Verreweg de meeste, 392, zitten in Zeeuws-Vlaanderen. Op Zuid-Beveland, vooral in de Zak, verblij ven ongeveer 25 tot 50 paren steenuilen, op Schouwen-Duiveland circa 5 paren. Op Noord-Beveland zijn de vogels niet gezien, het is onbekend of daar nog steenuilen zitten. Hetzelfde geldt voor Tho- len. Op Walcheren vliegt waarschijnlijk een enkeling, maar bewij zen daarvoor zijn niet aangetroffen. Komend jaar wordt in heel Zeeuws-Vlaanderen een uitgebreide zoektocht ondernomen. Het waarnemen gebeurt in de avond met be hulp van geluid. De roep van de steenuil wordt ten gehore gebracht. De meeste vogels reageren daarop. Ze denken: 'hé, een andere steen uil in mijn gebied, die moet ik even waarschuwen'. Vrijwilligers zijn welkom. Het e-mailadres van de Steenuilenwerk groep Zeeland is birdtree@zeelandnet.nl. De steenuil: een kleine uil, niet veel groter dan een merel, maar hij oogt forser door zijn opgezette verenkleed. lijks op gang. Bovendien vallen er veel verkeersslachtoffers on der de steenuilen. Al geruime tijd worden pogin gen ondernomen de steenuil een handje te helpen bij het overle ven. Onder meer door het plaat sen van nestkasten die worden opgehangen in geschikte gebie den waar voldoende voedsel te vinden is, maar waar natuurlij ke nestplekken (zoals holtes in bomen en wat vervallen schuur tjes) ontbreken, vertelt Wieland. In heel Zeeland zijn er inmid dels ongeveer honderd uitgezet en er komen er nog meer. Zo is het de bedoeling tussen de Kop van Ossenisse - waar een kleine groep zit - en het Land van Hulst een verbinding te maken, zodat er weer uitwisseling tus sen de beesten kan optreden. Volgens Wieland werken de nest kasten wel. „Ze kruipen er in, al gaat er soms enige tijd over heen. Niet alleen om te broeden, ook om zich er overdag in schuil te houden. Want de steenuil is echt een nachtvogel. Alleen in het voorjaar zitten ze graag in het zonnetje." Behalve het plaatsen van nest kasten staat ook het geschikt maken van leefgebieden op het programma. Streekeigen erven vervullen daarbij een belangrij ke functie: knotbomen, hoog- stamfruitbomen, een weiland met drinkput (en kort gras, foto's Ludo Goossens want zo zijn insecten en wor men makkelijker te vinden), een gemengde haag. En het niet al te netjes maken, lacht Wieland. „Ons netheidsyndroom is voor deze soort slecht." De steenuil heeft het liefst wat rustige rom melhoekjes tot zijn beschikking. Rinus Antonisse Zeeland grossierde vroeger in haventjes. Veel zijn er ver dwenen, in onbruik geraakt of hebben een andere bestem ming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed, met illus traties van Adri Karman. De ze week: Brouwershaven. den en een spui-inrichting aan leggen. In de loop van de 17e eeuw werd het allengs stiller, maar in de 19e eeuw was er een opleving. Zeeschepen voor Rotterdam ko zen voor de beter bevaarbare route via het Brouwershavense Gat. Ze ankerden op de rede voor de stad. De overzeese pro ducten werden daar in kleinere schepen overgeladen. In 1863 on derging de haven hiervoor nog een flinke aanpassing. De komst van de Nieuwe Waterweg in 1872 maakte aan de opbloei een einde. De haven houdt nogal abrupt op. Het achterste deel, de Bier kaai genaamd, is gedempt. Op de aanliggende Markt prijkt sinds 1829 een standbeeld van staatsman en volksdichter Ja cob Cats, die in 1577 in Brou wershaven werd geboren. Rinus Antonisse Het is één van de oudste ha vens in Zeeland. De oude haven van Brouwershaven moet omstreeks 1300 ontstaan zijn, nadat het haventje bij Bridorpe was verzand. De haven ligt in de monding van de kreek Vlake of Pannewater, die uitmondde in de Grevelingen. De handels- en visserijactivitei ten die ooit van Brouwershaven een bloeiende (smal)stad maak ten, vinden er allang niet meer plaats. Bier wordt er niet meer verscheept, het wordt er hooguit nog gehesen. De haven in het centrum is er nu voor de water sport, samen met de nieuwe ha ven in het verlengde van de oude (na de sluiting van de Gre velingen in 1971 aangelegd in het voormalige havenkanaal). En opnieuw maakt de haven van Brouwershaven een levendi ge stad, zeker in de zomer. Ge meentelijk havenmeester Jan Gerrits, sinds 1992 in die func tie, vertelt dat de watersportre creanten een hoop bezigheden met zich meebrengen. Met jaar lijks wel meer dan 10.000 scheepsbewegingen. „Het is één van de drukstbezochte havens aan de Grevelingen", zegt hij. In de oude en nieuwe haven zijn samen 420 ligplaatsen beschik baar. En nog is er sprake van een wachtlijst. De oude haven zelf, geflankeerd door huizen aan de Haven Zuidzijde en de Haven Noordzijde, telt er 120. Er is ook een steiger voor pas santen, nabij het Zwarte Schaap. Gerrits geeft aan dat het onder houd een verantwoordelijkheid is van de gemeente Schou wen-Duiveland. Die verpacht het water aan de watersportvere niging Brouwershaven. Schepen langer dan dertien meter kun nen er niet terecht en de diepte is beperkt tot twee meter. De twee havens komen via een keersluis uit op het (nog) getijlo ze Grevelingenmeer. Die sluis is er voor het geval dat en wordt regelmatig getest. In de tijd dat Gerrits havenmeester is, hoefde de keersluis nog nooit gesloten te worden. Net als meerdere Zeeuwse ha vens kende die van Brouwersha ven in het verleden een groot verzandingsprobleem. Philips de Goede liet twee havenhoof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21