Kinderen moeten zich veilig voelen Vis als sieraad in fotomarathon Oude foto's krijgen nieuwe betekenissen dinsdag 5 december 2006 15 zat de voordeur van haar school al vaak op slot maar is gisteren ook het slot van de achterdeur vervangen. „Nu moet het wel. Je kunt het niet heb ben dat er iemand zomaar de school binnenstapt." Dorleijn is nog steeds ondersteboven van wat er in Hoogerheide is gebeurd. „Wat is dat toch heel, heel erg." Voor al het idee dat kinderen nergens meer veilig zijn, houdt haar bezig. Want een school, vervolgt ze, moet toch de plaats zijn waar veiligheid heerst, waar kinderen gewoon veilig zijn. Dat zijn ook de woorden van Petra Pri mus uit 's Heerenhoek. Terwijl deze moeder staat te wachten voor de Don Bosco-basisSchool in haar dorp zegt ze dat ze geen voorstander is van een afgesloten schooldeur. De maatschap pij moet volgens haar zo ingericht zijn dat het niet nodig is dat een school de deuren op slot doet. Ook Angeline Ver meulen denkt er zo over, zegt ze ter wijl ze met twee kinderen ook wacht Don Boscoschool in 's Heerenhoek. tot de Don Boscoschool uitgaat. Toch zijn de deuren van die school in de re gel gesloten, vertelt leerkracht Jurgen Sinac (groep 8). Dat is met name om dat er in het verleden problemen zijn geweest met gescheiden ouders die te gen de afspraken in hun kinderen-kwa men halen. Achterdeur Directeur Fons Schelfhout van de Jan van Schengenschool in Heinkenszand is beslist geen voorstander van een af gesloten school. Desondanks weet hij dat de tijd van openstaande deuren voorbij is. De achterdeur van zijn school heeft dan ook een speciale knop, zodat wie naar buiten wil, dat nog kan. De voordeur van zijn school zit niet op slot, maar vanuit de direc tiekamer is er altijd toezicht op het ko men en gaan, aldus de directeur. Hij wijst naar Engeland waar al ruim tien jaar de kinderen achter gesloten deu ren les krijgen. „Dat is niet echt een aanlokkelijke situatie." Karei Lanscu van Sint Bernardus in Clinge heeft de deuren van zijn basis school nog .niet op slot gedaan. Wel gaat hij binnenkort met wat Oost-Zeeuws-Vlaamse collega's pra ten welk beleid ze samen gaan voeren. Hij stelt wel dat een moord op school op een scholier, zoals in Hoogerheide, extreem uitzonderlijk is. Om die reden vindt hij dat niet al te overhaast gerea geerd moet worden. Die mening wordt ook gedeeld door zijn collega Hans Schreurs van 't Stoofje in Ouwerkerk. „Zoiets als in Hoogerheide kan je niet voorkomen door ook de deuren af te sluiten." Hij vindt dat nu niet in pa niek gereageerd moet worden, hoe af schuwelijk de moord ook is. Leon Meijers van de Johan Hendrik van Daleschool in Sluis geeft aan dat het opvolgen van de uitspraak van de minister makkelijker gezegd is dan ge daan. Zijn school maakt onderdeel uit van een brede school en is dus in prin cipe gewoon toegankelijk voor ieder- foto Willem Mieras een. Bestuurslid Cees Corstanje van de zeventien openbare Walcherse Archipelscholen meent dat het advies van de minister toch wat als een hype ovei'komt. Hij vindt dat maatwerk op z'n plaats is. „Per school kijken wat nodig is." Het belangrijkste, zo voert hij aan," is de veiligheid van de kin deren. Als ze zich veilig voelen met een deur die niet op slot zit, dan is dat prima. Hij vindt dat ook dat een school in principe openbaar en toegan kelijk moet zijn. Ouders moeten de school binnen kunnen om de gym- spullen na te brengen, hun kind mee te nemen naar de tandarts of de logo pedie. Zeeuw in World Cup Fifa 2007 NIEUWERKERK - De in Nieuwerkerk woonachtige Ger ard Rene; vertegenwoordigt Nederland in de Fifa Interac tive Wor'.d Cup finale. De strijd tussen 128 spelers vaji het populaire computerspel op de Xbox 360 wordt van 'Q tot en met 11 december gestreden in Amsterdam. Renés heeft één van de vier wildcards gekregen voor deelnanxe aan het wereldtoernooi, naar aanleiding van zijn presta tie op de World Cyber Games afgelopen zomer in Rotter dam. Hoewel de 21-jarige Nieuwerkerker zich toen niét voor de eindronde in Italië wist te plaatsen, vielen zijn prestaties wel op bij de organisatie. Voor de winnaar van de World Cup staat een prijzenpot van twintigduizend eu ro klaar, evenals een uitnodiging voor een gala in Zürichi Stremming scheepvaart Sloebrug VLISSINGEN - De Sloebrug in Vlissingen is vanaf van ochtend 08.00 uur tot vrijdag 8 december 06.00 uur afge sloten voor de scheepvaart in verband met onder houdswerk. Het wegverkeer ondervindt daarvan geen hin der. Tijdens de stremming worden de schakelkasten vaii de hoofdvoeding van de Sloebrug vervangen. Omdat ér geen spanning op de elektronica mag staan tijdens de werkzaamheden, kan de brug niet open en dicht voor de scheepvaart. Nieuwe directeur Torentijd MIDDELBURG - J. Burger wordt de nieuwe directeur van penitentiaire inrichting Torentijd in Middelburg. Hij volgt per 2 januari J. Hattinga Verschure op die benoemd is tot algemeen directeur van de penitentiaire inrichtirtg in Dordrecht. Op dit moment werkt Burger als beleiclsad- viseur bij het Ministerie van Justitie in Den Haag. Vóór die tijd was hij onder meer directeur van asielzoekerscen tra in Burgh-Haamstede en Middelburg. Delta solide en goede partner MIDDELBURG - De energiebedrijven Delta, Esseiffi? Nuon en Eneco zijn kredietwaardig, solide en een goede partner om mee samen te werken. Die boodschap heeft qe Amerikaanse kredietbeoordelaar Standard Poorjs (S&P) gisteren de wereld in gestuurd. S&P had de groot ste Nederlandse energiebedrijven op de zogenoemde cre- ditwatch-lijst geplaatst vanwege de dreigende afsplitsing van de epergienetten. De opdeling in een leverings- en net werkbedrijf zou de financiële positie en betrouwbaarheid schaden, aldus S&P. Die waarschuwing is nu teruggetrok ken. De nieuwe status maakt het voor de bedrijven mak kelijker om geld te lenen. Begin dit jaar kwamen de vier grootste energiebedrijven in de gevarenzone van de kre dietbeoordelaar. De kredietverwachting van S&P voor de bedrijven blijft overigens vooralsnog negatief, omdat de nieuwe wet de mogelijkheid van splitsing openhoudt, j! Knooppunt Noordhoek afgesloten 'S-HERTOGENBOSCH - De wegen van het knooppunt Noordhoek worden aankomende zaterdag opnieuw gea$- falteerd. Daardoor is de verbindingsweg vanuit FijnaaPt, de A59, in de richting Zevenbergen/Breda van 6.00 tót 17.00 uur afgesloten. Het verkeer wordt met gele bordein omgeleid. EG S door Emile Calon Basisscholen reageren wisselend op de oproep van minister Van der Hoeven (CDA, onderwijs) om de deu ren op slot te doen. Op basisschool Het Kompas in Yerseke werd gisteren het slot vernieuwd zodat de achter deur nu is af te sluiten. De leerkrach ten van basisschool 't Sloofje in Ou werkerk peinzen er echter niet over de deur op slot te doen. Om vreselijke incidenten, zoals op ba sisschool Klim-Op in Hoogerheide te voorkomen, moet bij alle basisscholen standaard de deur op slot, aldus de mi nister. Op die manier kan volgens haar de veiligheid worden verbeterd, zei ze dit weekeinde in een reactie op de moord op de achtjarige leerling Jes se Dingemans. Leerkracht Coby Dorleijn van Het Kompas vindt dat ook. Volgens haar Op slot kunst door Rolf Bosboom VLISSINGEN - „Dit vast houden", instrueert fotograaf Remco van den Bosch zijn mo del. „Goed zo. Heel mooi, zo. Lippen even op elkaar. Héél erg gaaf." Zijn model, de oorspronkelijk uit Zeeland afkomstige Ginny Tevel (23), volgt soepel de aan- wijzingen op en kijkt ook niet op van de opmerkelijke attribu ten die Van den Bosch gebruikt. Om haar nek zit bijvoorbeeld de huid van een zalm gewikkeld. Toch vindt de fotograaf dat er nog iets ontbreekt. „Ik denk dat ik ook even een kabeljauw op je arm leg", zegt hij en haalt snel een exemplaar uit de vrieskist. Even later kan de fotosessie verder. „Kun je hem zo vast- VLISSINGEN - Film by the Sea brengt vanavond als voorpremiè re Leonard Cohen, I'm your man. De voorstellingen in bio scoop CineCity in Vlissingen be ginnen om 19.00 en 21.00 uur. De documentaire is geregisseerd door Lian Lunson en bevat on- houden alsof het een baby is?" De Vlissingse kunstenaar is be kend geworden met zijn project Beroemd in Zeeland, waarbij hij 'gewone' Zeeuwen op bijzonde re wijze fotografeerde. Een 'po dium voor periodieke beroemd heid', noemde hij het zelf. Het doel was mensen te 'verheffen tot iconen van zichzelf', met als uitgangspunt Andy Warhols stel ling dat iedereen recht heeft op vijftien minuten beroemdheid. Uiteindelijk haalde Van den Bosch zo'n vierhonderd mensen voor zijn camera. Het gebruik van Zeeuwse elementen, zoals schelpen, zeesterren, mesheften, kreeften en octopussen, groeide uit tot zijn handelsmerk. Het project werd eind 2005 afgeslo ten met een grote tentoonstel ling in het Vlissingse kunstcen trum deWillem3. der meer fragmenten uit inter views met de singer-songwriter. Lunson maakte ook opnames van het Came So Far For Beau ty-concert, dat Cohen begin vor- rig jaar gaf in Sydney. Vele gro te namen uit de muziekwereld werkten mee, onder wie Nick Cave, Rufus Wainwright en U2. Er komt een landelijk vervolg op Beroemd in Zeeland, onder de naam De Sterrenfabriek. Van den Bosch wil met een mobiele studio, in de vorm van een omge bouwde gifgroen gespoten vrachtwagen, door het land gaan trekken en duizenden men sen fotograferen. „The Factory van Warhol op wielen, zo moet je het zien. We brengen de kunst ,aan de voordeur." Planning „Het was de planning om in de zomer volgend jaar te beginnen, maar dat zal wel later worden", verwacht Van den Bosch. Er is vooral tijd nodig om het project financieel rond te krijgen, want •voor een professionele aanpak is een stevig budget nodig. „Dat gaat wel door de 300.000 euro heen." Om dat bij elkaar te krij gen worden nu fondsen en spon sors benaderd. Als proloog van De Sterrenfa briek is de fotograaf gisteren be gonnen aan een 'kunstproductie marathon' in zijn atelier in de- Willem3. Vrijwel continu werkt hij, bijgestaan door onder ande ren visagiste Mariëlle van Ber- kum, elf dagen lang aan een se rie foto's, met elke dag een an der model. Overdag zijn de opna mes; 's avonds doet hij de beeld bewerking en bereidt de sessie van de volgende dag voor. Verschil met Beroemd in Zee land is dat Van den Bosch bij zijn marathon werkt met profes sionele (naakt)modellen uit heel Nederland, onder wie Olga Uras- hova (door Playboy uitgeroepen tot Playmate van het jaar 2005; ook bekend als deelneemster aan het tv-programma Expedi tie Robinson) en het in Amerika wonende 'festisjmodel' Ancilla Tilia. De fotograaf maakt op nieuw volop gebruik van vooral zeefauna. Zijn vriezer zit daar om vol met restproducten. Het enige niet-professionele mo del in de rij is Ginny Tevel, die op het laatste moment is ingeval len. Zij heeft eerder meegedaan aan Beroemd in Zeeland. Het werken met allerlei visproduc ten deert haar allerminst. „Dat maakt het juist leuk, want daar door is het meer dan standaard fotografie." Ze geeft zich volle dig over aan de Creativiteit van Van den Bosch. „Je voelt je echt op je gemak bij hem. Ik laat me helemaal leiden door zijn idee ën." De resultaten van de fotomara thon van Remco van den Bosch worden van 21 januari t/m 18 fe bruari geëxposeerd in deWillem3 in Vlissingen. Documentaire Leonard Cohen Schaar is actief als kunsthande laar. Dat gebeurt voor het groot ste deel via internet, waarbij hij op Europese schaal opereert. Vooralsnog gaat het alleen om keramiek, maar er zijn plannen om uit te breiden met beeldende kunst en fotografie. „Daarnaast verzamel ik kunst. Dat is al ja renlang mijn grote passie. In de loop der tijd heb ik een grote col lectie opgebouwd." Vier jaar geleden vestigde hij zich in de Lange Noordstraat in Middelburg. De begane grond van het pand is vroeger in be drijf geweest als slagerij. De ge meente bepaalde dat het in de nieuwe situatie niet als woon ruimte mocht worden gebruikt. „Ik heb deze daarom ingericht met beeldende kunst en kera miek." foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Officieel is de Middelburgse galerie pas op 1 ja nuari een feit, maar vooruitlo pend daarop organiseert Thom Schaar al exposities. Dat is en kele maanden geleden begonnen met vroeg werk van Guido Lip pens. Nu is er bijzondere foto grafie te zien van de Haagse kun stenaar Ossip. Richting De stap naar exposities en een eigen galerie lag daarna voor de hand. Daarbij wil Schaar zich niet vastleggen op een speci fieke richting binnen de kunst. De eerste twee exposities laten al zien dat het om uiteenlopend werk kan gaan. „Ik wil vooral mijn eigen smaak volgen." Foto grafie vormt het hoofdbestand deel van zijn collectie. Hij bezit, onder heel veel meer, nogal wat werk van Ossip. „Hij is een kun stenaar die mij fascineert. Ik ken zijn werk al lange tijd en ben het ook steeds blijven vol gen." Ossip (1952) gebruikt afbeeldin gen-uit boeken, kranten en tijd schriften die zijn aandacht trek- Tnirp (1995), werk van Ossip, te zien bij kunsthandel Thom Schaar in Middelburg. ken en die afkomstig lijken te zijn uit de begintijd van de foto grafie. Deze vormen de basis van zijn werk. Hij haalt ze uit hun oorspronkelijke context en bewerkt ze - soms subtiel, soms radicaler T bijvoorbeeld met verf, krassen, een laag gelig ver- Kunstbeurs in Galerie Kats KATS - Galerie Kats houdt za terdag en zondag een Kunstka- dobeurs. Veertien kunstenaars bieden werk aan en zijn zo veel moge lijk zelf aanwezig. Het gaat om Tes van den Boogaard, Lenny van Broekhoven, Boukje van Dam, Anneke Frenks, Eef de Jonge-Everaert, Jaap de Jonge, Lucy de Kruijf, Marijke Lam- boo, Anneke Lutgendorff, Loes Müller, Frida van Overbeeke, Tjitske Prins, Frans Prunier en Rijnhard Schregardus. De galerie in de Dorpsstraat is zaterdag open van 15.00 tot 20.00 uur en zondag van 14.00 tot 19.00 uur. nis of door ze te combineren met woorden of andere voorstellin gen. Daardoor krijgt het origineel een nieuwe betekenis, of in elk geval een andere lading. Bepaal de elementen worden benadrukt of juist verdrongen. Het resul taat is van een eigenaardige schoonheid, eerder bizar dan fraai, maar altijd intrigerend. Wie meerdere werken bij elkaar ziet - in Middelburg hangen zes grotere en zes kleinere foto's uit de periode van 1995 tot 2005 - valt ook op hoe eigen de beeld taal van Ossip is. Expositie: Werk van Ossip, t/m eind januari bij Kunsthandel Thom Schaar, Lange Noordstraat 55, Middelburg. Geopend: do.-za., 12-17 uur. Veers schilderij van C. Springer onder de hamer ARNHEM - Het Notarishuis Arnhem veilt vanmiddag op nieuw een Zeeuws schilderij van Cornelis Springer. Richt prijs voor het werk, Straatje ach ter het stadhuis te Veem (1858), is 180.000 tot 220.000 euro. In april bracht het Notarishuis ook al een schilderij van Sprin ger (1817-1891) onder de hamer: De Markt en het stadhuis te Veere (1872). Dat bracht toen 240.000 euro op, ruim boven de richtprijs van 150.000 euro. Fotograaf Remco van den Bosch en model Ginny Tevel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15