Domburg wil alleen echte rondweg PZC Omlopen doen ze niet Acht maanden cel voor bedrijfsinbraken Groen licht voor Zeeuwse Centra voor Jeugd en Gezin Kraamzorg ageert tegen verplaatsen van verloskunde Verzet tegen verbindingsweg via Nijverheidsweg Veel animo voor jeugdtheaterschool dinsdag 5 december 2006 w 13 door Claudia Sondervan sn Rinus Antonisse GOES - Concentratie van de vrouw- en kindzorg in Goes maakt thuisbevallen op Walche ren onmogelijk en is cliënton- vriendelijk. Dat standpunt maakte Provinciale Kraamzorg, de grootste kraamzorgverlener in Zeeland, gisteren bekend. Daarmee sluit het zich aan bij de Walcherse verloskundigen. Die stuurden vorige week een brandbrief over het mogelijk verdwijnen van de thuisbeval ling op Walcheren. Als er niet langer 24 uur per dag een kin- der- en wouwenarts dichtbij be schikbaar is als een thuisbeval ling problemen geeft, vinden de verloskundigen het onverant woord om nog thuisbevallingen op Walcheren te doen. De Wal cherse kraamverzorgsters, die doorgaans bij een thuisbeval ling assisteren, raken daarmee een deel van hun zorg en erva ring kwijt. Een geboortecen trum bij Ziekenhuis Walcheren voorkomt niet dat een kraam vrouw met complicaties alsnog naar Goes moet, stelt het bu reau. Een mooi ingerichte poli kliniek voor bevalling in het Vlissingse ziekenhuis geeft nooit dezelfde rust, ontspanning en bewegingsvrijheid als thuis, stelt de kraamzorg. 'Dit levert alleen maar extra kosten, onge mak en onrust op,' staat in de verklaring. Kraamzorg ziet in het ziekenhuisplan een teken dat marktwerking ziekenhuizen dwingt tot bezuinigen ten koste van de kwaliteit van de zorg en keuzevrijheid van patiënten.Sta- tenfracties van Groenlinks en de Partij voor Zeeland (PvZ) hebben inmiddels vragen ge steld aan het dagelijks provincie bestuur over het verdwijnen van de bevallingszorg op Walche ren. Eerder stelde de SP-fractie in de Tweede Kamer hier al wa gen over aan de minister van volksgezondheid. GroenLinks wijst op het rapport Zeeuwse zorg op locatie: een noodzakelij ke vernieuwing. Daarin staat dat zorg zo dicht mogelijk bij huis moet worden verleend. De fractie wil weten hoe dit zich verdraagt met het verdwijnen van de mogelijkheid voor thuis bevallingen. De PvZ vreest dat het opheffen van de bevallings zorg op Walcheren een stap is op weg naar één centraal Zeeuws ziekenhuis en daar is de PvZ tegen. door Maurits Sep DOMBURG - Alleen een rond weg die echt buiten Domburg omgaat is acceptabel voor de dorpsbewoners. Zij hebben zich gisteravond opnieuw faliekant uitgesproken tegen een rondweg via de Nijverheidsweg. Niks doen aan de verkeersdruk in het centrum vinden zij net als de ge meente geen optie. De inwoners.hebben een jaar ge leden al duidelijk gemaakt dat zij niks zien in een rondweg die de Roosjes weg via de Traverse en de Nijverheidsweg verbindt met de Schelpweg. Hun voor keur voor een weg die in een nog' wijdere boog rond het wes ten en zuiden van het dorp gaat, achten zij inmiddels beter haal baar. De provincie is bezig met het kustversterkingsproject Zwakke Schakels. Dat biedt in de ogen van de Domburgers een goed aanknopingspunt om de provincie te winnen voor hun zaak. Zij hebben hun pleidooi gister avond herhaald op een bijeen komst van de stadsraad Dom burg over het plan voor de herin richting van het gebied rond de Singel. De aanleg van een rond weg via de Nijverheidsweg is één van vier onderdelen in dat plan. De bezwaren van de Dombur gers tegen die route richten zich op de leefbaarheid van de Brou- wersbuurt, de veiligheid voor kinderen en ouderen (de weg komt vlak langs een kinderdag verblijf en een woonzorgcen- agenda Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl trum) en de drukte die de weg eenzijdig legt op het zuiden en westen van het dorp. De rond weg zou namelijk tweerichting- verkeer krijgen zodat automobi listen niet meer door het cen trum hoeven te rijden. Op de bijeenkomst hebben de dorpsbew.oners - die met ruim honderd mensen aanwezig wa ren - zich ook verzet tegen de verhuizing van de supermarkt van de Singel naar de Traverse, tegenover het gemeentehuis. Zij vinden dat te ver weg van het centrum. Als alternatief droegen zij aan de locaties van de huidige Rabo bank en de basisschool De Golf slag. Die staan tegenover de hui dige supermarkt. Het voordeel van verhuizing naar de andere kant van de straat is dat er een nieuwe buffer komt tussen het uitgaangscentrum rond de Sta tionsstraat en de woonwijk aan de andere kant van de Singel. Het bureau Huibregtse en De Koster heeft voorgesteld om op de plaats van de school en de bank pakweg 85 woningen te bouwen, met daaronder twee parkeerkelders van elk 180 plaatsen. Vooral de woningen stuiten op bezwaar. Diverse aan wezigen voorspelden dat de toe komstige bewoners last zullen krijgen van de horeca en dat die vervolgens 'de nek wordt omge draaid'. Veel onderdelen van de visie die Huibregtse en De Koster heb ben opgesteld, zijn vorig jaar al gepresenteerd. De Domburgers hebben daarom het idee dat er in de tussentijd niets is gebeurd. Volgens de gemeente is het juist de bedoeling om na de kritiek van een jaar geleden, de inwo ners meer inspraak te geven. STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG - De Zwaan, 19.30 uur: bingo. Opening van crematorium in Middelburg .MIDDELBURG - De nieuwe be graafplaats en crematorium van Middelburg worden zaterdag of ficieel geopend. De accommodatie aan de Weste lijke Oude Havendijk is tussen twaalf uur en vier uur open voor belangstellenden. Ze mogen overal rondkijken. Bezoekers worden die dag rond geleid door medewerkers, die al les vertellen over him werkzaam heden. De parkeerplaatsen zijn klaar, maar het plantsoentje niet. En daar lopen klanten juist doorheen om bij de winkels te komen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Eindelijk had winkel centrum Papegaaienbiug keurige par keerplaatsen. En dat plantsoentje dan, vroeg de slager nog. Maar de stratenma ker had zijn spullen al bijeen geraapt. „Dat doen we over anderhalf jaar." Want, antwoordde de gemeente aan de verontwaardige slager Ted van Mourik, anders rijden de vrachtwagens die vol gend jaar de luifels komen inladen, de nieuwe stoep kapot. Dat is zonde. Maar ja, zwaait de slager, zie dat zand in mijn zaak. „Als het waait, stuift het bij mij binnen. Straks, als het begint te vriezen, kunnen we helemaal lachen. Dan kun je elke dag ramen zemen." De beweegreden van de gemeente, om het plantsoentje nog even niet te betege len, noemt hij 'een argument van niks'. „Leg anders vlonders neer. Nu moeten mensen door het zand klossen om bij mij te komen. De gemeente luistert niet. Net als toen ik om prullenbakken vroeg en ze er maar eentje kwamen plaatsen. Dat schoot ook al niet op." Gelukkig luistert Cock Kapaan van de RPCU wel. Die haalt zijn vlees altijd bij Van Mourik, hoorde diens zandverhaal aan en maakte er een punt van tijdens de raadsvergadering. Snel afmaken die klus, spoorde hij aan. Goed zo, klinkt het bemoedigend van achter de toonbank van bakker Schrieks. „Ik heb vanaf het begin niet begrepen waarom ze het plantsoentje niet ook even betegelden", zegt Sonja tegen Ada. Die schudt mee van nee. „Die boompjes, dan. Vlak voor de bouw vak, toen de parkeerplaatsen net klaar waren, kwamen ze met boompjes aan zetten. Een hoop bombarie. Nou, denk ik, die komen ze mooi planten. Maar ze hebben één rijtje aan de zijkant neerge zet - en dat was het dan." Op een zaterdag als die van het afgelo pen weekend, als het veel en hard re gent, dan is het een blubberbende, zeg gen de bakkerdames. „De hele winkel ligt dan vol met modder. Het geeft een smerig zicht, en het is nog glad ook." foto Lex de Meester De vlonder, die uiterst rechts in het plantsoen is neergelegd, hadden Sónja en Ada nog niet gezien. Maar waarom ligt die dan niet in het midden, vragen ze zich hardop af. „Mensen steken toch dwars het platsoen over, door het zand. Omlopen doen ze niet." „Hm", zegt De Man Van De Drogisterij. „Dus ze komen het pas volgend jaar af maken? Dat wist ik niet. Ik heb op zich weinig last van het zand of de blubber, het is een kwestie van een keertje extra stofzuigen, maar ik wil wel dat het zo snel mogelijk netjes wordt gemaakt. Daar mag je toch van uitgaan." Wethouder Maaike Walraven, die over ruimtelijke ordening gaat, belooft zich te verdiepen in de problematiek. „Mis schien kunnen we zelfs nog overwegen om tijdelijk stoeptegels neer te leggen, Daar kom ik nog op terug." door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter N. van Spronssen heeft gisteren een 33-jarige inwoner van Vlissin- gen voor drie bedrijfsinbraken bij verstek tot acht maanden cel veroordeeld. Een 24-jarige man uit Vlissin- gen kreeg voor heling van vier spelcomputers, zeshonderd com puterspelletjes en een laptop 240 uur werkstraf opgelegd, waarvan tachtig uur voorwaar delijk. In de strafmaat werd ook nog het bezit van een hennep kwekerij meegenomen. Een derde verdachte, eveneens een 33-jarige Vlissinger, werd van heling van 96 computerspel letjes vrijgesproken. De politie rechter vond wel dat de man naïef en te goed van vertrouwen was geweest toen hij voor vijf honderd euro de computerspelle tjes van zijn jongere kompaan kocht. Het sprak echter in zijn voordeel dat hij naar de politie was gestapt toen hij erachter kwam dat de computerspelletjes (mogelijk) van diefstal afkom stig waren. Daardoor kwam de zaak aan het rollen. Waarde De veroordeelde 33-jarige Vlis singer stal op 10 oktober 2004 uit een plaatselijke computer zaak de goederen, die een waar de van circa 50.000 euro verte genwoordigden. De man zou nog in het krijt staan bij de jong ste verdachte, die de cömputers- pullen van hem kreeg aangebo den. Na de aangifte bij de poli tie werden niet alleen de goede ren, maar ook 51 hennepplanten in de woning van de 24-jarige Vlissinger aangetroffen. De 33-jarige Vlissinger werd verder verweten tien portofoons, een computer en een mobilofoon te hebben gestolen bij inbraken in Oostkapelle en Vlissingen. Officier van justitie R. Jeuken eiste tegen hem acht maanden cel; de politierechter vonniste conform. Tegen de 24-jarige ver dachte eiste de officier 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf en tegen de derde verdach te een voorwaardeljke boete van vijfhonderd euro. Raadsman E. Smit pleitte res pectievelijk voor een lagere straf en vrijspraak. De politie rechter hield er in de strafmaat rekening mee dat de delicten ge ruime tijd geleden gepleegd zijn De officier overweegt hoger be roep in te stellen bij het Ge rechtshof in Den Haag. door Frank Balkenende GOES - De nieuwe Jeugdthea- terschool Zeeland kent een gro te toeloop. De 130 beschikbare leerplaatsen zijn bezet, op de wachtlijst staan 35 jongeren. Coördinator Iïens Schot voor ziet een verdere groei. „Dat is leuk zolang het ons organisato risch niet boven het hoofd groeit." De jeugdtheaterschool is offi cieus sinds september in bedrijf. Officieel bestaat de opleiding voor jonge 'theaterdieren' pas sinds afgelopen vrijdag. Die dag bekrachtigde de adviesraad on der voorzitterschap van gedepu teerde H. van Waveren (CDA, cultuur) het beleidsplan en het leerplan. De Jeugdtheaterschool Zeeland is ontstaan uit een krachtenbun deling van het Jeugdtheaterhuis 't Beest, het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA) en Theater Kwark. De school valt formeel onder de verantwoorde lijkheid van het bestuur van po dium 't Beest. Het streven is op verschillende plaatsen in de provincie een vijf jarige theateropleiding aan 'te bieden aan jongefen van zeven tot negentien jaar. De organisa tie is daarbij professioneler, de kwaliteit van lessen op een rela tief hoog peil. Momenteel zijn er twee lesloca- ties: 't Beest in Goes en de Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg. Vanaf het nieuwe schoolseizoen in 2007 hoeven leerlingen op Schouwen-Duiveland niet meer naar Goes, maar kunnen ze te recht in Renesse. Daar vindt de jeugdtheaterschool onderdak bij de toneelgroep Jong op Drift. Daarnaast komt er wellicht een leerlingengroep in Vlissingen, in het pand van Kunsteducatie Walcheren ofwel het voormalige Theo van Doesburgcentrum. Schot wil ook de oversteek ma ken naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij hoopt dat, parallel aan Re- nesse, herfst 2007 Zeeuws- Vlaamse jongeren terecht kun nen in Oostburg. Met vier, vijf le- slocaties denkt Schot de provin cie redelijk te kunnen bedienen. Het zal ongetwijfeld leiden tot verdere toeloop. Van de huidige 130 leerlingen, verdeeld over negen groepen, komt het gros uit Midden-Zee land, de Bevelanden in het bij zonder. Dat laatste heeft alles te maken met de nabijheid van 't Beest. De financiering is voor het ko mende jaren rond. De provincie en de gemeenten Schouwen-Dui veland, Kapelle, Noord-Beve land, Goes en Borsele betalen 65.000 euro. Zakenruzie oorzaak steekpartij VEERE - Een zakelijk geschil is de oorzaak van de uit de handgelopen ruzie zondagmiddag tussen een 45-jarige man uit de gemeente Hulst en een 50-jarige Veerenaar. Na een woordenwisseling stak de 45-jarige man met een groot mes de Veerenaar neer. Hij bracht hem diverse ste ken toe. De steekpartij gebeurde op een parkeerplaats aan de Kraaienestweg bij Veere. Volgens de politie ligt het slacht offer nog zwaargewond in Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. De dader en het slachtoffer hebben geen familiere latie. De politie had zondagmiddag al het mes in de kle ding van de toen nog vermoedelijke dader gevonden. Na de steekpartij belde de dader zelf naar de politie om door te geven dat hij iemand had neergestoken. Gisteren heeft hij bekend. Drankrijdster ramt auto VLISSINGEN - Een 19-jarige automobiliste uit Goes is gistermiddag rond drie uur op de Spuikomweg in Vlissin gen tegen een geparkeerde auto gebotst en gewond ge raakt. Ademanalyse toonde aan dat de automobiliste bijna 3,5 keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedron ken had. Ze moest haar rijbewijs inleveren. De vrouw brak bij de aanrijding haar sleutelbeen en werd per ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Beide auto's werden geheel vernield. Boete voor belasteren van ex DEN HAAG - Een 64-jarige vrouw uit Hoogerheide is gis teren wegens het belasteren van haar ex-man in Ril- land-Bath door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van honderd euro. Eerder was de vrouw door de politierechter veroordeeld tot een voor waardelijke boete van 220 euro. De vrouw ging om principiële reden in hoger beroep. Zij vond dat zij door de politierechter ten onrechte was ver oordeeld. De vrouw beschouwt zich niet als dader maar als slachtoffer van de man met wie zij 36 jaar getrouwd is geweest. De man zou al tijdens het huwelijk in Ril- land-Bath hebben rondverteld dat zijn vrouw niet goed in haar hoofd was. De vrouw verhuisde na de scheiding zes jaar geleden naar Hoogerheide. De verhuizing maakte echter geen einde aan de problemen. Volgens de vrouw bleef de ex-man haar achtervolgen door lelijke verhalen in het dorp rond te strooien. De vrouw reageerde met las- terbrieven aan de voormalige werkgever van haar ex-man en andere bekenden. Tegen de vrouw was in ho ger beroep door de hofaanklager een voorwaardelijke boe te van 220 euro geëist. De advocaat van de vrouw bepleit te ontslag van rechtsvervolging wegens psychische over macht. Fietsster aangereden door auto VLISSINGEN - Op de Gildeweg in Vlissingen is gister avond rond kwart voor acht een 47-jarige Vlissingse vrouw aangereden. Ze raakte daarbij gewond. Een 43-jarige automobilist uit de gemeente Borsele reed over de Gildeweg en gaf op de kruising geen voorrang aan de vrouw die vanuit de richting van de Nieuwe Vlissingse- weg aan kwam fietsen. De vrouw raakte gewond aan haar hoofd en nek en werd naar het ziekenhuis gebracht. De fiets en de auto raakten beschadigd. door Claudia Sondervan AXEL - Middelburg, Schou wen-Duiveland en een Zeeuws- Vlaamse gemeente krijgen de eerste Centra voor Jeugd en Ge zin bij wijze van proefproject. In zo'n centrum kunnen ouders terecht met opvoedvragen en kinderen met opgroei- en ont wikkelingsmoeilijkheden kun nen door een centrum verwezen worden naar zorgverleners. De ondersteuning begint al bij de zwangerschap: doelgroep van de centra varieert in leeftijd van 'min negen maanden' tot 23 jaar. De Taskforce Jeugd, een comité van drie wethouders en gedepu teerde Van Heukelom bereidt met ambtenaren en zorgaanbie ders de komst van de centra voor, nu de gemeenten van het Rijk de preventieve jeugdzorg op zich moeten nemen. Ze ont wikkelen een basisvorm voor het gemeentelijk jeugdbeleid. Gisteren vroeg de Taskforce in Axel aan een vertegenwoordi ging van gemeenten en zorgaan bieders goedkeuring voor de in voering voor de centra. De ge vraagde zegeri kregen ze. Er is in Zeeland veel aanbod aan opvoedhulp, het vroeg signa leren van problemen bij kinde ren en in advisering en onder steuning, maar het is versnip perd, zei voorzitter en Tholens wethouder M. Velthuijs. Ouders weten niet waar ze met hun vraag naar toe moeten. Ook scholen kampen met dit pro bleem: het centrum scholen kun nen helpen bij het maken van een keuze uit het aanbod aan preventieve hulp. De zorgaanbieders moeten net werken vormen achter de centra zodat hun activiteiten aanslui ten op elkaar en aanvullend wer ken voor een cliënt. De contacten tussen jeugdzorg en ondei'wijs moeten fors beter, meldde B. de Reu namens de werkgroep die de brug. tussen onderwijs en jeugdbeleid onder de loep moest nemen. De direc teur van het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland zei dat scholen in verwarring verkeren over wie wat doet en met geld van welke overheid. Zorgaanbie ders klagen dat hun trainingen van onderwijzend personeel geen gevolgen hebben voor het schoolbeleid. Scholen moeten hun zorgplicht erkennen. En niet wachten op het kabinet die de discussie daarover over de verkiezingen heen heeft getild, zei De Reu. Ambassadrice in Week van de Jeugdzorg SEROOSERKE (W) - Kelly Ex- streia (15) uit Serooskerke (W) is het meisje dat vanaf deze week overal in Zeeland op grote posters zelfverzekerd de wereld inkijkt. Pal naast Zeeuwse ster renkok Sergio Herman verkon digt zij: Nu in de jeugdzorg maar later... chefkok! Kelly is de Zeeuwse ambassadrice voor de Week van de Jeugdzorg, die deze hele week duurt. De week is een initiatief van de provincies om meer bekendheid aan de jeugdzorg te geven. Kelly is één van de veertien jongeren die met een bekende Nederlan der uit hun provincie als boeg beeld zijn gekozen. Kelly wil later een café, een eet café vanzelfsprekend. Daar gaat ze aan werken zodra ze volgend jaar haar vmbo-kaderopleiding afrondt. „Mijn opa en oma had den cafés en friettenten en mijn moeder werkte in de horeca." Toen ze werd gevraagd om te po seren voor de campagne van jeugdzorg zei ze meteen ja: „Ik ben zelf uit huis geplaatst en dat was voor mij een hele goede oplossing. Ik heb ook nooit last gehad van wachtlijsten of dat mensen mij erop aankeken dat ik in de jeugdzorg ben. Wel merk ik dat mensen niet weten wat jeugdzorg is." De fotosessie voor de poster wasin Hermans restaurant in Sluis. „Het duurde een kwartiertje. Maar er zijn een heleboel foto's gemaakt." Tijdens de Week van de Jeugd- zorg lopen wethouders en Sta tenleden stage bij AZZ, Bureau Jeugdzorg en kinderpsychiatrie Ithaka. De provincie brengt een film uit voor middelbare scholen, waarin vier jongeren vertellen over hun ervaringen met jeugdzorg. Pascal Jakobsen van Blof werkte mee aan de film.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13