VS wijzen toenadering broer Fidel Castro af Bush verliest zijn zondebok PZC Chinese Muur nu wettelijk beschermd Interim-president Cuba wil onderhandelen Sneeuwstorm legt deel Verenigde Staten plat maandag 4 december 2006 van onze redactie buitenland HAVANA - Raul Castro wil met tie VS praten. De man die zijn zieke broer Fidel al maanden vervangt, zei dit weekeinde dat hij openstaat voor gesprekken. Daarbij lijkt hij te breken met de harde confrontatiepolitiek die zijn broer tientallen jaren heeft gevoerd. De Verenigde Sta ten wijzen een toenadering voor lopig nog af. In een reactie stelt Amerika dat Cuba eerst democratische her- Strijdkrachten Fiji dreigen met staatsgreep SUVA - De strijdkrachten van Fiji plegen waarschijnlijk van daag al een staatsgreep als pre mier Laisenia Qarase niet vrij willig opstapt. Dit heeft opper bevelhebber Frank Bainimara- ma gisteren aangekondigd op de televisie van de eilandstaat in de Stille Zuidzee. „Als er verzet is, zal het leger niet erg vriendelijk zijn", aldus de opperste militair, die dreigde de regeringsleider naar het ei land Nukulau te sturen. Austra lië heeft drie oorlogsschepen naar het gebied gestuurd om des noods Australische toeristen te kunnen evacueren uit Fiji. De VS, Groot-Brittannië en de VN hebben Bainimarama gewaar schuwd geen staatsgreep te ple gen. Premier Qarase is helemaal niet gediend van de aangekondigde staatsgreep van Bainimarama. „Wat hij gezegd heeft, is totaal illegaal. Het zou tegen de grond wet van Fiji zijn, tegen de wet ten van Fiji, en het zou neerko men op hoogverraad", aldus de regeringsleider tegen journalis ten. ANP/RTR Nederlandse in Britse cel voor terrorisme LONDEN - Een Nederlandse moslima zit in een Britse gevan genis, omdat ze zou hebben ge holpen bij de voorbereiding van een terreuraanslag. De vrouw uit Zutphen werd sa men met haar Syrische echtge noot gearresteerd toen ze op 30 mei arriveerden op vliegveld Lu- ton. Dit werd afgelopen week einde bekend. Het stel zit nog altijd in hechte nis voor het achterhouden van informatie over en/of het voorbe reiden van een terreuraanslag. De 24-jarige is daarmee de eer ste Nederlandse moslima die in een buitenlandse gevangenis zit op verdenking van terrorisme. Tussen 12 en 30 mei van dit jaar zou ze over gegevens hebben be schikt waarmee ze 'actief had kunnen voorkomen dat een ter reuraanslag dreigde', zei een Britse politiebron. Haar man bleek te beschikken over documenten op zijn compu ter waarmee hij een terreuraan slag had kunnen voorbereiden. Het zou gaan om tekeningen van anti-tankgranaten en ge bruiksaanwijzingen voor raket ten, mijnen en ontstekers. De Britse politie denkt niet dat de documenten bedoeld waren voor een doelwit in Groot-Brit tannië. Onbekend is welk land dan wel het doelwit was. GPD Wrak helikopter gevonden in Afghanistan KANDAFIAR - Het wrak van een zaterdag verdwenen helikop ter die de Navo-troepen in Tarin Kowt in het zuiden van Af ghanistan moest bevoorraden, is gisteren gevonden. Het toestel is kennelijk in slecht weer neergestort in het noorden van de provincie Kandahar. Dit deelde de Afghaanse strijd macht van de Navo, de Isaf, gis teren in Kaboel mee. De helikop ter had acht bemanningsleden en vracht aan boord. De civiele helikopter noch de bemanning behoort tot de Isaf. Een Neder landse patrouillebasis in Uruz- gan is vrijdagavond op twaalf ki lometer afstand van Kamp Hol land onder vuur genomen door mortieren en geweren. Aan Ne derlandse zijde raakte niemand gewond. ANP vormingen moet doorvoeren voordat besprekingen over nor malisering van de betrekkingen kunnen beginnen. Cuba-experts menen dat het voor het land ab soluut noodzakelijk is dat de VS hun strafmaatregelen opheffen. Alleen op die manier zou de Cu baanse economie weer kunnen opleven. Tijdens een militaire parade waar oude Sovjettanks rondre den en eveneens gedateerde Sov jetgevechtsvliegtuigen overvlo gen, bekritiseerde Raul Castro de in zijn ogen steeds vijandiger politiek van de VS tegenover zijn land en veroordeelde hij de oorlog in Irak. Maar hij voegde daaraan toe: „Opnieuw verkla ren wij dat we bereid zijn aan de onderhandelingstafel het langdurige meningsverschil tus sen de VS en Cuba op te lossen." Hij zei dat gesprekken alleen mogelijk zijn als de Amerikaan se regering de onafhankelijk heid van Cuba respecteert en zich niet bemoeit met interne aangelegenheden van het land. Stervende Het was al de tweede keer dat Raul Castro gesprekken aan biedt sinds hij op 31 juli de macht overnam van zijn broer. Fidel is sinds die dag niet meer in het openbaar verschenen en de geruchten dat hij stervende is, worden sterker. Ook afgelopen weekeinde ont brak hij bij de festiviteiten die met een vertraging van enkele maancden werden gehouden we gens zijn verjaardag. „Raul Castro's verklaring is bui tengewoon belangrijk, omdat dit de meest directe uitspraak richting Washington is sinds hij de macht heeft overgenomen", zei Dan Erikson van de In- ter-American Dialogue, een poli tieke groepering in Washington. „Het markeert het vertrek van Fidels langdurige voorkeur voor conflict en confrontatie." Een Cubaanse regeringswoord voerder zei dat wat Raul heeft gezegd niets nieuws is. „Dit is al lang onze positie. Het belangrijkste is dat hij het nu zegt", aldus de zegsman. GPD/RTR door Frank Hendrickx WASHINGTON - Een sneeuwstorm heeft in Ameri ka het leven gekost aan der tien mensen. Duizenden huis houdens zitten zonder stroom, terwijl de tempera tuur tot onder het nulpunt is gedaald. De storm trok van Texas in het zuiden helemaal naar Michigan in het noorden. Vooral in de midwest is de schade groot. Elektriciteitspa- len zijn omgevallen, bomen versperren de wegen, het bus- verkeer heeft urenlange ver tragingen. In totaal zouden dertien mensen zijn omgeko men bij ongelukken die het ge volg waren van de storm. Het Rode Kruis heeft via heli kopters hamburgers gebracht naar automobilisten die uren lang vast zaten in het ver keer. Op sommige plekken viel meer dan dertig centime ter sneeuw. Gisteren waren de meeste wegen weer begaan baar, al was er door het ijs nog steeds veel slipgevaar. Duizenden huishouden zijn nog steeds verstoken van elek- tricteit. Het zou nog enkele dagen kunnen duren voordat alle schade is hersteld. De meeste slachtoffers vielen door de wind. Eén vrouw kwam om het leven toen ze een stuk dak op haar hoofd kreeg. Een ander stierf toen een boom op haar huis viel. Een oude vrouw kwam om het leven toen haar huis vlam vatte door een losgeslagen elektriciteitskabel. In Texas raakte een schoolbus van de weg, waarbij één meisje dode lijk gewond raakte. De weersverwachtingen blij ven slecht in de VS. In het noordoosten zou er een nieuwe storm op komst zijn. GPD Voor een van de veteranen van de Cubaanse revo irt de militaire parade te lang. door Peter Ford MUTIANYU - De Muur, hét symbool van China, staat er be labberd bij. Het beroemde monu ment - op sommige plaatsen tot een Disney-atractie omgebouwd - heeft onder de tand des tijds en van de mens flink te lijden ge had. Maar sinds 1 december is een aantal wetten van kracht gewor den om de Muur te beschermen. Het is nu onder meer verboden stenen te verwijderen, er nacht feesten te houden, huizen tegen aan te bouwen of zich er met een motorvoertuig op te bege ven. Sinds 1987 staat de Mum- op de Unesco Werelderfgoedlijst, maar aan de bescherming ervan schort het flink. Eigenlijk be staat er niet één Grote Muur; de Chinese Muur bestaat uit stuk ken muur, in verschillende perio den gebouwd om de verschillen de vijanden buiten te houden. Sommige delen kunnen niet eens als muur bestempeld wor den, eerder als aardverhogingen of greppels. Chaos „Het onderzoek naar de Chinese Muur is een grote chaos", stelt Dong Yahui, vice-president van de Sociëteit van de Chinese Muur. „De regering weet nog steeds niet hoe lang de muur uit de Ming-dynastie is, hoeveel er van is ingestort en hoeveel er van nog in goede staat verkeert. Registratie ontbreekt." Nadat de Ming-dynastie in 1644 ineenstortte, werd er aan deze muur geen onderhoud meer ge pleegd. De nieuwe heersers be hoorden namelijk tot één van de noordelijke stammen die de muur juist buiten had moeten houden. In de 20-ste eeuw was er incidenteel archeologisch on derzoek en er werden wat repa raties uitgevoerd, maar die ston den in geen verhouding tot de schade die de muur door mens en tijd had opgelopen en nog op loopt. Iedereen die na 1 december voor soortgelijke actie opgepakt wordt, krijgt een boete die tot 53.000 euro kan oplopen. De ge deelten van de muur die door de autoriteiten tot toerististische attractie zijn verldaard, zijn ten minste niet door mensenhanden afgebroken. Maar voor historici is wat daar mee gebeurd is eveneens tenen krommend. Het Badeling-ge- deelte bijvoorbeeld werd in 1984 zo gerestaureerd, dat het eruit ziet alsof het gisteren ge bouwd is. „Toekomstige restau raties zullen zo niet verlopen", zegt historicus Lu Zhou stellig. „Door de nieuwe wetgeving moet men bij restauraties reke ning houden met de historie van de muur. Het probleem waar ar cheologen tegenaan lopen is de traditionele Chinese gedachte dat alles er blinkend nieuw uit moet zien. De gewone man vindt perfectie belangrijker dan histox-ie." Lu denkt dat de Chine se cultuur ten grondslag ligt aan de verwaarlozing van de Muur. „In Europa worden kathedralen beschouwd als monumenten, maar voor Chinezen zijn tem pels hetzelfde als kleren. Ze dra gen ze, doen ze uit of gooien ze weg. Functionaliteit is in deze cultuur belangrijker dan ge schiedenis." Of de regering in Peking in staat zal zijn de Muur bescherming te bieden is nog de waag, gezien het feit dat ze andere zaken op het platteland ook nauwelijks in de hand heeft. GPD/CSM Nederlanders botsen met zwijnen DORSTEN - Een 25-jarige Oldenzaler en een 26-jarige Hengeloër waren gisterochtend betrokken bij een zeldza me botsing op de snelweg A31 ter hoogte van het Duitse Dorsten. Rond half zes staken vijf wilde zwijnen over. De Oldenza ler ramde met zijn auto het grootste everzwijn, botste te gen de middengeleider, verloor daarbij een wiel en bleef uiteindelijk met de zwaar beschadigde wagen op de rij baan staan. De achter hem rijdende man uit Hengelo kon een aanrijding niet voorkomen en ook een derde (Duitse) automobilist reed in op de zwijnen. De dieren overleefden het ongeval niet. De chauffeurs ble ven ongedeerd. GPD Dodental brug India loopt op NEW DELHI - Het dodental in India als gevolg van het instorten van een brug zaterdag is opgelopen tot 47. Meer dan zestig anderen raakten gewond. Dit heeft het Indiase tv-station NDTV gisteren gemeld. Een groot gedeelte van een 145 jaar oude brug was inge stort en op een trein gevallen. Schreeuwende mensen wa ren ui'en na het ongeluk in de deelstaat Bihar nog bekneld in de geplette wagons. DPA/EFE Bosbranden teisteren koalabeertjes SYDNEY - Bosbranden laten een vernietigend spoor ach ter in een van de belangrijkste reservaten voor koalabe ren in Australië. Mogelijk zijn al honderden van de met uitsterven bedreigde beestjes om het leven gekomen. Dit hebben milieubeschermers zaterdag laten weten. Er is al 100.000 hectare met struikgewas bedekt gebied afge brand in de Pilliga Nature Reserve. Reddingswerkers zijn op zoek naar gewonde koalabeertjes. ANP/AFP Virgin gaat vliegtuigen slepen LONDEN - Virgin Atlantic begint deze maand met een proef waarbij vertrekkende vliegtuigen naar het opstijg- punt op de startbaan worden gesleept. De methode moet het brandstofgebruik en de uitstoot van uitlaatgassen reduceren. Dat maakte de Britse luchtvaart maatschappij gisteren bekend. Virgin zei dat de proef voorlopig alleen wordt gehouden op de Londense luchtha vens Gatwick en Heathrow met passagiersvliegtuigen van het type Boeing 747-400. Het bedrijf hoopt de tijd, die vliegtuigen met draaiende motoren staan te wachten voor vertrek, door de maatre gel te kunnen terugbrengen tot tien minuten. ANP/RTR Demonstratie tegen premier Prodi ROME - Honderdduizenden Italianen zijn zaterdag in Ro me de straat opgegaan om het aftreden te eisen van de re gering van premier Romano Prodi. Het was de eerste gro te demonstratie tegen het linkse kabinet na de machtswis seling dit voorjaar. De betoging volgde op een oproep van ex-premier en op positieleider Silvio Berlusconi. Hij sprak de menigte toe, ondanks een advies van zijn artsen om het rustig aan te doen. Berlusconi noemde zaterdag de regeringscoalitie van Prodi 'absurd links' en beschuldigde de regering van verkwisting. ANP/AFP/RTR foto Carlos Barria/RTR De Chinese Muur heeft flink te lijden gehad. Met ingang van december is er een aantal wetten van kracht geworden om de Muur te beschermen. foto Jason Lee/RTR De ontslagen minister van De fensie Donald Rumsfeld had grote twijfels over de oorlog in Irak. Hij wilde 'een grote koerswijziging', zo blijkt uit een document dat dit weekeinde uit lekte. Bush zit plotseling zonder zondebok. door Frank Hendrickx In Washington is het niet meer de vraag of de oorlog in Irak een fiasco is. De vraag is wie de schuld krijgt van het fiasco. Donald Rumsfeld, de architect van de oorlog, was de ideale zon debok voor het Witte Huis. Hij staat bekend als een arrogante, stijfkoppige havik die heilig ge looft in de gekozen strategie in Irak. Rumsfeld was de slechte adviseur die president Bush en Amerika in de problemen heeft gebracht. Dat lijkt nu toch iets anders te liggen. Via de New York Times is een document uitgelekt dat in middels bekend staat als het 'Rumsfeld-memo'. Het schrijven is gericht aan Bush en opge stuurd twee dagen voordat Rumsfeld wordt ontslagen. De minister van Defensie pleit daar in voor een grote strategiewijzi ging- De huidige aanpak werkt 'niet goed genoeg, niet snel genoeg', aldus Rumsfeld. Hij stelt voor om de verwachtingen bij het pu bliek te temperen. Rumsfeld adviseert bovendien serieus na te denken over het te rugtrekken van de troepen, iets wat de president afdoet als capi tulatie. De 55 Amerikaanse mili taire bases in Irak kunnen vol gens Rumsfeld voor juli 2007 te ruggebracht worden tot vijf. Amerikanen zouden dan vanuit Koeweit bijstand verlenen aan de Irakezen. De voorstellen lijken op het er kennen van een nederlaag, maar het Witte Huis bagatelliseerde gisteren de betekenis van het do cument. Rumsfeld zou slechts een discussie hebben willen uit lokken. Bijna niemand gelooft dat. Het uitgelekte document van Rumsfeld lijkt eerder een poging om 'zijn rol in de geschie denis te herschrijven', zoals een analist op de televisiezender ABC opmerkte. Hij wil niet als hoofdschuldige van de mislukte oorlog de boeken ingaan. Het lekken van het document lijkt effect te hebben. De vraag wordt nu opgeworpen of niet Rumsfeld, maar Bush de per soon is die weigert de werkelijk heid onder ogen te zien. Afgelo pen week bezwoer Bush nog dat er geen 'waardige aftocht' zou komen uit Irak. „We blijven tot de missie is volbracht." De Democratische senator Dian- ne Feinstein schilderde Bush gis teren af als een president die in eigen wereld leeft, omgeven door een select gezelschap van jaknikkers. „Deze president luis tert naar niemand meer, zelfs niet naai' de kiezers", aldus Fein stein. analyse De druk op Bush zal de komen de dagen verder toenemen. Een commissie onder leiding van ex-minister James Baker komt woensdag met aanbevelingen over Irak. Eén van de aanbeve lingen zou zijn om op termijn troepen terug te trekken. Demo craten en Republikeinen zien in de commissie de laatste moge lijkheid om tot een gemeen schappelijke aanpak te komen. De uitlating dat er geen 'waardi ge aftocht' komt, heeft het opti misme geen goed gedaan. Demo craten vrezen dat de president de hakken in het zand gaat zet ten. Niet voor niets heeft Bush al eens verklaard dat hij zelfs in Irak zou blijven als alleen zijn vrouw Laura en zijn hond Bar ney hem nog steunen. Dat moment is heel dichtbij ge komen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5