Betere seniorenhuisjes in zicht Oudjes zaten vroeger in de armenhuisjes PZC Entree 's-Heer Hendrikskinderen open Boek over bejaardentehuizen agenda Gedeputeerde Van Waveren twijfelt over skihal en winkels Sint en Piet bezongen in snelle beat Woonzorg komt half januari met plan voor bejaardenwoningen Noord-Beveland Het oude Rustoord aan de Havelaarstraat in Colijnsplaat is bewaard gebleven en verbouwd tot een populair wooncomplex. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Oud worden kan best leuk zijn. Zelfs wie een beetje wat gaat mankeren, kan nog een mooie oude dag hebben met de voorzieningen die voor mensen op leeftijd geschapen zijn. Dat was vroeger wel anders. Je kon best aangenaam oud worden, maar dan moest je niet arm zijn. En arm, dat was bijna iedereen. In een mooi geïllustreerd boek hebben Gerard de Fouw en Piet de Wild de ge schiedenis van de bejaardentehuizen op Noord-Beveland van 1900 tot 2005 op geschreven: Van Gesticht tot Zorgcen trum, heet het. Een boek vol kleine ge schiedenissen is het geworden. Vol met verdriet en vreugde van gewone men sen, vol rigide bestuurders, liefdadig heid, tomeloze inzet van professionals en vrijwilligers en gelukkig ook vol van vernieuwing, want in 1900 begon het al lemaal niet echt lollig. De hele taaiinflatie van de term voor mensen die een wat hogere leeftijd be reiken, schetst ook de houding van de samenleving. Waar nu de Noord-Bevel anders met een gezegende leeftijd kof fie drinken in het lichte en gezellig atri um van Zorgcentrum Cleijenborch en met 'senioren' worden aangeduid, zaten de oudjes vroeger in de armenhuisjes. Want je was aangewezen op het armbe stuur, als je niet kon werken. Privacy Het boek volgt de ontwikkeling van de eerste bejaardentehuizen op Noord-Be veland, Rustoord in Colijnsplaat en Vre- destein in Wissenkerke, in de eerste der tig jaar van de vorige eeuw. Mooie ge bouwen waren het wel, maar met wei nig privacy voor de bewoners, soms on der bijna totalitaire regimes van een di rectie-echtpaar dat Vader en Moeder werd genoemd, en ronduit bevoogdende besturen. Uit notulen, jaarstukken en andere documenten hebben De Fouw en De Wild geen saaie opsommingen ge haald, maar verhalen over mensen van vlees en bloed. Dat ze zeven vrouwen met hun heiïnneringen aan de tehuizen aan het woord hebben gelaten, geeft en passant ook nog een inkijkje in het le ven van gewone mensen, hun woonsitua tie, hun jeugd en hun oude dag. Verrassend is het verhaal van het be jaardentehuis in Kamperland, dat spon taan ontstond toen de familie Heijboer een buurman, die niet meer voor zich zelf kon zorgen, in huis nam. In het pen sion Heijboer woonden op het hoogte punt acht Kamperlandse bejaarden. Ook de geschiedenis van het Pensionte huis in Kortgene (tegen de sluiting werd door de bewoners tevergeefs gede- foto Willem Mieras monstreerd) komt in het boek aan de or de. De opdracht om de geschiedenis te boek te stellen, kwam naar aanleiding van de bouw van Cleijenborch, het nieuwe zorgcentrum dat werd gebouwd op de plaats van het nieuwe Rustoord. Het oude Rustoord aan de Havelaarstraat in Colijnsplaat is bewaard gebleven en ver bouwd tot een populair wooncomplex. Vredestein in Wissenkerke had oor spronkelijk dezelfde trekken, maar werd in de jaren vijftig verbouwd tot het stenen bakbeest, dat onlangs ge sloopt is. Het heeft plaatsgemaakt voor 54 senio renappartementen. In Kortgene reste ren alleen bejaardenwoningen en in Kamperland is het pension nu voor de toeristen. Cleijenborch is het enige bejaardenhuis dat is overgebleven op Noord-Beve land, maar heel het eiland kan erop re kenen, ook wie het boek wil kopen. Het kost 20 euro en is te bestellen via cleijenb@zeelandnet.nl. maandag 4 december 2006 bil Taxichauffeur overvallen SEROOSKERKE (W) - In een woning in de Dominee van Wouwestraat in Serooskerke op Walcheren zijn gistermor gen om 6.30 uur een 37-jarige man uit de gemeente Veere en een 24-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van beroving van een taxichauffeur. De 42-jarige Vlissingse taxichauffeur werd zondag tussen 5.30 en 6.00 uur op de Noorddorpsweg in Middelburg door twee mannen van zijn portemonnee beroofd. De twee stapten op de Prins Hendrikweg in zijn auto. Op de Nooi'ddorpsweg hield een van de twee hem vast, terwijl de ander zijn portemonnee wegnam. Na onderzoek werden de twee verdachten mannen opge spoord en aangehouden. De zaak wordt nog verder onder zocht. Vlissinger van geld beroofd VLISSINGEN - Een 42-jarige Vlissinger is zaterdagnacht van zijn portemonnee beroofd nadat hij was aangespro ken door een man, die hem vroeg geld te wisselen. Dat ge beurde rond 3.00 uur in de Kasteelstraat. De Vlissinger pakte zijn portemonnee, die de man daarna afpakte. Hij rende hard weg. De Vlissinger zette de achtervolging nog in, maar moest deze staken nadat hij struikelde en viel. Harde wind zorgt voor overlast BURGH-HAAMSTEDE - De harde wind heeft op Schou- wen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen voor enige over last gezorgd. De Schouwen-Duivelandse brandweer moest uitrukken omdat een omgewaaide boom een oprit bij een huis aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede ver sperde. Bij een tankstation langs de N59 ter hoogte van het Schouwen-Duivelandse Serooskerke dreigden recla meplaten weg te waaien. Deze werden door de brandweer vastgezet. In Terneuzen moest er een hoogwerker aan te pas komen om een omgewaaide boom aan de Grenulaan te verwijde ren. Drie gewonden bij botsing NIEUWERKERK - Drie mensen zijn in de nacht van za terdag op zondag gewond geraakt bij een verkeersonge luk op de N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. Het ongeluk gebeurde toen een in de richting van Zierikzee rijdende automobilist een voor hem rijdende personenauto inhaal de. De inhalende bestuurder merkte een hem tegemoetko mende auto te laat op en een frontale botsing was het ge volg. De vier inzittenden van de tegemoetkomende auto kwa men met de schrik vrij, de bestuurder van de inhalende auto raakte gewond. De bestuurder van de auto die inge haald werd, schrok daar vermoedelijk van, maakte een uitwijkmanoeuvre en raakte daarbij de macht over het stuur kwijt. De auto belandde na een slippartij in de berm en kwam uiteindelijk op de kop in de sloot naast de weg terecht. De twee inzittenden werden net als de bestuurder van de inhalende auto per ambulance overgebracht naar het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes. Over aard en ernst van de verwondingen was gisteravond nog niets bekend. De rava ge was groot. De brandweer was enkele uren bezig om alles op te rui men en de weg schoon te maken. STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, i000-17.00 uur: Open voor bezichti- ling; GOES - Palazzoli Huis, 10.00-12.00 uur: Intmoetingsmorgen voor borstkanker- IANSWÉERT - Kaj Munk, 13.00 uur: itniorensoos; HEINKENSZAND - - De Stenge, 19.15 wr Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil- lersclub; 10.00 uur: Internationaal dan- K», 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 ir Gymnastiek; SlGroenewoud, 16.45-17.45 uur: Be- egen voor carapatiënten; WUININGEN - Ons Dorpshuis, 00-17.00 uur Biljartclub senioren; 3.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; CHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer wegen voor ouderen; HEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - J.OOuur en 10.00-10.45 uur: Meer be- egen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; 'jatten en kaarten; 14.00 uur: Koers- ItRSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 0-3O uur: Bewegen voor ouderen; '30uur: Biljarten in de hal; leiïrefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den,-zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door René van Stee TERNEUZEN - Het is nog aller minst zeker dat de provincie goedkeuring verleent aan de nieuwe invulling van een skihal met daaromheen grootschalige detailhandelszaken aan de zuid rand van Terneuzen. Dat ver klaart gedeputeerde H. van Wa veren (planologie). De goedkeu ring is onder meer afhankelijk van de invloed, die het centrum heeft op het huidige winkelbe stand en wat de buurgemeenten Hulst en Sluis ervan vinden. Leisure Development Zeeland (LDZ), de initiatiefnemer van het complex, respecteert dat het college van B en W in Terneuzen een nieuwe planologische proce dure opstart. Hij acht die echter overbodig, omdat volgens hem de 'oude' verklaring van geen be zwaar van de provincie ook de nieuwe invulling dekt. Van Wa veren bestrijdt die lezing. Hij be nadrukt dat de provincie in fe bruari toestemming heeft gege ven voor een vrijetijdscentrum met een skihal, een bowling- en snookerhal, een wokrestaurant, een tuincentrum en een sportwinkel. „Onze verklaring van geen bezwaar is uitdrukke lijk verleend op basis van die in vulling. Als de plannen ingrij pend veranderen, moet alles op nieuw worden getoetst. Daar is geen misverstand over moge lijk", aldus Van Waveren. Een dergelijke procedure duurt enke le maanden. Hoewel LDZ over een bouwver gunning beschikt, acht de gede- Alzheimercafé in Terneuzen TERNEUZEN - In Brasserie Xieje in Terneuzen is het van daag weer Alzheimercafé. Tijdens deze avond geeft Carla Groote Schaarsbergen informa tie en uitleg over 'Dementie op jonge leeftijd'. Er is gelegenheid tot het stellen van wagen. Ieder een die op welke wijze dan ook (familie, buren, vrienden) met dementie in aanraking komt, is welkom. De toegang is gratis en de bijeenkomst begint om 19.30 uur. puteerde het onverstandig om al met de bouw te beginnen voor dat die procedure is afgerond. De projectontwikkelaar wil ech ter binnen nu en enkele weken de eerste paal slaan. LDZ zag zich genoodzaakt om het oorspronkelijke plan dras tisch te wijzigen, omdat dit fi nancieel niet haalbaar zou zijn. De combinatie van een skihal, een fitnesscentrum en detailhan del zoals een supermarkt (Col- ruyt), consumentenelektronica (BCC), een woonwarenhuis (Kwantum) en vrijetijdsartike len -(Dreamland) bleek aantrek kelijker. Na veel wikken en wegen beslo ten burgemeester en wethou ders hieraan hun medewerking te verlenen. Of de provincie het zelfde doet is nog maar de vraag. Het hangt af van verschil lende factoren. Zo mag de nieu we invulling van het complex niet op gespannen voet staan met landelijke of provinciale re gelgeving. Bovendien heeft Van Waveren nog niet precies in beeld in hoeverre de detailhan del bij de skihal een bedreiging vormt voor de huidige winkels in Terneuzen en omgeving. „Ver der wil ik graag weten wat de buurgemeenten Hulst en Sluis van de nieuwe plannen vinden. Ook daarover is nog geen helder heid." Positief Net zoals het dagelijks gemeen tebestuur en de plaatselijke on dernemersorganisaties staat Van Waveren positief tegenover een skihal. Ook vindt hij het pri ma dat de gemeente de 'konink lijke weg' bewandelt om de ver dere, nieuwe invulling van het complex mogelijk te maken. De gedeputeerde doet geen uit spraak over hoe het zal uitpak ken, maar uit zijn woorden spreekt twijfel. „Want een super markt is geen grootschalige de tailhandel of een bovenregiona le trekker. Tegelijkertijd ver baast het me dat LDZ in eerste instantie het plan voor een ski hal met een grote publiekstrek ker zoals een tuincentrum in diende, maar al heel snel daarna met allerlei andere zaken op de proppen kwam, die nodig zou den zijn om het project te doen slagen. Die gang van zaken roept op zijn minst twijfels op." finnr Edith Ramakers 1 MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg klin- [en zaterdag niet de bekende, plechtige sinterklaasliedjes, paar Sint en Piet worden door iet kinderkoor van de Zeeuwse muziekschool wel vrolijk bezon- P Jeen Zie de maan schijnt door |e bomen, makker staakt uw wild geraas, maai' de Peperno- tensamba, een zwarte Pieten beat en Welkom, welkom Sinter klaas, nieuwe stijl. In de biblio theek kunnen kinderen zich de ze zaterdag voorbereiden op de pakjesavond. Met alleen wat lijm, een schaar, crèpepapier en karton worden suprises ge maakt en rijmpjes worden in sneltreinvaart in elkaar gezet. De kinderen krijgen gouden tips voor een rijmpje aangereikt. En omdat sinterklaas en zwarte Piet bezongen moeten worden, laat jeugd van de Zeeuwse Mu ziekschool sinterklaasliedjes ho ren. Anne Marijke de Jong, is zang docente bij de muziekschool, die nog wel jong zangtalent kan ge bruiken. „Zingen is al leuk, maar samen zingen nog leuker", spoort ze de kinderen aan. Seline en Inger hebben weinig aanmoediging nodig. Ze hebben lol in zingen en ze kennen de nieuwe sinterklaasliedjes uit hun hoofd. Welkom Sinter klaas hoef je maar een keer te horen, dan weet je het al", zegt Inger. Ze hebben de liedjes op school en op de muziekschool ge leerd. „Ik vind Linkerbeen, rech terbeen (een dansje met zwarte Piet) wel het leukste liedje van alle moderne sinterklaaslied jes", zegt Seline. Thuis zingen ze de oude en de moderne sinterklaasliedjes door elkaar. „Maar toch vind ik de nieuwe niet leuker dan de oude sinterklaasliedjes", vindt Seli ne. De muziekdocente kan dat wel begrijpen. De traditionele liedjes zijn vertrouwd en daar kun je altijd op tenxgvallen. Die horen de kinderen al van jongs- af aan. door Mieke van der Jagt 's-H HENDRKSKINDEREN - Voorzitter Henk Hoogerland van de Goese raadscommissie Grondgebied mocht hem zater dag openen, de nieuwe hoofd entree van het dorp 's-Heer Hen drikskinderen, maar het perkje heeft zijn nut al een halfjaar be wezen. Wie maakt er nou een picknick tafel tegenover het populaire ter ras van café Oranjeboom, heb ben velen zich al afgevraagd. Het antwoord is: de Dorpsvere niging van 's Heer Hendrikskin- Kerstmarkt HANS WEERT - In zorgcentrum Maria Oord in Hansweert wordt zaterdag 9 december vanaf 13.30 uur een kerstmarkt gehou den. Er zijn onder meer tweede hands kerstspullen en zelfge maakte artikelen te koop. Van de opbrengst worden bewegings materialen voor de bewoners ge kocht. deren, en ze heeft gelijk gehad. Afgelopen zomer hebben de dor pelingen heel vaak fietsers hun toeristische route zien onderbre ken om een boterhammetje te eten of een bakje te doen uit de thermosfles. Bovendien is de nieuwe hoofdentx-ee de vaste ver zamelplaats geworden voor de jeugd, 's Ochtends om naai school te fietsen en in de avondu- ven om met z'n allen te gaan stappen. Dat het perkje met de bomen en het vi'olijke meubilair officieel zo lang ongeopend bleef, komt omdat de dorpsvereniging op Sinterklaas heeft gewacht. Die kwam Hoogerland niet alleen helpen met het doorknippen van een lint, maar had ook leeftocht meegebracht om het spulletje in te wijden. De kinderen van het dorp wil den daar natuuxiijk graag bij zijn. De ontvangstnximte van 's-Heer Hendrikskinderen heeft 14.000 eux-o gekost. Het meeste geld komt uit de dorpsbudget ten van de gemeente Goes, die 's-Heer Hendrikskinderen heeft opgespaard. Sinterklaas en zijn Pieten aan de picknicktafel op het zaterdag geopende perkje in 's-Heer Hendriks kinderen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt i fllSSENKERKE - De Noord- (jevelandse wethouder A. van der Maas heeft zijn zin: in janua ri ligt er een plan op tafel voor rerbetering van de bejaar- deimoninkjes in de dorpen. Jloe het gebeurt en door wie, kan me niet schelen, als het jaar gebeurt." Ie eigenaar van de woningen, foonzorg Nederland, heeft toe- ezegd 16 januari met een plan e komen. De wethouder: „Dat an neerkomen op sloop en ieuwbouw, op renovatie of op yerdracht naar een andere cor- "loratie. Het is niet de taak van - en gemeente om zich daarmee - ebemoeien. De corporaties zijn laar zelf mans genoeg voor." )estaat van de bejaardenwonin- - jen op Noord-Beveland is Van -IerMaas al langer een doorn in - ie! oog. „Het ene blokje meer lan het andere, want het is echt liet zo dat Woonzorg er nooit iat aan gedaan heeft. Maar luisjes zijn ei-g klein en er berei- ten ons regelmatig klachten nerde kwaliteit." .eegstand )p Noord-Beveland ontstond angzamerhand de vrees voor eegstand op tei-mijn. Her en der forden seniorenappartementen ebouwd, die groter, luxer en liet eens zo gek veel duurder - ijn dan de gelijkvloerse bejaar- ienwoninkjes. In Kats heeft Voonzorg een rijtje huisjes over jagen aan een andere corpo- atie: Zorgvoorwonen. Die heeft e woninkjes afgebi'oken en er andere, grotei'e, voor in de plaats gezet. Daarin wil ieder een wel wonen. Begin dit jaar heeft Van der Maas bij Woon zorg aan de bel getrokken met een ultimatum. Hij wilde voor het eind van het jaar uitsluitsel over de toekomst van de oude renhuisvesting op Noord-Beve land. Van der Maas: „Het is niet mak kelijk gebleken om het mes bij de juiste pex-soon op tafel te kiïj- gen, maar uiteindelijk was ik toch bij degene die beslissingen kon nemen. Die is hier geweest en we hebben in alle x-edelijk- heid de mogelijkheden doorge nomen. Woonzorg weet dat Zorgvoox-wonen en de RWS met projectontwikkelaar Mai'saki, de liuizen graag wil overnemen. Tot op zekex-e hoogte is daartoe ook de bereidheid aanwezig bij Woonzoi'g, maar daar zijn dan weer bepaalde voorwaarden aan verbonden. Ik ga me daar niet mee bemoeien. De paxtijen zijn met elkaar in gesprek, de mogelijkheden zijn verschil lend. Het zal van dox-p tot dorp verschillen of gekozen wordt voor x-enovatie, uitbreiding of nieuwbouw. Mij gaat het erom dat er voldoende seniorenwonin gen staan op Noord-Beveland, met een goede spreiding over de kernen en voldoende kwaliteit en toegankelijkheid. Dat zit er nu aan te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27