Oude tijden herleven aan Irislaan fL Het best ontwikkeld zijn de vingers PZC Broodrijders voorop tijdens eerste ronde dressuurcompetitie Synchroon-juichen VC Vlissingen verliest in lichtwedstrijd van RCS: 1-2 24 maandag 4 december 2006 door Koen de Vries VLISSINGEN - Oude tijden her leefden zaterdagavond aan de Vlissingse Irislaan. De lichtmas ten brandden en voor de kassa's stonden lange rijen toeschou wers. Het leek wel veertien jaar geleden, toen de VCV Zeeland aan zijn tweede en laatste sei zoen in het profvoetbal bezig was. Hel bestuur van de huidige zon dag-tweedeklasser VC Vlissin gen was op het idee gekomen om de derby met RCS (1-2) op zaterdagavond te spelen. Nu was het ook weer niet een super- creatief idee Voorzitter Piet de Jong was ook voorzitter ten tij de van het profavontuur van VC Vlissingen, later VCV Zeeland. Net als toen schudde hij in de be stuurskamer de handen van zijn collega-bestuurders van de te genpartij en die van allerlei KN- VB-functionarissen. Desondanks was het een gouden greep. De Jong telde liefst 900 toeschouwers, terwijl er op een gewone zondagmiddag gemid deld 150 belangstellenden langs de lijn staan. „Goed voor het voetbal en goed voor de club kas", vond hij. „Het levert al leen al 2300 euro extra entree geld op", had hij snel uitgere kend. „En dan hebben we het nog niet over de extra inkom sten van de kantine." Profniveau En warempel, niet alleen rond het veld deed het aan de tijden van de enige Zeeuwse professio nele voetbalclub ooit denken. Ook binnen de lijnen werd soms op profniveau gevoetbald. RCS' er Joey van der Zweep zette de toon toen hij in de zesde minuut de halve verdediging van VC Vlissingen in de luren legde en de bal via de kluts in het doel werkte: 0-1. Een kwartier latei- was het stiftje waarmee Dennis de Nooijer doelman Wilfred Po- ley verschalkte (0-2) ook al van profniveau. Dat was minder op zienbarend, want de Souburger heeft net als zijn tweelingbroer Gerard het profvoetbal nog in de benen en heeft ook nog wel wat vezels bioritme voor het voetballen van avondwedstrij den. Ook spelers als Dangelo Mar- tien. Zico Tomassoa, Hoessein Bouzamboe (RCS) en Mei-vin Niemantsverdriet (VC Vlissin gen) toonden profvoetbalpoten tie. Ze lieten dat echter niet de hele wedstrijd zien. .Joey van der Zweep liet op zijn ijzerster- ke begin een lange periode van knoeiwerk volgen en deed daar mee zichzelf en RCS behoorlijk tekort. „Ze willen vaak een acht voor zichzelf verdienen terwijl een zeven voor het hele elftal voldoende is", analyseerde RCS-trainer Alexander van Keu len. Het kost hem bloed, zweet en tranen om al die ruwe dia manten wat te slijpen en wat meer in dienst van het elftal te laten voetballen. Over het licht- duel met VC Vlissingen was hij tevreden. „We hebben niet goed gevoet bald, maar wel gevochten om de voorsprong vast te houden. Dat is al heel wat waard." Voor Vlis- singen-trainer Ruud Pennings was de lichtwedstrijd aan de Inslaan een déja-vu. Toen in Vlissingen op de zaterdagavon den nog profvoetbal gespeeld werd, stond hij onder de lat. En net als toen zo vaak gebeurde, moest hij ook nu met een neder laag op zak op huis aan. Pennings wist dus uit ervaring wat zijn spelers meemaakten. „Een lichtwedstrijd geeft altijd iets extra's", vertelde hij „Het geeft extra motivatie, zeker om dat er zo veel toeschouwers wa ren." Het was daarom des te opmerke lijker dat zijn ploeg te slap uit de startblokken kwam. Pas na de 0-2 van Dennis de Nooijer in de 22e minuut na een steekpass- je van Rodi Uranie begon zijn ploeg te voetballen. VC Vlissin gen kreeg een aantal prachtkan sen. waarvan Chiel Maranus de mooiste miste. Alleen voor keeper Roy Sallet kopte hij naast. Ook na de pauze miste de thuisploeg goede mogelijkhe- ummm ■nifld - RCS-keeper Roy Sallet kiest positie op het door lichtmasten fel beschenen veld aan de Irislaan. foto Lex de Meester den. Pas in de 86e minuut werd het 1-2. Peter de Jong profiteer de van een misverstand in de RCS-verdediging. Alfaro Pentu- ry liet de bal gaan omdat hij dacht dat zijn keeper 'laat maar' riep. Die zei echter 'ra ken'. Vaker Piet de Jong filosofeerde in de rust al hardop over meer wed strijden op zaterdagavond. Als het even kan, wil hij de lichtmas ten vaker laten branden. Hij ver wacht dat er meer ploegen van de zondagmiddag naar de zater dagavond willen uitwijken. „Ik verwacht niet dat elke ploeg het wil, maar van de vijf zullen er denk ik wel vier enthousiast zijn." Het mooiste is het natuurlijk wanneer op zaterdagavond Zeeuwse derby's aan de Irislaan kunnen worden afgewerkt. VC Vlissingen zou het toejuichen wanneer wat meer ploegen uit de provincie het tot tweedeklas niveau zouden schoppen. Ze moeten dan wel opschieten, want het ambitieuze Vlissingen wil opstomen in de vaart der vol keren. De hoofdklasse is het doel. Trainer Ruud Pennings, bezig aan zijn zesde seizoen, wil daar ook volgend jaar wel aan mee helpen. In de winterstop zal hij dat het bestuur vertellen. VC Vlissingen-RCS 1-2 (0-2). 6. Joey van der Zweep 0-1, 22. Den nis de Nooijer 0-2, 86. Peter de Jong 1-2. Gele kaart: Wilfred Po- ley en Youssef Ahrouch (beiden VC. Vlissingen), Joey van der Zweep (RCS). Scheidsrechter M.J. Voogt (Hellevoetsluis). Aantal toeschou wers: 900. VC Vlissingen: Wilfred Poley; Da niel Pattinama (71. Jerome Rivero- la), Peter de Jong, Sander Goedege- bure, Youssef Ahrouch; Mark Min- derhoud, Jordy Bakker, Tim van der Wies; Mervin Niemandsver driet, Danny ter Steege, Chiel Ma ranus (67. Menno van Tilburg). RCS: Roy Sallet; Zico Tomassoa, Gérard de Nooijer, Alfaro Pentu- ry, Dangelo Martien (87. Youssef Afkir); Remco Felius, Raymond Wolff (50. John BéntsChapkhook), Rodi Uranie; Joey van der Zweep, Dennis de Nooijer, Hoessein Bou- zambou (65. Josimar Pattinama). door Lucien Roelandt HEIKANT - In de Rabo Top Dressuurcompetitie Regio Zee land 2006/2007 lijken er voor de basisruiters slechts kruimels te rapen. Dat bleek zaterdag in het Hip pisch Sportcentrum Heikant, waar bij de start van de wed- strijdserie de profs met de poen gingen strijken. In de klasse Z2 eiste Jessica Nijpjes met He xagon's Replay de overwinning op. In de klasse Z1 ging het oran je erelint naar de Israëlische Raz Nitzani met Hexagon's Tru man. Mieke Evertse was de enige a- mateur in de klasse Z2 die een graantje uit de rijkelijk gevulde prijzenpot wist mee te pikken. De amazone uit Heikenszand stuurde de merrie Tyara naar de fraaie score van 67,50 procent. Ze leek daarmee voor een ver rassing te zorgen, maar werd doorlaatste starter Jessica Nijp jes met Replay alsnog naar de tweede plaats verwezen. Maar ze eindigde wel voor Chantal Nijpjes met Hexagon's Unchai ned. Progressie Ondanks de tweede plaats was Evertse best tevreden. Ze was vol lof over haar viervoeter. „Het is pas mijn tweede wed strijd op dit niveau. En Tyara gaf mij een supergevoel. We scoorden ook veel achten. Jam mer dat Tyara bij het appuyeren die fout maakte. Voor dat onder deel kregen we terecht een drie. Maar ik ben tevreden. De mer rie is pas zes en toont al een enorme progressie. Ik ga dan ook niets forceren. Dat is ook niet nodig, want de eigenaar heeft mij verzekerd dat de mer rie niet wordt verkocht en ik haar mag blijven rijden. Mijn tijd komt nog." In de klasse Z1 toonde Raz Nit zani zich de beste van de uit broodrijders bestaande kop groep. De amazone van de Hexa- gon-stal uit Schore stuurde de zwarte ruin Truman met 67,06 procent naar een overtuigende overwinning. De Israëlische bleef daarmee Mascha Boone 1 met Ukunda bijna vier procent voor. Nitzani's stalgenoot Jessica Nijpjes bezette met Utah met 62,79 procent de derde stek. De pas vijftienjarige Sander Osse I was met Kashmir met 61,18 pro- cent en de vierde plaats de beste amateur in deze klasse. Ondanks de dominerende rol I van de profs behoeven volgens het Brabantse jurylid Dinie Mouwen de liefhebbers beslist 1 niet te wanhopen: „Ik heb hier vandaag een groot aantal fijne talentvolle paarden mogen1 beoordelen. Ook onder de basisruiters liep er hier veel talent. Maar de profs hebben het rij kunstig iets beter voor el kaar. Daar lag vandaag het ver schil. Maar met goede begelei ding lijkt mij dat wel op te los- sen. In mijn ogen zijn de kaar ten dan ook nog lang niet ge- schud." Selectiewedstrijden In Heikant gingen ook de selec-1 tiewedstrijden om de tickets voor het Zeeuws kampioen schap van de klasse L2 van start. Met een overtuigende over-1 winning stelde Wilma Salm al- vast haar kandidatuur voor de titel. De pas zestienjarige amazo-1 ne uit Yerseke reed met de mer rie Victoria een bijna foutloze proef, goed voor een score van 71 procent. „Victoria is een heel fijn paard om te rijden. Ze heeft alles in zich wat een dres-1 suurpaard nodig heeft en be-1 schikt over een superkarakter. Ik vind het echter wat vroeg om over een kampioenschap te pra ten." Christiaan van Dorsselaar kon met Ulje L op een goed debuut terugkijken. De amazone üit Heikant reed de vijfjarige vos naar een totaal van 194,5 pun ten. De thuisrijder eindigde daarmee op een fraaie derde plaats. Evelien de Kesel uit Wa tervliet scoorde met Vou- lez-Vous een half puntje meer scoorde. door Henny Haggeman Nee, breedgeschouderde adonissen zijn het allerminst, de zeven mannelijke deelnemers aan het NK Urban Climbing in discotheek De Effenaar in Eindhoven. Ro man van der Werf is de kleinste (1.70 me ter) en weegt 61' kilogram schoon aan de haak. Wouter Jongeneelen is de langste (1.84 meter) en weegt 70 kilogram. Elk grammetje dat mee naar boven moet op de vier meter hoge klimwanden op kan teveel zijn. De best ontwikkelde lichaamsdelen van de pezige klimmers zijn hun vingers. Voor de wedstrijd krijgen de finalisten een 'inleestijd' van acht minuten. Als jonge honden krioelen ze door elkaar op het po dium en besnuffelen de vier obstakels die moeten worden genomen. Aanraken mag, klimmen nog niet. Techno-muziek dreunt niet aflatend door de zaal, volgepakt met achthonderd geduldig mee deinende toe schouwers. De pionier van de urban climbers was de Amerikaan George Polley, die in 1920 op zien baarde door zonder hulp- en be- schermmiddelen het Woolworth-building in New York te beklimmen, toen met 242 meter het hoogste gebouw ter wereld. Pol ley kwam tot net over de helft, toen hij werd ingerekend door de. politie. Oud zou de Human Fly niet worden. Hij stierf op 29-jarige leeftijd. Niet door een val van een gebouw maar door een tumor in zijn hersenen. Polley kreeg een waardig opvolger in de Fransman Alain Robert, die tegenwoordig overal ter wereld waar een hoog gebouw staat de plaatselijke overheid tot wanhoop drijft. Spider-Man heeft diverse arresta ties op zijn naam staan en in Kuala Lum pur - waar de Petronas Twin Towers staan (met 452 meter het hoogste gebouw ter we reld) - werd al i-ekening gehouden met zijn komst. Niettemin verraste de Fransman de lokale autoriteiten in 1997 toen bij het och tendgloren bleek dat hij al halverwege de top was. Ter hoogte van de zestigste verdie ping (op tweederde) werd de held alsnog gearresteerd. Serieuze sport „Met dit soort gekkigheid hebben wij niets te maken", benadrukt Joost Hofman na mens de organisatie van het NK. „Ik snap dat mensen bij klimmen gelijk aan Spi der-Man denken, maar hij is slechts een exentriekeling die niets met de klimsport te maken heeft. Urban climbing is een se rieuze sport, met olympische ambities." De Union Internationale des Associations d'Alpinisme (UIAA) is druk doende met een olympische lobby en urban climbing was al clemonstratiesport tijdens de winter spelen van Turijn, afgelopen februari. In ternationaal is er een heus wereldbekercir cuit. Waardering Wouter Jongeneelen, de Nederlandse top per, werd vorige maand vierde tijdens de wereldbeker in Moskou en kreeg daarop van NOCNSF de A-status toegevyezen. Een maandelijks bedrag - maximaal op lopend tot 1300 euro - voor topsporters. „Daarmee krijg ik waardering, maar het klimmen zelf ook", zegt vijfvoudig Neder lands kampioen Jongeneelen (28). „Dan word je serieus genomen." Jongeneelen raakte als vijfjarige op vakan ties in Zwitserland en Oostenrijk onder de indruk van de bergen. Op een braderie be klom hij zes jaar later voor het eei'st een klimwand en zette uiteindelijk in Neder land - waar sinds 1992 de klimhallen de grond uit spuiten - de jonge sport op de kaart. Vanaf 2000 is er een heus Neder lands kampioenschap, doorgaans gewon nen door Jongeneelen. Maar in Eindhoven wordt het niet de avond van Jongeneelen, die slechts vijfde wordt. Dat is ver bene den zijn stand. „Keelontsteking", veront schuldigt de gevallen favoriet uit Teterin- gen zich. Outsider Ferdinand Schulte imponeert wel en wordt kampioen. Hij springt bij het derde obstakel onder meer vanuit een moeilijke - volgens iedere leek onmogelij ke - positie omhoog, blijft hangen met zijn vingers en wurmt zich naar de top. Het pu bliek - allang gegrepen door de zinderende spanning - is buiten zinnen. Schulte (28) kent de Franse Spider-Man. „Ik heb veel respect voor hem, want hij brengt het klimmen naar een andere di mensie", zegt Schulte. „Maar ik zou zoiets nooit doen. Elk foutje is fataal. Als een vo gel op je hoofd poept en je schrikt, lig je al beneden." GPD Snelwandelaar De Australische atleet Nathan Deakes heeft zaterdag het wereldrecord 50 ki lometer snelwandelen verbeterd. Deakes kwam bij een wedstrijd in Geelong tot een tijd van 3.35.47. Dat was 16 seconden snel ler dan de oude toptijd die sinds augustus 2003 op naam stond van de Pool Robert Korzeniowski. Die liep zijn tijd (3.36.03) destijds bij de wereldkampioenschappen in Parijs. Deakes lag na 40 kilometer zelfs twee mi nuten onder het recordschema maar raakte in de slotfase welhaast uitgeput. Deakes (29) behoort al enkele jaren tot de wereld top maar wist nog geen olympische- of we reldtitel te bemachtigen. Wel was hij derde bij de Spelen van Athene op de 20 kilome ter. RUGNUMMER Wouter Jongeneelen is veelvuldig Nederlands kampioen Urban Climbing, maar raakt in Eindhoven zijn titel kwijt aan een andere Spi der-Man. foto Fotopersburo van de Meulenhof De 48-jarige jockey Russell Ba- ze heeft op de renbaan van het Califomische San Mateo geschiede nis geschreven. Baze behaalde voor de 9531e keer een overwinning, dit maal op de merrie Butterfly Belle. De Canadees brak daarmee het oude record dat op naam stond van de Amerikaan Laffit Pincay die in 2003 zijn succesvolle loopbaan beëindigde. Pincay was op de ren baan aanwezig om zijn opvolger te eren. Baze denkt nog niet aan stop pen; hij wil de grens van 10.000 overwinningen slechten. DOHA - De Chinese turnsters hebben gisteren tijdens de Aziatische Spelen in Doha de gouden medaille gepakt in de teamwedstrijd. Pang Panpan, Zhou Zhuoru, He Ning, Han Bing, Cheng Fei en Zhang Nan eindigden samen voor Zuid-Korea (zilver) en Japan (brons). Op het podium traden de Chinese meisjes ook op als team. Ze juichten op identie ke wijze. De handen gingen tegelijk de lucht in, met links de knuffel en rechts het bloeme tje. foto Bobby Yip/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24