PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Karla Peijs of Frank Kerckhaert Minister: schooldeur op slot PZC Vu) 15 Nog twee kandidaten in de race voor opvolging commissaris van de koningin Joviaal en vol humor Geen markant profiel Botsing bij Breskens eist leven Pinochet balanceert op randje van dood |HR DUBBELGLAS Glashandel MELIESTE cntena ^^rnidda ZVJ 5 Herfstachtig met enkele buien en een stevige zuidwester, kracht 5 tot 7. Middagtemperaturen rond 11 graden. 248e jaargang no. 286 maandag 4 december 2006 los nummer 1,30 Davis Cup voor Rusland internet: www.pzc.nl door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Kar la Peijs van Verkeer en Wa terstaat of burgemeester Frank Kerckhaert van Hen- gelo. Deze week is duidelijk wie van hen de nieuwe com missaris van de koningin in Zeeland wordt. Beiclen zijn lid van het CDA. De kandidatuur van Karla Peijs is al geruime tijd een publiek ge heim. Diverse bronnen hebben bevestigd dat zij alleen nog con currentie heeft te duchten van Kerckhaert. Begin deze week be slist de vertrouwenscommissie van de provincie welke naam bo venaan moet staan in de voor dracht aan minister Remkes (VVD, Binnenlandse Zaken). Peijs heeft de afgelopen maan den als minister 145 miljoen eu ro beschikbaar gesteld voor pro jecten in Zeeland. Onlangs besloot het kabinet de ontslagleeftijd voor commissa rissen van de koningin te verho gen van 65 naar 70 jaar. Dat DEN HAAG - Met Karla Ma ria Henriëtte Peijs (1944) haalt Zeeland een bestuurder van naam binnen. Als minis ter van Verkeer en Water staat is ze erin geslaagd popu lair te worden bij regerings partijen én oppositie in de Tweede Kamer, zoals onlangs bleek bij de begrotingsbehan deling van haar ministerie. Peijs is gegroeid in haar rol. Na haar studie economische en organisatiesociologie in Nijmegen en Amsterdam schopte ze het tot een van de machtigste zakenvrouwen van Nederland. Tegelijkertijd was ze actief als politicus in de Provinciale Staten van Utrecht (1982-1989) en het Europees Parlement (1989-2003). Nadat ze in 2002 bedankte voor een post als staatssecre taris van Economische Za ken, bleek ze een jaar later wel bereid toe te treden tot het tweede kabinet Balkenen de, als minister van Verkeer en Waterstaat. Ze moest er commissariaten van onder meer Aegon en VendexKBB voor opgeven. Als minister onderscheidde ze zich vooral door het leggen van veel asfalt. Kritiek kreeg ze voor haar aanpak van de Hogesnelheidslijn, die steeds langer op zich liet wachten en steeds duurder werd. Ander zijds werd haar van links en rechts lof toegezwaaid voor het terugdringen van het aan tal verkeersslachtoffers. Op dat gebied wacht haar in Zee land een schone taak, want te gen de landelijke trend in is dat aantal hier het afgelopen jaar flink gestegen. De afgelopen maanden heeft Peijs 145 miljoen euro in de richting van Zeeland gescho ven, voor onder meer een ont wikkelingsfonds voor het zee reservaat bij Schouwen, de veiligheid van de wegen, een verdiept spoor in Goes en na tuurlijk de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Peijs beschikt over uitsteken de contacten in binnen- en buitenland, ze neemt voor- en tegenstanders voor zich in met haar jovialiteit en humor, maar heeft als minister ook gezag opgebouwd. Zo revan cheerde ze zich in- het heikele HSL-dossier door dat te kop pelen aan de verdieping van de Westerschelde, waardoor de onwillige Belgen door de bocht gingen. Peijs kent Zeeland goed. Ze is getrouwd met een Zeeuw en bezit een tweede huis in Kort- gene. DEN HAAG - F.A.M. (Frank) Kerckhaert is Zeeuw van ge boorte. Hij komt uit Westdor- pe, maar verliet zijn geboorte streek om in Tilburg sociale wetenschappen te gaan stude ren. Hij keert misschien als commissaris van de koningin naar Zeeland terug. Kerckhaert (1950) heeft lang in de luwte geopereerd. Hij was ambtenaar voor hij in 1990 toetrad tot de directie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Tot die tijd was hij ook (vanaf 1982) gemeenteraadslid in Arnhem. Gedurende twee jaar was hij daar wethouder. Zes jaar geleden werd hij bur gemeester in Hengelo. Afgelo pen zomer werd zijn ambtspe riode met zes jaar verlengd. „Ik heb Hengelo wel een beet je leren doorgronden", zei hij in de Twentsche Courant- /Tubantia. „Kan nog rustig zes jaar door. Daar komt bij dat ik ook niet zo hopperig ben." Kennelijk was de vacature van commissaris in Zeeland aantrekkelijk genoeg om hem van gedachten te doen veran deren. In Hengelo heeft Kerckhaert zich onderscheiden door een harde aanpak van coffees hops en bordelen. Ook intro duceerde hij cameratoezicht in de binnenstad. Hij heeft zich sterk gemaakt voor een beter imago van Hengelo in Nederland. Wellicht kunnen die ervaringen hem helpen een Zeeuwse imago-campag ne nieuw leven in te blazen. Zijn aansporing aan de Hen- geloërs om hun Calimeroge- voel af te schudden en 'trots' te zijn op hun stad, deed lo kaal veel stof opwaaien. Het ligt voor de hand dat Ker ckhaert als voorzitter van het dagelijks provinciebestuur veel ruimte geeft aan de gede puteerden. Misschien dat hij daarom ho ge ogen gooit. Over het feit dat hij wat bleekjes afsteekt tegen charismatische manne tjesputters die hem voorgin gen als burgemeester van Hen gelo, merkte hij op dat 'het niet meer zo is dat iedereen naar links gaat omdat de gro te leider dat zegt'. Liever samenwerken dan dic teren. Dat zal Gedeputeerde Staten aanspreken. Ander zijds erkende Kerckhaert in het interview (met de Twent sche Courant/Tubantia) ook dat hij geen uitgesproken pro fiel heeft. „Ik ben niet zo'n buitenkant-persoon. maakte de weg vrij voor Peijs, die 62 is. In augustus liet ze we ten niet meer beschikbaar te zijn voor een nieuw kabinet, maar ook nog lang niet aan haar pensioen te gaan beginnen. „Ik wil nog wel graag doorwerken tot mijn zeventigste." Toch is haar benoeming nog geen gelopen race. De vertrou wenscommissie lijkt er nog niet uit te zijn. Kerckhaert (56) is een geboren en getogen Zeeuws-Vlaming. Hij komt uit Westdorpe. Hij was onder meer wethouder in Arnhem en direc teur van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Hij heeft niet de naam en het charisma van Peijs, maar juist zijn dege lijkheid en onopvallendheid zou den hem voor een deel van de vertrouwenscommissie aantrek kelijk maken. Vrijdag wordt de voordracht voor de nieuwe com missaris van de koningin be kend gemaakt, nadat eerst Pro vinciale Staten erover hebben gesproken. Peijs was gisteren niet bereikbaar. Twee weken ge leden liet ze de PZC nog weten geen commentaar te willen ge ven op haar mogelijke aspira ties. Kerckhaert zei gisteren dat zijn kandidatuur 'helemaal niet aan de orde' is. door Serge Sekhuis MAASTRICHT - Om 'vreselijke incidenten' zoals de moord op Jesse Dingemans in Hoogerhei- de, te voorkomen, moet in alle basisscholen standaard de deur op slot. Daarnaast moeten ge meenten ervoor zorgen dat meer uitkeringsgerechtigden dan nu als conciërge, klassen-assistent of portier op scholen aan de slag gaan. Dat zei CD A-minister Van der Hoeven (Onderwijs) zaterdaga vond in reactie op de emotionele roep van ouders in het West-Bra bantse dorp en elders in het land om de veiligheid op scho len te verbeteren. Veel ouders zijn sinds de nog onverklaarde moord op de onschuldige scho lier bezorgd over hun eigen kin- Doden bij explosie Halland LONDEN - Twee brandweerlie den zijn gisteren bij het Engelse Halland om het leven gekomen. Dat gebeurde bij een brand na een explosie van een vuurwerk opslag. Zeker twaalf personen raakten gewond. Enkele gewon den zouden er ernstig aan toe zijn. De rookwolk die ontstond na de ontploffing was kilometers ver in de omtrek te zien. Dat meldde de Britse omroep BBC gisteravond. ANP deren, die mogelijk hetzelfde kan gebeuren als mensen die daar niets te zoeken hebben schoolgebouwen binnen kunnen dringen. „Volgens mij is het heel simpel, je doet gewoon altijd de deur op slot. Aan de voor- en aan de ach terkant. Ook als er lessen zijn. De school op slot moet een stan daard regel worden", betoogt Van der Hoeven, die overigens erkent dat dit 'in veel van de ze venduizend basisscholen al da gelijkse praktijk is.' De minister brengt vandaag een bezoek aan basisschool Klim-Op in Hooger- heide. Om uitkeringsgerechtigden als conciërge, klassen-assistent of portier op een school te laten werken, zouden de gemeenten geld kunnen aanwenden dat voorheen werd gebruikt om Mel- kert- of ID-banen te vervullen. Het huidige kabinet besloot de gesubsidieerde banen af te schaf fen, maar volgens de minister is het geld dat gemeenten van het Rijk krijgen 'weliswaar niet meer als zodanig geoormerkt, maar bestaat het budget nog wel'. GPD pagina 3 Julien C. ontkent moord Castro niet bij eigen galafeest De geruchten dat de Cu baanse president Fidel Cas tro stervende is, zijn toege nomen nadat hij dit week einde niet aanwezig was bij de, uitgestelde, festivi teiten voor zijn verjaardag. Zijn vervanger, broer Raül, zei dat hij be reid is te praten met de VS. Drukkerij boos over concurrentie Een oproep van het Administratief Dienstencentrum Zee land aan de gemeenten, om voortaan hun drukwerk door ADZ te laten verzorgen, is de commerciële Zeeuwse druk kerijen in het verkeerde keelgat geschoten. ADZ kan dankzij de gemeentelijke subsidies on der de marktprijs werken. Feyenoord dwingt bewondering af Feyenoord dwong gisteren in de thuiswedstrijd tegen SC Heerenveen bij vriend en vijand bewondering en respect af: 4-3. De zwaarbe vochten zege leidde echter niet tot een spontaan feest in De Kuip. Daarvoor zijn de herinneringen aan de rel len met de supporters afge lopen week in Nancy nog te vers. Basso richt zich op Giro en Tour De Italiaanse wielrenner Ivan Basso trekt zich niets meer aan van de dopingaffaire die hem vorig jaar uit de Tour de France hield. Basso wil komend seizoen in dienst'van de Amerikaanse ploeg Discovery Channel pie ken in de Tour en de Giro. Zaterdag werd het rittenschema van de Giro gepresenteerd. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11 en 13; Sport: 15, 16, 17,18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 door Frans Lindenkamp Ongeveer 1500 mensen lopen mee in de gistermiddag gehouden stille tocht voor de omgebrachte Jesse Dingemans (8). foto Robert Vos/ANP CARACAS - De Chileense ex-di- tactor Augusto Pinochet (91) heeft gisteren een spoedoperatie ondergaan. Artsen in het militaire hospitaal in Santiago brachten in de vroe ge ochtend een bypass aan. Lo kale media meldden gister avond dat hij nog een tweede hartoperatie moet ondergaan. Een woordvoerder van de fami lie zei later dat er geen nieuwe operatie nodig was. Het ging om een 'revisie' van de eerdere in greep. Pinochet, die Chili tussen 1973 en 1990 met ijzeren vuist regeer de, werd zaterdagnacht in aller ijl naar het ziekenhuis vervoerd nadat hij thuis getroffen was door een zware hartaanval. Zijn jongste zoon Marco Anto nio verklaarde na de geslaagde operatie, dat de artsen zijn va der praktisch uit de dood heb ben teruggehaald. „Ons lot ligt in Gods handen en die van de be handelend artsen", zei hij bij het verlaten van het militaire ziekenhuis. Pinochet is bij be wustzijn en ademt op eigen kracht. De medici noemen zijn situatie stabiel, maar onvermin derd kritiek, gezien zijn hoogbe jaarde leeftijd. Pinochet, onder wiens bewind ruim drieduizend linkse activisten werden ver moord, lijdt aan suikerziekte. Ook werd hij de laatste jaren ge troffen door enkele lichte her senbloedingen, die hij volgens zijn tegenstanders misbruikte om uit handen te blijven van jus titie. Onlangs verbaasde de ge pensioneerde' generaal de we reld nog met een verklaring waarin hij alle politieke verant woordelijkheid voor de mensen rechtenschendingen tijdens zijn regime op zich nam. Tot dan toe had hij altijd beweerd dat onder geschikten op hoge posten over de schreef waren gegaan. GPD (Advertentie) Advertentie Super isolerend! Vakkundige montage Livingstoneweg 20, Goes. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl BRESKENS - Bij een zware botsing op de N58 tussen Breskens en Schoondijke is gisteravond om tien voor half zeven een dode gevallen. De auto van het slachtoffer werd in de flank aange reden. De bestuurder zat bekneld en moest door de brandweer van Breskens uit de auto worden gehaald. Hij overleed ter plaatse. De be stuurder van de tweede auto raakte lichtge- (post)bankrekeningnummer: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 lk geef daarbij éénmalig toestemming voor incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad, U Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso (G 21,50)". pet kwartaal mei automatische incasso (€61.50)*. D per jaar met automatische incasso 236,00)* met gratis PZC-paraplu wond. Bij het ongeval was ook een derde auto betrokken. Die liep lichte blikschade op. Het ongeluk vond plaats op een donker gedeelte van de weg; door de regen was er bovendien sprake van slecht zicht. Over de toedracht kon de politie gisteravond laat nog geen mededelin gen doen, net zo min als over de identiteit en herkomst van het slachtoffer, foto Peter Nicolai kijk op Mvwprc.nl/abonneren bel gratis 0800-0231231 ol stuur deie bon naar. P2C. afdeling lerersscrvice Antwoordnummer 713,-4460 WB Goes 7 11688N5555301 het alfabet van Zeeland mm mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1