Schokeffect dankzij ontslag Jan Kikken tussen de hooligans PZC Loze kreten uit de Tweede Kamer Kenneth Perez accepteert schorsing Daviscup-finale in evenwicht Van den Herik moet weg bij Feyenoord 20 RKC verslaat Sparta na gedwongen vertrek trainer Koster zaterdag 2 december 2006 van onze sportredactie AMSTERDAM - Ajax-aanval- ler Kenneth Perez accepteert het schikkingsvoorstel dat de KNVB hem heeft gedaan naar aanleiding van de racistische belediging van een grensrech ter voor 'kankerneger'. De Deense aanvaller mag vijf wed strijden niet meedoen en moet 12.500 euro boete betalen. Perez accepteert de straf 'uit respect voor de mensen die ik met mijn opmerking heb ge kwetst', zo zegt hij op de websi te van Ajax. Ook denkt hij dat acceptatie van de straf de beste manier is om de publieke dis cussie tot bedaren te brengen. Verder vindt de speler van Ajax dat de verontwaardiging over zijn belediging heeft ge leid tot een straf die 'ik in mijn hart als onevenredig hoog er vaar'. Perez benadrukte dat hij geen racist is. Hij beloofde vori ge week al dat hij een voetbal- clinic zal geven in de Bijlmer. Ook zal hij een bedrag aan een goed doel schenken. „Ik hoop dat de KNVB met mijn boete hetzelfde zal doen." Door zijn schorsing mist Perez de duels met Willem II, AZ, Zul- te-Waregem, Excelsior en Vites se. Tijdens de laatste wedstrijd van dit jaar mag hij weer mee doen. Op 30 december speelt Ajax uit bij NEC. De aanklager betaald voetbal van de KNVB baseerde zijn voorstel op de Fifa-reglemen- ten. Hij hield rekening.met het feit dat Perez zijn excuses heeft aangeboden en Ajax zich van de uitspraken heeft gedistanti eerd. De manier waarop de club afstand nam van de opmer king van Perez was echter zeer summier. Voorzitter John Jaak- ke liet zich alleen horen op Ra dio 1, waar hij verklaarde dat een racistische belediging als 'kankerneger' ontoelaatbaar was. GPD Mooie avond koploper RBC RIJSWIJK - Halverwege de com petitie in de eerste divisie heeft RBC opnieuw goede zaken ge daan. De koploper uit Roosen daal versloeg Stormvogels Tel star (2-4), voor aanvang nog de nummer vier. Het verschil met De Graafschap blijft wel vijf punten. De naaste belager uit de Achterhoek won bij MW (3-1). Van de achtervolgers liet naast Telstar ook FC Dordrecht pun ten liggen. Dordrecht ging op ei gen veld onderuit tegen Go Ahead Eagles, 2-1. Sjoerd Ars maakte het winnende doelpunt voor de Deventenaren. Door een treffer van Dirk Jan Derksen won VW-Venlo in Limburg van FC Emmen, 1-0. FC Den Bosch haalde thuis uit tegen Volendam, 3-0. Nyron Wau, Barry Maguire en Arturo ten Heuvel maakten de doelpun ten. Volendammer Erik Wegh kreeg na een uur - en bij een stand van 2-0 - de rode kaart. RBC kwam na bijna een half uur op voorsprong door Edouard Duplan. Richmond Bossmann maakte in de 37e mi nuut gelijk, maar nog voor de rust liepen de Roosendalers door Danny Guijt verder uit. Na de hervatting scoorde Benjamin Martha twee keer voor de forma tie van trainer Robert Maas kant. Meivin Holwijn maakte nog een doelpunt voor Telstar. Met zijn dertiende treffer van het seizoen zette Berry Powel De Graafschap op voorsprong bij MVV. Aziz Moutawakil maakte gelijk voor de Limbur gers. Na ongeveer een uur zorg de Reinier Robbemond voor de 2-1 voor de Doetinchemmers, Jhon van Beukering zorgde nog voor de nummer drie van De Graafschap. ANP Adrie Bogers had na het ontslag van Adrie Koster en diens assis tent Ton Verkerk gisteravond voor het eerst de zeggenschap over het eerste elftal van RKC Waalwijk. Veel soeps was het met tegen Sparta, al werden er wel drie punten gepakt tegen de concurrent: 2-1. door Maarten van Helvoirt WAALWIJK - Bogers heeft in zijn eerste dagen als inte rim-trainer gehamerd op een heid. Daarom nam hij donder dag na de training voor het duel met Sparta de reserves even apart. „Jongens, ook jullie ho ren erbij, ook al hebben jullie nu geen basisplaats. Ik hoop dat jullie je dat realiseren. Want het is belangrijk dat we nu als groep bij elkaar blijven." De se lectie van RKC herbergt een aan tal kampjes en een aantal rotte appels. Bogers: „Het viel me bij de eer ste training direct op dat er heel negatief op elkaar werd gerea geerd. Er is een lage acceptatie grens. Dat heeft natuurlijk ook wel te maken met de slechte re-, sultaten van de afgelopen maan den." Voortvarend Gisteravond tegen Sparta begon zijn ploeg echter voortvarend. De Waalwij kers zetten vanaf de aftrap druk op de tegenstander, wat het eerste half uur resulteer de in twee ballen op de lat, ze ven corners en één goal. Die viel in de 27e minuut uit een verre in gooi van Cerezo Fung A Wing. De bal werd door alles en ieder een gemist, totdat Pius Ikedia bij de tweede paal met een snoekduik raak kopte. Goed voor het groepsgevoel, want al zijn medespelei's kwamen de olij ke Nigeriaan feliciteren. De 1-Q bleek voor RKC echter niet de opmaat naar meer. Want Sparta legde in het kwartier tot. de rust bloot dat het elftal ook onder de nieuwe trainer kwetsbaar is. Bouaouzan, met afstand de bes te van het veld, ontdeed zich simpel van Dustley Mulder en toen de bal via via vervolgens op de rand van de zestienmeter belandde, grepen Milano Koen- ders en Fung A Wing niet in. Spartaan Jeffrey Vlug deed dat wel en schoot hoog in het doel de 1-1 binnen. Smeeken Ten opzichte van de laatste wed strijd onder Adrie Koster (tegen Willem H) had Bogers weinig veranderingen in het elftal aan gebracht. „Ik heb voor een op stelling gekozen, waarvan ik denk dat nu het beste is." Dat RKC er in beginsel vol voor ging, was te voorspellen. Maar ook onder Bogers hield de ploeg dat niet langer dan een half uur vol. Het 'bloed, zweet en tranen' waar de supporters vanaf de tri bunes om smeekten, bleef name lijk de hele tweede helft uit. Het spel werd ook slordiger, de gaten tussen de linies groter en het foeteren en hoofdschudden naar elkaar na mislukte passes nam hand over hand toe. Tot Dustley Mulder vijf minuten voor tijd met een strak afstands schot de 2-1 aantekende. Hij werd door de hele groep geknuf feld als de redder van de avond. De drie punten waren in Waal wijk meer dan welkom. GPD Ricky van den Bergh van RKC Waalwijk (links) in duel met Sparta-speler Anthony Obodai. foto Marco de Swart/ANP Opmars golfer Lafeber in VS LA QUINTA - Maarten Lafeber heeft zich uitstekend her steld van zijn middelmatige eerste ronde in het finale kwalificatietoernooi voor het Amerikaanse golfcircuit. Op de Jack Nicklaus Course van La Quinta in Californië kwam de 31-jarige Nederlander tot 67 slagen. Hij sloeg vijf birdies in een foutloze ronde. De eerste ronde speelde hij in 75 slagen. Met totaal 142 kwam hij op de vijftiende plaats terecht. De Amerikaan Rich Barcelo nem met 135 slagen de leiding in het klassement over van zijn wegge zakte landgenoot Scott Gutschewski. Het finale kwalifica-i tietoernooi voor de US PGA Tour gaat over 6 dagen met 108 holes. De beste 30 van 162 finalisten vex-dienen een kaart voor het lucratiefste golfcircuit van de wereld. ANP Svindal wint eerste combinatie BEAVER CREEK - Skiër Aksel Lund Svindal heeft de eerste wereldbekerwedstrijd van de combinatie op zijn naam geschreven. De Noorse skiër kwam in Beaver Creak op de afdaling en de slalom tot een tijd van 2.06,74. Voor al op de slalom was Svindal niet te stoppen. De Ameri kaan Bode Miller ging na de afdaling aan de leiding' maar op de slalom miste hij een poortje. Svindals landgenoot Mare Berthod eindigde op de tweede plaats en de Oostenrijker Rainer Schönfelder werd derde. Later won Bode Miller de voor de wereldbeker tellende af daling. De Amerikaanse wereldkampioen was een fractie sneller dan de Zwitser Didier Cuche. Millers landgenoot Steven Nyman eindigde als derde. GPD Larsson naar Manchester United MANCHESTER - Henrik Larsson maakt een opmerkelij ke rentree in de top van het internationale clubvoetbal. De Zweedse spits vertrekt op huurbasis naar de Engelse topclub Manchester United. De 35-jarige Larsson kwam onder meer uit voor Feyenoord, Celtic en Barcelona. Na zijn Spaanse avontuur keerde hij afgelopen zomer terug bij Helsingborg in Zweden. De Zweed gaat op 1 januan aan de slag bij Manchester en blijft tot 12 maart. ANP Veldhuis verbetert stokoud record EINDHOVEN - Marleen Veldhuis heeft bij de kwalifica tiewedstrijden voor de WK zwemmen het 24 jaar oude Ne-j derlands record op de 200 meter vrij verbeterd. Ze tikte aan in een tijd van 1.58,26. Het oude record stond sinds augustus 1982 met 1.59,53 op naam van Annemarie Ver stappen. Ook Inge Dekker dook met de tweede tijd van 1.59,50 onder het record van Verstappen. ANP Elfstedentocht op eigen risico LEEUWARDEN - Deelnemers aan een volgende Elfste dentocht doen dat voortaan op eigen risico. De vereniging De Friesche Elf Steden zal tijdens de jaarvergadering op 15 december hiervoor de statuten wijzigen. De vereniging, aanvaardt geen enkele aansprakelijkheid meer voor onge vallen, overlijden of lichamelijk letsel, noch voor diefstal en vermissing" van geld en goederen. De verandering is in gegeven door de gebeurtenissen tijdens de Nijmeegse Vier daagse, waar afgelopen zomer een docle viel. In eerste in- - stantie werd de organisatie van het evenement verant woordelijk gesteld. GPD Schouwse fan: ME oorzaak GOES - Niet alleen een flin ke hoeveelheid Feyc- noord-hooligans heeft zich donderdag in Nancy mis dragen. Ook de Franse ME is schuldig aan de ongere geldheden. Dat vindt een Schouwse Feyenoord-sup- porter die niet met naam in de krant wil komen. De 22-jarige inwoner van Oosterland was met drie vrienden uit Bruinisse en Oosterland in Nancy om de wedstrijd van zijn club bij te wonen. Ze hadden als ge registreerde Feyenoord- supporters in Nederland kaartjes gekocht. „We waren 's middags in de stad. Daar was het heel gezellig. Toen we met een clubje Nederlanders aan het praten waren, onder wie een paar Nederlandse politieagenten, stopte een Frans ME-busje. De agen ten begonnen meteen met traangasgranaten te schie ten. Het was een bizarre er varing. Die mannen waren behoorlijk opgefokt." Hoewel' de cafés in Nancy na het eerste oproer dicht gingen, konden de vier vrienden toch nog ergens naar binnen om het toilet te bezoeken. Toen ze weer naar buiten gingen, wer den ze door de ME be dreigd met pepperspray. „Toen we gisteren thuis kwamen, hoorden we al leen maar verhalen over supporters die zich misdra gen hebben. Daar ben ik het niet mee eens. Dit ver haal moet ook verteld wor den." door Frits Bakker MAASTRICHT - De schrik zit hem na een avondje voetbal nog in de benen. „Het voelde net als of ik in een gevangenkamp zat", zegt Jan Kikken, teamleider van de Goese biljarters van Delta/Frans Bevers op de dag nadat hij Feyenoord was achter na gereisd naar Nancy. „We wer den opgejaagd met traangas, om singeld en konden geen kant uit." Een biljarter tussen hooli gans. „Het was verschrikkelijk om mee te maken." Jan Kikken beschi'ijft de sfeer in het Franse stadion als vijan dig en oncontroleerbaar. „Ik zat samen met mijn zoon en twee vrienden in het vak met de hooli gans, met mensen die zonder kaartje naar daar waren ge reisd. We waren met zo'n twee duizend, schat ik. Minstens dui zend, maar misschien nog wel meer, waren alleen op rotzooi uit. Die keken niet eens naar het voetbal. Ze wilden vernielen, ru zie maken en de meesten waren met eens als Feyenoorders ge kleed. Wij stonden daar tussen met zijn vieren, beduusd, als op- i vee." was." „We konden daar nergens kaartjes kopen", vertelt Kikken. „Na verloop van tijd zijn we naar het stadion vertrokken om het daar te proberen. Bij het eer ste loket hadden ze niets, via een stand van informatie hoor den we dat we naar het loket oost moesten gaan. Daar kregen we gelijk kaartjes. We kochten er vier voor twintig euro per stuk, werden gefouilleerd en konden zo naar binnen." Het stadion liep even later vol met Fransen en supporters van Feyenoord. „Wij zaten in het vak naast de Rotterdammers die met een combikaart waren geko men. Bij ons zaten de relschop pers. Ze begonnen gelijk ruzie te maken met de bewakers en wilden tijdens de wedstrijd het andere vak in. Ik voelde dat er rotzooi op komst was. Wij zijn naar boven in het vak gevlucht, maar omdat we na verloop van tijd omsingeld waren, konden Middaguren De Limburgse biljartfanaat voel de in de middaguren al aanko men, dat het die avond uit de hand kon lopen. „Wij waren met de auto naar Nancy gereden en hadden geen kaartjes. Daar om gingen we eerst de binnen stad in, om daar iets te kopen. Daar zagen we al wat suppor ters rondhangen, maar in de ca fés was het nog vrij rustig. De Fransen voelden wel dat er iets in de lucht hing, want ineens werd er geroepen dat het bier op MOSKOU - Na de eerste dag van de finale van de Daviscup tussen Rusland en Argentinië is de stand gelijk, 1-1. David Nalbandian zorgde voor evenwicht door Marat Safin in drie sets te ver slaan: 6-4 6-4 6-4. Eerder had Nikolai Davidenko de Russen op voorsprong gezet door te winnen van Juan Ignacio Chela (foto). foto Sergei Karpukhin/Reuters we geen kant meer op." Wat zich afspeelde in het vak met hooligans had Jan Kikken, ei genlijk supporter van Fortuna Sittard, nooit eerder gezien in een stadion. „Ik zag overal men sen die te veel gedronken had den of aan de pillen hadden ge zeten. Niet dat er veel gevoch ten werd. Ze waren vooral op standig tegenover de leiding in het vak. Ik heb niet eens gepro beerd om er iets van te zeggen, want ze waren toch van de we reld. En eigenlijk waren wij al blij dat we met rust werden gela ten." Traangas „We hebben na de wedstrijd nog zo'n anderhalf uur vastgeze ten", vertelt Kikken over de be nauwde laatste uren in het sta dion. „Dat traangas van de poli tie maakte het allemaal nog er ger. Ik hield wel een sjaal voor mijn mond, maar het gas kwam in mijn ogen. We moesten na de wedstrijd in het vak blijven tot dat alles was vertrokken. Daar na mochten we wij weg, omsin geld en opgejaagd. Ik voelde, zo als we daar liepen, dat we moes ten proberen weg te komen. Dat hebben we gedaan. Toen ieder een rechtsaf sloeg, zijn wij links gegaan. En een half uurtje daar na hadden we de auto gevon den.'" Morgen is Jan Kikken in Goes gewoon weer bij de biljarters van Delta. „Ik ben een liefheb ber van voetbal en mijn zoon is al heel lang supporter van Feye noord. We dachten dat dit een mooie gelegenheid was om met de club mee te reizen. Het was maar drie uurtjes rijden van Maastricht, maar dit zal ons nog lang bijblijven. Het was een ver schrikkelijke ervaring." Langgeleden, toen in Middelburg op de plaats waar het doorzichtige gebouw van Rijkswaterstaat gevestigd is, het zwembad stond, hing aan de muur van de kantine een afgebroken stoeltje. Feyenoord-Tottenham Hots pur. had de kantinebaas er met krijt op geschreven. Het was een soort trofee. De kantinebaas had niet alleen de voet balwedstrijd bijgewoond, hij had ook de razernij van de Engelse supporters overleefd en kans gezien een afgebro ken stoeltje mee naar huis te nemen. Mijn moeder roemde in die tijd de En gelse supporters om het zogenaamde community singuig. Het hele stadion zong tal van voetballiederen als één man mee. Machtig mooi. Iedereen leek maat te kunnen houden, niemand zong vals! Dat stoeltje leerde me dat er in Enge land meer tussen hemel en aarde was dan community singing. Het was 1974 en wereldwijd werd schande gesproken van het dierlijk gedrag van de Engelse hooligans. De roep om harde actie klonk luid. In de tussenliggende 32 jaren is er veel veranderd op het mondiale voetbalto- j neel. Ook op het gebied van supporters- geweld. Niet de supporters van Totten ham Hotspur of van welke andere En gelse voetbalclub dan ook gedragen zich als beesten, maar de supporters van Feyenoord. Donderdag slaagden ze er in Nancy niet voor de eerste keer in wereldwijd de aandacht op zich te vesti gen. Kort na de Feyenoord-Tottenham Hots pur van 1974 begonnen ook Nederland se supporters zich te misdragen. Na el ke uitwas schreeuwden leden van de Tweede Kamer moord en brand. Dat het een schande was en dat er zo snel mogelijk maatregelen genomen moes ten worden. Het bleken scheten in een netje. Tot het volgende incident gebeur de er niets, waarna het hele ritueel weer van voor tot achter afgedraaid werd. Gisteren rond het middaguur ver scheen het volgende bericht op tele tekst: De Tweede Kamer spreekt schan de van de rellen. Volgens CDA en WD zijn die schade lijk voor de reputatie van Nederland in het buitenland. SP-Kamerlid Irrgang vindt dat er hard moet worden opgetre den, maar dat de echte fans niet de du pe mogen worden. Het is niet gek dat zo veel mensen zich van de politiek afkeren. Willen meneer Irrgang, CDA, WD en al die anderen geloofwaardig overkomen dan moeten ze eens bij het clublied van die vermale dijde Feyenoord-supporters te rade gaan. Geen woorden maar daden! Er is haast geboden. Als er weer niets gebeurt, bestaat er een dikke kans dat een man als Geert Wilders bij de vol gende verkiezingen er met zijn volksre- toriek politieke munt uitslaat. van onze sportredactie ROTTERDAM - Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik moet vertrekken. Er komt een einde aan de éénhoofdige lei ding van de voetbalclub waar van de laatste vijftien jaar spra ke was. Een stichting waarin meerdere partijen zijn vertegen woordigd, wordt eigenaar van de club. Dit staat in het bindende eind rapport van de commissie Ker- kum, genoemd naar de oud-spe ler en oud-voorzitter van de club, die bij zijn werk werd ge holpen door onder anderen Hans Blankert (oud-voorzitter NOCNSF) en oud-doelman Ed die Treytel. Volgens de commis sie dient de macht binnen Feye noord te liggen bij de nieuw op te richten stichting. Nieuwe sta tuten moeten niet alleen het voortbestaan van de club waar borgen, maar er ook voor zorgen dat er nooit sprake zal kunnen zijn van een overname. De relatie tussen Feyenoord en Van den Herik moet wel worden ontbonden. Van den Herik - die al maanden uit veiligheidsover wegingen niet in het stadion komt omdat hij door de achter ban niet langer wordt geaccep teerd - is ooit aan de macht ge komen doordat hij de club een lening verstrekte. Rellen Naar aanleiding van de rellen donderdag in Nancy voor en tij dens de Uef a-Cup wedstrijd Nan- cy-Feyenoord heeft minister Jo- han Remkes van Binnenlandse Zaken gisteren gezegd dat hij een voetbalwet met daarin opge nomen een stadionverbod wil overwegen. Feyenoord en andere clubs vra gen al jaren om zo'n wet die hel mogelijk maakt veroordeelde hooligans weg te houden bij wedstrijden omdat zij zich op een Nederlands politiebureau1 moeten melden. De Europese voetbalbond Uefa buigt zich donderdag over de on geregeldheden in Nancy, alsook over een eerder incident tijdens Feyenoord-Blackburn Rovers toen een speler werd geraakt door een beker bier. Een even-I tuele Europese uitsluitng van Feyenoord voor één of meer ja-I ren geldt alleen voor die jaren, waarin Feyenoord zich voor Eu ropees voetbal plaatst, liet een woordvoerder van de Uefa we ten. Financieel directeur Onno Jacobs van de club zei gisteren dat zo'n straf de club eventueel hard zal treffen. „Maar de ima goschade is sowieso al enorm", aldus Jacobs. Erwin Koeman wil niet stoppen als trainer van Feyenoord. „Ik ben niet iemand die een zinkend schip verlaat", verzuchtte hij. Koeman liep donderdagavond verslagen rond in de chaotische catacomben van het Stade Mar cel Picot. „Ik voel pure machte loosheid Het is in- en intriest wat er allemaal is gebeurd. Maar ik heb als trainer-coach nog steeds de taak om me zoveel! mogelijk op het voetbal bij Feye noord te concentreren. Dat pro beer ik nu dan ook maar, zo goed en zo kwaad als het gaat. We zitten bij de club allemaal in hetzelfde schuitje. We moeten doorgaan, hoe wrang dat op dit! moment ook is. We hebben zon dag ook nog een thuiswedstrijd. Dat zal voor niemand meeval-! len, want deze rampzalige! avond is dan nog lang niet verge ten." GPD/ANP Koen de Vries Eryvin Koeman wil het zinkende schip niet verlaten. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 78