Geen paniek over dalen bevolking |M| PZC ZONDAG GEOPEND Zoektocht naar school voor Tom Brugman Actie voor aidsweeskinderen Vervanging boutjes maakt beurt centrale miljoenen duurder Gedeputeerde Van Waveren: doorgaan met aantrekken nieuwe inwoners 15 Wist jij dat? zaterdag 2 december 2006 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Niet doeraden ken, geen paniek. Zeker de ko mende jaren vasthouden aan het uitgangspunt méér bouwen en nog eens méér bouwen. Ook een nieuwe promotiecampagne op zetten, heel nadrukkelijk ge richt op het aantrekken van nieuwe inwoners. Dit stelt gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke or dening) in een reactie op een on derzoek van het Ruimtelijk Plan bureau (RPB) naar dalende in wonertallen bij gemeenten. Hij vindt dat er geen enkele aanlei ding is om de Zeeuwse woonno- ta (21.000 nieuwe woningen in tien jaar) aan te passen, integen deel. De mening van de gedeputeerde staat haaks op die van de Zeeuw se Milieu Federatie (ZMF). Me dewerker G. van der Krogt ziet in het onderzoek van het planbu reau een bevestiging van de op vattingen die milieufederatie al enkele jaren uitvent. „Je moet niet koste wat kost inzetten op groei van de bevolking. De pro vincie gaat daar nog steeds van uit. Maar alles wijst de andere kant - die van krimp - op. Hoe kun je dat dan rijmen?" Van Waveren ontkent niet dat Zeeland in de toekomst met een krimp van de bevolking te ma ken krijgt. In westelijk Zeeuws-Vlaanderen is er nu al sprake van, elders is er nog lich te groei. Hij onderstreept dat het planbureau de ontwikkelin gen te zwart-wit weergeeft, ze ker wat dat situatie in Zeeland betreft. Omslag „Ik sluit mijn ogen niet voor krimp. Het gaat in de provincie om naar verhouding kleine aan tallen. Het is niet een plotselin ge knip, maar een heel geleidelij ke omslag van een kleine plus naar een kleine min", betoogt de gedeputeerde. „Daarvoor moeten we niet ineens ons be leid veranderen. Ik verwacht dat de bevolking tot ongeveer 2012 nog toeneemt, zowel na- Weer prijs voor bedieningshuisje MIDDELBURG - Het brugwach tershuisje van de Stationsbrug in Middelburg is voor de tweede keer in korte tijd in de prijzen gevallen. Gisteren is het huisje bekroond met de AM NAi Prijs. Die prijs wordt eens in de twee jaar uitgereikt voor het beste ge bouw van de voorgaande jaren dat is ontworpen door een archi tect jonger dan 40 jaar. Half no vember won het brugwachters huisje ook al de Van Eck-piïjs. Het bedieningshuisje is een ont werp van BAR architecten uit Rotterdam. 'Een juweel aan het water', vond de jury. „Een knap staaltje vernieuwende architec tuur in de context van de histori sche stad." Als kleintje heeft het brugwachtershuisje het weten te winnen van vier andere geno mineerden. De AM NAi Prijs be staat uit een bedrag van 10.000 euro voor architecten Joost Glis- senaar en Klaas van der Molen. Ook krijgt het brugwachters huisje een plaats in een tentoon stelling van het Nederlands Ar chitectuurinstituut in Rotter dam. Vandaag om 17.05 worden de genomineerde gebouwen uit gebreid belicht in een documen taire bij de Avro op Nederland 2. Zaterdag 9 december wordt de uitzending herhaald. bij nader inzien Bij het verhaal over het beeld van Jan tje van Sluis (vrijdag 1 december, pagi na 14) is een verkeerde archieffoto mee genomen. Het verhaal gaat over een borstbeeld van stadsomroeper Cees Blaeke. die optreedt als Jantje van Sluis De afbeelding laat echter het beeld van Jantje zien dat in de nok van de toren van het belfort over Sluis uit kijkt. tuurlijke groei als komst van mensen van buitenaf." ZMF'er Van der Krogt ziet juist wel redenen om nu al in te spe len op de komende krimp van de bevolking. In de bouw van 21.000 woningen komende tien jaar gelooft ze niet. „Dat is gi gantisch veel, zeker als je reke ning wilt houden met wat daad werkelijk de wensen van de markt zijn." Ze wijst erop dat Zeeland als ge bied op te wonen nog een unieke positie inneemt. „Die moet je koesteren en er goed mee om gaan. Bouwen kan best, maar je moet zorgen dat je de unieke po sitie houdt, anders ben je zo een onderdeel van Rotterdam en de Brabantse stedenring." Van der Krogt hoopt dat de gemeenten 'het licht zien' en de bouwplan nen bijstellen. Van Waveren herinnert aan de afspraken voor nieuwbouw: de helft moet verwezenlijkt wor den binnen de huidige bebou wing (inbreiding), de helft mag in nieuwe plannen. Door de in breiding (wat gepaard gaat met sanering van bestaande woonge bieden) wordt al min of meer vooruitgelopen op krimp, meent hij. De sanering en inbreiding zorgt volgens hem al voor een uitdun ning van de aantallen wonin gen. Hij noemt als voorbeelden de wijk Triniteit in Terneuzen en de Schildersbuurt in Goes. Daar verdwenen oude huizen en er kwamen minder nieuwe voor terug. „Ik verwacht dat de 50 procent inbreiding na '2012 om hóóg kan." Van Waveren gaat ervan uit dat naast West-Zeeuws-Vlaanderen de stad Terneuzen de meeste last zal krijgen van krimp, gelet op de samenstelling van de be volking (meer ouderen, weinig jonge aanwas). „De uitstroom van babyboomers bij een aantal bedrijven en de vervanging door jongere mensen kan daar moge lijk voor enige vertraging zor gen." Om de krimp vooruit te schui ven is het een 'absolute voor waarde' dat er een nieuwe pro motiecampagne komt, merkt Van Waveren op. „Met één doel: nieuwe inwoners aantrekken en niet tegelijk ook nog eens op nieuwe bedrijven mikken. Je moet het koppelen aan al het moois wat Zeeland te bieden heeft op het gebied van natuur, cultuur, sport en evenementen." Anne Martens uit Iïurgh-Haamstede is al zeven jaar actief met acties en lezingen ten bate van de Pola van der Donck-stichting. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - In het Goese Sint Willibrordeollege en zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede wordt ac tie gevoerd ten bate van aids-weeskinde- ren. De instellingen steunen daarmee het werk van de Pola van der Donck-stich ting, in Zeeland vertegenwoordigd door Anne Martens uit Burgh-Haamstede. Martens zet zich al dik zeven jaar in voor het werk van de Pola van der Donck-stichting en laat geen middel on benut om aandacht te vragen voor het werk van de hulpstichting. Het Sint Willibrordeollege is daar op ingesprongen door het werk van de Pola van der Donckstichting tot een jaarpro ject van de school te maken. In zorgcen trum Duinoord in Haamstede heeft men eveneens de handschoen opgepakt. Onlangs was Martens er te gast om de be woners over het werk van de stichting te vertellen. „Dat was voor een aantal bewo ners behoorlijk zwaar", zegt activiteiten begeleidster Marion Seinen van Duin oord. „Haar verhaal maakte diepe in druk." Duinoord probeert via een centraal ge plaatste collectebus geld voor de hulp stichting bij elkaar te sprokkelen. Daar bij kijkt men niet op een dag meer of min der. Seinen: „We hebben ook elk jaar een wandeldriedaagse. Misschien kunnen we in de sponsorsfeer daar iets mee doen voor de Pola van der Donck-stichting." Martens hoopt van harte dat genoemde activiteiten flink wat geld in het laadje brengen. Want, zo is haar ervaring, steun van particulieren is onontbeerlijk. Reis Martens keerde onlangs terug van een reis naar Zambia. Daar bezocht ze ze sa men met de nu 83-jarige Pola van der Donck projecten van de hulpstichting. Een bezoek dat Martens niet in de kouwe kleren is gaan zitten. „Met eigen ogen heb ik kunnen zien wat het aidsvirus in Zambia heeft aange richt", doet Martens verslag. Een groot deel van een jonge generatie is weggevallen en dat heeft ernstige sociale en economische gevolgen. Vooral kin deren worden er door getroffen. Aids is in Afrika een ongekend groot probleem. Clubhuis voor kitesurfers DOMBURG - Kitesurfers krij gen een eigen clubhuis op het strand van Vrouwenpolder. Het college van B en W van Veere heeft een bouwplan goedge keurd van Roha Watersport uit Kamperland. Het gaat om een tijdelijke voorziening voor een periode van vijf jaar. Roha geeft in het hoogseizoen vaak kitesurflessen in Vrouwen polder. Vandaar dat Roha graag een eigen onderkomen heeft. In het clubhuis kunnen kitesur fers en badgasten informatie krijgen over het kitesurfen op de Noordzee. Ook zullen de kite- surfregels in het gebouw wor den opgehangen én de algemene regels die op het strand gelden. Roha wil uitproberen of het ge ven van lessen rendabel is. Daar na beslist de initiatiefnemer of het clubhuis een permanent ka rakter kan krijgen. door Melita Lantinq SCHARENDIJKE - „Ik ben ten einde raad", zegt Marja de Bruijn uit Scharendijke. Al bijna zes weken loopt ze samen met haar man Ed stad en land af om een school voor zoon Tom te vinden. „Geen enkele school wil hem hebben. Overal loop je tegen dichte deuren aan." De dertienjarige Tom is lichame lijk gehandicapt. Hij zit in een rolstoel en hij heeft (door ziek te) een leerachterstand. Omdat geen enkele school bereid is Tom op te nemen zit hij hele da gen thuis. „Ik ben bezig met En gels en Griekse mythologie", ver telt hij. „Om mijn hersenen te blijven trainen." Tom zat tot voor kort op 'De Sprienke (de mytylschool) in Goes. Daar ging het echter hele maal mis. „Hij was daar dood- en doodongelukkig. De druppel die de emmer voor ons deed overlopen was het feit dat een le- rares achter hem stond en zei dat hij te stom was om te leren. Dat terwijl Tom best een slim ventje is", zegt zijn moeder. Hij is van school gehaald en de gro te zoektocht begon. Zowel Tom als zijn ouders wil len het liefst dat hij naar een ge wone school gaat Met extra hulp om de leerachterstand weg te werken zou dat ook moeten lukken. Tom heeft een persoons gebonden budget, dus financieel is er ook geen probleem. Maar waar de ouders ook aankloppen, overal krijgen ze nul op het re quest. „Bij Pontes, de Pontes praktijkschool, Groencollege, De Vliedberg, we zijn al bij heel veel verschillende scholen ge weest. Overal wordt de deur voor onze neus dichtgegooid. Zo dra we ons aanmelden met Tom worden we de in de zorghoek ge drukt. Dat maakt me zo woe dend, dat ze je kind gelijk stig matiseren. Zonder dat ze Tom ooit gezien of gesproken hebben ligt het oordeel al klaar. Ik zit nachtenlang achter de computer om te zoeken naar oplossingen. Tom wil heel graag naar school en ook wij willen heel graag dat hij naar school gaat, maar hij is nergens welkom." Marja de Bruijn vertelt met tranen in de ogen hoe haar zoon daaraan on derdoor gaat. „Dan zegt hij ma ma, waarom wil geen enkele school mij hebben?" Inmiddels hebben de ouders de hulp ingeroepen van Arduin. De- £0EJ\LIJAR.M "•20: wég urr awAmeoueeMi; veWALHMiun..cps/MPZeeiM/p, mmv^PtoviMe.orHMtfPACRC COR DE JONGE LGKKEFL EHVIJF Wf&EeoLP xoge^ -..LëKKfF- /WoNiet4lN0HZ€Ge6LIN0G&2&e- b/A7M\/[K müouHcé, UIT \'AL IK &>K Oiioeiz door Ben Jansen BORSSELE - De grote beurt van de kerncentrale Borsscle valt enkele miljoenen euro duur der uit. Oorzaak: de vervanging van 39 boutjes in het reactorvat van de nucleaire stroomfabriek. Het karwei is uitgevoerd omdat bij vergelijkbare centrales in Duitsland scheurtjes in dit be vestigingsmateriaal zijn gecon stateerd, Dat bleek in Borssele niet het ge val te zijn, maar voor alle zeker heid zijn 39 boutjes vervangen die verkleuringen vertoonden. Vanwege de straling in het reac torvat is dat een klus die met op afstand bediende apparatuur moest worden uitgevoerd. Hoofd kerncentrale M. van dei- Borst: „Je doet dan zes boutjes in een dag. Dus dat kostte nogal wat tijd." Met de boutjes (formaat Ml6) zijn de rekken bevestigd die de splijtstofelementen in het reac torvat op hun plaats houden. 'Het frietmandje', zeggen ze bij kerncentrale-exploitant EPZ. Volgens Van der Borst is het eu vel met de Duitse boutjes een mooi voorbeeld van hoe snel en grondig informatie wordt uitge wisseld in de wereld van de kernenergie. „Een maand voor hét begin van onze grote onder houdsbeurt werd bekend dat er problemen mee waren. Daar door konden we ze tijdens onze grote beurt meteen controleren, want dan ligt de reactor toch open." Inspecteren van de paar hon derd boutjes waarmee het friet mandje is bevestigd, was tame lijk makkelijk. Dat gebeurt met een camera, waaraan een appa raat is gekoppeld dat met be hulp van geluidsgolven de sterk te meet. De vervanging van de boutjes die niet helemaal wer den vertrouwd, duurde een week. Dit monnikenwerk kon binnen de planning van de onder houdsbeurt worden uitgevoerd, omdat de vernieuwing van de turbine en een deel van de gene rator de meeste tijd in beslag' hebben genomen. Door deze ver beteringen kan de kerncentrale meer stroom produceren: 520 in plaats van 485 megawatt. Dit weekeinde worden de laatste tests uitgevoerd. In de nacht van donderdag op vrijdag draai den de turbine en de generator voor het eerst op volle toeren. Een belangrijk moment. Alle de len van de turbine en de genera tor zitten op één as van onge veer veertig meter lengte. Het ge heel moet net zo uitgebalan ceerd zijn als een autowiel. Van der Borst: „Alles liep meteen als een naaimachientje." EPZ ging ervan uit dat de stop van de kerncentrale, waarbij ook een deel van de splijtstof is gewisseld, omstreeks Sinter klaas klaar zou zijn. Van dei- Borst rekent erop dat dit stre ven wordt gehaald. De kosten van de grote beurt waren op 80 miljoen euro geraamd. De extra uitgaven voor het vervangen van de boutjes bleven binnen de marges die EPZ vooraf had ge steld. Stemproef Hulst HULST - De gemeente Hulst wil bij de verkiezingen voor Pro vinciale Staten van Zeeland op 7 maart 2007 meedoen aan het experiment dat stemmen in een stemlokaal naar keuze mogelijk maakt. Hulst loopt daarmee niet voor op, want bij eerdere verkiezin gen was dat in andere gemeen ten al mogelijk. Het is een van de maatregelen om de opkomst bij verkiezingen te vergroten. Het rijk is van plan de vrijheid van stembureaukeuze met in gang van volgend jaar wettelijk verplicht te stellen. Daarom lijkt het moment volgens het col lege van burgemeester en wet houders nu ook in Hulst rijp om een keer aan de proef mee te doen. Voor het allemaal zover is, moet eerst de gemeenteraad nog zijn zegje doen over deelna me aan het experiment. foto Dirk-Jan Gjeltema De harde cijfers spreken boekdelen. Elke minuut, sterft een kind aan de gevolgen van HlVVaids en elke 15 seconden wordt een jongeren besmet met het dodelijke vi rus. Leed wat Pola van der Donck zich bijzon der aantrekt. De dood van haar broer - die aan aids bezweek - was voor haar aanleiding ten strijde te trekken tegen de ziekte. Insipirerend Het was met name de schrijnende situa tie in Afrika die haar aanzette tot actie. Een van haar eerste wapenfeiten was de bouw van het Palabanakinderdorp. Mar tens heeft het dorp bezocht en omschrijft het als een 'inspirerend voorbeeld van hulp'. Kerstshoppen voor mantelzorgers KOUDEKERKE - Mantelzor gers moeten ook wel eens onbe zorgd vrij zijn. Daarom houdt Steunpunt man telzorg Walcheren op 14 decem ber een ontspanningsmiddag bij Intratuin in Koudekerke. Om 13.45 uur wordt verzameld in het restaurant, daarna is er gele genheid om individueel of in groepjes de kerstshow te bezoe ken. Om 15.00 urn- wordt de mid dag gezamenlijk afgesloten met een drankje. Deelname is gratis, aanmelden is wel gewenst: 0118-553530. Advertentie ze stichting wordt wel vaker in geschakeld door ouders die tel kens tegen een muur lopen, ver telt René van der Waal van Ar duin „Elk kind hoort op school. Daarom proberen wij Tom en zijn ouders te helpen een school te vinden waar hij naar toe kan. Tom is een hele bijzondere jon gen. Hij heeft wel een leerachter stand, maar wij hebben al ge zegd dat wij de extra ondersteu ning die hij nodig heeft kunnen bieden." Van der Waal windt er geen doekjes om. Tom is niet een op zichzelf staand geval. „In Neder land zitten heel veel kinderen thuis. Scholen zijn vaak heel huiverig om dergelijke kinderen op te nemen. Dat is jammer. Tom heeft een hele duidelijke keuze gemaakt door naar een ge wone school te willen en wij wil len Tom graag ondersteunen in dat proces." Arduin is nog in gesprek met een school over de toekomst van Tom. van 11.00 tot 17.00 uur "Uitsluitend keukenshowroom. Van 12.00 tot 18.00 uur Breda, Kruisvoort 32 Woonboulevard, Telefoon 076-5202058 Hulst*, Absdaalseweg 19, Telefoon 0114-320080 Roosendaal, Oostplein 13 Woonboulevard, Telefoon 0165-569852 KEUKENS BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMAN Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of ki k op www.brugman.nl (Advertentie) het alfabet van Zeeland (Advertentie) Per I januari 2007 wordt de werkgevers bijdrage voor kinderopvang verplicht. Kinderopvang. Beter betaalbaar en gemakkelijker geregeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 75